Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

+55
annamarya
letho
Nina Constantin
mlizeta
tomari
olympia
CarmenClaudia
cleobejan
aurishta
michelinebeaulieu
lacrisel
Admina
trandafiras78
Greteledelweiss
Samarineanca
geo
ismi3ismi
TZ
Giobsy
coripin
irico
Ais
geanina_scumpica
camic
piciul
bisisica bijuterii
AcidoR
rosita
i.xell
diblaru maria
teisoara
kitty_1973
Floren
rob roy
annamaria26985
Adela Ispas
adriuta
Dodo-pui
valentinadof
jade84
margelutamea
fulguta28
mihastef
alban andreea
Gabica
mamicadealessia
tadok
maravela lucia florina
danniela
MihaelaT
MagdaMarin
mnarcisa
ioana soare
Uca
diada
59 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 12 Feb 2014, 12:47 pm

Admina,acum am aflat si eu ,felicitari!!!!Sa fii sanatoasa si bebele la fel! Ce bine ,vei avea pereche!!Conteaza mult sa fie 2 copii si nu unul...v-am mai spus ca fata mea vrea sa-i aduc un copil de la casa de copii,sa nu mai fie singura,,,Da,ai grija la mancare sanatoasa,de calitate,pt sanatatea amandurora.Am vazut o emisiune la TV,unde spuneau ca alaptatul sa se faca pana la 2 ani,macar...daca as fi stiut la timp,nu m-as fi oprit de la alaptat la 1 an si 7 luni...parca acum imi pare si rau...asa ca iti spun tie,pt sanatatea micutului .
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de diada Mier 12 Feb 2014, 4:07 pm

La mine a fost pe-acolo la greutate (64 inainte de a naste), ca nu aveam cand sa mananc, fiind si celalalt mic si trageam de el, chiar si in brate, eu stresata cu ale mele, ma si mir de unde s-a facut de 3 kg la nastere. Cu 300g mai mult decat primul.

Eu iti urez sarcina usoara si nastere si mai usoara! Sanatos sa fie, ma bucur ca are cuc  rade doi cuci iti doresc eu ca esti tanara!

Ismi, daca te gandesti la asta, mai bine ai actiona, ca daca se face mai mare nu mai vrea frate.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 16 Feb 2014, 10:36 am

un site util.coordonat de Carmen Bruma (care pt mine este de incredere) : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 16 Feb 2014, 10:39 am

Felicitari pentru bebeul de sex masculin.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Dum 16 Feb 2014, 10:46 am

Multumesc Ismi. Si de urari si de link.  hug Ce sa zic, cu adoptia... am auzit ca e destul de greu si pentru parintii care nu au deloc copii. Avem prieteni care nu pot face copii, au facut si cateva vizite la camine de copii si au luat copilasi acasa, pentru o perioada scurta, dar nu stiu de ce nu au mers mai departe. Oare e birocratia prea mare?
Uneori ma gandesc si eu ca era mai usor, infiam o fetita sau un baietel de varsta fetei mele si avea tovaras de joaca. Dar... e asa de greu cu ai tai, mai ales cand fac prostii. Daca e un copilas deja mare, crescut printre straini, oare nu apar probleme sociale, psihologice, in timp, pentru ca va stii ca nu e din familia aia, nu e frate bun cu celalalt copil. Pe de alta parte, am vazut copilasi adoptati, crescuti asa de frumos, asa de politicosi si cuminti. Deci se poate.

Haideti mai... nu conteaza atat daca are cuc sau nu... rade Sa ne vedem noi sanatosi la lumina si dupa aia sa trecem cu bine de primele luni. Mi se pare mai greu acum, cu cuc, o sa va bat la cap cu intrebari, mai mult ca sigur. wink
Si sarcina e mai grea, fiind si diferenta de varsta, deja ma misc ca o balena si gafai, nu stiu ce ma mai fac cateva luni.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de kitty_1973 Dum 16 Feb 2014, 10:52 am

Admina, felicitari pentru baietel! Sarcina usoara!  love 
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de ioana soare Dum 16 Feb 2014, 12:45 pm

Admina zi mersi ca nu prinzi lunile de canicula cu burta mare:)
Nu stiu daca e regula, dar si eu am avut burtica mai mare a doua oara ( doar burta, nu si bebe) . Si eu cu totul am fost mai mare, am pus mai multe kg, cu toate ca am facut mult, mult mai multa miscare decat la prima sarcina, multumita lui Paul care m-a alergat intruna. Am alergat, m-am cocotat, l-am plimbat cu bicicleta aceea dubla mereu, l-am carat in brate sau pe umeri si totusi kg s-au adunat:) Asa de multe ca la sfarsit nici n-am mai avut curaj sa ma cantaresc. Dar s-au dus usor, cu gimnastica si alaptat.
Pana in 3,5 kg bebe nu e mare, il nasti usor, asa ca nu trebuie sa te ingrijorezi. Oricum el creste atat cat poate el, fara legatura cu kg pe care le acumulezi tu. Daca Eliza nu a fost mare, atunci sunt toate sansele ca si bebe 2 sa fie la fel.
Stiu ca tu crezi ca daca ajungi cu bebe la 40 de saptamani va fi mare, dar sa stii ca nu e asa. Eu i-am nascut pe amandoi fix la termen si au avut 3,340 si 3,200 si i-am nascut foarte usor. Pe Radu mai aveam un pic si il pierdeam pe drumul dintre sala de travaliu si sala de nasteri:))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Dum 13 Apr 2014, 7:16 pm

Mai tineti minte cand s-au intors bebeii cu capul in jos, aproximativ?
Doua doctorite mi-au zis ca inca nu e intors bb, una pe la 28 saptamani a vazut la eco si saptamana asta, la 31, m-a verificat o dr. prin palpare si a zis ca tot nu e intors. Timp cica ar mai fi, desi cred ca e destul de inghesuit acolo, sper sa mai aiba loc de tumbe.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de margelutamea Dum 13 Apr 2014, 9:37 pm

poate sa se intoarca si cu cateva ore inainte sa iasa. ai rabdare si nu te stresa Smile
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de MagdaMarin Dum 13 Apr 2014, 9:42 pm

In cazul meu nu s-a intors deloc asa ca a fost scos prin cezariana.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 13 Apr 2014, 10:18 pm

Admina, are şi timp de tumbe, dar şi loc, stai liniştită.  hug 
Raluca s-a întors în timpul travaliului care nu trebia să fie travaliu,la 31-32 saptămâni, iar Diana ţin minte că prin luna a şaptea s-a întors, apoi în a opta iar era cu picioarele-n jos şi la 38 de săptămâni era cu capul în jos şi aşa a rămas până am născut-o.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Lun 14 Apr 2014, 7:39 pm

Sa aveti dreptate. E mai simplu sa fie deja intors, ca sa scapi de-o grija, dar pe de alta parte, daca se poate rostogoli ca Hopa Mitica, pana la termen, oricum nu e nimic batut in cuie.
Si fata mea era intoarsa de pe la 28 saptmani si nu cred ca au gasit-o altfel, pana la 37, cand a iesit la lumina.
Doctorita a facut doar o palpare la burta, a masurat si a ascultat cu un duppler, inimile lui bebe, la ultimul control. Cred ca m-am invatat cu eco, sa stiu mai sigur ce si cum, desi nu prea eram pro ecografii.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de lacrisel Mar 15 Apr 2014, 11:52 am

Felicitari, Admina!!!
La partea cu kilogramele nu prea ai de ce sa iti fie frica... Eu am 2 fete, pe care le-am nascut pe amandoua la termen (ba la una mi-a zis doctorul si ora Smile), si amandoua au avut 52cm si 3,750 kg. Pe prima am nascut-o in 4 ore si cea de-a doua in 1 ora... asa ca totul depinde de constitutia ta, de cat de activa esti si nu in ultimul rand de mostenire... si mama m-a nascut repede Smile
De intors, stiu ca pe la 7 luni trebuie sa se intoarca, dar exista si exceptii, asa ca pana in ultimul moment nu vei sti sigur...
Iar kilogramele noastre.... ei, aici e alta poveste... La prima am luat 14 kg, si la a doua am luat 8 kg... partea cea mai nasoala a fost ca eu m-am ingrasat cat timp am alaptat... Daca nu mancam nu aveam laptic si tipau de foame. Tin minte ca am tinut o zi post (era postul Pastelui) si nu stiam ce are Ana de urla, ca de mancat mancase, dar nu avea consistenta laptele... Asa ca am renuntat la toate si i-am dat papica la fetita Smile

Trimite-i niste ganduri pozitive... Smile eu le-am spus la amandoua de cand erau in burtica sa fie cuminti si ascultatoare... rade

La faza cu perechea, nu stiu ce sa zic...
Eu, avand 2 fete, pot sa spun cu mana pe inima ca e f bine cand sunt de acelasi sex si cu diferenta mica intre ele (2 ani). AU ACELEASI PREOCUPARI, SE JOACA CU ACELEASI JUCARII - aici nu spun ca cu aceleasi, ci doar ca jocul implica acelasi gen de jucarii ca de cumparat cumpar cate 2 ... Am prietene care au fata si baiat si se cam ciondanesc - una cu papusa, baiatul ii da la papusa cu ciocanul in cap, gata scandalul...

Ei, in ine, e bine cand sunt 2 si sanatosi, ca cu restul ne invatam:)
Sa iei niste cursuri de arbitru . Intotdeauna am spus ca cu un copil esti parinte, cu 2 esti arbitru!
Sarcina usoara pe mai departe!
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 43
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de danniela Mar 15 Apr 2014, 2:30 pm

Fecior-miu acum doua zile: mama cand vine Sandra acasa. Eu: miercuri. La care el: eee, abia astept sa vina sa ii fac viata grea. Eu surprinsa: da ce ti-a facut, de ce??? La care el: pai pentru asta sunt fratii, sa necajeasca surorile!!!
Asa ca... Admina, sa te astepti!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de aurishta Mar 15 Apr 2014, 9:32 pm

Admina a scris:Mai tineti minte cand s-au intors bebeii cu capul in jos, aproximativ?
Doua doctorite mi-au zis ca inca nu e intors bb, una pe la 28 saptamani a vazut la eco si saptamana asta, la 31, m-a verificat o dr. prin palpare si a zis ca tot nu e intors. Timp cica ar mai fi, desi cred ca e destul de inghesuit acolo, sper sa mai aiba loc de tumbe.
Angelica s-a intors cu trei saptamani inainte de nastere , iar o prietena care era programata la cezariana din cauza prezentatiei pelvine a bb-ului a avut frumoasa surpriza sa se intoarca in timpul travaliului, cat timp se pregatea pentru operatie! N-a mai fost nevoie, a nascut natural! Smile 
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Mier 23 Apr 2014, 12:17 am

Ei, sper sa va auda Doamne-Doamne. hug Maine iar control, sa vedem daca s-a intors pestiucul. Acum scot parleala, in ultimul trimestru... Am fost doar la 3 controale si la 2 eco, pana acum; nu mai scap, de acum incolo.
Dorm tot mai prost si ma simt enorma, eu zic ca nu sta pana la termen, dar lumea ma tot incurajeaza... "baietii sunt mai puturosi", " sa stea cat mai mult la caldurica", etc. Dar eu as vrea mai repede, intr-o luna, cam asa, ca daca mai sunt aproape 2, nu stiu cum o sa mai functionez.
In rest, sa nu ma plang, ma simt bine si ma desfasor normal, am trebaluit de sarbatori, stau mult in picioare si umblu destul. Obosesc repede, dar stiu ca e normal. Mi se cam intareste burta, destul de des, in ultima perioada, dar nu doare, ca la contractii. Am ceva pitici pe creier, pentru ca aici doctorita/ moasa nu verifica colul si ne fiind nici eco, nu stiu daca sunt probleme, sa fie nastere inainte de vreme. Noroc ca am destul No Spa si pot apela la el, daca e nevoie. Ma gandesc la asta, pentru ca acum o luna, doctorita mi-a zis ca e deschis la exterior, dar a verificat la eco si la interior era inchis.
Stiu ca par cam panicoasa, dar am descoperit ca pot lua ulei de peste si stiam deja de magneziu, care mai calmeaza piticii de pe creier. Deci sper sa-i linisteasca si pe ai mei, sa nu ajung la Balaceanca. wink 

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de lacrisel Mier 23 Apr 2014, 9:45 am

Admina, nu stiu ce sa zic cu piticii, cateodata acesti pitici nu sunt altceva decat feeling-ul ala interior, sau cum sa-i zic: presimtiri... Smile
Eu sunt de parere ca faza cu colul trebuie verificata mereu. Si spun asta pentru ca am exemplu o prietena care la prima sarcina a nascut la 7 luni pt ca s-a deschis colul, iar acum la a doua a facut serclaj, dar din nou s-a deschis colul si e pe vine, dar totusi l-a tinut pe bebica 8 luni. Asa ca nu strica sa ii pui d-nei doctor niste intrebari in plus. Daca zice ca e ok, nu ai de ce sa iti faci probleme.
Spor in toate si bucura-te acum de un pic de liniste cat inca mai e in burtica Smile
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 43
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de danniela Mier 23 Apr 2014, 12:13 pm

Depinde foarte tare si de organism, eu ambele sarcini le-am avut cu colul deschis inca de la primele luni, si suspecta ca pierd sarcina, insa le-am dus la termen pe amandoua. Fii optimista!!! Burta se intaraste si de la oboseala, cand simti burta tare cel mai bine e sa te asezi, ia pauze cat mai multe si....lungimea lor o decizi tu!!!! rade 
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de valentinadof Mier 23 Apr 2014, 3:22 pm

Ei,lasa Admina ca nu esti chiar asa de mare precum te vezi!O sa mai rezisti foarte bine pana la 9 luni.
Problema cu somnul in ultimile 2 luni am avut-o si eu desi umblam toata ziua doar,doar m-oi odihni noaptea!
Eu cred ca se trezeste bebe,mare fiind de-acum si are nevoie de companie.
Hai,nu mai e chiar mult,aveti grija de voi!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Admina Lun 28 Apr 2014, 7:12 pm

Astia habar nu au de capul lor. La ultimul control m-a vazut o asistenta practicanta si o asistenta plina, care a verificat daca e cu capul in jos. Credea, banuia, se prea poate... sa fie capul in jos, dar poate fi si funduletul. Dupa ce m-a impuns de m-a durut burta ceva timp dupa, tot bajbaia. Am mai citit pe net, daca se simt sughiturile lui bebe in jos, e intors si daca da mai puternic pe sub coaste, la fel. In ultimele zile am fost mai atenta si asa pare, ca e intors.
Piticii pe creier cred ca i-as fi avut oricum, gravida sau nu. Suntem plecati de acasa de o luna, stam la socrii (si imi e drag ca de toamna), sunt multe necunoscute, fetita trebuie sa se adapteze cu limba si face si ea tarantele, din cand in cand. Al meu e cu capul in nori si parca ii convine sa stea pe capul alor lui, in loc sa ne mutam mai repede sa stam singuri. E o perioada cand e buna putina siguranta, rutina, nu asa, frunza in vant si nu prea ma intelege nimeni.  Sad Ieri imi zicea al meu: de ce sunt astia asa amabili cu mine, imi tot ureaza sa fie bine cu bb, ma tot intreaba cat mai am (diversi straini, prin magazine sau prin parc)? De parca, era ofticat ca pe altii ii intereseaza de soarta mea, dar nici pe el. shot Pe ai lui nu-i intereseaza, odata a zis maica-sa sa ma ajute cu nu stiu ce ca am ditamai burta si ma misc mai greu. In rest, zici ca nu e nimic nou, nu ma intreaba de sanatate. Noroc cu cea mica, ca vorbeste cu bb, ma mangaie pe burta. love 

p.s. Nu ma luati in seama. wink Eu compar si cu prima sarcina, cand ce-i drept nu era sotul cu mine, dar cei de la munca, ai mei, prietenii, ma imtrebau, vorbeam, se bucurau pentru mine, etc. Mergeam zilnic sa ma plimb cu mama mea prin parc, desi ne mai ciondaneam noi, era acolo sa ma sustina.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de margelutamea Lun 28 Apr 2014, 8:13 pm

te inteleg perfect! chiar daca nu suntem langa tine, sa stii ca iti suntem alaturi. ne gandim mereu la voi  kiss 
nu te mai stresa, stiu ca iti e tare greu, dar trece.... Flowers 
margelutamea
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de lacrisel Mar 29 Apr 2014, 10:14 am

Offfffffffffffffffff Admina!!!!
Parca ai descrie perioada mea de sarcina!!!!!!!!!!! Si eu am stat cu soacra la ambele sarcini si parca ii era ciuda ca nu pot sa fac mai multe, nu ca le-ar fi facut ea in locul meu Sad
Iar despre barbatei, ce sa zic, ei oricum sunt cu capul in nori si mai ales acum, ca e la mamica, EL E CENTRUL UNIVERSULUI, nu bebele din burtica sau cealalta fetita!
PS - cred ca baietii astia mai mari inca mai sug un pic de titi de ma mami SmileSmileSmile
Si cum sa nu te luam in seama!!! Nici eu nu aveam cu cine sa vorbesc (si eu sunt venita din alt oras aici si deci nu cunosteam multa lume)...Asa ca e bine cand mai poti spune oful din inima ta si altcuiva!!!
Spor in toate!
lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 43
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Gabica Mar 29 Apr 2014, 10:45 am

gabica a scris:o prietenă spunea că atunci când o femeie naşte băiat i se scurtcircuitează creierul...
Băieţii sunt mai... mămoşi, ai să vezi. Se desprind mai greu de fusta mamei, mai bine zis niciodată.


deja ma enervati  rade Eu sper ca sa nu stau in preajma copiilor, mai ales ca o sa fiu soacra si mi s-a scurtcircuitat creierul de 2 ori, acum imi explic eu multe  rade rade rade 

Admina, sfaturi nu am pentru tine, tu le simti cel mai bine si tu stii cel mai bine cum este. Eu te pot ajuta cu gandurile bune pe care le tirmiti la toti  hug Nastere usoara iti doresc, o sa vezi ca o sa fie minuntat cu inca un copil. Asta da, ti-o pot spune cu mana pe inima, nu se compara venirea pe lume a unei vieti cu nimic altceva!

Sa va povestesc ca am visat (foarte real visul  rade ) in noaptea de inviere, ca am nascut o fata?  rade rade fantastic, nu as mai avea nerv  zid 
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de diada Mar 29 Apr 2014, 11:01 am

Iarta-ma Gabica, in loc sa dau citat am dat EDIt  zid mai poti scrie o data?

edit 2: macar am salvat ce era important  rade 

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Gabica Mar 29 Apr 2014, 11:07 am

Diada, amestecaşi mesajele.   rade   rade 
Ca să înţeleagă toată lumea: eu am scris DOAR ce era în citat.
Diada eu urmăream copii la locul de joacă.... la aceeaşi vârstă fetele sunt mai "răsărite" decât băieţii. Sunt mai independente.

Ce scrisesem: că tu Admina trebuie să ceri ajutor clar gâdilând orgoliul soacrei. Crezi că rezistă cineva la expresia:
- Numai tu mă poţi ajuta; ca tine nimeni nu spală, calcă, (spală creierul bărbatului meu!!!!)

Spune clar şi răspicat, lasă jena deoparte.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8 - Pagina 6 Empty Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB