Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

+58
micheline
feliana
diada
Liliana Solom
vyky2010
Geta_63
mlizeta
xlaligia
emmancita
Maria Tatuti
diblaru maria
Admina
dorina narita
Floren
Gabica
europolis
claudine
mimiady63
criss472013
Alyna_ct
kmn
SilviaDumitrescu
cris_io_mat
GabitzaADN
kerkyra
irish05
Motzu
Samarineanca
Dorulet
victoriacus
stejara
chocolate
flori de camp
myky7robc
aisha
Greteledelweiss
danniela
valentinadof
firicel
mari01
iuliana72
gordunel
lucky
cozma felicia
doraly
tantza_m
letho
ioana soare
Karina33
Angelica18
AcidoR
canadianca50
cristina07
anda81
ema
Ducess
piciul
crina68
62 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de kmn Dum 04 Aug 2013, 3:44 pm

ioana..superba jacheta....sa o porti cu mare drag!!!
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de valentinadof Dum 04 Aug 2013, 10:55 pm

Aha,multumesc de lamurire Ioana!love 

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Greteledelweiss Dum 04 Aug 2013, 11:13 pm

Felicitarile mele Ioana pt asa o piesa delicata si perfect executata. Se vede ca ai un simt artistic deosebit. Rar am vazut piese tricotate atat de frumoase si de bine realizate.
Te-ar deranja daca mi-ai da si mie instructiunile si schema modelului? Tare mi-ar place sa-mi fac si eu unul. Si firul de la ce gama este? hug
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de aisha Lun 05 Aug 2013, 3:04 pm

ioana, cu adevarat o tinuta de vis! Ca de obicei, felicitari maxime!
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de ioana soare Lun 05 Aug 2013, 3:17 pm

Va multumesc frumos pentru aprecieri, ma bucur mult ca va place jacheta mea!hug 

Fiore, firul cu care am lucrat este mediu spre gros, face parte din categoria "worsted" si are 84m/50g . Mostra mea de lucru a fost de 20ochiuri/10cm si am lucrat cu andrele de 4mm. Elasticul l-am lucrat cu andrele de 3,5mm.

Jacheta mi-am calculat-o in functie de mostra de lucru, dimensiunile mele si modul cum am dorit sa se aseze pe mine(adica fixa, fara plus de lejeritate).Am lucrat-o fara cusaturi laterale, adica fetele si spatele dintr-o bucata. Elasticul este 2fata/2dos si are 7,5cm inaltime. Corpul are de la randul de inceput (randul de montare a ochiurilor) si pana la subrat 30cm. Dupa elastic am lucrat doar un set de scaderi pentru talie, deoarece deja incepusem cu ochiuri putine, potrivite dimensiunii din acea zona. Apoi am lucrat cateva randuri drept, dupa care am lucrat 6 seturi de inmultiri pentru bust. Inmultirile le-am lucrat o data la 8 sau 9 randuri (dar asta se stabileste in functie de mostra de lucru). Pentru maneci am lucrat 8 randuri model elastic, 1 rand pe fata, dupa care le-am unit de corp si am inceput scaderile raglan. Inainte de asta am pus deoparte 8 ochiuri pentru subrat (8 ochiuri de la partea de corp din zona subratului si 8 ochiuri de la fiecare maneca, pe care le-am unit la sfarsit cu Kitchener stitch. Pentru maneca bufanta am lucrat 5 sageti de inmultiri, se observa mai bine in poza de mai jos

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Le-am pozitionat pe partea de deasupra manecii, si am inmultit de 4 ori, adica am avut 4 randuri de inmultiri, lucrate la fiecare rand fata.

Concomitent cu aceste inmultiri lucram si scaderile pentru raglan, la imbinarile dintre maneci , fete si spate. Scaderile pentru raglan le-am lucrat la fiecare rand fata.

Aceste ochiuri inmultite pentru maneca bufanta, in total 20 pt fiecare maneca, le-am scazut in ultimele doua randuri inainte de a lucra bentita de la gat.
Pentru a avea decolteu in fata si ceafa putin mai ridicata, am modelat cu randuri scurte, dar daca nu esti familiara cu procedeul, imi este foarte greu sa iti explic cum, mai ales ca nu mai tin minte la cate ochiuri distanta le-am efectuat. Mi-am facut un desen (mai bine spus o caricatura de desen, dar suficient cat sa ma ajute) cu sageti dus intors pe care mi-am notat distantele, dar a fost oricum orientativ, nu l-am respectat intocmai. Ochiurile nu le-am incheiat, le-am lasat in asteptare, pentru a lucra bentita de la gat dupa ce lucram bentitele pentru nasturi si butoniere. Am ridicat ochiuri din lateralele fetei si am lucrat bentitele pentru nasturi si butoniere, dupa care, am ridicat cateva ochiuri din marginile lor de sus si intre ele am intercalat ochiurile pe care le lasasem in asteptare, pentru a lucra bentita de la gat.

Modelul dantelat l-am preluat de la puloverul Peabody. Am preluat doar coloanele cu frunze, nu si coloanele cu jeteuri, deoarece cu ele ar fi iesit prea lata portiunea de model pe jacheta mea. Din pacate modelul este cu plata si nu am permisiunea sa il fac public pe net. Il poti descarca de pe pagina aceasta.

Pentru fereastra de model de la spate am preluat doar o bucatica de model, la care am improvizat terminatia din partea de sus pentru a lua forma frunzelor, nu am vrut sa aiba forma dreptunghiulara.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de myky7robc Lun 05 Aug 2013, 3:35 pm

Doamne cat esti de frumoasa si in aceasta poza, ioana, iar jachetica asta galben pai iti sta minunat!!!
Si cadrul acesta din natura este f frumos prins in poza. Flowers
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de anda81 Mar 06 Aug 2013, 10:52 pm

Ce de frumuseti,pe-aici! Ioana,ca de obicei ,ai realizat un cardigan superb,felicitari!kiss
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de flori de camp Mier 07 Aug 2013, 6:26 am

Ioana, superbă! love 
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de chocolate Mar 20 Aug 2013, 1:24 am

Ioana, minunat ca de obicei Smile Eu cu putinele mele cunostinte in ale tricotatului ma uit cu uimire la tot ceea ce-ti faci si cum ti le adaptezi de fiecare data. Ma uit si mi-e ciuda pe mine zid Smile 
chocolate
chocolate
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 399
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 31/10/2009

http://pinterest.com/lllorelllei/my-work/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de stejara Sam 24 Aug 2013, 8:50 pm

Va arat si eu o jacheta terminata azi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de flori de camp Sam 24 Aug 2013, 9:05 pm

Foarte drăguţă! iar poza, haioasă! kiss 
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de victoriacus Sam 24 Aug 2013, 10:04 pm

Super jacheta Stejara.Sa o porti sanatoasa.
Ioana am reusit sa vad si bluza ta.Este superba.
Doar explicatiile m-au bagat in ceata Smile))
Stiu sa tricotez, dar nu pricep inca nici diagramele si nici explicatiile in termeni de specialitate zid 
Dar la admirat sunt campioana rade pupi 
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de ioana soare Dum 25 Aug 2013, 3:02 am

Stejara e draguta jacheta si foarte calduroasa, va fi o piesa de rezistenta la toamna!

Va multumesc pentru aprecieri! hug 
Victoria, e foarte simplu cu diagramele, trebuie doar sa te incumeti o data sa incerci una , apoi vei vedea ca oricare ti se va parea floare la ureche. La fel si cu tehnicile din tricotat, cum ar fi randurile scurte. Daca intelegi cum functioneaza pe urma poti sa le aplici cand vrei si sa le folosesti in propriul tipar. Mie imi plac foarte mult articolele de pe knitty.com , acolo sunt multe tehnici explicate pe larg.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Dorulet Dum 25 Aug 2013, 8:21 am

Ade,imi place jacheta,imi place firul,imi place modelul si imi place si cum iti sta cu ea.Te pregatesti conform zicale:vara sanie,iarna car.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de piciul Dum 25 Aug 2013, 8:38 am

Stejara, sa o porti sanatoasa! Acum poate veni iarna wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de stejara Dum 25 Aug 2013, 10:04 am

kiss kiss 
Multumesc frumos!
Pai da, vara trebuie sa imi fac pentru toamna/iarna,fiindca nu prea am timp sa lucrez, deci numai bine ma prinde exact anotimpiul pentru care ma pregatesc..kiss tricot 
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de anda81 Mier 28 Aug 2013, 9:31 pm

stejara sa o porti sanatoasa.kiss
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de canadianca50 Joi 29 Aug 2013, 10:16 am

Stejara , e minunata jacheta !
Ce culoare e ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de stejara Joi 29 Aug 2013, 5:34 pm

Multumesc frumos!
Sunt doua nuante de maron, le-am alternat...kiss 
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Samarineanca Dum 01 Sept 2013, 6:46 pm

Am facut si eu primavara asta un pulover din bumbac si l-am purtat "la greu", pentru ca imi place combinatia dintre cele doua culori. Nu prea fusese prins in poze in care sa se vada clar, iata insa ca tot am incropit ceva. Sper sa va placa!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de stejara Dum 01 Sept 2013, 6:54 pm

Foarte frumos! Imi place mult de tot! Eu fiind mai plinuta le fac ceva mai lungute sa imi acopere putintel dosul..
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Samarineanca Dum 01 Sept 2013, 7:03 pm

Multumesc mult, stejara.
Eh, a iesit cam meschin, dar nu m-am priceput eu sa adaptez modelul luat dintr-un Phildar de pe net. Si bumbacul se strange si asa... Noroc ca dungile iau ochii si nu mai e nimeni atent la asemenea detalii cyclops
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de stejara Dum 01 Sept 2013, 7:22 pm

Mie imi place, eu am avut unul rosu cu burgund, duncgi ceva mai subtirele
Cat despre jacheta mea, am purtat-o vineri, caci se lasase racoare dimineata, si cat asteptam masina de naveta, a fost numai buna! calduroasa foc!
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de cozma felicia Dum 01 Sept 2013, 7:46 pm

Stejara,samariteanca,sa le pertati sanatoase;spor in continuare.
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Samarineanca Dum 01 Sept 2013, 7:50 pm

S-o porti sanatoasa, stejara, e foarte frumoasa si iti vine perfect! Sper totusi sa iti fie cu folos mai peste o luna - doua, ca sa ne mai bucuram un pic de timp frumos. Prea s-a racit dintr-odata!
Samarineanca
Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 615
Varsta : 45
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV - Pagina 4 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XIV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB