Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Resurse si link-uri pentru croitorie 2

+48
nico21
christinuca
violetas
anex07maia
Admina
deeoxana
afilimonb
Samarineanca
Cristache
LRodica
Peony
ioana soare
noki
dorina narita
barbin
Danutzaaa
Gabica
adina_lg
tomari
geo
valentinadof
rosita
myky7robc
32vali
michelinebeaulieu
moni_pse
wellwe
CarmenClaudia
Michelle88
Greteledelweiss
ELLI
Mihaela06
ionela07
Dionisia
diada
ANCA ECATERINA
MagdaMarin
MihaelaT
adumitrescu
mnarcisa
SilviaDumitrescu
piciul
alice07
bobitica
gabriela1554
ema
orhapetru
aurishta
52 participanți

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de barbin Mar 03 Mar 2015, 5:18 pm

Sunt interesante tiparul ca si articolul in sine, iar gestul de a impartasi cu noi este si mai deosebit!!
Multumim mult, mult de tot!!!
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de adina_lg Mar 03 Mar 2015, 11:58 pm

Papucei/botosei de bebe:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Admina Mier 04 Mar 2015, 7:17 am

Multumesc pentru botosi, Valentina, Adina! O sa incerc din tiparele respective. Cei pe care i-am incercat erau nedublati si cand i-am captusit mi-a iesit prea mic. Nu ma omoram oricum dupa sistemul de prindere. Mocasinii sunt super! (doar ca merg la fetite mai mult wink )

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Gabica Mier 04 Mar 2015, 12:09 pm

Afi, este minunat ce ai făcut tu.
Îmi place, m-am înscris pe site, aştept să faci un tipar de raglan.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Danutzaaa Mier 04 Mar 2015, 1:01 pm

Afi, modul de prezentare este super!!!! L-am salvat, gata, multumesc flower flower flower
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de barbin Mier 04 Mar 2015, 1:21 pm

Acum am observat si link ul catre bentita la tricou. Merci Mulțumesc... de cand ma intreb cum faceți...
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de dorina narita Mier 04 Mar 2015, 6:42 pm

Afi, esti fenomenala! Iti multumesc din suflet pentru tipar. Merci Merci Merci
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de noki Joi 05 Mar 2015, 9:57 am

Si eu am salvat tiparul, multumesc pupi pupi pupi
noki
noki
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : nord-vest
Data de inscriere : 02/12/2013

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Manual de croitorie, Lorna Knight

Mesaj Scris de Peony Mier 18 Mar 2015, 7:13 pm

Buna,
Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta sa gasesc Manualul de croitorie al Lornei Knight. Stiti cumva daca exista undeva chiar in format pdf? in librariile in care am cautat nu se mai gaseste.
Scuze daca am gresit deschizand un subiect nou, dar am incercat sa raspund unui subiect existent referitor la aceasta care, dar nu am reusit.
Va multumesc mult!
Peony
Peony
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 11/05/2013

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de ioana soare Mier 18 Mar 2015, 7:20 pm

Pe amazon.com
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Peony Mier 18 Mar 2015, 7:23 pm

ioana soare a scris:Pe amazon.com

Scuze, am uitat sa precizez ca prefer cartea in limba romana.
Peony
Peony
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 11/05/2013

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de LRodica Mier 18 Mar 2015, 9:28 pm

Nu am incercat sa descarc, poti incerca
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Cristache Joi 19 Mar 2015, 4:37 pm

filmuletul de mai jos nu e chiar o sursa pentru croitorie... sau poate e pentru cunoscatoare...nu stiu, dar mie mi-a facut o deosebita placere cand l-am vizualizat. Poate il stiti...
geanta Dior
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Samarineanca Joi 19 Mar 2015, 6:46 pm

Eu nu-l stiam. Mai, dar ce bine stiu sa se vanda! Se misca cu atata pretiozitate de zici ca lucreaza cu fir de borangic! Nu zic, o geanta nu se face usor si au vrut sa arate pe indelete toate detaliile, dar mie, ca persoana care stie cat de cat cu se mananca, mi se pare ca dau cam prea incet cu ciocanul ala, nu stiu cat de bine s-au prins niturile. rade

Scuze, n-am nimic cu linkul, multumesc ca l-ai pus, a fost interesant de vizionat. Ma dau si eu mare, nu ma lua in seama. batutincap
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Cristache Vin 20 Mar 2015, 9:35 am

Samarineaca desigur ca nu arata ei toata munca, tot efortul. este o buna reclama si mie imi place. lucreaza cu manusi, parca fac bijuterii. Smile dar pana la urma gentile astea chiar sunt niste bijuterii...
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de geo Joi 26 Mar 2015, 2:33 pm

Revista Love Sewing mai are un tipar gratuit, de data asta din cartea  lansata dupa sezonul 3 din "the great british sewing bee". 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Materialul recomandat e ponte roma sau similar. Mi se pare ca e cam mare pentru manechin, eu daca ajugn sa o fac am sa incerc sa o fac mai mica in partea sde sus macar.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Samarineanca Mar 31 Mar 2015, 1:26 am

O rochie in stil anii '50. love Trebuie sa imi fac si eu !!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de deeoxana Dum 03 Mai 2015, 3:53 pm

wow azi am citit si eu despre rochia clepsidra AFI super am ramas masca, cata rabdare nu doar sa creezi tiparul dar si pt expliatiile oferite. Multumim ca impartasesti cu noi kiss  Folosesti un program anume pt creare tipare? voi incerca si eu rochita ta!
deja am petrecut cateva ore pe pagina ta si m-am oprit la tutorialele pt sutien.
Si pt ca se apropie vara imi doresc sa fac ceva asemanator pt costume de baie dar mai simple, adica fara bretele doar din lycra si cupe cumva rasucit in fata. Mi-am facut cateva schite .
intre timp am gasit o revista veche pe la mama se numeste Ana (defapt e ca un ziar) unde am gasit tipar de sutien dar parca nu e ce mi-ar place mie… plus ca cica e marimea 46 - cupa de sutien pare ok dar chilotul e imens.
cam asa arata:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

aici e ce am scos eu :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

in timp ce scriu aici am gasit si tutorialul tau "modelare tipar pt sutien costum de baie" rade  dupa cum ai incheiat jos  "sper sa nu sperii incepatorii" pe mine sincer m-ai cam speriat rade eu imi imaginam un tub din material in care introduci cupele si rasucesti; ce-i drept deja e alt model.. ceva sugestii pt un tipar mai simplu de chilot si sutien? acum ma pun sa caut pe leko ca parca am vazut ceva si pe acolo….
deeoxana
deeoxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 122
Varsta : 37
Localizare : hateg
Data de inscriere : 06/03/2013

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de afilimonb Dum 03 Mai 2015, 5:13 pm

Cu placere, fetelor!
deeoxana, am eu tot pe blog un tipar de chilotei, poti sa iei pe aceea si ii faci din licra, pentru costumul de baie. Pentru sutien, pot sa te intreb ce marime porti deobicei (numai la sutien)? Gen 75B (in masura europeana). Scrie-mi pe privat Smile eu stiu, unele lucruri e bine sa ramana private Smile
Cartile vechi de constructie tipare, cand vine vorba de tipare pentru lenjerie, arata constructia pentru materiale care nu se intind; de aceea multa lume dupa ce coase dupa aceste tipare, chiar daca au facut cu masurile lor, obtin haine prea mari. Hainele din materiale care se intind se construiesc cu adaos de lejeritate negativ, adica sa zicem ele un pic se "ingusteaza", pentru ca atunci cand se imbraca, se vor intinde pe corp. Cartile vechi de croitorie au fost scrise demult, cand materialele elastice erau un lux.


Ultima editare efectuata de catre afilimonb in Dum 03 Mai 2015, 5:17 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare informatie)
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de deeoxana Dum 03 Mai 2015, 6:36 pm

multumesc pentru raspuns
kiss
inteleg perfect ca unele lucruri trebuie sa ramana private, inca prea multe detalii ai scris pe blog, insa putini inteleg rade  ideea e ca eu nu am nici talentul nici rabdarea sa fac ceva atat de complex, mie imi plac lucrurile simple wink
am inteles cum e si cu cartile, tiparele vechi si multumesc pt idei, acum dau fuguta la tine pe blog sa vad ce mai gasesc pupi
deeoxana
deeoxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 122
Varsta : 37
Localizare : hateg
Data de inscriere : 06/03/2013

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Admina Sam 13 Iun 2015, 8:39 pm

Cum se ataseaza buzunarele pe cusatura si pe fata pantalonului.


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de myky7robc Sam 13 Iun 2015, 11:46 pm

foarte bun filmuletul pt montat buzunare la pantaloni!ms pupi
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de dorina narita Dum 14 Iun 2015, 8:33 am

Admina, mii de mulțumiri!
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de valentinadof Dum 14 Iun 2015, 10:18 am

Da,uite nu se spune nimic de crestatura aia care se face oblic la colturile buzunarelor.Ca sa nu traga aiurea e necesara,in burda asa se face,sincera sa fiu, nu stiu daca am inteles de la ei exact locul unde se face! zid

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de tomari Dum 14 Iun 2015, 5:22 pm



de la minutul 22 explica despre atasarea buzunarelor si crestatura de care amintea Valentina min 27. Sper sa fie de ajutor mai mult decat explicatiile de Burda hug
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru croitorie 2 - Pagina 5 Empty Re: Resurse si link-uri pentru croitorie 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB