Ultimele subiecte
»  Masinile noastre de cusut (6)
Astazi la 8:32 am Scris de elenyka

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 5:19 am Scris de piciul

» Ce gatim azi? (10)
Astazi la 5:15 am Scris de piciul

» Din materiale reciclabile 5
Astazi la 5:09 am Scris de piciul

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Astazi la 5:06 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Ieri la 10:05 pm Scris de Ionut Panaitescu

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 5:37 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 3:46 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 3:42 pm Scris de LRodica

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Ieri la 3:39 pm Scris de LRodica

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Ieri la 3:15 pm Scris de LRodica

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Ieri la 6:30 am Scris de piciul

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Joi 01 Dec 2016, 6:45 pm Scris de gabriela1554

» Quilt - Arta de a imbina bucatile de materiale - II
Joi 01 Dec 2016, 12:58 am Scris de vlad_mom

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Mar 29 Noi 2016, 11:50 am Scris de valentinadof

» Cute Embroidery
Mar 29 Noi 2016, 11:42 am Scris de mlizeta

» Semnati-va fotografiile!
Mar 29 Noi 2016, 7:07 am Scris de raluk0182

» Bijuterii din materiale reciclabile
Dum 27 Noi 2016, 9:05 pm Scris de vlad_mom

» Sacouri, paltoane, jachete (5)
Dum 27 Noi 2016, 3:26 pm Scris de MihaelaT

» Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV
Sam 26 Noi 2016, 1:45 pm Scris de anex07maia

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Index de termeni

Pagina 3 din 5 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Index de termeni

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 07 Oct 2010, 11:02 am

Exista in revista "Lucru de mana" , care mie mi se pare tare slabuta in comparatie cu modelele pe care le poti gasi pe net.

Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Joi 07 Oct 2010, 11:59 am, editata de 1 ori

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3871
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

abrevieri tricotaj

Mesaj Scris de irish05 la data de Joi 21 Oct 2010, 5:41 pm

ce inseamna ssk?

kiss

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 21 Oct 2010, 11:11 pm, editata de 1 ori (Motiv : postare mutata)

irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Ana Maria la data de Joi 21 Oct 2010, 8:15 pm

Uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] explicat foarte bine de Ioana Soare.

Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Joi 21 Oct 2010, 10:10 pm

Stie cineva ce inseamna RPC si LPC ? Abrevierile sunt folosite la un model cu torsade. R probabil ca vine de la right, iar L de la left. Dar mai departe...

aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 748
Varsta : 47
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 22 Oct 2010, 10:11 am

Si C de la cable sau cross (adica incrucisezi ochiurile spre dreapta sau spre stanga), dar P nu imi dau seama de la ce (poate purl?) Cel mai sigur ar fi daca ai avea o poza cu modelul sau diagrama si ai pune-o aici, atunci ar fi mai usor de descifrat.

edit: cred ca este vorba de mutarea unei coloane spre dreapta sau spre stanga cu ajutorul torsadelor. Si trebuie sa iti zica si din cate ochiuri se realizeaza. Adica la RPC - right purl cross (cred) - treci un ochi pe andreaua de torsade, lucrezi urmatoarele x ochiuri (din cate ochiuri este alcatuita coloana) pe fata, apoi lucrezi ochiul de pe andreaua de torsade pe dos. In felul acesta ai mutat coloana cu un ochi spre dreapta.

LPC - left purl cross - treci x ochiuri (din cate ochiuri e alcatuita coloana) pe andreaua de torsade, lucrezi urmatorul ochi pe dos, apoi lucrezi ochiurile de pe andreaua pt. torsade pe fata. In felul acesta ai mutat coloana cu un ochi spre stanga.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Vin 22 Oct 2010, 2:33 pm

Imi zice din cate ochiuri: la unele din 3, la altele din 4. Incerc sa pun un link cu schema, dar nu azi, ca nu sunt la birou si acolo am salvat modelul.
Multumesc. pupi

Intre timp am descoperit explicatiile. Le trec aici, poate va avea si altcineva nevoie de ele.

3-sts RPC = slip 1 stich to cable needle and hold to back, knit 2, purl 1 from cable needle (treci 1 ochi pe andreaua auxiliara catre spatele lucrului, 2 ochiuri pe fata, apoi ochiul de pe auxiliara lucrat pe dos)

3-st LPC = slip 2 sts to cn and hold to front, p1, k2 from cn ( treci 2 ochiuri pe auxiliara catre fata lucrului, 1 pe dos, cele 2 ochiuri de pe auxiliara pe fata)

aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 748
Varsta : 47
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de squirrel la data de Joi 18 Noi 2010, 8:42 am

Stie cineva ce inseamna: LOOSELY cast on? Multumesc anticipat Flowers

squirrel
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 18 Noi 2010, 8:52 am

Adica sa montezi ochiurile lejer, sa nu fie prea strans. Daca ai tendinta sa lucrezi strans si nu iese lejer , poti incerca sa le montezi pe o andrea cu o jumatate de numar mai mare. Apoi le muti pe andrelele de lucru.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de squirrel la data de Joi 18 Noi 2010, 9:39 am

Multumesc mult de tot love ! Ideea este ca as mai avea niste nelamuriri din engleza, dar nu stiu dc e bine sa postez aici. Mi-am prins urechile in traducere zid . Risc si pun aici cu scuzele de rigoare dc gresesc:

"When piece measures 5-5-3-2-3-2 cm dec on the P sts mid front and mid back by P tog the 2 first sts and P tog the last 2 sts. Repeat the dec on every 6-5-5-5-4-4 round a total of 13-16-17-18-22-23 times.
AT THE SAME TIME when piece measures 5-6-7-7-9-9 cm P tog the first 2 sts and P tog the last 2 sts on each P-section over sleeves Repeat the dec on every 12-10-14-12-14-12 round a total of 7-8-6-7-6-7 times.
AT THE SAME TIME when piece measures approx 30-32-34-36-38-40 cm (adjust so that there is one round left in pattern repeat) slip the middle 12-12-14-14-16-16 sts on a stitch holder for neck. Work remaining sts on round, cut the thread.
Continue back and forth from mid front – beg from WS and continue as follows: Over the first repeat of M.2A work M.2B, and over the last repeat of M.1A work M.1B (i.e. work the B-diagram each side of mid front), work the remaining repeats as before, but replace the last 2 rows in each repeat with M.3 (i.e. no YO on the last row).
AT THE SAME TIME cast off to shape the neckline at the beg of every row from mid front: 2 sts 1 time and 1 st 5 times (continue the other dec as before).
When all dec are complete there are 138-138-168-168-198-198 sts on needle.
Work next row from RS as follows: P2 tog 2 times, continue as follows over the first sleeve: K3 tog 2 times, P2 *, K2 tog 6 times, P2 * repeat from *-* a total of 2-2-3-3-4-4 times, finish with K2 tog 6 times, continue as follows over back piece: P2 tog 8-8-7-7-9-9 times, P 2-2-8-8-2-2, P2 tog 8-8-7-7-8-8 times, continue as follows over the other sleeve: * K2 tog 6 times, P2 *, repeat from *-* a total of 3-3-4-4-5-5 times, and finish with K3 tog 2 times, P2 tog 2 times, now pick up 30-30-30-30-34-34 sts along neckline at front (includes sts on stitch holder) = 104-104-122-122-140-140 sts.

NECK:
Change to small circular needle size 4 mm and continue in rib, P2/K2 – make sure to have P2 over the P2 between the pattern repeats on sleeves. When neck measures 10 cm cast off loosely with K over K and P over P."

squirrel
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 18 Noi 2010, 10:37 am

Te-ai uitat pe lista cu abrevieri de pe pagina 3?

Cand lucrul masoara 5-5-3-2-3-2 cm scadeti la portiunea de ochiuri dos de la mijlocul fetei si mijlocul spatelui lucrand impreuna pe dos primele doua ochiuri si apoi ultimele doua ochiuri. Repetati scaderea la fiecare al 6-5-5-5-4-4 rand circular de 13-16-17-18-22-23 ori.

In acelasi timp cand lucrul masoara 5-6-7-7-9-9 cm lucrati impreuna pe dos primele 2 ochiuri si lucrati impreuna pe dos ultimele 2 ochiuri la fiecare portiune de ochiuri dos de peste maneci. Repetati scaderea la fiecare al 12-10-14-12-14-12 rand circular , de 7-8-6-7-6-7 ori.

In acelasi timp, cand lucrul masoara aprox 30-32-34-36-38-40 cm ( ajustati in asa fel incat sa mai ramana un rand circular de lucrat din model), treceti cele 12-12-14-14-16-16 ochiuri din mijloc pe o andrea de rezerva pentru gat. Lucrati ochiurile ramase pe randul respectiv, apoi taiati firul de lucru.
Continuati sa lucrati dus-intors de la mijlocul fetei - incepand dinspre dosul lucrului (se incepe cu rand de dos) si lucrati dupa cum urmeaza: Peste prima repetare a diagramei M.2A lucrati M.2B, iar peste ultima repetare a diagramei M.1A lucrati M.1B (i.e. lucrati diagrama B de fiecare parte a mijlocului fetei) , lucrati repetarile ramase ca inainte, dar inlocuiti ultimele 2 randuri din fiecare repetare cu M.3(i.e. nu faceti jeteu la ultimul rand)
In acelasi timp incheiati pentru a modela rascroiala gatului la fiecare inceput de rand de la mijlocul fetei : 2 ochiuri o data si cate un ochi de 5 ori.(continuati restul scaderilor ca inainte)
Cand ati terminat toate scaderile trebuie sa mai aveti 138-138-168-168-198-198 de ochiuri pe andrele.
Lucrati urmatorul rand de fata dupa cum urmeaza: Lucrati cate doua ochiuri impreuna, pe dos, de doua ori si continuati dupa cum urmeaza pentru prima maneca: lucrati cate 3 ochiuri impreuna pe fata de doua ori, doua ochiuri pe dos *, lucrati 2 ochiuri impreuna pe fata de 6 ori, 2 ochiuri pe dos *, repetati ce este intre stelute de 2-2-3-3-4-4 ori, terminati cu 2 ochiuri lucrate impreuna pe fata de 6 ori, apoi continuati dupa cum urmeaza pentru spate: cate 2 ochiuri lucrate impreuna pe dos de 8-8-7-7-9-9 ori, lucrati 2-2-8-8-2-2 ochiuri pe dos, lucrati cate 2 ochiuri impreuna pe dos de 8-8-7-7-8-8 ori, apoi continuati dupa cum urmeaza pentru cea de-a doua maneca: * cate 2 ochiuri lucrate impreuna pe fata de 6 ori, 2 ochiuri pe dos* , repetati ce este intre stelute de 3-3-4-4-5-5 ori si terminati cu 3 ochiuri lucrate impreuna pe fata de doua ori, 2 ochiuri lucrate impreuna pe dos de 2 ori, apoi ridicati 30-30-30-30-34-34 ochiuri de-a lungul rascroielii gatului din fata (inclusiv ochiurile de pe andreaua de rezerva). Rezulta 104-104-122-122-140-140 ochiuri.

Gat:
Schimbati cu andrelele circulare de 4mm si continuati cu model elastic 2dos/2fata - asigurati-va ca aveti 2 ochiuri pe dos deasupra celor 2 ochiuri pe dos dintre repetarile de model de pe maneci. Cand gulerul (bentita de la gat)masoara 10 cm incheiati lejer ochiurile in model elastic (pe fata peste ochiurile fata si pe dos peste ochiurile dos).

---------

Cifrele sunt valabile DOAR in conditiile in care ai aceeasi mostra de ochiuri cu cea data la inceputul explicatiilor modelului. Altfel va trebui sa-ti adaptezi intreg tiparul la firul cu care lucrezi tu.
Daca nu vei face asta nu va iesi marimea pe care o doresti.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de squirrel la data de Joi 18 Noi 2010, 12:31 pm

ioana soare a scris:Te-ai uitat pe lista cu abrevieri de pe pagina 3?
Cifrele sunt valabile DOAR in conditiile in care ai aceeasi mostra de ochiuri cu cea data la inceputul explicatiilor modelului. Altfel va trebui sa-ti adaptezi intreg tiparul la firul cu care lucrezi tu.
Daca nu vei face asta nu va iesi marimea pe care o doresti.

Ioana, am citit tot ce se poate citi, am tradus conform abrevierilor dar, problema mea a fost de interpretare. Acum, pt ca am citit traducerea ta tot cu o nelamurire am: cum sa scad la mijlocul fetei si mijlocul spatelui? Aici imi prinsesem urechile cand am facut eu traducerea. O sa-ti dau link-ul modelului, dc ai timp sa te uiti mi-ar fi de mare ajutor. Nu sunt experta, dar nici incepatoare, rau e ca n-am lucrat niciodata genul acesta de poncho.
Inca o data mii de multumiri pupi Flowers
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

squirrel
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 18 Noi 2010, 12:45 pm

pai ai cate o bucata lata de ochiuri lucrate pe dos pe mijlocul fetei si pe mijlocul spatelui. Scazi la inceputul si la sfarsitul acelei bucati, adica primele doua ochiuri de la inceputul bucatii de ochiuri pe dos si ultimele doua ochiuri din bucata de ochiuri pe dos.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de squirrel la data de Joi 18 Noi 2010, 1:03 pm

ioana soare a scris:pai ai cate o bucata lata de ochiuri lucrate pe dos pe mijlocul fetei si pe mijlocul spatelui. Scazi la inceputul si la sfarsitul acelei bucati, adica primele doua ochiuri de la inceputul bucatii de ochiuri pe dos si ultimele doua ochiuri din bucata de ochiuri pe dos.

Da, deci m-am gandit bine - din traducere ma gandeam sa nu care cumva mijlocul fetei sa fie chiar mijlocul fetei (ca si cum n-as fi lucrat circular, ci simplu, acea zona lucrata pe dos). Cu toate ca de cand lucrez n-am scazut niciodata in mijlocul lucrului, fara model, pt a da forma croiului. Asta ziceam de interpretari din engleza in romana. Dc e sa iei mot-a-mot... Mi-era teama sa nu gresesc, greu se desface dc ai gresit!
Nici nu mai am cuvinte de multumiri, raman datoare. kiss

O zi buna

squirrel
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 18 Noi 2010, 1:05 pm

Cu placere, daca te mai impotmolesti undeva suntem aici. hug

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dionisia la data de Joi 18 Noi 2010, 4:20 pm

Si eu pusesem ochii pe modelul acesta squirrel, dar am intalnit termenii : K3 tog , slip 1 st as if to K, K2 tog, psso - si atunci m-am lasat pagubasa...
dar acum , ca a explicat Ioana, o sa incerc
Succes si tie !

Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 18 Noi 2010, 4:30 pm

K3 tog = knit 3 together = scazatura de la 3 la 1 orientata spre dreapta. Se realieaza ca scaderea de la 2 la 1 spre dreapta, doar ca se lucreaza 3 ochiuri deodata.

slip 1 st as if to K, K2 tog, psso = slip 1 stitch as if to knit, knit 2 together, pass slipped stitch over = scadere de la 3 la 1 asa cum am explicat-o in filmuletul despre scaderi si inmultiri de
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dionisia la data de Vin 19 Noi 2010, 8:36 am

Multumim mult, Ioana kiss

Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de squirrel la data de Vin 19 Noi 2010, 11:48 am

Eu il fac pentru o prietena draga. Sper sa-l termin pana la craciun ca sa i-l dau. Apuca-te sa-l faci pt ca sigur o sa faci furori cu el. Respecta indicatiile lor si n-o sa gresesti. Cat despre termeni ii ai explicati f bine la pg.3 a acestui topic. Spor la lucru! Eu inca lucrez la elastic (iti trebuie muuuuulta rabdare tricot ).

Oricum, nu stiu ce m-as fi facut fara Ioana! kiss

squirrel
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Vro la data de Mier 15 Dec 2010, 12:32 am

Buna seara!

Am mai multe nelamuriri in legatura cu o traducere. Nu o potrivesc deloc, de aceea va rog sa ma ajutati.

"Note: The fringe is worked from side to side.

Loosely cast on 25 stitches.

Row 3: Loosely bind off 20 stitches (1 stitch on right needle after bind-off), knit 4. (5 stitches remain)
Row 4: Knit 5; using the backward loop cast-on method, loosely cast on 20 stitches.

With yarn threaded on tapestry needle, whipstitch fringe to short end of scarf.

Weave in yarn ends to wrong side of work. Lightly steam-block to measurements. "

Vro
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 07/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Mier 15 Dec 2010, 8:59 am

O sa incerc eu, cat de cat, desi e nevoie de fetele care tricoteaza, ca ele se pricep mai bine la termeni specifici. Eu n-am mai tricotat din adolescenta, asa ca am uitat complet terminologia.

Observatie: Marginea se lucreaza dintr-o parte in alta.
Montati larg 25 de ochiuri.
Randul 3: Faceti 20 ochiuri largi pentru margine* (un ochi la dreapta andrelei, dupa incheiere), tricotati 4. Vor ramane 5 ochiuri.
Randul 4: Tricotati 5; montati 20 de ochiuri largi prin metoda buclei pe dos.
Bagati firul de tricotat intr-un ac special pentru tapiserie si prindeti franjurii de capatul mai scurt al fularului.
Faceti cusatura tesatorului pe dosul materialului. Dati forma finala si dimensiunile cu calcare cu aburi, aplicand o presiune usoara.

Daca fetele care tricoteaza au inteles ceva, inseamna ca are sens.

*Bind off este un tip de lucratura speciala de "inchidere" a tricotului. O demonstratie a operatiei aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].

Cred ca priceputele in ale tricotajului au un termen special pentru operatia asta.

Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 15 Dec 2010, 10:39 am

Cateva observatii :

Randul 3: Incheiati lejer 20 de ochiuri. Ramaneti cu un ochi pe andreaua dreapta dupa aceasta. Lucrati pe fata 4 ochiuri. Rezulta 5 ochiuri.

La blocarea cu aburi nu se atinge niciodata lucrul cu talpa fierului. Pe masura ce se umezeste impletitura de la aburi se prinde in ace, pe placa, la dimensiuni si se lasa sa se usuce asa. Ei recomanda aceasta metoda de blocare pentru firul utilizat de ei la acel model, insa daca se va lucra cu un alt tip de fir se va adapta metoda de blocare la el. Aburii pot sa strice anumite tipuri de fibre de aceea nu sunt universali valabili. Eu personal prefer metoda "uda" - mai intai las la inmuiat cu apa si un pic de perwoll, apoi limpezesc fara sa agit, scurg apa fara sa las vreo parte a lucrului sa atarne, apoi infasor intr-un prosop gros pentru a absorbi excesul de apa. Apoi prind piesele pe placa, cu ace, la dimensiunile dorite.

Bind off nu e o metoda speciala , ci inseamna doar "incheierea ochiurilor". Si pentru aceasta exista mai multe metode. Unele mai elastice, unele mai stranse, depinde de ce anume se incheie.

Pentru metoda de montare a ochiurilor prin bucla inapoi vezi
aici link (a doua metoda prezentata)

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Vro la data de Mier 15 Dec 2010, 11:02 am

Multumesc din suflet pentru timpul acordat si pentru sfaturi! :*

Acum incerc sa-mi dau seama cam cum trebuie sa fac.

Vro
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 07/12/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Dum 19 Dec 2010, 6:08 am

ioana soare a scris:Cateva observatii :

Bind off nu e o metoda speciala , ci inseamna doar "incheierea ochiurilor". Si pentru aceasta exista mai multe metode. Unele mai elastice, unele mai stranse, depinde de ce anume se incheie.

Pentru mine, Ioana, care n-am mai tricot de 25 de ani, toate metodele sunt speciale.

Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de vizirenu la data de Mar 08 Feb 2011, 1:02 pm

buna fetelor care ma puteti ajuta?vreau sa imi tricotez un pulover pentru mine si imi e destul de greu sa ma hotarasc ce si cum sa fac asadar va rog ajutati-ma cu idei eventual modele cu poze si explicatii la modele plssss

vizirenu
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 11
Localizare : gheraseni
Data de inscriere : 07/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc la data de Joi 28 Apr 2011, 2:38 pm

Va rog din suflet sa ma ajutati sa citesc si sa inteleg executia simbolurilor din diagramele de tricotat.
Am citit postarile facute aici, dar tot mai am neclaritati.
Va multumesc. Merci zid

myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3412
Varsta : 52
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 8:40 am