Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 5
Astazi la 6:03 pm Scris de Dorulet

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 12:52 pm Scris de ema

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Pagina 11 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I la data de Lun 26 Oct 2009, 8:02 pm

Kristina,poti modifica direct pe maneca de la paltonul cel mare(xxxxxxxl).Masori maneca la un taior de-al tau(subrat),pe urma afli la maneca cea mare mijlocul(suprapui o laterala peste cealalta laterala),pe urma de la mijlocul manecii masori intr-o parte si in alta x cm ca sa-ti dea largimea de la maneca buna(ex.maneca buna=38,acesti 38cm imparti la 2=19,deci la maneca mare masori de la mijloc 19cm intr-o parte si in alta).astfel afli noile linii laterale ale manecii,ca sa modifici capul de maneca trebuie sa vezi diferenta de cm de la linia noua pana la linia veche si astfel afli un nr.de cm (ex.de la lini noua pana la linia veche=4cm),atunci te duci roata pe capul de maneca(mare)si masori spre interior acei 4cm si astfel obtii o alta linie pt noul cap de maneca.
Astfel se mareste de la o marime mai mica la una mai mare.Sper ca am fost destul de explicita.
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 45
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

http://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Gabyx la data de Lun 26 Oct 2009, 8:31 pm

fetelor, nu stiam unde sa intreb, are cineva tiparul de la dracula cape? un trench asemanator unei pelerine, imi cer scuze daca s-a mai postat Embarassed
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Lun 26 Oct 2009, 10:59 pm

Eram convinsa ca vor veni intrebarile, le asteptam insa maine...

maistra a scris:MIHAELA,nu inteleg rostul fermoarului,nu inteleg cum sunt doar 2 parti captuseala cand de fapt mie mi-ar iesi 3 bucati(2 fata si una spate),de ce imparti la 6 cand tiparul de baza este cel clasic?astea sunt nelamuririle mele.

zylv a scris:
Mihaela,si eu am aceleasi nelamuriri ca si maistra.nu am inteles la ce-ti foloseste fermoarul atata timp cat se desface in fata,si de ce captuseala e din doua parti?in rest ai felicitarile mele,si chiar meriti premiul daca ai pus atata suflet,si ti-ai pierdut atat de mult timp Flowers

Fermoarul...
Credeam ca e simplu si logic Sad Imi pare rau ca nu am putut sa pun mai multe poze, atunci poate ati fi inteles imediat.
Se observa ca nasturii sunt la distante mari, iar slitul e ca la pantaloni, cu o parte suprapusa, peste fermoar. Daca ar fi fost numai nasturii, ar fi trebuit sa stau numai in picioare. Fara fermoar, daca te asezi... se vede tot ce e pe dedesubt...

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mier 28 Oct 2009, 1:33 pm, editata de 1 ori (Motiv : inlocuire poza cu citat)
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 42
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Lun 26 Oct 2009, 11:24 pm

sa inteleg ca ai pus fermoare detasabile pe ambele parti.si scuza-ma ca-ti spun,nu era nevoie sa scrii cu litere de o schioapa.mie-mi suna a ceva de genul:handicapatele aste nu inteleg cum am facut eu fusta.eu iti spun ca nu ai fost destul de explicita nici cand ai prezentat fusta in concurs,si nici acum.sorry,daca te-am deranjat cu prea multe intrebari
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Localizare : in centrul tarii

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Lun 26 Oct 2009, 11:37 pm

Imi pare rau ca s-a ajuns aici... Nu cred ca era cazul, nu suntem copii...

Nu am scris cu litere mari, pur si simplu am copiat de dincolo, am pozat , pentru ca nu stiam cum sa pun altfel citatul...
Atat... asa e poza, mare, nu am observat, am pus linkul si gata.
Dau explicatii si la asta din respect pentru forum si cei care pun suflet aici.
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Laila la data de Mar 27 Oct 2009, 6:49 am

Eu nu vad nici o poza, nici o explicatie Sad Sad Sad

Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 47
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Mar 27 Oct 2009, 10:33 am

Cu regret spun, cam copilaresti postarile si aici, si dincolo, la anuntarea castigatorilor. Evident, orgoliile sunt mari, dar de ce sa nu recunoastem ca a castigat cel mai bun? Sau cel mai original? (daca pot sa spun asa si iata ca pot! Smile ) Si sa ne dam silinta ca la urmatorul concurs sa fim noi pe primul loc? wink

Referitor la fusta mea, spun din nou, desi am raspuns si Elei, chiar din timpul concursului si mai am si o fusta subtire, de vara, postata acum cateva luni (primul meu produs realizat) din acelasi gen de material, numai ca nu era captusita:

materialul este imprimat transversal cu jumatati de cerc (model).
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 27 Oct 2009, 10:36 am

Intai rog moderatoarele, daca pot sa editeze pozele de mai sus, am pus direct linkul iar pozele sunt f mari. Desi, daca se micsoreaza pozele, atunci observatia lui zylv nu mai are la ce sa faca trimitere... Nici eu nu stiu cum e mai bine.

Aseara se facuse tarziu, dar acum vin cu explicatii si poze. Mai mult poze, pentru ca explicatiile se pare ca nu reusesc sa le formulez pe intelesul tuturor. Eu cos din placere o fac cu mare drag atat cat imi permite timpul. Mai mult ma bazez pe logica, mi-am construit tiparul, in parte dupa explicatii, dar mai mult logic. Nici termenii de specialitate nu ii cunosc, in final… nici “slit” nu stiu exact daca e ce cred eu.

Zylv, nu e fermoar detasabil, este intr-o singura parte un fermoar scurt, de 18 cm. Se vede mai bine in poze.
Ati intrebat de ce am impartit la 6. Am scris si la prezentarea fustei, ca vroiam sa fie din 3 bucati fata si 3 spatele.
Captuseala, m-am gandit sa o fac doar din doua bucati, si din economie de timp, dar si pentru ca surfiland m-am gandit ca nu-si mai are rostul inca o cusatura. Teoretic inteleg ca nu este corect, insa arata bine, nu m-am gandit la altceva.

Am facut un album, sunt 22 de poze, aseara am pozat si dosul fustei. Acolo se vede mai clar cum sunt imbinate bucatile. E simplu, serios, doar ca gaicile-incheietorile alea sperie, se pare…
Chiar nu stiu ce explicatii sa dau, intrebati-ma voi exact.

La partea lateral fata, inspre mijloc, am lasat 8 cm rezerva pentru partea petrecuta. Am indoit la 4 cm si am calcat, apoi am cusut mijlocul fustei de partea laterala de sus si pana jos. (unde e fermoarul, am prins intai fermoarul, apoi am imbinat cele doua parti. Cei 4 cm au ramas la margine, unde am facut butonierele.
Fermoarul este prins ca la pantaloni, cu o parte petrecuta, asta se vede bine in poze.
Repet aici, fara fermoar nu mergea, nasturii sunt la distante de 13 cm, si oricum nasturii nu incheie fusta, ci prind numai partea colorata de aceasta.
Cheutorile acelea le facusem numai sa fie un model mai altfel, apoi mi-a venit idea cu bucatile colorate. Deci, butonierele, nasturii si cheutorile nu ajuta fusta cu nimic. Fusta neagtra e o singura fusta, cu doua “slituri” petrecute pana jos. Sincer, nu stiu cum sa explic ca sa ma fac inteleasa…

Pozele sunt numerotate, daca mai sunt intrebari, astept. Cer ajutorul fetelor care se pricep la teorie, si daca au bunavointa, poate ne ajuta cu explicatiile, sunt convinsa ca ele vor intelege vazand pozele, si pot ajuta mai mult decat o fac eu.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Fug la sport, ca de la 9 nu am apucat... Macar la cursul urmator sa ajung Smile

Aisha, ai cusut foarte frumos fusta, e perfect finisata, felicitari! De material am intrebat si eu, mi-a placut foarte mult!
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Mar 27 Oct 2009, 10:54 am

mihaela,acum am priceput cum este fusta
.din ceea ce ai postat inainte,eu am inteles ca si partea neagra e detasabila.de aceea nu intelegeam ce rost are fermoarul.la faza de mai sus,chiar am avut senzatia ca ne iei peste picior scriind cu litere mari(nestiind ca ai facut poze,caci nu se observa).cam asa se intelege.sorry!
aisha,foarte interesant materialul,si mie mi-au placut foarte tare pozele.cutia aia de carton da un aer foarte original pozelor.ai fost foarte inspirata.chiar nu am vazut,asemenea material, pe la noi.poate ne spui si noua de unde il ai.eu sunt fan fuste in clos,caci m-a inzestrat mama natura cu niste perinite de toata frumusetea zid
zylv
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de julix_2007 la data de Mar 27 Oct 2009, 10:56 am

Trebuie sa incerc si imi fac si eu tipul asta de fusta, bineinteles cu ajutorul colegei mele de la scoala, pentru ca eu imi prind deocamdata urechile. La croitorie sunt inca ucenic.Ma pricep la cusut lenjerie de pat, acolo nu am nevoie de nici un ajutor.

julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Mar 27 Oct 2009, 11:00 am

Materialul il am de ceva timp, este luat de la un magazin de materiale de pe str. Dionisie Lupu (parca asa se cheama), str. paralela cu Barbu Vacarescu, pe langa circ. Nu stiu daca mai exista, poate ne spune Ioana. Ultima data ea zicea ca e in renovare.
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 27 Oct 2009, 3:27 pm

Nu mai era nimic acolo ultima oara cand am trecut. Pacat ca nu mai e, e superb materialul din care ai lucrat fusta. Bine si ghetele... love love love

E randul meu sa explic.
Pentru inceput o explicatie rapida pentru Maistra - am lucrat betelia la spate din trei bucati (taiata acolo unde erau pensele) deoarece nu m-am gandit ca pot sa unesc pensele in tipar chiar daca ele nu se termina la marginea beteliei (asa cum am facut la partea fetei). Nu deranjeaza, arata foarte bine si pentru ca am avut mare grija sa potrivesc perfect imbinarile beteliei cu pensele si cusaturile laterale ale partii din stofa a fustei. Asa m-am priceput asa am facut. Dupa cum stii, ti-am refuzat ajutorul pe care mi l-ai oferit la un moment dat (atunci cand mi-am exprimat regretul ca nu am pus suficiente intrebari la timp legate de realizarea tiparului) si ti-am spus ca vreau sa reusesc singura sa concep si sa realizez tiparul, in acest fel avand satisfactia completa de a fi realizat un lucru 100% prin puterile mele.

Acum o sa explic pas cu pas, dar va avertizez va fi extrem de lunga si plictisitoare postarea - in parte pentru ca exact acesta este modul in care lucrez eu - lung plictisitor, in mult timp, dar in acelasi timp meticulos si perfectionist. Nu stiu daca va avea cineva rabdare sa citeasca insa imi fac datoria.

Am plecat de la tiparul de fusta dreapta pe care l-am calculat si realizat dupa explicatiile postate de catre Maistra la acest subiect. Pensele din fata au avut 8 cm iar cele din spate 11.5cm . Mediatoarele triunghiurilor (penselor) le-am trasat pana la marginea de jos a fustei. Am evazat cu cativa centimetri tiparul la fiecare margine. Am trasat o linie la 8 cm distanta de marginea de sus pentru a marca betelia. Am decupat betelia.Am decupat restul tiparului. Am avut astfel 3 bucati de tipar pt betelie in fata ( partea de jos a fustei fata ramanand fara pense) si 3 bucati de tipar de betelie la spate (partea de jos a fustei spate ramanand cu varfurile de pense de 3.5cm)
Cele 3 bucati de tipar pentru betelie fata le-am unit si am trasat conturul pe o alta bucata de carton. Apoi am decupat si astfel a rezultat o singura bucata de tipar. La partea din spate nu m-am gandit ca as putea uni in acelasi fel, nici nu am incercat, am crezut ca nu merge si gata. Dar repet , potrivite fiind in dreptul penselor partii din stofa nu deranjeaza.
Am taiat tiparul din fata pe prelungirile mediatoarelor penselor. L-am taiat de asemenea pe mijlocul fetei pentru ca acela imi marca firul drept si trebuia sa-l pot trasa pe urmatoarea coala de carton.Au rezultat astfel 4 bucati de tipar. Am plasat pe o alta coala de carton mai intai bucata stanga fata, am trasat conturul pe noua coala de carton, am desenat primul sfert de cuta (de 4 cm latime) , apoi am desenat "spatele" cutei (de 8 cm latime), apoi ultimul sfert de cuta (4 cm), apoi in prelungire am pus prima jumatate a mijlocului fetei (din stanga) si i-am copiat conturul, apoi cealalta jumatate a mijlocului fetei , apoi am desenat primul sfert din cea de-a doua cuta, apoi "spatele" celei de-a doua cute, apoi ultimul sfert din cea de-a doua cuta, apoi am plasat partea de tipar fata dreapta in prelungire si am copiat pe contur. A rezultat astfel tiparul intreg de fata pe care l-am decupat pe contur.
La betelia din piele - In primul rand - pentru ca atunci cand lucrezi cu piele nu se accepta greseli, modificari, ajustari din cauza ca ar ramane gaurele vizibile pe locul vechilor cusaturi, am croit-o mai intai dintr-o alta bucata de material pentru a verifica daca imi este buna marimea. Imi era buna asa ca am trecut mai departe.
Deoarece nu am putut insaila pe urmele trasate cu creta asa cum procedez de fiecare data cand croiesc ceva( creta o foslosesc pe materiale, insa pe piele nu imi ramaneau semnele atat de evidente cum as fi vrut si atunci am folosit un pix)
a trebuit sa croiesc cu rezerve perfect egale toate bucatile. Pentru asta nu m-am multumit sa transpun tiparul pe piele si apoi sa trasez la ochi rezervele, nu mi-ar fi iesit perfect, ci am facut in felul urmator: pe o alta bucata de carton am copiat fiecare bucata de betelie si am trasat cu pixul, masurand cu centimetrul, rezerva de jur imprejur. Am decupat apoi tiparul cu tot cu rezerva si apoi in interior tiparul propriu-zis , rezultand tiparul si rezerva acelui tipar , separate.
Am croit bucatile de betelie - la dublu - si pentru betelia exterioara si pentru cea interioara. Bucatile mari pentru fata mi-au iesit din manecile hainei. Acum, scriind, imi dau seama ca nici daca m-as fi prins ca pot sa fac si partea de la spate a beteliei dintr-o singura bucata nu as fi avut cum pentru ca nu as fi avut bucati de piele suficient de mari. Si atunci probabil ca m-as fi intors la cele 3 bucati initiale.
De cusut am cusut normal, cu aceleasi setari , cu ata de papiota normala. Asta vara am facut mai multe huse de telefon captusite cu piele si prima mi-a dat foarte mult de furca. Ma incapatanam sa cos cu ata groasa pentru piele si masina se incapatana sa nu vrea sa coasa. In cele din urma am pus ata de papiota normala si mi-a cusut perfect, si rezistent in acelasi timp. Stiind toate acestea , acum la fusta am cusut direct cu ata obisnuita.
Pentru ca nu puteam insaila bucatile intre ele pe conturul tiparului pentru a nu gauri inutil pielea, dar in acelasi timp vrand sa nu mi se deplaseze bucatile una de cealalta la cusut, le-am prins din loc in loc pe rezerve cu capsatorul. In felul acesta au stat nemiscate la cusut si cusaturile au iesit perfect pe urmele tiparului. Rezervele le-am lipit desfacute, pentru ca altfel stateau cracanate.
Alte explicatii despre cusutul pielii nu stiu sa dau, lasand la o parte operatiunile pe care le-am scris mai sus, mie nu mi s-a parut nimic deosebit. Masina mea a cusut ca de obicei. La unele colturi am taiat rezervele pentru a le imbina "in plic" cred ca asa se spune. Asta pentru a nu se ingrosa prea tare acea parte.

Atunci cand am croit fusta am decupat pe parcurs tiparul pentru a putea trasa cu creta liniile pe stofa. De aceea in poza de la concurs tiparul meu arata ca un puzzle stricat. Prietenul meu care a facut poza (eu fiind inca la locul unde am facut pozele cu fusta) nu a stiut sa faca reconstituirea.
Dar inainte de asta am repetat operatiunea "rezerva" pentru a avea marginea de sus croita cu aceeasi rezerva ca si betelia, deoarece aceste parti urma sa le imbin si iarasi nu vroiam sa insailez. Toate liniile trasate pe stofa insa le-am marcat si cu pas de insailare.
Muchiile cutelor le-am tighelit foarte foarte ingust. Pentru ca era foarte important sa cos acel tighel foarte drept mi-am pus un semn dintr-o bucatica de scotch in fata piciorusului.
Poza cu fermoarul in detaliu nu am mai avut loc sa pun la concurs insa va arat aici

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aici am facut o exceptie si am insailat fermoarul si de partea din piele . Avand rezervele taiate fix la 1 cm a fost foarte usor sa pozitionez fermoarul (acesta avand banda textila lata de 1 cm) . Prima jumatate a fermoarului a mers struna, la a doua jumatate m-am mocait si m-am codit pentru ca trebuia sa nu fie nici mai sus nici mai jos, altfel s-ar fi vazut foarte urat la trecerea de la piele la stofa.

Ii lipsesc un mos si o baba, pe care ar fi trebuit sa ii cos inainte de a intoarce betelia interioara, dar nu am facut-o. La sfarsit nu mai aveam cum sa cos, s-ar fi vazut prea urat. Mai urat decat acesti cativa milimetri in care sta putin departat.

Bentitele din piele - le-am cusut cu mana si mi-a luat 5 ore. Au 2 cm latime si rezervele le-am lipit dedesubt. Am facut gaura cu gaura cu un ac grosut de jur imprejur, pentru a-mi fi mai usor la cusut. (sa-mi traiasca degetarul:) )
Am inchis cutele si le-am insailat asa, apoi am marcat cu pas de insailare locul unde urma sa le cos.
Era usor de bagat acul cu ata de deasupra , insa cand trebuia sa intorc si sa bag acul de dedesubt inspre exterior nu nimeream gaurile gata date in bentite asa ca mai intai bagam un alt ac care sa-mi marcheze dedesubt locul unde trebuia sa impung cu acul cu ata. Impingeam acul ajutator inapoi si introduceam pe acolo acul cu ata. Dupa fiecare impunsatura aranjam din nou cuta si bentita pentru a nu se deplasa stofa pe dedesubt (caz in care ar si aparut mici valurele sau ar fi tras materialul). De asta a durat atat de mult pana am cusut 4 bentite.

Cam atat nu stiu ce as mai putea spune.

Decat ca cine crede ca a lucra putin e sinonim cu a lucra prost se inseala amarnic. Imaginatia, simtul artistic, ambitia, motivatia nu se masoara in kilograme de haine lucrate si metri de material prelucrat.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Mar 27 Oct 2009, 3:55 pm

Ioana, eu nu m-am plictisit citind postul tau! Chiar ma bucur ca ai dat atatea detalii Merci . Vreau sa imi fac si o fustita ca a ta si aceste detalii ma ajuta enorm. Imi dau seama cat de mult ai migalit la fusta aceasta, insa si rezultatul este pe masura efortului. Felicitari!
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de StMihaela la data de Mar 27 Oct 2009, 4:31 pm

Mihaela, nu te necaji. Ai facut o fusta foarte frumosasa si adevarul e ca si eu sunt geloasa ca timpul nu mi-a permis sa intru in concurs. wink
Relelor care ati facut fuste! rade (glumesc, sa nu ma certati!)
O salvez in calculator, poate luna asta reusesc si mi-o fac. Desi m-am ingrasat si vreau sa slabesc si nici nu imi vine sa pun centimetrul pe mine Sad
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 43
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 27 Oct 2009, 4:50 pm

Ioana, am citit si eu, de la cap la coada... cu rabdare si interes. Te felicit, eu nu cred ca as avea rabdare sa lucrez cu piele.
Fustita e foarte frumoasa, si mie imi place tare mult! Cred ca e momentul sa incep si eu sa port fusta ( cu multi ani in urma nu ieseam decat cu fuste... Apoi, vorba MihaeleiST...Smile pacatoasele de kilograme, cel putin pe mine, m-au facut sa le las deoparte.
Dar acum avem multe modele frumoase, si explicatiile de aici ne ajuta mult.

kiss
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Clio_Ela la data de Mar 27 Oct 2009, 6:18 pm

Gabyx a scris:fetelor, nu stiam unde sa intreb, are cineva tiparul de la dracula cape? un trench asemanator unei pelerine, imi cer scuze daca s-a mai postat Embarassed

Nu stiu daca e ceea ce cauti, dar cred ca s-ar portivi, daca ii montezi un guler ridicat
Din fata nu am poze Sad

Eu am facut o pelerina dupa tiparul de aici, i-am pus si gluga, era pentru o petrecere mascata, pt o colega.

Scuzati rufele de pe fotoliu... wink asteptau si ele, saracele sa fie calcate =))

Ultima editare efectuata de catre Mihaela_s75 in Mar 27 Oct 2009, 6:19 pm, editata de 1 ori (Motiv : sorry!! nu am vazut ca tot a mea era ultima postare :()
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de totolina la data de Mar 27 Oct 2009, 6:30 pm

mi-am amintit acum ca am vazut la cineva ca a facut dracula cape, eu cred ca vorbesti despre ceea ce a facut zylv aici
cauta spre sfarsitul paginii [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 34
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

constructia tiparelor - explicatii si scheme

Mesaj Scris de diana_roxana la data de Mar 27 Oct 2009, 7:31 pm

Maistra am mare nevoie de ajutorul tau. Am inceput sa construiesc un tipar de pantaloni dupa explicatiile tale dar... m-am impotmolit. Iarasi nu inteleg ceva. La punctul IV explici cum se afla linia de mijloc a pantalonului. Scrii acolo ca 4-6=Lp/2. E corect? Daca Lp este lungimea pasului si e distanta din talie pana la nivelul scaunului daca esti in pozitia sezut pe scaun imi iese o valoare foarte mica. Lp la mine este 23 cm si, impartit la 2, este 11,5. Din cate am vazut pe desen punctul 6 este unul din punctele de pe linia laterala a pantalonului, exact pe sold.
Sper sa nu te superi pe mine. Eu ma bucur ca te avem aproape si ca orice nu intelegem ne poti explica. Stiu ca imi mai scapa unele detalii sau nu inteleg bine unele explicatii si de aceea te rog foarte mult sa ma ajuti.
Iti multumesc anticipat.
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 41
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Mar 27 Oct 2009, 8:14 pm

Gabyx a scris:fetelor, nu stiam unde sa intreb, are cineva tiparul de la dracula cape? un trench asemanator unei pelerine, imi cer scuze daca s-a mai postat Embarassed

am eu tiparul pt marimea 38.da un pm cu adresa ca o sa ti-l trimit
zylv
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 27 Oct 2009, 8:41 pm

Zylv, tiparul mi se pare ca a fost doar in masura 38, asa este? Si are rezervele incluse? Am explicatiile dar nu sunt tipice, ca cele de la Burda Style, si nu prea inteleg. E complicat sa faci Dracula cape? Normal ca si mie imi place si as vrea, dar am avut retineri gandindu-ma ca nu e prea utila cu manecile acelea de liliac, desfacute. Smile E comoda, ai purtat-o mult?

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de zylv la data de Mar 27 Oct 2009, 9:04 pm

Admina a scris:Zylv, tiparul mi se pare ca a fost doar in masura 38, asa este? Si are rezervele incluse? Am explicatiile dar nu sunt tipice, ca cele de la Burda Style, si nu prea inteleg. E complicat sa faci Dracula cape? Normal ca si mie imi place si as vrea, dar am avut retineri gandindu-ma ca nu e prea utila cu manecile acelea de liliac, desfacute. Smile E comoda, ai purtat-o mult?

nu mai stiu exact ce marimi a fost,dar din cate imi amintesc eu l-am scos 36/38.la prima vedere pare complicat de facut,dar nu este deloc,iar in ceea ce priveste comoditatea,pot sa spun ca e super la purtat.mie imi e foarte utila deoarece ma misc mult cu masina,si chiar am nevoie de lejeritate.
zylv
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Kristina la data de Mier 28 Oct 2009, 12:01 am

maistra a scris:Kristina,poti modifica direct pe maneca de la paltonul cel mare(xxxxxxxl).Masori maneca la un taior de-al tau(subrat),pe urma afli la maneca cea mare mijlocul(suprapui o laterala peste cealalta laterala),pe urma de la mijlocul manecii masori intr-o parte si in alta x cm ca sa-ti dea largimea de la maneca buna(ex.maneca buna=38,acesti 38cm imparti la 2=19,deci la maneca mare masori de la mijloc 19cm intr-o parte si in alta).astfel afli noile linii laterale ale manecii,ca sa modifici capul de maneca trebuie sa vezi diferenta de cm de la linia noua pana la linia veche si astfel afli un nr.de cm (ex.de la lini noua pana la linia veche=4cm),atunci te duci roata pe capul de maneca(mare)si masori spre interior acei 4cm si astfel obtii o alta linie pt noul cap de maneca.
Astfel se mareste de la o marime mai mica la una mai mare.Sper ca am fost destul de explicita.

Maistra,
multumesc tare mult !....am inteles perfect ce vrei sa zici,dar este o mica mare problema! Smile
maneca la paltonul XXXL parca nu are nici o forma! stiu cum trebuie sa arate o maneca de palton (ca am pus multe la viata mea).....dar asta nu prea arata de nici o culoare;
maine am sa incerc sa o trag in poza si arat!
pupi
hug
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 35
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I la data de Mier 28 Oct 2009, 4:58 pm

DIANA_ROXANA,esti foarte perspicace,ai dreptate,acolo la 4-6 trebuia=lp(largimea pulpei/2.scuze,dar mi-a scapat cred ca.
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de DANIELA.I la data de Mier 28 Oct 2009, 5:49 pm

Multumim de explicatii,meritati felicitari,insa croitoria profesionista are niste cerinte care trebuie respectate.
ELA,puteai ajunge la tiparul initial daca ai fi lucrat direct pe tiparul fustei clasice(transformare fata si spate),plus de asta,cand faci o asemenea transformare pensele de la talie se elimina prin transformare.din ce am inteles eu ,partea din fata (originalul),acela este fix si peste acela se pun partile celelalte detasabile,pai apar 2 straturi de material,wou,mult si insuportabil,zic eu.Voi realiza si eu modelul tau,dar simplificat si mult mai mai usor de realizat.Un lucru care mi-a sarit in ochi este culoarea fermoarului,la o asa o fusta eu nu a-si fi pus fermoar de culoare albastra.sunt tipicara sa stii,deci ce ti-am spus mai sus nu este cu rautate,dar mi-e imi place croitoria ca la carte,nu dupa ureche.
IOANA,te-ai folosit de explicatiile mele de la transformarea fustei clasice,ma bucur,dar cred ca eu nu am fost prea explicita.Construiesti tiparul fustei clasice(fata intrega si spatele intreg),trasezi linia de taiere la 8cm de talie in jos,decupezi pe linia trasata orizontal la 8cm,astfel obtii cate 2 parti de tipar pt fata si spate.FATA:transformi partea superioara obtinuta(decupezi si pensa)prin inchiderea pensei,astfel obtii bascul din piele pe care l-ai facut tu,transformi partea inferioara a fetei prin taiere o data pe linia de mijloc a pensei pana jos (3 bucati,2 laterale si 1 mijloc)si departezi tiparele intre ele =cu latimea cutei duble.
Aceeasi poveste se repeta si la spate,logic nu?Iar acolo unde ai montat fermoarul ,exista metoda unica de-a asambla dublura bascului cu bascul propriu-zis si pe urma montarea fermoarului(nemtii sunt specialisti la astfel de asamblari).
Tehnologia pe care ati utilizat-o este intr-adevar neprofesionista,insa ati gasit o varianta prin care ati realizat 2 lucruri minunate,dar nu metoda care sa ma multumeasca.Eu lucrez pt cliente si sincer eu nu pot lucra astfel,produsele pe care le realizez trebuie sa fie ca din fabrica,nu mizez niciodata pe faptul ca persoanele carora le lucrez nu au cunostiinte de croitorie.
Sper ca nu v-am plictisit,dar sper ca nu am jignit pe nimeni,asa sunt eu directa.
Raman datoare cu fusta MIHAELA.
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 28 Oct 2009, 6:26 pm

"departezi tiparele intre ele =cu latimea cutei duble."

Eu am vrut sa-mi marchez cu creta si pas de insailare si liniile de indoitura de dedesubt ale cutelor. Mi-a fost mult mai usor asa sa-mi aranjez cutele la calcat.
Sau daca de fapt zici ca de ce am mai copiat din nou tiparul pe o alta coala de carton - pentru ca asa mi-a placut mie. Asa imi place sa am tot tiparul final desenat inainte sa il transpun pe material. Nu-mi place sa desenez nimic la liber direct pe material.

"Iar acolo unde ai montat fermoarul ,exista metoda unica de-a asambla dublura bascului cu bascul propriu-zis si pe urma montarea fermoarului(nemtii sunt specialisti la astfel de asamblari)."

...asa, si?

Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mier 28 Oct 2009, 6:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat o litera)
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat