Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

+87
oanatos
liuta
ralou
ancab
Buburuza
lupgianna
rivka
degetica
bianca2bu
bibitu
Inoke
kla78
balanescugabriela
monica_rsn
laurin
virus
GABRELA
m-julie
Maci
geany20062006
tomari
rosita
CARLA GRIGORAS
alinasuarasan
leonutza69
andreea2000
roxana096
adelina24
veniciuc nicoleta
Uca
alexaaa08
fifi
mickyta
kerkyra
elutzamicutza
oana_007
MAYA
teisoara
Karina33
noel
amnro
milena
angells
olympia
Choko
Oarecare
mdlupu
anna4kca
ralucis
Usagy
puffetta
SilviaDumitrescu
Gabyx
Mada
IrinaH
feliciagl
clodi
chira
RalucaS
ANURIM
Love
roemay
sabrina
Laura1005
Adriana13
Dionisia
irish05
Laila
vilcris
ariana
livia_iri
JuliaDarling
aisha
dandana
postoleirina
texline
andreeaX
Tinkerbell
DANIELA.I
diada
MihaelaT
Camy
geany
Clio_Ela
zylv
Admina
ioana soare
91 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de rosita Lun 24 Ian 2011, 5:21 pm

Va multumesc pentru raspunsuri hug
Admina, ce citisem eu era pentru intaritura ne-adeziva, dar sincera sa fiu nu stiu daca ar influenta in vreun fel daca intaritura respectiva ar fi adeziva. Chiar, daca stie cineva ce diferenta ar fi dpdv aspect/functionalitate, as vrea sa aflu. Cordonul este croit doar pe jumatate, si anume partea care se vede pe fata, iar pe spate vin toate furniturile astea de care intrebam eu, ca sa reduca din grosime (atunci cand folosim o stofa mai groasa sau mai rigida)
O sa intreb la mercerie, dar macar sa am un punct de plecare, o sa ii spun de canafas.
Si ultima intrebare: ce inseamna "grosgrain ribbon" sau "petersham ribbon". Acestea am dedus eu ca sunt niste bentite mai late care incheie acest proces de fabricare a cordonului, vin peste acel canvas acoperindu-l, si raman vizibile pe dosul cordonului. Multumesc mult!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Buburuza Lun 24 Ian 2011, 5:30 pm

rosita a scris:Si ultima intrebare: ce inseamna "grosgrain ribbon" sau "petersham ribbon". Acestea am dedus eu ca sunt niste bentite mai late care incheie acest proces de fabricare a cordonului, vin peste acel canvas acoperindu-l, si raman vizibile pe dosul cordonului. Multumesc mult!
Grosgrain = Rejansa - se foloseste la fustele fara cordon (betelie) si la tivul pantalonilor barbatesti.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de rosita Lun 24 Ian 2011, 5:48 pm

Buburuza multumesc! pupi
Metoda asta e dintr-o carte numita "Couture Sewing Techniques", din care am avut acces fix la paragraful asta, si care mi s-a parut interesant. Dar ce folos daca la noi nu gasim materialele respective? Abia astept sa vad ce zice vanzatoarea la mercerie cand o sa o intreb de canafas Smile
Fetelor, va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Flowers
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Buburuza Lun 24 Ian 2011, 5:56 pm

rade Ba se gasesc materialele, cum sa nu!? (rejansa la orice mercerie mai rasarita, canafas am vazut la Bucur Obor si la o dugheana de panzeturi din Lipscani; nu stiu de roshar, nici macar nu m-am uitat dupa asa ceva in magazine pentru ca n-am mai folosit de douazeci de ani, dar banuiesc ca se mai gaseste)...
Scuza-mi, te rog, indiscretia: incerci sa inveti tehnici de couture si haute couture?
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de rosita Lun 24 Ian 2011, 6:05 pm

Lol, nu incerc musai sa invat tehnici de (haute) couture, dar cand dau de o sursa dinasta imi place sa citesc ce si cum. Am asa de multe lacune in ce priveste tehnicile (obisnuite) de asamblare, finisare, etc incat profit de orice sursa. De obicei incerc sa ma bazez pe logica cand nu stiu sa fac ceva (citeste: "dupa ureche"), dar imi place sa stiu si cum "scrie la carte".
Ca sa nu-ti mai spun ca nu prea stiu nici cum se numesc mare parte din materialele auxiliare si la ce sunt bune. De rejansa stiam, dar de canafas, hmmm, nu prea Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de ancab Mar 02 Aug 2011, 4:56 pm

Salutare tuturor! Vreau sa-mi fac o rochita ca a dansatoarelor de latino, din franjuri. Stiti cumva unde as putea gasi de cumparat franjuri?
ancab
ancab
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 40
Localizare : google
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Karina33 Mar 02 Aug 2011, 5:48 pm

ancab a scris:Salutare tuturor! Vreau sa-mi fac o rochita ca a dansatoarelor de latino, din franjuri. Stiti cumva unde as putea gasi de cumparat franjuri?


Asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gasesti pe merceria forumului.

Alte modele cauta pe la merceriile din oras. Sau la magazinele cu perdele/draperii poti gasi franjuri lungi sau rasuciti.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de ralou Dum 28 Aug 2011, 9:19 am

Stie cineva cum pot sa inlatur eficient - adica fara sa distrug prea mult materialul - nasturii aceia gen capse de jeans? Vreau sa inlocuiesc capsele cu niste nasturi normali si ideal ar fi sa nu ramana o gaura prea mare in material cand ii indepartez pe cei vechi, insa nu am reusit nicicum sa fac asta.
Multumesc in avans!
ralou
ralou
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de geany Dum 28 Aug 2011, 11:51 am

Ralou , acei nasturi tip capse de la blugi, sunt defapt un sistem. Un cui gen surub (partea care e in material) si ca o piulita partea nasture. Chestia e ca sunt fixate prin capsare si nu insurubare. Ia un patent (cleste) si prinde de partea interioara a capsei, tine cu cealalta mana nasturele si incearca sa tai, sau sa smulgi capsa.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de liuta Dum 28 Aug 2011, 2:56 pm

Am nevoie de material numit spandex pentru body-uri de gimnastica. Stie cineva pe unde se gaseste?
MULTUMESC
liuta
liuta
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/08/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de ralou Dum 28 Aug 2011, 7:56 pm

Geany, multumesc, intr-adevar am folosit un patent si au iesit foarte simplu, a ramas doar o mica gaurica in material. Sunt foarte multumita de rezultat!
ralou
ralou
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de geany Dum 28 Aug 2011, 8:19 pm

Ralou, ma bucur sa aud ca sfatul dat de mine ti-a fost de folos. Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de oanatos Mier 19 Oct 2011, 9:49 am

buna fetelor. Aveti idee unde pot gasi intaritura autocolanta mai groasa pt posete? Mi-ar placea mult cea postata la inceputul subiectului.
Va rog ajutati-ma cu o idee: bucuresti sau net, oriunde. hug
oanatos
oanatos
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de tomari Mier 19 Oct 2011, 3:35 pm

Oanatos aici link gasesti ceea ce cauti.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de oanatos Mier 19 Oct 2011, 3:43 pm

tomari a scris:Oanatos aici link gasesti ceea ce cauti.
tomari, te rog mult mai da o data atasamentul. Nu-l pot deschide
oanatos
oanatos
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de geany Mier 19 Oct 2011, 3:54 pm

Oana trebuie sa dai click pe "aici" din mesajul respectiv
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de oanatos Mier 19 Oct 2011, 4:06 pm

geany a scris:Oana trebuie sa dai click pe "aici" din mesajul respectiv
sarumana mult Merci
oanatos
oanatos
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/07/2011

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 19 Oct 2011, 11:12 pm

stie cineva unde pot gasi benzi textile care au montate pe ele capse?
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de ancone Joi 20 Oct 2011, 9:17 am

La depozitul de la filaret gasesti benzi cu capse metalice. Pretul este pe kg. Si aveau bleu, mov deschis, bej si crem.
ancone
ancone
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 128
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 20 Oct 2011, 10:39 am

multumesc mult,anca! pupi
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de ElizaD Lun 27 Feb 2012, 11:05 am

Asaaaa... de bine ce am aderat la comunitate, vreau sa va impartasesc ultima experienta din Sam, la cumparat de paiete sirag pe rola.

So... prin toate magazinele e 1 ron/m sau, am vazut pe net 30 ron/rola.
Cine are nevoie, in Sam pretul e de 15-20 Ron/rola depinde de vanzator. Daca gasiti si turcul sau ce natie e el... le luati la 15.

Si mai este si varianta unde vi se spune 1 ron/m deci 100 ron/rola. Nu! Plecati de-acolo. Oricum rola are 100 yards... ceea ce e 90 si ceva de metri, deci oricum va arde la pret. sunt o gramada de unde sa luati, asa ca nu cedati.
Bilutele de nisip (cele cu care se cos paietele la punga) sunt 15-20 ron punga de 500 grame. Nu va bagati la cei care va dau pungute micute, pt ca din proprie experienta va spun ca o sa va intoarceti pentru a 3-a sau a 4-a punguta si oricum iesiti mai scump. Si la fel, in functie de cine vinde, sunt cativa dispusi sa va dea si jumatate de punga. la fel si la punga mare de piete si strass-uri. Strass-urile sunt cam 100 ron/punga de 500 grame si paietele cam 20 punga mare... nu stiu cate sunt acolo dar ca marime de punga.. e tot cat aia de bilute... adica a lot of goodies.
Eu de obicei merg la un nene care are stand prin mijloc vis-a-vis de Vel... ceva (o firma luminata) in interiorul Sam. Si el da si jumatati. dantela elastica, si mult cele, cam la toate da si la metru. Si acolo gasiti si fluturasi, floricele, pene si cam toate bunatatile.

Nah... sper sa foloseasca cuiva. Eu de obicei cumpar mult... pentru ca sunt maniaca. Ah.. si inca ceva... daca nu va decideti la bilute.. puteti opta si pentru cele incolore, mai ales daca le coaseti pe paiete mai deschise la culoare, pentru ca vor imprumuta si din culoarea atei si din cea a paietelor.
Cam atat!

Spor la cusut!
ElizaD
ElizaD
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : buzau
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de corina corina Mar 28 Feb 2012, 4:06 pm

Eliza , m-ai facut curioasa ! Ce lucrezi cu atata materie prima margelata si paietata ? Spune-ne si noua , poate mai invatam ceva ca si tu cred ca ai multe de invatat de pe aici .
Si pentru ca vad ca esti buzoianca , treci si pe la forumiste din Buzau sa ne cunoastem ! hug


**********************************

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 12 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB