Ultimele subiecte
» Bluze, topuri (14)
Ieri la 5:29 pm Scris de biancs254

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 5:09 pm Scris de biancs254

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de ioana soare la data de Vin 03 Ian 2014, 8:58 pm

Felicitari Admina! Sa aveti un bebe sanatos si sa va umple fiecare zi cu bucurii alaturi de surioara lui/ei!

La eco v-a spus si ce va fi, baiat sau fetita?

Trimitere catre analize iti dau ambii dr. Eu mergeam cu cea de la medicul obstretician care imi supraveghea sarcina, la cel de familie, care imi dadea si el o trimitere pentru analizele gratuite pe care le regasea in lista celuilalt medic. Altfel, fara trimiterea de la medicul de familie nu as fi beneficiat de gratuitate.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 38
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Vin 03 Ian 2014, 9:15 pm

dar pe trimiterea de la dr de familie poti face analizele gratis, unele! daca si laboratorul pe care-l gasesti mai are fonduri.

Sarcina usoara! Nu uita de vitaminele prenatal, daca o sa ai nevoie.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6489
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa la data de Vin 03 Ian 2014, 9:18 pm

Felicitariiii Admina!!!! Ma bucur foarte mult pentru tine. Cu asa vesti e numai bine sa incepi anul  love 
Sarcina usoara in continuare. Diferenta intre copii tai este ca si la mine intre primii doi. Ai sa vezi ce bine va fi mai ales daca cea mare isi doreste si de bucura de venirea celui mic.
Si acum serios, mai lasa stresul.
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 34
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Vin 03 Ian 2014, 9:35 pm

Sarcina usoara, Admina! Mi s-a parut mie ca aveai burtica intr-o poza de la croitorie, cu ceva ce iti lucrasesi, nu mai stiu ce era, rochie sau tunica sau asa ceva. Si modelul era si el cu ceva creti pe laterala, numai bine sa acomodeze o burtica. Dar eu am intrat mai rar pe Forum in ultima vreme, si am crezut ca deja era de notorietate stirea, si sunt ultima gaina care afla asa, din poze lol!.
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de AcidoR la data de Vin 03 Ian 2014, 9:43 pm

Felicitari Admina! Flowers Sosirea unui copil este ceva deosebit si ma bucur pentru voi.  bebic   Sarcina usoara si bebe sanatos.
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 61
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de adriuta la data de Sam 04 Ian 2014, 12:50 am

Acum ca devenit si oficiala vestea pot sa te felicit cu tot dragul.
Sa ai o sarcina usoara, un bebe sanatos, papacios si norocos.
Viata in 4 sa va fie plina de bine si de fericire.
Felicitari!!! pupi 
adriuta
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 242
Localizare : acasa
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 04 Ian 2014, 12:07 pm

Ce ma bucur, ca va bucurati! hug Eu n-am fost prea entuziasmata, initial, acum sunt neutra. Imi facusem planul sa fiu mamica tanara, sa scot fata din facultate pana la 45 de ani, acum se imping toate cu mult. Copiii sunt in responsabilitatea noastra pana devin independenti financiar, deci... mult timp. Dar, vorba voastra, aduc si multa bucurie. E o balanta, la mijloc.
Cu prima, am facut analize de sange de la medicul de familie, chiar la cabinetul acela si le-au trimis in alta parte. Acum zice mama mea ca n-ar avea laborator bun, sa incercam sa luam trimiterea de la medic, sa merg la un alt laborator particular. Am deja rezultatul la bolile grave, de la donarea de sange, sper ca sunt valabile, din august.
Nu iau vitamine si nici n-am de gand. wink  M-am ingrasat 2kg intr-o saptamana, de la Materna, nu vreau sa bat suta, pana la termen, de dragul vitaminelor. Iau Dolomit (calciu natural) si Magneziu din cand in cand, cand imi aduc aminte. Am mai luat Acifol tot asa, vreo 2 cutii. Vara trecuta nu aveam anemie, de aia au si acceptat sa donez. Am mancat spanac crud si o sa mai cumpar in primavara. Cred ca putem corecta carentele din alimentatie, in primul rand.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Sam 04 Ian 2014, 12:12 pm

Ai grija cu dolomitul eu l-am luat negravida si ma ingrasam foarte rapid si aveam o pofta mareeeee de mancare.Nici nu am terminat un flacon ca m-am sesizat la timp.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]/[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Sam 04 Ian 2014, 12:36 pm

Admina, felicitări! hug  pupi Să ai o sarcină uşoară şi bebe sănătos!

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 41
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de fulguta28 la data de Sam 04 Ian 2014, 12:48 pm

Felicitari, Admina! Sa ai sarcina usoara si sa stea bebe in "garsoniera" pana la 40 de saptamani.
Referitor la analize, medical de fam. iti face trimitere la medicul de specialitate, adica la ginecolog. Din momentul in care medicul ginecolog te ia in evidenta, medicul de familie iti avizeaza doar trimiterile la analize, daca este cazul, si concediile medicale.
Analizele le poti face pe cele simple, cele care sunt gratuite sau pe langa acestea, le poti face si pe cele complexe pentru depistarea citomegalovirusului, toxoplasmoza etc., care sunt destul de scumpe dar te scapa de un stres. Eu zic sa le faci pe cele complexe si sa ceri in mod expres medicului gineco.
Slava Domnului ca am avut un medic minunat in cele doua sarcini care era la dispozitia pacientilor 24 din 24 daca era o problema. Am toata recunostinta fata de acest medic!
Pentru varsatul acela de vant, fa-ti analize. Mie mi-a zis, fara sa te sperii dar asta este realitatea, daca as fi facut in timpul sarcinii cu Vladut, mai ales ca era in floare boala, trebuia sa fac ce nu mi-as fi dorit, avort. Este o boala necrutatoare cu fetii si se pot naste cu malformatii. No, draga mea, iti doresc tot binele din lume, sa fie bine, sa stea galusca la caldurica pana la 40 de saptamani si sa ai o nastere usoara.
fulguta28
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 495
Varsta : 40
Data de inscriere : 03/07/2011

http://www.quadrille.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 04 Ian 2014, 12:56 pm

Admina a scris:... Imi facusem planul sa fiu mamica tanara, sa scot fata din facultate pana la 45 de ani, acum se imping toate cu mult. Copiii sunt in responsabilitatea noastra pana devin independenti financiar, deci... mult timp. Dar, vorba voastra, aduc si multa bucurie. ...

Daca m-as fi gandit vreodata ca eu o sa fac copii, as fi facut de la 20 de ani, ca tot am trait degeaba. Nu aveam atunci cu cine, dar nu conteaza  rade m-am maritat tarziu dupa care am mai copilarit ca na, eu nu mi-am dorit niciodata copii. Ai mei au venit singuri. O clipa de neprotejat si gata!!!  zid asta este valabil si pentru viitor ....
Apropo de copii ca sunt responsabilitatea noastra pana devin independenti financiar, eu cred ca nici atunci, am 2 exemple in familie, si le merge! Noi (eu + sot) nu am putut sa deschidem gura sa cerem parintilor, nici nu se discuta asta, ceilalti, doar educati tot de aceiasi parinti, nu sunt asa! Ei vor sa fie ajutati si au un stil de-a cere de te face vinovat ca nu le dai  rade 
Copii aduc multa bucurie. Da, aduc, imi dau seama ca nu traiesc degeaba. La cat nu mi-am dorit, acum traiesc pentru ei. Eu multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatosi. Atat. Si sper sa traiesc sa-i scot din facultate  rade avand in vedere ca nu i-am nascut la prima tinerete si se moare de tanar  rade Probabil ca visul meu, croitoria la pensie, cade!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 04 Ian 2014, 1:06 pm

Ei nici chiar pana la 40 de saptamani... nu ar avea cum sa fie o nastere usoara, cu un bebe marisor. wink  Deci sa stea pana e pregatit/a sa vada lumea.
Riscul de malformatii am inteles ca e de 2%, pana in 20 de saptamani, daca mama face boala, deci varicela, nu zona Zoster. Un risc e oricum, dar am ales sa nu fac teste de genul dublu si triplu test, care sunt oricum statistice si nu iti dau decat niste posibilitati si nici aminocenteza care e riscanta pentru sarcina, in sine, indiferent de rezultat. La fel, nici eco sper sa nu fac multe si inutile. Morfologiile, care sunt 2D si poate cat mai putine vizite la gineco, pentru ca nici controalele interne si nici ecografiile nu cred ca sunt tocmai lipsite de efecte adverse. Oricum la noi se recomanda mult mai multe decat e necesar, din diverse interese sau doar pentru ca sarcina e considerata o "afectiune", o "conditie", nu ceva natural si firesc.
Diada, depinde de noi, ca parinti, cand zicem Stop. Adica, nici sa ii intorci spatele, cum a facut 24-25 de ani, dar nici sa-l ti in casa, pe banii tai, la 30 de ani. Avem si noi cunoscuti asa, ii cocolosesc parintii, desi sunt ditamai oamenii. Nu e vina cui cere, e vina cui da, deci ne-o si facem cu mana noastra, uneori. Ma rog, mai e mult pana atunci, asa ca nu-mi mai fac planuri. O sa vedem pe parcurs, ce si cum. Si mai cred ca nimeni nu traieste degeaba, cu sau fara copii. Asta e ceva in plus, dar nu are nicio legatura cu implinirea noastra ca oameni. Copii sunt fix atat de importanti in realizarea noastra personala, pe cat ingaduim. Ei o sa aiba propria viata, propria evolutie, nu o putem lega la nesfarsit de noi. Trebuie lasati si incurajati sa zboare, sa fie independenti, in timp.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bisisica bijuterii la data de Sam 04 Ian 2014, 1:08 pm

Admina, sa ai sanatate pentru 2 Smile si bucura-te de fiece moment pentru ca e unic si conteaza enorm.
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 370
Varsta : 37
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 04 Ian 2014, 1:44 pm

Admina a scris:... Asta e ceva in plus, dar nu are nicio legatura cu implinirea noastra ca oameni. Copii sunt fix atat de importanti in realizarea noastra personala, pe cat ingaduim. Ei o sa aiba propria viata, propria evolutie, nu o putem lega la nesfarsit de noi. Trebuie lasati si incurajati sa zboare, sa fie independenti, in timp.

Si eu care ma simt in sfarsit implinita si dornica de viata. Este pentru prima data in viata mea cand am simtit ca am pentru ce sa traiesc. Pana sa am copii nu imi pasa deloc de viata mea, putea sa se intample orice, nu imi pasa.
Eu una abia astept sa zboare, sa aiba propria viata, daca se poate cat mai departe de mine!!!  rade rade rade peste ocean poate, unde or vrea ei, eu nu ma opun  rade

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Sam 04 Ian 2014, 1:49 pm

Admina, multa multa sanatate si nu uita sa-i citesti povesti! Sa vorbesti cu copilul tau in formare si sa-i spui toate cele bune si frumoase!
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4028
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de annamaria26985 la data de Sam 04 Ian 2014, 5:49 pm

admina felicitari!!! sarcina usoara si sanatate ! un bebe e o bucurie mare,cand o vad ce frumos ii povesteste dora surioarei ce a facut ea la gradinita, imi vine sa le strang in brate pe amandoua, dar ma abtin si nu le stric momentul. Bebe e cel mai atenta la dora, la ce vorbeste si o cauta in camera.
annamaria26985
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 742
Varsta : 32
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de camic la data de Lun 06 Ian 2014, 3:36 pm

Sarcina usoara si un bebe sanatos!!!!
camic
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 40
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Lun 06 Ian 2014, 5:21 pm

Admina, felicitări!
Eu ce să-ţi mai spun după atâtea sfaturi??
Să fiţi sănătoşi!
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1838
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de geanina_scumpica la data de Lun 06 Ian 2014, 9:05 pm

Felicitariiiiii ce frumosssssssss si eu imi doresc o buburuza mica mi-am pus in plan de saptamana viitoare la medic zbor sa vedem ce o fii poate poate vine si la mineeee
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de margelutamea la data de Lun 06 Ian 2014, 9:15 pm

Mult succes Geanina! Tare frumos mai e sa fii mamica !!!! Flowers bucurie 
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 275
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Ais la data de Lun 06 Ian 2014, 9:34 pm

Felicitari Admina. Copii sunt cea mai mare bucurie. Si eu am patit acelasi lucru ca si tine, cea mare a facut varsat de vant iar cand inca era in perioada de carantina am primit vestea ca sunt insarcinata. Dr. de fam. m-a asigurat ca nu vor fi probleme deoarece am avut varsat de vant in copilarie dar pentru siguranta am facut si toate analizele virusologice. Eu am facut toate analizele recomandate de Dr. ginecolog, mai mult de frica decat de nevoie. Parca la Synevo toate analizele speciale pt. gravide sunt grupate intr-un pachet. Sa ai o sarcina cat mai usoara.
Ais
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 10/01/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 06 Ian 2014, 10:16 pm

Geanina, cu medicul vrei sa faci copilul, nu cu sotul? Shocked  wink Depinde si de cat timp incercati, daca fumati, daca ati facut niste analize de baza, ati incercat niste tratamente naturiste. Poate nu totul rezolva medicul, sunt solutii mai usoare (financiar) si mai placute. dama
Ais, merci de sfat. Nici acolo nu ma dumiresc, pe site. Adica e o lista cu: Teste de hematologie; Teste de biochimie; Markeri etc. si nimic grupat pentru gravide. Adica e ceva pentru monitorizare sarcina, dar daca le bifez pe toate, obtin peste 500lei totalul si ma ia cu ameteli.
Deocamdata cred ca merg maine la medicul de familie sa vad poate rezolv acolo, cu trimitere (sa-mi dea lista cu ce analize trebuie) sau chiar sa-mi recolteze de acolo. Mi s-a urcat nitel tensiunea cand am auzit ca trebuie sa contribui la un medic (care nu m-a vazut niciodata, ca ultima oara am trecut pe acolo cand eram gravida data trecuta si s-a schimbat medicul de atunci) si la doua asistente. Nu de alta, dar am contribuit de peste 14 ani la asigurari de sanatate si am beneficiat doar de nasterea (si aia spaguita). In plus, am inteles ca medicul incaseaza de la asigurari cate 5lei/ luna, pentru fiecare pacient, deci 60lei/ an de la mine, timp de ani de zile, cand nu m-a vazut la fata. Dar decat 500lei, mai bine vreo 40lei...

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geanina_scumpica la data de Lun 06 Ian 2014, 11:32 pm

da fumam si sunt impreuna de 10 ani cu sotul meu si mereu miam dorit un bebe doar ca nu asa cu foc incat sa ma duc la doctor ca acum deci nu mam protejat am zis daca vine e bine venit numai ca nu a venit Smile)) alte chestii naturiste habar nu am ce ar trebui sa fac in afara de a calcula data cu perioada fertila alceva nu stiu ceva sfaturi sunt bine venite kiss 
geanina_scumpica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 226
Localizare : arad
Data de inscriere : 01/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 07 Ian 2014, 12:43 am

"Miracolul" romanesc: BRANCA-URSULUI
* Sute de femei au reusit sa ramana insarcinate cu ajutorul acestei plante * Zeci de barbati si-au rezolvat problemele sexuale -  sursa [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Maca, e o planta din Peru, foarte buna pentru disfunctii sexuale, dereglari hormonale la barbati si femei. Se pot folosi si impreuna, am gasit informatii [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ar mai fi foarte bune tinctura de Zmeur (gemoderivat), Mur si alte preparate pentru aparatul genital feminin [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (se pot si asocia, un preparat dimineata si unul seara si efectele apar dupa 2-3 luni de tratament)

Sunt bune toate produsele apicole, in special pentru tine: laptisor de matca, propolis (poate ajuta in diverse infectii interne), polen, capaceala, etc. Pentru infectii localizate, la femei, poti folosi supozitoare Carpicon.
In plus orice creste imunitatea si vitalitatea: catina, echinaceea, etc.
Normal este sa mai rariti tigarile si sa aveti un stil de viata mai sanatos, cu cateva luni inainte de a planui un bebe. Nu va garanteaza un bebe, dar ajuta, toate impreuna. Medicii pot sa bajbaie, luni, ani si sa nu gaseasca unde e problema, dar plantele, tincturile, prod. apicole, actioneaza fara efecte adverse si chiar dau rezultate, daca te tii de ele (dupa 2-3 luni). Ideal ar fi sa mergi la un homeopat sau gemoterapeut, in paralel cu analizele facute la medic. Sau incercat intai tratamentul naturist, ca sa nu interveniti hormonal si cu tratamente agresive, daca, poate nu e cazul. In setul de analize, sa isi faca si sotul, cele recomandate, tot mai des aud de probleme la domni.
Bafta si sa se rezolve, oricum ar fi! bebic 

Admina
Administrator
Administrator

feminin