Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de croitorie (13)

+80
MirelaC
ANCA ECATERINA
Andante
carmensz
-iulia-
onuca28
roxanastancu
nico21
georgian23
valentinadof
Steluzza
aidil
nicole24
Admina
adina_lg
elenaveronica
emilia-elena
bogdan_alexandra
neliamata
geaninush
gabriela1554
aurishta
afilimonb
ema
clodi
darlex
fulguta28
July15
Teima
SilviaDumitrescu
Buburuza
danniela
Namp
i.xell
bety1234567
tomari
ing_vali2011
barbin
my_roxxy
maravela lucia florina
Adela Ispas
andreeaene22
dada17
diada
MihaelaT
odrina
dorina narita
mirutza mira
Panea Laura
alban andreea
nnkaulitz
geo
Karina33
Gabica
bia88
johnmtu
scoobbyy
mady2001
corilex
stefy36
iulia0
ioana soare
Ramona Marina
vilcris
MagdaMarin
zylv
Greteledelweiss
luminitza79
alice07
liliana31
floaredetrandafir
CarmenClaudia
rosita
chira
croitorash
AcidoR
cristina07
Giobsy
georgianamatei2007
Irinax3m
84 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de nicole24 Dum 29 Dec 2013, 7:49 pm

Carmensz , am vazit piciorusul masinii tale de cusut. Am si eu asa ceva si am tot incercat sa il folosesc insa faca succes. ma poti ajuta te rog cu ceva detalii ? Sau caut eu pe net ..are o denumire speciala ?

Iulia, eu am cusut dantela la triplock si merge foarte bine. Nu stiu insa la liniara cum se comporta.

Spor,
avatar
nicole24
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 29 Dec 2013, 8:45 pm

Se numeste piciorus tiv rulat sau rolled hem foot

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de aurishta Dum 29 Dec 2013, 8:52 pm

-iulia- a scris:multumesc mult carmensz. deci sa inteleg ca nu ai surfilat dantela (ma refer la cusaturile laterale si atasarea manecii). merge sa o cos si asa?!
Si eu am cusut dantela elastica, la liniara merge bine cu pasul pentru cusatura elastica sau, daca nu ai, cu un zig-zag marunt. Si nu se destrama.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de carmensz Dum 29 Dec 2013, 9:48 pm

Iulia, la dantela cusaturile laterale le-am surfilat. La tiv nu mi-a placut cum arata doar surfilat si de aceea am facut tivul acela foarte ingust.
Nicole24, in afara de filmuletul acela nu prea am alte indicatii ca sa zic asa. A trebuit sa exersez mult, ca  nu mi-a iesit din prima. Acum pot sa zic ca l-am folosit si la organza la tiv, tot cu un zig-zag foarte marunt si iese si un pic in valuri ceea ce imi place foarte mult. Acuma depinde si ce rezultat urmaresti, eu faceam o rochita pentru fetita mea, era in clos si se potrivea la tiv.
Defapt daca stau bine sa ma gandesc la organza nici nu as sti mare lucru ce fac in afara de tivul asta rulat.
carmensz
carmensz
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de -iulia- Lun 30 Dec 2013, 12:20 am

multumesc mult pentru sfaturi, fetelor. stau cu bluza croita de aproape o luna si nu am avut curaj sa o cos, sa nu fac vreo prostie. o seara placuta va doresc
-iulia-
-iulia-
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 149
Varsta : 55
Localizare : germania
Data de inscriere : 24/06/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de nicole24 Lun 30 Dec 2013, 3:33 pm

Multumesc frumos pentru video.Este extraodinar de simplu de folosit insa nu m-am gandit niciodata sa prind in capatul tesaturii un ac cu gamalie. Si atasat cu mana nu merge nicicum..imi venea sa il arunc la un moment dat.
Ce inseamna sa ai in preajma minti luminate.

Spor,
avatar
nicole24
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Andante Lun 30 Dec 2013, 5:44 pm

Buna amiaza!
Am si eu o intrebare pt cele mai experimentate.Am cumparat un cupon de material cu paiete, e un tulle elastic cu niste paiete mate, un gri antracit, de forma dreptunghiulara (un 2x7 mm, paietele).Intentia mea este de a face, intr-o prima instanta, o fusta dreapta pt fiica-mea.Problema este ca nu stiu cum se lucreaza acest material...se face tiv?...se fac pense?...se face betelie sau doar o bentita elastica in talie?
Pe Youtube n-am gasit mare lucru, in manualul de croitorie a lui Lorna Knight, la fel, nimic.
Va multumesc !
Andante
Andante
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 57
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Karina33 Lun 30 Dec 2013, 7:32 pm

Andante eu materialele astea paietate le-am lucrat si cu pense (dar era vorba de rochie bine cambrata), tie pentru o fusta de adolescenta ti-as recomanda sa o fixezi direct pe elastic. Care poate ramane vizibil sau se poate ascunde pe dos. Paietele 'musca' pielea asa ca iti recomand sa dublezi toata fusta cu ceva captusala elastica. Si o faci incepand de la tiv, termini in talie cu fixarea elasticului.
Sper sa-ti fie de folos explicatia!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Andante Lun 30 Dec 2013, 8:13 pm

Multumesc din suflet Karina...despre tiv intrebasem pt ca m-am gandit ca nu cumva sa agate dresurile, paietele fiind cumva dreptunghiulare...deci ii fac si tiv, captuseala am chiar milanez...
Multumesc inca odata!
Sarbatorile cu bine iti doresc sa le petreci alaturi cei dragi!
Andante
Andante
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 57
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de corilex Lun 30 Dec 2013, 10:18 pm

carmensz

Intreaba si de intaritura de lipit pentru gulere caci depinde ce denumire folosesc la magazin.
De obicei cam in toate magazinele cu materiale se gaseste ,este simpla s-au pe panza.
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de carmensz Mar 31 Dec 2013, 1:35 pm

Corilex, si aceea se spala? Ca asa zicea iulia, ca cea vlieseline se pune doar pentru a ajuta la cusut materiale dificile, apoi "dispare" la spalat.
carmensz
carmensz
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 45
Localizare : oradea
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de ANCA ECATERINA Mier 01 Ian 2014, 3:34 pm

Andante eu i-am facut fetitei un paltonas din catifea raiata cu paiete ( cumparata de la merceria forumului) si s-au nimerit paiete la guler ( o jenau la gat) si la manseta, toata era zgariata si nu il putea purta. am luat frumusel un fofecut si am taiat paietele insa ata cu care erau cusute am lasat-o ca sa nu se desfaca toate . vezi cum sunt prinse si daca poti scapa de cele care deranjeaza .
ANCA ECATERINA
ANCA ECATERINA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 44
Localizare : romania, satu mare
Data de inscriere : 07/10/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de corilex Mier 01 Ian 2014, 3:36 pm

carmensz
eu am folosit-o pana acuma numai la gulere,si fenta pentru camasi nu pot sa-ti spun exact daca se spala.
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de MirelaC Mier 01 Ian 2014, 10:43 pm

La multi ani si numia bine in noul an!

SI acum intrebarile pt cele/cei mai experimentati de pe forum:

1- cum se face acest insert decorativ? Este un siret cusut interior? (la palpare asa se simte si forma e destul de ferma si circulara)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2-  Fetrul se spala? Eu am incercat sa il spal si s-a micsorat (temperatura era in jur de 20-30 grade, spalare manuala).


Multumesc
Sa aveti spor!


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Joi 02 Ian 2014, 12:36 am, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza)
MirelaC
MirelaC
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/08/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de adriuta Vin 03 Ian 2014, 5:27 am

Mirela, ai perfecta dreptate, shiretul e shiret in toata regula  wink (rotund nu plat) care se baga in bucata de material.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
 In Romania i se spune (parca) vipusca, eu il stiu mai mult de piping cord. Cauta pe ebay sau cu google ca gasesti tutoriale si filmulete cum se coase. Eu intotdeauna l-am cumparat de-a gata, insa croitoresele mai pricepute si-l confectioneaza.

 Daaaaa, feltrul poate intra la spalat.
Eu am avut un pulover de lana si l-am aruncat din greseala in masina, la spalare manuala cu apa rece, ce-i drept si s-a facut mic de ii este bun acusica lui fiu-miu  rade  Si ce rau mi-a mai parut dupa el ca era asa moale si pufos. Scria mare pe eticheta... dry clean only.
Nu stiu, si aici poate completeaza fetele, daca o data spalat , la a doua spalare intra mai mult....
 In orice caz, uscarea directa la o sursa de caldura, sau in masina de uscat rufe este total contraindicata. Dupa spalare se stoarce prin presare, se aseaza pe o suprafata plata si se lasa sa se usuce asa.
adriuta
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 03 Ian 2014, 11:19 am

Asa este, si eu stiu termenul de vipusca....cred ca am facut zeci de metri cand eram copil.... o faceam din banda cred ca de 2 centimetri latime indoita in 2, calcata cu fierul apoi desfacuta , bagam ata ( cred ca ata de legat ce o cumparam de la librarie ) apoi o coseam la masina si iar o calcam cu fier din ala de croitorie greu cum erau pe vremuri....
bunicul stiu ca o cosea la pijamale din finet si la camasi de noapte sau capot de casa din diftina, la imbinari si cu rol mai mult decorativ.
acum se gaseste gata fabricata :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si vad ca este si masina de facut vipusca :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ma depaseste...........poate ar fi bine sa faca si o masina de incurajat mica cu un difuzor si o baterie care sa zica : Haide, haide, bravo, bravo !!!!........depindem pe zi ce trece de tehnologie si nu mai face nimeni nimic cu mana.
fir intins  cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de gobelin Vin 03 Ian 2014, 2:55 pm

Ne robotizăm din ce în ce mai mult...
gobelin
gobelin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 139
Localizare : Timis
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de nico21 Vin 03 Ian 2014, 3:23 pm

La multi ani tuturor!!!
Vin si eu cu o intrebare: am cumparat de pe merceria.ro intaritura pentru genti alba, dar cred ca nu stiu eu cum sa o folosesc. Am incercat sa fac un plic dar nu iese asa teapan cum am crezut eu ca va iesi. Ma poate ajuta cineva cu ceva explicatii despre cum se foloseste aceasta intaritura?
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de valentinadof Vin 03 Ian 2014, 6:49 pm

Nico,intaritura pt genti se aplica cu fierul incins ca orice termocolant.Eu am folosit si am fost multumita.Au folosit si alte forumiste si chiar la plicuri.Incearca sa termocolezi materialul de 2 ori.Poate vei obtine rezultatul dorit.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de nico21 Vin 03 Ian 2014, 7:34 pm

Multumesc mult valentinadof, am sa incerc sa fac asa cum zici tu. Sper sa-mi si iasa Sad
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de MirelaC Vin 03 Ian 2014, 8:29 pm

Multumesc Adriuta si Orhapetru pentru lamuriri.
Ca efect decorativ intr-adevar e de mare efect si se poate utiliza la foarte multe haine (si nu numai) cusute.


Ultima editare efectuata de catre MirelaC in Vin 03 Ian 2014, 8:49 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat greseala tastat)
MirelaC
MirelaC
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/08/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de ioana soare Dum 05 Ian 2014, 7:44 pm

As vrea sa-mi fac un jupon ca in poza de mai jos. Nu am putut copia poza mai mare, dar se poate vedea dand clic pe ea in linkul acesta.
Pe site scrie ca are doua straturi , unul deasupra din tulle si unul pe dedesubt, din organza, pentru a proteja pielea.

Juponul il vreau pentru o fusta semiclos. Pot face stratul de dedesubt al juponului dupa acelasi tipar semiclos? Sau sa il fac un semiclos un pic mai largut si sa ii pun elastic in talie? Sau o fusta evazata (adica care sa se largeasca mai putin decat un semiclos), tot mai mare in talie si pe elastic?
Pot coase volanul de sus din tulle direct pe jupa la o distanta pe care mi-o stabilesc (ma gandesc la vreo 10-15cm) fata de marginea din talie?
Aplic si acum regula pe care mi-a spus-o Karina (cand am intrebat pt fustele cu volane de asta vara) potrivit careia fiecare volan este cu 1,5 mai lung/larg decat cel anterior? Nu vreau sa fie foarte amplu juponul, ci doar sa imi tina fusta putin infoiata, iar acesta are 5 volane, sa nu devina prea infoiat in partea de jos daca inmultesc de atatea ori cu 1,5. Sau ar fi mai bine sa-mi stabilesc initial largimea pe care o vreau la baza si sa scad proportional pt fiecare volan? Dar nu stiu cat sa am la baza, cam care ar fi largimea potrivita, pt a nu fi exagerat de infoiat, dar nici prea saracut.

Intre acest jupon si fusta mai este nevoie de o jupa? Adica, mai bine spus, fusta, care va fi din matase dupion (deci nu un material subtire, transparent) mai trebuie captusita sau nu?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de rosita Dum 05 Ian 2014, 8:56 pm

Ioana, am citit mai demult pe un blog al cuiva care si-a facut un jupon de genul asta :
aici (si apoi postarea urmatoare, ba chiar si cea anterioara). El s-a inspirat din tutorialul asta.

Mi se pare interesanta ideea ta de a atasa juponul incretit de juponul de dedesubt, dar eu n-as face juponul de dedesubt pe elastic ca sa nu adaug volum suplimentar la talie.

Sper sa te ajute linkurile astea, si sa primesti si alte pareri mai avizate Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 05 Ian 2014, 9:11 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uite poza mai mare in detaliu.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 06 Ian 2014, 1:29 am

Multumesc mult Rosita! Mi-au fost de mare folos link-urile postate de tine, am inteles cum sa fac cusaturile si cum sa finisez volanele.
Acolo sunt date si dimensiuni, o sa ma orientez in functie de ele, desi cred ca depinde si de cat de batos este tulle-ul. In tutorialul lui Sugardale, ea foloseste crinolina, care din cate am inteles este mai batos decat tulle-ul, deci ai nevoie de mai putin ca sa obtii un volum mare.
Ma tot gandesc daca am nevoie intr-adevar de 5 volane, sau pot scapa mai usor, doar cu 3.

Magda iti multumesc pentru poza!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 11 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB