Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Stiati ca... - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Stiati ca... - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Stiati ca...

+69
piciul
Chirrox13
mishou
danniela
nicopop
melus
vero50
ador.mita
Cristache
Steluzza
denis21
corina corina
ivanoiuadela9
ema
samo99ro
zylv
came_lia
Uca
rosita
Cristina_Ionela
veniciuc nicoleta
Floren
jade84
Nicoleta Irimescu
bibitu
margot
CCristinaC
codruta-cosmina
canadianca50
gabi67
mnarcisa
bobitica
adelina24
snoopy
MagdaMarin
luminita_khader
ionela stefan
madalina78
Giobsy
danae
kisslandia
Karina33
olympia
AlinaJ.Bijoux
alexaaa08
livia_iri
Gabyx
SilviaDumitrescu
Ramonica
teisoara
Danielazav
costi_iacob
stella
StMihaela
clodi
tomari
Ania
livia1981
MihaelaT
kitty_1973
Roxy
Clio_Ela
oanabijux
dana_mi16
Admina
Eva
mihatm80
diada
geany
73 participanți

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 25 Mar 2010, 10:20 am

snoopy a scris:dragele mele,
stiti cum pot scapa de mucegaiul de pe pereti. Ma innebuneste, am facut in iarna asta pe mai multi pereti. Il sterg si la 2 saptamani cu o solutie, dar reapare si a doua zi. aerisesc camerele cat se poate de mult, tinand cont ca am si un bebelus de 1 an.
multumesc mult

Si eu am avut aceasta problema si il spalam cu domestos sau cif.Am pus termopane,
am imbracat casa in polisteren.Nu mai e tot coltul exterior plin de mucegai.
Acum tot am dar mai putin si il sterg cu cif nediluat si apare mai greu.
Nici eu nu am gasit solutia eradicarii lui.
Ar fi o cauza ca peretii casei nu s-au uscat noi ne-am mutat in al doilea an dupa ce am ridicat casa si imediat ce am tencuit-o si ca acel colt e cel mai aproape de pamant.
Mai sunt si aburii de la apa de baie a micutilor mei care se prind de portiunile reci ale peretilor.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de adelina24 Joi 25 Mar 2010, 10:58 am

Snoopy , aceeasi probleme am avut-o si eu ( de fapt inca mai am , trabuie sa varuiesc peste tot ca sa nu se mai cunoasca petele ) . Am cumparat de la Dedeman o solutie cu pulverizator ( cum sunt cele pentru curatat geamuri ) , parca se numeste "Bison , solutie pentru mucegai " . Costa in jur de 30-40 ron si iti ajunge cam pentru un perete si jumatate . Miroase puternic a clor . Este bine sa nu tii copilul in camera respectiva o zi in care sa tii geamurile deschise . Citesti pe prospect cum se foloseste dar sa incerci undeva unde nu este la vedere pentru ca intr-o camera mi s-a albit . Unde am var colorat crem nu mi s-a decolorat varul , unde am var colorat mov mi s-a decolorat . Unde am crem nu mi-a ramas nici o pata si nu trebuie sa cureti in prealabil .
Am mai cumparat o solutie , mai ieftina ( pentru ca aveam suprafata foarte mare si nu ma tinea buzunarul ) la 4 lei si este ambalata la sticla de 1 l de plastic , se numeste " solutie antimucegai " , nu miroase , o intinzi cu pensula pe perete dar peretele trebuie cutatat .
In camera unde iti apare cel mai mult mucegaiul ( presupun ca in camera copilului ) cumpara un umidometru ( este pana in 100 ron , si arata ca un ceas ) si incearca sa mentii umiditatea pana in 60 . Ideal este 50 . (m-am documentat o luna pe internet ) La 50 nu iti mai apare mucegai , la 60 mai apare dar foarte foarte putin . Din toamna , cind am facut operatiunea , mi-a reaparut doar in camera copiilor cam cat o unghie .
Cand aveam mucegai peste tot aveam umiditatea 70-74 .

Sper sa-ti foloseasca !
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 25 Mar 2010, 1:20 pm

aglaia a scris: Citesti pe prospect cum se foloseste dar sa incerci undeva unde nu este la vedere pentru ca intr-o camera mi s-a albit . Unde am var colorat crem nu mi s-a decolorat varul , unde am var colorat mov mi s-a decolorat . Unde am crem nu mi-a ramas nici o pata si nu trebuie sa cureti in prealabil .
Am mai cumparat o solutie , mai ieftina ( pentru ca aveam suprafata foarte mare si nu ma tinea buzunarul ) la 4 lei si este ambalata la sticla de 1 l de plastic , se numeste " solutie antimucegai " , nu miroase , o intinzi cu pensula pe perete dar peretele trebuie cutatat . Sper sa-ti foloseasca !

Da ai dreptate ca se ia lavabilul cu cif eu am bleu si acum e cu pete albe ,dar nu disper ca dupa Paste dau cu lavabil din nou.
Dau la 2 ani odata caci fac focul cu lemne si mai am dungi de fum pe tavan,nu se cunoaste rau dar se vede.
Si eu am folosit antimucegai ieftin dar nu e bun de nimic.
Si ca sa scapi de tot mucegaiul trebuia sa dai tencuiala jos caci e si in ea si nu-mi permit sa stric peretii.
In schimb vara mut sifonierul langa soba(iarna nu pot ca fac foc)si las coltul cu probleme sa ia aer.
Am vazut o reclama la un produs nou antimucegai.
aici
si vreau sa-l iau sa vad daca e bun.In reclama zice ca dispare.
Dar reclama e sufletul comertului. O sa va anunt dupa ce il folosesc.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de adelina24 Joi 25 Mar 2010, 1:37 pm

Da este bun . Am folosit si asa ceva . Nu mi-a decolorat peretele si nu trebuie curatat inainte .
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de geany Joi 25 Mar 2010, 1:42 pm

Am dat o cautare pe pagini germane unde am gasit urmatoarele sfaturi impotriva mucegaiului:
-se curata zona cu ulei de lavanda, trebuie folosit cu atentie, cu masca de gura si manusi de unica folosinta, iar dupa utilizare, se arunca carpa, pensula sau ustensilele folosite.
-se curata locul cu alcool medicinal

Foarte important dupa cum stiti si voi este faptul mucegaiul care revine dupa curatare, este clar ca este instalat bine in perete.
Mucegaiul este foarte daunator!!!

Aici in Geramania, in locuintele "invadate" de mucegai... locatarii sunt evacuati.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 25 Mar 2010, 1:51 pm

Si in America am vazut ca sunt evacuati si le plateste asigurarea alta locuinta dar noi traim aici si ne adaptam dupa cum putem.
Tot mai bune sunt casele cu pereti din barne uscate si tencuite.
Bunica mea mi-a lasat una mostenire si chiar daca nu sta nimeni de zeci de ani acolo (ea avea alte 2 case tot in acea curte)si e aerisita da 2-3 ori pe an cand mai intram in ea nu are nimic.Si are aproape de 100 de ani vechime.
Daca o renovez zici ca e noua.Dar renovatul la pensie peste vre-o 30 si ceva de ani rade daca mai apuc.Si nu are pic de mucegai. off topic

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de diada Joi 25 Mar 2010, 4:24 pm

off topic si eu cand va zic ca as pleca din tara asta...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Stiati ca

Mesaj Scris de bobitica Joi 25 Mar 2010, 5:33 pm

snoopy a scris:dragele mele,
stiti cum pot scapa de mucegaiul de pe pereti. Ma innebuneste, am facut in iarna asta pe mai multi pereti. Il sterg si la 2 saptamani cu o solutie, dar reapare si a doua zi. aerisesc camerele cat se poate de mult, tinand cont ca am si un bebelus de 1 an.
multumesc mult
Buna,eu am scapat de mucegai cumparand un aparat anti umezeala.E de fapt un recipiant de plastic cu un fel de sita deasupra pe care sta o punga cu un carbune(asta banuiesc eu ca e)care atrage umezeala.Exista si un aparat electric(care trebuie sa fie mult mai eficient)dar e destul de scump.Pungile se schimba periodic in functie de gradul de umezeala al camerei.
O zi grozava tuturor!!!
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de geany Mier 07 Apr 2010, 2:27 pm

Stiati ca exista un ton pentru telefonul mobil, care ajuta la dezvolatarea bustului in timp de 10 zile doar acest ton ascultand?!

Aici detalii:AICI

geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Karina33 Mier 07 Apr 2010, 2:59 pm

Asta e vechi Geany!
Eu astept tonul de telefon cu mesaje subliminale care sa te scada in greutate 2kile/sapt din trei apeluri zilnice...

PS: mi-ar fi frica sa nu ascunda alte mesaje si sa devin vreo terorista brrrr!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de geany Mier 07 Apr 2010, 3:02 pm

rade E posibil sa fie vechi Karina. Insa eu acum am vazut la tv testul. Iar fata din test a fost foarte bucuroasa ca dupa 10 zile, a avut 2,5 cm. mai mult. Deci pentru mine amuzant, avand in vedere ca-mi ajunge ce am rade
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de danae Mier 07 Apr 2010, 3:06 pm

Mie imi apare mucegai in baie si am tot obosit sa il sterg si iar apare, iar peretele, chiar daca era sters, nu mai era alb. Asa ca inainte de Pasti am cumparat solutia asta careia i se tot face reclama (Savo) si imi place cum a iesit. Practic, a disparut mucegaiul. Acum, nu stiu sa va spun daca mai apare. Dar presupun ca apare inapoi daca raman in locuinta spori de mucegai. Astia se imprastie si se mucegaiul revine in locurile sensibile (la mine cred ca apare acolo unde tencuiala blocului este crapata pe exterior). In vara asta, dau totul jos pana la placa si fac si izolatie prin casa (caci pe afara probabil vom prinde in 2020).
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 07 Apr 2010, 3:15 pm

Si eu am avut probleme mari cu micegaiul in bucatarie. Am ajuns sa se itninda pe jumatate din perete. Ca si Danae am folosit aceeasi solutie si am scat in mare parte de el. Acum in vara va trebui sa zugravesc si am sa folosesco vopsea speciala amtimucegai + izolatie interioara si sper sa scap definitv de problema asta. Cu savo imi palce ca a ramas peretele alb, in unele locuri nu a facut fata ptr ca a intrat sub zugraveala, dar in rest e foarte bine si de o luna nu da semne ca vrea sa apara.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Mar 13 Apr 2010, 7:41 am

Pepenii contin 97% apa, salata verde 97%, rosiile 95%, morcovii 90% si paine 30%?
* Holera a lipsit din emisfera vestica timp de 100 de ani, reaparand in 1991?
* In anul 1995, India a vaccinat 85 de milioane de copii impotriva poliomielitei, intr-o singura zi?
* O nutritie buna consta intr-o dieta cu 10% grasimi, 60% carbohidrati si 30% proteine?
• irigatiile si baile de sezut cu ceai de coada-soricelului vindeca iritatiile si usturimile vaginale?
• ardeiul iute accelereaza metabolismul si circulatia sangelui, omorand grasimile?
• uleiul extras din levantica are efect antibacterian si potoleste arsurile solare?
• temperatura optima din dormitor, pentru un somn bun, este intre 14 si 18 grade Celsius?
• extractul de floarea pasiunii (Passiflora incarnata) diminueaza nervozitatea?
• daca va culcati devreme, va pastrati inima sanatoasa?
• in curele de slabire, nu trebuie sa renuntati la micul dejun?
• aromele de menta, lamaie, rozmarin, eucalipt, muscata si ghimbir ajuta la relaxare, creeaza buna dispozitie si mobilizeaza energiile?
• fitosterolul din galbenele elimina edemele, roseata, mancarimea si iritatiile?
• lehuzele nu trebuie sa renunte la sare, ci sa bea apa minerala bogata in natriu si magneziu?
• tampoanele menstruale trebuie schimbate de minim 3 ori pe zi, pentru a preveni aparitia infectiilor?
• persoanele care sufera de alergii trebuie sa poarte haine largi, care permit existenta unui strat protector de aer intre tesatura si piele?
• tocurile si talpile tocite ne imbolnavesc, provocand dureri in ceafa si de spate si modifica forma talpilor si a degetelor?
• flavonoidele din mere si ceapa fac bine la inima?
• persoanele cu greutate corporala mare se imbolnavesc de Alzheimer mult mai repede decat cei cu greutate normala?
• E223, un conservant sintetic foarte periculos pentru sanatate, se regaseste in jeleuri, biscuiti, vopsele de par si hrana pentru animale?
• strugurii trateaza boli de rinichi, boli cardiovasculare, boli de ficat, tulburari de alimentatie, unele alergii, anemia, guta si unele afectiuni ale cailor respiratorii?
• in cazul colicilor biliare se recomanda ceai de rostopasca, ceai de coada-soricelului si ceai de amestec de plante, precum levantica, coada-soricelului, frunze de menta, sunatoare, valeriana?
• mezelurile si carnea provoaca guta?
• in Romania, fumatul ucide anual 33.000 de persoane?
• pentru tratarea dependentei de tutun, una dintre plantele cele mai eficiente este pedicuta, administrata sub forma de pulbere?
• femeilor insarcinate nu li se recomanda masajul?
• masca de banane are actiune tonica si emolienta asupra fetei?
• infuzia de galbenele, aplicata pe fata sub forma de comprese, are efect anti-inflamator?
• maceratul de gutui repara pielea iritata si uscata?
• morcovii sunt a doua leguma consumata in lume, dupa cartofi?
• apa de la Marea Moarta este un bun dezinfectant, antimicotic si poate reduce acneea?
• zeama de lamaie trateaza calcaiele crapate usor, prin indepartarea stratului intarit al pielii?
• 2 lingurite de miere, luate inainte de fiecare masa, indeparteaza migrenele?
• consumul de pere regleaza producerea de hormoni de crestere?
• depresia este boala secolului XXI?
• alergatul reduce oboseala, nivelul stresului si duce la producerea unei cantitati mai mari din hormonul fericirii?

1. Poti scapa de simptomele alergiei prin simpla clatire a nasului cu saramura.
2. Cainii miros cancerul si hipoglicemia.
3. Oamenii care intra in casa pe o usa apropiata de bucatarie tind sa manance cu 15% mai mult decat cei care folosesc usa principala.
4. Cel mai probabil moment sa faci infarct este lunea sau la 3 zile dupa cei ai fost diagnosticata cu gripa sau cu o infectie a cailor respiratorii.
5. Nu se poate sa te bronzezi la lumina ecranului calculatorului, chiar daca unele site-uri incearca sa te convinga ca poti.

6. Oamenii obezi cheltuie pe haine si benzina mult mai mult ca cei slabuti.
7. Fumatorii au de 4 ori mai multe sanse decat nefumatorii sa se trezeasca neodihniti dupa somnul de noapte, si cu 70% mai multe sanse sa-si piarda auzul.
8. Consumul de fructe si legume poate ajuta corpul uman sa-si fabrice propria aspirina.
9. Un somn de 60 de minute ajuta corpul sa se mentina treaz pana la 10 ore. Recordul absolut de timp fara somn este de 264 ore (11 zile).
10. Chiuveta din bucatarie este mai murdara decat baia: exista mai mult de 500 000 de bacterii in scurgerea de la chiuveta. Buretele este si el un loc unde bacteriile prospera.

11. Capsunele si bicarbonatul de sodiu albesc dintii, usturoiul ajuta la tratarea piciorului de atlet, iar mierea este un remediu bun contra mahmurelii.
12. Exercitiile fizice regulate scad riscul de cancer al femeii, dar doar daca aceasta doarme suficient.
13. Daca te privesti in oglinda in timp ce alergi pe banda, ti se va parea totul mult mai usor.
14. Fumul de tigara care se prinde in parul fumatorilor si pe hainele acestora si care ramane in peretii camerei mult timp dupa incetarea fumatului reprezinta un risc de cancer pentru copiii mici si animalele de casa.
15. Mersul impotriva vantului sau curentului de apa sau in timp ce duci un ghiozdan in spate te ajuta sa arzi cu 50 de calorii mai mult decat daca ai merge fara sa intampini rezistenta.

16. Sexologii experimentati stiu istoria orgasmelor unei femei doar daca se uita la felul cum aceasta merge.
17. Barbatii le gasesc mai atractive si mai sexi pe femeile care poarta culori calde (rosu) decat pe acelea care se imbraca in nuante reci (albastru, verde).
18. Vitaminele nu te protejeaza impotriva cancerului sau a bolilor de inima.
19. Unii barbati sufera dureri corporale, dureri de cap sau stranuta dupa ce ejaculeaza.
20. Servetelele antibacteriene raspandesc microbii dintr-un loc in altul daca le refolosesti.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de gabi67 Lun 19 Apr 2010, 12:26 pm

Buna fetelor,nu am mai vorbt de ceva vreme.Eu am scapat de mucegaiul de pe balcon cu Clor .Pe un buretel am pus cateva picaturi de clor si am sters .Atentie ca pateaza foarte rau hainele,folositi manusi.Nu a mai reaparut.Succes! wink
gabi67
gabi67
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 15/03/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Clio_Ela Lun 19 Apr 2010, 3:25 pm

Luminita, ai scris mai sus ca • femeilor insarcinate nu li se recomanda masajul
imi permit sa spun ca masajul in sarcina e FOARTE recomandat.
masajul burticii e indicat doar usor, prin ciupire. In rest,relaxeaza, iar masajul picioarelor mai ales, ajuta foarte mult circutatia.

Despre tampoanele menstruale, un medic mi-a spus ca cel putin la 4 ore trebuie schimbate. E foarte bine ca ai venit cu informatia despre infectii cauzate de purtarea indelungata a acestora.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Mar 20 Apr 2010, 8:25 am

da cred si eu ca ai dreptate in legatura cu masajul in timpul sarcinii ,imi aduc aminte ca si mie imi placea atunci cand imi facea sotul si ma simteam f bine. de aceea ma bucur de aceasta rubrica : " sitiati ca" deoarece de aici primim multe informatii utile si ne putem sfatui reciproc chiar si acolo unde gresim uneori

Persoanele care nu au simtul gustului si al mirosului sufera de anosmie? Poate va intrebati ce este anosmia. Ea se defineste prin absenta sensibilitatii olfactive (absenta mirosului). Organul mirosului este situat in mucoasa care tapeteaza plafonul foselor nazale. Este un neuroepiteliu constituit din celule nervoase specializate, neuroni dotati in varful lor cu un smoc de cili, prelungindu-se la baza printr-o fibra nervoasa (axon).
Daca boala este acuta si asociata cu o infectie respiratorie superioara nu trebuie facut nimic. Totusi daca boala a avut debut gradat iar examinarea nazofaringiana este negativa trebuie efectuata o tomografie computerizata. Daca nu evidentiaza nimic se fac analize pentrui descoperirea unei boli sistemice: hemoleucograma completa, biochimia, profilul tiroidian, vitamina B12 si acidul folic, testul de toleranta la glucoza, profilul hepatic. Daca anosmia este intermitenta trebuie efectuata o electroencefalograma somn-veghe.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Mier 21 Apr 2010, 7:20 am

plantele alunga oboseala? iata cateva dintre ele:
Coacaze negre - stoarce vreo 4-5 pumni de bobite si bea sucul obtinut. 1-2 pahare pe zi vreme de 5-7 zile, te vor ajuta sa-ti recapeti tonusul. Daca nu gasesti coacaze proaspete, de la magazinele naturiste poti cumpara sirop gata preparat, recomandat mai ales in perioadele extenuante.

Ginseng - nu il poti gasi decat la farmacie, sub forma de tablete sau ceai. Este un remediu de senzatie impotriva oboselii.

Macese - consumate sub forma de infuzie ori sirop amestecat cu miere, macesele sunt energizante si revitalizante. Administrat profilactic, tratamentul previne instalarea oboselii fizice si intelectuale.

Catina - mai ales in aceasta perioada a anului poate fi gasita in stare naturala la vanzatorii din piete. Prepara din bobite ceai si bea zilnic 2-3 cani, indulcit cu miere. Pentru un efect rapid, fa o cura de 2 saptamani cu ulei de catina, de la farmacie.

Busuiocul - administrat sub forma de tinctura, cate o lingurita, de 3-4 ori pe zi, busuiocul stimuleaza sistemul imunitar, reda tonusul si alunga oboseala.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Vin 28 Mai 2010, 8:06 am

Stiai ca omul poate distinge sute de arome si ca simtul mirosului este de 10 000 de ori mai puternic decat cel al gustului?

In nas avem milioane de mini-receptori ce sorteaza informatia olfactiva si o trimit catre zona din creier care guverneaza amintirile, emotiile si sentimentele primitive (hrana, lupta, fuga, excitatie sexuala, placere, dependenta).

Din cauza proximitatii acestor zone, receptorii uneori se confunda si astfel cina devine preludiu pentru sex, iar aromele devin anti-stres, amelioreaza performantele fizice si psihice, usureaza durerile si insomniile si ne ajuta sa slabim.


Iata cum puteti folosi simtul mirosului in avantajul vostru!

Pentru a rezista poftelor alimentare - miroase un mar sau un alt miros preferat

Un miros pe care-l iubim ne poate ajuta sa pacalim poftele alimentare, spun studiile. Asadar, tine o sticla din parfumul preferat la indemana si foloseste-l cand te-apuca poftele.

Pentru calmare – miroase portocala sau lavanda

Adauga cateva picaturi dintr-un ulei esential de portocala sau lavanda si lasa-l sa difuzeze in birou in zilele stresante.

Pentru a invata ceva nou – miroase rozmarinul

Data viitoare cand o prezentare sau un examen te innebuneste, cumpara-ti o planta de rozmarin, rupe cate o crenguta din ea si miroase-o cand inveti, iar memoratul va merge mai repede.

Pentru a lupta cu durerea – miroase lavanda sau menta

Cautand o cale de a folosi mai putina madicatie, medicii de la New York University Medical Center au expus pacientii operati cu bypass gastric la mirosul de lavanda (aplicat prin masca de anesteziere in timpul operatiei). Acei pacienti au avut apoi nevoie de mai putina morfina si de mai putine analgezice, demonstrand ca au suportat mai bine durerile. Asa ca data viitoare cand ai o durere de cap, inhaleaza mirosul unei batiste stropite cu cateva picaturi de ulei esential de lavanda sau menta.

Pentru a usura crampele menstruale – miroase un amestec de uleiuri esnetiale

Fa-ti un amestec compus din urmatoarele uleiuri esentiale: 2 picaturi lavanda, 1 picatura trandafir, 1 picatura ulei de salvie, pe care le picuri intr-o baza d eulei de migdale si le masezi pe abdomen o data pe zi cu o saptamana inainte de menstruatie.

Pentru a te simti mai tanara – miroase un grepfrut rosu

Mirosul proaspat de citrice influenteaza perceptia asupra varstei. Asadar, pentru a te simti tanara in fiecare zi, incearca un parfum pe baza de grepfrut rosu.

Pentru a fi un sportiv mai bun – miroase menta

Vaporii de menta le dau sportivilor mai multa motivatie, energie, viteza si incredere. Unii atleti fac inhalatii cu menta, iar odata Reebok chiar a scos pe piata niste bustiere cu miros de menta.

Pentru a dormi mai adanc – miroase lavanda

Exista un motiv pentru care oamenii isi umpleau in trecut pernele cu flori de lavanda! Cercetarile au demonstrat ca aceasta planta ne ajuta sa dormim mai adanc si sa tratam insomniile usoare. Stropeste-ti asternuturile cu esenta de lavanda inainte de culcare!

sursa:ele.ro
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 30 Mai 2010, 6:15 pm

in loc de crema de ochi care e scumpa eu folosesc de la bioplant ulei de migdale sau ulei de struguri .e ieftin in jur de 4 lei si tine f f mult si eu sint foarte multumita
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 31 Mai 2010, 2:26 am

corectez ulei din simburi de struguri
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Sam 12 Iun 2010, 6:58 pm

În Maroc creşte un copac minune numit argan, care secretă un ulei esenţial cu proprietăţi miraculoase asupra organismului uman. Ideal pentru a găti bucate delicioase şi sănătoase, minunat în tratamentele de înfrumuseţare şi întinerire, uleiul de argan este un ingredient ce va deveni în curând nelipsit din dulăpioarele noastre de cosmetice.
Cu un conţinut impresionant de vitamina E, uleiul de argan este ideal pentru combaterea ridurilor şi redarea elasticităţii şi fermităţii pielii. De asemenea este un sprijin de nădejde în lupta pe care pielea noastră o dă în permanenţă cu frigul, radiaţiile sau poluarea. Uleiul de argan nu îşi restrânge efectele minunate doar asupra pielii ci participă cu succes la îngrijirea părului, căruia îi redă strălucirea şi la menţinerea sănătăţii şi frumuseţii unghiilor şi cuticulelor.
Uleiul de argan poate fi folosit ca atare sau ca ingredient în creme, loţiuni, măşti, tincturi, şampoane, etc. Este nemaipomenit ca ulei de masaj sau ca ingredient de relaxare adăugat în apa pentru baie. Uleiul de argan este unul dintre răspunsurile inteligente ale naturii în sprijinul menţinerii sănătăţii şi frumuseţii femeilor.

* Morcovii contin 0% grasime?
* O ceapa, un mar si un cartof au acelasi gust? Diferenta de aroma este data de mirosul lor.
* Pepenii contin 97% apa, salata verde 97%, rosiile 95%, morcovii 90% si paine 30%?
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Sam 19 Iun 2010, 8:26 am

# O nutritie buna consta intr-o dieta cu 10% grasimi, 60% carbohidrati si 30% proteine?
# Bananele sunt cele mai populare fructe din lume, dupa tomate?
# Ciocolata cu lapte a fost inventata de Daniel Peter, care a vandut conceptul vecinului sau Henri Nestle?

AERUL CONDITIONAT

oamenii au gasit solutii sa-si raceasca locuintele din cele mai vechi timpuri? Astfel, romanii reglau temparatura locuintelor construind canale in zidurile caselor prin care, vara, circula apa rece. Totusi, doar cei bogati aveau acces la aceasta metoda. Intr-o forma mai avansata, astfel de solutii se regasesc si astazi in lume.
primele aparate de aer conditionat destinate utilizarii pe scara larga au fost concepute in 1902? Willis Carrier, un intreprinzator american, este autorul acestei inventii. Compania lui producea solutii de climatizare pentru mediul industrial.
primul ventilator a fost construit in China, in timpul dinastiei Han? Inventatorul, Ding Huan, a conceput un ventilator format din 7 pale in lungime de 3 metri cu actionare manuala, folosit pentru racirea aerului.
primul sistem de ventilatie mecanic a fost folosit in Orientul Mijlociu si India? Acesta era format dintr-o pala (punkah) prinsa in tavan si actionata manual de catre servitori printr-o fasie de panza. Cunoscut inca din secolul 8, sistemul a inceput sa fie larg raspandit in India incepand cu secolele 18-19 iar variante moderne, actionate de electric, mai sunt intalnite si astazi.
termenul “aer conditionat“ a fost inventat de catre Stuart W. Cramer in 1906? El cauta o solutie care sa permita nu doar controlul temperaturii aerului (“racirea aerului”) ci si a umiditatii lui, de aici si nevoia unui nou termen care sa denumeasca acest proces.
primul ventilator de tavan a fost inventat de catre inginerul german Philip Diehl, in 1882? Inventatorul si-a perfectionat inventia adaugandu-i un mecanism de oscilare dar si o instalatie de iluminat.
Alexander Sablukov, un militar rus, a inventat primul ventilator centrifugal? Inventia, datand din 1832, a fost denumita “pompa de aer” si a fost folosita in minele de carbuni si fabrici.
freonul a fost inventat in 1928 de catre Thomas Midgley, Jr.? El inlocuia substantele periculoase folosite pana atunci pentru racire: amoniac, dioxid de sulf etc. Totusi, nici freonul nu este lipsit de pericole: poate cauza asfixierea (in cantitati mari) si are efecte negative asupra mediului, in prezent fiind din ce in ce mai putin folosit. Termenul “freon” este marca inregistrata a companiei DuPont.
un aparat de aer conditionat neintretinut poate cauza pneumonie? Legionella pneumophila este numele bacteriei care se dezvolta in mediul umed si neigienizat al aparatelor de aer conditionat neintretinute si care cauzeaza o boala grava denumita popular “boala legionarului”.
compania Packard este cea care a introdus pentru prima data un sistem de aer conditionat in masinile pe care le producea? Acesta era optional, costa 274 de dolari (echivalentul a peste 4000 de dolari in zilele noastre), ocupa intrg portbagajul masinii si nu prea era eficient.

tocmai ce am citit un articol despre cum dauneaza sanatatii zborul cu avionul si nu m-am putut abtine sa nu vi-l dau si voua mai ales celor care calatoresc cu avionul ca si mine sunt tare curioasa sa va aflu parerea in legatura cu acest lucru
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Joi 24 Iun 2010, 8:55 am

Popcornul e chiar sanatos!

Incredibil, dar adevarat: popcornul este o gustare sanatoasa!
Popcornul reduce riscurile de boli cardiace si cancere, potrivit unui studiu al Universitatii Scranton, din SUA.
Denuntat de militantii anti-junk food, popcornul este pe cale de a fi reabilitat de catre nutritionisti.
Spre deosebire de popcornul la microunde, care te poate imbolnavi de bronsiolita din cauza gazului toxic emanat, popcornul clasic e cat se poate de benefic.
Ca mai toate alimentele ce au la baza cereale, popcornul este bogat in antioxidanti, in special in polifenoli.
Potrivit Dr. Joe Vinson, raportorul acestui studiu, continutul in polifenoli ai popcornului este mai ridicat decat acela din cereale si similar cu cel al fructelor si legumelor.
Popcornul este deci un aliment sigur chiar si pentru copii, cu conditia sa ai grija la cantitatea de sare sau zahar care se presara peste acesta.
Polifenolii sunt recunoscuti pentru actiunea lor anti-radicali liberi, principalii responsabili de deteriorarea tesuturilor si celulelor.

sursa: sanatate.ele.ro
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de luminita_khader Mier 30 Iun 2010, 8:12 am

stiati ca inca mai exista oameni care traiesc in copaci!

Un trib de vanatori-culegatori, ce obisnuieste sa traiasca in copaci a fost descoperit in Papua Noua Guinee cu ocazia recensamantului din 2010.
Tribul numit Koroway, are un nivel de dezvoltare similar cu cel al triburilor din epoca de piatra, are o limba proprie si numara aproximativ 3000 de indivizi, scrie discoveryon.info.
"Casele lor sunt in copaci, viata lor se desfasoara ca in epoca de piatra", declara Suntono, seful agentiei indoneziene de statistica pentru regiunea Papua, care a adaugat ca tribul si-a construit scari, pentru a se urca in copacii inalti.
Dupa mai multe rapoarte primite de la misionarii din jungla indoneziana, oficialii Agentiei Nationale de Statistica din regiunea Papua au calatorit timp de 2 saptamani prin jungla pentru a da de urma tribului necunoscut.
Membrii tribului umblau goi, exceptie facand cele cateva frunze de babanier ce le acopereau partile intime si sunt dependenti de ceea ce le ofera padurea.
Cel mai apropiat oras de locul unde a fost descoperit tribul este Merauk, locul unde Wilmar, o companie specializata in cresterea trestiei de zahar, se afla in plina expansiune.
Descoperirea tribului Koroway ar putea stopa insa extinderea terenurilor cultivabile, mai ales dupa ce comunitatea stiintifica a atras atentia asupra pericolului constituit de invazia companiei asupra noului trib.
In Papua exista peste 2500 de triburi, fiecare avand un limbaj propriu.
luminita_khader
luminita_khader
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 217
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB