Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Bijuteriile noastre capitolul XX

+70
MihaelaT
fiorenza70@yahoo.it
Elena Nicoara
mama2008
Dorulet
aisha
i
raluk0182
kerkyra
alinnusha92
bluegray
nalexandra
vlad_mom
rocssanna
mlizeta
ladybird
fiordaliso
Giorgi
maddy13
corilex
gaza
cristi970
B-Zsu Land
Adelaida
greieras
LRodica
scoobbyy
came
piciul
CCristinaC
Gio
marabr
bisisica bijuterii
Day
Letitia13
Dionisia
copilela
ana_dark84
betymi72
Tigrisor
AlinaJ.Bijoux
Angelica18
irico
Ladia
annamaria26985
cata.june
Floren
istrati constanta
Hope_blue
tinassyliliana
Admina
julix_2007
victoriacus
mihastef
geanina_scumpica
gabriela1554
brunics
letho
cocotel
crissy77
alinutza80
mari42
czuky
iustinica
Kristina
ancaanca
ioana soare
xgabitza
Gabica
SilviaDumitrescu
74 participanți

Pagina 20 din 29 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 24 ... 29  Urmatorul

In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Giorgi Joi 29 Mar 2018, 9:28 am

Multumesc frumos!
Sper si eu sa le poarte cu drag,Piciule.Unele le mai am inca pentru ca sunt situatii de extrema urgenta cand mi se cere rapid cate ceva ,insa in ceva-ul asta trebuie sa investesti migala si rabdare.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 04 Iun 2018, 9:36 pm

N-am stiut unde sa postez... rasina turnata in mulaje (era musai sa incerc si asta pentru mine):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Mier 06 Iun 2018, 7:15 am

Au iesit foarte bine,felicitari!Am vazut petale de flori in rasina,dar nu stiu cum le-au facut.Rasina o cumperi de unde?
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 06 Iun 2018, 9:13 am

Mulțumesc. Rășina se poate cumpăra din magazinele de arte plastice. Practic este un compus bicomponent, rășină și întăritor, care se amestecă înainte de folosire, timpul de lucru fiind de aproximativ 20min.
Am văzut și eu petale în rășină, turnate în matriță sau la liber pe folie de plastic ( în cazul ăsta se toarnă rășină de mai multe ori).
Per ansamblu nu e chiar simplu, sunt multe detalii de care trebuie ținut cont: spațiu perfect drept pe care sa stea 24h până la întărirea completă, infiderent de matriță rămân margini care trebuie finisate...etc.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Giorgi Mier 06 Iun 2018, 2:45 pm

Foarte frumos,Vlad_mom !

Am mai facut si eu cate ceva .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de fiordaliso Joi 07 Iun 2018, 7:47 am

Sotul meu a fost foarte pasionat de rasina,a facut o multime de incercari, dar pana la urma a renuntat pentru ca nu am reusit sa aflam un secret foarte bine pastrat: cum faci sa nu se decoloreze florile/frunzele puse in rasina. Ii ieseau binisor obiectele lucrate, dar aproape fara culoare. A incercat si cu coloranti, dar nu merge decat daca se coloreaza toata masa rasinii. Daca incerca sa coloreze doar florile, se decolorau.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 07 Iun 2018, 8:28 am

Da, și mie mi s-au decolorat frunzele de floarea crăciunului presate cu care ornasem o vază. ...și asta pentru ca sunt pigmenți naturali si sunt sensibili la uv. Cred că singura posibilitate este folosirea unei rășini sau lac care are și protecție uv.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de fiordaliso Sam 09 Iun 2018, 11:11 am

Tie ti s-au decolorat in timp banuiesc? La rasina isi pierd culoarea intr-o secunda, cand toarna rasina peste ele.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 10 Iun 2018, 10:44 am

Da, în timp, nici n-am observat, doar că la un moment dat mi-am amintit că fuseseră grena închis, nu un maro deschis. Eu le-am folosit dupa ce le-am presat. Dar am văzut în tutorialele puși în rășină trandafirași din aceia foarte mici, nu păreau a fi uscați ....sau petale crude, nu se întâmpla nimic în timpul lucrului, dar nici nu arata vreo piesa făcută de mult timp. N-am pus în rășină decât ornamente pentru unghii (flori, caviar, scoici), am să încerc odată și petale sau frunze. Oricum e foarte ciudat să facă o reacție așa ....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de cristi970 Mier 25 Iul 2018, 10:16 pm

fetelor daca lacuiti intai cu lac uv florile si apoi le bagati in rasina oare nu merge?
cristi970
cristi970
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 589
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 27/12/2009

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Lun 06 Aug 2018, 10:16 am

Din margelute si cristale,mici pandantive de vara:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 06 Aug 2018, 10:52 am

Faine tare si finute. Ar merge si fara agatatoare, pe sirma siliconata si in completare pana la incuietoare tot margelute mici, poate de culoarea cristalelor...doar ca idee.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 23 Dec 2018, 10:36 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru mine și sora mea, să fim mâine elegante când îl așteptăm pe moș crăciun Smile

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Dum 23 Dec 2018, 12:56 pm

Delicate!Sa va bucurati de mos!
Am facut si eu un colier si cercei pentru nora mea:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 23 Dec 2018, 5:15 pm

Ce frumos! Îi place să poarte?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Lun 24 Dec 2018, 6:22 am

Da,asa si-a dorit acum,ca e inca in doliu dupa mama ei.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 24 Dec 2018, 10:47 am

Te-am întrebat pentru că ai mei nu prea poartă și m-am cam lăsat de făcut cadouri. Astea le-am făcut așa în loc de fesul roșu.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de LRodica Mar 25 Dec 2018, 8:12 pm

Foarte dragute. Sa le purtati/poarte sanatoase. Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Sam 05 Ian 2019, 7:20 am

In ultimele zile am mai facut cateva coliere vaporoase:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de LRodica Sam 05 Ian 2019, 12:16 pm

Wow, ce interesante sunt.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Dum 06 Ian 2019, 7:48 am

Da,si impodobesc frumos decolteul.Imi place sa le fac,desi sunt foarte migaloase,dar le alternez cu alte modele,mai rapide,sa nu ma plictisesc.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de piciul Dum 06 Ian 2019, 5:01 pm

Super! Sa aduca bucurie si noroc!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de diada Vin 11 Ian 2019, 11:20 am

Foarte frumoase colierele!!! rar am vaut de genul asta!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Mier 23 Ian 2019, 12:55 pm

Va multumesc!
Inspirata de hibiscusul meu care si-a deschis doua superbe flori roz,am incercat o pereche de cercei,bineinteles roz.Apoi,cum pofta vine mancand,am repetat modelul cu alte culori:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de LRodica Mier 23 Ian 2019, 9:26 pm

Dorulet, ce finuti sunt.
Mie cel mai mult imi plac cei albi si cei rosii .
Spor in continuare.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 20 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 29 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 24 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB