Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Stiati ca... - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Stiati ca... - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Stiati ca...

+69
piciul
Chirrox13
mishou
danniela
nicopop
melus
vero50
ador.mita
Cristache
Steluzza
denis21
corina corina
ivanoiuadela9
ema
samo99ro
zylv
came_lia
Uca
rosita
Cristina_Ionela
veniciuc nicoleta
Floren
jade84
Nicoleta Irimescu
bibitu
margot
CCristinaC
codruta-cosmina
canadianca50
gabi67
mnarcisa
bobitica
adelina24
snoopy
MagdaMarin
luminita_khader
ionela stefan
madalina78
Giobsy
danae
kisslandia
Karina33
olympia
AlinaJ.Bijoux
alexaaa08
livia_iri
Gabyx
SilviaDumitrescu
Ramonica
teisoara
Danielazav
costi_iacob
stella
StMihaela
clodi
tomari
Ania
livia1981
MihaelaT
kitty_1973
Roxy
Clio_Ela
oanabijux
dana_mi16
Admina
Eva
mihatm80
diada
geany
73 participanți

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de rosita Mar 19 Oct 2010, 9:47 pm

Ce ne-om mai stradui noi sa ne facem haine! Ia uitati-va ce a inventat un nene la Londra: un spray care se da direct pe piele si care face haine instant prin pulverizarea de fibre minuscule de bumbac si plastic. Se obtine o haina mai subtire sau mai groasa, depinde cate straturi vrei sa dai. Se spala ca orice material, si se poate dizolva si pulveriza din nou. Foarte tare!

rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 13 Noi 2010, 7:17 am

Stiati la ce putem folosi otetul??

Dizolvă depunerile de calcar

În ultimul timp ai obsevat că duşul nu mai are presiune iar apa ţăşneşte peste tot stropind în jur? Asta înseamnă cu orificiile capului de la duş sunt înfundate cu calcar. Ce-i de făcut? Nu trebuie decât să introduci capătul duşului într-un recipient în care ai turnat oţet.

Lasă la înmuiat peste noapte, iar a doua zi vei observa că duşul va funcţiona ca nou!

Îndepărtează mirosurile

Dacă simţi miros greu în baie, în bucătărie, în masca de la chiuvetă unde ţii coşul de gunoi sau chiar în frigider, află că oţetul va rezolva toate problemele. După ce faci curăţenie, aşază un recipient în care ai turnat oţet alb în încăperea sau în locul respectiv, urât mirositor.

Curăţă petele albe de deodorant

Nu de puţine ori ni s-a întâmplat să ne pătăm bluzele şi tricourile la subraţ din cauza deodorantelor pe care le folosim. Pentru a curăţa aceste pete, toarnă în zona afectată oţet şi lasă-l să acţioneze cateva ore. Spală apoi îmbrăcămintea normal.

Oferă luminozitate becurilor

Dacă lumina din locuinţa ta este slabă, s-ar putea să nu fie de vină becurile, ci praful care s-a depus, în timp, pe ele. Deşurubează becurile şi curăţă-le cu o cârpă înmuiată în oţet. Şterge-le apoi bine cu un prosop care să nu lase scame. Vei vedea că lumina din casa ta va fi mai puternică.

Previne mucegaiul

De fiecare dată după ce faci duş, pulverizează faianţa şi rosturile din baie cu oţet. Acesta previne apariţia mucegaiului care se poate instala între rosturile dintre plăcile de faianţă.

Te scapă de musculiţe

Oţetul te scapă şi de musculiţele de fructe. Toarnă oţet într-un mic recipient şi acoperă-l cu o folie de aluminiu sau de celofan, pe care o găureşti din loc în loc cu o scobitoare sau cu o furculiţă. Aroma oţetului va atrage musculiţele în capcană iar folia de deasupra le va împiedica să iasă la suprafaţă.

Şterge geamurile şi oglinzile

Oţetul este indicat şi pentru curăţarea oglinzilor şi a geamurilor. Prepară o soluţie de oţet cu apă şi şterge oglinda din baie, geamurile şi orice alt obiect din sticlă pe care îl ai în casă. Oţetul curăţă în profunzime şi dă strălucire.

Şi urmele inestetice de pe fundul vazelor sau sticlelor pot fi îndepărtate tot cu ajutorul unei căniţe de oţet. Dacă acestea se încăpăţânează să nu dispară, adaugă în oţet câteva boabe de orez şi scutură bine sticla sau vaza până când petele dispar.

O dată pe lună umple rezervorul cu oţet şi dă drumul la filtru ca şi cum ai face cafea. După care repetă procesul de două ori punând apă.

Curăţă parbrizul maşinii eficient

Împiedică apariţia pojghiţei de gheaţă pe parbrizul maşinii.
Vrei ca în dimineţile friguroase de iarnă să nu-ţi mai pierzi timpul curăţând pojghiţa de gheaţă aparută pe parbriz în cursul nopţii? Atunci, seară de seară şterge parbrizul şi luneta cu o soluţie din oţet (trei părţi) şi apă (o parte).

"Lichidul acru" te poate ajuta să scoţi sticker-ele de pe parbrizul maşinii. Vei avea nevoie de un burete mai aspru îmbibat cu oţet, un vas mic şi eventual un cuţit.

Primul pas este îndepărtarea sticker-ului. Cu ajutorul unghiei sau al unui vârf de cuţit dezlipeşte un colţ al sticker-ului şi apoi, cu o mişcare înceată, întreg sticker-ul. După îndepărtarea sticker-ului înmoaie buretele în oţet şi cu mişcări circulare pur şi simplu şterge urmele adezivului rămas pe parbriz sau vopsea.

Articol preluat de pe Click.ro

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de geany Sam 13 Noi 2010, 1:08 pm

Foarte interesant. Eu folosesc otetul cam in toate cazurile prezentate mai sus. Cumpar otet mai des decat cumpar uleiul Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 13 Noi 2010, 1:44 pm

Si mai stiu ca si vasul expresorului se curata cu otet amestecat cu apa.
Eu am facut-o cu propotii egale1/2 apa-1/2 otet si era rosie apa care iesea din el.
Mai e bun pentru indepartarea calcarului de pe rezistenta masinii de spalat dar inca nu am aflat exact cum se procedeaza si cat otet se pune in cuva.
Cum testez metoda o afisez.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de ema Sam 13 Noi 2010, 3:45 pm

Magda, dar nu rugineste nimic daca pui in masina de spalat? Otetul e totusi coroziv
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 14 Noi 2010, 3:53 am

Cuva masinii de spalat e din plastic(sau inox) si nu rugineste,iar tamburul tot din inox.
Inoxul nu rugineste.
Pai si apa care e folosita de masina de spalat atatia ani ar trebui sa faca piesele sa rugineasca.
Dar nu ruginesc,caci sunt facute pentru folosinta indelungata,asa ca se poate folosi otetul.
Eu personal nu am vazut(vorbesc de vechile albalux) o cuva de masina ruginita,da rugineste carcasa,ca e o tabla simpla si vopsita dar cuva nu.
Iar cele noi au restul pieselor de plastic,filtru si evacuarea.
Personal vreau sa incerc sa curat masina caci nu am folosit calgon ci doar ocazional anticalcar ieftin si ala din detergent.

Intrebuintari mai putin cunoscute ale otetului

Otetul se produce prin fermentarea etanolului, lucru care ii ofera ingredientul cheie: acidul acetic. Suntem obisnuiti sa folosim otetul pentru salate, pentru conserve sau la prepararea altor feluri de mancare. Insa otetul este mult mai folositor decat ne-am putea astepta, rezolvand probleme legate de aparate casnice, curatirea hainelor, tratarea si prevenirea bolilor si multe altele.

Este bine sa folositi otet alb de buna calitate sau otet de mere in toate cazurile de mai jos..

Pentru aparate casnice

1. Curata depunerile de calcar de pe fierul de calcat
Umple rezerva de apa a fierului de calcat cu otet alb. Seteaza la calcare cu aburi si calca o bucata de carpa pentru a curata gaurile prin care iese aburul. Dupa ce s-a terminat otetul din rezervor, repeta procesul cu apa de data aceasta.

2. Curata depunerile de murdarie de pe filtrul de cafea
O data pe luna umple rezervorul cu otet si da drumul la filtru ca si cum ai face cafea. Dupa care repeta procesul de doua ori punand apa.

3. Curata furtunul si depunerile de sapun din masina de spalat
O data pe luna toarna otet in masina de spalat si seteaza la cel mai rapid ciclu de spalare, fara sa pui haine in ea.

4. Curata rugina
Inmoaie unealta ruginita in otet nediluat si lasa asa peste noapte. A doua zi curata cu un material abraziv unealta.

Pentru bucatarie

5. Inlatura petele de cafea de pe cesti
Umple ceasca cu otet si las-o asa peste noapte. A doua zi spal-o cu detergent de vase.

6. Elimina mirosurile neplacute din bucatarie
Fierbe o lingura de otet amestecata cu o cana de apa. Aburii vor inlatura mirosul.

7. Elimina mirosul din borcanele nefolosite
Spala borcanele cu otet.

8. Transforma oasele de pui in guma
Lasa un os de pui intr-un pahar plin cu otet timp de trei zile. Se va indoi si va fi la fel de elastic ca si guma.

9 Elimina mirosul din vasele de plastic cu capac
Inmoaie un servetel de hartie in otet, pune-l in cutie, acopera cu capac si lasa asa peste noapte.

10. Omoara bacteriile din carne
Daca lasi carnea la marinat in otet acesta va omori bacteriile si va fragezi carnea. Pentru 1 kg de carne foloseste un sfert de cana de otet, lasa la marinat peste noapte apoi gateste fara sa speli sau sa stergi carnea. Daca vrei sa aiba un gust special, adauga condimente si ierburi in marinata.

11. Pastreaza branza proaspata
Branza va ramane proaspata mai mult timp daca o pastrezi invelita intr-o carpa inmuiata in otet.

12. Pentru ca ouale sa nu crape
Adauga doua linguri de otet in apa in care fierbi ouale pentru ca coaja lor sa nu crape. Astfel ouale se vor curata mult mai repede si usor.

13. Curata oalele foarte murdare
Umple oala cu otet si las-o asa timp de 30 de minute. Spala apoi cu detergent de vase si apa fierbinte.

Pentru boli si infectii

14. Calmeaza arsurile de soare
Unge arsurile cu otet nediluat.

15. Vindeca durerile de stomac
Dilueaza doua linguri de otet de mere intr-o cana cu apa si bea-o.

16. Calmeaza mancarimile
Pune otet pe putina vata pe care o vei tine cateva minute pe muscatura de tantar sau alta insecta.

17. Dizolva negii
Amesteca in parti egale otet de mere cu glicerina. Amestecul pune-l intr-o crema cu care te vei da in fiecare zi pe negi pana acestia vor disparea.

18. Vindeca bataturile sau calcaiele crapate
Prepara o cataplasma dintr-o felie de paine inmuiata intr-un sfert de cana de otet. Lasa asa painea timp de jumatate de ora dupa care intinde-o pe batatura si leag-o cu tifon. Lasa asa peste noapte. Daca dimineata batatura nu se desprinde aplica din nou o cataplasma asemanatoare pana se vindeca.

19. Vindeca raceala
Amesteca un sfert de cana de otet de mere cu un sfert de cana de miere. Ia o lingura de miere de sase ori pe zi.

20. Vindeca artrita
Inainte de fiecare masa, bea un pahar cu apa in care amesteca doua linguri de otet de mere. Isi va face efectul dupa trei-patru saptamani.

21. Inlatura matreata
La dus, maseaza capul cu cateva linguri de otet. Lasa-l pe par cateva minute dupa care spala parul in mod normal. Spala-te asa de mai multe ori pana se vad rezultatele.

22. Tratament impotriva acneei
Amesteca in parti egale otet cu apa si foloseste-o ca pe o lotiune tonica in fiecare seara si dimineata. Ai grija sa nu intre in ochi.

23. Pentru catifelarea pielii
Pune jumatate de cana de otet in cada cand faci baie si vei rezolva doua probleme: catifeleaza pielea si curata cada. Daca ai mainile crapate, unge-te cu putin otet.

24. Curata proteza dentara
Lasa proteza peste noapte intr-un pahar cu otet dupa care dimineata inlatura mizeria cu o periuta de dinti.

25. Te scapa de kilograme
Otetul te poate ajuta sa elimini grasimea din corp. Amesteca otet de mere cu apa si bea de cateva ori pe zi. Pentru un gust mai bun, adauga lamaie si miere. Te va ajuta sa iti scada si pofta de mancare.

26. Vindeca sughiturile
Amesteca o lingurita de otet de mere intr-o cana cu apa calda si bea-o.

27. Pentru parul uscat
Samponeaza si apoi clateste parul cu un amestec facut dintr-o cana de otet si doua de apa.

28. Curata ochelarii
Sterge fiecare lentila cu cate o picatura de otet.

Pentru haine

29. Pentru haine mai rezistente si fara scame
Adauga cate o cana de otet cand speli hainele si acestea vor tine mai mult si nu vor atrage scamele. O cana de otet pentru un ciclu de spalare.

30. Inlatura petele de transpiratie
La patru parti de apa adauga o parte de otet, spala si apoi clateste hainele.

31. Pastreaza culoarea hainelor
Inainte de a spala haina sau a o pune in masina de spalat, inmoaie haina in otet pentru zece minute.

32. Curata petele de pe haine si canapele
Toarna otet direct pe pata, apoi spala dupa instructiunile de pe eticheta.

33. Curata petele de urina facute de animale pe covor
Sterge pata cu o carpa uscata, apoi cu o carpa umeda, apoi toarna pe pata un amestec foarmat din cantitati egale de apa si otet. Lasa putin sa actioneze. Sterge cu o carpa umeda, apoi cu una uscata si lasa sa se usuce.

Pentru curatenie

34. Omoara bacteriile din baie si curata geamurile
Intr-o sticla cu spray amesteca cantitati egale de apa si otet. Pulverizeaza suparfetele din baie dupa care sterge cu o carpa uscata.

35. Curata sapunul intarit, mucegaiul si murdaria din cada, faianta si perdelele de dus
Sterge suprafetele cu otet si apoi clatiti cu apa.

36. Curata vasul de toaleta
Toarna o cana de otet, lasa 5 minute si apoi trage apa.

37. Da jos tapetul
Amesteca parti egale de otet si apa calda. Uda bine peretii cu aceasta apa. Lasa sa se usuce si repeta. Acum tapetul ar trebui sa se desprinda in fasii.

38. Prelungeste viata florilor din vaza
Doua lingurite de otet, trei lingurite de zahar si apa calda cat sa umpli un sfert vaza.

39. Deodorant pentru camera
Face aerul din camera proaspat daca pulverizezi otet in camera.

40. Inlatura mirosul de tigara din camera
Pune otet intr-un bol si lasa-l in camera.

41. Curata pensulele de vopsea
Inmoaie periile in otet si apoi spala-le cu apa si detergent.

Articol preluat de pe timpultau.ro

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 14 Noi 2010, 6:52 am

În maşina de spălat eu mai pun calgon când spăl hainele soţului (lucrează în construcţii ) mi a spus cineva de curând să pun oţet şi să o las goală la cel mai scurt program dar încă nu am încercat. În schimb am curăţat fierul de călcat (nu mai scotea aburi ) şi acum merge strună. Azi o să încerc şi la filtrul de cafea. Mulţumesc magda. pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 14 Noi 2010, 8:08 am

Daca dai o cautare pe Google "otet masina de spalat" si citesti discutiile despre asta vei vedea ca calgonul nu e asa stralucit cum se lauda.
Iar cu banii dati pe el in 5 ani ,iti iei masina noua de spalat.Iar cea veche tot are rezistenta cu calcar.
Ma bucur ca pot ajuta pe cineva pupi

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Dum 14 Noi 2010, 8:37 am

Nu a fost aşa scump ( 5 lei din târgul de maşini ) şi cum pun numai uneori . . . Îmi ajung 3 pak 5 ani rade
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 46
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de ema Dum 14 Noi 2010, 9:31 am

Magda, multumesc de sfatul referitor la masina de spalat Celelalte aparate sunt mai ieftine dar masina.....costa ceva
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de rosita Mar 01 Feb 2011, 5:42 pm

Sper ca postez bine mesajul la rubrica asta.

In linkurile de mai jos suntem avertizati ca pozele facute cu telefoane si aparate foto de generatie mai noua, echipate cu GPS, pot sa dezvaluie locatia unde au fost facute atunci cand sunt postate pe net. Lucru neplacut atunci cand pozele sunt facute la noi acasa sau in alte locatii pe care nu vrem sa le facem publice. Am inteles din filmulet ca au fost persoane care au postat pe net poze facute la ei acasa cu lucruri de valoare pe care vroiau sa le vanda, dezvaluind astfel locatia unde puteau fi "gasite" lucrurile. Sau alte si alte cazuri.
Deci, atentie!

Linkuri:
Film, 3 minute, lb. engleza netitrat: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Articol NY Times: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 03 Feb 2011, 6:56 am

Stiati ca puteti plia camasile/tricourile si altfel??? wink







_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de diada Joi 03 Feb 2011, 10:30 am

daaaa, de vreo 4 ani, dar tot cu mana le fac.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de geany Joi 03 Feb 2011, 11:05 am

Si eu am acel sistem ce este improvizat in video, il am cumparat si este din plastic... Nu merge asa simplu impachetate ca in video, deci nu dati banii, o sa se prafuiasca te miri unde prin casa. Rolling Eyes

Si eu impachetez in genul sistemului, dar manual cheers
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 03 Feb 2011, 11:26 am

Eu mi-am facut unul ieri e cam mare dar merge.
Chiar am de gand sa-l folosesc dupa ce iau rufele dupa sarma.
Chiar nu il cumparam ,dar daca e facut de mine nu mi-e mila de el daca imi e nefolositor si il arunc. wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Vizitato Joi 10 Feb 2011, 12:17 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dupa ce ati mancat banana nu aruncati coaja imediat la gunoi. Prima data lustruiti pantofii de piele. Acest "produs bio" este ideal si nu costa bani!
Treceti partea interioara a cojii de banana peste superficia de piele si lasati cateva minute...apoi, cu o carpa moale stergeti pantoful.
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Joi 10 Feb 2011, 3:53 pm

Interesant Habana, chiar nu stiam lucrul acesta!!! Shocked

Apropo de asta, stiati ca un kg de lamai contine mai mult zahar decat un kg de capsuni?
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Vizitato Joi 10 Feb 2011, 4:45 pm

Nu, Alina, nu stiam! Multumesc de info.

Dar tu stii cam sa-ti largesti pantofii noi care te strang?!...in cca 30 min?!
Asculta aici:
Nu e usor sa maschezi o durere de picioare cand pantofii sunt noi si stramti! Daca nu aveti mult timp la dispozitie pt a “largi” pantoful, va propun acest mod foarte rapid.
In fiecare pantof introduceti un saculet de plastic cu cca 200-250 ml apa. Apoi puneti pantofii intr-o punga tot de plastic si introduceti–i in congelator. Dupa aproximativ 30 min ii scoateti din congelator, apoi din punga mare si ii lasati sa se dezghete pt cca 20 min , apoi scoateti pungile de plastic cu apa (cele din pantofi). Stergeti incaltamintea cu o carpa moale si uscata….si drum bun! wink


Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de rosita Joi 10 Feb 2011, 4:52 pm

Habana, cred ca metoda asta se bazeaza pe dilatarea apei cand ingheata si care forteaza pantoful sa se largeasca? Sau mai e si ceva legat de comportamentul pielii (pantofului) la gheata? Oricum, interesanta ideea, dar cred ca congelatorul meu nu reuseste sa inghete toata apa in 30 de minute Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Joi 10 Feb 2011, 4:53 pm

Interesant!!!

Am mai gasit ceva:
Stiati ca recordul mondial la aruncarea unei persoanr apartine unui finlandez care a aruncat un barbat de 60 kg pe o lungime de 5,4 m?

Stiati ca exista o boala numita chereofobie care inseamna frica de distractie?
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Vizitato Joi 10 Feb 2011, 5:00 pm

rosita a scris:...cred ca metoda asta se bazeaza pe dilatarea apei cand ingheata si care forteaza pantoful sa se largeasca...Smile

Bravo! Bravo! Ai un 10 de la mine! kiss
Anonymous
Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de rosita Joi 10 Feb 2011, 5:17 pm

Vai de mine, Habana! bis
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de corina corina Lun 21 Feb 2011, 2:06 pm

Foarte multe lucruri interesante stiti voi fetelor ! Mai invatam cate ceva.
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 05 Mar 2011, 9:25 am

Sambata pe Romantira tv la 14.30 e o emisiune Curat luna cu Shanon Lush o tipa australianca cre foloseste ,otet,bicarbonat,cirapi licra,ceai,uleiuri esentiale,tarate si curata casa.
Cum sambata trecuta nu l-am putut vedea ca s-a uitat Vio pe alt canal,iar acum eu iau notite de pe site-ul ei.
E SUPER TARE SI ECO cum e la moda acum. rade
Va sfatuiesc sa va uitati pe Aici si la emisiunea ei.
Sunt foarte practice si ieftine metodele ei.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de denis21 Sam 05 Mar 2011, 10:55 am

Ce de sfaturi interesante!Omul cat traieste,invata!
Stiati ca pt. raguseala se pregateste un galbenus de ou (de tara ) frecat cu miere de albine si cu lapte caldut.Oalta metoda este : o ridiche neagra , taiata in 2 si scobita ,se pune miere de albine care dupa un timp lasa suc,care se bea.
denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 54
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Stiati ca... - Pagina 7 Empty Re: Stiati ca...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB