Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de croitorie (13)

+80
MirelaC
ANCA ECATERINA
Andante
carmensz
-iulia-
onuca28
roxanastancu
nico21
georgian23
valentinadof
Steluzza
aidil
nicole24
Admina
adina_lg
elenaveronica
emilia-elena
bogdan_alexandra
neliamata
geaninush
gabriela1554
aurishta
afilimonb
ema
clodi
darlex
fulguta28
July15
Teima
SilviaDumitrescu
Buburuza
danniela
Namp
i.xell
bety1234567
tomari
ing_vali2011
barbin
my_roxxy
maravela lucia florina
Adela Ispas
andreeaene22
dada17
diada
MihaelaT
odrina
dorina narita
mirutza mira
Panea Laura
alban andreea
nnkaulitz
geo
Karina33
Gabica
bia88
johnmtu
scoobbyy
mady2001
corilex
stefy36
iulia0
ioana soare
Ramona Marina
vilcris
MagdaMarin
zylv
Greteledelweiss
luminitza79
alice07
liliana31
floaredetrandafir
CarmenClaudia
rosita
chira
croitorash
AcidoR
cristina07
Giobsy
georgianamatei2007
Irinax3m
84 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de valentinadof Lun 06 Ian 2014, 9:45 am

Ioana,mi-am facut si eu pt o rochita din tafta jupon din tull.L-am facut cu trei volane,sus pe elstic.Primul volan,cel din talie,e larg cat sa-l pot trage pe mine si l-am facut din bumbac(asa mi-a venit mie atunci).De juponul din tull am prins si captuseala.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 06 Ian 2014, 11:39 am

Multumesc mult pt raspuns Valentina! Volanul tau de jos ce largime a avut? Fusta rochiei este semiclos?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de carmensz Lun 06 Ian 2014, 12:49 pm

Foarte frumoasa rochia Valentina!
Rosita, multumesc de linkuri, chiar ca ma rugase o prietena sa ii fac un astfel de jupon, acum o sa incerc si eu Smile
carmensz
carmensz
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de valentinadof Lun 06 Ian 2014, 1:13 pm

Da,Ioana,fusta este semiclos.Primul volan de tull are o largime de 2,80(doua latimi de tull)pe care am atasat 13 fasii de tull de 1,40 lungime si late de 25 cm.
A,si captuseala pt fusta este tot un semiclos cusuta la imbinarea primului si celui de-al doilea volan.Am considerat ca-i mai bine asa tocmai pt a evita surplus de material in talie.
Eu am fost multumita de aspectul rochiei cu jupa de tull atata timp cat tul-ul a fost nou.La purtare si spalat se lasa,nu mai sta infoiat.
Acum intreb eu:voi ce faceti pt a mentine aspectul tul-ului oK?Isi mai revine dupa calcat dar nu ca la inceput!Am zis ca-l voi apreta un pic!Voi ce ziceti?

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Admina Lun 06 Ian 2014, 1:56 pm

Eu am apretat cu spray, Stira&Amira, tulle-ul care era mai moale de la inceput, nou fiind. Ii da tinuta, clar. Am folosit apretul asta si ca sa dau forma unor funde din banda ripsata, chinga sau grossgrain (deci foarte groase) si le-am uscat pe suport. Isi tin forma foarte bine, deci daca face fata la material asa de gros, la tulle nu ar trebui sa fie problema.
Sau am mai citit de la tutu-uri, sa nu le speli, doar sa le aburesti cu fierul de la distanta sau sa le pui pe umeras, in timp ce merge dusul, ca sa fie aburite.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de adriuta Lun 06 Ian 2014, 7:39 pm

Buna,
Am un sweater tricotat de masina (cumparat de gata din comert) din fir asemenea catifelei. In timp s-a cam largit si nu imi place cum sta pe mine insa imi place culoarea si materialul si nu l-as instraina.
Stiti cumva, din proprie experienta sau de la altcineva patit, daca il tai si il recroiesc (nu ma leg de mansete sau de guler) apoi il cos in masina de surfilat, se destrama? Ma gandesc ca dupa sa il cos pentru siguranta si in liniara.
Nu as vrea sa il tai si sa il stric, mai bine-l daruiesc altcuiva asa... de aceea am cerut o parere sa nu bag foarfeca si sa tai.
Multumesc.
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de ema Lun 06 Ian 2014, 7:47 pm

Adriuta, am eu unul din asta si s-a tocit pe un sold de la poseta Culoarea e super faina Am destramat si a zburat din pacate mai toata catifeaua de pe fir desi am fost atenta A ramas ca smotocit si nu-l pot folosi la nimic
Poate firul tau e mai de calitate si ai mai multa bafta
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 06 Ian 2014, 9:21 pm

Am si eu o rugaminte,cine stie cu ce ar iesi "un scris" de pe un cupon de tricot cu lycra,cred,scris cu ceva galben ca o vopsea,ca un lavabil arata;am croit fara sa imi fac griji ca n-ar iesi,de obicei iese(sau n-am intalnit eu altceva),bluza e gata,am spalat-o si scrisul,ioc,n-are de gand sa se duca!?
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 06 Ian 2014, 9:31 pm

Nu iese ,eu la servici schimb acea piesa defecta.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 06 Ian 2014, 10:22 pm

trebuie sa gasesc ceva,e doar cupon si ce mi-a ramas e prea putin pentru o maneca;daca eram atenta la inceput...
dar,Magda,la serviciu banuiesc ca nu incerci sa speli,sau stii ca nu se spala?
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de adriuta Mar 07 Ian 2014, 12:43 am

Ema, multumesc pentru impartasirea experientei tale. De aceea imi este teama sa tai pentru ca stiu cat de sensibile sunt aceste fire. Ale mele nu par a se destrama chiar asa usor.

Micheline, mergi la magazinele de materiale si vopsele si cauta ca este special pentru petele de vopsea, solutie care scoate petele. Incearc-o in prealabil intr-un colt pe dos. Poti lua bluza cu tine sa ii faci proba, cu un betisor de urechi, chiar acolo.  wink Depinde de vopsea si de pozitionarea petei, s-ar putea sa nu mearga.
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 07 Ian 2014, 7:53 pm

De obicei e vopsea normala de vopsit garduri etc ca sa reziste in diferite medii si in timp.
D-aia nu se folosesc acele cupoane de la inceput si sfarsit de rola de material. :wink;

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de adina_lg Mier 08 Ian 2014, 12:45 pm

Buna!
Vreau sa imi fac o rochita din tricot. Masina mea are cusatura in zig-zag elastica, pe care am inteles ca ar trebui sa o folosesc.

1. Pot folosi ac normal sau e obligatoriu acul cu varf rotunjit?

2. Am mai vazut ca se recomanda si folosirea hartiei deasupra si dedesubtul materialului. (nu am piciorus special, transportor sau cum se numeste) Ar trebui sa folosesc asa, sau se poate si fara?

3. Marginea de jos a rochiei cum ar trebui realizata: tiv ascuns, aceeasi cusatura in zig-zag sau altceva?

4. Marginile materialului pe interior se pot lasa nesurfilate/fara zig-zag?

Va multumesc frumos!
Toate bune si spor!
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de valentinadof Mier 08 Ian 2014, 1:24 pm

Adina,din experienta mea si din cele spuse de fetele cu experienta:
1.Recomandat e acul special pt tricoturi,cu bila.Cele normale agata materialul.
2.Eu n-am cusut niciodata cu hartie,de unde asta?Piciorusul normal merge foarte bine,nu trebuie ceva special.
3.Tot un zig/zag.Pt efect decorativ poti alege zi/zagul in 3 pasi.
4.Le poti lasa nesurfilate dar aspectul nu va fi tocmai ok.Si-apoi materialul se poate destrama.
Succes!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de adina_lg Mier 08 Ian 2014, 1:39 pm

Multumesc mult de raspuns!

Inseamna ca trebuie sa imi fac aprovizionarea inainte (n-am ac special, sper sa gasesc prin mercerii, fara sa mai comand de pe net).

O zi frumoasa!
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de alice07 Mier 08 Ian 2014, 3:50 pm

Eu am gasit ac cu bila doar la set si la momentul acela nu eram hotarata sa investesc. Pana la urma sunt ace, nu se deterioreaza, deci pot fi achizitionate la set. Apropo, dintre posesoarele demasini Silvercrest albe, stie cineva daca poate coase si jerse/ material tricotat? Multumesc, spor la croitorit!
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de alban andreea Mier 08 Ian 2014, 3:56 pm

buna alice.eu am aceasta masina si am cusut si jerse la ea.merge si cu ac normal,dar parca merge mai fain cu ac pt jerse.bafta !
alban andreea
alban andreea
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 37
Localizare : bacau
Data de inscriere : 22/06/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de adina_lg Mier 08 Ian 2014, 9:37 pm

Am gasit ace pentru tricot de la Milward (set de 5 buc.) - pe ele scrie "jersey ball point"  - la Cora (si parca si Kaufland are un raion in care e posibil sa aiba si ace), la merceria la care am fost doamna nu stia ce ac caut, si nici eu nu stiam sa disting dupa ochi ce vreau.

Sper ca sunt potrivite. Astept sa le testez.

Spor!
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 09 Ian 2014, 5:04 am

Nu stiu daca au ace de tricot anume-la carrefour colentina,dar au niste accesorii speciale pentru cusut,insa exista sigur o mercerie (spre spring time,pe dreapta) care au diverse specialitati,inclusiv picioruse,deci e musai ca au si ace speciale.

michelinebeaulieu a scris:Am si eu o rugaminte,cine stie cu ce ar iesi "un scris" de pe un cupon de tricot cu lycra,cred,scris cu ceva galben ca o vopsea,ca un lavabil arata;am croit fara sa imi fac griji ca n-ar iesi,de obicei iese(sau n-am intalnit eu altceva),bluza e gata,am spalat-o si scrisul,ioc,n-are de gand sa se duca!?
Adriuta,multumesc pentru idee,mi-e frica sa o pun in practica,insa,mi-e frica,s-ar putea intinde vopseaua si nu s-ar spala si as putea strica tot.

Magda,multumesc de informatii;deci,la ce sa ma astept de la o vopsea de garduri...
Am ales o metoda mai greoaie,de lunga durata,dar cu care voi iesi la capat-voi spala la program de bumbac  bluza ori de cate ori voi avea ocazia,prin frecare va disparea vopseaua,incet-incet si eu ma voi invata minte ca nu toate vopselurile ies;deocamdata,bluza asta e pretioasa pentru ca este dintr-un material foarte bun-tricot cu lycra fin,grosut(luat de pe lipscani,de la singurul magazin de textile care mai e,cupon de 5 lei,de 1 metru,nu toate sunt "vopsite" si multe sunt foarte-foarte bune calitativ),din care a iesit o bluza de sport pentru Ema din care nu se vad tatisoarele care abia mijesc(daca ma vede ce am scris,ma omoara-la varsta asta,mai tarziu,scap).Am spalat-o deja o data,functioneaza,scrisul s-a subtiat si pentru ca materialul e gros,scrisul portocaliu pe dos si copilul intelegator,sa zicem ca nu se vede.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de adina_lg Sam 11 Ian 2014, 12:31 pm

Revin cu o intrebare legata de lucrul cu tricot.

Am inceput ieri sa testez cum merge acul special impreuna cu o cusatura elastica in zig-zag si un tricot subtire. Merge, dar se tot rupe ata (firul superior). Prea des. Am citit ca poate sa fie din urmatoarele cauze:

- nu e pus bine acul - mie imi pare ca e bine pus, avand in vedere ca nu are decat o pozitie in care se poate introduce
- nu e tensiunea firului buna - am tot scazut de la 5 la 2, pe rand, tensiunea firului superior, dar deja incepe sa iasa rau, si pare a fi potrivita tensiunea 3-4-5
- m-am gandit ca s-ar putea sa fie proasta ata, dar am mai cusut altceva cu ea si a fost in regula, nu s-a rupt (nu era material elastic)

Nu stiu ce altceva nu fac bine. Ar mai putea fi ceva ce omit sau doar mai trebuie sa combin reglajele, pana gasesc ceva potrivit? (latimea si lungimea pasului, eventual tensiunea)

Latimea cusaturii e pe 3 si lungimea mai mica de 1 (cam 0,8 ). Chiar inainte sa inceapa sa se rupa atat de des ata, am cusut cu lungime 1,5, si atunci nu s-a rupt, dar as avea nevoie de o cusatura mai rara.

Va multumesc anticipat!

O zi buna!
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de valentinadof Sam 11 Ian 2014, 4:06 pm

Adina,in liniara sa stii ca nu toate tricoturile se cos usor.La unele te lasi pagubasa.Pt astea exista triplokcurile.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de odrina Sam 11 Ian 2014, 7:40 pm

Adina, eu am si triploc si liniara, tricoturile le cos la liniara, cu ac normal, fara probleme, setez la liniara primul buton dinspre stanga la 1, al 2lea buton la 2. Trebuie sa incerci pe o bucatica, pt ca unele materiale sunt mai subtiri, altele mai groase (de ex, mi-am scurtat niste T shirts care erau din tricot gros, le-am surfilat intai la triploc, apoi le-am facut tivul la liniara setata la 2-2). Depinde si cum tii materialul, eu il intind un pic in timp ce cos.
odrina
odrina
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 208
Localizare : USA
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de adina_lg Sam 11 Ian 2014, 8:08 pm

Voi mai testa saptamana viitoare atunci cu alte setari, sper sa ii dau de capat, totusi.

Multumesc! Smile
adina_lg
adina_lg
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 127
Localizare : Romania
Data de inscriere : 23/08/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de nicole24 Sam 18 Ian 2014, 7:13 pm

Exista tricoturi/jerseuri care nu vor in liniara sub nici-o forma. Am patit-o si eu cu un licra foarte lucios si mai grosut. Nu am reusit sa il cos decat la triplock. Si am mai avut o problema..la un tricot din bumbac acul ball-point mi-a spart tesatura. Am cusut cu ac normal .
avatar
nicole24
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Panea Laura Sam 18 Ian 2014, 8:30 pm

La tricot din bumbac si eu am patit ca Nicole, s-a taiat cumva tesatura, si pe cusatura era plin de gaurele.
La jerse liniara mea, care e batrana de tot, daca nu am ac ball-point nu merge decat cu o bucate de ziar sub material. La setari nu prea am ce regla, are putine pozitii.
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB