Ultimele subiecte
» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Astazi la 11:30 am Scris de kmn

» Mobilier homemade (2)
Astazi la 9:35 am Scris de ladybird

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Astazi la 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Astazi la 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 8:24 am Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 9:02 pm Scris de Admina

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 6:51 pm Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 11:06 am Scris de vlad_mom

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Lun 05 Dec 2016, 9:52 pm Scris de christinuca

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Ornamente de Craciun - 6
Lun 05 Dec 2016, 12:00 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Dum 04 Dec 2016, 11:51 am Scris de kmn

» probleme masina de cusut
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

» Ce gatim azi? (10)
Sam 03 Dec 2016, 5:15 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Vin 02 Dec 2016, 10:05 pm Scris de Ionut Panaitescu

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Vin 02 Dec 2016, 3:46 pm Scris de LRodica

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Vin 02 Dec 2016, 3:39 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Pagina 6 din 12 Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(5)

Mesaj Scris de diada la data de Vin 30 Aug 2013, 10:08 am

eu zic sa o iei fasra regrete! O au foarte multe fete de pe forum, inclusiv eu!

cu siguranta isi merita banii, un triplock este peste 1000 lei.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6455
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de despina13cucli la data de Vin 30 Aug 2013, 11:41 am

de unde iau picioruse diferite pt triplock?

despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 640
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de orhapetru la data de Vin 30 Aug 2013, 7:18 pm

despina13cucli a scris:de unde iau picioruse diferite pt triplock?
Se potrivesc piciorusele universale care merg si la toyota ( asa se lauda matri.eu un magazin din olanda de unde am cumparat si eu, sunt mai sus in postarea anterioara )
daca faceti poze la piciorusul standard ca sa vad sistemul de prindere imi bat eu capul si caut..... Smile

orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 566
Varsta : 40
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de ancuta_ancuta la data de Sam 31 Aug 2013, 10:37 am

Buna, tuturor!  
orhapetru, piciorusele acelea le foloseti la brother? ...eu am 1034d , tare as vrea setul ala de trei picioruse dar nu stiu...oare merg si la a mea?
Multumesc!
O intrebare de novice in ale surfilatului...oare cum fac sa-mi iasa cusatura aceea mai ingusta?
O zi linistita!

ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 37
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de orhapetru la data de Sam 31 Aug 2013, 12:28 pm

ancuta_ancuta a scris:Buna, tuturor!  
orhapetru, piciorusele acelea le foloseti la brother? ...eu am 1034d , tare as vrea setul ala de trei picioruse dar nu stiu...oare merg si la a mea?
Multumesc!
O intrebare de novice in ale surfilatului...oare cum fac sa-mi iasa cusatura aceea mai ingusta?
O zi linistita!
piciorusele le folosesc la ToyotaSLR4D
Stiu ca cele Brother se potrivesc cu cele de la Bernina dar nu stiu daca toate modelele, o sa citesc azi pe net, ma interesez si iti spun.
Fa o poza in detaliu la piciorusul cu care e dotata  masina si ma apuc de cautat( conteaza sistemul de prindere si distanta boltului de prindere)
magazin matri.eu

Astea sunt accesoriile pentru brother ce am gasit eu :
ASta e sistemul de prindere cu clema :
si asta e piciorusul standard si care se potiveste la urmatoarele modele : 925D, 929D, 935D, 1034D, 3034D

Pentru surfilat ingust se scoate acul din stanga si ramane dor cel din dreapta si atunci iasa cusatura cam de 3 mm

orhapetru
Senior
Senior

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de ancuta_ancuta la data de Sam 31 Aug 2013, 1:43 pm

Multumesc tare mult Petru!
Imi face cu ochiul setul ala de zic ei ca e universal...
Multumesc tare mult si pt tips-ul cu acul, citisem despre asta si in paginile precedente, acum chiar ma mobilizez sa vad cum se scoate acul Smile
Iata si foto ...sper ca e destul de in detaliu... asta pana aflu cum scot piciorusul Smile

ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de orhapetru la data de Sam 31 Aug 2013, 2:03 pm

ancuta_ancuta a scris:
asta pana aflu cum scot piciorusul Smile
se ridica talpa masinii in pozitia ridicat si de la clema mica neagra din spate se apasa ( seama cu sistemul click de la masinile de cusut casnice cand se schimba piciorusele ) si se ridica putin arcul acela negru care tensioneaza piciorusul pe material.
se poate si  desuruba talpa cu totul de la surubul de prindere; in cele 2 poze de mai sus sunt dispozitivul de prindere si piciorusul propriu zis numai ca sunt fotografiate separat iar pe masina sunt asamblate impreuna. Este foarte simplu numai ca trebuie lucrat cu grija mai ales daca sunt si acele montate si ata infilata Smile
Succes !!!

orhapetru
Senior
Senior

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de carmensz la data de Sam 31 Aug 2013, 6:15 pm

Eu am un piciorus care surfileaza si face tiv invizibil in acelasi timp si nu am reusit sa il folosesc, nu reusesc sa fac un tiv invizibil cu el. Am Brother 4234D, am urmarit si filmulete pe net, degeaba ca tot nu reusesc. Surfilez si apoi ii fac tivul la masina de cusut cu piciorus special, sau cu mana ca iese cel mai invizibil.

carmensz
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 38
Localizare : oradea
Data de inscriere : 28/05/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de despina13cucli la data de Sam 31 Aug 2013, 9:16 pm

nu am o poza, dar masina mea e cea de la l--l, pfaff ul pe care/l au mai multe fete de aici
cred ca trebuie desurubat piciorul

despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 640
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

manual in limba romana pentru masina de surfilat element by PFAFF 1230OL cumparata de la LIDL

Mesaj Scris de danavarzaru la data de Lun 02 Sept 2013, 11:42 pm

Buna seara,
De curand am achizitionat o masina de cusut si surfilat de la LIDL marca element by PFAFF 1230OL, iar acasa am descoperit ca nu are manual de utilizare. Daca cumva aveti scanat acest manual care m-ar ajuta tare mult, v-as fi recunoscatoare sa-l pot primi pe mail.
Multumiri anticipate.

danavarzaru
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de masini.cusut.croit la data de Lun 02 Sept 2013, 11:52 pm

ancuta_ancuta
Buna seara, pt un surfilat mai ingust se reduce taiere materialului adica distanta dintre placuta si cutite.

masini.cusut.croit
Nou venit
Nou venit

Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mar 03 Sept 2013, 6:22 am

Eu cand am avut de surfilat ingust, de ex o esarfa, am anulat si cutitul (la sfatul Karinei) si a mers foarte bine asa, nu mi s-a destramat cusatura.

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6455
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de ancuta_ancuta la data de Mar 03 Sept 2013, 7:43 am

masini.cusut.croit , diada multumesc de sfaturi!
Azi o mai bibilesc, ca incet-incet sa invat cum anulez cutitul si cum ajustez distanta; multumesc de idei!

ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Flora-handmade la data de Mar 03 Sept 2013, 1:38 pm

La Merrylock-ul meu, pe placa de ac am un buton (deget de coasere) care culiseaza de la N la R. Daca nu vreau sa fac tiv, la tesaturi usoare, fara anularea taierii, reglez butonul la pozitia R si lungimea cusaturii (de la butonul din partea dreapta a masinii) o rotesc la 1. Ca sa nu mi se destrame cusatura incerc la viteza mica, dar si asa este destul de riscant mai ales la cusaturi curbe, o sa incerc si eu cu anularea cutitului si sa tai surplusul ulterior.  Degetul de coasere se poate pune
si in pozitii intermediare si la o lungime mai mare a cusaturii. Cutitul se poate anula tragand usor de el si rotindu-l in sens invers acelor de ceasornic.

Flora-handmade
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 12
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 09/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de ggeorgiana la data de Mar 10 Sept 2013, 9:40 pm

Buna! Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati voi. Toate masinile de cusut care au programul de surfilat necesita un picior special?

ggeorgiana
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 16/07/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de orhapetru la data de Mier 11 Sept 2013, 3:19 pm

ggeorgiana a scris:Buna! Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati voi. Toate masinile de cusut care au programul de surfilat necesita un picior special?
Sarut'mana
Aici este vorba de masinile de surfilat ( triplock sau overlock cum se mai numesc ) cred ca ca ce intrebi tu este pentru masina liniara care are program de "surfilare" dar e numa o lauda a producatorilor ( surfilare insemana minim 3 fire : un fir la ac si 2 fire la graifare ), ce face masina casnica la surfilare inseamna cusatura in zig-zag si care ajuta sa nu se destrame materialul dar nicidecum surfilare.
cos

orhapetru
Senior
Senior

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de croitorash la data de Mier 11 Sept 2013, 4:41 pm

Intr-adevar, masinile de cusut pot executa, cu un piciorus special, o cusatura asemanatoare celei executate de overlock. Eu am un Brother si am cumparat si piciorus special de surfilat. Nu am fost satisfacuta de cusatura obtinuta pentru ca trebuie sa lucrezi la viteza foarte mica, se incurca ata si se rupe...In plus, nu merge pe orice material..In cele din urma am cumparat un overlock Smile

croitorash
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 6
Localizare : aici
Data de inscriere : 03/06/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Mier 11 Sept 2013, 5:10 pm

Nu stiu ce inteleg altii prin surfilat, dar eu cred ca masinile liniare nu doar "se lauda" ca surfileaza, ci chiar asta fac cu zigzagul lor.

E adevarat, e o cusatura mai simpla decat cea a triplockului, dar serveste scopului de a surfila, adica de a trata marginea rezervelor de cusatura asa incat ea sa nu se mai destrame.

Asta din ciclul "Parerea mea" Smile

rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mier 11 Sept 2013, 6:02 pm

rosita a scris:Nu stiu ce inteleg altii prin surfilat, dar eu cred ca masinile liniare nu doar "se lauda" ca surfileaza, ci chiar asta fac cu zigzagul lor.
E adevarat, e o cusatura mai simpla decat cea a triplockului, dar serveste scopului de a surfila, adica de a trata marginea rezervelor de cusatura asa incat ea sa nu se mai destrame.
Asta din ciclul "Parerea mea"
Ai dreptate!

orhapetru a scris:Aici este vorba de masinile de surfilat ( triplock sau overlock cum se mai numesc ) cred ca ca ce intrebi tu este pentru masina liniara care are program de "surfilare" dar e numa o lauda a producatorilor ( surfilare insemana minim 3 fire : un fir la ac si 2 fire la graifare ), ce face masina casnica la surfilare inseamna cusatura in zig-zag si care ajuta sa nu se destrame materialul dar nicidecum surfilare.
Ba nu! Surfilarea este operatiunea de coasere mecanica sau MANUALA, prin care se intareasc marginile tesaturilor pentru a preveni destramarea. Punct. Eu, de exemplu, daca as avea rabdare si indemanare as prefera surfilarea manuala, haute couture, cu surjet simplu sau dublu (incrucisat) sau cu feston. Surfilarea mecanica poate fi facuta in functie de material si tehnologie, cu 2, 3 sau 4 fire, cu cusatura zig-zag (asa cum fac si masinile casnice) sau cu cusatura tip overlock, preferata in tehnologia industriala.

EDIT: Si inca ceva: masina LINIARA casnica sau industriala executa numai cusatura dreapta (tighel). In general masinile industriale fac un singur tip de cusatura sau operatiune. Masinile casnice moderne sunt concepute special pentru a executa mai multe tipuri de cusaturi / operatiuni.

Si stiti vorba aia ca nicio masina nu e mai buna decat soferul ei? La fel si cu masinile e cusut - am vazut produse de-o calitate impecabila lucrate manual, am vazut produse de mare calitate si rafinament lucrate la masina liniara casnica (cu pedala) sau la masina casnica multi-op, dupa cum am vazut si produse dezastroase lucrate pe cea mai de varf tehnologie industriala. Sigur ca dotarea tehnologia ajuta, dar ceea ce conteaza cu adevarat e priceperea si MESTESUGUL.

Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 49
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ggeorgiana la data de Mier 11 Sept 2013, 6:57 pm

Eu am un AEG cu carte de instructiuni in germana insa mai e o foaie pe care sunt scrise in romana tipurile de cusaturi si am vazut ca are si cusatura overlock. Am folosit cusatura aceasta cu piciorus pentru cusatura dreapta si nu sunt foarte incantata de rezultate...dupa cateva spalari incep sa iasa fire din material si ma gandeam ca poate gresesc si am nevoie de un piciorus special pentru tipul acesta de cusatura sau poate e din cauza ca nu am o masina prea buna. De aceea ma gandeam sa cumpar un Brother sau Singer cu program de surfilare pentru ca un triplock am vazut ca este destul de scump. Dar parca nu as vrea nici sa dau banii pe o alta masina de cusut normala care sa faca acelasi lucru cu cea pe care o am eu. Voi ce ma sfatuiti? (Si multumesc pentru raspunsuri)

ggeorgiana
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de orhapetru la data de Mier 11 Sept 2013, 7:53 pm

Buburuza a scris:
rosita a scris:

orhapetru a scris:Aici este vorba de masinile de surfilat ( triplock sau overlock cum se mai numesc ) cred ca ca ce intrebi tu este pentru masina liniara care are program de "surfilare" dar e numa o lauda a producatorilor ( surfilare insemana minim 3 fire : un fir la ac si 2 fire la graifare ), ce face masina casnica la surfilare inseamna cusatura in zig-zag si care ajuta sa nu se destrame materialul dar nicidecum surfilare.
Ba nu! Surfilarea este operatiunea de coasere mecanica sau MANUALA, prin care se intareasc marginile tesaturilor pentru a preveni destramarea. Punct. Eu, de exemplu, daca as avea rabdare si indemanare as prefera surfilarea manuala, haute couture, cu surjet simplu sau dublu (incrucisat) sau cu feston. Surfilarea mecanica poate fi facuta in functie de material si tehnologie, cu 2, 3 sau 4 fire, cu cusatura zig-zag (asa cum fac si masinile casnice) sau cu cusatura tip overlock, preferata in tehnologia industriala.
eu dadusem raspuns la ce a scris ggeorgiana :

Buna! Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati voi. Toate masinile de cusut care au programul de surfilat necesita un picior special?   iar eu am inteles ca era vorba de masina casnica care poate sa faca zig zag, sau cateva cusaturi ornamentale de margine si apoi se poate taia cu o foarfeca materialul si asa nu se mai destrama.
cred ca aici vorbim despre surfilare la masinile de surfilat Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) nu? de aceea am comparat surfilarea care o face o masina casnica cu ce face  un overlock, nu vorbim de surfilare manuala...sper sa nu degenereze discutia intr-o "cearta virtuala "!!!
cos

orhapetru
Senior
Senior

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mier 11 Sept 2013, 9:29 pm

orhapetru a scris: eu dadusem raspuns la ce a scris ggeorgiana :

cred ca aici vorbim despre surfilare la masinile de surfilat Triplock(overlock); totul despre surfilare(5) nu? de aceea am comparat surfilarea care o face o masina casnica cu ce face  un overlock, nu vorbim de surfilare manuala...sper sa nu degenereze discutia intr-o "cearta virtuala "!!!
Petru,
Nici vorba de cearta virtuala. Sigur ca acest subiect este dedicat surfilarii tip overlock si masinii care executa aceasta operatiune. Dar pe acest forum, majoritatea utilizatorilor sunt amatori intr-ale croitoriei, unii mai putini experimentati, altii mai priceputi; unii incepatori, altii profesionisti. Tocmai de aceea am gasit ca e absolut necesar sa clarific ca SURFILAREA operatiunea de coasere / finisare a marginii materialului pentru a preveni destramarea si poate fi executata in foarte multe moduri, manual sau la masina. Este bine sa-i ajutam pe cei care au mai putine notiuni despre croitorie sa invete si sa foloseasca corect terminologia (de aceea am explicat si ce e o masina liniara - cu riscul de a fi putin off-topic).

ggeorgiana a scris:Eu am un AEG cu carte de instructiuni in germana insa mai e o foaie pe care sunt scrise in romana tipurile de cusaturi si am vazut ca  are si cusatura overlock. Am folosit cusatura aceasta cu piciorus pentru cusatura dreapta si nu sunt foarte incantata de rezultate...dupa cateva spalari incep sa iasa fire din material si ma gandeam ca poate gresesc si am nevoie de un piciorus special pentru tipul acesta de cusatura sau poate e din cauza ca nu am o masina prea buna. De aceea ma gandeam sa cumpar un Brother sau Singer cu program de surfilare pentru ca un triplock am vazut ca este destul de scump. Dar parca nu as vrea nici sa dau banii pe o alta masina de cusut normala care sa faca acelasi lucru cu cea pe care o am eu. Voi ce ma sfatuiti? (Si multumesc pentru raspunsuri)
Georgiana,
Chiar daca e off-topic, incerc sa-ti raspund atat cat ma pricep si eu. Intr-adevar, surfilarea cu zig-zag are cateva dezavantaje, cel mai neplacut fiind acela ca nu "sigileaza" foarte bine marginea si in timp apar "scamute" inestetice. La surfilarea cu zig-zag trebuie sa tii cont de tensiunea atelor la ac si suveica, sa fie foarte bine reglata si de grosimea acului, corespunzatoare grosimii materialului. In plus, pasul si latimea cusaturii trebuie alese astfel incat cusatura sa nu fie nici rigida si grosolana, dar nici prea larga. Si presiunea in talpita / piciorus trebuie sa fie putin mai mica, altfel materialul se "valureste".

Cateva trucuri pe care le-am folosit eu pentru rezultate foarte bune pentru surfilarea cusaturilor cu reserve descalcate:
1. La materialele subtiri, in loc sa surfilez marginea materialului, fac un fel de tiv de 3-4 mm, intors simplu pe care-l cos cu zig-zag. Si inca ceva! Daca materialul permite, pre sa apretez usor tesaturile subtiri inainte de croire - se lucreaza mult mai usor.
2. Pentru materialele semi-subtiri si la materialele groase aplic o banda de termocolant (cel mai subtire si moale) de 7-8 mm pe marginea tesaturii, si surfilez dupa aceea
3. Pentru zig-zag eu folosesc piciorusul normal dar mai mult il folosesc pe cel de plastic,

Alte metode pentru a obtine un produs bine finisat fara surfilare:
- cusatura frantuzeasca pentru materiale subtiri (voal, batist, matase, satin, panzeturi etc.)
- cusatura refec, pentru tesaturile semi-subtiri / pentru produsele sport (doc, denim, tercot etc.)
- bordarea cu banda bias pentru materiale groase (catifea, stofa etc.)

Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Mier 11 Sept 2013, 9:42 pm, editata de 1 ori

Buburuza
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de ggeorgiana la data de Mier 11 Sept 2013, 9:38 pm

Multumesc mult pentru sfaturi! Este adevarat ca nu am cusut foarte mult pana acum, mi-a luat ceva timp pana am ajuns sa fac niste hainute care sa arate bine si "a haine" si as fi vrut sa ma lamuresc si cum sta treaba cu surfilatul si problema destramarii. Ma scuzati ca am fost off-topic insa e a2a sau a3a oara cand am intrat pe forum de cat am contul facut si a fost singurul topic pe care l-am gasit sa aiba cat de cat legatura cu problema mea.

ggeorgiana
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Buburuza la data de Mier 11 Sept 2013, 9:59 pm

Georgiana,
Eu as zice ca nu e chiar 100% off-topic wink 
Nici eu n-as sti unde se potriveste aceasta intrebare. In fond, este vorba tot despre surfilare.

Buburuza
Senior
Senior

Sus In jos

MASINA DE SURFILAT

Mesaj Scris de trasorv la data de Lun 16 Sept 2013, 10:26 pm

Salutare tuturor, am o intrebare pentru cunoscatori. Vreau sa stiu parerea cuiva avizat despre masina de surfilat Mauser Spezial , cine e producatorul si daca este o masina buna . Multumesc celor care isi fac timp sa-mi raspunda

trasorv
Nou venit
Nou venit

Localizare : braila
Data de inscriere : 16/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 4:21 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 12 Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB