Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Sanatatea noastra - Cap 2

+60
canadianca50
geany
Clio_Ela
i.xell
adriuta
tiana
bobitica
Gianina4ever
Ducess
gabriela1554
Greteledelweiss
piciul
letho
corina corina
ema
Floren
Gabica
cristina07
Gerlinde13
pufoi
Day
Andacris
valentinadof
ismi3ismi
Ais
Carmen T
alban andreea
victoriacus
camic
danniela
Marry
mnarcisa
amoni
aurishta
ghita
mariaz_09
betymi72
Gabiuta
firicel
fizicuta
margelutamea
MagdaMarin
Tache Marilena
iuli.b
bibitu
CCristinaC
diada
Noemi
adelina24
margot
vilcris
amnro
Giobsy
Admina
MihaelaT
leonutza69
came_lia
SilviaDumitrescu
Buburuza
luminita_khader
64 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Admina Joi 04 Iul 2013, 11:36 am

Aticonceptionalele nu sunt recomandate dupa 35 de ani, in special daca se fumeaza. Oricum apar riscuri de accident cerebral, hematoame, etc.
"Steriletul este contraindicat femeilor care:

   au suferit sau sufera de o boala inflamatorie pelvina, o infectie genitala sau o boala cu transmitere sexuala in ultimele 12 luni
   au nascut in ultimele patru saptamani
   au avut un avort spontan sau la cerere in ultimele sapte zile
   sunt insarcinate
   sunt alergice la cupru (in cazul DIU pe baza de cupru) sau iau un tratament pentru afectiuni cardiace
   sunt alergice la levonorgestrel, silicon sau politilena
   au anomalii native ale cervixului, uterului, ovarelor sau ventriculelor inimii (sau au valve artificiale)
   au avut in trecut sarcini extrauterine sau sangerari uterine
   au sangerari vaginale suspecte
   sunt suspecte sau sufera de cancer cervical, mamar sau ovarian, leucemie, HIV sau tuberculoza pelvina
   acestea nu sunt singurele contraindicatii (medicul tau iti va pune un set complet de intrebari si iti va cere analize inainte de-a decide daca poti folosi un dispozitiv intrauterin)."

Faptul ca ai avut un fibrom nu a constituit contraindicatie pentru montarea steriletului? Din lista de mai sus, sunt contraindicate pentru simptome gen sangerari suspecte, dar pentru fibrom...
Ma rog, chiar nu vreau sa te influentez, eventual mai cere parerea unui medic. Desi ei au mare interes sa monteze si demonteze astfel de dispozitive si apoi sa repare ce rau au facut, cu operatii. zid Si la fel sa prescrie anticonceptionale pe banda si dupa aia sa recomande mamografii si ecografii la san, pentru ca pot aparea cancere la san, dupa pastile.
Si am citit ca anumite sterilete, gen Mirena, elibereaza hormoni, de ex. levonorgestrel, deci nu scapi de hormoni.
Intre un dispozitiv montat intern, intr-un organ foarte vascularizat si sensibil si spermicide locale, as alege cu ochii inchisi ultima varianta. Eu folosesc ovule spermicide si nu am avut probleme, indiferent de perioada lunara. Nici astea nu sunt ok, dar cum zici si tu, abstinenta nu se poate.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Gabica Joi 04 Iul 2013, 11:46 am

Primul sterilet l-am montat după ce am constatat că a dispărut fibromul, la aproximativ 2 ani după naştere.
Este cupru, nu are nici un fel de hormoni.
Nu vreau să mai pun asta-i clar, că doar de aia fac atâtea săpături; dar mă interesează alternativa.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Ducess Joi 04 Iul 2013, 11:53 am

Eu din cauza tiroidei si stressului, din octombrie mi s-a oprit brusc menstruatia si...culmea, si ovulatia...ei, de luna trecuta mi-a venit iar si ginecologul a zis ca ar fi mai bine ca pana la al treilea ciclu (regulat)sa nu ma gandesc la pilule sau alte minuni...Si...abstinenta!!!!!!!!!!!!Sfaturi, ceva?
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de diada Joi 04 Iul 2013, 5:40 pm

Ismi, lasa-te de metoda asta, la mine asa a venit al doilea copil. Bine, eu nu te inteleg de ce folosesti metoda contraceptiva rade atat timp cat fata mai vrea un fratior/surioara.

Nici eu nu sunt de acord cu steriletul, mi-e si frica sa-l pun!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 04 Iul 2013, 11:30 pm

Diada,dar eu am 45 de ani,in curand 46!!Nu ma mai vad cu  burta mare la varsta asta...plus analize peste analize,stres,amniocenteza ,etc si intr-un final si nasterea...de asta nu m-am speriat foarte tare ,ca am facut injectie epidurala sau cum se numeste si mi-a mai luat din dureri...Oricum,tot natural as vrea sa nasc,oricand:) ,dar,cum spuneam,sunt prea batrana pt asta...Si eu tot de frica de complicatii nu am vrut sterilet,asa ca folosesc metoda calendarului,cu marja mare de protectie,adica: la mine ciclul se termina dupa 4-5 zile maxim,apoi am 2-3 zile active,dupa care intru iar in pauza,pana la a 16 -a zi de la inceperea menstruatiei,dupa care am 10 zile in care sa tot activez,pana la urmatoarea menstra.Mie mi se pare ok,sotului  meu nu,dar,asta e,in viata e bine sa eviti cat poti complicatiile:) Smile Smile
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de CCristinaC Vin 05 Iul 2013, 1:06 am

Eu am intrat in al treilea an cu sterilet Mirena, adicatele d-ala cu hormoni si nu stiu cui sa mai multumesc pentru cat de bine ma simt. La ce complicatii aveam, in afara acestui sterilet aveam ca alternativa histerectomia. Frumos nu?
In plus, nu am nimic impotriva unui corp strain in organism.  Un peacemaker cardiac e tot un corp strain, o tija la un os e la fel, ca sa nu mai vorbim de implanturile dentare. Smile
A, ca observatie, merg la control la fiecare sase luni si la fiecare control fac ecografie intra. La primul semn de neregula, zboara. rade
CCristinaC
CCristinaC
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4449
Localizare : Topoloveni, jud. Arges
Data de inscriere : 21/12/2009

http://ccristinacstyle.blogspot.com/

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Gabica Vin 05 Iul 2013, 10:33 am

Deja mă simt mai bine;
Acum să vă povestesc ceva. aseară am fost la stomatologie, la detartraj; curgea mult sânge din gingiile mele; Am stat pe scaun aproximativ 1 oră.
Azi noapta ghici pe unde a curs sânge?
Prin vagin, nu sunt la menstruaţie.

Am citit ieri că după intervenţii stomatologice e bine de evitat căldura excesivă deoarece se pot produce hemoragii în alte părţi ale corpului.
Adică nu e indicat să faci plajă, nu am fost dar prin Craiova e totuşi cald.

Oricum îmi face bine să citesc despre voi, mă mai liniştesc.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Day Mar 09 Iul 2013, 1:39 pm

Hello,fete!N-am mai fost de mult pe aici...speram sa n-am motive Smile Dar poate stiti voi sa ma orientati...In urma cu 3 saptamani am facut o operatie de extractie de nodul tiroidian,impreuna cu lobul drept.De atunci nu iau tratament de substituie si ma simt excelent.No,acum ar cam trebui sa ajung la un control la Bucuresti,sau nu,dar nu stiu ce sa fac.Dilema ar fi daca valorile tsh,t3 si t4 se stabilizeaza in 3 saptamani,sau dupa cat timp,ca n-as bate drumurile sa mi se spuna ca nu imi pot spune mare lucru?Avem medic pe aici?A,inainte de operatie valorile erau perfect normale si nu aveam niciun simptom,doar factorul estetic,ca se vedea cam mult :P
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Ducess Mar 09 Iul 2013, 2:01 pm

Uf, aici nu ma pricep, din pacate....mie mi-au descoperit ca am ceva la tiroida la tomograf si analizele anuale dupa ce am schimbat dr(macelarul) la care am fost 7 ani degeaba...am luat tratament initial de 100 de zile, pauza de 2 saptamani in care mi-a fost cumplit si azi mi-au zis ca dozajul initial e bun si sa continui cu el...acu'...Dumnezeu cu mila, ca cica trebuie sa le iau toata viata...Day, la voi nu e un endocrinolog bun? Insanatosire grabnica!kiss 
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Day Mar 09 Iul 2013, 2:41 pm

Habar n-am daca e bun singurul endocrinolog de aici Sad Din pacate,eticheta de spital de criminali(va povestesc eu alta data de ce sunt atat de dura si nu spun prostii)ma face sa nu mai calc vreodata pe acolo,deci ma tratez in Bucuresti.Si ma simt sanatoasa tun,Ducess,doar ca as vrea sa nu ma plimb inutil pe la capitala Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Ducess Mar 09 Iul 2013, 2:47 pm

Atunci cauta macar unul care sa merite toata plimbarea si toti banutzii:kiss: Din pacate(sau din fericire) nu cunosc nici unul acasa, dar n-or fi toti o apa si-un pamant...Succes:kiss: !
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de piciul Dum 28 Iul 2013, 12:45 pm

Am sa pun aici, informatia pe care am primit-o si eu:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

...avand credinta, deschisi la minte si sinceri, e primul pas spre vindecare...asta am inteles eu.
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Admina Dum 11 Aug 2013, 11:40 am

Nu mai stau sa caut articole pe net si relatari de la altii, va zic doar o parere personala. Am mai scris pe la diete de sucurile naturale de fructe si legume, revin si aici. Am inceput sa beau aproape zilnic sucuri si ma simt minunat. Inainte mancam multe legume, dar fructe nu prea. Nu stiu de ce...
Acum storc cu placere orice fruct: mere, pere, caise, piersici, portocale, pepene rosu si galben, prune, etc. si legume: morcov, gulie, telina, sfecla, rosii, castraveti, ardei, salata, patrunjel, etc. si beau sucurile fie in loc de o masa, fie ca si completare. Ma simt mult mai energizata, nu mai sunt ametita, ma odihnesc mai bine, imi merge stomacul mai bine (am avut 3 zile jumatate doar cu sucuri si aveam abdomenul plat-plat, nu m-am balonat deloc in perioada aia). In plus beau si mult mai mult apa, decat inainte.
Chiar va recomand sa incercati, daca nu mancati sufieciente fructe si legume, sa le consumati sucurile. Sunt un aport de vitamine, minerale si nutrienti, pe care nu-i gasim in mancare gatita, procesata si rafinata. Mai ales acum vara, cand sunt toate la discretie (fie ca aveti curte si cresc in voie sau se gasesc la piata, relativ ieftin). Decat sa cumparati suplimente de vitamine, e mult mai sanatos asa si mult mai bun pentru organism (se asimileaza rapid, fiind lichide) si stomacul chiar apreciaza o pauza de la activitatea zilnica, daca inlocuiti o masa, cu doua pahare de suc. Gustul este incredibil de bun, de fiecare data. Nu poti face un suc la fel, chair daca pui doar un fruct. De fiecare data gusta altfel si delicios, tot timpul. Legumele le amestec in procente mai mari cele gustoase (rosii, castraveti, morcovi) si mai putin sfecla, telina, varza. In sucul de legume, puteti pune condimente (uscate sau patrunjel tocat, busuioc) si ulei, chiar putina telemea si iese o supa rece, o nebunie, racoritoare si satioasa.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de aurishta Dum 11 Aug 2013, 3:53 pm

Suna bine!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 11 Aug 2013, 4:24 pm

Admina,ma bucur pentru tine,multumim ca ai impartasit cu noi!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de danniela Dum 11 Aug 2013, 6:16 pm

Admina, amesteci sucul si cu apa sau mereu pui un fruct/leguma mai apoasa?? Mie ar trebui sa imi fie rusine la cate fructe is pe aici, ce-i drept exotice, duc dorul la prune, cirese, gutui, insa sa fac suc....mai greu. Nici cu fructele nu ma omor desi ar trebui vesnic sa imi pun in geanta ceva, si-asa nu mananc nimic la serviciu.
Insa am avut o perioada in care m-am tinut de fructe si legume si da, pot sa spun la fel ca tine ca mi-era mai bine, m-au ajutat si sa slabesc si sa am o atitudine pozitiva.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de bobitica Mier 14 Aug 2013, 9:35 am

Sucul de portocale …in fruntea listei cu agenti cancerigeni

Halucinant , dar adevarat!
Sa incepem prin a intelege ce sunt agentii cancerigeni.
Agentia Internationala pentru Cercetari asupra Cancerului, IARC, clasifica agentii cancerigeni-substante chimice, ciuperci, mucegaiuri, virusuri, bacterii, radiatii si alte elemente care ar putea cauza cancerul la oameni, in 5 grupe.

Grupa 1 cancerigene pentru om
Cuprinde agenti sigur cancerigeni pentru om. E surprinzator dar sunt putine substantele a caror cancerogenitate a fost demonstrata fara umbra de dubiu in anumite doze si circumstante. Pe linga cunoscutii benzen, azbest, cadmiu, fum, formaldehida, agenti biologici ca virusul Epstein Barr, virusul hepatitei B si C, papilomul viral mai avem radiatiile solare, razele X, unele aflatoxine, bauturi alcoolice, arsenic prezent in urme in apa pe care o bem , expunerea profesionala la aluminiu, gudroanele si asa mai departe. Sunt in total 108 agenti sigur cancerigeni.

Grupa 2A probabil cancerigene pentru om

Sunt acei agenti pentru care exista probe suficiente de cancerogenitate pe animale de laborator si limitate pe om deoarece lipsesc cercetarile epidemiologice specifice. Acest grup cuprinde 66 de agenti printre care: gazele de esapament, radiatii ultraviolette, compusii plumbului, tricloretilena, unele nitrosamine, parazitul Clonorchis sinesis ( produce distomatoza hepatica la om) si cloramfenicolul un antibiotic cu spectru larg.

Grupa 2B posibil cancerigene pentru om

Cuprinde agenti pentru care exista probe limitate de cancerogenitate atit la animale cit si la om. Cuprinde 248 de agenti. Aici pe linga o serie de substante chimice pe care le cunoastem bine, cloruri, aniline, gasim si produsi neasteptati, muraturi preparate in maniera asiatica, fenobarbital, cafea, bioxid de titaniu intilnit in multe cosmetice naturale , safrol din nucsoara, piper, sofran si alte condimente.

Grupa 3 non classificabili ca agenti cancerigeni pentru om cuprinde 518 agenti a caror cancerogenitate pe om sau animale demostrata de studii insuficiente, adica sunt doar suspectati. Printre acestia atrazin( ierbicid) cafeina, pulberi de carbon, cumarina prezenta in scortisoara, multi coloranti, diazepam , cimpuri electrice de joasa frecventa , fluoruri din apa potabila, paracetamol, ceai, vopsea de par, etc.

Grupul 4 probabil non cancerigene pentru om cuprinde o singura substanta caprolactam din care se extrag diferite fibre sintetice printre care nylon.
Am vazut asadar ca cele mai multe substante cancerigene sunt de origine naturala.
Daca va spun ca in ceasca de cafea pe care o sorbiti dimineata exista molecule care au rezultat cancerigene pentru sobolani, ati mai bea-o?? In realitate din cele circa o mie de molecule continute in cafea au fost analizate doar 30 si din acestea 21 ( 70%) au provocat cancer la animale. O ceasca de cafea contine 10 mg din aceste substante , adica o cantitate echivalenta , dupa Ames , cu reziduurile de pesticide sintetice pe care un american le ingereaza intr-un an. Daca aveti de gind sa renuntati la cafea pentru a le evita, aflati ca se gasesc si in urmatoarele alimente: mar. caise, banane, busuioc, varza, pepene galben, morcovi, conopida, telina, cirese, ardei, scortisoara, cuisoare, ciocolata, porumb, cicoare, vinete, usturoi, struguri, miere, lamii, salata, tei, mango, menta, ciuperci, ceapa, portocale, patrunjel, piersici, pere, mazare, ananas, prune, , rosii, ceai…..si multe altele. Impresionant, nu?

Ceea ce vreau sa intelegeti . O SUBSTANTA NU E MAI PUTIN CANCERIGENA PENTRU CA ESTE NATURALA .

ACEST SLOGAN GRESIT NATURAL=SANATOS este exploatat din plin de marketing.
In portocale si lamii se gaseste d-limonen care induce tumori renale la soareci. Sucul de portocale e plin de d-limonen.
??
EFSA se tot intreaba cum sa reactioneze in fata posibilelor riscuri legate de alimente care contin substante apartinind familiei allilalcalooxibenzen , care cuprinde metileugenol( intilnit in basilico) safrol( compus aromatic toxic intilnit in sofran, patrunjel, piper negru, nucsoara, cacao) , estragol( seminte de fenicul) , miristicina( nucsoara) , apiol( patrunjel). Ca masura de precautie EFSA , pina la noi decizii a interzis adaogarea acestor substante la preparate alimentare.

Hidrazinele din ciupercile commestibile sunt cancerigene.

Unul dintre cei mai renumiti cercetatori Bruce Ames , toxicolog, autor a peste 450 publicatii stiintifice a facut o classificare a pericolului posibil tinind cont de cantitatile tipice de asumare zilnica a diferitelor tipuri de substante naturale sau de sinteza.
Acest lucru este deosebit de important deoarece am vazut suntem expusi incontinuu la substante potential cancerigene si cum nu le putem evita toate nu ar fi prudent sa ne focalizam atentia pe cele aflate la urma listei si sa le ignoram pe cele din fruntea listei.
Iata cum arata clasificarea facuta de Ames si cunoscuta ca scara Herp.
Ranking Possible Cancer Hazards from Rodent Carcinogens,
Using the Human Exposure/Rodent Potency Index (HERP)
Ethylene dibromide,
Clofibrate,
Phenobarbital
Gemfibrozil,
1,3-Butadiene
Radacina de tataneasca
Tetracloretilena
Formaldehida
Alcool etilic
Acrilonitril
Tricloretilena
DHEA supliment nutritiv
Fluvastatin
d-limonen ( suc de portocale)
acid cafeic ( cafea)
safrol( condimente)
furfurol( diverse alimente)
catecol ( cafea)
hidrazine ( ciuperci)
BHA,
Dimethylnitrosamine
Aflatoxin
Aditivi alimentari
Cumarina
Hydroquinone
Zaharina
Anilina
Metil eugenol ( busuioc)
…………..si lista continua cu alti circa 140 de compusi

Va las pe voi sa interpretati aceasta classificare.

Concluzia?
Ames nu vrea sa alarmeze pe nimeni vrea doar sa arate ca pericolele exista chiar si acolo unde credem ca nu sunt si trebuie sa concentram atentia si sursele de finantare spe acele pericole reale , nu imaginare.
Cancerul la om este in primul rind determinat de factori endogeni, diete dezechilibrate , factori genetici, infectii.
Chiar daca se urla impotriva pesticidelor din fructe , legume, acestea trebuie sa stiti sunt foarte controlate ( vorbim altadata) si chiar cu pesticide cu tot studiile arata ca un consum adecvat de fructe si legume( faimoasele 5 portii) este asociat cu un risc minor de boli degenerative, cancer.
Fructele si legumele sunt esentiale in lupta impotriva cancerului.
Ames sustine ca daca vom continua sa demonizam pesticidele folosite in agricultura conventionala asta ar putea duce la preturi exorbitante in sfera biologicului ceea ce ar fi in defavoarea consumatorului cu venituri mici care ar putea renunta , de teama pesticidelor, la consumul de fructe si legume.
Logic, nu sunt pesticidele echivalent de suc de fructe dar e important sa prezentam pericolul legat de acestea din perspectiva corecta pentru consumator.

In timp ce am scris articolul am mincat 2 piersici si 2 prune.
Credeti ca voi muri de cancer?




Surse:

Dario Bressanini , Pane e bugie
B.N.Ames, M. Profet, L.S . Gold, Dietary Pesticides
B.N.Ames, L.S . Gold, Paracelsus to parascience: the environmental cancer distraction
I.M.C.M.Rietjens, W. Slob, C.Galli, V.Silano, Risk assessment of botanicals and botanical preparation intended for use in food and food supplements: emerging issues in Toxicology letters , 2008
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Tache Marilena Mier 14 Aug 2013, 2:12 pm

Bobitica, sunt mii de studii unde fiecare se da cu presupusul. Parerea mea este ca nu hrana iti provoaca cancerul ci atitudinea negativa, care in general pleaca de la suparare. In corpul fiecaruia exista un echilibru. Cand nu mai este respectat acest echilibru atunci intervine boala.
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de danniela Mier 14 Aug 2013, 2:34 pm

Ma, daca mai scrieti liste din astea cancerigene, jur ca fac greva foamei, ca sa nu mor de cancer normal.
Glumesc!! Eu personal cred ca este o intreaga politica de marketing, noi astia care ne numim human being asa ne place sa ne complicam in tot si toate pana murim de cancer rade rade 
In timp ce am citit ce a postat Bobitica am baut un iaurt, care este pranzul meu. Ma rog as fi vrut mai mult dar mi-a fost LENE sa imi iau de acasa!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Gabica Mier 14 Aug 2013, 2:39 pm

Eu tocmai am termina de îngurgitat un iaurt autohton din Cluj 'numa bun', cu nişte cereale amestecate cu fructe uscate.
Ăsta fu prânzul meu azi.

Mă întreb dacă s-a găsit vreo echipă de cercetători care să studieze toţi gândacii mâncaţi de chinezi?!?!?!?! Sau de indieni?
Ai?
Ăia ce-o conţine??

Dă-ne Doamne sănătate psihică şi vom fi fericiţi până la adânci bătrâneţi, ca-n poveşti.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de bobitica Mier 14 Aug 2013, 3:08 pm

Fetelor,dar eu am senzatia ca nu ati citit f. atent articolul.Finalul era:Concluzia?
Ames nu vrea sa alarmeze pe nimeni vrea doar sa arate ca pericolele exista chiar si acolo unde credem ca nu sunt si trebuie sa concentram atentia si sursele de finantare spe acele pericole reale , nu imaginare.
Cancerul la om este in primul rind determinat de factori endogeni, diete dezechilibrate , factori genetici, infectii.
Chiar daca se urla impotriva pesticidelor din fructe , legume, acestea trebuie sa stiti sunt foarte controlate ( vorbim altadata) si chiar cu pesticide cu tot studiile arata ca un consum adecvat de fructe si legume( faimoasele 5 portii) este asociat cu un risc minor de boli degenerative, cancer.
Fructele si legumele sunt esentiale in lupta impotriva cancerului.
Ames sustine ca daca vom continua sa demonizam pesticidele folosite in agricultura conventionala asta ar putea duce la preturi exorbitante in sfera biologicului ceea ce ar fi in defavoarea consumatorului cu venituri mici care ar putea renunta , de teama pesticidelor, la consumul de fructe si legume.
Logic, nu sunt pesticidele echivalent de suc de fructe dar e important sa prezentam pericolul legat de acestea din perspectiva corecta pentru consumator.
,deci concluzia ar fi ca aproape tot e cancerigen si ca mai important e stiul de viata si ca e bine sa evitam raul foarte rau si sa ne traim viata.E de fapt ce am inteles eu.


Ultima editare efectuata de catre bobitica in Mier 14 Aug 2013, 3:09 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugat citat)
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de danniela Mier 14 Aug 2013, 3:11 pm

Ba eu am citit Bobitica, de asta am zis ca daca mor de foame nu e la fel cum as fi murit de cancer rade rade rade 
Asa este, important e stilul de viata ca un tot unitar nu numai ce alimente bagam in gura. Degeaba mancam noi sanatos daca respiram otrava, nu?? Si-mi aduc aminte cum circula o data poza aia cu norul negru deasupra Bucurestiului.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de piciul Joi 15 Aug 2013, 12:48 am

Daca ai inteles acest articol ti-ai salvat singur viata!

Articolul acesta se doreste să fie cât mai explicit şi cât mai scurt si la obiect.
 
Ştiinţa din spatele acestei maladii  "de speriat" e una foarte simplă si dovedeste ca mereu avem de invatat, constientizat mai ales.
Corpul  fizic:
e format din trei părţi principale: celule şi două  lichide (sânge şi limfă).
Sângele alimentează cu ''hrană'' toate celulele din corpul nostru, iar limfa preia toxinele rezultate în urma simplei funcţionări a celulelor şi le duce la organele de detoxifiere (piele, ficat, rinichi), pentru a le scoate din corp.

EXEMPLU:
un nou-născut pentru a creşte, are nevoie de două lucruri vitale: să fie hrănit şi să i se schimbe scutecele. Exact la fel e şi cu celulele noastre. Ele au nevoie de hrană (prin sânge) şi de detoxifiere (prin limfă). Lichidul acesta "uleios", limfa, şi mai vâscos decât sângele, care preia toxinele din celule, are o problemă: este staţionar în corpul nostru, nu este împins/pompat - asemenea sângelui de către inimă. Iar pentru a-l mişca, este nevoie de mişcare fizică - mişcarea muşchilor îl pune în mişcare. Sistemul limfatic începe să se mişte, toxinele sunt duse la cel mai mare organ de detoxifiere, pielea, şi aceasta le elimină foarte uşor atunci cand ne miscam alert. Creierul nostru, pancreasul, ficatul, pielea, tot corpul uman..... e ''o grămadă'' de celule.

Sângele:
 
are un ph de 7,35 - 7,45: aşa a fost creat, aşa trebuie să rămână ! În aproximativ patru minute, corpul trebuie să ridice valorile ph-ului la aceste valori, indiferent de situatie; altfel, viaţa ar înceta în corpul acesta. Fructele şi legumele consumate în stare crudă acidifică sângele CEL MAI PUTIN. Aceleaşi legume, însă, gătite induc o aciditate mai mare sângelui nostru, iar preparate altfel decât prin fierbere şi coacere, îl acidifică şi mai mult. Proteina animală induce o aciditate şi mai mare. Alimentele superprocesate şi rafinate (bomboane, dulciuri, sucuri acidulate, cafea) induc sângelui o aciditate extrem
de mare!
Cum spuneam, sângele are la dispoziţie patru minute să ajungă la un ph de 7,35; dacă are puţină aciditate de neutralizat, acesta va folosi baze din corpul nostru (calciu şi magneziu luate direct din oase şi dinţi), aceasta ducând în timp la slăbirea densităţii osoase. Problema mai mare e când aciditatea este foarte mare şi corpul nu mai poate, în patru minute, să ridice ph-ul sângelui. Spuneam mai devreme că sângele alimentează şi e în contact permanent cu toate celulele din corpul nostru. Ce poate face ca să scape rapid de aciditate şi să rămână alcalin?.....Aruncă toată aciditatea pe celule! Şi la multi dintre noi face aceasta de trei ori pe zi .

Starea  normală a celulelor noastre e una alcalină. Într-un mediu aerob (cu oxigen), fiecare celulă îşi produce energia prin mitocondrii numite şi "uzine energetice", deoarece conţin enzimele oxido-reducătoare necesare respiraţiei. Respiraţia produce energia necesară organismelor, iar această energie este înmagazinată în moleculele de ATP. Mitocondriile au material genetic propriu  - ADN mitocondrial -, care conţine informaţia genetică necesară sintezei enzimelor respiratorii), oxigenul, glucoza şi fructoza fiind esenţiale!
Acum, imaginaţi-vă că sângele scapă zilnic de excesul de aciditate, aruncând-o pe celule. Celula sănătoasă devine astfel un mediu foarte acid, unde oxigenul este în cantităţi foarte mici. Acum, ea are doar două variante: ori să moară, ori să se transforme, la fel cum am educa un copil. De obicei se transformă (ajunge un talhar sau politician, totuna:) şi devine o celulă care se adaptează mediului fără oxigen, învăţând să trăiască într-un mediu anaerob, producându-şi energia prin fermentaţie (ciordeli, speculatii, parazitarea celorlalti semeni, adica cancer social). Aceasta este celula canceroasă. Lucrul acesta nu trebuie să ne sperie; toţi avem între 1.000 şi 10.000 de celule canceroase, zilnic, în corp si in parlament.

Sistemul imunitar şi globulele albe le distrug, însă (mai face doamne-doamne curatenie). În cazul acesta, se ridică întrebarea: "Atunci, de ce cancerul face aşa mari ravagii? De ce nu sunt protejaţi toţi de propriul sistem imunitar (cum ar fi constitutia si implicit justitia si organilii ei) şi de globulele albe proprii?" Aici e partea interesantă celulele au o inteligenţă proprie (nu e cazul romanilor:).
Celula aceea, când devine canceroasă, ştie că va fi decimată de globulele albe şi găseşte o cale să se facă invizibilă pentru sistemul imunitar: se înveleşte cu nişte celule normale şi sănătoase care aparţin corpului (celule trofoblaste, adica un fel de lup in blana de miel, nu pierdeti ideea cu politicul, veti intelege perfect cum e cancerul individual si social totodata) şi astfel, sistemul imunitar nu vede ce e înăuntru. Exact  acelaşi lucru îl mai întâlnim undeva în natură. Fetusul, în corpul mamei, e format din cromozomi de la ambii părinţi. Dacă sistemul imunitar al mamei l-ar vedea, l-ar ataca imediat. În 1902, John Beard, profesor de embriologie la Universitatea din Edinburgh, Scoţia, scria un articol publicat în jurnalul medical Lancet, în care declara că între celulele canceroase şi anumite celule prembrionare caracteristice fazei iniţiale a gravidităţii, nu există nicio diferenţă.
Celulele  stem sunt nişte celule din care se poate forma orice. Din această cauză, 80% dintre ele se găsesc în ovare şi testicule (pentru a crea viaţa) şi 20% în restul corpului (pentru a reface orice fel de ţesut, în caz de accident).
Beard a observat că placenta (care e, de fapt, formată din celule trofoblaste) seamănă aproape identic cu celulele canceroase. Iar placenta creşte exploziv în primele trei săptămâni de sarcină, după care se opreşte din creştere. De ce?  \
Pancreasul copilului începe să funcţioneze după a treia săptămână de sarcină, producând o enzimă numită "tripsină". Şi se pare că această enzimă opreşte din creştere placenta. Până în a noua lună, creşterea placentei este foarte lentă. În luna a noua pancreasul fătului, care lucrează deja la capacitate maximă, împreună cu pancreasul mamei, produc această enzimă în cantităţi suficient de mari încât să găurească placenta. Odata placenta perforată, lichidul amniotic iese (se rupe apa) şi sistemul imunitar vede ce se "ascunde" acolo, declanşând imediat durerile naşterii; practic, îl dă afară pe ''parazit'')

Tripsina, în afara faptului că digeră celulele trofoblaste (placenta), mai face ceva: digeră proteina animală. Cu o dietă omnivoră, în care unii dintre noi trimit cantităţi mari de tripsină spre digestia alimentelor de trei ori pe zi şi mai au şi pancreasul slăbit, acesta nu produce tripsină suficientă nici pentru digestie, ... deci cum va mai putea distruge învelişul (placenta) cu care celulele canceroase s-au ascuns de sistemul imunitar?...
Acesta este motivul pentru care creşterile tumorale depind atât de mult de ''stilul de viaţă'' şi de obiceiurile alimentare. Se pare că celulele canceroase au nevoie de zece ani de divizări şi multiplicări, ca să poată fi observate cu aparatele medicilor şi pentru ca aceştia să pună diagnosticul "cancer în faza I".
Dacă în aceşti zece ani ţinem câtev posturi în care să nu mâncăm, o perioadă, nimic de origine animală, toată tripsina disponibilă va merge şi va digera învelişul celulelor canceroase, care vor deveni astfel vizibile pentru globulele albe, iar acestea vor fi capabile să-şi îndeplinească rolul. După un post, Dumnezeu ne poate vindeca de cancer şi noi nici si nu ştim aceasta.
Chimioterapia si radioterapia, ce fac? Omoară celule canceroase! Foarte bine, până aici.... Omoară, însă, şi celule sănătoase!  Haideţi să trecem cu vederea aceasta...... Dar fiţi atenţi: ele PARALIZEAZĂ GLOBULEE ALBE! Dupa prima şedinţă de chimioterapie acestea nu mai luptă,deci nu ne mai putem baza pe sistemul imunitar.

Acum intră în scenă ''medicamentele'' lui Dumnezeu.
În multe fructe şi legume există nişte ''coloranţi''. Aceşti coloranţi sunt, de fapt, nişte otrăvuri foarte puternice pentru celulele canceroase. Colorantul negru (resveratrolul) e cel mai potent, urmat de colorantul roşu şi de cel galben.
Să vedem modul de funcţionare ! Celulele canceroase sunt foarte ineficiente în a-şi produce energia, întrucât o produc prin fermentaţie (ciordeala cum spuneam mai sus), deci au nevoie de mult zahăr ca să crească. Din 20 în 20 de minute vom alimenta celulele canceroase cu acest zahăr. Dar consumând zahărul dintr-un fruct de culoare neagră, concomitent cu consumarea zahărului, celulele canceroase vor consuma şi resveratrolul şi vor muri pe capete. Primul lucru l-am făcut; mai avem de făcut încă două.
Celula aceea canceroasă am distrus-o şi acum, în locul ei, e un lichid foarte toxic. Aceasta otravă trebuie scoasă cumva din organism. Aici intervine sistemul limfatic!!

Există două alimente care pun în mişcare limfa: lămâia şi echinaceea.
Consumul a 3-4 lămâi stoarse şi diluate cu apă, zilnic, şi a 2-3 linguriţe de pulbere de echinaceea vor asigura mişcarea sistemului limfatic, care va prelua lichidul acela foarte toxic şi  îl va duce în ficat. Ficatul amestecă această otrava cu bila şi o varsă în intestin, de acolo merge în colon şi aşteaptă să fie eliminată. Aici mai apare o problemă: deoarece colonul reabsoarbe apa, el va reabsorbi şi otrava şi o va reintroduce în ficat. Aceasta măreşte riscul de ciroză la ficat. Soluţia salvatoare ar fi să forţăm cumva ficatul să îşi verse bila mult mai des şi apoi să scoatem imediat din intestine lichidul acela toxic. Clismele cu cafea, exact asta fac ! Dacă bem cafeaua, aceasta stimulează rezervele de glicogen din ficat şi ne dă un boost de energie - stimulată!! -, dar dacă o folosim ca şi clismă, aceasta stimulează ficatul să îşi verse bila (cu toxinele rezultate din fostele celule canceroase), bila se amestecă cu cafeaua în intestin şi colon şi este eliminată imediat din organism.

Acesta este ciclul: 12 ore de flux continuu de resveratrol şi zahăr în sânge, apoi 12 ore de post (peste noapte), prin care înfometăm, până dimineaţa, celulele canceroase. Apa cu lamaie şi echinaceea duc - prin mişcarea limfei otrăvurile în ficat, iar clismele cu cafea din oră în oră asigură eliminarea toxinelor cât mai repede posibil, nelăsându-le să se reabsoarbă.

Iar acum, în încheiere, o părere personală - dacă vreţi, o credinţă a mea :
TOT CEEA CE AM SCRIS PÂNĂ ACUM E INUTIL, DACĂ NU INTERVINE ÎNAINTE
VINDECAREA SUFLETEASCĂ, EMOŢIONALĂ !

După ce oamenii apelează la toţi doctorii, fac tot felul de chimioterapii - care, în sine însele, sunt pentru a "omorî" trupul (pe lângă celulele canceroase sunt omorate și celule sănătoase) - şi după ce le încearcă pe toate, abia atunci acceptă oferta lui Dumnezeu de vindecare, prin "medicamentele" Lui: pentru SUFLET - credință, dragoste şi iertare, iar pentru TRUP - plante şi fructe vii. În multe cazuri, prin binecuvântarile lui Dumnezeu corpul reîncepe să funcţioneze şi să se regenereze, chiar dacă este atât de otrăvit de ură, invidie -mai ales-, neiertare-mult, mult, mai grav-,gelozie, frici ... stil de viaţă şi alimentaţie necorespunzătoare.
Dumnezeu vindecă sufletul ruinat ... şi salvează şi trupul - de multe ori, şi mai ruinat -, restaurând astfel o mare parte a fiinţei umane ... Condiția este, El nu poate reface trupul, atâta timp cât Tu nu te preocupi să-ți refaci, mai intâi, sufletul ! S-a demonstrat ştiinţific că emoţiile şi sentimentele negative acidifică sângele şi pot aduce un dezechilibru în metabolism.

Nu uita, planul Lui funcționează astfel:
VINDECAREA TRUPULUI ÎNCEPE CU VINDECAREA SUFLETULUI (prin minte, intelegere, constientizare)!!!

(sa-i dea Dumnezeu sanatate cui l-a scris si tuturor celor care l-au transmis mai departe)
Doamne ajuta!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de valentinadof Joi 15 Aug 2013, 10:46 am

Super articol!Piciul,Merci 

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de ismi3ismi Joi 15 Aug 2013, 11:13 am

excelent articol,piciul,multumim!
invatm la scoala tot felul de lucruri,multe inutile,iar despre un mod sanatos de viata nu ne invata nimeni...cateva lectii de genul acesta,pe intelesul tuturor,la dirigentie,macar, ar fi de ajuns sa constientizam atentia pe care trebuie sa o dam hranei si miscarii zilnice ...


Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Joi 15 Aug 2013, 11:24 am, editata de 1 ori
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sanatatea noastra - Cap 2 - Pagina 9 Empty Re: Sanatatea noastra - Cap 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB