Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

+46
feerya
Samarineanca
carmen costea
cica elena
AlinaJ.Bijoux
dorina narita
Maria Tatuti
Gabica
cristina07
noki
anc@
Admina
Cristache
Celya_f40
Giorgi
adina_lg
aisha
kerkyra
Dionisia
myky7robc
Ginet
irish05
lacrisel
LRodica
SilviaDumitrescu
nicolae68daniela
dannie
macanetu
tomari
kmn
cris_io_mat
valentinadof
Serban Valentina
mariag
mlizeta
dragan mirela
Giobsy
Uca
canadianca50
flori de camp
istrati constanta
piciul
Greteledelweiss
Angelica18
teisoara
Karina33
50 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de macanetu Mier 26 Noi 2014, 11:50 pm

kiss kiss kiss tuturor .
Nu contest ce spunea Marlen, e de vis firul acesta , mai ales pentru saluri , pacat ca nu se gaseste ....sau ca nu e la un pret accesibil .
Ioana Soare avea...are niste lucrari perfecte .
Scuze de off topic ...dar e oarecum pe subiect hug
Maria Tatuti primul este cu modelul Valentinei ,urmatorul ...cel verzuliu am pus schema ....iar acesta ,ultimul o sa pun la ajutor .
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de cris_io_mat Joi 27 Noi 2014, 8:31 am

Macanetu mai pregatesti un sal? Smile abia astept sa vad...sigur-sigur va fi super!tot fir fin si frumos?spor sa ai !
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty fular tricotat

Mesaj Scris de mariaclaudia Joi 04 Dec 2014, 4:52 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Este prima data cand postez aici, sper sa fie cu noroc Smile
mariaclaudia
mariaclaudia
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : craiova
Data de inscriere : 03/07/2014

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Giobsy Joi 04 Dec 2014, 8:05 pm

Si eu:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Caciula este crosetata dar nu am putut sa o "tai" din fotografie.
Nu se compara cu frumusetile create de voi, dar va tine de cald.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de piciul Vin 05 Dec 2014, 1:35 am

Mariaclaudia, bine ai venit! Un fular calduros si lucrat atent; ai avut grija sa nu se ruleze! Ce fir este si cu ce andrele ai lucrat? Este punct simplu 1x1 sau asa zisul "punct englezesc"...asta daca nu fac eu o confuzie...Felicitari si spor in continuare!
Giobsy e o frumusete prin culoare si textura! Ai folosit andrele nr.....si o combinatie de orizontal-vertical, care te invaluie si-ti tine de cald!
Sa le purtati sanatoase!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de noki Vin 05 Dec 2014, 2:10 pm

Am terminat un sal Gail , nu m-am uitat pe diagrama la sfarsit deci nu am respectat modelul si mijlocul este altfel
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
noki
noki
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : nord-vest
Data de inscriere : 02/12/2013

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Samarineanca Vin 05 Dec 2014, 3:08 pm

Ce frumos e!
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de myky7robc Vin 05 Dec 2014, 7:27 pm

Imi place si mie f mult.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Andata Vin 05 Dec 2014, 9:07 pm

Vazand frumusetile tricotate de voi mai ca ma apuca rusinea cu ce fac eu.
Eu m-am jucat un pic doar cu un fir subtire de acril si un pic de fir pt esarfe (cam jumatate de scul). Floarea doar (brosa de prindere) e crosetata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de LRodica Vin 05 Dec 2014, 11:51 pm

E foarte frumos salul tau, dar nu-mi dau seama cum e facut. Cu firul pentru esarfe ai facut pe margine?
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de piciul Sam 06 Dec 2014, 6:47 am

Noki a iesit fain! Sa-l porti sanatoasa! Ce fir este si cu ce andrele ai lucrat?
Andata, este ca o spuma a marii...sau precum fulgii iernii! Spune-ne si noua secretul!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de cris_io_mat Sam 06 Dec 2014, 11:07 am

Noki este frumos Gail-ul tau...nu conteaza ca nu e lucrat exact ca in diagrama,este personalizat si arata foarte bine!Andata arata grozav salul,bogat si finut.Dar chiar ma gandeam ,vazand fire de esarfa,cum s-or lucra oare,ca nu ma pricep?se lucreaza greu?
cris_io_mat
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 51
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Andata Sam 06 Dec 2014, 11:16 am

Va multumesc tuturor pt aprecieri

LRodica a scris:E foarte frumos salul tau, dar nu-mi dau seama cum e facut. Cu firul pentru esarfe ai facut pe margine?

Da, firul pt esarfe e pe margine, prins cu croseta de partea tricotata. Restul e tricotat normal, cu un model simplu pe care abia l-am invatat Smile

piciul a scris:Andata, este ca o spuma a marii...sau precum fulgii iernii! Spune-ne si noua secretul!

Piciul, firul ala ii da tot farmecul. Fara el, ar fi doar un fularel banal. Eu tocmai am inceput sa lucrez cu firele acestea si am vrut sa fac ceva deosebit fata de esarfele lucrate de obicei cu ele

cris_io_mat a scris:Andata arata grozav salul,bogat si finut.Dar chiar ma gandeam ,vazand fire de esarfa,cum s-or lucra oare,ca nu ma pricep?se lucreaza greu?

Nu se lucreaza greu, sunt multe tutoriale pe youtube. Eu nu am urmat insa nici unul din ele, am facut dupa capul meu, pt ca la toate tutorialele rezultatul e aceeasi esarfa valurita.
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de mariaclaudia Sam 06 Dec 2014, 2:18 pm

Buna ziua,
Da, este punctul englezesc, eu l-am gasit intr-o filmare pe youtube:https://www.youtube.com/watch?v=t78jExCxPdI,
firul este 50% lana si 50% acril,andrelele au fost nr 3  si au intrat 300 g, cam scumpicel, dar eu zic ca se merita. Poate l-am facut prea lat, si pe laterale am lasat 4 ochi, care i-am lucrat tot timpil pe fata lucrului
mariaclaudia
mariaclaudia
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : craiova
Data de inscriere : 03/07/2014

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de dragan mirela Sam 06 Dec 2014, 2:51 pm

noki si andata v am admirat si pe fb lucrarile sunt frumoase amandoua
dragan mirela
dragan mirela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 272
Varsta : 51
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/11/2012

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Andata Sam 06 Dec 2014, 9:08 pm

dragan mirela a scris:noki si andata v am admirat si pe fb lucrarile sunt frumoase amandoua

Multumesc tare mult kiss
avatar
Andata
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 783
Varsta : 53
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 16/09/2010

http://stylehandmade.wordpress.com/

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de piciul Dum 07 Dec 2014, 5:56 am

Mariaclaudia , multumesc pentru informatii! Vreau sa impletesc si eu unul pentru baieti; modelul e foarte bun si nu doresc sa se ruleze pe margini! Nu, nu cred ca este prea lat..la cum bate vantul iarna asta wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 07 Dec 2014, 7:03 am

Piciule,punctul englezesc nu se ruleaza pe margine,asa ca nu e nevoie sa-i mai faci nimic.Uite aici ceva ce am terminat recent.Nu l-am postat ca e simplu,dar moale si calduros.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de macanetu Dum 07 Dec 2014, 10:42 am

Foarte frumoase fetelor toate creatiile si calduroase mai mult ca sigur, de astea avem nevoie acum pe vremea asta .
Tot ce e lucrat cu drag nu are cum sa nu placa . kiss
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Ginet Dum 07 Dec 2014, 11:30 am

Minunate salurile/fularele voastre ,sa le purtati cu placere !
Ginet
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de LRodica Mar 09 Dec 2014, 8:11 pm

Am terminat un sal cu modelul de la Valentinadof. Este mohair cu matase, are 120 cm lungime si 32 cm latime.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Angelica18 Mar 09 Dec 2014, 8:46 pm

Felicitari,Rodica!!!!Chiar daca fotografiile nu pun prea bine in evidenta lucrul,se vede ca e frumos si lucrat foarte bine.Pe un fond contrastant s-ar fi vazut mult mai bine frumusetea firului.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de LRodica Mar 09 Dec 2014, 9:08 pm

Mulţumesc. Pozele sunt facute in casa la lumina becurilor. Astazi afara a fost foarte urat a plouat toata ziua, si maine salul ajunge la o prietena cadou. Am inceput altul cu acelasi fir si model sper sa fie pentru mine.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Floren Mar 09 Dec 2014, 9:25 pm

Tricotati DOAR cu mainile ?
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de piciul Mar 09 Dec 2014, 9:47 pm

LRodica, felicitari si sper sa reusesti sa-ti faci si tie unul!
Firul cu multa lana (70 la suta, cum este cel de la salul meu) se ruleaza la purtare....in schimb tine de cald! Fiind lung, cand bate vantul, imi tine de cald, in fata, pana la genunchi!
Floren, eu cu andrelele...cu mainile mele stangi, amandoua, nu cred ca voi reusi sa termin asa "gatej" wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII) - Pagina 11 Empty Re: Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB