Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Hai sa slabim ! (9)

+37
michelinebeaulieu
anna_sandu
onuca28
adumitrescu
Darsy
AlinaJ.Bijoux
Celya_f40
annamaria26985
Day
i.xell
Clio_Ela
ema
Ginet
Dorulet
MirelaC
Uca
MagdaMarin
SilviaDumitrescu
Buburuza
Greteledelweiss
diada
ioana soare
Ais
aurishta
Steluzza
Giorgi
Gabica
fiordaliso
canadianca50
valentinadof
marina40
danniela
corina corina
Alehandra23
piciul
gabriela1554
Admina
41 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de danniela Joi 17 Oct 2013, 12:56 pm

Multumesc!
He, he, se vede de aproape, nici poza nu e asa buna, am pus-o pe fata mea sa faca dar nu se prea pricepe. O sa il pun pe fecior-miu.
I.xell daca ai grija la mancare, nu se depune chiar daca nu mai faci sport. Mi-am gasit vecina mea indianca si poate mergem amandoua sambata la zuma, ea a mai fost si a zis ca ii cam iese sufletul dar ii place. Ea e mult mai grasa decat mine si chiar munceste sa dea jos.


P.S. A se vedea ca am rochii/fuste mai lungi!!!rade rade rade 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de piciul Joi 17 Oct 2013, 6:15 pm

danniela, arati super! Felicitari pentru puterea de a termina ce ti-ai propus! Nu lasa garda jos si astept poza cu rochia cea noua. wink
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Uca Mier 01 Ian 2014, 10:34 pm

Hello!!!! Cam liniște pe aici!  peace 
M-am apucat și eu de sport, de data asta la modul serios.
Nu se mai putea, m-am supărat pe mine că-s delăsătoare , că sunt leneșă și mi-am impus să lucrez o zi da  și una nu, fără abatere.
Am început inițial cu coarda, o dădeam pe Ioana în leagăn la amiază și în timpul ăsta făceam diverse exerciții cardio printre care și săritul corzii.
Mai apoi am luat și greutățile și mai lucram ce-mi aduceam aminte din ce făceam la școală.
După care ( deja e o lună) m-am apucat de Jillian Michaels. AURA mii de mulțumiri pentru recomandare!
Am început cu 30 day shred level 1. E super solicitant dar merită. Din când în când mai lucrez și level 2 în continuarea primului.
Rezultatul e vizibil.
În 11 noiembrie ( când m-am apucat de sport) aveam 58 de kg. iar acum 56,3 kg și ce e mai important musculatura e mai tonificată.
Aveam 98 cm șolduri, 77 cm talie și 92 sâni, acum am 94 cm șolduri, 73 cm talie și 88 cm sâni.
Mai e de lucru oricum, țelul meu nu e neapărat să slăbesc ci mai mult să mă tonific și astfel să scap de celulită.
Înainte de sarcină aveam 52 de kg și 85 cm sâni, 66 cm talie și 92 cm șolduri.
Nu știu dacă voi reveni la kg și dimeniunile de dinainte de sarcină dar în ritmul de acum mă simt mult mai bine fizic, am altă rezistență și sportul mi-a intrat în rutină ( ceea ce nu credeam că se va întâmpla vreodată).

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de MirelaC Mier 01 Ian 2014, 11:01 pm

Felicitari!!!tine-o tot asa!

Si eu as vrea sa slabesc dupa sarcina...ma frustreaza foarte mult kilogramele in plus (tot cam 6kg) care se vad de la o posta...
MirelaC
MirelaC
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/08/2013

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de aurishta Mier 01 Ian 2014, 11:37 pm

Uca a scris:
După care ( deja e o lună) m-am apucat de Jillian Michaels. .
Bravo  bucurie bucurie 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 01 Ian 2014, 11:47 pm

La multi ani slabutelor si viitoarelor slabute!!

Hop si eu dupa atata vreme aici Smile
Uca felicitari, AUrishta, tu te mai tii de JM ?
Daniela, arati super, cum te stiam Smile
Corina ce ai tu in plus arata frumos, proportiile sunt importante Smile
Eu ma tin de Zumbaiala, peste 3 luni se fac 3ani de cand am descoperit-o si nu ma gandesc sa renunt. De slabit nu am mai slabit de peste un an deloc, insa sunt multumita asa. Mananc -ca si in urma cu 2-3 ani-cum stiti voi, tone de dulciuri mai ales noaptea, asa ca nu am dvoie sa ma plang ca nu scade minic Smile

Pupici multi, o sa fiu iar alaturi de voi aici, nu mai trag chiulul.
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de valentinadof Joi 02 Ian 2014, 10:36 am

Bravo,Uca!
Ela,bine ai revenit,chiar ma intrebam de tine! love 

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Ian 2014, 11:40 am

Clio_Ela a scris:AUrishta, tu te mai tii de JM ?

Din pacate, nu. Anul trecut am fost foarte bolnava, gata-gata sa "dau coltul"  wink  si, cu toate ca am incercat de cateva ori, nu am reusit sa imi reiau viata sportiva  Sad Sad  Totusi, nu am renuntat, AZI  Smile  fac o noua tentativa, am nevoie de sport ca de aer......ma cuprinde rapid batranetea  daca ma complac. Si nu vreau. Nu pot accepta blazarea, nici fizica, nici sufleteasca. Asa ca  peace   Smile  va las acum, dragele mele hug hug pupi , fiindca prea multa vorba dauneaza miscarii  wink  si ma duc la  Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 351247 Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 351247 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de corina corina Joi 02 Ian 2014, 11:45 am

Esti tare , Aurishta ! CHIAR AZI !  rade Numai tu ai putea sa faci asa ceva !  hug 
Si eu dansez de la ajun intruna si acum vine week-end-ul si o luam de la capat : maine e revelionul ospatarilor chiar !
Asta se pune la sport ?  wink 
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Ian 2014, 12:57 pm

Da, Corina, AZI  cheers fiindca transformarea nu apartine viitorului, ci prezentului Smile  Tocmai am terminat nivelul 1 de la Ripped in 30, asa ca....am trecut si la fapte  Basketball Imi place sportul de mor......sper sa mearga si fizicul in pas cu spiritul.. bucurie 
Si raspunsul la intrebarea ta este da, si dansul tot sport este, cu conditia sa il practici regulat.  Smile Vorbeam zilele trecute cu o doamna coreeanca...are 50 de ani si arata absolut superb...daca merg cu ea pe strada pot trece cu usurinta drept mama ei  rade rade Mi-a zis ca danseaza foarte mult, de aia se mentine  Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 351247 ...Ma rog.....a mentionat si ereditatea....dar faptul ca face miscare se vede cu ochiul liber.....are un tonus de invidiat  aplauze aplauze 
In ce ma priveste, ne vedem maine, la ora de sport  aerobic  si va invit pe toate, slabute sau plinute, fiindca sportul nu dauneaza nimanui, ba, dimpotriva, ne ajuta sa mentinem tinere si frumoase la trup si la suflet, deopotriva  Smile 
Ela, ma bucur nespus sa ne reintalnim aici, tu este deja experta in subiectul asta, asa ca te asteptam sa ne sustii  hug pupi 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de danniela Joi 02 Ian 2014, 1:25 pm

La multi ani si tie Ela!
Bravo Aura, asa e azi e prezentul si nu conteaza deloc daca e zi nationala sau nu!! Eu tot lenesa sunt la capitolul sport. Nu gasesc nimic care sa ma atraga. Imi zicea vecina ca stie pe cineva care face dans indian din ala din filme, adica pardon preda, as incerca ca banui ca iti trebuie si niste miscari pe acolo sa poti suci mainile si degetele in ritm. Numai sa ma prinda.... si timp sa am, m-am apucat si de un curs de franceza si imi mananca si asta timpul.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de piciul Joi 02 Ian 2014, 4:22 pm

Bravo, fetelor! Gimnastica mea este de obicei urcat scari 7 etaje; mers pe jos servici acasa 3 Km, facut curat 3 case (noi, mama...care nu mai poate, baiatul...la luna cei drept...) Sanatate sa fie! M-am interesat si eu de un club de invatat tango, vals...Nu am gasit...plus ca trebuie seriozitate. Poate imi recomandati ceva. Numai bine si spor ..acum citesc despre Jillian Michaels.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de danniela Vin 03 Ian 2014, 8:54 am

Piciul, curatenia nu se pune ca gimnastica, concentratia ta e sa faci curat nu sa te misti si sa pui anumiti muschi in miscare. Nu imi spune mie ca slabesti daca stai cu fundul in sus si aspiri juma de ora  rade rade rade 
Urcatul scarilor da.
Eu am incercat tango, dar nu m-a prins din cauza profului. Si nici salsa nu m-a prins....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Day Vin 03 Ian 2014, 4:04 pm

Hello,fete,ma slabiti voi si pe mine? Azi dimineata eram asa determinata sa merg sa imi fac abonament la zumba,dar nu stiam daca am in oras.Am intrebat si eu,si cica da,avem,si urma sa ies si sa intreb care e programul,alea-alea.Dar am ramas acasa,ghici de ce?Sa fac MANCARE zid  Offfff,hal de determinare....
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de danniela Vin 03 Ian 2014, 4:13 pm

Day, seteaza mintea prima data, si apoi restul vine!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Clio_Ela Vin 03 Ian 2014, 4:52 pm

Day, legat de Zumba... Si nu numai pt tine
in nici un caz abonament INAINTE de a PROBA. Fiecare antrenor are alt stil, aceleasi melodii si chiar aceeasi coreografie este 90% diferita cand e facuta de traineri diferiti.

Draga Piciule , daca iti controlezi miscarile si pui la treaba - cum spune Daniella- anumiti muschi, se pune si curatenia, asa pe jumatate  wink 

Dar cand faceti sport, important e sa nu fie numai Cardio ci sa lucrati "curat", adica miscarile sa fie intotdeauna controlate.
Stiu o gramada de tipe care fac de 3 ani -de 2 ori pe sapt Zumba si nu se observa nici o imbunatatire. In schimb am tipe (intre 40 si 65 de ani) care dupa 2-3 luni de Zumbaiala se mira ca pentru prima data in viata isi simt muschii umerilor  si abdomenului... Smile

Orice sport trebuie facut cu PLACERE. Asta e CEL mai important.
Orice sport trebuie facut CORECT. Asta e FOARTE important Smile
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Dorulet Vin 03 Ian 2014, 8:20 pm

Day,incearca acasa Zumba,descarci de pe hub-uri sau de pe torrente "Zumba Fitness-sculpt&Tone",e bun pentru incepatori.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Day Vin 03 Ian 2014, 8:42 pm

Neaaaaahhh...nu singura,am mai avut anul trecut o tentativa si aproape mi-am dislocat soldul.Imi trebuie coordonator,clar....si colege sa ma ambitionez si sa nu ma lase sa renunt Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de ioana soare Vin 03 Ian 2014, 9:10 pm

Bravo Uca! E super ca ti-a intrat in obicei sportul si ai dreptate, tonusul conteaza foarte mult, nu doar numarul kg. Intr-un fel arata un corp tonifiat prin sport si in alt fel un corp de aceeasi greutate , dar nelucrat. Conturul este cu totul altul.

Ai trecut la nivelul 2 de la 30 days shred?

Ela ma bucur ca ai revenit pe forum, ti-am simtit lipsa! Iar prezenta ta aici la subiect e foarte motivanta!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Uca Vin 03 Ian 2014, 11:10 pm

Vă mulțumesc pentru încurajări!
Bine ai revenit Ela!
Aura ai reluat startul până la urmă? Hai că tu m-ai tot încurajat! Să tot fie doi ani  de când mi-ai zis de Jillian și acum îmi pare rău că nu m-am apucat mai devreme.

Ioana, am făcut și nivelul doi dar doar de trei ori ( și l-am făcut în continuarea  celul dintâi ) căci s-a apucat și Adi Smile)))))))))))))) și făceam împreună nivelul întâi iar eu continuam cu doi.
Acum am terminat de făcut pentru prima oară No more truble zones, mi se pare mult mai fain și mai complex.
Am schimbat deoarece în 30 days shred sunt multe exerciții cardio iar pe Adi îl doboară, îi taie respirația ( e hipertensiv).
Și pentru mine ritmul era mult prea rapid și comparând acum cu  No more truble zones îmi place mult mai mult acesta din urmă.
Din ce-am mai citit 30 days shred și Ripped in 30 days  sunt mai mult pentru cei care vor să slăbească într-un timp mai scurt, probabil de aceea sunt mai cu herup.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Clio_Ela Sam 04 Ian 2014, 1:12 am

Multumescc de primire!!

Am postat acum vreo doi ani poza, o  repostez - vizavi de ce a spus Ioana:

ioana soare a scris:Bravo Uca! E super ca ti-a intrat in obicei sportul si ai dreptate, tonusul conteaza foarte mult, nu doar numarul kg. Intr-un fel arata un corp tonifiat prin sport si in alt fel un corp de aceeasi greutate , dar nelucrat. Conturul este cu totul altul.

Au fost o gramada de "norme" de a calcula "idealul"...
Poate va amintiti, in urma cu 20 de ani "idealul" reprezenta cam 10-15 kg mai putin decat nr centimetrilor peste metru...
Apoi s-a trecut la BMI.
Acum nu prea se mai ia in calcul nici asta, importanta acum e masa musculara mai mare, masa de grasime mica.
Cand masa musculara e mai ridicata, atunci creste si consusum de calorii (nu cele consumate de noi papand, ci caloriile consumate de corp) Smile- in stare de repaos sau la activitatile cele mai "lenese".
Am gasit si poza,  un afis intr-un studio de fitness (calitatea e slaba, insa nu am cum sa pozez din nou Sad)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Tipa care arata mai slaba are 9,4% plus masa musculara fata de cealalta, care are  9,4 plus masa de grasime.
Cea care arata mai slaba consuma 1512 calorii pe zi cand nu face nimic, cealalta consuma 1230 (grundumzatz = consumul de baza,  nu stiu cum  sa adaptez traducerea exact).

Cand e vorba de sport e clar, consumul e mult mai mare. Insa depinde si de metabolismul fiecaruia, nu cred ca s-a gasit o regula exacta pt a determina arderea mai multor calorii... (din pacate Sad).
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de piciul Sam 04 Ian 2014, 7:36 am

Fetelor multumesc de sfaturi si Clio_Ela m-ai bagat in ceata ..nu tu ci afisul...adica cea slaba are un metabolism de la mama natura si poate manca 1512 calorii si nu se ingrasa, nefacand nimic.....fata care face sport si arata bine la "contur" (cum a spus Ioana  wink ) mananca 1230 calorii, face sport si reuseste sa ramana la 63 Kg scratch
Oricum am reusit sa-mi reiau si eu gimnastica de dimineata de 10-15 minute.
Numai bine si tenacitate este ce imi doresc mie si va doresc si voua!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de aurishta Sam 04 Ian 2014, 11:44 am

Uca a scris:Aura ai reluat startul până la urmă? Hai că tu m-ai tot încurajat! Să tot fie doi ani  de când mi-ai zis de Jillian și acum îmi pare rău că nu m-am apucat mai devreme.
Da, ma pregatesc din nou de sport, chiar acum  Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 351247 Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 351247 
Uca a scris: Din ce-am mai citit 30 days shred și Ripped in 30 days  sunt mai mult pentru cei care vor să slăbească într-un timp mai scurt, probabil de aceea sunt mai cu herup.
Nu este asa, slabirea se face oricum global, in ritmul propriu al fiecarei persoane in parte si in stransa corelatie cu dieta. In rest, e chestie de preferinta. De pilda, eu prefer lucrul cu greutati, mi se potriveste mai bine . In rest, pot spune ca am testat, impreuna cu alte colege de sport, aproape toate programele lui JM, cu exceptia lui Body Revolution si Kickbox Fastfix (fiindca sunt mai noi ) si nu am observat diferenta pe care ai mentionat-o. Pur si simplu, un anumit program ti se potriveste mai bine.  Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Clio_Ela Sam 04 Ian 2014, 3:38 pm

piciul a scris:Fetelor multumesc de sfaturi si Clio_Ela m-ai bagat in ceata ..nu tu ci afisul...adica cea slaba are un metabolism de la mama natura si poate manca 1512 calorii si nu se ingrasa, nefacand nimic.....fata care face sport si arata bine la "contur" (cum a spus Ioana  wink ) mananca 1230 calorii, face sport si reuseste sa ramana la 63 Kg scratch
!

Piciu, ai inteles gresit, stai linistita, nu e asa!!
Ca cea care pare mai slaba are masa musculara mai mare: muschii cantaresc mult mai mult decat grasimea. Arata mult mai bine o femeie de 60 de kilograme cu ceva muschi decat una de 55 flaca si numai grasime pe ea... Asta e ideea.
Afisul vrea sa ne arate altceva, nu are treaba metabolismul. Muschii sunt cei care consuma energia, deci cu cat mai multi muschi, cu atat mai mari arderile, in stare de repaos sau activitatile zilnice normale.
Acele 1230 de calorii, respectiv 1512 NU sunt caloriile mancate, ci caloriile arse de corp. Cu cat ai mai multi muschi, cu atat e consumul energetic mai mare. (stiu ca ma repet Smile MUSCHII sunt cei care consuma caloriile)

Consumul de baza e altceva, sunt caloriile arse de corp pentru activitatile zilnice: cand mancam, cand citim, cand ne uitam la TV. Apropo TV, am citit ca s-au facut studii care aratau ca la un Horrorfilm ardem peste 100 de calorii Smile

La subiectul de aici suntem majoritatea care vrem sa sslabim sau sa ne tonifiem corpul, cele foarte slabe -de la mama natura oricum nu au problema asta Smile
Asa ca lasam deoparte povestea cu metabolismul si "mama natura"...

Iau acum un exemplu concret: EU. Am la fel de multe kilograme ca acum doi ani, insa cativa cm mai putin in talie si solduri. Am pierdut ceva kilograme de grasime si s-au intarit si marit muschii. (sub 57 de kg nu am coborat nici cand am facut 8-10 ore de sport pe saptamana.)

Aura, iti amintest ca am avut noi o discutie in urma cu vreo doi ani despre pielea care dupa slabitul brusc "atarna" urat?... Eu tot pe a mea o tin... La brate si la burta inca e pielea flaca, e adevarat mult mai putin vizibil decat atunci cand am slabit.Sad O fi "mama natura" de vina la mine, nu are destula elasticitate pielea si nu isi revine repede. Dupa prima nastere (la 24 de ani) am slabit peste 20 de kg in cateva luni si nu atarna nici pe jumatate ca acum, cand am slabit doar 11 kg in 7-8 luni.
Cred ca e si varsta anul viitor fac 40...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de aurishta Sam 04 Ian 2014, 9:20 pm

Clio_Ela a scris:


Aura, iti amintest ca am avut noi o discutie in urma cu vreo doi ani despre pielea care dupa slabitul brusc "atarna" urat?... Eu tot pe a mea o tin... La brate si la burta inca e pielea flaca, e adevarat mult mai putin vizibil decat atunci cand am slabit.Sad O fi "mama natura" de vina la mine, nu are destula elasticitate pielea si nu isi revine repede. Dupa prima nastere (la 24 de ani) am slabit peste 20 de kg in cateva luni si nu atarna nici pe jumatate ca acum, cand am slabit doar 11 kg in 7-8 luni.
Cred ca e si varsta anul viitor fac 40...
Ai incercat sa iti faci masaj zilnic?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Hai sa slabim ! (9) - Pagina 4 Empty Re: Hai sa slabim ! (9)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB