Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

+25
claudine
valentinadof
Samarineanca
danniela
nico21
anc@
aurishta
mlizeta
MihaelaT
Gabica
Lumaria
adina_lg
tomari
i.xell
kabunta
piciul
bobitica
anna_sandu
Admina
bisisica bijuterii
geany
diada
mar_ysa_28
mnarcisa
Ladia
29 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de anna_sandu Mar 03 Iun 2014, 3:31 pm

lixa, eu am picioare subtiri si talia si spatele mare, burta si pernute peste tot si in anumite feluri sta rau tare, dar sunt si metode de a o prinde care sa nu ingroase talia foarte mult, pana la urma ce trebuie e sa te simti bine in ea, si pana nu pui una pe tine n-ai de unde sa stii cum cade.
eu am fost multumita tare, mai ales ca am foarma asta a corpului cu spatele lat si solduri inguste nu ma asteptam sa vina bine deloc, dar ... s-a potrivit.
eu cred ca asta e farmecul ei!
acu sa vad vad ce faceti la provocarea mea..... suspans... nu sunt hotarata inca!!!
am studiat subiectele anterioare , toate cele 21 de provocari si ma aflu intr-un impas.... pe langa faptul ca 2 din temele care se aflau pe lista mea , exista deja in provocari si ... toate vrem diversitate!!! mi se pare ca nici o provocare de a mea nu ar putea s-o egaleze pe asta, rochia asta mi s-a parut de-a dreptul minunata, o provocare s-o faci(am avut si probleme serioase :P) si s-o imbraci, pusesem ochii mai de demult pe ea si momentul a fost perfect! deci..... ce sa aleg????!!!!!
ma mai gandesc o zi apoi lansez provocarea cea noua!!! Promit!
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 38
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de lixa Mar 03 Iun 2014, 8:29 pm

Ups, Gabica, greseala mea! Asa patesc cand citrsc pe diagonala
lixa
lixa
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : -
Data de inscriere : 03/03/2014

Sus In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de anna_sandu Mier 04 Iun 2014, 1:53 pm

Aici aveti noua provocare! Sper sa va fie draga!
avatar
anna_sandu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 145
Varsta : 38
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de danniela Mier 04 Iun 2014, 5:52 pm

Ana felicitari!!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de adina_lg Joi 01 Oct 2015, 9:08 pm

Readuc in discutie rochia infinit Smile. M-am hotarat sa imi fac si eu (in sfarsiiiiiiiit!), si am nevoie de niste sfaturi: cum se poate taia perfect cercul? Am vazut intr-un filmulet cu hartie pregatita cu tiparul de cerc asezata pe material si peste ea puse greutati - asta e solutia? Si pentru bretele pot sa rup materialul, ca sa fie drepte, sau prea se ruleaza marginile si trebuie taiat? Am jerse.

Fetele care si-au facut rochite infinit din jerse ne pot spune cum au rezistat la spalat? Se pot purta dupa spalare sau se strica?
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de Admina Vin 02 Oct 2015, 8:09 am

Uite un video cu fusta closh:
Zice si de un site care face masuratorile, parca. Si eu mai stiu ca metoda sa folosesti un fir textil de lungimea care iti trebuie si il ti in colt si trasezi tivul, cam ca un compas.
Jerseul nu prea se rupe bine, raman zdrente sau se ruleaza. Daca ai cutter rotativ e cel mai bine, daca nu, cu o foarfeca ascutita si calci, dupa. Poti folosi si adeziv viledon sa stabilizezi marginile, ca sa ramana drepte.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de 32vali Vin 02 Oct 2015, 11:55 am

Adina_lg, eu am facut fuste clos pentru fete dupa acest tutorial http://www.danamadeit.com/2008/07/tutorial-the-circle-skirt.html
Mi-au iesit iar eu sunt incepatoarea incepatorilor in croitorie. E adevarat am folosit un denim subtire. Am facut tipar pentru ca eu il prind de material si imi este mai usor cand il tai. Sper sa iti foloseasca. Succes!
32vali
32vali
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2010

Sus In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de adina_lg Lun 05 Oct 2015, 12:16 am

Admina, Vali, va multumesc pentru raspunsuri! Sper sa iasa! Smile
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de Ladia Dum 13 Dec 2015, 1:34 am

adina_lg a scris:Readuc in discutie rochia infinit Smile. M-am hotarat sa imi fac si eu (in sfarsiiiiiiiit!), si am nevoie de niste sfaturi: cum se poate taia perfect cercul? Am vazut intr-un filmulet cu hartie pregatita cu tiparul de cerc asezata pe material si peste ea puse greutati - asta e solutia? Si pentru bretele pot sa rup materialul, ca sa fie drepte, sau prea se ruleaza marginile si trebuie taiat? Am jerse.

Fetele care si-au facut rochite infinit din jerse ne pot spune cum au rezistat la spalat? Se pot purta dupa spalare sau se strica?
Buna, adina_lg. Eu am folosit lycra la ultima rochita si am taiat bretelele cat de drept am putut. Cred ca se largeste un pic jerse-ul daca il rupi. Cat despre fusta, am dat materialul in 4 si am lucrat pe sfert, am masurat de la coltul unde indoisem de 2 ori din loc in loc, si apoi am unit punctele.
Am spalat-o intr-un saculet din acela ptr rufe, al meu luat de la lidl, e ca dintr-o plasa si cu fermoar. Folosesc metoda asta cand am ceva mai sensibil ca material sau cusatura, sa nu mi-l largeasca masina.
Sper sa iti fie de folos si poate ii faci poze.
Ladia
Ladia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2010

Sus In jos

Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit - Pagina 6 Empty Re: Provocarea nr. 21 croitorie - rochia infinit

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB