Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 12:52 pm Scris de ema

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Miniaturi - handmade
Dum 15 Oct 2017, 11:19 am Scris de vlad_mom

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Din materiale reciclabile 5
Mier 11 Oct 2017, 9:00 pm Scris de vlad_mom

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Mier 11 Oct 2017, 9:55 am Scris de vlad_mom

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Bijuterii fimo (33)
Sam 23 Sept 2017, 7:11 am Scris de Dorulet

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Provocare 41 - Border Cane

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Provocare 41 - Border Cane

Mesaj Scris de Day la data de Vin 08 Mar 2013, 7:47 pm

Cam frumos!Asta e parerea mea invidioasa.V-am amenintat ca si eu sunt aproape gata.Rateu.In sensul ca de cand lucrez eu cu Fimo(adica de mai bine de 6 ani,maica...)n-am patit sa nu se coaca.Adica in acelasi cuptor,cu aceleasi setari!Si repetat.Clar problema statea in Fimo,si mai exact in metalic green,ca celelalte culori s-au copt(in alte seturi)...Concluzia,s-a sfaramat la montaj,dauna totala zid Tot raul spre bine,macar am apucat sa bag tot lotul ala de verde,si stau fara griji pe viitor...chiar daca tot nu stiu ce s-a intamplat...
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 47
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 la data de Vin 08 Mar 2013, 9:44 pm

cand ma uit ce minuni ati facut si eu nu am mai lucrat cu fimo de muuult...Sad...mi se pare ca nu mai stiu nimic...Sad
superbe!!!
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2508
Varsta : 44
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Sam 09 Mar 2013, 3:02 am

A iesit fain!
Day, era mai vechi verdele? Ia sa incerc si eu sa fac ceva cu ele ca mai am putin verde, albastru si rosu cam vechi ...Ciudat oricum, asta nu mi s-a intimplat.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 2015
Varsta : 39
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Sam 09 Mar 2013, 1:09 pm

Imi place ce a iesit, Ramona! Bine ca nu am comentat ieri, nu vedeam bine culorile.
Day, ce ciudatenie ti s-a intamplat! Nici eu nu am patit asa ceva cu Cernt si nici cu Fimo. Dar am luat la un moment dat o argila polimerica, no name, in forma dreptunghiulara-200 gr., care se comporta exact ca si la tine, dupa coacere se sfarama.
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1089
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de maddy13 la data de Sam 09 Mar 2013, 4:02 pm

Ramona, super combinatia de culori si bijuteriile facute! Ce-mi place ca nu se repeta combinatiile si de fiecare data cand vad alta ma gandesc cum de nu mi-a venit si mie ideea sa combin asa. Ce fel de bleu ai folosit?
Day, am patit si eu ce ai patit si tu cu un alb cumparat la gramaj mare, anul trecut cand am facut martisoarele. am si amestecat alte culori cu el sa le deschid si in ideea ca se va face mai moale si cateva din ele s-au sfarmat in mana in timp ce incercam sa le pun agatatorile.
Am promis ca mai incerc o combinatie de culori si am mai facut cateva in aceeasi tehnica. Marea mea problema e sa mentin liniile drepte cand intind foaia, dar ma gandesc ca nimic nu-i perfect pe lumea asta wink .

maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 41
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Sam 09 Mar 2013, 5:27 pm

Harnicuta ai fost Maddy! Ultimul set este adorabil Smile
Trebuie sa folosesc galben in combinati.
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de maddy13 la data de Sam 09 Mar 2013, 5:37 pm

Multumesc, Anca! La mine nu e nimic galben, doar un verde kaki, pe care nici eu stiu cum l-am obtinut, un fel de verde amestecat cu galben si maro.
maddy13
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Sam 09 Mar 2013, 5:51 pm

Cel patrat este verde kaki? Partea fara model. Scuze dar eu il vad mai degraba galben spre verde-kaki. Nu vreau sa te contrazic, tu stii, desigur cel mai bine ce culori ai folosit. Eu vorbeam de galben in general, ca o paranteza in capul meu...ca nu am prea folosit. Vazand la tine combinatia de culori...m-a dus gandul la galben pupi
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de maddy13 la data de Sam 09 Mar 2013, 6:56 pm

Crede-ma, Anca, e kaki, cu mai mult galben ce-i drept. De mult imi doream sa obtin culoarea asta, as zice ca e ceva in genul oliv, cred ca asa-i spune. Nici eu nu am prea folosit galben, doar la floricele si am mai facut la inceputurile mele un set care si acum este in posesia mea. Se pare ca nu prea poarta nimeni galben, desi e o culoare vesela. Eu port vara tricouri galbene si ma simt foarte bine, accentueaza bronzul.
maddy13
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de darkpoke la data de Sam 09 Mar 2013, 7:31 pm

eu am reusit cat de cat cu liniile..pt k am pus o foaie de hartie de copt deasupra si apoi am dat cu roleru
este cuart...una din culorile noi de la fimo efect
Smile
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 34
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Anaderol77 la data de Lun 11 Mar 2013, 10:21 am

Waw Darkpoke, superbe, si Maddy foarte frumoase, eu m-am lenevit, am avut intentia sa mai fac o tura acum in weekend, dar... m-am lenevit, n-am avut chef de nimic, dar cand ma uit la ce ati facut voi parca mi se face iar pofta. Sa sti Day ca am patit si eu asa chiar cu fimo, cred ca exista un ulei pentru reconditionarea celor invechite.
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de seandreea la data de Lun 11 Mar 2013, 11:01 am

In sfarsit am reusit sa termin si eu inca un set. In timp ce lucram am mai facut unul (si am mai stricat mult Fimo, dar asta e partea a 2-a). Am ramas cu o gramada de resturi de la provocarea asta si oricum nu-s multumita de ce a iesit, dar macar am mai invatat cate ceva...

seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Lun 11 Mar 2013, 11:38 am

Au iesit foarte bine. Nu stiu de ce esti nemultumita. De resturi nu mai zic, le-am folosit la bratara, tubulare si spatele pandantivelor. Chiar si griul este amestec din resturi si putin negru.
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de seandreea la data de Lun 11 Mar 2013, 11:42 am

Multumesc hug .

Resturile si eu le folosesc, mai ales ca din astea pot scoate diferite nuante de verde. Pentru umpluturi deocamdata folosesc Fimo foarte vechi pe care il amestec cu Mix Quick sa-l inmoi (dar tot nu am incredere).
La cane nu mi-a placut ca am folosit culori foarte similare si nu este destul contrast, s-au deformat aiurea cane-urile, s-au subtiat anumite zone si nu se mai vad. Mi-a mai ramas putin (din cel complet, care are si marginile pastratoase care se vad in pandantivul mare) si vreau sa mai incerc ceva, plus ca mai am o linie albastra pe care nu am mai adaugat-o (chiar spirala, dar care oricum e deformata) pentru ca nu se potrivea - o sa fac alt cane cu ea.
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Dragonfly la data de Mar 12 Mar 2013, 8:54 am

Extrag si va spun mai multe diseara hug

edit later :

In primul rand vreau sa va felicit pentru ca ati avut curaj si chef sa incercati aceasta combinatie de tehnici. Valabil si pentru mine rade tare mandra's !

In al doilea rand multumiri catre xgabitza , Ramona , Andreea , Anca , Maddy , firimitura (tare rau imi pare ca ai lasat in urma fimo si ai trecut la alte tehnici), mari42

In al 3-lea rand :

Anca- la texturarea pieselor zau ca nu m-as fi gandit, arata foarte fain in combinatie cu tema provocarii. Cel si cel si cel mai mult imi place colierul acela cu piesa cetrala patrata pentru ca modelul sau ma trimite cu gandul la un puloveras foarte trendy love . Din tura 2 toate imi place, toate !

Anaderol - colierul din antepenultima poza e demential , felul in care ai aranjat elementele cane'ului, degradeul, forma...toate se imbina cat se poate se armonios, parerea mea love

Maddy - la fel, daca ma intrebi pe mine, colieruuuuul e baza rock combinatia de culori e superba, o voi folosi si eu in viitor, macar o data....trebuie ! Vreau sa-ti zic ca a 2-a tura e si mai faina, m-ai dat gata mai ales cu acea combinatie de culori, sunt comestibile piesele tale ? Vad numai inghetata cu fistic, lamaie, ciocolata ....mmmm

Darkpoke - fain setul asamblarea cerceilor e foarte finuta si feminina. La cane eu nu as fi strecurat pe acolo albul transparent dar cred ca e o chestiune de tine de gusturi deci nu o mai discutam mai pe larg dama E f frumos contrastul dintre negru si acel maro metalic, pun pariu ca in realitate e si mai frumos.

Andreea- mi se pare ca abordarea ta este foarte moderna : forma pieselor, combinatia de culori ....tot contribuie la parerea mea. Si eu ramasesem cu multe resturi dar le-am consumat intre timp cheers

In al 4-lea rand, castigatoarea este:

Stii ce ai de facut, da ? Imi trimiti datele personale prin PM si alegi o noua provocare. Daca iti este greu sa gasesti una, cauta topicul cu tutoriale.

kiss

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Day la data de Mar 12 Mar 2013, 11:31 pm

Felicitari!!!!!!Si castigatoarei,si Danei,pentru provocare.Si ramane pe lista TO DO ,ca tare m-am necajit cu verdele meu....
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de maddy13 la data de Mar 12 Mar 2013, 11:38 pm

Uraaaaa! ura Avem o castigatoare. Felicitari si astept cu nerabdare noua provocare!
maddy13
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Mier 13 Mar 2013, 8:08 am

Felicitari castigatoarei!!!!!!! kiss

Multumesc Dragonfly pentru provocarea propusa.....si pentru emotiile de la sfarsit, m-au trecut toate cele rade Acum sunt linistita si astept cu interes urmatoarea provocare Smile .
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Anaderol77 la data de Mier 13 Mar 2013, 9:34 am

Eu? Aaaaaaaaaaaaa!!!!!!, Si, acum ce fac? Oki, sa ma concentrez, multumesc dar nu ma asteptam, multumesc Dragonfly pentru provocare. O sa am nevoie de un pic de timp si de ajutor in partea tehnica. Cred ca stiu ce vreau sa fac, dar trebuie sa ma uit la celelalte provocari sa vad daca s-a mai facut.
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de darkpoke la data de Mier 13 Mar 2013, 9:42 am

felicitari anaderol..
si felicitari libelulo pt provocare
am remarcat ce frumos ai scris numele pe biletele Smile
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 34
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona la data de Mier 13 Mar 2013, 9:49 am

Chiar daca s-a terminat provocarea va voi spune si concluziile mele pentru ca v-am urmarit printre picaturi in perioada asta.
Dragonfly mi-a placut foarte mult provocarea pe care ai pus-o, dar mi s-a parut foarte grea pentru mine. Nu mai spun de premiul pus de tine pentru aceasta provocare. MI l-as fi dorit, deoarece este pe gustul meu. Nuantele de marouri ma topesc definitiv.
Apoi la ce ai facut m-ai innebunit : combinatia de roz cu mov si textura aceea de lava pe care-mi doresc si eu s-o realizez, dar nu am gasit de unde sa ma inspir pana acum imi face sa arat asa mirat2
Anca despre ceea ce faci tu ce pot spune eu? Toate mi se par perfecte. M-ati innebunit cu turcoazurile voastre. Parca v-ati fi vorbit intre voi. Mi-a placut foarte mult ca ai pus si poze din timpul lucrului. Imi plac foarte mult aceste poze, deoarece te ajuta de foarte multe ori, mai ales pe noi incepatorii. Poate va veti gandi si veti pune intotdeauna la provocari si astfel de poze. Ce ziceti? E o propunere. Imi place cum sunt finisate, asamblate si mi-a placut si celelalte doua seturi de bijuterii.
Anaderol la tine imi place al doilea inel foarte mult, bratara si cerceii micuti, dar si ultimele doua pandative.
Maddy la tine bratara, care mi se pare smechera, cum zice fetita mea, dar si ultimul pandativ cu cercei. Imi place extraordinar de mult combinatia de culori.
Darkpoke - minunat setul. E pe gustul meu la culori si la asamblat. L-as purta! Si asta crede-ma ca in general (gandeste-te ca am facut extraordinar de multe seturi, dar nu mi-am oprit decat unul abia acum, deoarece chiar mi-a placut foarte mult. Chit ca-l tot facea si-l tot vindeam. L-am vandut de vreo 5 ori. Abia al 5-lea sau al 6-lea am reusit sa-l pastrez. rade ) nu spun lucrul acesta.
Seandreea imi place si la tine combinatia de culori : galben cu verde. E asa primavarateca. Sunt lucrate foarte ingrijit si-mi plac iarasi foarte mult margelutele facute cu ajutorul extruderului. Trebuie sa-mi iau si eu unul neaparat.
Stiu ca pare intr-un fel aiurea ca v-am tot laudat, dar sunt mereu incantata de ceea ce faceti voi. Sper ca acum voi avea si eu mai mult timp si voi intra in mod frecvent la provocari, deoarece s-a terminat si cu 1 martie si cu 8 martie.
Va pup pe toate! kiss si va strang in brate, chiar daca numai virtual prietenie
Si....FELICITARI CASTIGATOAREI! Flowers [strike][b]
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 46
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Mier 13 Mar 2013, 11:10 am

Multumesc, Ramona, de apreciere! Ma bucura faptul ca vezi perfectiune in micile mele bijuuri, chiar daca sunt inca departe hug .

Ca o paranteza...sa vedeti Border Cane http://polymerclayfimo.livejournal.com/4007256.html
munca de munca....nici nu ma pot gandii cate zile poate dura sa faci asa ceva. Este si un video acolo ce arata o mica bucatica.
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de maddy13 la data de Mier 13 Mar 2013, 10:44 pm

No bine, Anca, noi nu ajungem nici la genunchiul broastei. Trebuie sa tinem seama ca fetele alea au dezvoltat probabil o afacere profitabila cu ceea ce fac ele, au si bani de investit in materiale si probabil ca nu fac altceva, adica nu au alta meserie. Nu stiu, zic si eu asa, poate gresesc. Oricum e de admirat ce fac, dar nu cred ca eu personal voi ajunge vreodata la acel nivel, cred ca imi cunosc limitele.
Ramona, multumesc pentru aprecieri, pacat ca nu ai participat si tu.
Libelulo, asa scrii tu de obicei? Foarte elegant.
maddy13
Expert
Expert

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dragonfly la data de Joi 14 Mar 2013, 7:33 pm

Day daca incerci tehnica sa postezi poze, neaparat.
Anca - hehe, nu degeaba deschid biletelele castigatoare in reluare rade
Ramona nu m-am puttut abtine , trebuia sa pun un pic de culoare pe biletele.
Bijuterii Ramona - multumesc frumos, texturarea o obtii cu o fasie de smirghel cu granulatie cat mai mare.http://smiles.kolobok.us/mini/rose_mini.gif
Yes Maddy, asta este scrisul meu de stangace

Anaderol te descurci cu provocarea ? Daca ai intrebari ne poti scrie! (mie, Doinei (Day), fetelor).

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Anaderol77 la data de Vin 15 Mar 2013, 9:18 am

Am gasit provocarea, ti-am trimis un mesaj privat l-ai primit? nu stiu daca am voie sa pun tutorialul ala.
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat