Ultimele subiecte
» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 7:44 pm Scris de LRodica

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 7:14 pm Scris de ancaanca

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Ieri la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Ieri la 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

CONCURS CROITORIE - TINUTA PENTRU DOMNI

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Important CONCURS CROITORIE - TINUTA PENTRU DOMNI

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 16 Sept 2013, 8:17 pm

Toamna se apropie cu pasi repezi si ne aduce aminte ca incet-incet trebuie sa ne schimbam si adaptam garderoba, pentru zilele reci, ce vor veni. E momentul sa innoim si garderoba barbatilor din viata noastra, cu doua articole vestimentare.
Tema acestui concurs este o tinuta pentru domni, potrivita sezonului. Ne intereseaza o combinatie de doua articole vestimentare, fie pantaloni si camasa, fie pantaloni si sacou/ jacheta, din materiale medii sau groase, pentru toamna. Nu impunem modelul, lungimea, stilul si nimic altceva ce poate fi influentat de creativitatea voastra, proprie. Vom reveni cu poze de inspiratie, in cadrul acestui subiect, in postari ale uneia dintre organizatoare (Admina sau Diada).

Impunem una dintre combinatiile urmatoare si anume:
1. pantaloni din stofa si camasa sau sacou;
2. pantaloni casual din denim, raiat, etc. si camasa sau jacheta.

Tema acestui concurs este realizarea unei tinute barbatesti, din materiale potrivite cum ar fi: stofa, bumbac, tercot, poplin, denim, raiat, doc sau orice material potrivit sezonului.

Atentie, trebuie sa fie o tinuta de zi, pentru barbati (varsta minima 16 ani), nu se accepata materiale elastice: tricot, bumbac elastic, etc. si nici nu se accepta, ca produs finit, treningul sau tinute sport, pentru activitati fizice. Se pot folosi tipare. Nu impunem un stil sau o croiala anume, pentru a va da libertatea sa va exprimati artistic.

Impunem urmatoarele conditii:

* sa fie articole barbatesti;

* materialele folosite sa aiba o grosime medie, sa fie adecvate pentru tinute de zi: stofa, bumbac, tercot, poplin, denim, raiat, doc sau orice material potrivit sezonului;

* sa fie modele elegante sau casual, de zi, nu din stofa lucioasa (pentru seara) si nu sport (echipament sportiv)

* membrele care au castigat premiul intai, oferit la unul dintre ultimele 3 concursuri, nu pot participa, la acest concurs.

Cine castiga acest concurs nu mai are dreptul sa participe la urmatoarele 3 concursuri.

Pot participa membrii cu minim 50 de mesaje, deci inscrierea pe forum, special pentru participare, este exclusa! Pot participa si membri noi inscrisi (pana la data de 16.09.2013), atata timp cat posteaza pana la sfarsitul concursului cele 50 de mesaje necesare, dar nu doar de dragul de a posta (aceste mesaje vor fi sterse de catre moderatori); puteti comenta la creatiile de pe forum, puteti sa aratati ce ati lucrat, sa intrebati sau sa raspundeti privitor la nelamuriri de pe forum, sa "barfiti" la sectiunea sociala.

Durata concursului va fi de trei saptamani incepand de azi, luni 16 septembrie 2013, ultima zi de inscriere va fi duminica 6 octombrie 2013 (pana la ora 24, ora Romaniei). Votarea se va desfasura in urmatoarele zile.

Pozele se vor trimite pe adresa de email a forumului forum.lucrudemana@gmail.com si una dintre administratoare va posta in cel mai scurt timp, mesajul vostru pe forum, fara a mentiona numele concurentei/ concurentului. In acest fel, dorim sa dam sanse egale tuturor. Se va trimite o postare obisnuita, in care sa specificati ca participati la concurs cu acea creatie, se va preciza sursa explicatiilor de croire sau a tiparului, apoi este necesar sa vorbiti in cateva fraze despre ce v-a inspirat sa o lucrati si sa postati maxim 7 poze, la dimensiunea corecta.

Am sa va rog sa trimiteti poze la dimensiunea 640*480 pixeli; se accepta maxim 7 poze, in diverse ipostaze (in lumina naturala, cu blitz). NU se accepta poze tip colaj . O poza sa prezinte materialul intreg cu partile tinutei trasate pe material; o poza sa fie din timpul executiei, cu articolele partial asamblate; o poza trebuie sa prezinte dosul produselor; o alta poza (minim), trebuie sa arate un detaliu important de pe produs, un element dificil sau bine lucrat; in celelalte poze va rog sa pozati creatia in intregime, purtata de beneficiar, surprinsa din mai multe unghiuri. Nu se accepta poze doar cu produsul atarnat pe umeras sau expus pe o suprafta; articolele vestimentare trebuie sa fie purtate de beneficiar. Votarea se va face in urmatoarea saptamana, urmand ca rezultatele sa se transmita in cel mai scurt timp.

Votarea se va face cu ajutorul tuturor membrilor, printr-un sondaj, in functie de numarul participantelor. Fiecare membru poate vota o singura data, creatia preferata.

Premiile sunt oferite de Bro Rom Masini Casnice, http://www.decusut.ro/

Sunt puse la dispozitia castigatorilor acestui concurs 3 premii, astfel:
Locul 1: masina de cusut Elna 1000 Sew Fun in valoare de 699 lei: http://www.decusut.ro/produs/masini-de-cusut-casnice/masina-de-cusut-elna-sew-fun-.html

Locul 2: masa de calcat Gazzella 900 SP in valoare de 399 lei: http://www.decusut.ro/produs/mese-de-calcat-fiare-si-generatoare/masa-de-calcat-gazzella-900-sp.html

Locul 3: voucher de 199 lei constaind in produse de pe site-ul www.decusut.ro (sau discount din cumparaturile efectuate, daca se doreste cumpararea unui produs care depaseste aceasta suma)

Premiile vor fi trimise de catre firma care sponsorizeaza acest concurs, doar la adrese de pe teritoriul Romaniei.

NU VOM PRIMI IN CONCURS, MEMBRELE CARE NU AU POSTAT PE FORUM, CREATII LA CROITORIE! Trebuie sa demonstrati ca stiti sa lucrati, prin ceea ce ati cusut.

Aveti timp de gandire, de inspiratie si de creatie. Hotarati-va daca doriti sa participati, daca aveti deja in plan articole vestimentare barbatesti, le puteti posta la concurs, respectand cerintele. Este un concurs provocator, deoarece ne dorim sa vedem mai multe haine barbatesti, pe forumul nostru.
Va recomandam sa cititi toate postarile acestui subiect, in situatia in care doriti sa participati; pot aparea detalii suplimentare in mesajele postate de organizatori: Diada sau Admina! Pentru informatii, detalii, inscrieri, va asteptam sa postati in continuare. Bafta tuturor!

Ultima editare efectuata de catre Admina in Joi 31 Oct 2013, 10:49 am, editata de 2 ori

Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS CROITORIE - TINUTA PENTRU DOMNI

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 16 Sept 2013, 9:41 pm

Bravo,avem un concurs nou.Inca nu stiu daca voi participa dar..... daca o voi face va fi o surpriza pentru sotul meu.Inca ma mai gandesc scratch.
Noroc concurentelor.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Lun 16 Sept 2013, 10:17 pm

Multumesc Admina hug spor maxim fetelor sa aveti!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de decusut.ro la data de Mar 17 Sept 2013, 10:14 am

Buna dimineata tuturor, cos 
Bro Rom Sibiu si echipa decusut.ro va ureaza bafta multa tuturor participantilor!
Fie ca cea mai buna creatie sa castige iar premiile oferite de noi sa va fie de mare folos.
Si nu uitati ca echipa decusut.ro va fi mereu alaturi de voi hug
decusut.ro
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 17/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Mar 17 Sept 2013, 10:16 am

Multă baftă concurentelor.
Lucraţi cu drag pentru persoana iubită şi veţi reuşi să faceţi produse de calitate.
Nu voi participa, dar voi urmări cu interes toate postările.
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1782
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Elspethalexia la data de Mar 17 Sept 2013, 11:54 am

Deci concursul ăsta chiar e o provocare! Nu am patricipat până acum la nici un concurs, dar sună interesant. Doar că foarte greu de realizat Smile
Elspethalexia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 96
Varsta : 31
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de decusut.ro la data de Mar 17 Sept 2013, 12:07 pm

@ Elspethalexia, poti incerca si vei fi surprinsa de ce poti realiza cand este vorba de cineva drag cos 
Haideti la treaba pentru ca echipa decusut.ro abia astepta sa imparta premiile wink 
Bafta tuturor!
decusut.ro
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 17/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mar 17 Sept 2013, 12:51 pm

Doua produse barbatesti in trei saptamani? Wooow! Succes concurentelor!*
Eu n-am nici destula pricepere, nici destula indemanare si nici destul curaj pentru asta, dar sunt foarte curioasa...

Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 49
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 17 Sept 2013, 1:11 pm

Imposibil nu e, suntem sigure. wink Cred ca doar e o bariera mentala: e mai greu sa faci haine barbatesti, mai complicat, etc. Dar pentru cine a mai cusut pantaloni, camasa si taior de dama, poate face varianta masculina a lor, cu ceva atentie si probe, chiar daca n-a mai cusut articole barbatesti. Jacheta nu e obligatoriu sa fie captusita. Cateva exemple:

p.s. hai sa consideram ca e si o provocare, nu doar un concurs. cos ne adresam celor care au mai cusut imbracaminte barbateasca, dar si celor care au in plan.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Mar 17 Sept 2013, 1:27 pm

Hai ca nu o fi chiar imposibil pentru fetele experimentate sa faca in trei saptamani doua piese vestimentare pentru barbati, dar ce te faci bu barbatii din dotate. de ex al meu nu ar sta la pobe nici in ruptul capului si apoi unde gasesc eu manechin cu burta ca sa fim serioase, barbatii din dotare nu sunt tocmai papusei asa cum ne sunt in pozele pentru inspiratie .

Spor la lucru fetelor.
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 34
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 17 Sept 2013, 1:52 pm

rade Pai cumperi un manechin papusel si ii pui vatelina la burta, pana ajungi la diametrul necesar. Se mai poate sa scoateti tipare dupa hainele pe care le au deja si sa obtineti de la ei o proba, macar.
Uite eu sunt disperata de cat de repede rupe pantalonii, omul din dotare. Ii sfasie pur si simplu si chiar a incercat diverse firme, diverse materiale. As incerca sa-i fac pantaloni, doar de curiozitate, sa vad daca-l tin la fel de mult ca cei cumparati.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Elspethalexia la data de Mar 17 Sept 2013, 2:03 pm

Cred că cea mai grea parte nu e cusutul, ci construcția tiparului. Eu personal nu știu să construiesc de la zero tipare de bărbați, dar am mai cusut o pijama cu cămașă și o pereche de pantaloni - adaptați după un tipar din Burda. La pantaloni m-am chinuit destul de mult, dar au ieșit ok în final. Nu am poze din timpul procesului de fabricație, deci nu ii pot încrie în concurs.

Jacheta neagră din penultima poză de la modele, este superbă, dar acolo chiar că iți trebuie ceva timp și pricepere. Si un tipar bun Smile
Elspethalexia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 96
Varsta : 31
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 17 Sept 2013, 9:18 pm

Sunt fete care au facut pantaloni, incepatoare fiind. Chiar si eu am lucrat pantaloni pentru sotul meu si nu aveam cine stie ce experienta in croitorie. Si au iesit, tin minte ca am facut o pereche in 5 ore (nu aveam copii). Imi spunea o prietena ca pantalonul este cel mai usor de facut in croitorie.

La cat de pricepute sunteti, mai greu o sa va fie sa-i prindeti la poze wink 

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Mar 17 Sept 2013, 10:06 pm

Hei, de data asta cred ca ma bag si eu. De mult am in plan asa ceva, chiar am inceput un sacou de in, pe care l-am abandonat cand am ajuns la guler zid . De captuseala nu m-am atins niciodata, dar ar fi un moment bun.
Am mai facut costumele de scena, asa ca macar in privinta tiparului de baza, n-o sa mai fie nevoie de multe masuratori Smile
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de maravela lucia florina la data de Mier 18 Sept 2013, 12:42 am

Buna seara,

Foarte buna tema concursului, o adevarata provocare!
Eu am cumparat materiale pentru o camasa si o pereche de pantaloni pentru partener, de prin primavara si m-am atins de ele doar cand le-am spalat ca sa nu am surprize la croit, de atunci zac frumos impaturite in dulapul cu materiale. E drept ca intre timp am si nascut dar asta nu ma impiedica sa lucrez macar o ora pe zi. Sper ca acest concurs sper sa ma stimuleze si sa ma apuc incet de treaba. Bafta tuturor!
maravela lucia florina
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 50
Varsta : 33
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Dodo-pui la data de Dum 22 Sept 2013, 8:29 am

Spor doamne dragi...mi-e frica sa ma apuc (si camasile si pantalonii nu-s chiar floare la ureche si nu toata lumea -i poate face)....desi poate as incerca in afara concursului...Embarassed  trebuie sa verific daca am postat pe forum ce am lucrat ...dar cum sunt imprastiata ...nu cred
Dodo-pui
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 965
Varsta : 45
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 25/11/2009

http://sperantamoareultima.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Geta_63 la data de Dum 22 Sept 2013, 12:59 pm

Interesanta provocare , bafta tuturor , abia astept sa va vad creatiile .
Geta_63
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 13/07/2013

http://handmadebynicol.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Dum 22 Sept 2013, 2:55 pm

Si eu sunt foarte nerabdatoare sa vad ce modele veti alege, fete dragi!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Janine Antonia la data de Dum 22 Sept 2013, 10:16 pm

As fi incercat si eu aceasta provocare. Succes tuturor! Smile
Janine Antonia
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 27
Localizare : Tirgu Mures
Data de inscriere : 22/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Adelle23 la data de Dum 22 Sept 2013, 10:18 pm

Spor participantelor! O tema provocatoare si interesanta din partea adminelor sunny . Abia astept sa vad creatiile!
Adelle23
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 159
Localizare : Mures
Data de inscriere : 29/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de zsofia la data de Lun 30 Sept 2013, 7:54 pm

Ce concurs  frumos ,fetelor faceti tot posibilul sa concurati,merita aceasta masina ,inca tot cu aceasta masina cos,este foarte performant,un pantalon barbat si o camasa este mult mai usor de facut fata de o rochie eleganta,ganditiva acum ca faceti un cadou pentru sotul s-au prietenului vostru,ei se bucura de aceste lucruri
Multa bafta fetelor si spor la lucru:hug:
zsofia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Localizare : Sfantu Gheorghe
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 30 Sept 2013, 9:48 pm

Zsofia, stim toate ce minunatii cosi tu, deci masina oferita la premiul I, e foarte buna si fiabila.

Ati intrat in linie dreapta, mai e mai putin de o saptamana. Bafta celor care cos de zor; inspiratie si spor la cusut!
Nu uitati ca va cresc sansele de castig, cu cat e mai greu concursul si sunt mai putine participante (statistic vorbind). In plus de asta, cele care au castigat oricare dintre premii, la ultimele trei concursuri, nu pot participa la acest concurs. Deci sanse mai multe de afirmare.wink 
Si sper ca n-am omis sa zic (de obicei ne adresam la feminin, pe acest forum, pentru ca suntem majoritare): nici domnii croitori nu sunt uitati, isi pot coase singuri articole vestimentare, pentru concurs.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 01 Oct 2013, 9:25 am

Da, si avem ceva domni pe forum! Va asteptam!
Masina asta de cusut o am si eu, este super, coase si gros si subtire fara probleme! Nu am cusut atat de mult ca Zsofia la ea, dar din ce-am lucrat am fost foarte multumita.

Spor maxim sa aveti, va asteptam!

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 04 Oct 2013, 11:15 am

A inceput numaratoarea inversa! sa aveti spor pe ultima suta de metri, va asteptam cu pozele!

Am prefera sa ne trimiteti un mesaj privat sau un email, pentru a va anunta inscrierea in concurs (doar de intentie, nu cu pozele pentru concurs)! Aceasta inscriere nu va obliga la participarea propriu-zisa.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 05 Oct 2013, 8:01 am

Concurenta nr. 1.
Cu mare bucurie pot spune ca vreau sa ma inscriu la concurs cu urmatorea tinuta.

Este un costum casual din doc. Tiparele sunt din Burda 10/2007 si 8/2009. Am vrut sa dichisesc dedesubturile si dosul clapelor, dublura slitului si a beteliei sunt din poplin intarit.
Sacoul este captusit, are 4 buzunare cu bias si clapeta si cu 2 slituri la spate. Gulerul cu rever a fost o adevarata provocare cu cele 4 cusaturi de la rever care trebuie sa se intalneasca toate in acelasi punct. Au fost multe detalii carora a trebuit sa le acord atentie, precum rezervele de la guler care trebuie cusute doar de dublura gulerului pentru a nu se intoarce cusatura in afara, la fel am procedat si la dublura de la betelia pantalonilor. Buzunarele cu clapa de la sacou si cele cu bias de la pantaloni mi-au solicitat rabdarea la maxim, am cusut incet din teama de a nu gresi  - deoarece dupa ce am taiat buzunarul daca nu era bine era totul stricat. Pantalonilor le-am pus agatatatoare din aceea cu clapeta pentru panataloni si rejansa la tiv.
Mai departe las pozele sa vorbeasca:

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos