Ultimele subiecte
» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Astazi la 5:03 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Craciun - 6
Astazi la 1:13 pm Scris de angelyc

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Ieri la 11:35 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Ieri la 10:45 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 9:39 pm Scris de LRodica

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ieri la 8:40 pm Scris de raluk0182

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Ieri la 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Mier 07 Dec 2016, 11:30 am Scris de kmn

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Mier 07 Dec 2016, 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» probleme masina de cusut
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Masinile noastre de cusut (6)

Pagina 4 din 9 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Masinile noastre de cusut (6)

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 21 Dec 2014, 10:19 pm

Sa o stapanesti sanatoasa si sa o pui la treaba. Tine 5 ani, depinde cat de mult lucrezi la ea.

Exclamation Mare atentie, celor care lucreaza croitorie ca meserie, deci 6-8 ore pe zi la masinile de cusut. Nu tin, de cele mai multe ori, cele noi, la asa ceva. Recomandarea lor era de 2-3 ore pe zi, parca, pentru regim casnic. Daca o sa coaseti ca la fabrica, e nevoie de industriala sau macar de o masina de cusut metalica, semi-industriala sau din cele vechi, rezistente. E pacat sa aruncati una pe an, mai bine va folositi ani de zile de ceva rezistent.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8695
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 22 Dec 2014, 7:22 am

Admina a scris:.... cred ca trebuie aleasa cea cu mai multe accesorii si cusaturi, deci FS40.

Si eu tot pe FS40 as fi ales. Innovis am, de fapt care-i problema la computerizatele astea, sunt finute, merg lin, prea lin pentru priza mea rade Si eu am cusut si gros si subtire pe ea, merge. Cand nu merge da eroare, o inchizi/deschizi. Daca s-a blocat ceva sa ai grija cum tragi ca ramane "intepenita" Se unge doar la suveica, scoti tot de-acolo, cureti bine scamele si pui doar o picatura de ulei. Daca lucrezi mult se face treaba asta si o data pe saptamana.

Sa o stapanesti sanatoasa!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6455
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de pisi la data de Lun 22 Dec 2014, 6:25 pm

Mulțumesc, după Cum spuneam nu am nevoie decât de cusatura dreapta și butoniere de ăsta am.ales innovis plus ca imi și place cum arata Smile
când eram în românia curea destul de mult dar acum nu prea deci mă incadrezultate în orele de folosință Smile

pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 300
Varsta : 30
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 22 Dec 2014, 6:44 pm

Oooo si tu Pisi? Sa-ti fie de bine! Felicitari!

A se intelege ca te felicit pentru plecare si pentru masina de cusut hug cos

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6455
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de pisi la data de Lun 22 Dec 2014, 7:36 pm

Mulțumesc Smile
Se vede diferenta intre o mașină nouă și una folosita la maxim timp de 5 ani.
A fost unul din cadourile de Crăciun Smile

pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 300
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Bine de stiut

Mesaj Scris de cerise la data de Mier 04 Feb 2015, 10:14 pm

Buna seara.In ideea ca ar fi util pentru cineva,as dori sa anunt ca incepand cu data de 9 februarie,de luni,la Lidl se vor gasi din nou masinile de cusut Silvercrest,la pretul de 349 lei.Sper sa am la randul mereu noroc sa "prind" una. Numai bine!

cerise
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Romania
Data de inscriere : 31/01/2015

Sus In jos

Mesaj Scris de danyelyta28badea la data de Joi 05 Feb 2015, 7:30 am

stii daca vor fi si de surfilat?

danyelyta28badea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 183
Localizare : pietrosani Ag
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cerise la data de Joi 05 Feb 2015, 9:13 am

Nu stiu. Sad

cerise
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 05 Feb 2015, 9:31 am

Mut subiectul la Croitorie, la Masini de cusut. Nu are ce cauta aici.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Sam 14 Feb 2015, 10:06 pm

Inca o masina de cusut din atelierul meu marca Pfaff...

Pfaff Automatic 362, cu 99 de cusaturi decorative. O masina de cusut masiva, insa deloc galagioasa.

Modelele de cusatura

Un tanc pe langa noile masini de cusut, insa de-o stabilitate rara.

Va pup si spor la creatii!

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de tuf la data de Dum 15 Feb 2015, 5:28 pm

As vrea sa va intreb ce parere aveti despre masinile Silver Crest de la Lidl ??? Este in acelasi timp o oferta la Altex pt. o masina decusut Toyota Eco 15CJ ? Va rog sa-mi dati un sfat, care e mai buna????

tuf
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 3
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/02/2015

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 15 Feb 2015, 6:51 pm

Tuf, citeste din urma ca s-a vorbit mult de masinile Silvercrest. Sunt mai bune decat Toyota, clar. In plus multe persoane le-au achizitionat si sunt multumite, daca aveau probleme majore se scria pe forum. Toyota au avut cateva forumiste si nu au fost multumite.
Geany, sunt pe aceiasi lungime de unda cu tine. Iubesc masinile de cusut vechi si robuste. Unde mai pui ca a ta are si multe cusaturi. Sa o folosesti cu spor!

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Dum 15 Feb 2015, 7:31 pm

Multumesc, Admina! Banuiam eu ca vei intelege imediat despre ce este vorba. Este mai masiva decat Paff 297 pe care inca-l am. Multe fete insa nu ar alege o asa masina de cusut, nu sunt frumoase, insa cand ai ocazia sa lucrezi cu ele, le apreciezi la adevarata valoare.

Are dispozitiv de infirare a atei la ac, insa nu are IDT. Intr-o postare viitoare la acest capitol voi posta un Pfaff computerizat cu IDT. Apoi urmatoarele masini de cusut din dotare, dar pe rand ca-mi ia timp pana gasesc si pregatesc pozele si desrierea ficareia in parte.

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cerise la data de Lun 16 Feb 2015, 2:03 pm

Buna,Tuf!Am achizitionat o masina de cusut Silvercrest de la Lidl din promotia curenta,si sunt incantata!Vreau sa multumesc tuturor acelora care au scris pe acest forum despre masina,deoarece eu asa m-am oprit la ea. Smile Inca odata va multumesc-asa am si ajuns pe acest forum,cautand recenzii despre Silvercrest.Coase excelent bumbac gros de draperie si bumbac de servete de bucatarie, ceva mai subtirel;eu atat am incercat pana acum. Zi buna tuturor!

cerise
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de afilimonb la data de Lun 16 Feb 2015, 6:44 pm

geany, am incercat sa iti scriu pe blog si nu reusesc sa pun comment. asa ca o sa intreb aici. spune-mi te rog, aceasta masina, coase gros-gros, gen piele sau blugi, sau material din ala pt paltoane, nu fasuri? de unde se poate ahizitiona asa o masinica, daca eu locuiesc in romania, ebay? pt ca tu ai experienta cu masinile de cusut, stii si alte modele pt cusut piele, blugi si paltoane, dar masini nu industriale, ci una de casa, kiar daca e de metal, numai sa fie fara masa din aia mare incorporata. Iti multumesc de pe acum!

afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Lun 16 Feb 2015, 7:33 pm

Si eu am avut o perioada in care nu ma puteam loga si posta pe bloguri. Nici macar pe blogul meu nu m-am putut loga. Nu stiu unde a fost problema, dar asa din senin cum aparuse, la fel a si disparut.

Referitor la masina de cusut prezentata, dupa cum ai citit sigur si in blog, eu am avut aceasta masina in dublu exemplar. Cea de-a doua o achizitionasem chiar din Roamnia, dintr-un second hand de cartier, in care avea produse electrocasnice (deci nu imbracaminte). Masina mi-a fost vanduta ca defect, pentru ca nu era setata si ingrijita si doamna a spus ca-i defecta. Eu am dat 70 de lei pe ea , insa daca mergea ar fi vrut 150 de lei. Eu as fi dat si 200 lei pe ea, stiind ce cumpar. Stiam exat ce are si stiam ce poate. Mi-a testato sa vad ca reactioneaza la curent si raspunde la apasarea pedalei. Normal ca am carato in Germania dupa mine ca nu am avut timp sa o ingrijesc in Romania. Doamna din magazin imi spunea chiar ca romancele din tara nici nu se uita la masinile astea ca nu-s asa frumoase rade M-a distrat de numa reactia ei cand a vazut ca nici nu stau pe ganduri si o cumpar dupa prima testare. Am linistit-o spunandu-i ca am una identica acasa. Masinuta asta cantareste 12 kg. fara cutia de transport.

Partea buna la aceste masini este ca nu se deregleaza cat ai clipi. Nu sunt simandicoase la ingrijire, asta nu inseamna ca nu trebuiesc curatate si uleiate. Setarile sunt clare, trebuie sa stii doar ce butoane pentru ce sunt raspunzatoare.

Masinile mecanic-electrice Pfaff chiar sunt renumite pentru coaserea pielariei, iar din experienta mea pot spune ca merge foarte bine atata vreme cat nu se coase pe fata lucioasa a pielii. Acolo am necesitat piciorus special si/sau ajutat cu o usoara tragere ca nu aluneca prea bine si se cam intinde pielea (m-a ajutat si hartia subtire deasupra materialului in zona de coasere). Cusatura iese curata.

Eu am cusut si materiale subtiri si materiale groase, chiar si blug suprapus. Trecerea de la subtire la gros se face chiar bine, comparativ cu alta masina de cusut de ex. Victoria 753N (cea mai ieftina masina de cusut din atelierul meu).

Masinile industriale sunt diferentiate de masinile de cusut casnice prin curentul electric si desigur motorul acestora. Plus faptul ca de regula executa o singura faza de coasere (un program). Acele masini, defapt se achizitioneaza separat de masa de lucru, insa se opteaza direct la cumparare pentru masa pentru ca puterea si vibratia acestora nu este suportata de o masa oarecare. De aceea suportul acelor mese, nu cred ca il veti intalni din lemn nicaieri. S-ar dezbina complet intr-o saptamana de lucru la nivel industrial. Inca un punct important este ca masinile de tip industrial, nu se potrivesc in orice masa, deci doar in cazurile in care masina inlocuita este acelasi model, se va inlocui doar masina fara masa. Sper sa nu dau informatii eronate, insa asa a fost candva...

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 17 Feb 2015, 7:07 pm

Geany, la vara trec pe la tine sa-mi iau masina de cusut. wink Pt.ca ai noroc la "doamne batrane si bune". Eu asa ii ziceam primei Pfaff. Acum mai am inca una, luata tot din tara. Cu IDT, dar mecanica, nu computerizata. Nu are multe cusaturi, dar coase foarte bine. De cateva saptamani cos scutece refolosibile si au un material impermeabil care e si putin elastic. Coase fara fitze acest material (si polar elastic, elastic cusut cu zig-zag, tulle, jerse, fara sa schimb setarile), doar ac am pus de elastice, in rest transporta perfect.
Nu stiu cata lume se incumeta la masini atat de grele. Cum zici si tu, aspectul e important... Nici mie nu-mi pasa de aspect, dar daca ai putin spatiu si trebuie sa o muti des sau sa stea la vedere, poate conteaza si aspectul.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 17 Feb 2015, 8:17 pm

Admina, chiar te astept sa mergem intr-un targ impreuna. Vorbim din timp sa stim unde este atunci, si daca putem ajunge. Data trecuta nu ne-a iesit lol!  

Referitor la aspect, hm... este importnat si nu prea. Eu vad reactia celor ce-mi intra in atelier. Mai fascinati sunt de tancurile astea de Pfaff decat de cele computerizate. In legatura cu spatiul, eu am o camera mica (in contract scrie jumatate de camera rade ) Dar daca ncep sa scot din camera cred ca umplu un apartament cu ce-am in el zid

Expozitia mea, desi nu chiar e pe gustul meu, dar adaptat situatiei este aceasta... (o poza relativ veche)

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 17 Feb 2015, 8:45 pm

primul Ce expozitie frumoasa! Vad mai mult Pfaff-uri pe acolo. Pe care o folosesti cel mai mult?
Cel din drapta sus e overlock sau uber?

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 17 Feb 2015, 9:13 pm

Multumesc Admina! Nu am cover si nici nu stiu exact daca-mi doresc prea mult; am faze si faze. Repar multe cusaturi pocnite de cover si clientii sunt mai multumiti de cusatura din liniara (decorativa) ca-i mai rezistenta, insa mie mi-ar placea totusi cusatura originala de acoperire. Se pare ca nu chiar mi-a lipsit, de nu am inca si-un cover.
Da, am Pfaff colectie, dar si un Brother model care e foarte rar in Germania si Singer Quantum care nu apare in poza.

Cel mai mult... nu pot sa spun ce folosesc, de regula adaptez masina operatiilor necesare si ultima la care am cusut ramane pe masa pana trebuie sa schimb pentru alt program sau te miri ce cred eu ca necesita alta masina. Deci prin rotatie le folosesc pe toate boo taie

De ex. pe Pfaff 297 cos cu ata elastica (pentru incretit) mai bine decat pe  Pfaff 362. Poate ca asa m-am obisnuit. Deci la o cusatura de incretire cu ata elastica deja iau Pfaff 297 fara sa stau pe ganduri. Nici macar nu ma deranjeaza faptul ca trebuie sa mut masina, asa m-am obinuit si nu mi-e greu.

Cand schimb masina tin cont de ce am de cusut. Am multe-multe-multe cusaturi decorative si nu numai pe care le folosesc spre uimirea mea chiar des. Joaca un rol important in decizia de a schimba masina. Tin insa cont daca merita sa schimb sau am alternativa la masina deja pregatita.

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de CarmenClaudia la data de Mar 17 Feb 2015, 10:30 pm

Geany , te invidiez pentru colectia ta de masinute!
Sa le folosesti mult timp si cu mult spor.Succes si la cati mai multi clienti!

CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Mar 17 Feb 2015, 10:38 pm

As avea de comentat la ce-ai scris despre masinile industriale Geany dar n-am timp sa dezbat, treci totusi pe la ce scrie Petru la subiectul dedicat si actualizeaza-ti informatiile, e pacat sa ramai cu preconceptii.
Mie nu-mi place sa colectionez masini, in general am o masina mai veche/obosita/depasita pe care-o pastrez ca rezerva in caz de urgente majore (gen masina curenta aflata la reparat) dar cum pun ochii si mana pe una noua cea de rezerva isi gaseste alta stapana (donez).
Sunt de acord cu masinile tip tanc dar din propria experienta afirm ca poti trai/lucra mult si bine fara nicio cusatura decorativa.

Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 47
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de tuf la data de Mier 18 Feb 2015, 11:43 am

Multumesc mult, Admina si Cerise, De mult vreau sa-mi iau o masina de cusut pt. casa, fara sa-mi afecteze prea mult bugetul nu prea stralucit, dar in acelasi timp, nici n-as vrea sa-mi iau o porcarie firava si sa regret ca nu am pus un mil. in plus si sa iau ceva mai bun.TOYOTA suna foarte bine, era un pic mai scumpa, dar avea desi mai putine functii, totusi suveica orizontala, infiltrator de ata in ac automat, 6 picioruse presoare,un design simpatic cu o cartulie drept manual de utilizare atasata pe masina si se lauda ca poate coase pina la 12 straturi de material...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Mesaj 2

La masina Silver Crest de la LIDL ma deranjeaza doar faptul ca are maneta de coasere inainte /inapoi pusa in partea de sus stinga , ceea ce e cam impotriva naturii, ca sa spun asa .Aceste masini sint facute in Germania???As vrea sa stiu daca pot coase si catifea, sau  blugi,...  cusut

Edit SilviaDumitrescu Atentie la postari succesive

Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Mier 18 Feb 2015, 5:24 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit potari)

tuf
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/02/2015

Sus In jos

Mesaj Scris de cerise la data de Mier 18 Feb 2015, 1:04 pm

...blugi,da.Catifea-nu stiu.In alta ordine de idei,Tuf(super nickname Smile ),daca tu crezi ca Toyota merita,ia-ti Toyota.Poate si eu imi luam daca as fi putut.Dar! Ma declar incantata si multumita de Silvercrest ,mai ales ca surfileaza foarte bine(eu mi-am facut acum cativa ani singura niste draperii, la care am festonat zile intregi Sad ).Si sunt sigura ca uneori poti gasi un produs bun,cu un raport calitate-pret foarte bun, care poate sa faca ceea ce face un produs la fel de bun,dar mai scump.Adevarul este ca e destul de greu sa te hotarasti atunci cand dispui de o suma relativ modesta iar ofertele sunt de la la ce dispui- in sus.Dar si sa nu ai deloc o masina e neplacut.Si-apoi sa ai ... lucrusorul tau(masinica ta Smile) de care sa te bucuri si sa te ajuti,e o mica victorie care poate aduce mult zambet interior. :)Multa bafta!

cerise
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mier 18 Feb 2015, 2:35 pm

Karina33 a scris:As avea de comentat la ce-ai scris despre masinile industriale Geany dar n-am timp sa dezbat, treci totusi pe la ce scrie Petru la subiectul dedicat si actualizeaza-ti informatiile, e pacat sa ramai cu preconceptii.

E adevarat ca am lipsit multa vreme de pe foum si am pierdut desigur din discutii, fapt de care sunt cosntienta si specific asta. Am sa incerc iau subiectele la rand, sunt sigura ca sunte multe lucruri interesante.

Karina33 a scris:Mie nu-mi place sa colectionez masini, in general am o masina mai veche/obosita/depasita pe care-o pastrez ca rezerva in caz de urgente majore (gen masina curenta aflata la reparat) dar cum pun ochii si mana pe una noua cea de rezerva isi gaseste alta stapana (donez).

Conceptia ta, depinde totodata de lucrul pe care-l executi. Noi am am vorbit pe tema asta, chiar si in privat. Tu preferi sa lucri o rochie decat sa te-apuci sa modifici alta pe ici pe colo. Deci e si normal sa te multuimesti cu masina de baza si una de sigurata (si restul sa le donezi). Insa lucrul meu e de o alta natura, poate si pentru faptul ca eu sunt antitalent in a crea, asa ca am nesimtirea sa aduc la marimea potrivita ce au cusut altii cu mai multa experienta/talent sau nu, sau poate chiar sa fac un om fericit ca nu are corpul ideal pentru produsul preferat. De aici se schimba placa si da, eu am nevoie de ele si de-aceea le am. Deci pe tema cate masini de cusut... cred ca nici nu merita sa discutam, interesul meu era unul singur si anume sa vorbim despre, daca cineva are nevoie de informatii sau sau completeze/corecteze informatiille date.

Karina33 a scris:Sunt de acord cu masinile tip tanc dar din propria experienta afirm ca poti trai/lucra mult si bine fara nicio cusatura decorativa.

Pentru acest citat am raspuns partial anterior, de aceea ma rezum in a spune doar... Sunt "n" croitori/croitorese care au cusut asa o viata si au putut trai din asta. Insa asta nu inseamna ca eu sau altcineva trebuie sa facem la fel. Plus ca depinde foarte mult de ceea ce lucrezi si ce vrei sa realizezi.

Spor tuturor!

geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 7:25 pm