Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

+23
claudine
mari01
diada
mimiady63
Admina
Geta_63
delfin
Alyna_ct
danniela
AcidoR
anca_22
kerkyra
canadianca50
victoriacus
Greteledelweiss
liza63
doraly
flori de camp
Uca
piciul
emmancita
Angelica18
valentinadof
27 participanți

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de piciul Mar 01 Oct 2013, 6:56 am

liza63, sa o porti sanatoasa! Felicitari! flower  Cred ca iti tine de cald pe ploile astea vantoase! Modelul e fain si culoarea e calda..de toamna. Nu mai spun ca ai reusit sa te incadrezi in timp pentru provocare. Imi plac si bratarile! Bordura de la rascroiala manecilor ai facut-o separat?
...dupa cum se indoaie jos marginea nu ai blocat-o...dar este de inteles pe vremea asta...
Sanatate si spor la lucru in continuare!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Angelica18 Mar 01 Oct 2013, 3:52 pm

Felicitari Liza.E frumoasa si bine venita la frigul de afara.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de liza63 Mar 01 Oct 2013, 4:59 pm

Multumesc frumos pentru aprecieri.Sa stiti ca eu sant realista: vesta mea nu e nimic pe langa minunatiile pe care le-am vazut pe aici. Este facuta dintr-un vechi pulovar pe care l-am desirat, nasturii nu cred ca sant potriviti dar nu am avut altii, dar este calduroasa. Nu are cusaturi decat pe umeri si la spate (bordura).Aseara dupa ce am postat pozele am spalat-o si acum nu se mai indoaie marginea de jos si parca si modelul s-a asezat mai bine.
Pt.Piciul - bratarile sant de la diverse manastiri pe care am reusit sa le vizitez ( si mie imi plac f.mult).
liza63
liza63
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 60
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 31/03/2011

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Angelica18 Mar 01 Oct 2013, 6:28 pm

Liza,orice lucru tricotat trebuie blocat.Ai sa vezi diferenta.Modelul se aseaza mai bine,iar produsul finit e altul.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de kerkyra Mar 01 Oct 2013, 7:33 pm

Poate nu e ceva foarte complicat, dar si mie imi place vesta: culoare, model, firul pare moale, ca se muleaza bine. Poate as fi pus alti nasturi... Si confirm, e o diferenta imensa la un lucru dupa blocare, am vazut-o la puloverul terminat recent, care era iar in pericol de a fi desfacut. Dupa blocare s-a schimbat complet situatia. Si asta am invata-o de aici hug 
kerkyra
kerkyra
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 358
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 14/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 06 Oct 2013, 9:50 pm

Cand s-a lansat provocarea am vazut multe fete dornice sa participe.Am sperat si mi-am dorit sa vad cat mai multe creatii.Ce s-a intamplat ca ati batut in retragere? Eu am terminat si a doua vesta,dar nu vreau sa monopolizez provocarea.Haideti,fetelor,ca mai aveti timp.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Alyna_ct Dum 06 Oct 2013, 10:30 pm

Liza 63, felicitari

Angelica, multumim de incurajare
Alyna_ct
Alyna_ct
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 102
Localizare : google
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de emmancita Lun 07 Oct 2013, 2:32 pm

Angelica, si eu am zis ca particip dar cum am lucrat foarte mult la serviciu...am abandonat! Acum am ramas fara servici wink  si sper sa recuperez "sdintele mele de terapie" prin tricotat!! Fac eu si o vesta cand ma mai linistesc un pic cu treburile.
Frumos ati lucrat!! Va invidiez!kiss 
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Admina Mar 08 Oct 2013, 10:42 am

Cum s-ar lucra modelul latos? Am fir, dar am incercat doar crosetat, cum ar trebui tricotat?

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 F0qa

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de valentinadof Mar 08 Oct 2013, 10:55 am

Eu mi-am inceput o vesta din astfel de fir dar am abandonat proiectul cand am vazut ca nu-mi ajunge.
L-am lucrat cu andrele de 7,asta-i nr cel mai mare de andrele pe care le am,doar pe fata.Oare asta se cheama punct jerse,am o treaba in a retine notiunea asta,of!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Admina Mar 08 Oct 2013, 11:34 am

Am inteles. Macar atat sa stiu, sa lucrez doar pe fata. Embarassed Eu am abandonat un covor crosetat din fir din asta. Tot asa, nu-mi ajungea firul si am mai inserat vreo 3 nuante de jur imprejur, dar tot nu e gata, l-as vrea mai lat, nu neaparat mai lung.
Sa inteleg ca se aseaza bine firele mitoase, daca lucrezi doar pe fata, adica ies moatele doar pe o parte.
As incerca o vesta ca cea de sus, desi poate as termina-o in primavara.rade Lucrez in subteran si e racoare bine, iarna, dar totusi nu atat de frig ca pentru pulover gros.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de valentinadof Mar 08 Oct 2013, 11:40 am

Pai nu ies moatele doar pe-o parte,nu cred ca-i posibil,doar cu andrele nr mic poate sau daca firul are moatele alea lungi.Articolul lucrat va fi pufos si pe-o parte si pe alta,valabil si pentru crosetat.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Uca Mar 08 Oct 2013, 12:47 pm

Admina, poți încerca și cu punct leneș, stabilizează mai bine lucrul decât jerse.
Și îți recomand să faci mostră neapărat căci se lasă la spălat. De preferat să lucrezi cu un nr. mai mic de andrele dacă alegi să faci doar jerse. Cu ce fir lucrezi? Cu din acela din care am făcut covorul ăsta?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de valentinadof Mar 08 Oct 2013, 1:02 pm

Uca,asta e!Punct lenes,mama lui de punct!Uita-l-ar norocu'!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de mimiady63 Mar 08 Oct 2013, 3:31 pm

Liza ,frumoasa vesta sa o porti cu drag.
Cu fir mitos am tricotat fulare si tot in punct lenes le-am facut ...
mimiady63
mimiady63
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 401
Varsta : 60
Localizare : Romania jud.HD
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Alyna_ct Mar 08 Oct 2013, 4:58 pm

Admina a scris:Cum s-ar lucra modelul latos? Am fir, dar am incercat doar crosetat, cum ar trebui tricotat?

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 F0qa
Admina, eu am plovere tricotate din fir asemanator. Le-am lucrat punct lenes ( un rand fata, un rand dos) iar manseta, gulerul si bata le-am lucrat 1 fata 1 dos. In functie de grosimea firului am folosit andrelele, dar nu foarte mari. Acum lucrez o vesta din fir buclat.
Voi reveni cu pozele de la vesta si poate si de la plovere
Alyna_ct
Alyna_ct
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 102
Localizare : google
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Admina Mar 08 Oct 2013, 5:01 pm

Uca, ala e firul. Am o tona... Si tot covor ca al tau fac si eu, de aia intrebam de asezat doar pe o parte a moatelor, pentru ca la crosetat, marea majoritate vin pe fata. Daca nu iese asa, mai bine o fac tot crosetata. Incerc si cu andrele, oricum, proba.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Geta_63 Mier 09 Oct 2013, 10:05 am

Angelica pune si a doua vesta .

Vin si eu cu vesta mea , nu am blocato inca ... multumesc ca m-ati asteptat .


Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 8a63

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 V1vh

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 96a1


Este un fir ramas de foarte multi ani , are puf si daca ai gresit este greu de stricat , am incercat trei modele pentru fata pana sa ajung la acesta ... bobul de orez mi-a mancat zilele , numai am ochii de alta data , va pup si ne auzim diseara . kiss  kiss
Geta_63
Geta_63
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 13/07/2013

http://handmadebynicol.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de valentinadof Mier 09 Oct 2013, 10:08 am

Bravo,Geta,imi place mult vesta!Felicitari!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Angelica18 Mier 09 Oct 2013, 10:16 am

Felicitari,Geta!!!!!!!!!!Pun si a doua vesta,dar o rog pe Valentina sa ma treaca o singura data la extragere.Asa mi se pare mie corect.Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 3zgd

Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de diada Mier 09 Oct 2013, 11:06 am

Jerse eu stiu ca este punct elastic, unul pe fata unul pe dos, ca marginea de jos de la unele pulovere.
Eu am lucrat cu nr 8 si 9 firul asta. Lucrat normal, fata/dos.

_________________
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Angelica18 Mier 09 Oct 2013, 11:25 am

Jerse este modelul in care se lucreaza doar pe fata.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de mari01 Mier 09 Oct 2013, 11:55 am

Angi sunt superbe ambele vestute prezentate.
La lucrul doar pe fata eu stiam ca se cheama pct lenes iar jerse un rand fata unul dos scratch lol! 
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Angelica18 Mier 09 Oct 2013, 12:01 pm

Merci,Mari! Punctul lenes e un rand de fata,un rand de dos.Un ochi pe fata,unul pe dos e elastic sau patent.Eu le stiu de la bunica,dar daca dai cautare pe google ai sa te convingi.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de valentinadof Mier 09 Oct 2013, 12:26 pm

Vai,Doamne, ce vesta minunata ai facut Angelica!Ba,te voi baga de 2 ori la extragere,mie asa mi se pare corect si nu cred ca vor fi acuze!love 

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta - Pagina 3 Empty Re: Provocarea nr.7 (tricotat)-Vesta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB