Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

+53
mdlupu
tiana
SilviaDumitrescu
ancone
dszilvike
ioana_gramaticu
MAYA
milena
Karina33
kdana
alexia
elenita
chemio
mirela baniai
RalucaS
feliciagl
MihaelaT
denisia_16
Kristina
dandana
fufa021978
Monica
bibanu
ppisic
alexya
kla78
umdc
margot
livia_iri
mandita
alexandra13
roxana096
Lore Adela
Noemi
ioana soare
Laila
DANIELA.I
pisi
topocad
bluegray
ralucapaun
Adriana13
tomari
ariana
Dionisia
geany
mag_s
Camy
JuliaDarling
Clio_Ela
duchess
diada
Admina
57 participanți

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Dum 28 Iun 2009, 8:55 pm

Admina, Diada, multumesc pt lamuriri. Atunci, clar, cu transp. diferential...

Am stat pana tarziu azinoapte...
Am tot cautat pe net, si in final m-am hotarat. Nu la Privilegul din Romania, si clar, nu un overlock scump.
Daca as comanda Privilegul in Ro, ar trebui sa astept pana la afarsitul lui august ca sa il folosesc. Plus umblatura cu transferul bancar, tre sa o pun pe mama mea pe drumuri.
In seara asta comand.
Privilegul l-as fi luat cu toata increderea si tot dragul, dar... nu mai am rabdare.

A, inca ceva. Am gasit un video aseara, super, e exact masina mea Privileg (ati vazut ca doar se cheama asa, ca in rest e copie fidela dupa Brother.)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Nu stiu ce sa fac, Geany m-a pus pe ganduri
M-am uitat si la un Pfaff...
Dintre Brother 1034 si Pfaff hobbylock 4764... ce sa aleg dintre astea doua?????????
Nu imi dau seama ce face una si nu face cealalta...
Sa nu ma certati... iar editez...
Am comandat PFAFF hobbylock 4764. Abia astept sa vad cum e...

Admina, Diada, cred ca am gresit, poate era mai bine sa postez dincolo, la Triploc-surfilare...


Ultima editare efectuata de catre diada in Lun 29 Iun 2009, 7:31 am, editata de 1 ori (Motiv : postari mutate de la "masinile noastre de cusut")
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 30 Iun 2009, 4:22 pm

Sad(

M-au sunat de la firma unde am comandat ovrerlockul Sad
nu mai au nici pfaff, nici brother 1034, cele care erau la un pret mai mic Sad

Mi-au facut alta oferta, Brother 3034, cu 51 de euro mai scump decat pfafful pe care il comandasem (dar un model mai nou si mai bunn )- pfafful pe care il vroiam, si brither 1034 nici macar nu se mai fabrica) , si primesc cadou si piciorusul pt cusatura ascunsa... ceva de genul asta.

M-am uitat si pe net, in Ro costa peste 1600 de lei, iar aici, nu e sub 450 de euro nicaieri. As primi 100 de euro reducere... Pana deseara ma mai pot gandi, si le trimit un mail, sa stie daca sa mi-l trimita maine dimineata...

Stiti cum e Brother 3034? eu am citit pe net, dar multe nu inteleg despre cusaturi... nu stiu ce inseamna... Sad
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Iun 2009, 8:56 pm

Ela, ce ai facut pana la urma? E pacat ca s-a ajuns la asa sume mari... Nu cumva poti gasi un overolock la mana a 2-a? Stiu ca ma uitasem pe Ebay, inainte de a comanda Privilegul meu si erau cateva (putine ce-i drept). Geany zicea ca apar anunturi intr-un ziar si ea asa si-a cumparat aparatele ei. Poate ai noroc de un overlock bun...
In alta ordine de idei, in Germania se gasesc si alte firme de masini de cusut bune, gen Janome, Bernina (sunt foarte cunoscute in State). Eu am vazut in Ungaria un magazin de masini de cusut cu multe firme combinate si aveai ce-ti alege. Nu aveti cum sa cautati pe net si sa faceti un drum pana la vreun oras mai mare, sa te intorci cu overlockul?
Ar mai fi Toyota mai ieftine; nu mai gasesc cine avea si masina de cusut si triplock de la aceasta firma Embarassed si era multumita de ele.
Tot asa poti cauta pe net Brother, ca e imposibil sa fie un singur distribuitor. In hypermarketuri nu gasesti? Stiu ca tot in afara am vazut la Teknomarket sau Electromarket (un hipermarket numai cu electronice) multe modele de masini de cusut si chiar si overlock, dar doar Toyota, parca. Oricum merge cautat, in mai multe locuri.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 30 Iun 2009, 9:44 pm

Multumesc, Admina,

Am cautatpe net, modelul acela nu e nicaieri sub 449 de euro, iar eu il iau cu 349... Am gasit 6 distribuitori, si nu e nicaieri mai ieftin. Si nici Pfafful-cel comandat, sau brother 1034 nu apare nicaieri, doar prin Rusia si Portugalia... Inseamna ca mi-a spus adevarul tipa de la firma, si anume ca nu se mai fabrica.
Bernina sunt mult mai scumpe, ... Pfafful acela si Brotherul erau cele mai ieftine. Iar AEG, singer sau toyota, mai stiu eu de care, parca nu am incredere.
Mai ieftin decat pe net nu sunt in magazine- vb de cele noi, la multe oferte sunt puse preturile daca le comanzi online, si cele de magazin. Plus bentzina, care e si ea scumpa, si timpul..
Macar m-au sunat sa ma interbe daca vreau elt model, si cand am vrut sa fdau inapoi, mi-au facut poferta cu reducerea, ... spuneau ei- asta fiindca deja am platit, ca pe site scria ca e in stoc.

Poate e si o "politica" a lor, poate fac si cu altii ce au facut cu mine, adica, sa nu aiba modelul ieftin, dar sa te faca sa comanzi in final... Desi oferta finala nu e rea deloc.
Am mai povestit azi cu o tanti de la o croitorie, mi-a mai explicat cate ceva despre cusaturile despre care am citit ca le evectueaza. Mi-a spus ca modelul acesta merge foarte bine la costume de baie, materiale pretentioase deci.
O sa vedem noi sapt viitoare ce poate sa faca.
De banuti, asta e, o sa papam mai putina inghetata in concediu ... Raportat la salarii, nu e mult, daca e sa il folosesc, castig mult timp-care e si el scump. Fac o luna ore suplimentare la serviciu, (ca si asa am numai jumatate de norma acum) si il platim.

La mana a doua nu are rost sa iau, asa am triplocul meu vechi. Cu ceva chinuiala se mai regleaza si el, si a gasit sotul meu si un surub care sa se potriveasca, pt ca am pierdut unul. Acum am inteles si de ce nu puteam regla sa mearga cum trebuie si pe materiale subtiri. Pe stofite surfila bine... Am inteles de la voi cum e cu transportul diferential. Se pare ca el lipsea.
M-am hotarat, si raman la Brotherul acesta, 3034. Ar mai fi fost celalalt model de la Pfaff, hobbylock 02, insa e mult mai scump, si acolo nu era alta oferta.
Sper sa il primesc repede, mie imi venea sa plang azi, pt ca ma asteptam sa il primesc maine sau poimaine.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Iun 2009, 10:05 pm

Ela, pai eu am inteles ceva de 450 euro... scuze. zid La 350 e foarte bine, ca e ca si Privilegul si oricum are mai multe posibilitati. La Brother 3034D, se poate regla si latimea si lungimea cusaturii ( la Privileg e mai greu cu ingustarea cusaturii), se poate coase cu brat liber, fiindu usor la maneci, are un sistem de infirare a atelor ceea ce ii lipseste celuilalt si ceva ce ma atrage pe mine, acum rade o cutiuta de plastic in care se aduna scamele si resturile de material. Eu innebunesc ca se face un praf pe jos cand surfilez... ca ma apuca affraid
Deci sa-l stapanesti sanatoasa, clar. E pretul foarte bun, la noi e peste 400 euro, modelul asta.
Lasa, rabdare si tutun, ca trece timpul. Fa ceva care nu necesita surfilari, ca dupa aia te vei rasfata numai cu jerseuri. bucurie

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 30 Iun 2009, 11:26 pm

Aici am comandat CLICK
aveau oferte bune, la modele mai simple, care - se pare - nu se mai fabrica.
Aici pretul e 449-redus de la 499, insa pentru ca am platit celalalt model- si nu mi-l pot trimite, mi-au facut SUPERoferta: Brotherul 3034 la 349 de euro, 3 ani garantie totala, mi-au spus ca schimba masina, nu numai ca o repara, in caz ca se strica ceva.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de geany Mier 01 Iul 2009, 11:22 am

Admina a scris:Ela, pai eu am inteles ceva de 450 euro... scuze. zid La 350 e foarte bine, ca e ca si Privilegul si oricum are mai multe posibilitati. La Brother 3034D, se poate regla si latimea si lungimea cusaturii ( la Privileg e mai greu cu ingustarea cusaturii), se poate coase cu brat liber, fiindu usor la maneci, are un sistem de infirare a atelor ceea ce ii lipseste celuilalt si ceva ce ma atrage pe mine, acum rade o cutiuta de plastic in care se aduna scamele si resturile de material. Eu innebunesc ca se face un praf pe jos cand surfilez... ca ma apuca affraid
Deci sa-l stapanesti sanatoasa, clar. E pretul foarte bun, la noi e peste 400 euro, modelul asta.
Lasa, rabdare si tutun, ca trece timpul. Fa ceva care nu necesita surfilari, ca dupa aia te vei rasfata numai cu jerseuri. bucurie

Mie mi-a venit o idee, in legatura cu mizeria de la triploc si anume, iau o plasa de plastic (si-asa am o caruta) si o pun deschisa sub masina de surfilat,apoi cealalta parte ramane cascata,,,cum se aduma resturi cum ii dau drumul in punga...asa ramane curat cand lucrez si nu insir in toata casa scamele.Felicitari pentru Camy si cele care au masa speciala pupi
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 03 Iul 2009, 10:02 am

Geany, ideea asta am avut-o si eu si am folosit-o cu succes, pana am uitat de ea rade Merci ca mi-ai amintit, eu de cand au bagat pungi biodegradabile si pe bani, n-am mai folost pungi.
In alta ordine de idei mi-a iesit surfilatul ingust taie sau rulat, sau surje sau nu stiu exact ce mi-a iesit dar e foarte ingust si da tare bine pe voaluri si materiale elastice. Am sa fac un tutorial in poze, doar ca depinde de la overlock/triplock la altul. La Privileg trebuie scoase doua suruburi super stranse si scoasa o placuta, apoi tras de o clapeta rosie de la "S" la "R" si apoi iar pusa placuta inapoi, prin insurubarea celor 2 suruburi. zid Pe overlock Brother am vazut cat de usor se scoate placuta si ce simplu e... Asta aviz viitorilor posesori de aparate de acest gen; wink Ela, nu o sa ai probleme cu schimbarea cusaturilor.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si mi-a iesit asa ceva, pe voal si pe un material bi-elastic si plisat pe deasupra..
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Apropo, vreau sa-i multumesc lui Silviu, de la Brother. bere, cu proxima ocazie. Daca nu vedeam cat de simplu e, nu ma aventuram sa fac pe mecanicul la overlockul meu...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Dionisia Vin 03 Iul 2009, 10:53 am

cate fire folosesti, 3 sau 4 ?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Vin 03 Iul 2009, 1:02 pm

Dionisia, se folosesc 3 fire pentru acest gen de surfilare si se tine materialul intins, din ambele parti. Revin diseara cu poze si explicatii, dau edit la mesajul asta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 03 Iul 2009, 7:08 pm

Am primit overlockul!
L-am probat, merge super, se schimba foarte usor setarile, am incercat si fara cutit, trebuie numai coborat, fara bataie de cap...
Si are o gramada de setari, pt materiale care se intind, sau materiale subtiri care se aduna...
Pt surfilat voalul nu trebuie decat scoasa o placuta, care se trage rapid, fara a desface vreun surub.
O sa fac poze, acum fac prima bluzita complet pe triploc. Sper sa iasa bine.

E SUPERRRRRRRRRRRRRRRRRRR!!!!!!!!!!!!


Ultima editare efectuata de catre Mihaela_s75 in Vin 03 Iul 2009, 8:45 pm, editata de 1 ori (Motiv : am editat... scrisesem tampenii care nu interesau... dar eram nervoasa)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Dionisia Vin 03 Iul 2009, 8:54 pm

Sa-l stapanesti sanatoasa, sa-ti aduca numai bucurii folosirea lui,si la cat mai multe minunatii sa faci cu el !
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de bluegray Sam 04 Iul 2009, 11:47 pm

M-am hotarat sa iau in calcul varianta achizitionarii unui overlock ca al Dionisiei, daca voi gasi la Metro. Pretul mi se pare cat de cat rezonabil. Totusi am asa, o strangere de inima: daca nu ma descurc cu toata surubaraia de acolo? Dionisia, cu masinaria asta se poate surfila si jerseul? Poti sa faci un tiv asa cum se face la marginea de la tricou, pe fata sa iasa o cusatura dubla, iar pe spate surfilat? Si inca ceva, cu ce fel de ata se surfileaza? Daca este o ata speciala, cum se numeste? Ca in imaginea de pe net, vad niste papiote cu ata obisnuita... Si un ultim lucru: butonierele se pot face si la overlock sau numai la masina de cusut? Multumesc anticipat.
avatar
bluegray
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 55
Localizare : romania
Data de inscriere : 02/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Dum 05 Iul 2009, 10:15 am

Sigma, tivul de la tricouri il face coverlock-ul sau uberdeck-ul, din cate stiu, nu are nimeni de pe forum asa ceva. Este un alt tip de aparat, nici un triplock/ overlock nu-ti va face cusatura de acoperire, de la tricouri. Poti folosi acul dublu, daca se poate la masina ta de cusut, sau cusatura zig-zag, pt tricoturi, jerseuri. Sau surfilat si cusut tiv (doar ca multe masini de cusut incretesc materialul la cusatura dreapta). Ata de surfilat o poti vedea chiar la inceputul acestui subiect, pozata mai de aproape. Se poate surfila cu ata normala, la con orice alt material, cele elastice merg mai bine cu aceasta ata, dar se poate folosi si doar din cea normala. Butonierele le poti face la o masina de cusut, doar. Minim sa aiba zig-zag reglabil, ca altfel nu ai cum, si ideal e sa aiba butoniera in 4 pasi masina, ca sa-ti iasa dreapta si simetrica.

Am facut pozele pentru tivul rulat, ingust. Se va surfila cu 3 ace (se scoate cel din stanga), si se va folosi ata de surfilat ca sa fie maleabil tivul, sa se poata indoi frumos. Materialul se tine intins si din fata si din spate, ca sa iasa marginea valurita la elastice si sa surfileze drept si egal la voal.

Se pune cutitul dedesubt, apasand pe butonul mare metalic, din stanga:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Observati placuta metalica argintie pe care o tin cu degetul, si cu unghia arat la cutitul lasat in jos. rade Ideea e sa se desurubeze cele 2 suruburi care tin acea placuta (prima oara va opune rezistenta, chemati sot/tata/frate in ajutor...)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asa arata fara placuta metalica:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Apoi se impinge butonul roz, pe care am degetul fie spre S (pentru surfilare normala, lata) sau spre R (pentru surfilarea ingusta). Se va misca o placuta ingusta metalica, pe care puteti sa o vedeti intre acele de la graifer:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si apoi se pune placuta inapoi, prin insurubarea celor 2 suruburi:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si ca sa se schimbe inapoi la cusatura normala, faceti la fel, numai ca mutati butnoul roz spre masina (eu am facut pozele cand faceam setarea pentru revenirea la normal, deci la cuasatura lata).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de bluegray Dum 05 Iul 2009, 11:46 am

Multumesc pentru lamuriri. Chiar imi sunt de mare folos, ca desi la cusut ma pricep cat de cat, despre surfilat mecanic si masini de surfilat nu stiu absolut nimic (cred ca deja e evident, dupa intrebarile pe care le-am adresat).
avatar
bluegray
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 55
Localizare : romania
Data de inscriere : 02/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty triplock fn 2-58

Mesaj Scris de topocad Dum 05 Iul 2009, 4:50 pm

Buna ziua,
As avea si eu nevoie de ajutor. Mentionez ca nu am experienta in domeniul confectiilor ci fac asta doar pentru uzul personal. Am cumparat un triplock in urma cu 2 ani din niro, e un model FN 2-58 care are 5 ate, cutit pentru taiat. Problema mea a inceput cand a trebuit sa ii pun firele in cele 5 ace. Se pun foarte greu mai ales ca nu e insotit de nici o carte tehnica. Tot din aceasta cauza nu stiu nici cum trebuie reglat, si nici ce tip de ata trebuie folosita. In concluzie nu l-am putut folosi niciodata. Ma poate ajuta cineva in aceasta problema, cu un sfat, eventual cu o carte tehnica (daca o pot cumpara de undeva). M-ar interesa daca exista ateliere specializate unde se poate face reglarea acestor masini.
Va multumesc mult
Cristina


edit Diada - te rog sa folosesti butonul POST REPLY cand vrei sa raspunzi la un subiect.


Ultima editare efectuata de catre diada in Dum 05 Iul 2009, 5:43 pm, editata de 1 ori (Motiv : fuzionat subiect)
avatar
topocad
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 05/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Dionisia Lun 06 Iul 2009, 10:13 am

Sigma, poti surfila jerseul, merge cu ata obisnuita;
nu poti face tivul acela cu 2 ace paralele
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Admina Mar 07 Iul 2009, 10:20 am

topocad a scris:Buna ziua,
As avea si eu nevoie de ajutor. Mentionez ca nu am experienta in domeniul confectiilor ci fac asta doar pentru uzul personal. Am cumparat un triplock in urma cu 2 ani din niro, e un model FN 2-58 care are 5 ate, cutit pentru taiat. Problema mea a inceput cand a trebuit sa ii pun firele in cele 5 ace. Se pun foarte greu mai ales ca nu e insotit de nici o carte tehnica. Tot din aceasta cauza nu stiu nici cum trebuie reglat, si nici ce tip de ata trebuie folosita. In concluzie nu l-am putut folosi niciodata. Ma poate ajuta cineva in aceasta problema, cu un sfat, eventual cu o carte tehnica (daca o pot cumpara de undeva). M-ar interesa daca exista ateliere specializate unde se poate face reglarea acestor masini. Va multumesc mult
Cristina
edit Diada - te rog sa folosesti butonul POST REPLY cand vrei sa raspunzi la un subiect.

Cristina, eu zic sa incerci sa pui cateva poze cu aparatul. Din cate stiu cele din Niro sunt facute in China (ma rog, ca 90% din produsele vandute la noi...) dar nu cred ca sunt de o firma anume. Plus ca nu prea stiu sa aiba triplock/ overlock cu 5 fire decat Maistra, la atelier, dar este mare cu masa, deci masina de surfilat industriala. In general se foloseste ata la con, de polyester (deci ata normala ca si cea de cusut, doar ca la con de 5000m) sau exista una speciala de surfilat, dar nu e obligatorie, mai ales pana ii faci setarea la tensiunea atei. Si nu cred ca trebuie folosite toate 5 obligatoriu, cred ca poti trece o ata printr-un ac superior si inca doua prin acele de la graifer (cele de dedesubt), astfel incat sa formeze surfilarea pe margine, deci pui un fir deasupra si unul dedesubtul materialului.
Totusi incearca sa-l pozezi, poate ne dam seama, concret. wink

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Dionisia Joi 09 Iul 2009, 1:46 pm

as dori sa vad si eu poze cu cel mai ingust tiv, rulat, surfilat pe care l-ati facut, pe voal , pentru ca am in plan o fusta de voal cu un asfel de tiv Merci
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de topocad Vin 10 Iul 2009, 9:00 pm

Multumesc pentru informatii, Asa aeara masina mea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
topocad
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 05/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de pisi Sam 11 Iul 2009, 6:44 pm

te pot ajuta eu cu caretea tehnica a masinii si chiar in limba romana dar la modelul cu 4 ate,eu zic ca e bun si atat,acest model il am eu numai ca se cheama dragonfly si mi-a fost de mare ajutor cartea sa reglez lungimea pasului mai mic si latimea mai mare


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ai in josul paginii de unde sa descarci manualul
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty triploc

Mesaj Scris de topocad Sam 11 Iul 2009, 8:05 pm

Multumesc mult pentru carte pisi. Inca nu am citit-o dar cred ca o sa ma ajute foarte mult avand in vedere ca masina ta seamana destul de bine cu a mea doar ca la mine mai e o ata in plus.
avatar
topocad
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 05/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Dionisia Dum 12 Iul 2009, 10:40 am

aha,pisi,ia pune mata tivul cel mai ingust pe care l-ai facut !
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty triplock(overlock)totul despre surfilare

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 12 Iul 2009, 10:54 am

pt tivurile surfilate(cele in valuri) intotdeauna se lasa o rezerva de maxim 1,5cm ,se indoaie spre dosul materialului ,iar pe marginea indoita se surfileaza(pasul cusaturii intre 0 si 1,iar latimea cusaturii maxim 2).surplusul de material ramas pe dosul materialului se taie cu foarfeca(pana la cusatura surfilata).este un tiv usor si rezistent ,mai eles pt materialele usoare si vaporoase.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de pisi Dum 12 Iul 2009, 11:08 am

cand o sa am o masina de surfilat care sa pot face operatiile atea o sa arat,dar cu ce am eu nu pot surfila mateiale subtiri , elastice,voaluri,latimea cusaturii nu o pot regla decat la 3,5-4,5 mm,as vrea sa cumpar o masina sa pot regla mai simplu lungimea pasului si latimea cusaturii.am gasit ceva de la pfaff dar cica nu are transport diferential si nu e asa de buna.Explicati-mi si mie va rog mai mult cum e cu transportul asta diferential,ce face el de fapt si la ce ajuta
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(1) - Pagina 3 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB