Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Constructia tiparelor-explicatii si scheme

+55
chemio
sabina
SilviaDumitrescu
totolina
Laila
Clio_Ela
Gabyx
Kristina
veraelyazji
Doina
Monica
andrei
margot
julix_2007
clodi
Tinkerbell
Incepator
teisoara
ema
carmenush
kular
biscuitzel
cobzaru
nadina_b2005@yahoo.com
vasilica
StMihaela
RalucaS
Buburuza
vilcris
rosas.brillantes
Lia33
alexya
tomari
MihaelaT
ariana
Dionisia
micosi
mimi_sus2000
gaby
Camy
Adriana13
geany
Katerina
ciresicca
Admina
Ania
zylv
mihaberi
diana_roxana
diada
lorinaoo1
aisha
andreeaX
ioana soare
DANIELA.I
59 participanți

Pagina 4 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty constructie tipar

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 23 Iun 2009, 12:24 am

dionisia,modelul acela cu taietura oblica este tipar de bluza raglan care se realizeaza tot cu ajutorul tiparului de bluza clasica,gulerul rotund este stei,iar pliurile de care vorbesti sunt gata din fabrica.vreau sa va ajut pe toate ,dar mai aveti putina rabdare (saptamana aceasta )si pe urma sunt in vacanta.pa.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty CONSTRUCTII TIPARE

Mesaj Scris de diana_roxana Mar 23 Iun 2009, 9:25 am

Maistra, esti o scumpa. Promit ca voi astepta cu mai multa rabdare explicatiile tale ca sincer, nu am pe cine altcineva sa intreb lucrurile astea. Iti doresc mult spor la corectat si sper sa nu te epuizeze problemele cu scoala ca sa te mai poti ocupa si de noi. Smile .
Te-am pupat. Pa pa pa.
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty constructia tiparelor

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 25 Iun 2009, 8:44 pm

Buna fetelor.astazi va voi arata cum se construieste tiparul de maneca cu o singura cusatura.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
acest tipar este valabil pana la marimea 44,de la 44 in sus se procedeaza astfel:
-marirea se va face pe latura 2-17,3-18,si pe capul de maneca(2-15-9-0-11-14-3)cu 4 cm(binenteles inafara tiparului existent)si pe urma se unesc punctele.
lungimea de maneca(0-16) se masoara direct pe mana ,dar mana va fi pozitionata la 90 grade(unghiul de 90 grade va fi in interiorul cotului ,la incheietura mainii).
sper ca ati inteles ceva.va pup.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty constructia tiparelor

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 25 Iun 2009, 10:16 pm

sper sa va ajut si cu tiparul de guler drept si cel stei(chinezesc)[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

toate modelele de guler merg pe acelasi principiu de construire.de fapt constructia gulerului pleaca de la un dreptunghi,cu latimea de...(latimea gulerului) si lungimea dreptunghiului(lungimea rascroielii gatului=fata+spate:2).
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ioana soare Vin 26 Iun 2009, 9:59 am

Multumim mult Maistra! Flowers
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ariana Vin 26 Iun 2009, 10:04 am

Maistra,multumim mult ca ai rabdare cu noi sa ne explici asa detaliat kiss
ariana
ariana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 194
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 26 Iun 2009, 10:24 am

Maistra, multumim! Flowers

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty CONSTRUCTII TIPARE

Mesaj Scris de diana_roxana Vin 26 Iun 2009, 10:45 am

Multumim Maistra. Esti o comoara pentru noi. Abia astept sa citesc mai pe indelete instrutiunile sa vad daca le inteleg.
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty RE: CONSTRUCTIA TIPARELOR

Mesaj Scris de ciresicca Dum 28 Iun 2009, 8:28 pm

buna Maistra,

Am si eu o rugaminte la tine. As dori sa-mi fac o rochita de seara ca a Adminei ( asta link), arata foarte bine. Te rog sa ma ajuti cu ceva indicatii despre cum sa-mi fac tiparul pentru partea de sus, de la bust.
De asemenea, ne poti ajuta cu un tipar de top-corset?

multumim mult!
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty constructie tipar

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 28 Iun 2009, 8:38 pm

ciresica la care rochie te referi ,cea albastra sau cea visinie?
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty re: constructie tipar

Mesaj Scris de ciresicca Lun 29 Iun 2009, 11:13 am

Rochia albastra. Se aseaza foarte bine la bust, ajuta-ma sa-mi fac si eu un tipar pe masura mea (96 cm).
Si un tipar gen corset cu pense si fermoar pe spate sau lateral, daca ai..
multumesc din suflet.
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ciresicca Lun 29 Iun 2009, 4:56 pm

ma scuzati, tot eu. Am pe 11 iulie o nunta si am un material superb, si tot explorez diverse forme de rochii.

Am gasit pe Burdastyle un tipar absolut superb, insa nu stiu sa-l descifrez.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ma puteti ajuta?
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de tomari Lun 29 Iun 2009, 10:00 pm

Maistra multumim ptr rabdarea si timpul acordat love
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty constructia tiparelor

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 29 Iun 2009, 10:53 pm

buna fetelor,e tarziu dar sper ca nu va voi dezamagi.ciresicca ti-am facut tiparul pt rochia adminei(cea albastra),insa fara taietura sub piept,nu-i vad rostul, deoarece si asa va fi acoperita cu acea bentita ,si de aranjat,se aranjeaza la fel si fara taietura.tiparul este tiparul de baza,valabil pt orice tipar de rochie cambrata partea de sus a tiparului (pana la linia taliei )se poate folosi pt construirea tiparului de corset(o varianta de corset),mai sunt si alte tipare de corset.am ramas restanta cu un tipar de bluza raglan,dar nu am uitat,asa ca saptamana aceasta voi rezolva problema.ti-am explicat si cum sa faci transformarea.este un tipar care necesita proba ,de fapt toate tiparele pe care vi le pun ,necesita proba,deoarece sunt tipare facute dupa masuri individuale.
tiparul
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
explicatii fata rochie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
explicatii spate rochie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
transformarea tiparului in tipar de model
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
daca nu e ceva in clar atunci astept intrebari.va pup.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Lun 29 Iun 2009, 10:58 pm, editata de 2 ori (Motiv : greseala de editare)
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty constructia tiparelor

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 29 Iun 2009, 10:57 pm

scuzati linia ce apare pe primele randuri,dar sa nu credeti ca este gresit,dar nu stiu ce am facut in timpul scrierii mesajului.multumesc de intelegere.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 29 Iun 2009, 11:00 pm

maistra a scris:scuzati linia ce apare pe primele randuri,dar sa nu credeti ca este gresit,dar nu stiu ce am facut in timpul scrierii mesajului.multumesc de intelegere.
S-a rezolvat kiss Ai selectat si ai apasat pe -S-

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty RE: constructia tiparelor

Mesaj Scris de ciresicca Mar 30 Iun 2009, 10:30 am

Maistra, iti multumesc din suflet, esti o draguta ca ai stat atat de tarziu si m-ai ajutat!
Ma apuc chiar azi de construit tiparul!
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty rochie bie

Mesaj Scris de alexya Mar 30 Iun 2009, 1:53 pm

Maistra multumim mult pentru explicatii si tipare.
Ma bucur ca am gasit acest subiect, imi e de mare ajutor.
As avea si eu o intrebare ..daca ma poate lamuri cineva.
As vrea sa croiesc si eu o rochie pe bie si nu stiu cum sa procedez.
Pana acum am lucrat doar rochite mai simple, drepte dar acum as incerca una pe bie si nu stiu daca e acelasi lucru cu una semiclos sau sfert de clos.
Inteleg ca se croieste pe diagonala materialului dar nu stiu cum sa determin largimea de jos. As vrea o rochita croita de sub piept pe bie dar sa nu fie foarte larga jos.
Mi-am luat niste tafta si satin elastic si ma gandesc ca s-ar preta la o astfel de croiala.
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

As mai avea o intrebare si anume, exista vreo regula sau de ce partea din fata e dintr-o singura bucata si spatele din doua?
( [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cel putin asa sunt cele cumparate de mine si vad ca si cea din imagine este la fel...sau e doar o coincidenta?
Va multumesc frumos.
avatar
alexya
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : Romania
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty constructia tiparelor

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 30 Iun 2009, 2:22 pm

Alexya,bie sau semiclos e tot una,eu am postat tiparul pt fusta semiclos si clos ,dar iti pun din nou tiparul.
niste detalii:in tiparul meu vei gasi niste dimensiuni:perimetrul taliei(PT),lungimea produsului(LTP),iar tu vei folosi ca si perimetru al taliei ,perimetrul de sub bust,restul e la fel.
rochia din imagine este pe clini,iar ca si asezare pe material e simplu,ai foaia de material,tu vei aseza tiparul de clini (firul drept)pe diagonala materialului desfasurat(neindoit).intai realizeaza tiparul pe hartie si pe urma iti va fi mai usor sa faci asezarea.
tiparul de clini
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
calculele pt clini:0-4=LS(lungimea din talie pana la sold)=18-20cm
0-1=LTP(lungimea fustei);0-2=0-3=PT/nr.de clini(6,8,12);4-5=4-6=PMS(perimetrul soldului)/nr.de clini(6,8,12)
punctele 7 si 8 se obtin prin unirea lui 2 cu 5 si 3 cu 6.dreapta 0-1=2-7'=3-8' si gata tiparul.firul drept pe tipar este dreapta 0-1(acesta reprezentand lungimea materialului),ca sa-l croiesti pe bie atunci firul drept(0-1)trebuie sa coincida cu diagonala materialului si asa este asezarea pe bie.
tiparul semiclos
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
calculele pt tipar:0-1=0-2=PT/3-1,5cm
1-3=2-4=LTP
pt formarea arcului de cerc 1-2 se aseaza cm in 0 si se masoara plimband centimetrul la aceasi dimensiune obtinuta pt segmentele0-1 si 0-2.la fel se procedeaza la terminatie doar ca vei masura din 0 pana in 3 si pana in 4 ,pt arcul de cerc te duci cudimensiunea masurata din 0 pana in 3.
bafta


l.e. inca ceva,partea din fata este un clin ,iar cel din spate este tot un clin doar ca este taiat pe jumatate,deci tu de fapt ai 2 clini,pt fata tiparul il asezi pe partea indoita(pliata) a materialului,iar celalalt il asezi pe partea desfacuta a materialului,tocmai pt a putea monta fermoarul pe cusatura de spate.


Ultima editare efectuata de catre diada in Mar 30 Iun 2009, 6:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de ioana soare Mar 30 Iun 2009, 2:29 pm

Alexia la rochita din poza parerea mea e ca partea din spate e din doua bucati pentru ca nu e taietura dreapta. Nu stiu daca intelegi ce spun. daca marginile ce se cos pe mijlocul spatelui ar fi dreapte atunci ar putea fi facut tot spatele dintr-o bucata , nu din doua, dar acolo cred ca sunt un pic curbate marginile, pentru ca atunci cand sunt cusute una de alta sa se ia frumos pe forme (cum sunt clinii la fusta in clini)

Fusta semiclos este fusta din jumatate de cerc. Largimea la tiv nu o poti stabili tu, ci iese in functie de lungimea fustei. Deoarece - la talie ai o jumatate de cerc, iar la tiv ai o alta jumatate de cerc mai mare . Sa zicem ca ai 63 cm in talie si vrei fusta de 60 cm lungime.
Atunci raza pentru primul semicerc(cel al taliei) va fi : lungimea cercului = 2piR => Circumferinta taliei este cat jumatate de cerc => 63(talia) = 2piR/2(jumatate din lungimea cercului) = piR
=> Raza = 63/pi (pi=3.14) => Raza(raza mica) = 20 cm
De aici rezulta si largimea la tiv: Raza mare = Raza mica + lungimea fustei = 20+60 = 80 cm

Stiind raza mare afli lungimea cercului mare = 2piRmare = 502 cm. Fiind semiclos vei avea la tiv jumatate din lungimea cercului mare = 251 cm

Croit pe bie inseamna croit pe diagonala firelor de urzeala ale materialului, dar nu trebuie sa fie clos sau semiclos. Poti face fusta cat de larga vrei jos,iti faci tiparul cum vrei tu, nu mai ai de-a face cu jumatati de cerc. Oricum daca vrei cu taietura sub piept atunci croiala clos nu ar fi deloc potrivita, ti-ar ascunde complet talia si formele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty rochie bie

Mesaj Scris de alexya Mar 30 Iun 2009, 2:42 pm

Maistra, Ioana va multumesc mult pentru explicatii.
Nici nu ma asteptam sa imi raspundeti asa repede.
Acum am inteles cum se procedeaza. hug
Abia astept sa ajung acasa sa ma apuc de treaba. cos
Nu de alta dar mi-am luat sapte materiale ... nu m-am putut abtine.
avatar
alexya
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : Romania
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty RE: constructia tiparelor

Mesaj Scris de ciresicca Mier 01 Iul 2009, 5:07 pm

buna Maistra,

am facut aseara tiparul de rochie si am 2 nelamuriri:
- la tiparul de spate, punctul 13 cum se obtine? e tot o dimensiune standard? nu am gasit in explicatiile din poza
- pensa rotunda (de exemplu 13-23) ce devine, dupa ce tai materialul si obtin acele 3 parti? e o pensa propriu-zisa sau se cos pur si simplu partile ramase?

iti multumesc mult inca o data!
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty constructia tiparelor

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 01 Iul 2009, 5:59 pm

ciresica pct 13 il obtii cand ridici perpendiculara din pct 14 si astfel il obtii.
dupa taiere vei lasa rezerve de coasere(1cm)la pensa care o tai.linia curba dupa coasere va deveni o pensa de bust (pt modelarea pieptului).pa
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Lia33 Joi 02 Iul 2009, 8:59 am

Buna fetelor,

Maistra iti multumesc din suflet pentru tipare si modul lor de constructie kiss . Am cusut si eu intr-o vreme si stiam cum se construiesc dar m-am lasat si am uitat. De curand mi-am cumparat o masina de cusut si vreau sa ma reapuc. Asa ca tiparele tale imi sunt de un enorm folos.

Vreau sa imi fac o fusta in clini lunga. Daca doresc sa o fac mai larga, mai ampla jos cum pot face asta? Pot sa croiesc clinii unul cu capul in sus si celalat cu capul in jos pe lungimea materialului ca sa fac economie?
avatar
Lia33
helper
helper

Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty constructia tiparelor

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 02 Iul 2009, 11:30 am

Lia poti aseza asa tiparele numai daca mateialul este uni,daca este un material din catifea sau cu desene atunci tiparele le asezi in acelasi sens si directie ,pe toate.spor la treaba.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 4 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB