Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie (13)

+80
MirelaC
ANCA ECATERINA
Andante
carmensz
-iulia-
onuca28
roxanastancu
nico21
georgian23
valentinadof
Steluzza
aidil
nicole24
Admina
adina_lg
elenaveronica
emilia-elena
bogdan_alexandra
neliamata
geaninush
gabriela1554
aurishta
afilimonb
ema
clodi
darlex
fulguta28
July15
Teima
SilviaDumitrescu
Buburuza
danniela
Namp
i.xell
bety1234567
tomari
ing_vali2011
barbin
my_roxxy
maravela lucia florina
Adela Ispas
andreeaene22
dada17
diada
MihaelaT
odrina
dorina narita
mirutza mira
Panea Laura
alban andreea
nnkaulitz
geo
Karina33
Gabica
bia88
johnmtu
scoobbyy
mady2001
corilex
stefy36
iulia0
ioana soare
Ramona Marina
vilcris
MagdaMarin
zylv
Greteledelweiss
luminitza79
alice07
liliana31
floaredetrandafir
CarmenClaudia
rosita
chira
croitorash
AcidoR
cristina07
Giobsy
georgianamatei2007
Irinax3m
84 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de scoobbyy Dum 15 Sept 2013, 11:03 am

Buna fetelor!
Asa cum am promis, va arat cum am gandit eu bluza mea cea alba, fara a lua in calcul ce am taiat gresit, pana am invatat cum se face wink 
Nu m-am descurcat cu paint-ul ala( pentru mine exista autocad, nu paint, cine cunoaste programul, intelege ce vreau sa spun), asa ca am desenat de mana, ca tot suntem pe un forum cu "lucru de mana"
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

.
Si acum sa explic.
Imagine 1) eu am luat un tricou, care imi venea mie bine si am schitat cum ar trebui sa tai. Asa am taiat si partea de spate a bluzei.
2) pentru partea din fata am facut in felul urmator: am croit fata la fel ca si spatele pana la linia accea puctata dinaintea rascroielii manecii (un pic mai jos chiar, sa zic maxim 5 cm) apoi am luat partea de sus a "tiparului" partea b), pe care am suprapus-o pe tipar, dar inclinata. Ce este puctat reprezinta continuarea tiparului, doar ca in fata acea bucata superioara am adaugat-o rotit. Sa zic ca intre linia imaginara si acea rotire sa fi fost 9cm (pe materialul dublat, asta inseamna ca faldul are 18 cm, aproximativ. Inca ceva: in momentul in care am suprapus rotit partea de sus, am rascoit un pic mai mult fata de tipar, ca in fata eu rascioesc mai mult, de fapt, asa cum facem toate....Embarassed 
Imagine 3) am prelungit dupa cum se vede in imagine, prelungirea aia de la decolteu(c)), sau de la fald, cum doriti sa o numim, prelungirea reprezinta dublura faldului (asa am vazut eu in burda ca se face).
Am inchis bluza in triplock, dar am adaugat si cusaturi de siguranta la liniara.
Cam asta am facut eu pentru bluza mea. In cazul in care gandirea mea e gresita, alte cunostinte nu am. Eu cand nu stiu, imi imaginez cum ar trebui sa iasa...
Daca e ceva neclar, ma puteti intreba.
hug
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de danniela Dum 15 Sept 2013, 7:00 pm

Cred ca m-am blocat la figura 3 dar inca rumeg. In cap am cam cum ai facut, sa vedem daca pot pune in practica.
Iti multumesc mult de tot ca ti-ai luat din timpul tau pretios sa ne explici!!
Eu am incercat dupa un tricou vechi, l-am desfacut si facut tipar. De la spalat cred ca era un pic sui, dar am mai corectat eu tiparul, insa nu e foarte mare faldul si ma cam strange, adica nu curge ca al tau!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de rosita Dum 15 Sept 2013, 7:48 pm

Din ce-am mai vazut referitor la modelul asta (pe care il iubesc pentru ca ma avantajeaza, si cred ca poate fi purtat de multe tipuri de silueta) tiparul trebuie sa se "evazeze" un pic de la talie in sus, ca sa aiba volum pentru drapaj. Doar pentru fata, spatele trebuie sa ramana "fit". Desi vad ca Scooby l-a asezat bine pe ea asa cum a construit ea tiparul. Fiecare cu metoda/silueta/etc... lui Smile)

Niste linkuri care arata schematic cum apare tiparul pentru fata:
link 1
link 2

In primul link, tipa a lasat la partea cea mai de sus (cowl) o linie orizontala. Eu as face cum a facut Scooby, o linie curba, ca sa stea dublura aia bine inauntru (asa cum se vede si in al doilea link). Sper sa rezulte!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de scoobbyy Lun 16 Sept 2013, 9:07 am

Buna dimineața!
In primul rând, mult Rosita pentri ajutor.
In al doilea rand, scuze Danniela pentru ca nu am răspuns la timp. Voi poza astăzi când ajung acasa bluza, cred ca in felul asta iti poti face o idee.
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de danniela Lun 16 Sept 2013, 11:21 am

Nu-i problema Scooby, la timpul care il am eu....
Mi-am propus saptamana asta sa pun mana pe masina de cusut. Fata a plecat la scoli inalte, omul pe la sedintele lui, deci is acasa cu fecior, mancam putin, el sta pe calculator si croseteaza case cu intrari secrete si alarme & cred ca are si in autocad wink  iar eu o sa incerc sa fac ceva croitorie ca am si niste rochite descusute drept in....Embarassed Embarassed Embarassed 
Multumesc mult pentru explicatii. Si tie Rosita kiss kiss 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de scoobbyy Lun 16 Sept 2013, 8:47 pm

Buna seara!
Am pozat o alta bluza accelasi model(bluza nu este postata nicaieri, nici macar pe pagina de fb, asa ca e premiera Laughing ), m-am gandit ca pe aceasta culoare se va vedea mai bine.
In comparatie cu modelele postate de Rosita (multumesc inca o data), la mine in zona sanilor, nu prea am realizat evazare. Probabil daca se facea faldul din exterior, ma refer la celalalt model postat de Rosita, iesea faldul mai adanc(asa cred). Dublura aia creata de mine este pentru a se vedea frumos cand il lasam sa "cada".
Am adaugat pozele asa mici pentru a nu ingreuna pagina...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de danniela Mar 17 Sept 2013, 2:28 pm

Scooby, multumesc mult de tot!kiss kiss 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de afilimonb Mar 17 Sept 2013, 8:24 pm

Salut, modelul de care vorbiti, tehnic se numeste in engleza "cowl" fie ca este "cowl sleeve" sau "cowl neck". O cautare pe net, va deschide multe pagini, probabil si youtube cum se modeleaza tiparul Smile 
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Cum sterg urmele de creta

Mesaj Scris de July15 Joi 19 Sept 2013, 9:46 am

Buna, sunt noua pe acest forum; am inceput de curand sa imi fac haine dupa tipare Burda si treptat ma lovesc de cate o problema Smile.
Mai nou mi-am facut o jacheta de culoare galbena dintr-un tricot nu foarte gros, la care am folosit creta normal (nu cerata) de culoare albastra pentru marcaj.
Marcajele le-am facut pe fata materialului (asa era planul de croire din Burda. Problema este ca dupa ce am spalat jacheta tot au ramas urme de creta. Nu stiu ce sa fac. Acum am lasat haina in apa cu detergent si cred ca o voi mai spala o data. Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat despre cum se pot scoate aceste urme. Nu stiu daca am marcat prea apasat sau ce s-a intamplat; pana acum am folost la marcaje carioca cu stergere in apa si a fost ok insa am zis sa incerc si cu creta. Multumesc mult.
July15
July15
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/09/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de clodi Joi 19 Sept 2013, 12:18 pm

Poti incerca cu o solutie de scos petele. Eu am patit-o cu creiod din acela cerat pt croitorie despre care am inteles ca mai iese cu foarfeca...
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de rosita Joi 19 Sept 2013, 12:55 pm

July, nici nu stiam ca in Burda planul de croire arata ca se dau semne pe fata materialului. Eu mereu dau semnele pe dos, "ca asa am apucat" Smile. O varianta ar fi sa-i intrebi si la o curatatorie chimica.

Tu ce carioca solubila in apa folosesti? Am si eu una dar incepe sa se usuce ca am luat-o cam demult, si as vrea sa stiu ce alternative mai exista.

Si bun venit pe forum! hug
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de July15 Joi 19 Sept 2013, 1:20 pm

rosita a scris:July, nici nu stiam ca in Burda planul de croire arata ca se dau semne pe fata materialului. Eu mereu dau semnele pe dos, "ca asa am apucat" Smile. O varianta ar fi sa-i intrebi si la o curatatorie chimica.

Tu ce carioca solubila in apa folosesti? Am si eu una dar incepe sa se usuce ca am luat-o cam demult, si as vrea sa stiu ce alternative mai exista.

Si bun venit pe forum! hug
Planul de croire era chiar asa, material pus simplu, nu in doua asa cum au ei de obicei. Intr-adevar e mai bine sa marchezi pe dos - pe mine ma ajuta si la cusut, insa am urmat instructiunile.

Am folosit carioca albastra de la PRYM (Magic Aqua Marker) si e buna -se sterge in contact cu apa si nu lasa niciun fel de urma. Am comandat-o de pe un site cu accesorii de croitorie. Ideea e ca se consuma repede: am folosit-o la doua haine si cam atat :d.
July15
July15
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/09/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de CarmenClaudia Joi 19 Sept 2013, 1:59 pm

July15 a scris:Buna, sunt noua pe acest forum; am inceput de curand sa imi fac haine dupa tipare Burda si treptat ma lovesc de cate o problema Smile.
Mai nou mi-am facut o jacheta de culoare galbena dintr-un tricot nu foarte gros, la care am folosit creta normal (nu cerata) de culoare albastra pentru marcaj.
Marcajele le-am facut pe fata materialului (asa era planul de croire din Burda. Problema este ca dupa ce am spalat jacheta tot au ramas urme de creta. Nu stiu ce sa fac. Acum am lasat haina in apa cu detergent si cred ca o voi mai spala o data. Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat despre cum se pot scoate aceste urme. Nu stiu daca am marcat prea apasat sau ce s-a intamplat; pana acum am folost la marcaje carioca cu stergere in apa si a fost ok insa am zis sa incerc si cu creta. Multumesc mult.
Ce model din Burda? Chiar daca pui materialul simplu, tot pe dos trebuie facute marcajele. Si eu imi lucrez tot din Burda, si mi-am facut cateva lucruri, dar nu am intalnit pana acum un model si la instructiuni sa spuna sa fac marcajele pe fata materialului.
Oricum la mine au iesit toate urmele de creta la spalat, dar am spalat cu detergent, nu doar le-am dat prin apa.
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de July15 Joi 19 Sept 2013, 2:07 pm

CarmenClaudia a scris:
July15 a scris:Buna, sunt noua pe acest forum; am inceput de curand sa imi fac haine dupa tipare Burda si treptat ma lovesc de cate o problema Smile.
Mai nou mi-am facut o jacheta de culoare galbena dintr-un tricot nu foarte gros, la care am folosit creta normal (nu cerata) de culoare albastra pentru marcaj.
Marcajele le-am facut pe fata materialului (asa era planul de croire din Burda. Problema este ca dupa ce am spalat jacheta tot au ramas urme de creta. Nu stiu ce sa fac. Acum am lasat haina in apa cu detergent si cred ca o voi mai spala o data. Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat despre cum se pot scoate aceste urme. Nu stiu daca am marcat prea apasat sau ce s-a intamplat; pana acum am folost la marcaje carioca cu stergere in apa si a fost ok insa am zis sa incerc si cu creta. Multumesc mult.
Ce model din Burda? Chiar daca pui materialul simplu, tot pe dos trebuie facute marcajele. Si eu imi lucrez tot din Burda, si mi-am facut cateva lucruri, dar nu am intalnit pana acum un model si la instructiuni sa spuna sa fac marcajele pe fata materialului.
Oricum la mine au iesit toate urmele de creta la spalat, dar am spalat cu detergent, nu doar le-am dat prin apa.
nu stiu exact numarul din Burda, e unul din iulie sau august: am adaptat un model de bluza si am facut o jacheta mai lunga (am adaugat lungime la tipar si am largit la solduri); la instructiuni scria material simplu pus cu fata in sus Smile
July15
July15
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/09/2013

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Admina Lun 30 Sept 2013, 12:17 am

Scoobbyy merci pentru explicatiile de la bluza in falduri. Ador modelul si nu imi iese fantastic (am mai avut tentative).
Stiti pe undeva tutoriale (eventual video sau macar cu poze), despre asamblarea pantalonilor, in special zona slit-ului cu fermoar? Nu am gasit pe Youtube, erau doar explicatii despre cum sa croiesti, cum sa faci tiparul. Tipar am din Burda si l-am croit, stiu ca-mi venea bine modelul, pe vremuri... Acum sa vedem se iese, daca incap in ei, dar macar sa-i asamblez.

p.s. o sa folosesc explicatiile Diadei, dar tot nu m-am dumirit la fermoar, ce si cum, sa iasa bine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de rosita Lun 30 Sept 2013, 9:50 am

Admina: video pentru instalat fermoar la pantaloni:
 
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
 
Eu am avut rezultate bune cu metoda asta, iar Sandra Betzina e o profesoara fantastica!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Admina Lun 30 Sept 2013, 10:52 am

Merci Am inteles. Merci. Totusi nu prea inteleg, daca e mai lung fermoarul, nu intra in betelie? Sau asa trebuie si n-am fost eu atenta.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de rosita Lun 30 Sept 2013, 12:14 pm

Ba da, intra in betelie, adica acea cusatura care ataseaza betelia de pantalon, va trece si peste fermoar. Uite-te la o pereche de pantaloni de gata si o sa vezi cum fermoarul intra in betelie. Daca este chiar foarte lung, il mai scurtezi dar ai grija cum pozitionezi cheita, asa incat ea sa ramana pe fermoar, si nu pe partea taiata!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty material

Mesaj Scris de darlex Mar 01 Oct 2013, 8:53 pm

Buna,
Am tot cautat un tipar pt rochita mea si nu am reusit sa gasesc, dar am gasit o rochie de-a mea care imi e cam fixa si pe care nu o mai pot imbraca si m-am decis sa o desfac si sa imi croiesc rochia pt nunta dupa rochita respectiva, cu mici modificari.
Intrebarea mea (deocamdata) pt voi este: ce material sa imi cumpar pt confectionarea acestei rochii, avand in vedere ca va fi o una pt zi (cununia civila)...cu maneca lunga.....ca a venit iarna Smile si eu sunt o friguroasa!!!!!
Nu pricep la materiale, singurele pe care le stiu sunt voalul, dantela si satinul :D
Deci , astept parerile voastre legate de materialul care ar merge cel mai bine la o rochie de zi la o nunta in mijlocul lui octombrie
MULTUMESC!!!
darlex
darlex
helper
helper

Numarul mesajelor : 13
Localizare : google
Data de inscriere : 19/10/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de fulguta28 Mar 01 Oct 2013, 10:05 pm

Pune si tu o poza cu o rochita asemantoare pentru a ne da seama cam ce ai vrea, si noi o sa ne putem da seama ce materiale se preteaza la modelul ales de tine.
Acum, esti sigura ca doresti sa-ti faci singura rochia pentru cununia civila?
fulguta28
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de darlex Mier 02 Oct 2013, 8:34 am

Cand voi ajunge acasa, dupa job, voi pune o poza cu rochia pe care vreau sa o desfac, pt ca cea pt nunta va avea acelasi model, dar cu maneca lunga...
Eu as vrea sa imi fac singura rochia, dar in caz ca nu imi iese, am o costumatie de rezerva...in care voi tremura (materialul este cam subtire)
darlex
darlex
helper
helper

Numarul mesajelor : 13
Localizare : google
Data de inscriere : 19/10/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de ema Mier 02 Oct 2013, 10:42 am

Eu vreau sa va intreb ceva Dar vreau un raspuns sincer Ati incercat vreodata sa croiti cu tipar facut de voi dupa cartile vechi de croitorie?
Intreb pt ca tiparele din reviste nu-mi plac prea mult iar din carti vechi am incercat sa fac de doua ori (camasa si pantalon) din carti diferite, si mi-au iesit foarte mici cam peste tot
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de clodi Mier 02 Oct 2013, 11:29 am

Am incercat sa imi fac tipar dupa masurile mele. Pana mi-a iesit unul potrivit am incercat vreo 4 metode/ carti - acum nu am pretentia ca n-am facut nici o greseala. Mie imi ieseau f mari... oricum n-am reusit sa fac tiparul decat pentru partea de sus fara maneca.
Din ce am experimentat am vazut ca rezultatul difera in functie de sursa Smile cea care a functionat la mine este descrisa aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - a fost postat la link-uri utile demult.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de ema Mier 02 Oct 2013, 12:19 pm

Mai recent am gasit pe internet un fel de curs de construire de tipare Nu l-am incercat si nu stiu cum ies tiparele lor dar merg sa-l postez la Construirea tiparelor
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de afilimonb Mier 02 Oct 2013, 12:29 pm

Salut, ema.

Eu m-am invatat sa croiesc din diferite carti. Am avut si carti romanesti si rusesti, si ma refer aici la cartile vechi. Din cea romaneasca (cred ca era "Sfaturi gospodaresti" cu capitole de croitorie) am construit
tipar de panatalon. NU am fost deloc multumita. In schimb cele rusesti mi-au placut mai mult. Toate care miau iesit au fost intotdeauna mai mari, pentru multe din ele prevad muuulti cm adaos de lejeritate.

Despre cartile mai noi de croitorie - sau eventual pe unele bloguri mai sunt metode de constructie. Nici astea nu sunt toate bune. Arta de a croi singur inseamna sa incerci foarte mult pana la un moment dat incepi
sa iti dai seama care masura si de ce se ia si unde se aplica.

In constructie foarte important este ce masuri se iau de pe corp, si daca se iau corect. Metoda ideala de constructie nu exista! (Pentru ca fiecare dintre noi are un corp diferit.) Dar dupa cum am citit,
si din experienta, o metoda buna este cea in care se tine cont de cat mai multe masuri luate de pe corp, si se tine cont de conformatia figurii.
Asta e si unul din motivele pentru care tiparele din cartile vechi tiparul nu ies bine. Pe de alta parte, la timpul cand s-au scris acele carti, se purtau haine largi, iar adaosul pentru lejeritate este mare;
asa se explica de ce imi  ieseau mie mari (sau vad ca si clodi).

Concluzia mea este, ca pana sa ajungi la un tipar bun, trebuie sa experimentezi cateva metode. Cand gasesti una relativ mai buna, cu timpul incepi tu sa "repari"/modifici astfel incat sa obtii tiparul care e bun pt tine.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (13) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (13)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB