Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Prajituri de casa (6) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Prajituri de casa (6)

+52
olguta cusma
greieras
Karina33
noki
canadianca50
SilviaDumitrescu
veraelyazji
michelinebeaulieu
irish05
mnarcisa
mimiady63
teisoara
geanina_scumpica
aurahd
camelia84
MagdaMarin
Floren
adelina24
dragan mirela
clodi
Admina
ivanoiuadela9
AlinaJ.Bijoux
kerkyra
mariposa.romania
Teima
barbin
CarmenClaudia
veronta
diblaru maria
Geta_63
i.xell
myky7robc
Giorgi
valentinadof
ismi3ismi
gloriamix
ema
Cristache
Dorulet
cory74
MihaelaT
pufoi
Greteledelweiss
victoriacus
Ducess
scoobbyy
rosita
emmancita
AcidoR
danniela
Gianina4ever
56 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de scoobbyy Lun 07 Oct 2013, 10:32 am

Danniela, arata tare bine, eu vad (imi imaginez) un cozonac.
Imi imaginez scos din cuptor, asa aburind cum a fost.....
Deja imi ploua in gura:love: 

Spor tuturor!
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de Admina Lun 07 Oct 2013, 10:55 am

Cred ca a facut Daniela un trandafir, cu melci din aluat de cozonac.foame 
Eu am facut ieri paine si cozonac, la masina de paine si au iesit babani si frumosi. Mama mea a facut aluatul si eu am facut niste rulade cu dovleac (placinta adica).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de danniela Lun 07 Oct 2013, 12:17 pm

Nu, zau ca i-am uitat numele, dar era cu ceva estonian. Un aluat dulce cam departe de cozonac, facut un dreptunghi, uns cu un baclavait din unt, zahar, cacao si scortisoara, rulat, taiat pe lungime si impletit. Trebuia sa aibe forma de coronita. Am zis eu ca o tava mica ovala merge, dar cand sa asez in tava era coronita mult mai mare asa ca am asezat cum m-a dus capul. Scos din cuptor aduce a cozonac, cred ca mergea si nuca macinata in baclavait, a iesit usor crocant, iar untul a facut aluatul fasii, fasii. Daca va intereseaza scriu retea de acasa. Am gasit-o pe un site si era la ''de incercat''
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de scoobbyy Lun 07 Oct 2013, 12:17 pm

Orice a facut arată apetisant.
Am facut si eu săptămâna trecută placinta de branza si plăcinta de struguri.
Abia am luat de la mama un dovleac de plăcintă, pe care probabil il voi face saptamana asta.
Foile si eu le fac tot in casa, îmi place sa păstrez tradiția, de dragul bunicii! Nu voi uita niciodata cum invartea la placinte!
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de rosita Lun 07 Oct 2013, 12:43 pm

A aparut dovleacul de placinta?? N-am mai trecut prin piata in ultima vreme, mmm Scooby mi-ai facut pofta foame 
 
Si la mine in familie e traditie cu foile de placinta facute de casa, si mama si bunica si le fac singure, dar se pare ca eu sunt pe cale sa stric traditia. N-am unde sa le intind la mine pe masuta din bucatarie, si apoi, e asa de comod cu alea congelate! Embarassed
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de Admina Lun 07 Oct 2013, 12:56 pm

Daca aveti retete de foi de placinta intinse pe toata masa (pe panza), va rog sa le puneti.Merci  Noi am facut aluat clasic de placinta si nici nu m-am chinuit sa-l intind cat masa, doar cam 1/4 din ea. Matusa mea avea o reteta cu zeama de lamaie si tot asa, le intindea cat filele de ziar. Dar, vorba Rositei, traditia s-a dus cu ea, mama sau bunica nu au avut astfel de ambitii. Eu as incerca.
Daniela, pune reteta.pupi  Trandafir din asta am mancat facut de o doamna contabila, acum ani de zile. Facea cu aluat de cozonac si punea amestec de unt si zahar, esente, in mijloc. Normal ca merge si cu nuca si scortisoara. Iese cum zici si tu, in fasii si usor insiropat in partea de jos, unde se scurge untul. Eu am mai facut, dar tot cozonac; ma gandesc ca are destula grasime umplutura, ar merge un aluat mai simplu.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de scoobbyy Lun 07 Oct 2013, 1:00 pm

Admina, eu una vorbeam de cele intinse cu sucitorul ca sa iasa foaia cat mai subțire.
Stiu de ce foi vorbești, poate ne ajuta cineva cu reteta!

Rosita, eu am văzut dovleac de plăcintă in supermarket, iar al meu e de la piata de la țară, are mama o batranica de la care tot ia.
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de danniela Mar 08 Oct 2013, 8:06 am

Kringle estonian

250 ml lapte caldut
2 linguri zahar tos
2 oua
sare
1 plic drojdie uscata
60 g unt topit
faina  (reteta nu avea cantitatea eu am pus 500 gr)
Umplutura:
6 linguri zahar
2 lingurite scortisoara
2 lingurite cacao
60 g unt

Se pun ingredientele in ordinea enumerata in aparatul de paine si sa face un aluat dospit (adica lasati sa creasca in aparat)
Se imparte aluatul in doua. Prima parte se intinde o foaie dreptunghiulara pe o planseta unsa cu ulei. Se unge cu o jumatate de umplutura si se ruleaza. Se taie rulada pe lungime si se impleteste, se aseaza in tava ca un semicerc.
Se procedeaza la fel cu a doua parte de aluat si se completeaza cercul. Se da la cuptor la 180 grd.

Eu am avut tava mica si am asezat ca un melc. Nu ca nu as fi avut una mare, de lene nu am mai schimbat. Iese cum zice Admina.
Daca vi se pare complicat va zic ca nu e, eu nu sunt adepta statului in bucatarie si mi-a fost usor sa o fac.
Reteta am gasit-o pe bucataras, de fapt am plecat de pe facebook de la o alta reteta.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de scoobbyy Dum 13 Oct 2013, 3:56 pm

Admina, am gasit ceva interesant
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Oct 2013, 11:58 pm

“atunșea-i fata bunã dã mãritat când șcie-ncinje plãșinta”rade  Deci eu l-am pacalit pe barbati-miu, m-a luat fara sa stiu placinta intinsa.wink Musai sa o incerc, pentru ca e o provocare. Mai greu e sa gasesc o masa goala si mare si fata de masa veche, de sacrificat. Acasa nu am masa si e o placere sa framant si sa formez placinte.
Daniela, o sa incerc si trandafirul (eu asa il stiu denumit), mai ales ca il pot pune la masina de paine.
Acum am iar cozonac in masina, cu o crema de ciocolata si iar mi s-a umflat cat cuva masinii. Am pus 5 galbenusuri de data asta, am facut reteta de cozonac moldovenesc, nu retete pentru masina de paine (care avea 1-2 oua intregi).

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de CarmenClaudia Lun 14 Oct 2013, 11:35 am

Admina a scris:“atunșea-i fata bunã dã mãritat când șcie-ncinje plãșinta”rade  Deci eu l-am pacalit pe barbati-miu, m-a luat fara sa stiu placinta intinsa.wink Musai sa o incerc, pentru ca e o provocare. Mai greu e sa gasesc o masa goala si mare si fata de masa veche, de sacrificat. Acasa nu am masa si e o placere sa framant si sa formez placinte.
Daniela, o sa incerc si trandafirul (eu asa il stiu denumit), mai ales ca il pot pune la masina de paine.
Acum am iar cozonac in masina, cu o crema de ciocolata si iar mi s-a umflat cat cuva masinii. Am pus 5 galbenusuri de data asta, am facut reteta de cozonac moldovenesc, nu retete pentru masina de paine (care avea 1-2 oua intregi).
Admina, arata-ne cozonacul facut la masina si da-ne si noua reteta. Il lasi sa se si coaca in masina sau dai doar la programul de framantat si apoi il coci in cuptor?
Am incercat sa fac si eu cozonac la masina, am adaptat cantitatile, dar l-am lasat si la copt si nu am putut pune pasta de nuca, ci nuca taiata bucatele marunt.
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de danniela Lun 14 Oct 2013, 3:38 pm

Carmen citeste topicul de la masine de paine sau paine la masina....sunt retete acolo pentru cozonac, iese o minune, eu am incercat.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de Admina Lun 14 Oct 2013, 6:44 pm

Carmen, eu folosesc retetele de pe acest site: Retete paine si cozonac si mi-au iesit foarte bine. in mare, merge orice reteta, cu ceva atentie la inceput, sa se formeze corect aluatul, sa fie bine facut, sa semene a aluat de paine sau cozonac si sa se ia de pe peretii vasului. Daca e prea umed pui faina, daca e prea tare (se chinuie masina sa invarta aluatul) mai pui lichid si grasime (daca e cozonac). Ii coc la masina de paine, pentru ca ies bine. La tara avem aragaz pe gaz si parleste in partea de jos si ramane crud sus si acasa am cuptor electric, ies foarte bine, dar costa oricum mai mult cat consuma aragazul decat masina. Am masina Carrefour home, marisoara, dar coace bine si dospeste corect.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de clodi Mier 16 Oct 2013, 10:25 am

Am citit cateva pagini mai in urma si mi-a plouat in gura la ce bunatati am vazut. Bravo voua!
Nu ma compar eu cu complicateniile pe care le faceti voi, daaaar am facut in we placinta cu mere si gutui. M-au chinuit rau gutuile alea pana le-am curatat, dar a iesit tare aromata placinta de la ele. A fost admirata si de sot si de colegii lui si si de colegii mei. Inca o mica victorie la bucatarie peace
aa fructele sunt de la noi din livada ceea ce le face si mai bune.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de dragan mirela Mier 16 Oct 2013, 1:26 pm

buna albinutelor,va rog sa mi dati si mie reteta de prajitura cu malai ptr ca arata ff bine,va pup si va doresc spor in toate sa aveti
dragan mirela
dragan mirela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 272
Varsta : 51
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/11/2012

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de Giorgi Dum 20 Oct 2013, 10:11 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am incercat trei retete :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Fata de ceea ce este in reteta eu am mai facut un lucru,am uns cu unt topit ,cu o pensula  , si interiorul foii .Dupa ce l-am scos din cuptor l-am acoperit cu un prosop ,sa se pastreze fraged.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
A iesit foarte bun si e mult mai simplu de facut.Cred ca e preferata mea.
A treia reteta nu reusesc sa gasesc de unde am luat-o dar e din:

-350 gr faina
-300 gr smantana
-1 ou
-1/2 lingurita sare
Se amesteca toate ,se intinde nu prea mult ,o coca mai grosuta si peste ea se intinde in trei prize o coca formata din 250 gr margarina amestecata cu 100 gr faina.Dupa fiecare operatiune de intindere se impacheteaza si se da la frigider cam 30 min.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de adelina24 Dum 27 Oct 2013, 1:32 pm

Un dulce de duminica : savarine (am facut prima data reteta )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de Floren Dum 27 Oct 2013, 2:58 pm

Aveti nevoie de un ornament din ciocolata in forma de fagure ? Il obtineti usor , cu ciocolata topita , intinsa in strat nu foarte gros pe o bucata de plastic cu basici ( d-ala pentru destresare ! Smile ), care apoi se lasa la racit in frigider .
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Negresă cu glazură de ciocolată

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 27 Oct 2013, 3:52 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]Ciuhat,   arată demenţial savarinele. foame N-am făcut până acum, dar va urmă...
Floren, cu fagure am îmbrăcat şi eu două torturi.wink 

Eu apar cu o Negresă cu glazură de ciocolată.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cu mult timp în urmă am făcut o Negresă de post şi ieri am zis să fac şi una cu ouă. Smile
Am dat o căutare prin blogurile cunoscute, am selectat vreo trei variate de Negresă şi î cele din urmă m-am oprit la reţeta de Negresă cu ciocolată şi popcorn de pe blogul Mihaelei. Mi s-a părut cea potrivită, dar am ales varianta fără popcorn şi cu mici modificări.
Blat: 100g ciocolată neagră (amăruie), 150g unt, 175g zahăr, 3 plicuri zahăr vanilat,  5 ouă, 150g făină, 2 linguri cacao, 1 linguriţă praf de copt.
Ciocolata şi untul le-am pus la topit (nu pe aburi), dar am ţinut vasul pe foc până s-a omogeizat compoziţia, nu am fiert-o.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am lăsat compoziţia puţin la răcit, timp în care am amestecat făina cu cacaua şi praful de copt şi am pregătit celelalte ingrediente.
Am pus ciocolata şi untul în alt vas, am adăugat zahărul şi zahărul vanilat şi am mixat până a devenit o compoziţie cremoasă.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am adăugat pe rând ouăle şi am mixat bine după fiecare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am adăugat făina,cacaua şi praful de copt şi am mixat la viteză mică până ce s-a omogenizat compoziţia.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am turnat compoziţia  într-o tavă 24/34cm tapetată cu hârtie de copt. Blatul l-am copt timp de 30 minute la foc mic, dar la început am lăsat flacăra la mare petru 5-7 minute. Am făcut proba cu scobitoarea.
  Blatul copt l-am scos pe o planşetă, am îndepărtat hârtia de copt şi l-am lăsat să stea până am preparat glazura.
Glazură: 75 g ciocolată neagră, 75 ml frişcă lichidă, 1 linguriţă de unt le-am omogenizat pe aburi. La final am adăugat 3 linguri de Angelli Cherry. Glazura obţinută am turnat-o peste blatul  cald.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Seara, când ne-am întors de la plimbare am degustat-o, dar Şerifu a spus că-i bună, dar cam seacă. Lui şi Dianei îi plac prăjiturile însiropate, iar aceasta  seamănă cu prăjiturelele pentru cafea.
Nici că am mai stat pe gânduri şi am preparat rapid un sirop din apă, zahăr şi eseţă de rom, am porţioat prăjitura şi am scăldat fiecare bucăţică în sirop. Pentru că avea glazură, am turnat sirop într-o farfurie şi am pus fiecare bucăţică cu partea de jos în sirop.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Atenţie!
Este o reţetă bună pentru cei care doresc o prăjiturică lângă cafea sau un pahar cu lapte, iar celelalte persoane pot s-o însiropeze înainte de a tura glazura sau chiar s-o taie în două, s-o însiropeze şi să pună o cremă de ciocolată.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de Floren Dum 27 Oct 2013, 7:49 pm

[quote="MihaelaT"]Floren, cu fagure am îmbrăcat şi eu două torturi.:

Dupa ce am scris  , m-am dus si la "torturi" si am vazut tortul tau aniversar ! Felicitari si va doresc sa va petreceti tot restul vietilor voastre impreuna si fericiti ! kiss
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 27 Oct 2013, 7:52 pm

Iar eu eu m-am dus la bucatarie si am si facut o negresa de post ca aveam pofta de ceva dulce si asta a foat foarte rapida.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de camelia84 Lun 28 Oct 2013, 12:35 pm

Buna ziua dragele mele...va rog frumos...imi puteti spune cam ce greutate(kg...gr..) are alba ca zapada dintr-o doza?Va multumesc.
camelia84
camelia84
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Varsta : 39
Localizare : vrancea
Data de inscriere : 12/02/2012

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de valentinadof Lun 28 Oct 2013, 4:15 pm

Arata delicios si savarina si negresa!As gati si eu mai des prajituri dar le mancam!Smile 

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de adelina24 Sam 09 Noi 2013, 3:20 pm

Unde se pun oare : pe fese , coapse , abdomen sau ... in frigider ?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de aurahd Sam 09 Noi 2013, 4:27 pm

ce mai conteaza unde se pun
la cat de bine arata toate
felicitari tuturor pt asa prajituri faine
aurahd
aurahd
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : hd
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Prajituri de casa (6) - Pagina 7 Empty Re: Prajituri de casa (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB