Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de croitorie (13)

+80
MirelaC
ANCA ECATERINA
Andante
carmensz
-iulia-
onuca28
roxanastancu
nico21
georgian23
valentinadof
Steluzza
aidil
nicole24
Admina
adina_lg
elenaveronica
emilia-elena
bogdan_alexandra
neliamata
geaninush
gabriela1554
aurishta
afilimonb
ema
clodi
darlex
fulguta28
July15
Teima
SilviaDumitrescu
Buburuza
danniela
Namp
i.xell
bety1234567
tomari
ing_vali2011
barbin
my_roxxy
maravela lucia florina
Adela Ispas
andreeaene22
dada17
diada
MihaelaT
odrina
dorina narita
mirutza mira
Panea Laura
alban andreea
nnkaulitz
geo
Karina33
Gabica
bia88
johnmtu
scoobbyy
mady2001
corilex
stefy36
iulia0
ioana soare
Ramona Marina
vilcris
MagdaMarin
zylv
Greteledelweiss
luminitza79
alice07
liliana31
floaredetrandafir
CarmenClaudia
rosita
chira
croitorash
AcidoR
cristina07
Giobsy
georgianamatei2007
Irinax3m
84 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de vilcris Lun 10 Iun 2013, 3:55 pm

floaredetrandafir a scris:Buna. Sunt noua pe aici.Cum pot face o camasuta cu maneci bufante pentru un costumas de Motanul Incaltat? E pentru fiul meu de 5 ani.In minte am imaginea cum as vrea sa fie,dar fara un tipar, e cam greu. Ma puteti ajuta,va rog frumos?Multumesc

Poti folosi un tipar de ie romaneasca. Vorbesc fetele la concurs despre asta si se sfatuiesc despre tipare. Cauta pe-acolo. Nu-ti ramane decat sa lungesti manecile si sa le strangi la manute cu elastic sau snur legat. Mai pui la margine si niste briz-briz-uri gen dantela sau coltisori si gata. wink
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Pasii croirii unei rochii

Mesaj Scris de Ramona Marina Mier 12 Iun 2013, 1:27 am

Salutare tuturor!!

Inca o novice in ale croitoriei,veti spune multe dintre voi probabil Smile.As aprecia foarte mult sfatul celor mai experimentate in privinta pasilor ce trebuie urmati in confectionare unei rochii.
Eu mi-am cumparat cateva materiale si m-am apucat muncitoreste sa fac o rochie.Din pacate nu este un material elastic,asha ca asta face si mai dificila toata operatiunea..pense,masuratori perfecte..Problemele de care m-am lovit:
1.De ce dimensiuni trebuie sa tin cont?
2.diferenta dintre fata si spate la latime?(bust)
3.lungimea fetei minus pense piept=lungimea spatelui?

Rochia se voia o rochie pe bie simpla cu un cloche lejer.Dar a trebuit sa ajustez din nou toata croiala partii de sus cand am realizat ca dupa isailarea penselor se schimba tot,plus ca la spate in zona mijlocului ca sa zic asha,nu vine pe corp,ci prea larga,facandu-se un fel de burta..ca sa ma exprim intr-un fel..Astept sugestiile voastre,iar "Admina"sper sa ma scuze ca am scris aici,nestiind inca unde..va multumesc anticipat:)
Ramona Marina
Ramona Marina
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 08/06/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de aurishta Mier 12 Iun 2013, 9:54 am

Ai construit tipar?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de vilcris Mier 12 Iun 2013, 10:18 am

Daca esti novice in ale croitoriei eu te sfatuiesc sa iti alegi o rochie gata facuta care iti vine bine, sa o "sacrifici", adica sa o desfaci si sa faci tipar, dupa care croiesti rochia noua. Si tot nu va fi garantat "turnata", fara nici o ajustare, pentru ca depinde de 1000 de factori si asa e croitoria: mai mult ajustezi, calci si faci si desfaci decat cosi. wink
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de rosita Mier 12 Iun 2013, 11:59 am

Alt sfat ar fi sa iti iei o revista Burda. Ai acolo poze despre cum sa iti iei masuratorile corect, si care masuratori sunt importante. In functie de masuratorile tale te incadrezi intr-o marime (sau intr-o combinatie de marimi). In revista sunt tipare pe grade de dificultate, iti alegi un tipar mai usor. Ai instructiuni cu pasii pe care sa ii urmezi in consturirea produsului pe care il faci. Ba chiar in anumite luni sunt cursuri de croitorie mai detaliate si ilustratii pentru unul dintre tiparele dinr evista.

Din nou, gradul de succes poate sa difere in functie de priceperea/ atentia/ determinarea ta, de claritatea cu care sunt explicate detaliile in revista, si de alti factori pe care ii vei afla in timp Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de ioana soare Sam 15 Iun 2013, 11:03 pm

As vrea sa fac pentru nepoatele mele de 6 ani, doua fuste lcu volane (volanele sunt prinse unul de celalalt). In talie vor fi cu elastic, lungimea lor va fi de 68cm si m-am gandit sa le fac cu 5 volane. Problema mea este ca nu stiu ce regula sa aplic in calcularea lungimii fiecarui volan. Si nici nu ma pricep la dimensiunea hainelor pentru copii. Daca ar fi pentru mine, m-as orienta in functie de ce imi doresc, as compara cu alte fuste de-ale mele pentru a calcula, dar pentru copii nu am nici cea mai mica idee cum ar trebui sa fie.

De ex., pentru una din nepoate, care are 58cm circumferinta taliei, m-am gandit ca volanele sa  aiba urmatoarele lungimi - 85cm, 115cm, 150cm, 185cm, 215cm , dar habar n-am daca e bine sau nu. Exista o regula , o proportie in functie de care se calculeaza lungimea fiecarui volan, cat trebuie sa aiba primul volan comparativ cu circumferinta taliei, al doilea comparativ cu primul, etc...
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Karina33 Sam 15 Iun 2013, 11:58 pm

Ioana eu la fustele astea in volane merg pe-o regula verificata in timp, primele fuste in cel putin trei volane le faceam prin '85.
Primul volan trebuie sa fie putin mai lung decat circumferinta soldului (sa poata fi imbracata/dezbracata lejer) si urmatorul de 1,5 fata de primul. Si repeti cresterea de 1,5 la urmatoarele volanele. Daca lasi raportul mai mic nu prea se vede incretit, va fi de forma unei fuste (doar) evazate.

Abia astept sa vad ce frumuseti de fustite o sa faci! Si ce materiale ai ales pentru pustoaice...
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de ioana soare Dum 16 Iun 2013, 12:41 am

Karina iti multumesc mult pentru raspuns, ma apuc sa refac calculele!hug

Materialul l-am cumparat pentru fustele lor de serbare, asa ca l-am luat in functie de ce au cerut educatoarele - roz simplu. Cumnata mea le-a cumparat alte fuste pentru serbare si acum, daca tot am materialul, m-am gandit ca totusi sa le lucrez, dar altfel decat cerusera educatoarele. Asa ca singurul lucru mai dragut la el este faptul ca e creponat. Sper totusi ca la final sa iasa ceva frumos si sa se bucure de ele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de iulia0 Lun 17 Iun 2013, 3:52 pm

Salutare tuturor,

            De curand mi-am luat o masina de cusut, n-am cusut niciodata decat maruntisuri, reparatii dar vreau sa ma apuc. Planuiesc sa ma duc zilele astea la o mercerie sa-mi cumpar de toate ( sunt ca un copil mic care isi cumpara jucarii noi). Intrebarea mea este inafara de materiale, ate, ace chestiile normale ce ar trebui sa-mi mai cumpar. M-am tot uitat pe net si am vazut tot felul de planse gradate, creioane pt textile, cutere, tot felul de ustensile. Voi aveti asa ceva?
            Mai am o problema, nu pot sa cos drept cu masina de cusut. Imi fuge materialul si cos in toate directiille. Mama mi-a zis ca, cu timpul mi se va forma mana si ma voi perfectiona. Voi aveti vreo tehnica anume de a tine materialul sau altceva? Ma gandesc ca poate fac eu ceva gresit Smile))
            Deasemenea v-as mai intreba voi aveti vreun loc preferat de unde va achizitionati cele necesare? :D
iulia0
iulia0
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/06/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de valentinadof Lun 17 Iun 2013, 4:22 pm

Iulia,pt inceput iti trebuie:foarfece,rigla,creion&creta de croitorie,centimetru,bolduri,ace pt masina de diferite grosimi,ate de diverse culori.
Ca sa cosi drept,ia-ti repere:fie talpita masinii de cusut,fie rigla de pe placuta de sub talpita.Si coatele sa le tii pe masa.Sunt diverse surse de unde iti procura cele necesare:vezi merceria forumului si bazarul.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Admina Mar 18 Iun 2013, 12:21 am

Pentru o cusatura dreapta, poti incerca un ghidaj (limitator) magnetic de genul:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si multe, multe tivuri. Poti face cearceafuri, perdele, draperii pentru tine si cei dragi, daca necesita schimbate sau vrei sa faci cadou. Sunt bune ca sa-ti "faci mana". Sau din cearceafuri vechi faci haine, de proba, spre exemplu o fusta dreapta, ca sa nu tai tiparul direct dintr-un material bun, incerci sa vezi cum iese dintr-un material de cearceaf.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Steluzza Mar 18 Iun 2013, 12:57 am

Iulia,eu la inceput am invatat sa cos pe invitatiile de la nunta matusii mele
(ia mai ramas cateva si de .....trebuia sa invat si eu pe ceva raderaderade).Am tras linii drepte cu creionul si dupa aceea incercam sa merg cu acul fara ata pe dunga trasa si asa a inceput totul.Incet si cu rabdare ai sa inveti si sa nu te descurajezi hug
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de iulia0 Mar 18 Iun 2013, 10:54 am

Multumesc mult de sfaturi fetelor. Am sa ma apuc de treaba cat de curand !
iulia0
iulia0
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/06/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty lenjerie de pat

Mesaj Scris de stefy36 Mar 18 Iun 2013, 3:30 pm

Buna ziua,
puteti sa-mi spuneti cum se calculeaza necesarul de material pentru o lenjerie de pat (1 cearsaf pilota,1cearsaf pat,2fete de perna ). Pentru un material cu latimea de 2.20 cum iau masurile ,socotesc latimea materialului pe lungimea patului ?
Va multumesc
stefy36
stefy36
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/06/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de corilex Sam 22 Iun 2013, 1:31 am

As vrea sa-mi fac o bluza gen ie dar nu stiu cum sa-mi fac tiparul ma poate ajuta cineva.
am vazut undeva nu mai stiu exact unde dar nu se mai pot vedea pozele.Merci
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 22 Iun 2013, 6:18 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  CIteste acelst subiect ,gasesti ceea ce cauti acolo.wink

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de corilex Dum 23 Iun 2013, 9:38 am

multumesc Magda,am sa ma apuc sa vedem ce iese.
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Tipar Ie Romaneasca

Mesaj Scris de mady2001 Lun 24 Iun 2013, 8:22 pm

Buna fetelor. 

Am cautat toata ziua pe Internet sa gasesc un tipar de ie romaneasca si din pacate nu am gasit nicaieri. Ma puteti ajuta voi? In stilul asta ne pierdem identitatea si traditiile si ar fi mare pacat. 

Va multumesc.
mady2001
mady2001
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 26/02/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de scoobbyy Lun 24 Iun 2013, 8:38 pm

Buna Madi!
Imi amintesc ca am citit despre problema ta in "Tips&Tricks de la Vilcris", pagina 2. Poti da o cautare de "tipar ie" si vei vedea despre ce vorbesc!
Sper sa-ti fie de folos!
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty cusatura mai speciala

Mesaj Scris de johnmtu Mar 25 Iun 2013, 12:29 am

Salutare!
Am cumparat o trambulina profesionala si are o gaura in asternut. 
Am cumparat un patch pentru a acoperi gaura si as vrea sa o cos cu o masina de cusut pentru ca asternutul nu-i foarte gros si zis eu ca ar fi posibil si e mai rezistent.
Nedumerirea mea este ce ata sa folosesc. As dori ceva putin elastic poate dar mai important decat atat foarte rezistenta. 

Multumesc!

Ps. orice alta idee este bine venita


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mar 25 Iun 2013, 10:55 am, editata de 1 ori (Motiv : subiecte fuzionate)
johnmtu
johnmtu
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Londra
Data de inscriere : 25/06/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Steluzza Mar 25 Iun 2013, 5:54 pm

Johnmtu ca si ata incearca sa folosesti ata care este buna sa cosi cortul(eu cu ata asta am cusut un sac de box din prelata de camion pentru sotul meu)
 [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
E ceva de genul asta cea pe care am folosit-o eu.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de bia88 Mar 25 Iun 2013, 10:51 pm

buna tuturor....sunt novice in arta croitoriei si sper ca ma veti indruma si ghida in cele ce vor urma(proiecte ma refer...)deocamdata am o problema pe care cred ca toata lumea o are la inceput de drum...cum pot calcula cam cat material am nevoie pt marimea mea, in functie de masuratorile mele?inspiratia mea nu o am din revistele de specialitate unde se pot gasi si tabelele aferente...
sper  ca aveti o solutie pt mine...
multumesc anticipat...
croit
bia88
bia88
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : germania
Data de inscriere : 25/06/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de aurishta Mier 26 Iun 2013, 9:25 am

Asta depinde foarte mult de model!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Gabica Mier 26 Iun 2013, 9:40 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], există provocarea "sunt mândră că sunt româncă", găsiţi acolo diverse linkuri către situri cu informaţii despre IE, cum se croieşte, cum se fac diverse cusături; tot căutând prin "manualul de croitorie" adică în acest forum la rubrica croitorie, am găsit un alt topic care se numeşte "încreţituri populare" unde am găsit alte informaţii despre încreţituri.
pentru orice alte nelămuriri scrieţi acolo; eu sunt fascinată de IE şi cu cât sunt mai multe persoane cu atât mai bine pentru costumul nostru popular.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Steluzza Mier 26 Iun 2013, 1:58 pm

Bia88 masoara-te mai intai si dupa aceea cum a zis Aurishta calculezi metrajul necesar in functie de model (eu imi fac mai intai tiparul si dupa aceea vad de cat material am nevoie).
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB