Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

+94
eriliana
LOREDANA39
violetas
obanceacristina
virginia
veronica.l
kla78
Kristina
Celya_f40
valentinadof
victoria2006
Carmencyta
gabi1972
da-mely
onyk
iuliana72
DANY3LA
alessia2007
sunflowers
victoriacus
fizicuta
arianalaura
geo
elluta
Giobsy
aligabriela
Ana Maria
Rimmelle
tomari
Trandafir-rosu
canadianca50
kitty_1973
aida5891
anielle
marina40
mishou
mihamihaela
flori balteanu
sergiu valentin
chivucris
andreeatricoteaza
crina68
irinadcg
MihaelaT
anaid27
monicris
smihaelaviorica
zarina28
Cristache
laurin
Dorulet
symos
mihaelavama
myky7robc
letho
carmenco
dorinamisov
emmancita
cld
anc@
clara birau
pufoi
georgeta.prnic
annamarya
Eva
dadina
dienutzababy
cozma felicia
samo99ro
tinap
LORIMAR
anamaria79"
gabyd
culea mirela
rivka
cristinamihaela
Serban Valentina
kmn
europolis
ivanoiuadela9
romaya
mari01
danniela
SilviaDumitrescu
firicel
Angelica18
munteanu otilia
roxx
anasia
GinaP
gretty
marya222006
ALICET
galben emilia maria
98 participanți

Pagina 15 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de tinap Vin 10 Aug 2012, 6:52 pm

Am inteles Silvia,esti o dulce,si te iubesc!Dupa ce maninc,ma apuc sa lucrez dupa cum ai spus tu. kiss

Grety,te rog din suflet,sa ma scuzi ca nici nu am vazut postarea ta!Sint o nesimtita!Iti multumesc si te pupi
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de gretty Vin 10 Aug 2012, 8:08 pm

Nu-i suparare, eu ti-am tradus schema. Daca faci cum a zis Silvia ai grija sa nu plasezi modelul fustei nici mai rar (ca strange) nici mai des (ca se largeste mult.In schema iti recomanda sa treci la urmatorul model prin randul de ochiuri de lant, dar nu e rau nici cum a zis Silvia, si ea are multa experienta.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de romaya Vin 10 Aug 2012, 9:24 pm

S-ar mai putea face trecerea si asa :fiecare bucla de 5 ochiuri de lant sa fie prinsa cu pic.mic in mijlocul fiecarei scoici - in pic. al treilea Facut 2 randuri de bucle si in al treilea rand incepute rozetele .Mai trebuie socotit si eventual potrivit , ca nr. de bucle sa fie divizibil cu 3 ca sa incapa modelul si lucrat circular ..zic eu

Editez ca vad ca-i invers rade Nu ma luati in seama ..

Acuma m-am dumirit in ce directie se duce Tina Smile si vin si eu cu o idee :daca ai face scoica in bucla de 4 och.de lant si s-o culci cu pic. mic in bucla de 3 och.de lant si tot asa ?
kiss


Ultima editare efectuata de catre romaya in Vin 10 Aug 2012, 9:37 pm, editata de 1 ori (Motiv : dumirire totala)
romaya
romaya
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1381
Varsta : 66
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/06/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de gretty Dum 12 Aug 2012, 8:52 pm

anielle> cupa de la bustiera pusa de mine la bluze...
Pt marime mica-medie incepi pe un lant de 25 ochi pe care faci 22 pic si in ultimul faci in acelasi loc 2 pic-1 oc- 2 pic ( si la fiecare rand in ochiul respectiv faci la fel 2-1-2) apoi te intorci pe partea cealalta in aceleasi ochiuri tot cu 22 pic. Te intorci iar si faci acum 24 pic (22+2 din varf) faci iar 2-1-2 si te intorci... Un secret: ca sa pastrezi numarul de pic egal si pe o parte si pe cealalta, la intoarcere, cand ajungi jos, dubleaza penultimul pic, nu ultimul, ca sa iasa marginea de jos dreapta. Faci i jur de 7-8 randuri apoi 2 randuri dantelate si la urma coltisori.Mai intreaba daca n-ai inteles ceva.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de GinaP Lun 13 Aug 2012, 11:08 am

Am din nou nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa fac poseta asta, dar schema nu se vede clar si nu stiu cate ochiuri vin la modelele de ananasi. Aveti cumva schema mai mare/clara sau scheme asemanatoare? [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de Serban Valentina Lun 13 Aug 2012, 2:09 pm

GinaP postez un link la resurse , sper sa-ti fie de ajutor . hug
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de chivucris Mar 14 Aug 2012, 10:48 pm

Buna seara, doamnelor! Nu stiu daca e bine ca scriu aici, nu am gasit un loc unde sa ae poteiveasca postarea/problema mea. Imi cer scuze, daca nu se potriveste subiectului.
Am inceput sa crosetez un covoras dintr.un fir foarte gros (il lucrez cu croseta nr 12), de bumbac. Nu am o diagrama pt el. Ca forma, e oval, uar de crescut am crescut numai in lungul liniei de inceput, adica prin dreptul primului rand. Nu stiu daca se intelege... Pe diametrul cel mai lung.
Problema mea e ca nu sta drept. Il pun pe parchet, ca sa vad cum sta, si daca e necesar sa mai cresc, si mereu trebuie sa il tot asez. As vrea ca dupa ce il termin, sa il captusesc cu ceva cu aderenta, dar nu stiu cu ce. Ma puteti ajuta, va rog, cu un sfat? Ma gandeam sa ii pun, din loc in loc, pe spate, puncte de silicon, dar parca e prea... Exista o panza, ceva, ca "dos" de covoare? Daca il las alunecos, fetita mea o sa cada in permanenta, o sa alunece cu el, si nu as vrea, ca abia ce a invatat mersul...
Multumesc.
chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty AAAAAAAAAAAAAAAAA

Mesaj Scris de sergiu valentin Mier 15 Aug 2012, 10:49 am

Imi place mult si mie aceasta gentuta dar am o mica nelamurire ;geanta desfasurata este rotunda sau ovala?????????? Prima mea inpresie era ca este rotunda dar din schema data ar reesi ca este ovala (ori nu am inteles eu schema),ma poate ajuta cineva ,va rog!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

M-am luminat intre timp cred ca in schita data ni se arata doua modele pe care le putem folosi pentru a obtine aceasta gentuta super coull ,tineti-mi pumnii ,am de gand sa o lucrez cat mai repede...


Ultima editare efectuata de catre sergiu valentin in Mier 15 Aug 2012, 6:02 pm, editata de 2 ori (Motiv : subiecte unite)
sergiu valentin
sergiu valentin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 258
Varsta : 58
Localizare : iasi
Data de inscriere : 14/05/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de gretty Mier 15 Aug 2012, 11:26 am

Scotch dublu fatza ar fi o solutie, il mai schimbi din cand in cand.
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de chivucris Mier 15 Aug 2012, 12:17 pm

Da, multumesc. E bine, asa.
chivucris
chivucris
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 112
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/01/2010

http://cris-handmadecreations.blogspot.com/    www.atelieruldecr

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de munteanu otilia Mier 15 Aug 2012, 5:44 pm

Doamnelor, ma puteti ajuta si pe mine cu o diagrama la pardesiul asta

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

am doar fotografia si in mare m-ar duce capul la cresteri dar daca as avea si o diagrama ar fi perfect.
munteanu otilia
munteanu otilia
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 02/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de crina68 Mier 15 Aug 2012, 6:29 pm

Am și diagrama aceasta,dar tata-mare știe pe unde o fi!
În schimb ,uite ce am găsit:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

De la asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Eu zic că-i mai frumoasă!!!!


_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de flori balteanu Mier 15 Aug 2012, 6:41 pm

otilia sper ca asta este schema care iti trebuie
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
flori balteanu
flori balteanu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 299
Varsta : 53
Localizare : rm valcea
Data de inscriere : 31/08/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 15 Aug 2012, 6:57 pm

eu am lucrat roschita dar .. de ma omori nu stiu de diagrama. Cred ca am lucrat-o dupa poza . Flori Balteanu diagrama pusa de tine seamana dar nu este acea de la rochita. Mai caut si de nu gasesc sau nu o are cineva, o sa incerc o diagrama cu vorbe

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de crina68 Mier 15 Aug 2012, 7:00 pm

Silvia, am cerut-o când voiam să lucrez o rochie din lână!Țin minte că am fost deliciul forumului, râdeați cu lacrimi imaginându-mă îmbrăcată cu asta! rade
O caut!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 15 Aug 2012, 7:41 pm

Pentru ca ma rose si tot odata ma enerveaza ca nu gasesc diagrama aceea am incercat o explicatie desenata pe o diagrama din albumul Mariei Covacef careia ii multumesc
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
este vorba de primul model de sus
Unde este sageata se creste in loc de cate un piciorus, se fac doua. La rochita se incepe pe un lant de "n" ochiuri , cat de larga vrem sa fie la gat, si se "planteaza" grupuri de 4 picioruse astfel - dintr-un ochi 2 picioruse 2 ochiuri 2 picioruse, apoi acelasi grup de picioruse dar la distanta de 3-4 ochiuri pe lantul de baza. Si tot asa pana la capatului lantului. La randul urmator in cele 2 ochiuri vei "planta" 2 picioruse 2 ochiuri 2 picioruse iar la sfarasit si inceput de grup nu lucrezi ultimul si primul piciorus. Astfel la fiecare rand vei avea un piciorus in plus fata de randul precedent, de la imbinarea grupurilor pana la cele 2 ochiuri de lant si de la cele 2 ochiuri de lant pana la imbinarea grupurilor.
Sper ca nu te-am ametit prea rau cu vorbaria mea wink
Daca nu intelegi da de veste si poate reusesc (eu sau atcineva) sa deslusim misterul wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de munteanu otilia Mier 15 Aug 2012, 9:42 pm

Crina interesanta bluza am copiat modelul o trec la proiecte, Flori cred ca se apropie de original mai putin modelul care desparte partea aceea de cresteri, Silvia multumesc de explicatii asa ma gandeam sa fac. Fetelor va multumesc mult de ajutor, acum astept sa cumpere mamica firul si sa incep lucrul, daca mai intampin greutati va mai solicit ajutorul. Spor la lucru si la comenzi tuturor.
munteanu otilia
munteanu otilia
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 02/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de mihamihaela Joi 16 Aug 2012, 9:43 am

fetelor imi puteti explica si mie cum se face acest model?am avut schema dar nu o mai gasesc.va rog .mda ,nu stiu sa pun pozaa
mihamihaela
mihamihaela
helper
helper

Numarul mesajelor : 90
Localizare : giurgiu
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de smihaelaviorica Joi 16 Aug 2012, 10:55 am

Heeeeeeeeeeelp , cine ma ajuta si pe mine? Merci
Nu lucrez eu dupa scheme dar uite ca acum m-ar ajuta una
Am de facut un bolero si am gasit eu ceva dar as vrea daca are careva si schema de la spate , daca nu o inventez eu si tot o fac Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
schema asta de mai sus e cu siguranta de la partea din fata .
Are cineva schema de la spate ? Multumesc .
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de galben emilia maria Joi 16 Aug 2012, 12:29 pm

Va rog sa ma ajutati ca nu inteleg din schema asta cum se prinde maneca:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
galben emilia maria
galben emilia maria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 44
Localizare : bistrita
Data de inscriere : 23/04/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de mishou Joi 16 Aug 2012, 3:46 pm

Va roooog ajutati un om dotat cu o "rasnita de cafea" in loc de calculator: am nevoie de inspiratie (un link, o poza, ceva...) pentru un plovaras de baietel de 3-4 anisori. Mi-ar lua saptamani sa rasfoiesc ce s-a postat pana acum. Multumesc anticipat.
Edit Silvia Dumitrescu Acest mesaj a fost mutat dela "Poze pentru inspiratie" pentru ca de fapt in mesaj este o cerere de ajutor si nici decum poze pentru inspiratie.
iar ca si raspuns a postat gretysimonica [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cateva poze
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de marina40 Joi 16 Aug 2012, 4:03 pm

miha am eu o schema aseamanatoare am si facut un bolerou dar nu e tocmai terminat[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] By marina41 at 2012-08-16[/img]
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de smihaelaviorica Joi 16 Aug 2012, 4:11 pm

Marina sarutmana , dar eu vreau schema la celalalt Sad
Si asta e frumos si chiar usor de lucrat .
Dupa poza cu schema inteleg ca prima imagine e spatele , apoi maneca si jos pieptul ( partea din fata ) , nu?
Am salvat si acest bolero pt ca imi place dar eu trebuie sa il lucrez pt cineva pe celalalt .
Speram sa ma ajute careva mai repede cu o poza dar pana la urma am sa imi fac tot singura schema zid cred ca voi sta in noaptea asta sau maine sa o muncesc putin .

Pai si daca il ai in lucru sa ne arati si poza cu finalul sa te vedem kiss
smihaelaviorica
smihaelaviorica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 228
Localizare : Ploiesti / Buzau
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 16 Aug 2012, 5:45 pm

smihaelaviorica eu cred ca spatele este format din cei doi piepti uniti, numai ca in loc de decolteul de la gat si rascroiala din partea de jos mai are un clin din picioruse pe care il cresti sau scazi ( ma refer la numarul de picioruse din care este format clinul) in functie de forma pe care trebuie sa o ai la bolero.

galben emilia maria depinde cate patrate ai ca sa te cuprinda roata. Daca ai lucrat restul rochiei da de stire ca sa imi fie usor sa explic. daca inca nu ai lucrat....tot da de stire sa incerc sa incropesc o explicatie cam cum credeu ca e pusa maneca. wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de Serban Valentina Joi 16 Aug 2012, 5:52 pm

Mihaela , postez cite ceva referitor la boleroul tau sper sa-ti fie de ajutor:


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Spor la lucru ! hug



Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8 - Pagina 15 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 8

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB