Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

+29
ioana soare
MagdaMarin
32vali
aurishta
Michelle88
diada
Floren
myky7robc
Day
danniela
lacrisel
fulguta28
piciul
Dorulet
canadianca50
valentinadof
mia and me
SilviaDumitrescu
CCristinaC
adriuta
Gabica
AlinaJ.Bijoux
deosebita1
despina13cucli
stejara
came_lia
Andata
bisisica bijuterii
Giorgi
33 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Da dependenta FB-ul? Dar internetul?

Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_lcap17%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_rcap 17% 
[ 7 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_lcap20%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_rcap 20% 
[ 8 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_lcap20%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_rcap 20% 
[ 8 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_lcap37%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_rcap 37% 
[ 15 ]
Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_lcap6%Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul? - Pagina 5 Vote_rcap 6% 
[ 3 ]
 
Total voturi : 41
 
 

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Sam 27 Iun 2015, 11:38 am

Pretenara fetei are Viber. Eu mi-am instalat odata Whatsapp si nu l-am folosit. In ideea ca vorbesc cu un prieten plecat in China, care vroia sa-mi arate chestii de pe acolo.
Asa au instalat si Skype, dar nu se prea intalnesc. Din cate am vazut la Viber trebuie sa fi logat in el si sa fie deschis, ca sa primesti apeluri.
O sa intrebam de Whatsapp, poate se intalnesc acolo. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de LRodica Sam 27 Iun 2015, 7:41 pm

Da, ca sa poti vorbi pe Viber amandoua trebuie sa fie logate pe net, wi-fi. Mesajul poate fi trimis si il vede cand deschide internetul, Viber-ul.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Floren Dum 28 Iun 2015, 3:14 pm

Pai si cu whatsapp-ul e la fel! Cum sa poti folosi o app , fara ca celelalt sa fie conectat !?
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Iun 2015, 3:59 pm

Da, eu nu aveam problema ca trebuie sa fie ambele conectate. La Viber nu-mi merge sa las mesaje offline. Ca la Skype, de exemplu. Au folosit Skype deocamdata, s-au gasit intr-o dimineata. hug E frumos sa pastreze prietenii, chiar si asa, online.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de mihulmic Mier 21 Oct 2015, 10:22 am

buna Smile
eu doar ma folosesc de computer Smile
nu obisnuiesc sa intru pe retele de socializare si nici nu pun foto personale pe net, chiar daca au optiunea sa nu le vada oricine Smile
am lucrat/lucrez in IT si nu am incredere in retelele de socializare Smile
ma folosesc de net atat cat vreau si cat am nevoie ;)
mihulmic
mihulmic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Localizare : Aici :)
Data de inscriere : 12/07/2014

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de diada Lun 21 Dec 2015, 4:12 pm

Am si eu o problema. Cu pozele pe net. Nu imi place sa am poze pe net, nu pun in retelele de socializare, nici macar pe blog nu am. Si se gaseste o tipa, de la curs sa-mi faca poza (de grup chipurile) si o pune la ea pe pagina. I-am zis si la curs si pe fb si la telefon ca vreau sa o scoata si nu o scoate. Imi spune 1000 de motive si intrebari. M-a scos de la prietene, m-a blocat, nu-i mai pot vedea pagina, stie cineva cum o pot face sa-mi scoata poza?
Mai bine o raportam fara sa-i zic nimic, am avut impresia ca merge cu vorba buna si ne intelegem ca oamenii, dar se pare ca persoanele narcisiste nu pot intelege cum nu iti place sa te afisezi pe FB.




_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 21 Dec 2015, 6:06 pm

Poti scoate eticheta, in caz ca te-a etichetat in poza respectiva si nimeni din lista ta nu o va vedea si nici nu-ti va aparea numele la poza respectiva. Altceva mai drastic ar fi sa raportezi poza respectiva ca a fost publicata fara acordul tau si chiar impotriva cererii exprese de a nu fi publicata.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de diada Lun 21 Dec 2015, 6:52 pm

Da, as putea, dar m-a blocat, nu-i mai gasesc contul pe FB.

M-am resemnat, atat a costat "prietenia" si uite-asa iti pierzi increderea in oameni.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de ioana soare Lun 21 Dec 2015, 8:25 pm

Daca ea a facut poza, cu aparatul ei, atunci ea e proprietara ei. Daca a facut poza la un eveniment public atunci are dreptul legal sa o posteze fara sa iti ceara voie. Tu nu poti decat sa scoti eticheta. Ar fi trebuit sa inteleaga cu vorba buna, asa e, dar legal nu poti sa faci nimic, legal nu e in culpa. Doar moral.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Floren Lun 21 Dec 2015, 8:25 pm

O poti gasi intrand de pe contul altcuiva .
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 21 Dec 2015, 8:26 pm

Chiar si-asa ar trebui sa vezi poza daca esti etichetata in ea. Daca era publica incearca cu un apropiat de-al tau sa raportezi. Iti inteleg si impartasesc atitudinea fata de poze pe net.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de diada Dum 27 Dec 2015, 2:20 pm

ioana soare a scris:Daca ea a facut poza, cu aparatul ei, atunci ea e proprietara ei. Daca a facut poza la un eveniment public atunci are dreptul legal sa o posteze fara sa iti ceara voie.

Adica daca eu fac poze cu aparatul meu, sunt proprietatea mea? nu prea cred. Sotul meu este fotograf profesionist si nu isi permite sa afiseze pozele oriunde. A fost la multe evenimente, nunti, cununii, botez, inclusiv serbari si competitii sportive. Nu a facut nici o poza publica, chiar daca sunt poze facute din placere, nu la toate evenimentele a fost chemat contra cost. Sunt oameni care nu doresc asta, sa fie ei sau copii lor vazuti pe retelele de socializare. Toate albumele sunt private si dat link exclusiv proprietarului. Cine ma cunoaste stie ca eu nici macar copii nu mi-i afisez pe FB.

Evenimentul nu a fost public, a fost pur si simplu un final de curs.

Am acceptat pozele facute de organizatori, era normal sa le faca, cu ei am semnat un contract, dar asa, o tipa oarecare, "citita" zice ea, sa nu inteleaga acest lucru.


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de ioana soare Dum 27 Dec 2015, 4:19 pm

Este altceva o poza pentru care ai fost angajat, in cazul careia atunci cand o dai celui care te-a angajat, ii cedezi si toate drepturile asupra ei. In cazul acesta cel care a primit de la fotograful profesionist poza si toate drepturile asupra ei, are voie sa o foloseasca asa cum vrea.

Daca eu sunt in parc, sau la magazin sau pe plaja, sau in alta parte, si fac o poza, iar in poza pe langa subiectul pe care eu am vrut sa-l fotografiez, mai apar si alte persoane, eu pot sa fac cu poza respectiva ce vreau, nu trebuie sa le cer permisiunea. Este poza mea, eu sunt proprietara ei si am toate drepturile asupra ei. Atata timp cat este in spatiu public nu trebuie sa cer nimanui permisiunea.

Persoana respectiva a gresit moral fata de tine, pt ca nu ti-a respectat dorinta si ti-a ignorat rugamintea, dar legal nu a gresit cu nimic, ca sa o poti trage pe calea asta la raspundere.

Nu-ti spun asta ca sa te supar, chiar m-am documentat in privinta asta, pt ca sunt foarte deranjata de persoanele de pe facebook care copiaza poze de pe siteuri personale si le posteaza direct, fara share, fara sa precizeze sursa, fara nimic, ca si cum ar fi ale lor. Se ceama furt si ma scoate din sarite ca se accepta ca fiind un comportament normal. Asa ca m-am documentat ca sa vad ce si cum in legatura cu pozele pe net.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de diada Dum 27 Dec 2015, 6:34 pm

ioana soare a scris:Nu-ti spun asta ca sa te supar, chiar m-am documentat in privinta asta, pt ca sunt foarte deranjata de persoanele de pe facebook care copiaza poze de pe siteuri personale si le posteaza direct, fara share, fara sa precizeze sursa, fara nimic, ca si cum ar fi ale lor. Se ceama furt si ma scoate din sarite ca se accepta ca fiind un comportament normal. Asa ca m-am documentat ca sa vad ce si cum in legatura cu pozele pe net.

Chiar am vazut e FB intr-o postare de-a ta in legatura cu asta, unii oameni nu pot intelege zid

Iti multumesc mult Ioana! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Care-i treaba cu Facebook-ul? Dar cu internetul?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB