Ultimele subiecte
» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 11:09 am Scris de ancaanca

» La sueta .... de seara ! 22
Sam 19 Aug 2017, 8:18 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Sam 19 Aug 2017, 7:44 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sam 19 Aug 2017, 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Sam 19 Aug 2017, 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Sam 19 Aug 2017, 11:33 am Scris de Dorulet

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sanatatea noastra - Cap 2

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 07 Ian 2014, 10:11 pm

Bravo Adriuta, uniti vom invinge! hug Sunt de vazut aceste emisiuni, lasati alte treburi marunte, pentru ca asta va face mult mai bine sanatatii si viitorului vostru si al familiei voastre!!!
Si un alt video, despre fermele de carne si indoparea animalelor cu antibiotice si sedative, preventiv. Antibiotice care ajung in farfuria noastra, in carne, lapte si ouale consumate. zid 

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cum zice si Letho, macar sa luptam, sa reducem, sa deschidem ochii altora. La delikat am renuntat acum ani de zile si mama mea si eu si se simtea lipsa lui, in mancaruri. A fost o perioada de tranzitie, o tin minte, clar. Acum gatesc cu tone de legume ciorba si ce mandru e tatal meu cand ne enumera ingredientele si mai ales cand sunt din curte, toate, vara.
La oras... e mai greu, asa e. Nici de la tarani nu stii ce iei, pun azotati, ca sa creasca leguma sa traga la cantar, mai toti. Puilor de curte li se dau concentrate (un praf de cereale, amestecat poate cu praf de oase si hormoni de crestere) ca sa ajunga si puiul de tara de un kilogram in cateva luni, nu intr-un an, cum e firea naturii.
Un pas bun este sa o mai rariti cu alimentele din carne, mai ales cele procesate, daca nu cu carnea de tot. Eu am ales asta acum cativa ani si incet-incet si sotul meu a rarit-o si spre uimirea mea spunea ca nu-i simte lipsa. Cand iesim mananca o pizza, pui sau altele cu carne, dar in casa nu isi cumpara decat ghiudem sau chestii crud-uscate, ii plac si nici nu par sa aiba atatea E-uri ca sunca, salamul, pastrama, etc. Nu mai cere feluri cu carne si o ciorba de pleurotus e savurata cam la fel ca una de burta, ii plac budinci cu multa branza, macaroane, feluri chinezesti sau indiene, pe cat ma pricep sa fac, fara carne, normal. Fetita noastra alege zilnic supa de gaina de tara, in rest o feresc si ai mei de mezeluri, pe cat se poate. La noi mananca Almette, cascaval sau telemea, rosii, masline, salata, oua, etc.
Monoglutamat nu au cum sa bage in legume si fructe prospete (pesticide si substante ca sa tina si sa nu se strice, da, din pacate), nu pot baga in branza si cascaval (din cate stiu), nici in lactate si oua proaspete; in ciuperci, in boabe gen fasole, mazare (uscata sau congelata), soia, naut, hrisca, etc. Monoglutamat se baga in mezeluri, conserve de carne (si de soia, pate), chipsuri, dulciuri care au termen de valabilitate de un an sau mai mult (napolitane, biscuiti, etc.), sosuri care tin pe raft, tot asa, ani de zile. Ca o alternativa la Vegeta, exista in Plafaruri baza de mancare, din legume uscate, fara adaos de sare sau aditivi. E ceva mai scump, dar merita, daca sunt mofturosi la mancare, in casa. Sau putem sa deshidratam si macinam legumele, in sezonul cald si sa le pastram peste iarna. Exista ketchup de la Heintz care nu are chimicale (prea multe rade ) si mustaruri mai naturale, se poate manca o branza, in loc de sunca, cascaval in loc de pastrama, un suc de fructe proaspat stors (sau un iaurt de baut, cat mai natural), in loc de suc chimic si cola. Alternative exista, trebuie doar sa avem ceva rabdare sa citim etichetele si sa speram ca nu ne mint. Din pacate, in Romania nu stiu ce legislatie este si cat de verificati sunt producatorii, cand eticheteaza. Am gasit produse pe care le stiam sigure, fara prea multe E-uri sau cu mai putine si dupa cateva luni stupoare... pe eticheta erau multe E-uri trecute. De ce oare? Au schimbat reteta sau doar i-au prins ca omit sa treaca? zid 
Si totusi aici e ok sau mai ok. Tendinta este ca E-urile sa acapareze 99% din alimente, ca in afara. Sau restul de 1% sa coste enorm. O paine alba mare, in State era pana intr-un dolar si avea... vreo 20+ de E-uri. M-am crucit. Am cautat una mai sanatoasa si am gasit, la vreo 2-3$ o paine mult mai mica, deci vreo 9lei. Aici inca se mai gasesc paini care mucegaiesc cand le trece termenul de valabilitate (care e de cateva zile) si nu au E-uri, la vreo 3-4lei.
O alternativa este sa faci cam tot in casa si sa preferi ideea de putin si bun. Decat sa mananci cum specifica si in video, tone de mancare fara valoare nutritionala, care doar ingrasa, mai bine mananci putin si sanatos (cu multe vitamine din legume si fructe, seminte, boabe, alune, etc.). Cred ca in sezoanele calde, ne putem permite cu totii in Romania, sa mancam cat mai sanatos, dar cati o fac. Cati nu aleg cartofi turcesti, doar pentru ca sunt cu 20 de bani mai ieftini decat cei romanesti si arata de poza?
Cu acest video mi-am amintit sa pun la incoltit niste seminte, sa mancam germeni. Asta vara eram innebunita dupa ei, dar iarna sunt mult mai sanatosi si e nevoie de ei. In pus sunt satiosi si tin loc de carne, cu brio. Se gasesc tot in plafaruri seminte bio, fara pesticide, sigure pentru incoltire. Revin la exemplul familionului, sotul mananca germeni de lucerna in disperare (desi il mai temperez, ca nu sunt recomandati in cantitati mari), desi nu l-am invat eu, i-a descoperit el si fetita mananca salate de germeni, tot asa, vazand la noi ca mancam. Nu ii place graul sau floarea soarelui incoltite, insa. Doar boabele mici.
Concluzia... daca nu mai e sigur sa mancam traditional, ca bunicii si parintii nostri (pe vremuri carnea era carne, leguma era sanatoasa, oul era galben de la porumb, etc.), ne mutam pe super-alimente, care ne hranesc, fara sa ne omoare... rapid. wink  Va recomand blogul LaLena, care are si diverse preparate de acest gen, inclusiv explica prepararea germenilor, a iaurtului in casa, quinoa, etc.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Mar 18 Feb 2014, 7:40 pm

ALIMENTE NOCIVE PENTRU ORGANISMUL UMAN
Mi s-a cerut recent din partea unor cititori o listă cu alimente nocive pentru organismul uman. În cele ce urmează, vă prezint principalele alimente pe care, din cauza efectelor perturbatoare asupra sănătăţii, le-am integrat în această categorie. În unele situaţii am indicat şi posibili înlocuitori.

Moda înlocuirii alimentelor naturale cu cele chimice, pe motiv că sunt mai ieftine, a determinat apariţia unor produse alimentare cu efecte nedorite. Totuşi, dacă ne gândim bine, banii pe care îi economisim acum pe mâncare îi vom da mai târziu la medic. Bineînţeles, faptul că ne îmbolnăvim nu interesează pe cei ce produc astfel de alimente. Dimpotrivă, ei îşi întreţin şi chiar extind clientela prin reclame persuasive, bine puse la punct, singurul lor interes fiind profitul.
Este bine de ştiut, încă de la început, că acest tip de alimente sunt lipsite de o serie întreagă de biocatalizatori (vitamine, enzime, minerale, oligoelemente etc.) fără de care nu pot fi asimilate.
Vieţuirea omului în strânsă legătură cu natura, de-a lungul miilor de ani, a creat modele (patterns) metabolice foarte stabile, astfel încât aceste alimente nenaturale, carenţate şi modificate structural prin procese de prelucrare şi rafinare, sunt identificate ca ceva străin, necunoscut corpului uman. Aşa se explică o serie întreagă de toxine şi deşeuri metabolice responsabile de o gamă largă de afecţiuni, care se acumulează în organismul omului modern.

Zahărul

Este, fără îndoială, una dintre cele mai periculoase substanţe de pe piaţa alimentară în zilele noastre. Ne referim la zahărul alb, rafinat (din sfeclă de zahăr sau trestie), din care s-au eliminat toate vitaminele, mineralele, proteinele, fibrele, apa şi alte elemente sinergice. Acest zahăr este un produs de sinteză, care nu se găseşte în natură şi deci nu este potrivit consumului de către fiinţa umană. Alte zaharuri, precum fructoza din fructe sau miere, lactoza din lapte şi maltoza din cereale sunt substanţe cu certă valoare nutritivă. Zahărul brut este o substanţă maronie, lipicioasă, obţinută prin simpla fierbere urmată de evaporare a sucului de trestie de zahăr: acesta este un aliment sănătos, hrănitor, dar greu de găsit în Occident. O varietate „descoperită” de comercianţi (aşa numitul „zahăr brun”) nu este altceva decât zahărul alb amestecat cu melasă, prin urmare, nu este mai presus de zahărul rafinat.

Pentru a ne explica efectele nocive ale zahărului, să vedem traseul pe care îl face acesta în organism, odată ce a fost ingerat:
Zahărul străbate cu uşurinţă intestinul subţire, ajungând în sânge, unde provoacă hiperglicemie. Aceasta va determina o stare de excitare fizică şi nervoasă. Pancreasul, alertat peste măsură, va secreta mai multă insulină decât normal, ceea ce are ca rezultat scăderea zahărului din sânge sub medie, aşa încât se instalează o stare de hipoglicemie. Ficatul îşi face datoria şi transferă o parte din rezervele sale de glucide în sânge. Aceste alternanţe dereglează întregul metabolism şi, în timp, obosesc şi uzează organismul (mai ales pancreasul), epuizând în acelaşi timp sistemul nervos.
Zahărul afectează grav şi imunitatea. Insulina, care rămâne în circulaţia sanguină mult timp după ce zahărul a fost metabolizat, inhibă hormonul de creştere secretat de glanda pituitară. Hormonul de creştere este reglatorul principal al sistemului imunitar; consumul zilnic de zahăr induce un deficit al acestui hormon, predispunând la deficienţă imunitară. În plus, zahărul e tratat ca agent străin şi toxic de către sistemul imunitar, atât din cauza structurii sale chimice nenaturale, cât şi a contaminării industriale cu alţi compuşi, reţinuţi în procesele de rafinare. Astfel, zahărul declanşează un răspuns imunitar inutil şi în acelaşi timp, inhibă funcţia imunitară, acţionând ca o sabie cu două tăişuri. Zahărul este principalul acuzat în multe boli şi stări degenerative. Zahărul poate provoca cu uşurinţă diabet şi este un factorul major în apariţia candidozei, ambele larg răspândite în lumea occidentală industrializată. Pentru metabolizarea acestui produs, organismul trebuie să împrumute de la ţesuturi vitaminele, mineralele şi alte substanţele nutritive care îi lipsesc. Astfel, consumul masiv de zahăr provoacă reducerea constantă a cantităţii de substanţe nutritive din organism.
Se susţine că aceste „mici” dezastre se produc doar în cazul unui consum masiv de zahăr, ceea ce nu se petrece în majoritatea cazurilor. Dacă avem în vedere că doar un litru de Cola conţine 150 de grame de zahăr (dar şi o gamă largă de substanţe chimice excitante), ne putem da seama că marea majoritatea a consumatorilor se expun fără să-şi dea seama la aceste pericole.
Zahărul este vinovat şi de apariţia cariilor dentare, nu atât prin contactul cu dinţii, cât prin mobilizarea calciului din organism în scopul neutralizării acidităţii produse de zahăr în detrimentul sistemului osos şi al dentiţiei, care devin mai fragile. De asemenea, zahărul sărăceşte organismul de potasiu, magneziu, elemente necesare unei funcţii cardiace normale, fiind astfel un factor determinant în bolile cardiovasculare.
Reducerea nivelului de substanţe nutritive ca urmare a consumului ridicat de zahăr poate provoca creşterea poftei de mâncare, organismul încercând să echilibreze pierderile. De aici şi până la supraponderalitate nu este decât o chestiune de timp.
Mulţi oameni ingerează mai mult zahăr decât le este necesar pentru a produce energie. Când se întâmplă astfel, ficatul converteşte excesul în molecule numite trigliceride şi îl stochează sub formă de grăsimi, sau produce colesterol, pe care îl depune în vene şi artere. Zahărul devine astfel un factor major cauzator de obezitate şi arterioscleroză. Astfel se demontează teoria conform căreia, în cazul bolilor de inimă, ar fi recomandat consumul unui cub de zahăr „pentru întărire”. Deci nu numai că nu e recomandat, dar chiar contraindicat cu stricteţe!
De asemenea, zahărul este o substanţă care induce obişnuinţă. S-a constatat că renunţarea la zahăr duce invariabil la apariţia simptomelor asociate cu narcoticele: oboseală, tristeţe, moleşeală depresie, dureri de cap, de membre. Consumurile curente pe cap de locuitor din ţările dezvoltate (30 – 50 kg/an, adică 100-150 de gr./zi) confirmă acest lucru. Acest consum poate fi calificat drept „abuz”. Mulţi oameni nu realizează ce cantitate mare de zahăr consumă, deoarece acesta e ascuns în alimente (noi nu „vedem” la propriu cât zahăr conţin acestea şi astfel ne putem înşela).
Consumul de zahăr din SUA este atât de ridicat, încât a devenit o problemă socială prin efectele nedorite asupra comportamentului, în special la copii, aceştia manifestând progresiv tulburări severe de comportament şi dificultăţi la învăţare. Într-un studiu recent, condus de dr. C. Keith Connors de la spitalul de copii din Washington, s-a descoperit existenţa unei legături nefaste între consumul de dulciuri şi carbohidraţi (sub formă de prăjituri sau biscuiţi) şi comportamentul violent, hipertensiunea şi dificultăţile la învăţare. Alte studii arată faptul că s-a putut reduce violenţa din închisori eliminând zahărul rafinat şi amidonul din dieta puşcăriaşilor. În 1991, în Singapore s-a interzis vânzarea de băuturi dulci răcoritoare în toate şcolile şi centrele de tineret, având în vedere pericolul pe care îl prezintă zahărul pentru sănătatea fizică şi mintală a tinerilor. Sigur, toate aceste efecte negative ale zahărului sunt vizibile în ani dar, cu cât vom lua mai devreme măsuri, cu atât organismul nostru va fi mai eliberat de o muncă şi un efort inutile.
Înlocuitori ai zahărului:
- mierea de albine – cel mai bun înlocuitor
- zahărul invertit – 1 kg zahăr alb, 500g apă, sucul unei lămâi se fierb 10 minute, colectându-se spuma cu o lingură de lemn; ceea ce se obţine este un amestec de două monozaharide (glucoză şi fructoză), cu putere dublă de îndulcire faţă de zahăr; el nu prezintă nici pe departe dezavantajele zahărului dar, cu toate acestea, nu este nici întru-totul benefic.

Zaharina

Zaharina a fost descoperită în 1879 de către chimişti. Foarte săracă în calorii şi de 200-500 ori mai dulce decât zahărul, s-a impus rapid ca îndulcitorul ideal pentru diabetici şi supraponderali. În 1977, în urma publicării unor studii din care rezulta că şobolanii hrăniţi cu cantităţi foarte mari de zaharină dezvoltau cancer la vezică, s-a propus interzicerea consumului zaharinei. Cercetările ulterioare nu au arătat o creştere a riscului de contractare a cancerului la vezică la oamenii care consumau zaharină. Cu toate acestea, în octombrie anul 1996, în SUA s-a propus înscrierea zaharinei pe lista substanţelor cu potenţial cancerigen, în timp ce în alte ţări aceasta a fost interzisă complet. Din nefericire, între timp au apărut şi alţi îndulcitori hipocalorici, cum ar fi aspartamul, care au o toxicitate mult mai mare decât zaharina.

Aspartamul

Aspartamul, un produs de 200 de ori mai dulce decât zahărul şi care practic nu conţine nici o calorie, este un ester metilic al dipeptidului L-aspartil – L-fenilalanină.
El se descompune în:
- 50% fenilalanină, care poate să fie neurotoxică şi, la unele persoane sensibile, poate produce crize epileptice;
- 40% acid aspartic, care poate produce tulburări ale creierului aflat în dezvoltare;
- 10% metanol care, dacă se transformă prin oxidare în formaldehidă, este foarte toxic.
ACSN (Aspartame Consumer Safety Network) relatează că 85% din sesizările înregistrate la FDA (Federal Drug Administration – SUA) se referă la reacţiile adverse ale aspartamului: cardiace, neurologice, dermatologice, respiratorii, scăderea glicemiei, sindrom Alzheimer, intoxicaţie cu formaldehidă. Au fost raportate până în prezent mai multe decese şi cel puţin 70 de simptome diferite, ca rezultat al consumului de aspartam. Dintre acestea, semnalăm ca deosebit de grave: blocarea formării serotoninei în creier, care poate produce tulburări comportamentale, cum ar fi violenţă, tendinţă de sinucidere; dureri de cap, insomnie, depresie, ostilitate, anxietate; tulburări ale funcţiei tiroide; inhibiţia formării neurotransmiţătorilor; scăderea auzului, a văzului; pierderi de memorie sau tulburări în vorbire; crampe musculare, oboseală, aritmie; creşterea exagerată a poftei de mâncare (provocată de creşterea glicemiei) etc. Chiar dacă FDA a aprobat aspartamul ca aditiv alimentar, specialiştii consideră că produsul trebuie supus la noi teste.
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3991
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 21 Feb 2014, 10:33 pm

Controlul populaţiei prin glutamatul de monosodiu

“De ce femeile din China nu fac cancer de sân?” Un stil de viaţă care ajută la a preveni şi vindeca boala

În spatele etichetei: Iaurtul cu zmeurică este, de fapt, iaurtul cu gândăcei

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Sam 22 Feb 2014, 6:06 pm

Stie cineva daca Glucozaminul luat pentru mobilitatea articulatiilor , artita , ,,,merge,,, cu grepfuitul ?
Imi place sa-l consum unul pe zi dar iau si omega 3 , vit E vit C si colesteran de la plafar pe baza de drojdie !
Voi ce ziceti ?
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 24 Feb 2014, 8:43 am

Interesante informatiile Admina!!
Ieri m-am dus acasa si am inceput sa caut pe toate etichetele ce fel de Euri contin conservele. Pana si maslinele in saramura avea glutamat, made in Italia. M-am uitat pe pateul de ficat, asta avea ceva de sodium nu stiu ce, nu imi mai aduc aminte, denumirile ori sunt in engleza ca denumire populara ori ca denumire stiintifica si atunci imi e usor sa caut cu google. In concluzie absolut orice are un prezervativ.
Citeam si despre lactate si produsele auxiliare...hmm, par totusi contradictii....ma rog, daca stam sa ne luam dupa toate comentariile ajungem sa mancam numai frunze de....mango de exemplu ca asta e singurul copac mare care il am si mai am un lamai mititel, dar asta are o boala pe frunze....

Ca si condimente eu am renuntat de mult, de ani buni la amestecurile de condimente, prefer sa cumpar seminte. buruieni uscate si sare si piper. Mda si sarea nu e tocmai sanatoasa.....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 24 Feb 2014, 11:35 am

Daniela, noi avem cateva produse favorite pe care le luam des. Pe lista e crema de branza Almette (tartinabila), iaurturi si branzeturi romanesti (cascaval, telemea, branza de burduf, etc.), peste afumat (aleg dupa eticheta sunt unele pline de chimicale si altele doar cu sare si maxim zahar si condimente), sotul ia ghiudem sau babic, ma rog carnat uscat cu putine chimicale (tot pun nitrit macar zid ), in rest oua, lapte, fac diverse sosuri gen tzatziki, guacamole, hummus, etc. in casa. Asta ca sa evitam mezelurile, branza topita, conservele, pe cat se poate. Orice e in conserva de tabla, mai nou are chimicale, la fel si multe borcane si caserole cu mancaruri gatite. Branza topita e plina de chimicale, o inlocuim cu Almette sau unt. Margarina nu mai zic, nu o folosesc nici la prajituri, aleg aluaturi care se fac cu ulei. Masline se gasesc si doar in saramura, fara chimicale, sunt sanatoase mai ales cele kalamata si cele verzi, cele negre au un oxid de fier sau cam asa, pentru inegrirea prin oxidare.
Asta nu inseamna ca mancam 100% fara chimicale, mai ales ca nu stim daca putem sa fim 100% siguri de etichete. Mergem si in oras uneori, mai luam o merdenea, un covrig, nu stiu cu ce premixuri se fac. Cu putina atentie la cumparaturi, poti reduce destul de mult chimicalele. Normal ca daca va place ceva mult, puteti sa luati mai rar, chiar daca are E-uri. Cred ca putin echilibru nu stica, in orice. Nici nu as putea sa mananc numai bio si doar produse naturale, facute in curte. Mi s-ar parea prea stresant.
Atentie si la inghetata, ca e plina de E-uri. Chipsurile, toate prajiturelele, biscuitii, multe ciocolate cu creme, cu arome, sucuri gen Fanta, Prigat, etc., croisante, paine in mare parte a lor si produsele de panificatie au aditivi si conservanti, bomboane de multe feluri (la capitolul ciocolata cea mai buna e cea neagra, cat mai de calitate). Mezelurile ies din imagine, in proportie de 99% (cele 1% sunt exorbitant de scumpe), celelalte sun pline ochi de toate nebuniile care nu cresc in copaci.
Daca va ganditi putin, cum mancau bunicii nostri, la tara? Stiu ca bunicul zicea... ei, placinta cu mere... luam un botz de mamaliga si ma suiam in mar, in loc de placinta. rade Mancau telemea, lapte, oua, mamaliga, paine integrala doar, o gaina o data pe saptamana, o plimbau in ciorba si o faceau friptura cu sos sau doar fiarta (fara delikat sau pungi magice). Iarna trageau de porc mai multe luni, dar in rest, ne avand frigider, ce faceau dimineata mancau pana seara, proaspat si sanatos. Se tineau posturile, mutau in pod strachinele de dulce si le dadeau jos pe cele de post, in toate posturile de peste an, deci o ciorba de urzici, de leurda, cartofi barabule, fasole, pastai si toate din gradina, vara si iarna mai restrictiv, ciorbe din legumele care tineau, mancare la fel, de cartofi si fasole, muraturi, varza murata. Si le-a fost rau? A trecut bunicul prin razboi, a fost in lagar la rusi si a dormit pe camp, iarna ruseasca. A murit la 77 de ani, dupa ce s-a luptat cu o boala grea vreo 4 ani. Noi suntem cocosati de stat la calculator si obositi de stres, mancam prostii multe si gustoase, dar ce folos. Sanatosi suntem?

p.s. nu stiu cum e acolo, la voi, dar poate ca gasesti piete unde vin producatori, pentru legume si fructe mai naturale (nu de la supermarket) si din magazine poti alege, nu toate fara chimicale sunt mai scumpe decat cele cu E-uri. Am gasit si la americani in Walmart diverse tipuri de branzeturi, faina pe care scria ca nu e albita (un gen de integrala), pentru facut paine si prajituri, oua eco, sucuri naturale (cica sunt mai bine cele din concentrat, contrar parerii generale), carne crescuta cica mai natural, etc. Problema e ca lumea nu citeste etichetele si alege dupa pret sau dupa ambalaj, uitandu-se 2 secunde.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Lun 24 Feb 2014, 1:30 pm

Admina ca bine ai zis
Eu ma uit ca la noi se face reclama la margarina cu omega3 fara nici o retinere si ce ma ingrozeste si mai tare e ca medicii o recomanda in lupta impotriva colesterolului Nimeni nu spune ce periculoasa e Si in general nimeni nu pomeneste de chimicalele (conservanti, coloranti) din mancaruri
Legumele si fructele sunt tratate si ele ca sa reziste cat mai mult in rafturi (ieri era sa mor sufocata - am facut alergie la avocado dupa ce cu ceva timp inainte am facut la kiwi si la banane, desi le-am spalat bine inainte de a le curata. Nici nu mai indraznesc sa ma apropii de fructele din marketuri) Din pacate vanzarile conteaza mai mult decat sanatatea oamenilor
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2280
Varsta : 46
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 24 Feb 2014, 1:52 pm

Da... reclama e sufletul comertului.  zid Ai mare grija, poate sa-ti faci vreun test alergologic sa vezi exact la ce anume esti alergica. Sunt foarte periculoase alergiile alimentare. Mai ales ca nu stii la ce aliment esti alergica, sa poti sa o eviti (ex. alune, oua, gluten). Si ticalosii astia oricum nu scriu ce chimicale stropesc pe legume si fructe, de tin atat sau ce pesticide au folosit.
Un prieten ne-a povestit ca era sa moara de la mancarea din mall, ceva cu fructe de mare (probabil vechi sau cine stie). S-a umflat tot, abia mai vedea si l-au dus la spital. Daca mai statea putin i se putea bloca gatul (edem de glota) si nu mai era printre noi. Personal mi s-a facut rau de doua ori, in ultimele 6 luni, de la mancarea din restaurante si fast-food. Una a fost o salata de ton si alta o salata cu somon, ambele pareau proaspete. Fiind gravida am pus pe seama sarcinii greata si raul general, dar am evitat pestele pe cat am putut, de atunci.
Nici eu nu stiu ce sa fac cu fructele si legumele. De obicei luam din marketuri, ca au de toate. Aleg romanesti, din ce gasesc, dar avocado, citrice, kiwi nu cresc pe la noi si iau ce mi se pare mai ok. Cine stie ce prafuri au pe ele, ce chimicale le baga in pungile in care vin sa nu se coaca, sa nu se strice. zid
Am inteles ca monoglutamatul, pe langa pericolul cancerigen, riscul crescut de obezitate si multe alte dezavantaje, da si alergii. Ziceau in video puse mai sus, ca erau vremuri cand nu era reglementata cantitatea de monoglutamat si au fost loturi cu prea mult, au dus la reactii alergice, stari de voma, dureri de cap. Ce mai... e otrava.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Lun 24 Feb 2014, 2:26 pm

Asa este Am ajuns sa-mi fac cruce si sa zic "da Doamne sa nu mor" inainte de a merge la un restaurant sau de a gati ceva cumparat din supermarket Ca nici nu stim ce bagam in noi Am cumparat sambata branza pentru raclette si ieri am zis sa facem ca deh, e convivial Te rog sa ma crezi ca s-a facut in cateva minute tare ca piatra desi branza era garantata ca nu are chimicale Am dat-o la pisicile din fata residentei si nici nu s-au atins de ea Cred ca era cu plastic in doua ca altfel...
Ma uitam la pieptul de pui care se face in 10 minute sau carnea de porc care in 20 de minute e gata Ca sa nu mai spun ca nu au nici un gust Si cumparam numai din acelea garantate de proveninenta franceza Degeaba pe ambalaje e scris ca sunt garantate BIO, ca sunt animale crescute cu cereale ca tot nu cred Mananca la concentrate...dar mizeaza ca puiul nu poate spune ce a mancat Pai bunica taia un pui la tara dar carnea era mai teioasa si se facea in timp mai indelungat dar ce gust avea
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Joi 06 Mar 2014, 8:53 pm

Vazand aceasta poza[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]am inteles ..cadoul perfect este o ...ceapa wink [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3991
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 07 Mar 2014, 9:35 am

Piciule!!! love love love 
Noi mancam des la restaurant dar evitam fructele de mare si pestele cat de mult putem, adica luam de pofat dar nu mereu, cu toate ca stam pe malul baltii.

Sa va zic cum e la mine la supermarket??? Imi pare rau ca nu pot face o poza cu baiatul care spala rosiile sa arate frumos in raft  rade rade rade rade  E adevarat ca apa arata ca cea de la spalat pe jos.......
Nu sunt ca in Europa, chiar si supermarketurile cumpara de la ferme mici sau mari care nu stiu cat ingrasamant chimic mai au, inainte importau din ...Romania, dar acum cica nu mai au fonduri. La noi sunt doua sezoane vara si vara si implicit doua culturi. Deci verdeata vesnica. Fructele importate sunt cele periculoase, adica portocalele si lamaile ca din revista, strugurii si merele din South Africa, ca cele locale arata jalnic dar sunt gustoase si...sanatoase zic eu. Eu am un copac de mango in curte, urias, deci noi nu importam mango si nici nu cumparam, mai demult aveam papaya, ma ceratm cu ciorile furacioase. Probabil fructele astea sunt tratate chimic cand pleaca spre Europa ca la noi cumparate de pe strada cine are bani de chimicale. Nu vreti sa stiti cum miroase pe langa piata locala unde vin taranii a fructe si legume stricate. Sunt saraci, nu au bani de chimicale, din productia proprie vand probabil jumate iar restul se strica.

Insa painea e plina de chimicale, afanatori, indulcitori si alte prostii. Avem o tanti nemtoaica de la care cumparam, dar ea nu face decat pentru ziua respectiva, daca mergi la ora 4 pm sa cumperi paine nu ai sanse sa gasesti. Nu stiu cate chimicale pune in ea dar seamana cu painea de Dobrogea.
Salam mai cumpar ca mananca rumanul si copilul mic, dar nu zilnic, branza....ei dragele mele, branza nu e preferata africanilor, e considerata ceva italienesc foarte scump si oribil la gust  rade rade  Se gaseste multe feluri de branza olandeza, parmezanuri exagerat de scumpe sau ''paneer'' (branza in hindi) care e un fel de branza inchegata dar proaspata fara sare. Cea facuta local o cumparam ca tine vreo 4-5 zile apoi se face exagerat de amara, parmezan asa cu mana tremuranda iar restul nu ma risc, nu le cumpara multa lume si risc foarte tare sa cumpar ceva deja expirat.
Cam asta cu piata noastra!
Nu merg la piata de tarani pentru ca sunt ''mzungu'' si nu am loc.....
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 23 Mar 2014, 8:39 am

Tot eu....
Ieri ma uitam pe un canal tv de bucatareli. Vine o tanti americanca, care nu promova decat ''putinele'' calorii din mancare, dar care nu facea decat sa asambleze anumite ingrediente si gata mancarea. Semipreparate. Nu tu aluat facut in casa, nu tu rosie strivita sau stoarsa la robot.
Ce mi-a sarit in ochi: egg substitute!! Adica asta

Vi se pare sanatos sa mananci asa ceva??? Ca pe mine m-a lasat fara cuvinte. Inteleg cand ai o alergie la oua, dar si atunci mai bine nu. Dar chiar daca esti vegetarian, scopul e sa mananci sanatos nu chimical!!! De asta devii vegetarian, nu??? Sau sunt eu dusa rau..... Ma rog, eliminand motivele religioase...
Chiar vreau sa ava aud parerea!
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 23 Mar 2014, 9:57 am

In lumea asta nebuna, fara resurse si cu tot felul de chimicale in mancare, nu ma mai mira. Stiu ca se foloseste praf de oua in industria alimentara, de mult si la noi. E un fel de lapte praf, dar din oua. Pe site-uri la noi am gasit: "Praful integral de ou este obţinut 100% din ou proaspăt fără conservanţi şi fără adaosuri, prin pasteurizare şi uscat prin pulverizare." Dar ma intreb, daca si in sare, faina si lapte praf se pune antiaglomerant sau ceva sa nu se faca bulgari, cum promit ei ca asta e 100% natural?
Cat despre vegetarianism cu chimicale... e ca atunci cand ti post cu chimicale. Daca mananci numai margarina pe paine alba, pate de soia si mezeluri de soia (pe langa faptul ca e o pacaleala a postului, mananci ceva cu gust de burger sau mezeluri, dar cica ti post wink ) si apoi te lauzi ca ti post si e sanatos... e clar ca nu prea te intereseaza alimentatia.
Am avut si eu perioada de post si de... margarina si soia Embarassed Dar am depasit-o.
Beau cu placere lapte de soia, pentru gust, nu ca nu as manca lapte de vaca, dar imi face mai bine la digestie. Carnea nu o inlocuiesc cu nimic, am scos-o si gata. Mananc peste rar, cand am chef de ceva cu carne. Nu vad rostul subtitutului de oua. Ori esti vegan, ori nu esti.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Dum 23 Mar 2014, 10:21 am

Eu sunt carnivora inraita. Nu ma vad eliminand carnea din alimentatie. Am redus substantial ce-i drept. Dar asta nu inseamna ca nu calc si stramb. Adica daca imi dai un carnat fumat din ala de la mama acasa, apoi numai din ala mananc. Sau o bucata de slanina afumata cu ceapa si paine de casa.
Dar nu mai cumparam salam, cel mic nu mai vrea...uraaaa. Nu mai bem bautura gazoase gen coca cola, sprite sau fanta decat foarte rar. Asta eu si copii, barbatul e Gica contra. El crede ca am eu ceva personal cu el ca refuz sa manca mazare de la cutie sau ciorba de la plic  zid zid zid 

Post nu tin din simplu motiv ca am fost fortata sa il tin cand eram mica. Inca mai am pe creier lacrimile din ochi si stomacul ''chiortaind''.... no...asta e.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 23 Mar 2014, 11:14 am

Se prea poate sa nu prea conteze ce mancam. Am vorbit cu niste prietene de cancerul si tumori la animale de companie. Cu una am concluzionat ca poate fi de la mancare, de la boabe mai ales. Cine stie ce contin... Cealalta a concluzionat ca daca tot apar cancere la pui de om sau de animale, care ar fi legatura cu mancarea. Si asa e... daca ne gandim. Se pare ca s-a descoperit la autopsii, cancer de pe la 1600-1700, deci nu e o boala moderna. Plus ca atunci oamenii traiau oricum mult mai putin, deci poate nu aveau timp sa dezvolte boala asta, des.
Eu as reduce numai pentru psihic, din chimicale. Am plecat de la premisa ca vrem, nu vrem, inca suntem naturali, biologici. Cand o sa fim cyborgi, o sa putem sa mancam pastile ca astronautii si sa bem ulei de motor, ca sa ne hidratam. Pana atunci, nu vreau sa fiu generatie de sacrificiu, cica e ideal sa ne adaptam la chimicale, ca oricum asta e hrana viitorului. O mica legatura tot are, ce consumam cu felul in care murim (daca e boala). Cancerele de plamani, esofag si tot traseul pe care il parcurge fumul, mai ales la cei care au fumat mult si tigari tari. Ciroza si alte boli la ficat la cei care au baut mult, etc.
Si carnea nu cred ca e nociva, suntem omnivori pana la urma. Semne de intrbare sunt privind hormonii de crestere, ierbicidele din hrana animalelor. Daca suntem mai milosi, conditiile in care sunt crescute animalele si sacrificate. Daca e animal mai batran, crescut cu boabe, iarba, e mult mai sanatos decat pui de 45 de zile, crescuti cu: concentrate de crestere. zid Mezelurile si semipreparatele sunt nocive nu datorita carnii (pentru ca si mezelurile sin soia sunt doldora de E-uri), ci datorita chimicalelor care le conserva, cu care sunt injectate sa fie moi si suculente, rosii si sa para proaspete. Carnea fiarta e roz-gri, mezelurile sunt rosiatice, din coloranti. Nu au cum sa fie roze, in mod natural ca nu e carne cruda.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Dum 23 Mar 2014, 8:03 pm

Fructele si legumele pentru a le spala de pesticide sa le tineti o jumatate de ora in apa cu bicarbonat sau apa cu otet apoi sa le spalati bine !
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Lun 05 Mai 2014, 5:34 pm

Pentru umflaturile inestetice de la glezne , acum ca vine caldura are cineva remedii naturiste ?
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 05 Mai 2014, 9:04 pm

Umflaturi de la retentia de apa?
Am ceva probelme acum, la a doua sarcina. Ce merge la mine e statul cu picioarele la nivel sau mai sus decat sezutul. Adica daca stai pe canapea, le ridici sus si pe ele. La birou pui o cutie sau ceva sub birou sa le ridice. Mersul pe jos ajuta, macar 30 minute de mers pe jos, dar nu prea mult ca si daca stai toata ziua in picioare se umfla. Se beau multe lichide, care scot sodiul am inteles si nu se mananca sarat.
Cred ca sunt multe plante care fac bine, acum am gasit despre urzica; ajuta la eliminarea lichidelor reţinute în exces în corp. Asta scrie la tinctura, dar sigur e bun si ceaiul.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 06 Mai 2014, 10:01 am

canadianca50 a scris:Pentru umflaturile inestetice de la glezne , acum ca vine caldura are cineva remedii naturiste ?

Un remediu de baza al picioarelor umflate este masajul, incepand de la degete (fiecare in parte), in cercuri mici, impingand in sus. De la calcai, masati glezna, apoi va trebui sa impingeti de jos in sus pe portiuni mici (dus apasat, revenit fara apasare si iar dus apasat)... Veti vedea cum urca lichidul. Masajul trebuie facut de o alta persoana, in timp ce (cum spunea si Admina) picioarele sunt intinse putin mai sus decat sezutul (pot fi pe marginea patului sau o perinuta mai tare). Puteti sa va masati si singure, insa nu e la fel de confortabil Sad Veti impinge doar lichidul, nu va veti si relaxa.

p.s. aici de la minutul 3:16 este masajul de dupa masarea degetelor, impingand tot in sus pana deasupra genunchiului

Impingeti lichidul pana deasupra genunchiului, apoi dupa ce-ati masat ambele picioare, puteti sa masati pulpele mari pana pe sold cu o perie anticelulitica. Nu va speriati ca se vor aduna pungi de apa la genunchi Smile Lichidul se va restribui asa cum trebuie pe zona parcursa (mai exact de-acolo de unde s-a adunat la laba picioarelor)...

Masajul complet ar trebui sa dureze aproximativ o ora.

Va doresc sanatate si picioare frumoase! Smile

Ultima editare efectuata de catre geany in Mar 06 Mai 2014, 8:44 pm, editata de 1 ori (Motiv : am mancat litere... yammi)
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Mar 06 Mai 2014, 6:54 pm

Multumesc mult !
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geany la data de Mar 06 Mai 2014, 11:04 pm

Este cea mai ieftina si cea mai sanatoasa metoda. Smile

p.s. Pentru rasfat puteti folosi un spray de corp cu mirosul preferat! Smile (medicinal nu se foloseste nici o solutie pentru masaj...)
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3418
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Joi 22 Mai 2014, 8:49 pm

Nu stiu multe despre chisturile la rinichi ! S-a confruntat cineva cu asa ceva sau stiti tratamente naturiste >?
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 23 Mai 2014, 11:37 am

Ia sa pun si eu o intrebare
La efort (daca alerg sau merg mei repede) incep sa am furnicaturi si intepaturi si mancarimi pe tot corpul (in special pe trunchi) Apar niste pete rosii mari Dupa cateva minute dispar Ce credeti ca e? Alergie la ...sport? (pardon, efort)
I-am zis acum cativa ani medicului de familie si mi-a zis sa nu-mi fac griji ca nu e nimic
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Vin 23 Mai 2014, 12:45 pm

Sa nu fie cauzate de transpiratie, in tandem cu tesaturile din care sunt facute hainele...poate au o componenta de care nu-i "place" organismului! Cu alte cuvinte, pare a fi o reactie alergica!
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Varsta : 49
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Vin 23 Mai 2014, 12:56 pm

ema,
 sau poate ai o vastă reţea de capilare bine dezvoltate care se vascularizează la efort.

ma ales că se retrag repede.
cum ai extremităţile (degetele) de obicei, reci sau calde?
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1782
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos