Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Lucru de mana, duminica? - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Lucru de mana, duminica?

+24
ema
diada
Greteledelweiss
Roxi_J
buburuzaroz
ioana soare
letho
Giorgi
emmancita
victoriacus
Gabica
flori de camp
Angelica18
fulguta28
vlad_mom
eriliana
europolis
scoobbyy
An-Ca2811
piciul
SilviaDumitrescu
danniela
valentinadof
Admina
28 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de ioana soare Lun 26 Aug 2013, 1:24 am

Pana sa incep sa scriu pe forumul acesta, habar nu aveam ca exista lume care nu face nimic duminica sau de sarbatori. De mica am invatat ca Dumnezeu a creat lumea in sase zile, iar in a saptea s-a odihnit si ca se spune ca nu e bine sa lucrezi duminica. Nu mi-am pus vreodata intrebarea ce se intelege prin "sa nu lucrezi" , pentru ca nu m-am gandit vreodata ca as dori sa respect zicerea aceasta. Eu am invatat sa nu fur, sa nu injur, sa nu urasc, sa nu doresc moartea cuiva, dar nu mi s-au impus obiceiuri bisericesti. Parintii mei nu sunt persoane religioase, nu m-au dus la biserica in fiecare duminica,nu m-au obligat sa tin post si nu mi-au impuiat capul cu tot felul de inventii de-ale oamenilor puse pe seama Bibliei. Si am cel mai bun tata din lume, bland si bun, cu o rabdare fara limite care m-a invatat numai de bine prin puterea exemplului, si o mama care m-a invatat sa fiu puternica si optimista. Sunt mult mai buni decat multi oameni care merg toata ziua la biserica si stiu si cea mai necunoscuta si nesemnificativa sarbatoare din calendar, care tin mereu post in timp ce o barfesc pe vecina de la 3 sau injura ca un birjar in trafic. Pana in '90 se lucra de luni pana sambata, asa ca duminica era ziua in care se facea curatenie, se calcau rufele, se gatea si faceam baie, pentru ca era singura zi in care ne dadeau pentru cateva ore, apa calda (in rest incalzeam apa pe aragaz si faceam dus cu ibricul). Crescand asa, mi se pare nefiresc sa stai degaba sa fluieri, si sa iti lasi treburile sa se aglomereze pentru alte zile. Pentru mine asta nu ar fi relaxare, as sta mereu sa ma gandesc ce risipa de timp si n-as avea liniste. Si in plus, sunt atatea sarbatori, mereu citesc in cate o postare "azi e sarbatoare...", pai daca stai sa nu lucrezi ba ca e duminica , ba ca e nu stiu ce sarbatoare, ajungi sa lucrezi doar o zi pe saptamana. Si ce mi se pare de neinteles este faptul ca apoi te plangi ca nu ai timp pentru lucrul de mana. Pai timp este, dar trebuie sa stii sa-l folosesti. Hmm, si oare a spus Dumnezeu concret - "nu aveti voie sa va spalati pe cap, nu aveti voie sa bagati ata in ac, nu aveti voie sa spalati farfuria din care ati mancat, nu avreti voie sa stergeti sucul varsat pe jos..." , eu nu cred asta, cred ca mai degraba sunt inventii de-ale oamenilor, asa cum sunt si toate superstitiile. Si de ce m-as supune eu spuselor unor oameni? Lucrul de mana ma relaxeaza si ma deconecteaza, sa nu lucrez in putinele momente libere pe care le vanez indiferent de ziua din calendar de cand am doi copii mici, ar fi o pedeapsa pentru mine. Dumnezeu mi-a cerut sa ma odihnesc in a saptea zi, nu sa ma incarc cu frustrari. Odihna nu este doar fizica, asa cum a inteles-o romanul, odihna este si psihica si o consider mult mai importanta decat cea fizica. Oare Dumnezeu vrea sa nu te speli pe cap sau vrea sa iti odihnesti si eliberezi mintea de stresul acumulat in timpul saptamanii?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de buburuzaroz Lun 26 Aug 2013, 9:17 am

Eu fac sambata smotru prin casa, mancare, calcat, etc iar duminica, daca nu iesim, sau nu avem musafiri fac tot ce-mi place, adica impletesc, crosetez, croitoresc,incerc modele noi, asez stocurile de fire sau materiale... dar poate se compenseaza cu lunea (martea, miercurea)cand vin de la serv. si nu fac nimic. Daca e sarbatoare in cursul saptamanii o tin neaparat wink .Asta inseamna ca dupa serv nu ma duca acasa ci ma opresc prin oras (a se citi mercerie Smile) si la un suculet cu fetele ca sa mai schimbam impresii.
buburuzaroz
buburuzaroz
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 10/02/2012

https://povestideieri.wordpress.com

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de valentinadof Lun 26 Aug 2013, 10:18 am

Fetelor,clar !Treaba asta cu:sa nu lucrezi in zi de sarbatoare a fost inventata de oameni, dar nu oricare,de cei lenesi!Sper ca nu supar pe nimeni,n-am nicio treaba cu cei care nu fac nimic in zi de sarbatoare!peace Ii respect la fel ca si pe ceilalti!
Ieri mi-am facut curat in atelier!Am luat toate atele si materialele la rand si le-am pus si ordonat in cutii,vai ce bine m-am simtit,m-am relaxat stiind ca azi pot intra sa lucrez in ordine.Fac destule duminica si eu,nici eu nu pot sta si sa ma uit la tv,de-i urgenta am cusut sau am spalat,nu mai zic de mancare,curat etc!
Sunt doar niste bariere mentale, daca nu le poti trece mai bine nu lucrezi!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Roxi_J Lun 26 Aug 2013, 11:20 am

Si eu am fost educata sa respect ziua de duminica, in sensul ca nu am voie sa cos, sa tai cu foarfeca, sa spal orice (vase, haine, pe cap) adica sa nu fac zoaie, sa nu matur. Cat am fost mica le-am tinut cu strictete, dar acum nici nu ma cred in astfel de lucruri si chiar nu mai pot sa le tin, adica eu de exemplu, nu gatesc de fiecare data sa ma tina mancarea trei zile, si uneori sunt nevoita sa gatesc duminica, sau daca dupa masa mi se aduna firimituri de paine sub masa, sau se varsa un pahar cu suc, va dati seama ca nu pot sa le las asa pana luni, eu am un pitic pe creier care ma zgarie atunci cand calc pe firimituri si crantane sub picioare, sau mi se lipeste papucul de gresie. rade deci chiar nu suport, pentru mine asta e cum e pentru altii zgariatul tablei cu unghiile. Asa ca normal ca dau de doua ori cu matura, sau vin cu mopul sa curat sucul lipicios de pe jos. Ce e drept, nu imi planific, sau nu fac in mod organizat curatenie generala duminica. Mai strang si eu cate o soseta aruncata aiurea. Smile 
Ah, si la fel de fixista sunt si cu spalatul pe cap, daca nu sunt spalata pe cap, devin un monstru nesuferit, asa ca poate sa fie duminica sau orice sarbatoare in calendar, nu ma intereseaza, daca trebuie, eu ma spal.
Cat despre lucrul de mana propriu zis, eu nu il vad ca pe o munca deloc, pentru mine este relaxare, deconectare, asa cum unii se deconecteaza uitandu-se la un film sau jucand table, asa ma relaxez eu impaslind. Si totusi, duminica nu prea ma ocup cu asta dar din alt motiv, duminica suntem toti acasa, si sotul si copiii, si petrecem timpul impreuna. Asa ca pana la urma, tot in timpul saptamanii ma ocup de hobby-ul meu, dar din motivul asta mai mult.
Roxi_J
Roxi_J
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/01/2012

http://love4felt.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de victoriacus Lun 26 Aug 2013, 1:25 pm

emmancita a scris:
Imi zicea baiatul meu acum cateva zile ca ma vede facand treaba prin casa, curat, mancare, rufele...si apoi ma asez sa tricotez ceva si ma intreaba  cand ma odihnesc si eu ca tricotatul tot treaba e! I-am explicat ca asa ma odihnesc eu.hug Unii prefera sa doarma sau sa se uite la tv, eu prefer sa lucrez ceva.
rade  Si baiatul meu tot asa ma intreaba:) 
Eu abia astept seara, dupa ce ii asez in pat si ii ia somnul, sa ma asez pe scaunul de la calculator si sa crosetez rasfoind pe net dupa modele sau citind pe forum. De multe ori ma apuca 12-1 noaptea Smile  si fac asta si in zilele de sarbatoare. Ca sarbatoarea e ziua nu-i asa ???rade rade rade 
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de danniela Lun 26 Aug 2013, 3:06 pm

S-au incins spiritele!!!
Valentina, m-ai jignit profund!! Te trec la colt, pai se poate!!
Admina, nu ai terminat fusta, ce e asa greu??? Pai daca o coseai in zi de lucru sigur mai faceai 3 pe langa.
Si sa spun si ceva serios, daca e loc de interpretare apoi Dumnezeu a facut cerul si pamantul si restul in 6 zile si a saptea s-a odihnit. Ok noi trebuie sa urmam exemplul Lui.
Acum stau si ma intreb Dumnezeu ce a mancat duminica, habar nu am daca el manca ceva material sau nu (poate hrana lui era spirituala, stie cineva facts??)
Mi se pare pacat sa nu faci nimic in una din zilele saptamanii dar sa lucrezi duminica, ma rog dupa caz, unii tin sambata si altii vinerea, dar in esenta se cheama a saptea zi!
Daca as fi stat ca un trantor vineri sau sambata si duminica mi s-a trezit harnicia, apoi .... insa in esenta tot ca Letho, ma mana frica aia din inconstient cladita in anii copilarii din educatie. Si nu ma vindec...de ce??? Ori nu vreau, ori nu inteleg ori pur si simplu mi-e bine asa!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de flori de camp Lun 26 Aug 2013, 6:55 pm

Daniela, nu cred că persoana care face treabă duminica stă degeaba în cursul săptămânii.
Dar mă uit la verii mei, cu doi copii, stau la curte, în afara oraşului, lucrează în oraş nu tocmai aproape de zona lor. Ajung seara de la muncă şi copiii îi iau de fresh. Seara cad amândoi frânţi după ce adorm copiii şi zilnic se trezesc la 6 dimnineaţa, inclusiv copiii. Cum să nu faci treabă şi duminică? Îngrijesc şi grădiniţa, copăceii duminica dacă nu au de ales.
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Greteledelweiss Lun 26 Aug 2013, 8:52 pm

Daca tot eram pe forum (probleme tehnice in lucru) si oricum nu reusesc sa termin de citit topicurile care ma intereseaza (ca le-am luat de la primul capitol), indraznesc sa-mi spun si eu umila opinie in legatura cu tema de mai sus.
Cand eram copila la bunica acasa se obisnuia ca toate treburile sa se faca de luni pana sambata, mai ales ca pe vremea aceea toata lumea muncea si sambata, iar noi copiii mergeam la scoala sambata. Tot sambata era ritualul cu baia, deoarece trebuia sa fii curat a doua zi cand mergeai la biserica sau chiar daca nu mergeai era considerata zi de sarbatoare. Mai mult noi ne adunam cu mic cu mare si participam la masa de duminica in familie. Bunica ne facea numai bunatati si era chef si voie buna. Nici in ruptul capului nu faceam treaba precum cusut, tricotat, taiat unghii, baie, curatenie.
Anii au trecut si in momentul in care m-am casatorit am incercat sa respect traditia cat am putut. Sotul meu era militar si stia ca poate spala oricand, ca si lauzele, deoarece au dezlegare de la preot. Cand s-a nascut primul baietel era in perioada cand doar ce aparusera pampers si fiind f scumpi (nu ne permiteam mereu) foloseam scutece in cursul zilei. Asa ca duminica va inchipuiti ca tot trebuia sa le speli sau macar sa le pui la inmuiat in apa pana luni cand le spalai.
Prin 2001 ne-am mutat la Braila de unde este sotul si eu obisnuiam sa mai castig un banut din meditatii. A fost o perioada cand veneam tarziu de la serviciu si de aceea inghesuiam toate meditatiile pt sambata si duminica. Prietenii ma intrebau daca nu e pacat ca muncesc duminica si mai iau si bani, dar le spuneam ca multi oameni lucreaza in ture si sunt platiti inclusiv duminica.
Si totul pana intr-o zi cand dupa ce am terminat meditatia, copiilor li s-a facut rau de la ceva ce mancasera mai inainte si a trebuit sa chem salvarea si toti banii de pe meditatia respectiva i-am dat pe medicamente la spital (altii oricum nu aveam). Atunci mi-am jurat ca nu mai fac pregatiri duminica si sunt aproape 7 ani de cand respect acest lucru. Am facut f rar exceptii de la regula, in situatii extreme.
Sunt activitati pe care le fac uneori si duminica: gradinarit, organizat carti in biblioteca, triat haine si pus la loc, spalat vase, aspirat, sters praful.
Precizez ca nu sunt bisericoasa cum sunt unii, nici foarte superstitioasa si incerc sa inteleg dincolo de cuvinte adevarul despre Dumnezeu si poruncile Sale. Ceea ce am simtit a fost ca nu e bine sa abuzezi de ziua de duminica prin lucru si ca ne prinde bine sa ne mai si relaxam/odihnim putin. Si asa avem parte de stres si oboseala non stop. Insa ii inteleg si pe cei care nu au incotro. Cam asta este ceea ce gandesc eu si sper sa nu ma puna nimeni la colt.wink
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de danniela Lun 26 Aug 2013, 9:37 pm


Flori de camp, mai sus eram un pic ironica, ai impresia ca eu nu am facut curat duminica??? Si inca cum!!!
Fiore, multa lumea lucreaza si duminica, eu chiar am zis desi aveam ocazia sa aleg duminica liber, am ales sambata. Un alt motiv la mine este ca ai mei angajati vor duminica pentru ca ei merg la biserica. Eu nu am biserica ortodoxa asa ca dau la altul oportunitatea sa mearga daca eu tot nu merg asa ca dau liber duminica la administrator si merg eu la serviciu. Nu fac mare lucru, 3 rapoarte, 5 mesaje, numar ceva banuti si supraveghez pravalia. Dar tot munca se cheama nu???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Greteledelweiss Lun 26 Aug 2013, 11:20 pm

Auzi si preotul munceste duminica la slujba mai mult decat in restul zilelor, nu? Si din cate stiu eu sunt platiti cu salariu, nu o fac gratis, inclusiv duminica.
Si pana la urma de-a lungul istoriei acestei planete si a evolutiei umane notiunea de munca s-a modificat enorm fata de momentul cand a avut loc Marea schisma si s-a stabilit actuala Biblie. Se specifica doar sa te odihnesti si sa cinstesti pe Dumnezeu in ziua a saptea, adica duminica la ortodocsi, nu ce anume nu ai voie sa faci. Si la vremea aceea nu auzisera de odihna activa! rade
Oricum unde incepe religia si unde se termina traditia?
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de diada Mar 27 Aug 2013, 9:29 am

Am lucrat la un moment dat in croitorie si asa m-am bucurat ca lucram in zile de sarbatoare!!! acasa, nu pot baga ata-n ac, nu pot nici macar sa croiesc duminica, asa am fost invatata, nici nu calc, in rest fac foarte multe si oricum nu as mai avea timp si de cusut/calcat rade 

Apropo de spalatorie de masina, la tara am vazut una care e inchisa duminica! nici eu nu spal masina duminica.

De fapt, acum tin duminica doar cate este liturghia, de la 9 la 10, atunci sa zic stau in pat sau ma joc cu copii, in rest munca, munca, fara cusut/calcat.

pentru mine este valabil ce a zis Valentina: "Sunt doar niste bariere mentale, daca nu le poti trece mai bine nu lucrezi!" poate cu timpul voi trece aceste bariere, mai stii...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Admina Mar 27 Aug 2013, 10:24 am

Nu are legatura, dar este legat de superstitii. Ai mei se pregateau sa plece la mare cu fi-mea, pe la vreo 7-8 dimineata. Eu am intrat in casa si am vazut un ditamai paianjenul, la usa. A venit tatal meu si l-a luat de acolo. Dupa spusele lor, paianjen dimineata e ghinion si seara e noroc. Chiar exclama asta cand vad paienjeni. Acum nu au zis nimic. Colac peste pupaza, la tv am mutat eu de pe un program unde dadeau un accident auto. S-a uitat cea mica la niste pisici pe Animal Planet si apoi a trimis-o tatal meu sa se imbrace. A luat telecomanda si a butonat spre Contra TV. Nu va axagerez, am mai vazut in goana butonarii alte vreo 3-4 accidente auto. Supreize-surprize, pe Contra tv era prezentat tot un accident auto. A ramas sa se uite acolo, fara probleme. Eu ma gandeam, ca seamana a Destinatie finala (filmul) si ma miram ca ei nu se panicheaza. Dar au fost calmi, au ajuns cu bine si s-au intors. Daca vedeau paianjenul ca pe semn de ghinion si multele accidente de la tv, tot asa, poate lua vreo decizie gresita in trafic si Doamne fereste. Deci, poate ca ni le facem si cu mana noastra.
Aualeu, e duminica, nu ar trebui sa lucrez... Sau daca se intampla ceva rau, punem pe ziua de sarbatoare in care am muncit, pe ziua de marti cu 3 ceasuri rele, pe ziua de vineri (cu ghinion si ea), pe ziua de 13 ale lunii si tot asa. Daca nu, pe pisica neagra care ne-a trecut prin fata, pe femeia cu galeata goala, pe scara pe sub care am trecut.
Privitor la spalat, mi se pare ca mai e interdictie si vinerea (ziua in care a murit Iisus Cristos) si sambata, ca se fac pomeniri ale mortilor.
Din cate observ la voi, la fiecare e altfel. In anumite zone nu se spala sub nicio forma, in altele nu se munceste la camp si cu mainile (desi ce diferenta e in a coase si a calca?), in altele nu se face nimic, in altele se face doar ce e necesar (oricum e subiectiva decizia, ca nu sta preotul sa te ajute sa o iei si singur hotarasti). Asa e, e bine cum ne simtim noi bine, nu cum ne dicteaza altii.

p.s. Diada, la Bucuresti vine lumea cu masinile murdare, dupa offroad sau mers pe la rude, pe la munte, pe la mare. E plin la spalatorii la orice ora din zi sau din noapte, daca au deschis. Sunt cele tunel deschize zilnic de la 8 la 20 sau 21.
Si chiar mi-am amintit, anul trecut, cand am mers la atelierul care le-a facut uniformele copiilor de la scoala fica-mii. Lucrau intr-una pentru ca domnul care avea atelierul a luat prea multe comenzi. Am fost sambata dupa-amiaza, parca si zicea ca lucreaza si duminicile sa termine treaba pana pe 15. Oricum nu a terminat, a predat multe uniforme si prin octombrie. Daca mai tinea si sarbatorile, le termina in ianuarie, anul viitor. rade Si astea erau hainute cusute pentru copii, toate. Apropo de ideea: nu cos, nu spal, ca am copii... Nu prea am inteles de ce se crede ca Dumnezeu ar bate copii, pentru pacatele parintilor.scratch

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de ema Mar 27 Aug 2013, 10:29 am

Copil fiind, acasa, nu i-am vazut pe ai mei sa faca treaba niciodata duminica (cu exceptia gatitului) Eram doi copii, nici un ajutor de nicaieri si toate erau la locul lor (ce-i drept ca facea mama o militarie cu noi doua...) Nici macar acum ca stau la casa, in afara de a uda florile din ghivece ai mei nu muncesc duminica sau in sarbatorile mari
Bunicii, la tara, hraneau animalele, bunica facea de mancare si atat Si aveau de toate muncind in restul saptamanii ca apucatii Ii prindeau zorii pe camp si veneau acasa pe intuneric Asta era viata lor
Eu nu fac nimic duminica si nu sunt de acord cu ce spune Valentina cum ca cei care nu muncesc in zi de sarbatoare sunt lenesi E vorba de niste traditii pe care unii le respecta iar altii, de voie sau de nevoie, nu Nu trebuie sa punem etichete Fiecare le stie pe ale lui Cand ai copii mici sau un program super incarcat la serviciu e imposibil sa nu rupi din zilele de duminica Sigur ca daca as fi avut si eu copii mici as fi calcat sau as fi dereticat duminica Dar nu am si nici nu sunt lenesa
Eu trag tare in timpul saptamanii iar duminica doar gatesc pentru pranz In rest citesc, ma bibilesc, ma uit la filme, mergem prin magazine sau la vreun muzeu Cand am lucrat dumnica la un pulover sau la o rochie, ori de cate ori am purtat hainele respective, mi-a mers extrem de rau ca si cum acestea ar fi acumulat o energie negativa Le-am distrus si am bagat la cap sa stau cuminte duminica desi ma frige la degete  
De fapt biserica spune sa nu lucram duminica nu pentru ca nu ne lasa Doamne Doamne Dimpotriva se spune ca Dumnezeu il iubeste pe omul harnic Ideea e ca duminica ar trebui sa fie dedicata rugaciunii si meditatiei la cele sfinte De asta e si considerata ziua lui Dumnezeu Acasa mergeam la biserica cand nu dadea lenea in mine Aici nu am biserica ortodoxa (mai ascult radio Trinitas si asta ma transporta cu gandurile acasa)  
In fond, fiecare face cum poate si cum vrea
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de valentinadof Mar 27 Aug 2013, 11:24 am

Dar,Ema,n-am spus ca cei care nu lucreaza duminica sunt lenesi!
Am spus ca treaba asta cu sa nu lucrezi in zile de sarbatoare,sa nu duci gunoiul dupa asfintit,sa nu speli lunea,vinerea si sambata,sa nu intri in gradina in zilele de joi de dupa Pasti pana la Ispas si multe alte chestii sunt inventate de oameni lenesi,a fost parerea mea,si am spus ca respect deopotriva si pe cei care fac si pe cai care nu fac treaba.Pt mine conteaza sa fii om!
La Dumnezeu tre sa ne gandim permanent nu doar duminica,nu?Repet,au mai spus-o si altii :e bine cum te simti bine!

p.s si eu am trecut prin schimbari de conceptii,atitudine.Acum 10 ani nu gandeam asa!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de letho Mar 27 Aug 2013, 1:20 pm

Lenesii vs pacatosii capitolul 1 rade Glumesc, desigur. Adevarul e ca nu ma simt lenesa pentru ca nu pun mana pe foarfeca in zi de sarbatoare... si nici neevoluata daca nu-mi depasesc barierele mentale. Mie nu mi-a fost bine cand am lucrat in sarbatoare si nu o data, nu sunt imbuibata de prejudecati si superstitii si-mi place sa cred ca nu-s batuta in cap rade Dar fiecare cu experientele lui. Viata m-a invatat ca nu-i bine sa fiu categorica atunci cand vine vorba de religie. Asa ca stau cuminte in banca mea si nu mai judec ce nu sunt in stare sa cuprind cu mintea. Am depasit de mult timp faza cand doream sa aflu adevarul absolut, cand disecam fiecare fraza din biblie, cand in setea de-a sti treceam de la revelatii religioase la sedinte de spiritism. Eu una mi-am incasat lectiile si cel putin pe felia asta m-am cumintit. Nu stiu cum voi gandi maine, daca voi fi mai inteleapta ori nu dar acum clar nu mai vreau sa analizez de ce mintea mea face diferenta intre calcat si cusut rade Atata vreme cat actiunile mele nu-mi dezvolta nici un sentiment de culpa, e ok si pentru mine si pentru cei din jurul meu.
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de barbin Mar 27 Aug 2013, 6:42 pm

Am facut in anii trecuti zarzavat de Sf Maria in septembrie. Zbarnaia bucataria de sunetul robotului. Aveam multe legume si ne-am zis -hai, ca sa nu se strice. Am pus noi cu conserrvant, ma rog -o gramada de treaba. S-a stricat TOT! Smile Acum  am renuntat la conservant, sterilizam numai prin fierbere nici sare nu punem dar nici treaba  in stilul asta nu ne mai trebuie cand e sarbatoare. Si oricum, nu strica nimanui o zi de odihna daca am doar treburi ce pot fi amanate.
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de danniela Mar 27 Aug 2013, 7:44 pm

Doamnelor e vorba de lucru de mana considerat munca sau hoby, se poate face si duminica din punctul vostru de vedere sau nu.
Uite eu la ora asta inca sunt la munca, ca deh, s-au ivit frate. Sa va zic ca o sa plec pe la 9 si ceva acasa si ca sunt pe tocuri de 12 de la 7 dimineata?? Acum sa dau vina pe faptul ca duminica m-am spalat pe cap??? Nu pot si pace!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Buburuza Mar 27 Aug 2013, 8:37 pm

- De intarzierea asta chiar va rog, prietinilor, sa nu va suparati, se apara el razand. E din pricina tocmelilor noastre, a jidovilor, cu Dumnezeu. Azi e sambata si n-avem voie sa umblam pe drum. Numai daca ne aflam pe apa; putem merge mai departe, pana unde se ispraveste acea apa. Daca esti pe apa, n-ai incotro. Asa ca Dumnezeu ne-a ingaduit sa ne aflam calatori pe apa. Vazand ca trebuie sa fiu numaidecat desara acasa la Calugareni, am asteptat sa porneasca a curge stresinile si a se topi omatu. Cum a ajuns apa sub sanie, am putut porni. De-acuma tot pe apa merg pana acasa. Vitoria se cruci.
- De unde asemenea randuiala? Ai stat de vorba cu Dumnezeul dumneavoastra?
- Eu, nu! Dar a stat de vorba cu el un neam al meu de demult, pe care-l chema Moise. Astfel calatoresc eu pe apa pana acasa. Iar acolo imi iese balabusta inainte cu bratele deschise. Apa ramane afara, si-n casa gasesc vin si mancare calda.
rade rade rade

Obiceiul activitatilor interzise in Ziua Domnului (Shabat) vine din judaism; a fost preluat in mod convenabil de catre romani si greco-romani (cunoscuti si-n zilele noastre pentru harnicia lor) in perioada crestinarii / caderii  imperiului


Cele 39 de melachot (activitati interzise de Shabat)

1. Caratul
Aceasta categorie se refera la transportul obiectelor pe domeniul public. Este una din putinele categorii de “munci” care este mentionata explicit în Tora. Este de asemenea prima dintre cele 39 de melachot despre care se vorbeste.

Porunca initiala în acest sens a fost data referitor la Mana, hrana pe care au mâncat-o evreii timp de 40 de ani în pustiu. Însa care era de fapt munca pe care o implica activitatea de a culege mana pentru un individ sau o familie? Evident, aceasta este caratul. De aceea, când Mose a spus poporului (în Exodul 16:29), “Nici un om sa nu iasa din locul sau în ziua a saptea”, de fapt le spunea ca nu le este permis sa transporte mana. Tora povesteste de asemenea despre un om care a fost judecat, condamnat la moarte si executat pentru ca a adunat lemne în ziua de Sabat. Si aici, dupa unii comentatori, activitatea pe care o executa – si care este interzisa – era caratul. Într-un al treilea loc, profetul Ieremia îi avertizeaza pe oameni în mod special sa nu transporte obiecte pe domeniul public de Sabat. El spune (Ieremia 17:21-22) : “Aveti grija si nu purtati poveri de Sabat… De asemenea, nu carati nimic afara din casa voastra de Sabat.”

A cara este într-adevar prototipul tuturor muncilor care sunt interzise de Sabat. Dupa cum am mentionat mai înainte, o definitie a “muncilor” interzise de Sabat este aceea ca acestea reprezinta activitati prin care omul îsi demonstreaza suprematia asupra lumii înconjuratoare. Cel mai simplu de înteles si practicat mod de a demonstra aceasta suprematie este actiunea de a lua din natura lucrurile de care avem nevoie.

Aceasta categorie interzice transportul pe domeniul public al oricaror obiecte. Chiar si lucruri banale, precum batista sau o cheie, trebuie lasate acasa. Si cu atât mai mult carti, posete, portofele, brelocuri sau orice altceva – nu trebuie transportate. Singurele lucruri permise de a fi transportate sunt acelea pe care o persoana le poarta ca pe îmbracaminte. În casa, transportul obiectelor este permis. Interdictia se aplica numai la domeniul public.

Ne putem da seama cât de importanta este aceasta melacha din urmatoarele legi. Când Ros Hasana (Anul Nou evreiesc) cade în zi de Sabat, nu se sufla din sofar. Aceasta lege a fost instituita de catre Sanhedrin si are un motiv foarte interesant. Sa presupunem ca o sinagoga are un singur Sofar, iar acesta se pierde sau se strica. Imaginati-va rusinea oficiantului si întreruperea care ar aparea în serviciul sinagogal, pentru faptul de a nu se putea sufla din Sofar într-una din cele mai sfinte si solemne zile din an. Cât de mare ar fi atunci tentatia de a aduce un alt Sofar de la cineva de acasa sau de la o alta sinagoga! Însa aceasta ar reprezenta o încalcare grosolana a legilor Sabatului. Pentru a evita situatii de acest tip, Sanhedrinul a decretat ca sofarul nu va fi folosit deloc ziua respectiva este Sabat.

Spiritul legii interzice de asemenea transferul de proprietate, chiar si în interiorul unei cladiri. Sanhedrinul a instaurat o lege împotriva oricarui tip de vânzare, cumparare, tranzactie de orice fel, comert sub orice forma a sa. Sabatul trebuie sa fie o zi când afacerile si problemele cotidiene înceteaza. Dupa cum spune Biblia (Nechemia 10:32), “Daca (neevreii) din oras vin sa vânda produse de Sabat, nu vom cumpara de la ei în Sabat sau de sarbatori.”

Rabinii au fost de acord, totusi, cu crearea unui eruv, adica a unei îngradiri a unei zone, care se face întâi prin înconjurarea zonei respective cu stâlpi între care este întinsa o sfoara, urmata apoi de închirierea acestei zone comunitatii evreiesti, transformând astfel domeniul public în domeniu privat. Astfel de eruv-uri au fost instalate în Israel si în multe alte comunitati din întreaga lume.

2. Arderea
Aceasta implica aprinderea unui foc si arderea unui lucru. Chiar si aruncarea unei scobitori în foc este considerata o încplcare a Sabatului prin prisma acestei interdictii. Aceasta este o alta categorie de activitati mentionata explicit în Tora, dupa cum este scris (Exodus 35:3), “Sa nu faci foc de Sabat în casa ta în ziua Sabatului.” Folosirea focului este una dintre activitatile primordiale prin care omul îsi demonstreaza suprematia asupra naturii. Folosirea focului a fost una dintre cotiturile de seama a istoriei noastre ca oameni. Prin foc, omul primeste capacitatea de a extrage energie – nevoia sa cea mai acuta – din natura. Într-un anumit sens, este de asemenea o munca de Sabat.

Evident, aceasta categorie interzice lucruri ca scapararea unui chibrit sau aprinderea unei sobe. Este interzis de asemenea si fumatul de Sabat. Motorul unui automobil functioneaza prin arderea benzinei. Învârtirea cheii în contact si apasarea pe acceleratie sau ambreiaj face aceasta benzina sa arda. De aceea este interzis sa se conduca masina de Sabat. Încalzirea unei bucati de metal pâna la rosu este iarasi considerata ardere. Când o lumina electrica este aprinsa, filamentul se încalzeste pâna la incandescenta, producând lumina. Acest lucru – de a aprinde – o lumina este interzis de Sabat.

În general, orice utilizare a energiei elecrice încalca spiritul Sabatului, pentru ca implica a lua din natura. Dupa toti sursele, electricitatea are aceeasi natura cu focul în acceptiunea data de legile Sabatului. În orice caz, practica tuturor evreilor care tin legea este evitarea aprinderii sau stingerii unui dispozitiv care functioneaza pe baza electricitatii. Deoarece telefonul utilizeaza de asemenea electricitate, este interzis si el în ziua de Sabat. data de legile Sabatului. În orice caz, practica tuturor evreilor care tin legea este evitarea aprinderii sau stingerii unui dispozitiv care functioneaza pe baza electricitatii. Deoarece telefonul utilizeaza de asemenea electricitate, este interzis si el în ziua de Sabat.

3. Stingerea
Aceasta se refera la micsorarea sau stingerea unei flacari în orice fel. Este opusul aprinderii, pe care am mentionat-o mai înainte. De exemplu, este interzis sa oprim gazul de Sabat. De asemenea, este interzisa folosirea focului sau a oricaror aparate care functioneaza cu electricitate.

4. Terminarea
Aceasta se refera la terminarea, finisarea sau completarea oricarui articol sau obiect util, chiar daca nici una dintre celelalte categorii de activitati interzise de Sabat nu este implicata. Include orice forma de reparare sau ajustare. De exemplu, constructia unui dispozitiv este în aceasta categorie, chiar daca nici o alta munca interzisa nu este implicata. Este de asemenea interzisa punerea laolalta a pieselor componente ale unui obiect, în afara cazului când acesta este gândit ca fiind format din parti componente independente.

Slefuirea unei pietre sau a lemnului sunt de asemenea incluse în aceasta categorie. Orice forma de sculptura este de aceea interzisa. Ascutirea unui cutit este inclusa de asemenea, la fel si taierea sau ruperea hârtiei în orice fel.

Orice forma de reglare sau completare intra în aceeasi categorie. Chiar si lucruri mai mici, cum ar fi potrivirea unui ceas, sunt interzise. Este interzisa de asemenea acordarea unui instrument muzical. Rabinii au interzis pentru acest lucru utilizarea instrumentelor muzicale de Sabat.

Ridicarea pânzelor unei barci cade sub incidenta aceleiasi reguli. De aceea, Sanhedrinul a interzis folosirea barcilor mici de Sabat. (Pe un vapor condus de neevrei, este permisa calatoria, cu conditia de a nu urca si de a nu coborî la / de la bordul navei de Sabat.) Rabinii au interzis de asemenea înotul de Sabat.

5. Scrisul
Aceasta include orice forma de scris sau desen. Scrisul la masina sau calculator, tiparirea, folosirea unei radiere sau stampile sunt incluse în aceasta categorie. Calculele si masuratorile sunt de asemenea interzise, deoarece de obicei implica scrierea. Jocurile de noroc sunt de asemenea incluse în aceasta categorie, pentru acelasi motiv.

6. Stergerea
Include stergerea sau distrugerea oricarei forme de scris. Despartirea silabelor sau literelor unui cuvânt este interzisa. Desi este permisa ruperea ambalajului pentru un produs comestibil, acest lucru trebuie evitat atunci când prin aceasta actiune se rup înscrisuri de pe ambalaj.

7. Gatitul
Aceasta include orice forma de gatit, copt, fript, fiert, etc. Chiar si fierberea apei intra în aceasta categorie. Orice forma de încalzire a mâncarii este de asemenea inclusa. Topirea metalului, a cerii sau a ceramicii sunt interzise. Interdictia de a nu gati nu înseamna ca numai hrana rece trebuie consumata de Sabat. Parte din placerea Sabatului (Oneg Sabat) este si consumarea hranei calde. Aceasta hrana trebuie însa pregatita înainte de Sabat si mentinuta calda într-o maniera care sa previna orice gatit propriu-zis de Sabat.

8. Spalarea
Include spalarea sau albirea oricarui lucru în orice fel. Îndepartarea petelor de pe haine sau alte obiecte intra de asemenea în aceasta categorie. Stoarcerea sau atârnarea la uscat a unei tesaturi este deopotriva interzisa.

9. Cusutul
Aceasta include orice forma de cusut sau lucrul cu acul. Lipirea sau capsarea hârtiei sunt de asemenea incluse. De aceea, este interzisa lipirea unui plic sau a unui timbru pe un plic de Sabat. Folosirea unui ac de siguranta este totusi permisa, deoarece aceasta este doar o fixare temporara.

10. Ruperea
Este opusul activitatii prezentate anterior. Ruperea unui vestmânt este interzisa, la fel ca si separarea unor hârtii care sunt lipite.

11. Legarea unui nod
Aceasta categorie se refera la legarea unui nod permanent. O singura bucla sau o funda este permisa. Este permisa legarea sireturilor de Sabat.

12. Dezlegarea
Aceasta categorie se refera la dezlegarea unui nod permanent. Daca un nod nu a fost menit sa fie permanent, poate fi dezlegat. Aceasta este valabil chiar si pentru un nod care a devenit permanent în mod accidental. De exemplu, daca sireturile de la pantofi se înnoada, pot fi dezlegate.

13. A da forma
Aceasta categorie se refera la taierea unui obiect într-o anumita forma. Taierea materialului pentru o rochie este un exemplu. De asemenea taierea de poze sau texte dintr-un ziar. Sculptura în lemn sau metal este de asemenea în aceasta categorie. Exceptie de la aceasta regula fac numai alimentele, care pot fi taiate pentru a fi servite.

14. Lucratul pamântului
Orice forma de lucru al pamântului este inclusa. Saparea unei gradini, fertilizarea sau greblarea unei parcele de pamânt sunt interzise.

15. Plantarea
Aceasta include orice forma de plantare sau gradinarit. Orice lucru care provoaca cresterea plantelor este interzis. În acest sens, nu se pot uda florile de Sabat. De asemenea este interzis ca flori taiate sa fie puse în vaza sau sa li se scimbe apa.

16. Culesul
Orice actiune prin care se taie sau se culeg plante este interzisa. Agricultura este – printre multe altele – unul din modurile în care omul îsi arata suprematia asupra naturii. Aceasta activitate este mentionata explicit în Tora, în Exodul 34:21, „sase zile sa muncesti, iar în a saptea sa te odihnesti; de la arat si semanat sa te odihnesti”.

Culesul unui unei flori sau a unui fruct dintr-un copac este în aceasta categorie. Regula se aplica si pentru plantele care cresc pe pamânt. A fost de asemenea instituita – ca regula rabinica – interdictia de a mânui macar plante care sunt înca vii, atasate de sol. Este de asemenea interzis urcatul în copac sau mirositul unei flori. Fructele care cad din copac în ziua de Sabat nu pot fi folosite în acea zi.

Animalele nu pot fi scoase la pascut, pentru motivul ca persoana care le mâna ar fi tentata poate sa rupa o crenguta dintr-un copac pentru a o folosi drept cravasa.

17. Culesul recoltei
Orice operatie care implica legarea snopilor, adunarea de fructe într-un cos sau într-o gramada intra în aceasta categorie. Aceste lucruri sunt valabile chiar si pe domeniul privat, acolo unde transportul obiectelor este permis.

18. Separarea alimentelor
Orice operatie prin care se separa miezul unei fructe sau legume de coaja intra în aceasta categorie. Interdictia este valabila atât pentru alimente solide, cât si pentru lichide. Batutul cerealelor sau stoarcerea unui fruct pentru a obtine sucul sunt interzise. De asemenea si mulsul unei vaci.

19. Treieratul
Orice activitate prin care un aliment este separat de partea lui necomestibila cu ajutorul vântului, al aerului, este în aceasta categorie si în consecinta interzisa.

20. Selectarea
Acesta categorie se refera la separarea de alimente cu mâna. De exemplu, este interzisa alegerea capsunilor bune de cele stricate înainte de a le mânca pe cele bune. Este permis însa sa fie mîncate cele bune si lasate cele stricate. Este de asemenea permisa curatarea fructelor si a legumelor pentru consum imediat. Îndepartarea oaselor de peste intra în aceeasi categorie. De aceea exista obiceiul de a mânca Gefilte Fish (peste umplut) de Sabat, pentru ca la acesta oasele au fost deja îndepartate. Daca o persoana trebuie sa îndeparteze ceva necomestibil, trebuie sa o faca în asa fel încât si o cantitate mica din partea comestibila este îndepartata.

21. Cernerea
Separarea de parti nedorite de mâncare folosind o sita sau un ciur este interzisa. Categoria include cernerea fainii si strecurarea oricarui lichid.

22. Macinarea
Categoria include orice operatiune de pisare sau morarit. Cel mai elocvent exemplu este macinarea grâului. Macinarea cafelei, a piperului, topirea metalelor sau maruntirea unor substante solide într-un mortar, toate intra în aceasta categorie. Sunt de asemenea interzise razuirea brânzeturilor sau a legumelor si tocarea carnii sau a pestelui, la fel ca si a ierburilor utilizate în scop medicinal. Sanhedrinul a interzis folosirea medicamentelor de Sabat, cu exceptia cazurilor de boala sau suferinta grava. Când viata cuiva este în pericol, legile Sabatului se suspenda. Înteleptii au decis ca este mai bine ca un Sabat sa fie încalcat pentru ca o persoana sa poata trai si sa respecte alte multe Sabaturi.

23. Framântatul aluaturilor
Aceasta categorie se refera la combinare unei pulberi sau praf cu un lichid pentru a forma o pasta. Pregatirea aluatului este exemplul clasic. Chiar daca nu este gatit propriu-zis, pregatirea pudding-urilor instant este inclusa în aceasta categorie.

24. Daracitul (pieptanatul lânii si al bumbacului)
Aceasta categorie se refera la daracitul lânii sau al bumbacului în vederea torsului.

25. Împletitul
Aceasta categorie include orice împletire de fire. Fabricarea stofei sau a fetrului este de asemenea interzisa

26. Colorarea
Schimbarea culorii oricarui lucru sau substante este inclusa în aceasta categorie. Colorarea tesaturilor, vopsitul sau amestecarea vopselurilor sunt interzise. Spiritul legii interzice de asemenea si folosirea rujului sau a fardurilor. Este permisa totusi folosirea cosmeticelor permanente, care dureaza o zi, pe tot parcursul Sabatului.

27. Împletirea ochiurilor
Aceasta categorie include orice forma de crosetare, împletire si tricotare. Împletitul cosurilor sau fabricarea plaselor de pescuit sunt de asemenea incluse. Exemplul clasic este realizarea unei bucle care sa fie folosita la împletit. O retea de fire era folosita la razboiul de tesut.

28. Formarea bataturii de la razboiul de tesut
Este interzisa formarea bataturii de la razboiul de tesut, chiar daca nu este implicata nici o operatiune de tesut propriu-zis.

29. Tesutul
Aceasta categorie se refera la tesutul propriu-zis. Orice forma de folosire a acului de cusut, cum ar fi brodatul sau fabricarea goblen-urilor sunt de asemenea interzise.

30. Desirarea
Aceasta categorie include desirarea oricarui material tesut sau crosetat.

31. Construirea
Orice activitate care presupune constructia sau ansamblarea oricarui lucru este interzisa. Repararea unei cladiri intra sub incidenta acestei categorii, chiar si baterea unui cui în perete. Ridicarea unui cort sau chiar folosirea unei umbrele (chiar daca nu va fi transportata pe domeniul public), sunt interzise pentru ca presupun apararea de fortele naturii.

32. Demolarea
Este opusul activitatii de construire prezentata anterior. Nici macar demolarea unui cort temporar nu poate fi întreprinsa de Sabat. Dezansamblarea oricarui angrenaj este de asemenea inclusa.

33. Prinderea încapcane
Aceasta include capturarea sau restrângerea libertatii oricarei fiinte vii. Chiar si prinderea unei insecte cu mâna este inclusa în aceasta categorie.


34. Tunsul
Aceasta include îndepartarea parului, a lânii sau a penelor de pe orice animal viu. Tunsul, taierea unghiilor sau barbieritul sunt si ele incluse. Smulgerea firelor de par din sprâncene intra si ea sub incidenta interdictiei. Spiritul legii implica si interdictia referitoare la pieptanat, deoarece prin aceasta se smulg de obicei fire de par. Pieptanatul cu o perie moale este însa acceptat.

35. Taierea animalelor
Aceasta include uciderea oricarei fiinte vii. Chiar si omorârea unei muste sau a unui tântar este inclusa, la fel ca si ranirea unui animal sau a unui om.

36. Jupuirea de piele
Aceasta include jupuirea pielii oricarui animal, viu sau mort.

37. Tabacitul
Aceasta include orice proces de tabacire. Orice activitate prin care se înmoaie pielea este de asemenea interzisa. Frecarea pielii cu sapun sau cu ulei este inclusa în acesta categorie, si astfel interzisa.

38. Slefuirea
Aceasta include capturarea sau restrângerea libertatii oricarei fiinte vii. Chiar si prinderea unei insecte cu mâna este inclusa în aceasta categorie.

39. Marcarea
Aceasta include marcarea unei suprafete sau desenarea de linii cu scopul de a taia sau a scrie un text. Se aplica chiar si atunci când aceasta marcare nu intra în categoria scrisului.
SURSA: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Admina Mier 28 Aug 2013, 11:20 am

"Ideea e ca duminica ar trebui sa fie dedicata rugaciunii si meditatiei la cele sfinte De asta e si considerata ziua lui Dumnezeu"
Normal ca daca mergi la biserica dimineata, mananci mancare gatita de sambata si apoi dupa-amiaza, faci siesta si apoi incepi sa citesti carti sfinte, sa discuti pe aceste teme cu cei dragi, te mai rogi, mai tamaiezi in casa, aprinzi candela, nu e timp de altceva. Ideea e ca noi facem alte lucruri, nu ne rugam sau meditam toata ziua de duminica. Atata timp cat inlocuiesti cusutul sau impletitul, cu facut de mancare, spalat, calcat, dat cu mopul, etc. tot pe acolo esti, dupa parerea mea. Nu cred ca e mai mult lucru cu mainile, impletitul, decat tocatul cepei, coptul de ardei, datul pe razatoare, calcatul a vreo doua masini de rufe, etc. Eu asa vad. Macar cand impletesti sau cosi, stai pe scaun.wink 
"Sa va zic ca o sa plec pe la 9 si ceva acasa si ca sunt pe tocuri de 12 de la 7 dimineata??" Daniela, daca programul 7 - 21, nu depinde de tine si nu poti chiuli, macar tocurile mai redu-le.pupi  E pacat de venele si coloana ta. (acum stiu de ce ai tu picioarele frumoase wink )
Buburuza, uite asta numesc eu discutie constructiva. Demitificarea unor mituri, cu informatii documentate. Legatura dintre multele religii si crestinism e clara, mai ales ca este o religie mai noua decat iudaismul.
"Creștinismul îmbină tradiții din iudaism, pe care le îmbogățește cu mărturia Noului Testament. Ca moștenitor alături de islam și iudaismul contemporan al tradiției religioase orientale, creștinismul perpetuează până în ziua de astăzi credințe și mituri născute pe malurile Eufratului acum mai bine de 5000 de ani." - Wikipedia

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de ema Mier 28 Aug 2013, 11:26 am

Admina, ai inteles gresit ce am scris
Nu am spus nicica mananc ce gatesc sambata, nici ca ard tamaie si nici ca am conversatii pe teme religioase cu familia Am explicat de ce biserica interzice munca in zilele de duminica si in sarbatorile mari
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Admina Mier 28 Aug 2013, 12:34 pm

Ema, cand zic: "daca mergi la biserica dimineata, mananci mancare gatita..." nu ma refer la tine, vorbesc la modul general. Deci daca familia X, este patrunsa de sentimentul religios si participa la slujba si face aproximativ ce am scris eu mai sus (asta inteleg eu printr-o zi dedicata Domnului), normal ca nu muncesc in ziua aia. Nu e timp de altceva si e foarte frumos, e convingerea lor. Dar ce facem noi (nu vreau sa las impresia ca nu tin sarbatorile, de obicei, doar ca nu inteleg de ce le tinem, daca nu facem alte fapte crestine, in rest), e un fel de asin, nici cal nici magar. Adica nu avem scuze sa nu mergem la biserica, stam acasa si spalam, calcam, facem mancare, dar nu coasem si nu impletim, ca e duminica si il cinstim pe Dumnezeu. Eu asta incerc sa zic, nu ca tu personal faci sau nu faci ceva.
Chiar am mai zis ca sunt in perioada deconstruirii multor mituri din copilarie, tinerete si am vazut cate am copiat de la ai mei, de la cunoscuti, din superstitii, traditii, societate. Unele sunt frumoase (gen impodoitul pomului la Craciun), dar altele te tin incatusat, te limiteaza ca om. Si pare o viata cenzurata, traita asa, in reguli nescrise, necerute de nimeni, dar respectate de teama, de superstitie sau obisnuinta. E ca si cum as avea un viciu sau o dependenta si nu mi-as pune intrebari, nu as incerca sa corectez ceva la mine. E de gandit, nu se vrea o polemica. Normal ca daca Letho, tu sau oricine altcineva, a trecut deja prin filtrul personal si a concluzionat ca anumite lucruri nu se fac duminica sau de sarbatori, e foarte bine, asa. Asta va e echilibrul. Altii, cum ar fi Ioana, nu concep sa urmeze niste cutume, doar pentru ca asa zice lumea si isi urmeaza liberul arbitru. Eu oscilez intre cele doua tabere, inca.beat

p.s. uite, azi stau pe net, ca am ceva timp liber, in loc sa cos... maine (ca e sarbatoare), o sa am mancarici la degete...rade 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de danniela Mier 28 Aug 2013, 12:43 pm

Admina, nu am inteles bine despre harnicia romanilor!!! rade rade 
Pana la urma suntem urmasii lor si vreau sa stiu de sunt harnica sau nu!!!!
Deja azi am tocuri mai accesibile zid zid 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de valentinadof Mier 28 Aug 2013, 2:56 pm

Ispita,vezi cum te mana in zi de sarbatoare sa faci treaba!Smile 

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de camelia-vasilica Mier 28 Aug 2013, 3:47 pm

Un subiect interesant si incitant. Ce sa zic, duminica nu fac lucru de mana, desi de multe ori m-ar tenta, mai ales iarna sau cand e vreme urata Cateodata mai fac ordine printre ate, mai caut modele pe net. Deci tot acolo mi-e gandul, oare e pacat? 
Duminica de multe ori caut si imi fac proiecte pt serviciu, sau scriu in caiete obiective si imi scurm mintea cum sa iasa bine,ca la serviciu nu apuc sa le fac iar dupa masa sunt obosita, prefer sa fac lucru de mana sa ma relaxez.
Greu de spus ce-i bine si ce nu in ziua de azi, munca s-a diversificat mult,iar lucrul de mana este o activitate placuta pentru noi.
camelia-vasilica
camelia-vasilica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Localizare : dej
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de laurin Mier 28 Aug 2013, 5:37 pm

Fetelor, fetelor! Citind tot ce ati scris voi pana acum, imi dau seama cat de inchistate suntem in traditii, cutume, obiceiuri si cum o fi sa le mai spunem, care traditii nici nu sunt aidoma pe tot curpinsul tarii si cu care de cele mai multe ori numai impacate nu suntem . Rupeti-va de bariere, de constrangeri morale impuse voua de undeva de departe, de demult, de dincolo de logica noastra cel mai adesea! Daca nu lucrezi duminica pentru ca asa te simti tu bine si asa esti impacata cu tine, atunci nu lucra. Dar daca vrei sa dai din croseta, din andrea, din ac, etc., daca vrei sa ingrijesti o floare, un copac sau locul in care traiesti tu si familia ta tocmai pentru ca asa te simti tu bine si asta iti aduce multumire, atunci fa exact lucrul asta. Degeaba tii mainile cuminti daca iti zboara si tanjeste gandul dupa ac si dupa ata, dupa iarba ce trebuie cosita sau floarea care trebuie ingrijita si gandul asta al tau e impovarat si suparat si necajit. Odihna e asta sa te tot framanti pentru ce idee de floare de brodat ti-a venit deodata si ca ai vrea sa tai buruienile alea de colo sau pentru ce inspiratie ai tocmai azi, duminica, pentru tabloul ce-l pictezi si uite, nu poti ca, deh, ''nu e bine''? Doamne Doamne s-a odihnit in a saptea zi si a admirat ce a lucrat El in celelalte sase zile si a meditat, iar daca pe tine croseta sau andreaua sau stropitul florilor te ajuta sa te relaxezi si meditezi in Ziua Domnului la ce ai lucrat tu o saptamana intreaga, atunci cred ca asta e bine sa faci. Pacatul nu sta in mainile harnice si in sufletele frumoase, ci in gandurile necurate, in faptele urate si in vorbele strambe. Mainile creeaza frumosul si ii dau forma si sens pentru a multumi sufletul, a-l usura de apasari si de suparari si cum un suflet impacat, multumit si eliberat de poveri nu poate indemna decat la fapte si ganduri bune, atunci lasa mainile sa creeze ce e frumos.  Pana la urma, asta este rostul unei zile de duminici: sa te odihnesti, sa-i multumesti Celui de Sus pentru tot ce ti-a dat, sa-ti multumesti sufletul, sa meditezi, sa fii impacata cu tine, sa transmiti energii pozitive celorlalti, sa-i inspiri si sa-i sprijini pe cei de langa tine, sa le dai curaj, sa-ti dai tie curaj. Si pana la urma, asta este rostul tuturor zilelor noastre!
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Sfaturi Re: Lucru de mana, duminica?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB