Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Constructia tiparelor-explicatii si scheme

+55
chemio
sabina
SilviaDumitrescu
totolina
Laila
Clio_Ela
Gabyx
Kristina
veraelyazji
Doina
Monica
andrei
margot
julix_2007
clodi
Tinkerbell
Incepator
teisoara
ema
carmenush
kular
biscuitzel
cobzaru
nadina_b2005@yahoo.com
vasilica
StMihaela
RalucaS
Buburuza
vilcris
rosas.brillantes
Lia33
alexya
tomari
MihaelaT
ariana
Dionisia
micosi
mimi_sus2000
gaby
Camy
Adriana13
geany
Katerina
ciresicca
Admina
Ania
zylv
mihaberi
diana_roxana
diada
lorinaoo1
aisha
andreeaX
ioana soare
DANIELA.I
59 participanți

Pagina 9 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty : Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 06 Oct 2009, 8:07 pm

CLODI,am vazut poza cu rochia despre care vorbesti,este o rochie dreapta fara pense de cambrare,iar cordoanele se vor coase in cusaturile laterale ale rochie(cand inchei fata cu spatele ,intre ele fixezi cordoanele gata facute).Partea bufanta apare in momentul in care vei lega cordoanele.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty tipar uniforma medicala

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 06 Oct 2009, 8:10 pm

GEANY,ai dreptate nu e pantalonul barbatesc,dar se poate adapta .
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de andrei Mar 06 Oct 2009, 11:58 pm

cobzaru a scris:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Salut tuturor,nu stiu daca mai sunt si alti baieti pe acest forum,daca nu atunci eu sunt singurul.

Rochia este evazata numai in lateral ,se vede si pe poza ca in fata este neteda si in tiv sunt puse balene de plastic .
ATENTIE la cusatura laterala sa fie o linie frumoasa fara colturi.
avatar
andrei
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 5
Localizare : SM
Data de inscriere : 06/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de andrei Mier 07 Oct 2009, 12:06 am

Adriana13 a scris:Buna fetelor,

Sper ca mail-ul meu va gaseste croind wink


Am si eu o intrebare, sper sa explic bine...
Am vazut o rochie intr-o revista pe care as vrea sa mi-o fac. Ea este simpla, fara maneci, cu fermoar pe mijlocul spatelui. Pana aici totul clar pt mine.

In fata (precizez ca fata este dintr-o singura bucata), sub un mic decolteu in V, are 2 cordoane din acelasi material, care se leaga nod, si nivelul bustului pare ca fiind bufant. Aici este problema mea...cordoanele, late cam de o jumate de palma par a fi din aceeasi bucata cu fata, nu prinse.

Am gasit o poza asemanatoare, este rochie din aceeasi colectie, dar fiind materialul negru nu se distinge prea bine. iar nodul este mai jos in poza.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aveti vreo sugestie cum as putea sa fac tiparul pt partea de sus? Ar trebui sa fac pense pt afectul acela bufant?


Sper ca am fost cat de cat coerenta, de o saptamana tot imi bat capul... Shocked


Multumesc,
kiss

Rochia are cusaturi laterale ,dar fata in lateral nu este cambrat,ci vine drept pana spre tiv.
cordonul este montat in cusatura laterala si cand il legi o sa aiba partea bufanta in fata wink
avatar
andrei
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 5
Localizare : SM
Data de inscriere : 06/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Buburuza Mier 07 Oct 2009, 8:14 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

maistra a scris:CLODI,am vazut poza cu rochia despre care vorbesti,este o rochie dreapta fara pense de cambrare,iar cordoanele se vor coase in cusaturile laterale ale rochie(cand inchei fata cu spatele ,intre ele fixezi cordoanele gata facute).Partea bufanta apare in momentul in care vei lega cordoanele.

andrei a scris:Rochia are cusaturi laterale ,dar fata in lateral nu este cambrat,ci vine drept pana spre tiv. cordonul este montat in cusatura laterala si cand il legi o sa aiba partea bufanta in fata wink


Nu prea cred ca-i asa. Este ceva mai complicat. Studiati mai atent imaginea: observati godeurile corsajului care merg in "evantai" spre amansuri si cusatura laterala? Asta nu se face din semicordoane care strang o fata dintr-o bucata, fara cambrare. In plus, "funda" nu este prinsa in cusatura laterala.
Fata rochiei este taiata in talie si "inodata" din drapaj; corsajul si fusta fac o bucla. Ceea ce seamana cu o funda este o iluzie optica: o banda prinsa sub "nod" ca sa mascheze cusatura din talie si sa fixeze nodul drapajului. Alta metoda de a obtine ceva cat de cat asemanator este fata in trei clini, cu "semicordoanele" incluse in clini, dintr-o bucata, dar godeurile vor fi mai degraba longitudinale, nu in evantai...
Apropos de complexitate rade :
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Adriana13 Mier 07 Oct 2009, 9:16 am

Clodi, Maistra, Andrei, multumesc mult pt lamuriri...m-am cam prins de ce trebuie sa fac.

Buburuza, iti multumesc si tie, dar nu am inteles nimic rade mai trebuie sa studiez anumiti termeni study

Rochia nu esta taiata in talie, am o poza in revista, mai mare si pe gri - se vad cusaturile daca sunt. Tocmai asta m-a debusolat, bine...si lipsa de experienta...



prietenie
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Pot sa pun pariu...

Mesaj Scris de Buburuza Mier 07 Oct 2009, 9:27 am

... ca rochia nu are semicordoane prinse din lateral sau din clini. Termenii tehnici nu erau pentru tine, scuze. Erau pentru cei din "breasla" care cre' ca s-au cam grabit cu interpretarea modelului. Parerea mea! Ce-i drept, nici poza nu ne prea ajuta. Daca poti, scaneaza sau fa o poza paginii pe care o ai, sau spune-mi din ce colectie este (creatorul si anul/sezonul) sa o pot studia mai bine. Dar sunt 99% sigura ca ala este un "nod" fals, din drapaj.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Adriana13 Mier 07 Oct 2009, 9:39 am

Cand ajung diseara acasa ii fac o poza. Nu am gasit poze pe net si am cautat vreo 2 zile...

Se pare ca am starnit o mica galceava... beat



prietenie
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty O varianta...

Mesaj Scris de Buburuza Mier 07 Oct 2009, 1:28 pm

O varianta pentru tiparul rochiei "inodate" in talie ar fi cam asa:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ea pare fara taietura in talie (ce se taie si coase este ascuns sub "nod" si fundita falsa) insa corsajul are taietura pricess. Pentru corsajul suprapus, parte peste parte, se poate face fara aceasta taietura.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty tipar rochita

Mesaj Scris de kular Mier 07 Oct 2009, 2:08 pm

fetelor... ma mai ajutati putin, va rog?
am fazut o rochita si imi place la nebunie.... dar nu ma descurc cu tiparul si necesarul de material pentru ea...
atasez poza:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ceva idei de tipar?
si cam cat material sa cumpar?

multumesc! pupi
avatar
kular
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 17/09/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Croitorie-tipare si proiecte

Mesaj Scris de Monica Mier 07 Oct 2009, 2:34 pm

Va urmanresc de ceva vreme si cu ajutorul acestui forum am reusit sa imi fac doua fuste (precizez ca sunt incepatoare) si acum lucrez la o pereche de pantaloni pentru fratele meu. Tiparele de fuste le-am facut singura (cu indicaii prin telefon si de pe intrenet - forum si link-uri- ) si eu sunt multumita de ce am obtinut in final (desi am avut probleme ca au iesit largi la inceput, dar una a intrat la apa - problema rezolvata- iar celeilalte i-am pus si elastic in bata si e ok Smile ). Pentru pantalonii pentru fratele meu, tiparul l-am luat din Burda si mi-au iesit destul de bine -niste dificultati la fermoar si imbinarea cracilor in fata-, mai am sa le fac niste pliuri in fata si sa pun betelia, eventual gaicile de curea daca le mai pun. cos

O intrebare, ma puteti ajuta cu un tipar de sarafan pentru gravidute? Multumesc Smile
Monica
Monica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 07/10/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Croitorie-tipare si proiecte

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 07 Oct 2009, 9:01 pm

BUBURUZA ,nu zic ca nu ai dreptate,insa vreau sa-ti spun ca modelul expus (nuanta neagra)este foarte greu de descifrat,insa probabil ai lucrat un astfel de model,pt ca altfel doar din poza nu-ti poti da seama.Precizez,materialul e negru si foarte greu de observat,deci nu trebuie sa fi atat de ferma cu ceilalti din"breasla".
Niciodata nu vom stii totul,toata viata invatam.

KULAR,rochia este taiata in talie,partea de sus trebuie transformata dupa tiparul de rochie,iar partea inferioara a rochiei este tiparul de fusta clos in mai multe straturi,tipar care la randul lui trebuie putin modificat,daca te uiti bine lungimea nu e aceeasi peste tot.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de cobzaru Mier 07 Oct 2009, 9:19 pm

va multumesc pt sfaturi kiss prietenie
cobzaru
cobzaru
helper
helper

Numarul mesajelor : 12
Localizare : da
Data de inscriere : 03/07/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Adriana13 Mier 07 Oct 2009, 11:19 pm

Buna seara la toata lumea,


Am revenit cu varianta de rochie care ma intereseaza de fapt. I-am facut poza din revista, si este mai "descifrabila" decat cea neagra pusa initial. Rochia asa este simpla, dar nodul ala si pliurile zid Deja am materialul ales, asteapta sa fie taiat.

***a se remarca si pretul...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Merci multumesc de ajutor!
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Nu-i corect!

Mesaj Scris de Buburuza Mier 07 Oct 2009, 11:33 pm

Aaaaa! Pai nu-i corect! Este mare diferenta intre rochia gris si cea neagra; asta nu este chiar atat de complicata. Iti povestesc maine seara cum se face.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Adriana13 Joi 08 Oct 2009, 9:42 am

Da, acum imi dau si eu seama ca este diferenta mare intre modele. Rochia neagra a fost singurul model asemanator din colectie...
Adriana13
Adriana13
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 12/05/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 08 Oct 2009, 11:19 am

ADRIANA13,foloseste tiparul de rochie fara pense de cambrare(poate gasesti in burda,daca nu spune-mi si te ajut sa-l faci) ,dar trebuie modificat.Mai jos iti pun etapele de transformare a tiparului clasic.


Ultima editare efectuata de catre maistra in Joi 08 Oct 2009, 1:02 pm, editata de 1 ori
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de zylv Joi 08 Oct 2009, 11:30 am

maistra,sper sa nu te superi pe mine,ca eu nu am nici o scoala de croitorie,si nu folosesc nici o tehnica anume pt a-mi face tiparele,dar nu sunt prea in clar cu tiparul pt rochia gri.nu ar trebui facute acele taieturi de la mijlocul fetei spre exterior?mie asa mi separe ca ar trebui
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 08 Oct 2009, 11:42 am

Pai taieturile sunt spre exterior.in momentul in care se va taia ,deschiderea vine pe linia laterala a rochiei.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de zylv Joi 08 Oct 2009, 12:11 pm

eu spunem ca deschiderea ar trebui sa fie pe linia de mijloc.
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 08 Oct 2009, 12:18 pm

Ai dreptate ZYLV,dar m-am zapacit,am sters pozele respective,le voi inlocui cu cele corecte.
E bine cand cineva stie meseria,ca se poate sa mai gresim,iar o alta persoana ne poate corecta,am facut proba pe material,si ai dreptate.


Ultima editare efectuata de catre maistra in Joi 08 Oct 2009, 1:04 pm, editata de 1 ori
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de zylv Joi 08 Oct 2009, 1:03 pm

in primul rand,rochia croita dupa tiparul tau are nevoie de cusatura pe fata,ceea ce lipseste modelului ,si in al doilea rand avem nevoie de surplus de material in zona decolteului(nicidecum sub brat),unde avem nevoie si de o prelungire pt a lega
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 08 Oct 2009, 1:06 pm

ZYLV,pui tu pozele cu transformarea ca eu acum trebuie sa "decolez" la scoala.
mersi mult de corectare.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de zylv Joi 08 Oct 2009, 2:43 pm

maistra a scris:ZYLV,pui tu pozele cu transformarea ca eu acum trebuie sa "decolez" la scoala.
mersi mult de corectare.

nu ma bag unde nu-mi fierbe oala.profa esti tu,deci tiparele facute de tine sunt,cu siguranta,mai pe intelesul fetelor.sau poate se baga buburuza,cai tare mult mi-a placut tiparul construit de ea. hug
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 08 Oct 2009, 7:05 pm

ZYLV,ai dreptate si mie mi-a placut tiparul facut de buburuza,poate ne invata si pe noi cum a facut.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ADRIANA sper ca am explicat destul de bine.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Constructia tiparelor-explicatii si scheme - Pagina 9 Empty Re: Constructia tiparelor-explicatii si scheme

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB