Ultimele subiecte
» Hainute pentru copiii nostri (20)
Astazi la 10:00 pm Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Astazi la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Astazi la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Astazi la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Astazi la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Hainute pentru copiii nostri (18)

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Hainute pentru copiii nostri (18)

Mesaj Scris de elenaveronica la data de Sam 11 Ian 2014, 10:25 am

Jade84, eu sunt din Constanta!am vazut un anunt despre un producator de burete pentru mobilier, de dimensiune 1 pe 2 m si cu grosimi incepand de la 1 cm...pana la 10, cam asa.nu mai retin preturile, dar nu cred ca ajungi la nivelul celor din magazine.mai ai rabdare cateva zile, sa ma informez.eu stau in km si am vazut in cartier un asemenea anunt...intre timp, sarcina usoara si numai bine! sunny sunny 
elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 249
Varsta : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de jade84 la data de Sam 11 Ian 2014, 11:40 am

Multumesc mult, elena veronica!!! Eu am mai cautat melana, vatelina, ceva de umplut perne si nu am gasit prin merceriile din constanta deloc...
jade84
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 61
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de mar_ysa_28 la data de Mar 14 Ian 2014, 12:18 am

De la Obor am luat eu de 1 cm 1/2 m cu 5 lei...am facut cu el husa la masa de calcat...pe aparatori am dat 50 € Sad( nu aveam masina de cusut pe vremea aia!
mar_ysa_28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 147
Varsta : 31
Localizare : internet
Data de inscriere : 06/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Mier 15 Ian 2014, 1:08 pm

Da,de la Obor eu am luat burete de 3cm si am facut asta vara saltele de plaja,a fost cam 10 lei m liniar(cu latime de 60 cm)parca,nu stiu sigur,ceva pe acolo,mai trec prin Obor,daca vrei si iti spun exact preturile.

Pentru Ema am facut o bluza de sport:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1191
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de kabunta la data de Mier 15 Ian 2014, 11:40 pm

Am mai facut inca 2 perechi de pantaloni lui Andrei.

Prima vor ramane doar de exercitiu pentru ca au iesit prea rigizi, am cusut cu crem peste negru, si am mai si gresit la cusut, am incercat sa repar cu benzile alea negre dar pana la urma nu imi plac, iar din resturile de material am testat un tipar de papuci de casa ( are o pereche cumparata care o poarta in fiecare zi si incerc sa ii reproduc):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acesta insa imi place mai mult e un material f moale si pufos ( ceva gen catifea plusata ) numai bun de iesit afara:

kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Joi 16 Ian 2014, 10:46 pm

dar sunt chiar frumosi pantalonii,si croiala,si culorile,si papucii,mortali;eu ii faceam Emei mai mult salopete,mi se parea ca e mai practic,ca ii tine la spate si ca arata frumos;uite,doua din ele(in a doua ne mutasem in casa noua,dar veche,si Ema se apucase de renovari):
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Motzu la data de Sam 18 Ian 2014, 9:49 am

kabunta, spor la cusut! imi plac ambii pantaloni, dar adevarul ca cei mai buni pt copii sunt cei comozi, nu conteaza cate modele au pe ei, important e sa fie placuti la purtat.
I-am mai facut lui Armin doua perechi de pantaloni pt scoala. Este indragostit si doreste sa mearga la scoala cu haine noi si frumoase...asa ca ma pune sa-i fac  Smile Raiatul bleumarin era croit de anul trecut dupa ce i-am facut uniforma. Am mai gasit niste pantaloni barbatesti din stofa 100% lana si din ei am mai croit o pereche pt copil. La acestia nu mi-a mai ajuns si de banda, de aceea am pus pe dos alt material. Ambii sunt cu elastic reglabil bagat in banda din talie.

cand am descarcat pozele am observat ca obiectivul era murdar...de aceea sunt niste pete albe pe pantaloni  zid
Motzu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 42
Localizare : Rimnicu Vilcea
Data de inscriere : 26/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Panea Laura la data de Sam 18 Ian 2014, 11:07 am

Buna fetelor,
kabunta ce de pantalonasi, sa-i poarte cu placere.
Motzu foarte frumos au iesit pantalonii, ma tot uit la detalii, eu nu as avea ce sa bag de vina, sunt impecabili pentru cat ma pricep eu. Imi place sa i-ai facut in talie pe elastic cu nasturi, sunt mai lejeri.
Am facut o fustita tutu pt nepotica mea, pt ziua ei.
Multumesc Cami pt detalii, ai avut dreptate a mers repede, taiatul materialului a durat mai mult.
Abia astept sa o imbrace  Smile [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 711
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 18 Ian 2014, 11:32 am

Super pantaloni Motzu! Eu nu am inteles de cine este indragostit Armin?  Shocked de vrea sa mearga cu haine noi la scoala  rade asta nu o auzisem (inca) sa ma astept si eu la texte  rade arata foarte bine, la anul ma reprofilez si eu pe haine de scoala! te intreb daca nu ma descurc.

Laura, frumos tu tu, eu nu inteleg cum se intretine, daca il speli mai arata asa de bine? am si eu unul de facut, o zi de nastere in februarie si chiar nu imi vine sa-l fac asa, am impresia ca tu tu urile astea (legate) sunt pentru o serbare asa, daca l-ai bagat in apa se duce stralucirea... Si cat material ti-a intrat?

edit: Kabunta, frumosi pantaloni, asa le faceam si eu pantaloni, ca in salopete se sugrumau...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Sam 18 Ian 2014, 4:28 pm

Am zis de salopete,ca sa zic de mine,nu ca sa impun moda(daca cumva s-a inteles asa  wink ),ba dimpotriva,o iau eu de la voi(moda):de la tine,kabunta,materialul pepit(avem si noi unul de genul,o sa il fac,ce frumos e al vostru,e elegant) si de la tine,motzu,ideea cu pantalonii din raiata pentru scoala,ca doar blugi,doar blugi...

Emei ii faceam salopete pentru ca isi scotea soseta stanga cum o prindea in picioare(drept pentru care ii dadeam dres)iar pantalonii i-ar fi cazut de pe fundut ca era neastamparata si topaita si ii atarnau mereu mai jos decat trebuia!

Tu tu-ul cred ca se spala usor la mana si ramane el tare,tapan,nu?

michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 18 Ian 2014, 5:16 pm

Micheline, nici prin cap nu mi-a trecut sa te atac cumva, mie imi sunteti toate dragi! si bineinteles ca ne spunem fiecare din experienta. Eu am 2 copii foarte pretentiosi (nu ca ar fi la moda!!!!) si ma bucur ca stiu eu sa le fac de imbracat ca nu stiu unde ieseam "la vopsea" cu banii de imbracaminte. Asa, imi iau materiale si le fac eu.

ca ex: le-am luat din LIDL pijamale (20 lei una) si maieu cu chilotei (15 lei set) *2 = 70 lei bani aruncati in vant! si sunt frumoase, moi, tot ce vrei. Si nu ma invat minte si mai iau o pereche de pijamale cu angry birds, frumoase (pentru mine frumoase), de o saptamana ma rog de el sa le imbrace! DAR sunt sanatosi!!! asta este cel mai important!!!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Sam 18 Ian 2014, 7:05 pm

Motzu,foarte frumosi pantalonii!Sa-i poarte sanatos baiatul!
Despre tu-tu si aspectul lui in timp, pot spune din experienta, ca depinde de calitatea tullului.Zic!Am facut tu-tu din tul cristal si sta infoiat si acum,in sifonier,ca-l dau la purtat doar cu portia, Smile la vreun eveniment!
Si am facut si tu-tu din tul obisnuit si-am lasat-o pe cea mica sa-l poarte cat vrea!Bine,ar fi si dormit cu el!S-a facut tare urat dupa vreo 4-5 zile de purtat de dimineata pana seara Smile 
Asa ca eu recomand un tul de calitate,gen cristal,se pastreaza mai bine in timp.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 41
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aidil la data de Sam 18 Ian 2014, 7:37 pm

M-am mobilizat zilele astea si am descarcat ceva poze cu ce am mai cusut in ultima vreme. N-am cusut mult, de cand am inceput scoala cu amandoi copii, parca am si mai putin timp. E drept ca nici n-am avut nevoie de prea multe haine, acum avand uniforma. Mai mult pentru mers la scoala am cusut.
Am intrat pe forum mai mult pe fuga sa admir ce ati cusut voi, si va felicit.
La serbarea de Craciun Maria (clasa1), a fost ingers, n-am avut tinuta obligatorie, doar ceva deschis la culoare, asa ca am cusut o rochita sintr-un jerse cu paiete, ca sa o mai putem imbraca si cu diverse alte ocazii. Ale (clasa 0) a avut statut de invitat. Lui i-am cusut camasa alba, vesta si pantlon din velur bleumarin, pe carel-am imbracat si la serbarea lui. Hainutele lui Ale le pregatisem si pentru concurs, insa le-am lucrat pe bucatele si am uitat sa fac cateva poze necesare...
Pantalon de scoala pentru Maria, croiti dintr-o pereche de a mea, pe care n-am prea apucat sa o port, ca am ramas insarcinata cu ea, e o tesatura de bbc cu putin elastn, nai de toamna-primanara, dupa acelasi tipar i-am facut si din velur bleumarin, da' n-am poze
O rochita comoda (pt Maria evident)dintr-un jerse care trebuia sa fie fusta mea!
Sper sa postez mai des pe viitor

aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 47
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Panea Laura la data de Sam 18 Ian 2014, 8:42 pm

Diada, mi-au intrat 4 m de tulle (nu stiu dace e cristal sau nu, mie imi place ca nu e alb, ci da spre argintiu putin).
Nepotica mea face 4 ani asa ca tutu e scurt, lungimea are 30 cm, si latimea fiecarei bucatele 12.
Acuma vad ca in poza pare ca nu este egal, poate nu l-am aranjat eu bine, sau l-am infoiat prea tare.
De desfacut nu se desface am tot tras de el sa vad, la spalat o sa vedem cum se comporta, poate daca se spala doar de mana nu se lasa materialul.
Aidil, ce multe ai facut, imi plac toate dar cel mai mult rochita Smile
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 711
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de michelinebeaulieu la data de Lun 20 Ian 2014, 2:08 am

diada a scris:Micheline, nici prin cap nu mi-a trecut sa te atac cumva, mie imi sunteti toate dragi!

Nu m-am simtit atacata,ci m-am simtit cu musca pe caciula,ca eu tot aveam mereu ceva de zis contra,m-am gandit ca nu mai vreau sa las din astea in urma mea!

Aidil,totul e superb!
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marina40 la data de Lun 20 Ian 2014, 8:48 am

Lidia,tot ce cosi e superb sa vede ca iubesti ceea ce faci,sunteti o familie superba  :   flowers:  : kiss:
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Lun 20 Ian 2014, 8:54 am

Lidia,sunteti o familie frumoasa love 

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Motzu la data de Lun 20 Ian 2014, 8:49 pm

Laura, frumos tutu-ul, din poza pare de calitate tulul.
Aidil, ma bucur ca ai revenit cu poze. Imi place ca ai ales un model simplu pentru jerseul cu paiete, a iesit o rochita ce merge purtata cu diverse bluze sau camasi, merge cu multe culori. Frumoasa si rochita cu flori...adevarul este ca pentru fata te urnesti mai repede decat pentru tine sa faci ceva. Baiatul e norocos daca ii faci si camasi...pe mine camasile nu ma atrag
Diada, iubita lui Armin este o colega de clasa....o sa te distrezi si tu cand o fi vremea  wink 
michelinebeaulieu, salopetele sunt mai greu de imbracat, in schimb protejeaza mai bine copilul, nu mai stai sa ii bagi mereu bluzele in pantaloni. Fata mea a crescut cu salopete pana pe la 3-4 ani, in schimb baiatului i-am dat doar pantaloni de la un an in sus.
Motzu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 528
Varsta : 42
Localizare : Rimnicu Vilcea
Data de inscriere : 26/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de CarmenClaudia la data de Lun 20 Ian 2014, 9:07 pm

Lidia , sa iti traisca frumusetile de copii si sa le faci cat mai multe hainute.
Laura, imi place tare mult tutu-ul.
Va invidiez pe voi fetele care aveti fetite asa micute sa le faceti rochite si fustite cum vreti voi.
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de aidil la data de Mar 21 Ian 2014, 12:10 pm

Multumesc, fetelor. Camasile sunt mai migalase doar pentru ca n-am destul experienta cu ele si nici nu cred ca voi acumula prea curand, cos dor cate una alba, cand cea veche ii ramane mica si o imbraca de cateva ori, la serbari etc, in rest raman mici si nepurtate. Asta daca nu ma gandesc sa cos unele colorate. Si nu ma gandesc, ca daca le cos, ar trebui sa le si calc pe a le purta. Poate cand mai creste Ale, am sa cos unele cadrilate, inchise cu capse, adica din alea smechere cum coasa Aura.
Dar am in plan o camasa populara de baietel, din panza topila, ca sa nu tb calcata. crd ca o include in garderoba pt la vara.
La rochite am constata in timp ca cele mai simple coiuri sunt cele mai purtate si mai usor de intretinut, mai ales daca materilul tb calcat.
Asa ca mai nou pun accent pe croi simplu, si daca se poate, material mai de calitate.
Spor la cusut.
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 47
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Mar 21 Ian 2014, 4:41 pm

Lidia imi place ca baiatul tau poarta camasi si veste care sunt destul de incomode.Eu n-am experienta in baieti dar ma gandesc la Diada ai carei baieti nu poarta nici tricouri oricum.
Sunteti frumosi toti! love 
Am cusut si eu cate ceva pt fetele mele:
Ioanei i-am facut colanti si rochitica pt colanti dupa indicatiile ei.Mai are una si poarta la ea mult,ca'i place.Nu i le voi da chiar in combinatia asta,ar semana prea a pijamale.
Material bbc cu elastan.

Alexiei i-am facut bluze si colanti:
Maneca este din doua bucati,partea de jos este un dreptunghi incretit.La incheietura mainii i-am pus elastic.

[Trebuie sa fiti
înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bluza din tricot grosut cu guler la baza gatului.In spate i-am pus elastic.

Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Mier 22 Ian 2014, 1:32 pm, editata de 4 ori (Motiv : poze)

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mar_ysa_28 la data de Mier 22 Ian 2014, 3:34 pm

Superbe Valentina! Matetialele de la Camy sunt minunate, abia astept sa mai primeasca:))
mar_ysa_28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 147
Varsta : 31
Localizare : internet
Data de inscriere : 06/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 22 Ian 2014, 9:22 pm

valentinadof a scris:Lidia imi place ca baiatul tau poarta camasi si veste care sunt destul de incomode.Eu n-am experienta in baieti dar ma gandesc la Diada ai carei baieti nu poarta nici tricouri oricum.

Eu ma gandesc ca se si poarta in familia lor tinuta asta, la mine sotul e mai sport asa... Da, da, pe mine ma dispera oricum ai mei, chiar am gasit o tipa care mi-ar lua hainutele la vanzare, ce nu poarta ei si sunt noi. Ca eu una m-am cam saturat sa le dau degeaba, de noi.

Sunt super hainele pe care le-ai facut, sa le poarte cu placere! Si ce frumos pozeaza ele!  hug love 

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 22 Ian 2014, 11:24 pm

Aidil, bine ai revenit. Tot citeam ca lucrezi si nu ai timp de pozat si-mi parea rau. Frumoase toate si complicate hainele pentru Ale. Sa le poarte sanatosi si cuminti, ambii.
Valentina, le-ai innoit pe fete cu hainute dragute si comode. Bravo! Acum sa tot vina primavara, ca merg si la joaca, afara.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Joi 23 Ian 2014, 11:31 am

Daaaa,cand e vorba de pozat,ce le mai place!Au pus monopol pe cutia cu materiale primite recent si vor multe,multe!Imi vine s-o mananc pe cea mica cand imi explica peltic ce si cum vrea!
Diada,s-ar putea sa nu le placa baietilor cand vor vedea ca le dai hainutele.Mai vorbim dar eu cred ca e o solutie.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos