Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyAstazi la 10:14 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (6)

+119
Den98
AITEN
AMEE
ema
ladybird
MihaelaT
Celia
Alenia
gigikent4456
Danutzaaa
adyrsf
lorry_vintila
Carmen07
SemyazaAngel
oliv
oana h.
LRodica
kisskmy
simonaamalia
iriclau
juillet
alinnusha92
aurishta
Cella's crafts
gabriela1554
dorina narita
lori16ro
zugy
Lucyjuke
christinuca
Grigorii
michelinebeaulieu
raluca ecaterina
norelif
GabiTomas
didiana2015
bamsegras
piticutz82
bebelusha
geany
cib3
impresii
Dom22
IoanaMarin
orhapetru
ioana84
Phlom
Samarineanca
Tigrisor
Dionisia
Admina
SilviaDumitrescu
diada
andreeaissewing
wizpatch
AlexandraN
marianaelenabraicu
Selina
piciul
nico21
ioana soare
vraciu.vlad
Fancy-
sirbu adriana
noki
brunics
claudia_mami
dory
Greteledelweiss
adii
nalexandra
danabarbu2007
Tina_Dor
fiordaliso
mitulina
Coccinelle
shiva
Deiiutsa
tomari
pisi
Gerlinde13
marianaradoviciu
GinaP
Mars79
Florin B
deeoxana
teodora_vis
dixi220
Cristina05
Ladia
onutza907
Oanad21
CarmenClaudia
Butterfly_Amalia
kabunta
anna_sandu
adumitrescu
steauainserarii
contessina
nico1206
zmz
elenaveronica
cif2010
tinap7
arielas
Floren
geanina_scumpica
despina13cucli
gobelin
MagdaMarin
melinda2012
clodi
bimbo
Ubicua
rosita
valentinadof
elena.20
erendis
mar_ysa_28
123 participanți

Pagina 10 din 17 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de diada Joi 21 Mai 2015, 9:30 am

Din experienta mea, zic ca cele computerizate sunt mai silentioase, doar ca, sunt si mai incete la lucru (merg incet). Eu i-am imprumutat una Zsofiei si nu facea fata la stilului ei de lucru.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 22 Mai 2015, 1:38 pm

Intr-adevar Diada are experienta si dreptate, cele computerizate merg mai incep dar sunt silentioase, am tesat de curand Pfaff cele comecializate la Lidl si sunt silentioase, cos bine si arata ok.

Azi am testat o masina Elna 220 cumparaat de un coleg la un pret bun (700 lei ).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

masina de cusut robusta, cu suveica metalica veticala, sistem de introducere a atei in ac, cusaturi multiple ( simple si ornamentale, butoniera in 4 pasi, etc ) pedala solida si finisaj bun.
Am mai vazut masina dar azi am avut timp sa o testez mai mult, daca vreti sa o folositi mai mult atunci sigur va face fata si nu va va dezamagi.

cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Vin 22 Mai 2015, 7:39 pm

Petru, la ce pret e masina Pfaff de la magazinul mentionat? Oare cand mai pun la oferta? Sau se mai gasesc de la oferta trecuta? Te intreb de zici ca esti Mafalda sau vreun angajat de la relatii cu clientii... rade
Ma uitam dupa Silvercrest, oare e buna, e fiabila? Nu se deregleaza usor? E acum in magazine si dupa indelungi certuri cu harburile mele, ma uitam lung dupa una. Desi nu as folosi-o mult, parca as vrea ceva pe care sa ma bazez. Mi se tureaza in gol (nu stiu cum sa explic) un Singer vechi si acum cos la Pfaff-ul 205, vechi si el, dar nu coase prea frumos. Isi face treaba, dar e loc de mai bine.
Uite nici cusaturile de la Elna nu ma conving. Imi place mult Pfaff-ul din State, cu IDT, model mecanic, de prin anii '90, dar buna, coase frumos. Mi-a cusut scutecele lui fi-miu, cu micro-polar si poliuretan (un fel de musama subtire), fara piciorus de teflon, doar cu IDT-ul. Si frumos tensionat, drept. Troncane si ea cand merg drept (in marsarier, nu), dar isi face treaba cu brio.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 22 Mai 2015, 8:11 pm

Masin Pfaff era cumparata in februarie si tinuta in cutie, ca sa nu se puna praful pe ea......parca a dat 450 lei la oferta de la Lidl. Am testat tipurile de cusaturi, mai putin cele cu ac dublu pentru cusatirile ornamentale complexe....masina coase bine, silentioasa, dar nu este pentru mine. Magdamarin parca are masina si ne poate spune mai multe despre ea.
Sti ce spui de masinile cu IDT, doar una am vazu si demontat sa o curat,  dar interioeul arata ca un Tv din ala cu lampi....adica placa electronica era antica, un condensator plin de 'mucegai' nu stiu cum se numeste cand se incalzesc si pusca...nu ma pricep la electronica, daca ceva se strica....apai e buna de aruncat, nu cred ca se mai gasesc piese.
Elna de care spun este 220 si a fost cumparat pentru cineva care are o pensiune si are nevoie de cusut, retusat, modificat perdele, draperii si lenjerii de pat adica 'croitoreasa' ca si mine.
Silvercrest model mai nou (visiniu-argintiu ) l-am vazut doar in magazin si i-am facut o poza pentru cineva de pe forum, nu stiu cum merge pretul era bun, despre calitate sau fiabilitate nu stiu ce sa spun...poate sunt persoane care o detin si ne pit spune ceva.
Mai sunt la moda acum masinile Minerva s#r nu stiu nimic despre ele, daca prind una o desfac sa vad ce contine.
A, am mai vazut un Juki casnic H85 sau K85 compyterizata, parca a dat pe ea 1800 lei, eram  in vizita, si  m-am uitat putin la ea , dar nu am stiut  sa cos si sa selectez mai nimic din panoul de pe masina....e ca o racheta pentru mine....nu cred ca as reusi sa cos ceva la ea.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Vin 22 Mai 2015, 9:35 pm

Eu am cumparat un silvercrest visiniu argintiu (am pus poza, nu sunt sigura ca despre asta e vorba) si era buna, dar si ea galagioasa. Plus ca nu imi place unde e plasat butonul de mers inapoi. Am returnat-o, ca avea o problema la prinderea acului si n-am mai schimbat-o cu alta pt. ca am prins sarbatorile de iarna si pana am ajuns la magazin s-au terminat.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asa ca desi imi faceam planuri de una computerizata pana la urma tot o troncanitoare am luat (de la Auchan, marca lor ieftina, vreo 350 de lei).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Desi pare mai modesta, e f. asemanatoare cu silvercrestul, parca mai micuta si mai usoara. Merge f. ok de doi ani, coase de toate, dar nu merge grozav pe materiale subtiri (m-am chinuit o data cu un amarat de in subtirel, am tot coborat tensiunea pana am lasat-o pe 0 si tot n-a iesit prea grozav). La multe straturi trebuie sa o pacalesc tragand de material si mai face nefacute, dar nici eu nu-s experta in folosirea masinilor de cusut.
Mi-ar placea si mie una cu IDT, parca Ioana Soare are una, da' noua, nu vechitura si zicea numai de bine. E prea scumpa pt. mine, oricum.
Pe mine nu m-ar deranja una mai electronica, mai degraba ma descurc decat cu mecanica.  Numai sa nu bata, sa nu trocane, vorba anunturilor de la autoturisme second hand. rade
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Vin 22 Mai 2015, 9:36 pm

Magda parca are Silvercrest. Desi nu stiu daca e exact la fel cea mov/ auriu cu cea simpla model clasic. Am gasit pe un blog ca avea tot 33 programe, ca asta de acum. Cred ca i-au schimbat doar carcasa.
Se gasesc cu Idt si noi, doar ca scumpe rau. Si citisem pe site-uri pe afara ca nu sunt asa fiabile, nu se compara cu cele vechi. Poate sa fie si un mit.
Nu gasesc pe net Pfaff-ul de la magazinul X, vreun pliant vechi sa caut informatii in afara. E tot mecanica, nu?
Samarineanca, merci ca mi-ai zis. Ma tenta masina aia, ca m-am inteles ok cu triplock-ul Pfaff de la acelasi magazin. Nu vreau ceva scump, ca nu as folosi-o mult. Totusi, nici sa evit sa cos din cauza ei...
Nu merge sa cosi cu hartie, materialele subtiri? Desi, inul nu e asa subtire... la voal si organza, poate, dar la in...? Ciudate rau masinile astea de cusut, tare hachitoase si alea scumpe si alea ieftine si computerizatele si mecanicele.
Petru, de Elna am auzit de bine de la Zsofia, ea chiar lucreaza mult si parca a schimbat vreo 2. Dar tot Elna a luat.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Vin 22 Mai 2015, 10:59 pm

Admina, eu ziceam de cea de la Auchan (Selecline), pe Silvercrest n-am apucat sa o incerc prea mult. Si apoi vorba ta, poate trebuia sa mai incerc si alte metode. Dar sincer cand vedeam ca nu merge tot ce puteam face era sa ma enervez, in loc sa imi aduc aminte despre ce citisem legat de ce numar la ace si ce ata se potriveste fiecarui material!! Si inul asta, era putin sintetic, usor lucios... in fine, pe scurt ce vreau sa zic e ca despre masinile de la Lidl nu stiu decat ca sunt tot atat de galagioase ca si troncanitoarea mea (obsesia e mare, stiu zid )
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Sam 23 Mai 2015, 11:23 am

De la Selecline am blender de mana si tocator si isi fac treaba. Macar stiu ca nu e cine stie ce firma si nu astept sa toace naut, soia, chestii tari ca se le ard.
De fapt cred ca sunt cam la fel, masinile de cusut si alte electrocasnice, marca proprie. Facute in China, dupa diverse modele de firma consacrata. Am nimerit bune de la fostul Quelle, produse Privileg si inca mai merg bine. Deci sunt si chinezisme bune, trainice. Dar e o chestiune de noroc.
Troncanitul e specific masinilor electro-mecanice. Sin cate am vazut sunt ceva mai silentioase cele cu suveica orizontala (insa, sper sa nu vorbesc prostii, cele cu suveica verticala rotativa, de gen Pfaff sunt mai silentioase decat cele orizontale; ce ai tu are suveica verticala oscilanta, deci cred ca cea mai zgomotoasa), dar cred ca depinde de motor, ca are multe chestii in miscare, in el. Daca stai la apartament si conteaza mult zgomotul, o computerizata ar fi mai buna, ca e si usoara si o muti de colo-colo, in plus e silentioasa. Insa sunt pretentioase la schimbari de materiale, parca mai rau decat mecanicele. Poti incerca un gen de covoras de cauciuc sau de pluta, pus sub masina de cusut, pe masa, ca sa amortizeze din vibratii si sa absoarba zgomotul. Curatata si unsa periodic, sa mearga "ca unsa". wink
Mai intreaba pe forum, daca ai probleme la cusut. E pacat sa pierzi timpul si sa-ti faci nervi, in loc sa lucrezi. Daca era subtire si putin elastic poate ajuta ac de jerse si cusut cu hartie calc (de copt) ca sa stabilizeze. La tivuri, e foarte util viledonul, lipeste partile impreuna si le stabilizeaza. Cosi mult mai usor asa, inclusiv elastice de tip jerse, lycra. Eu chiar n-am avut probleme, cu masina de cusut obisnuita. Doar ca imbinarea partilor o fac la triplock.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 23 Mai 2015, 5:51 pm

Silvercrest ( visiniu/argintiu) am si eu. Mie imi place cum merge (la cat cos eu), insa si eu am avut problema la prinderea acului, dar mi-a rezolvat-o sotul. Parca de atunci a inceput sa fie putin mai galagioasa ca la inceput a mers tare frumos. Merge si pe subtire si pe blugi pusi in 3 chiar.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Sam 23 Mai 2015, 11:18 pm

Merci Silvia. Maine, daca am timp, merg in recunoastere.
Desi, ma gandeam, a vazut cineva si masini de cusut la oferta, cu pret redus, dupa ce se termina promotia? Asa am vazut cu triplock-ul Pfaff, tot in magazinul asta. Intai 650lei si bataie pe ele, dupa cateva saptamani au aparut prin anumite magazine cu 400lei.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Tigrisor Lun 25 Mai 2015, 11:41 am

Admina, cred ca depinde de magazin. Am vazut intr-unul din Pitesti, acum o saptamana, Silvercrest-ul pe care l-au avut in februarie la promotie si tot 350 lei era, dupa atatea luni nu au redus nimic.
Ca fapt divers, tot acolo am gasit in schimb articole de imbracaminte sport cu pret mai redus decat intr-un magazin din Bucuresti (acelasi model, in aceeasi perioada).
Tigrisor
Tigrisor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Localizare : spatiu virtual
Data de inscriere : 08/01/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Lun 25 Mai 2015, 5:00 pm

Ok, caut saptamanile urmatoare.
La 350lei era redusa, acum era 399lei. Am fost la Lidl Otopeni (magazin ce abia s-a deschis) si erau vreo 20, un ditamai muntele. Credeau ca se inghesuie lumea la oferte, la deschidere. Cred ca tot asa vor face, le vor scoate pe rand, la acelasi pret, in urmatoarele luni.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Dionisia Mier 27 Mai 2015, 9:40 am

Admina, unde zici ca ai vazut triplock-ul Pfaff?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Mier 27 Mai 2015, 11:39 am

N-am zis ca l-am vazut de curand. Cand l-am luat, acum 2-3 ani, l-am luat de la prima aparitie, apoi Diada l-a prins cu 400lei si zicea cineva ca in Targu Mures (parca) cu 299lei, mai putin de 50% reducere (cand au deschis magazinul ala, nu tot timpul).
Acum nu cred ca e bagat triplock-ul, doar masina Silvercrest si aia fara reducere. shot Eventual poti intreba pe pagina FB cand mai pun in vanzare, in ce luna.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Tigrisor Mier 27 Mai 2015, 10:18 pm

Admina, masina de cusut care a fost in februarie in revista a fost la 350 lei si ce am vazut acum cateva saptamani era acelasi model, de asta am zis ca nu era redusa. Chiar astazi mai aveau una tot la 350 lei.
Cele de acum au acel design un pic altfel, dar aceleasi functii, aveau destule.

Bafta sa le gasesti la reducere!
Tigrisor
Tigrisor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Localizare : spatiu virtual
Data de inscriere : 08/01/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Mai 2015, 12:10 am

Ma rog, hai ca le facem reclama degeaba!
Am cautat scaun inaltator de copii, pentru masina si ieri mi-a zis la un magazin ca le-au epuizat, azi mi-a zis la altul ca inca n-au intrat la oferta... zid
In ambele magazine, plus in cel vizitat saptamana trecuta aveau maldare de masini model nou, cele alb sau mov sau auriu, la 399lei. Nici trusele de cusut nu erau reduse si erau destule.
La banii aia poate merita tot una veche. Zic asta ca m-a apucat dorul de Pfaff-ul meu. Am cusut azi la ea si merge prin raiat gros, ca prin hartie. Nu se forta motorul, nu nimic. Cusaturi decorative... cine are nevoie, daca are probleme cu acul, cu tensiunea sau ce mai are pe ea.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Samarineanca Joi 28 Mai 2015, 3:33 pm

Am rezolvat cu masina mea, nu imi vine sa cred! Am incercat sa cos peste burete si s-a dereglat, era tensiunea prea mare sus oricat as fi scazut-o. Asa ca am luat-o frumos la curatat, cum mi-ai spus tu, Admina, si am strans si surubul de la suveica putin. Am pus sub ea un burete (din ala care era sa mi-o deregleze Smile ) si pot coase cu ea si noaptea! Yupiiii! ura
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Joi 28 Mai 2015, 5:14 pm

Pentru ca am o masina de cusut mecanica mai vechiuta, care masina sare cusaturi si atunci cand reuseste sa faca cusatura bine o face deasupra materialului, orice i-as fi facut; sau ca rupea ata foarte des, indiferent de ata folosita.

Prima recomandare: curatatul si unsul cu ulei masinii. Rezolvat.
A doua: suveica trebuie calibrata. Pentru asta am gasit destule tutoriale pe Youtube.
A treia: calibrarea timpilor la coasere, adica piciorul acului si varful avului sa se sincronizeze bine cu carligul care apuca ata din ac (hook timing).

Din pacate la masinile casnice care au unele rotite din plastic e posibil sa se fi stricat dintii pinioanelor, asa ca necesita piesa noua. Daca e doar de calibrat, e mai simplu, dar trebuie sa pricepi cum functioneaza sistemul la masina ta. Se asemana intre ele mecanismele.
Daca e masina mai veche sunt sanse ca pinioanele sa fie metalice, ca in cazul meu.
Se desfac cateva suruburi, se urmeaza instructiunile de pe Youtube si gata! masina e ca noua! Eu fac asta ca pe langa mine nu stiu nici un mecanic din domeniul asta, asa ca-s nevoit.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Joi 28 Mai 2015, 8:00 pm

Samarineanca, ma bucur sa aud ca merge bine! Si nu mai e zgomotoasa. Sa cosi mult si bine, in continuare.
Phlom, eu am citit ca acea calibrare e greu de facut. Ma bucur ca ai putut sa o faci si ti-a reusit.
Am avut o tentativa sa repar cateva masini de cusut, dar nu mi-a iesit. Imi place sa le desfac sa le curat, dar partea mecanica ma depaseste. Tatal meu era mai Minitehnicus dar nu vrea sa se bage, ba ca nu vede bine, ba ca nu are timp atunci. Totusi cele mai vechi sunt mult mai usor de reparat, de intretinut. Daca pica una computerizata, cu parti de plastic, daca a iesit din garantie, e investite serioasa repararea ei.
Si apropo de uns, pt.ca e mitul ca trebuie unse mult, ca sa mearga. Asa e, dar mare atentie, tocmai ma uitam pe niste video despre masini Pfaff, destule au problema ca au fost unse prea mult. Shocked Deci se poate si asta. Mai ales daca nu se curata, in prealabil. Si arata in video in partea de sus, ca poate exista tentatia sa ungi o parte metalica in miscare, dar in jos, in partea dreapta, dedesubt se afla motorul si niste rotite de plastic, care sunt afectate, pentru ca uleiul se scurge pe ele.
La fel cu degripantul WD40, nu trebuie dat pe parti de plastic (habar nu aveam, nu m-am ferit de asta, inainte; am invatat tot de aici, de pe forum).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Phlom Joi 28 Mai 2015, 8:34 pm

@Admina: Cred ca aproape orice se poate invata. Aproape. E just sa zic ca nu te poti specializa in toate, dar putem "fura" cate ceva din toate.
Masinile de cusut sunt fizica pura. De asta orice se explica cumva. Pe ideea asta ma pun si incerc sa repar. Dar incerc...
Alta data o sa pun poze. Poate ajuta pe cineva.
___________________________

Vreau niste pareri, va rog, legat de alta problema.

La Pffaf exista un sistem numit IDT (=Integrated Dual Feed), care ajuta la transportarea materialului si din partea de sus. Nu se compara cu masinile industriale care fac acelasi lucru, dar direct cu piciorusul.
Pentru masinile care nu au deloc tehnologia asta exista un piciorus "Walking Foot". Teoretic fac aceeasi treaba.

Practic, le foloseste cineva cu rezultate bune?
Eu lucrez tocmai cu materiale alunecoase si desi am grija la tipul acului folosit, tensiune atei si presiunea piciorusului, uneori tot incretit imi iese.
La unele cusaturi decorative nu mai zic. Se aduna materialul asa cum e si la brodat. Nu mult, dar se vede.

M-ar ajuta sa scap de incretituri un piciorus din asta?
Foloseste cineva?
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de ioana84 Mar 09 Iun 2015, 3:05 pm

Buna tuturor,
Vreau sa-i fac cadou mamei mele o masina de cusut.
Am stat ieri si aseara si am rasfoit parerile voastre si, in final, mi-am prins urechile. Tot nu stiu ce sa iau.
Mama mea a mai tivit ocazional cate ceva la masina bunicii (un Singer de la 1900 toamna). Masina ar urma sa fie folosita la cusut lucruri pentru casa (perdele, draperii, lenjerii de pat, fata de masa) si alte maruntisuri. Bugetul ar fi cam de 800-1000 lei. As vrea o masina care sa fie robusta si simpla, asa pentru inceput. M-am gandit si la o masina second hand de pe Ebay din Germania, dar eu nu stiu cum sa o verific daca functioneaza sau nu.
Pe de alta parte as vrea o masina care sa nu se strice usor, ca ea locuieste intr-un sat cam izolat si ar fi greu de plimbat masina la reparat.
Ieri pe dupa-masa ma hotarasem la Singer Tradition 2250, dar apoi am mai citit si cica ar fi mai buna un Brother la acelasi pret...si mai ales ar fi buna un Innov-is 10...
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea oferi un sfat boo
ioana84
ioana84
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Germania
Data de inscriere : 08/06/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 09 Iun 2015, 3:40 pm

in suma maxima de 1000 lei s-ar incadra multe masini de cusut....
daca o cumperi din Germania , atunci pe amazon.de :
LINK
o masina ieftina si cu multe  pareri pozitive.
Daca o cumperi din tara, gasesti Singer dar mai repede Brother care se incadreaza in suma respectiva, masini electromecanice cu suveica fie verticala metalica asemanatoare cu masina pe care a a mai cusut fie cu suveica orizontala.
Inonv-is deja e masina computerizata ( iar inov-is 10 e deja model cam depasit, au aparut altele mai noi si cu mai multe tipuri de cusaturi ornametale, parca modelul DS 140 cu pret sub 1000 lei )
In tara Singer cu 7 tipuri de cusaturi se apropie sau depaseste pretul la Brother cu 15 sau 17 tipuri de cusaturi.
in jurul sumei de 5-600 lei mai sunt  unele modele de Toyota sau Minerva de pe la magazinele online.
Pan in 1000 lei ar mai fi Elna, sau unele modele mai noi de Singer.
daca ne spui mai exact de unde vrei sa cumperi masina ( din tara sau din afara ) caut si fac o lista cu preturile cele mai accesibile.
Sponsorul forumului [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
are chiar oferte/reduceri la masinile de cusut, poate iti face cu ochiul ceva model de acolo....
Daca cauti in Germania la market mai gasesti masini bune de cusut ( AEG, Privileg  ) la preturi accesibile, asemanatoare cu masinile de la noi de prin market ( gen Pfaff sau Silvercrest )
Cam asta ar fi parerea mea, care nu e batuta in "capse"...cuie nu prea se mai folosesc..... wink  wink  wink
Succes
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de ioana84 Mar 09 Iun 2015, 5:21 pm

Multumesc pentru raspuns, Petru!
Am citit parerile de pe amazon.de si de pe site-ul celor de la W6 Wertarbeit si masina asta W6 N 1615 pare chiar foarte buna la cat coasta. Si vine si cu 10 ani garantie.
Inca nu m-am decis de unde voi cumpara.
M-am uitat si pe decusut.ro unde am vazut o Elna 220 care aici pe forum este laudata si care ar avea si manual de folosire in limba romana...
Ramane sa mai pitrocesc si sa ma decid. Si sigur, s-o mai descos si pe mama sa vad ce si-ar dori.
Spor la cos

ioana84
ioana84
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Germania
Data de inscriere : 08/06/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mar 09 Iun 2015, 5:45 pm

uitasem sa scriu mai sus, dar masina W6 ( nahmaschine sau cum ziceti voi acolo wink ) este de fapt masina Janome :
LINK

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
LINK

cam asta vreau sa spun....doar ceva abtibilde diferite si altfel lipite pe masina.

VIDEO :


MANUAL ENGLEZA :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
---------------------------------
Manuale gasesti in romaneste pentru mai multe masini de cusut, serii asemanatoare, infilarea/infirarea atei , bobinarea, montarea picioruselor, diferitele tipuri de cusaturi sunt 99 % la fel....difera pozitia lor pe butoanele de selectare, sau pozitionarea lor pe masina, la unele butonul de coasere inapoi este langa ac ( Singer ) la altele langa selectorul de programe...unele au maneta, altele ca o talpa pe care se apasa...dar rezultatul este identic.
Elna este o masina putin mai robusta si eu am testat acum 2-3 saptamani una si am pus cateva poze...pretul ~ 700 lei.
Piciorusele , suveica, sponurile/bobinele sunt aproape identice ( unele exceptii sunt la suveica orizontala, sau unele tipuri de sponuri pentru Singer, cele cu caneluri in interior...dar asta este alta poveste, vorbesc aici de seturile de picioruse, seturile de mosorele ce se comercializeaza pe diferite magazine incluziv amazon, ebay si care sunt compatibile cu majoritatea masinilor, un lucru bun pe care producatorii il fac ).
Succes in alegerea unei masini de cusut  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty CE MASINI DE CUSUT RECOMANDATI

Mesaj Scris de IoanaMarin Lun 29 Iun 2015, 9:03 am

SilviaDumitrescu a scris:Silvercrest ( visiniu/argintiu) am si eu. Mie imi place cum merge (la cat cos eu), insa si eu am avut problema la prinderea acului, dar mi-a rezolvat-o sotul. Parca de atunci a inceput sa fie putin mai galagioasa ca la inceput a mers tare frumos. Merge si pe subtire si pe blugi pusi in 3 chiar.

Cum a rezolvat problema sotul? Am si eu o masina de cusut silvercrest ca a dumneavoastra, si nu mai vrea sa coasa, imi iese tot timpul ata din ac cand incep sa cos, sau imi coase cativa centrimetri si sare ata. Aveati aceeasi problemea? Eu am incercat cam tot ce am crezut si am citit: am schimbat acul, am schimbat ata, am curatat-o bine, dar tot asa face, am lasat si firul foarte lung, dar degeaba.
Multumesc
IoanaMarin
IoanaMarin
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 50
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/04/2015

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 10 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 17 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB