Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

+87
oanatos
liuta
ralou
ancab
Buburuza
lupgianna
rivka
degetica
bianca2bu
bibitu
Inoke
kla78
balanescugabriela
monica_rsn
laurin
virus
GABRELA
m-julie
Maci
geany20062006
tomari
rosita
CARLA GRIGORAS
alinasuarasan
leonutza69
andreea2000
roxana096
adelina24
veniciuc nicoleta
Uca
alexaaa08
fifi
mickyta
kerkyra
elutzamicutza
oana_007
MAYA
teisoara
Karina33
noel
amnro
milena
angells
olympia
Choko
Oarecare
mdlupu
anna4kca
ralucis
Usagy
puffetta
SilviaDumitrescu
Gabyx
Mada
IrinaH
feliciagl
clodi
chira
RalucaS
ANURIM
Love
roemay
sabrina
Laura1005
Adriana13
Dionisia
irish05
Laila
vilcris
ariana
livia_iri
JuliaDarling
aisha
dandana
postoleirina
texline
andreeaX
Tinkerbell
DANIELA.I
diada
MihaelaT
Camy
geany
Clio_Ela
zylv
Admina
ioana soare
91 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Uca Lun 11 Oct 2010, 9:30 am

Silvia... hop si eu... eu am mai folosit izolatie pentru parchet ( de 3 mm) se coase la masina si sta si batoasa.
Vezi si tu daca se preteaza la ce vrei sa o folosesti.
kiss

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de laurin Mar 02 Noi 2010, 2:21 pm

fetelor, ati lucrat careva cu polar? se lucreaza usor? ma batea gandul sa-i fac fetitei mele o hainuta din polar dar am nevoie de ceva info inainte de a ma apuca de lucru.

si inca o intrebare: ati comandat cumva materiale de la texline (timisoara)? puteti sa-mi spuneti o parere despre ele?

multumesc mult dragelor
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de monica_rsn Mier 03 Noi 2010, 8:06 am

am cumparat eu de la texline. sunt foarte seriosi - livreaza prompt orice fel de cantitate, de asemeni iti dau multe mostre.
polar au foarte multe culori si grosimi.
din experienta mea polarul se coase bine, nu ridica probleme desi eu am o liniara de la singer.
eu nu am surfilat polarul - doar am taiat marginile interioare cu foarfeca zimtata dar asta ptr design ptr ca oricum nu se desira nici daca ai vrea.
succes.


Ultima editare efectuata de catre monica_rsn in Mier 03 Noi 2010, 8:09 am, editata de 1 ori (Motiv : completare)
monica_rsn
monica_rsn
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de laurin Mier 03 Noi 2010, 9:33 am

monica, multumesc mult pentru raspuns! deja intru pe texline sa vad ce imi iau de acolo caci preturile mi se par convenabile chiar si cu transport in comparatie cu ce avem noi in bucuresti. si voi incerca si polarul, ceva trebuie sa iasa.

o zi frumoasa!


Ultima editare efectuata de catre laurin in Mier 03 Noi 2010, 9:42 am, editata de 1 ori
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Uca Mier 03 Noi 2010, 9:38 am

Lurin, eu am lucrat polar si se lucreaza bine, daca o sa cauti la ''tutorial pantaloni" si la "Imbracaminte pentru soti" am postat ce am lucrat.
Eu am surfilat dar doar pentru aspect, sunt mai multe tipuri de polar, unele se intind si trebuie sa ai grija sa potrivesti bine.
Fiind mai gros am mers pe pas mai mare, si am folosit si o cusatura decorativa pentru un aspect mai frumos.
Succes!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de laurin Mier 03 Noi 2010, 9:45 am

uca, iti multumesc si tie pentru raspuns. deci, ma voi incumeta la un polar Smile

toate bune si frumoase!


si revin cu o intrebare: ati auzit de materialele jerseu romanit si tafta changeant ? (le-am intalnit in burda)

mersic mult
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de balanescugabriela Joi 11 Noi 2010, 10:45 am

Buna fetelor !
Va urmaresc de mult timp, spuneti-mi si mie de unde cumparati minunatiile astea de materiale si accesorii?
Se pot achizitiona de pe net? Deoarece, eu sunt din Caras-Severin .
Multumesc
balanescugabriela
balanescugabriela
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : moldova noua
Data de inscriere : 27/01/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de kla78 Vin 12 Noi 2010, 9:45 am

buna fetelor,stiti cumva daca se gaseste in Romania spandex?am rugat-o pe sora mea sa-mi cumpere si sa-mi trimita dar i s-a spus ca nu se mai fabrica si nu o sa gaseasca nicaieri.Aici am gasit dar e scump rau 14€ si ceva metru.
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Inoke Joi 25 Noi 2010, 1:25 am

Hei,
am și eu aceași întrebare ca și Gabriela: știți vreun depozit/magazin online de textile? Mă interesează o ofertă de stofă mai variată, iar ce am găsit în Cluj până acum e slab calitativ și scump.
Mulțumesc
Merci
Inoke
Inoke
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 39
Localizare : Cluj
Data de inscriere : 05/06/2010

https://pistruiovitch.jux.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de bibitu Joi 25 Noi 2010, 8:15 am

kla 78 eu am gasit o fabrica care a dat faliment si am luat de acolo,dar trebuie sa cauti ,sunt noi dar atit de invalmasite dar nu am gasit decit nuante de mov,si deschis si inchis si cu o broderie pe margine foarte finuta
bibitu
bibitu
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 460
Localizare : parcare
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de bianca2bu Joi 25 Noi 2010, 12:09 pm

buna tuturor. are idee cineva unde as putea sa gasesc vatelina/melana in constanta? multumesc de ajutor
bianca2bu
bianca2bu
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de degetica Vin 26 Noi 2010, 7:20 pm

bianca2bu a scris:buna tuturor. are idee cineva unde as putea sa gasesc vatelina/melana in constanta? multumesc de ajutor

Aceeasi intrebare pentru bucuresti: unde gasesc vatelina? ati vazut pe undeva?
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de rosita Sam 27 Noi 2010, 7:06 pm

Degetica, incearca in Obor
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de rivka Dum 28 Noi 2010, 9:02 pm

am comanda de o rochie cu fusta plisata am vazut aici pe forum un model dar nu gasesc culoarea respectiva in magazin , ati scris voi aici de un atelier care iti face daca mergi cu materialul ,as vrea sa stiu in timisoara se gaseste asa ceva ?sper ca intelegeti ce vreau poate nu ma-am exprimat bine Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 4246 dama
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de lupgianna Mier 01 Dec 2010, 1:51 am

degetica a scris:
bianca2bu a scris:buna tuturor. are idee cineva unde as putea sa gasesc vatelina/melana in constanta? multumesc de ajutor

Aceeasi intrebare pentru bucuresti: unde gasesc vatelina? ati vazut pe undeva?

depinde pt ce iti trebuie. exista o mercerie in complexul de langa mega image de la crangasi unde gasesti vatelina pt imbracaminte. sunt 2 mercerii acolo de fapt: una este pe laterala complexului iar una chiar in complex.
lupgianna
lupgianna
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/11/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de degetica Mar 07 Dec 2010, 6:36 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Am vazut la obor vatelina, insa la punga, se vindea la kg, eu as vrea la metru, daca se gaseste pe undeva. Am mai intrebat la magazine si nu stiau vanzatoarele nici daca se mai fabrica.
lupgianna, la merceriile de la Crangasi se gaseste si vatelina la metru?
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de lupgianna Mar 07 Dec 2010, 6:58 pm

da degetica. se gaseste la metru. chiar sambata asta am fost acolo si am vazut ca aveau pe 2 culori: negru si maro iar pretul, daca nu ma insel, era de 10 ron.
lupgianna
lupgianna
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/11/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de laurin Vin 10 Dec 2010, 5:11 pm

buna seara, harnicutelor, stiti cumva de unde as putea cumpara intaritura termoadeziva la metru? acum cativa ani o luam dintr=o mercerie care acum nu mai exista. multumesc mult, fetelor.
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty materiale auxiliare folosite in croitorie

Mesaj Scris de rosita Lun 13 Dec 2010, 7:24 pm

Laurin, eu am luat intaritura termocolanta de la Sharbeckul de pe Lipscani. In fundul magazinului, acolo unde sunt nasturi, etc au suluri cu intaritura. Sper sa fie ce iti trebuie tie.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de laurin Mar 14 Dec 2010, 11:16 am

mersic mult, rosita. m-ai salvat ca stau cu o hainutza deja croita pentru cea mica si nu pot s-o termin. sambata dau o fuga. toate cele bune!
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de rosita Lun 24 Ian 2011, 3:39 pm

Stie cineva cum se numeste in romaneste "tailor's canvas"? Am intalnit cuvantul intr-o modalitate de a atasa cordonul la o fusta dintr-o stofa mai groasa. Ca sa nu iasa cordonul foarte gros, croim numai partea din fata cu rezerve de cusatura, o ranforsam cu organza (de matase, scria acolo) pe care se fixeaza cu cusaturi paralele acest "tailor's canvas". Inteleg ca e un material auxiliar foarte stabil, dar cum se numeste in romana? Stie cineva? Multumesc anticipat.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de clodi Lun 24 Ian 2011, 3:50 pm

cred ca se refera la intaritura. din cate stiu eu la betelie se foloseste intaritura.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Admina Lun 24 Ian 2011, 4:41 pm

Pentru betelie exista o intaritura auto-adeziva, de genul acesta. Se lipeste cu fierul, ca si termocolantul. Dar tot e necesar sa ai betelia croita dublu, cred.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Totusi canvas inseamna panza tare, gen doc, nu cred ca e intaritura.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de olympia Lun 24 Ian 2011, 4:50 pm

Pe vremea copilariei mele exista canafas[i]asa-i zicea lumea. Era o tesatura rara, apretata, se putea si broda pe ea punct in cruce la lucru manual. Mai sunt diverse intarituri din tesaturi naturale si se gasesc inca , in provincie sigur, ca din astea pun croitorii la costumele barbatesti facute pe comanda. Cred ca e vorba de o intaritira panzata, nu de hartie, acolo unde intreba Rosita. Compozitia cred ca difera de la bumbac la lana in functie de fibra produsului ce se cere dublat.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Buburuza Lun 24 Ian 2011, 4:58 pm

olympia a scris: Pe vremea copilariei mele exista canafas asa-i zicea lumea. Era o tesatura rara, apretata, se putea si broda pe ea punct in cruce la lucru manual. Mai sunt diverse intarituri din tesaturi naturale si se gasesc inca , in provincie sigur, ca din astea pun croitorii la costumele barbatesti facute pe comanda. Cred ca e vorba de o intaritira panzata, nu de hartie, acolo unde intreba Rosita. Compozitia cred ca difera de la bumbac la lana in functie de fibra produsului ce se cere dublat.
Daaaa... Acum vreo suta de ani, am pichir*-it la greu pieptii taioarelor cu canafas si roshar (o panza tare din bumbac si par de cal). In era termocolantului, panza tare cusuta manual se mai foloseste numai la creatiile de super-lux haute couture.



______________________________________
Pichir = cusatura manuala invizibila cu care se prind inatariturile textile (pe vremea dinozaurilor).


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Lun 24 Ian 2011, 5:03 pm, editata de 1 ori (Motiv : :)))
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I - Pagina 11 Empty Re: Materiale textile si auxiliare (folosite in croitorie) I

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB