Ultimele subiecte
» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 1:26 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 1:08 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» La sueta .... de seara ! 22
Astazi la 1:07 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Astazi la 1:04 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Intelepciune prin povestiri
Astazi la 11:33 am Scris de Dorulet

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Ieri la 9:51 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 6:50 pm Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Pagina 5 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sunt graviduta!!! sfaturi legate de sarcina-8

Mesaj Scris de irico la data de Mar 07 Ian 2014, 10:08 am

ma bag si eu in discutie desi nu sunt graviduta dar am 2 copii. prima sarcina cu probleme , contractii de la 17 saptamani, col scurt , placenta foarte joasa, imbatranita, trombofilie usoara depistata in al doilea trimestru ce a necesitat injectii cu anticoaculante etc. a doua sarcina la fel dar am stiut de trombofilie si am inceput trat imediat ce am ramas gravida si nu am mai ajuns la injectii si n-am mai stat in pat atatea luni ca la prima. cezariana amandoua, prima la sfarsitul sapt 37 cand a constatat ca nu mai are suficient lichid si nu mai luase in greutate decat 50 gr intr-o sapt si a doua la 38 sapt cand au inceput contractiile foarte puternice si fiind 2 ani intre ele le-a fost frica de ruptura uterina. la prima m-am recuperat f rapid a doua zi ma plimbam , la a doua o saptamana am fost terminata. asa ca depinde de ce probleme apar.
de fapt am intrat sa va dau o lista cu analizele facute in sarcina ca eu am facut o gramada deoarece avand atatea probleme a trebuit monitorizata sarcina.  
la inceput:
- imunologie (din sange ):- anti hiv 1/2
                 - virus rubeolos IgM si IgG
                 - toxoplasma IgM si IgG
                 - anti HCV
                 - Ag HBs
                 - Anti Herpes 1 IgM si IgG
                 - Anti Herpes 2 IgM si IgG
                 -  Anti LYsteria
                 - VDRL
- vaginal: - citodiag secretii vaginale
             - ex bact secretie uretrala, vaginala, col
              - ag Ch Trachomatis
             - Ag Mycoplasma +Ureeaplasma

Sa nu uit neaparat Rh facut si grupa de sange. Daca Rh e negativ trebuiesc repetati niste anticorpi la cateva luni si se da trat daca trec peste un anumit nivel si e semn ca se respinge copilul , si se mai face un vaccin dupa nastere dar am impresia ca doar la copiii cu Rh diferit de al mamei.

Pe langa astea mai trebuie Hemoleucograma, glucoza si sumarul de urina si eventual urocultura

In mod normal astea se fac inainte sa ramai gravida deoarece toate pot da malformatii.  Dar binenteles ca majoritatea le facem in primul trimestru. eu am avut surpriza sa am Toxoplasmoza pozitiva atat IgM cat si IGg si am facut la parazitolog o gramada de teste sa fiu sigura ca nu sunt probleme si sa constatat sa fac parte din 1% din populatie la care astea raman pozitive toata viata desi in mod normal se negativizeaza dupa maxim doi ani. Am avut noroc de o doctorita care a stiut unde sa ma indrume si care a luptat pentru copiii mei. Asa ca da e foarte important medicul daca aveti o sarcina cu probleme. Dca e o sarcina normala rolul medicului e destul de scazut.

Sper ca nu v-am plictisit prea mult da poate ajuta pe noile gravidute macar sa aiba idee cand merg la medic despre ce vorbesc.
irico
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 31
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2012

https://coroyalhandmade.wordpress.com/despre/

Sus In jos

Mesaj Scris de margelutamea la data de Mar 07 Ian 2014, 10:28 am

Admina noastra draga, ce ora e asta de stat pe forum (00:43) ? Bebe tb sa faca nanicutz !  pupi hug 
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 275
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/11/2009

http://www.margelutamea.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Ais la data de Mar 07 Ian 2014, 11:43 am

Analizele sunt foarte scumpe intr-adevar. Profilul Torch grupeaza o parte din ele si este recomandat de catre medical ginecolog. Eu le-am facut separat la recomandarea Dr. de fam. si m-au costat in jur de 300 ron (in 2010). Partea buna este ca se fac numai odata, restul de analize sunt in mare parte decontate de casa de asigurari. Mie Dr. de familie nu mi-a luat niciodata bani pe consultatie si merg cam o data la 2 luni.
Ais
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 10/01/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de margelutamea la data de Mar 07 Ian 2014, 1:10 pm

eu am avut nesansa ca in momentul in care tb sa fac analizele din primul trimestru, sa ramana astia fara fonduri. am asteptat inca 2 saptamani si tot aceeasi situatie, asa incat a tb sa dau peste 600 lei pe analizele respective. imi venea sa vomit de nervi (desi nu am avut probleme cu voma in timpul sarcinii  affraid  )
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 07 Ian 2014, 1:52 pm

Am fost la analize si mi-au facut cele uzuale, frecvente scriau. Am o lista cu cele date pentru tatal meu, in fata, dar banuiesc ca sunt la fel, sunt cele compensate.
VSH, Hemoleucograma completa, Fibrinogemie, Uree serica, Creatinina serica, Colesterol seric total, Trigliceride serice, Glicemie, Hdl colesterol, TGO, LDL, Acid uric seric, Ex. complet urina, TGP, Proteina C reactiva.
Am dat si sumar de urina, pentru ca am uitat borcanelul pastrat de dimineata... pentru urocultura.
S-ar putea sa fie mai putine ca-n lista, cele de sange, totusi... Am spus ca am deja facute analize de sifilis, HTLV (leucemie) si HCV (hepatita C), anti-HIV si HBs (hepatita B) si a bifat acolo, poate ca erau necesare si astea.
Ma intreba de citomegalovirus, toxoplasmoza, cred ca cele din prima lista scrise de Irico. Se platesc si zicea ca ar fi in jur de 300lei. Deocamdata nu am vrut si a zis ca e ok, daca nu le-am facut nici la prima sarcina (cine mai stie) si sa ma feresc de pisici... Ma rog, nu zic ca nu sunt importante, poate le fac separat, la particular.
A zis ca, de la medicul de familie, cu trimitere la medic gineco la particular (la anumite firme care au si spital: Regina Maria, Medicover, etc.) pot obtine o reducere din tariful lor.
In rest n-am aflat mare lucru, ca n-ar fi probleme daca am facut varicela, daca am facut in copilarie, dar nu era prea precis.
Am mai auzit ieri de nu stiu ce Medlife care cere 600lei pe o morfologie fetala de trim. II. Asta dupa ce mi-a picat fata de pretul anuntat pentru morfologia la Dr. Iosup, de 450lei. Macar stau linistita ca asta e musai s-o fac si e pretul chiar bun, am ajuns sa vad. 3D si 4D, nu am in plan, sper sa pozez mogaldeata in primele zile, ore de viata, nu-mi trebuie la album poze dubioase prin burtica. rade 
Margeluta, bb doarme dus, cand vrea si are chef. wink  Spre exemplu e destul de matinal/a, dimineata danseaza de zor, desi eu as mai dormi. Azi m-am trezit cu un super carcel, inainte sa sune ceasul si cred ca i-am dat eu desteptarea. Sa ma tin de magneziu, ca e tare neplacut sa iti strici somnul asa... zid

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de irico la data de Mar 07 Ian 2014, 2:05 pm

eu am avut noroc ca imi intrau pe abonamentul de servici ca altfel falimentam. teoretic risc ar fi doar daca intri in contact cu boala respectiva cu putin timp inainte sa ramai gravida sau sau imediat dupa. Daca la prima sarcina ai facut analizele astea si aveai IgG pozitiv si IgM negativ nici nu are rost sa le faci ca inseamna ca ai avut contact cu toxoplasmoza de ex si ai anticorpi asa ca nu e nici o probl. risc e daca erau amandoua negative si acum devine IgM pozitiv.
irico
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 31
Data de inscriere : 03/08/2012

https://coroyalhandmade.wordpress.com/despre/

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin la data de Mar 07 Ian 2014, 2:23 pm

felicitari, admina. iti doresc sarcina usoara si bebe sanatos
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de margelutamea la data de Mar 07 Ian 2014, 2:50 pm

vai ce frumos! imi amintesc cum dansa si la mine in burtica ingerasa noastra, ce frumos era Smile
acum dansam de zor cu ea in brate noaptea Smile)
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy la data de Mar 07 Ian 2014, 2:56 pm

Felicitari, Admina! Sa fiti sanatosi cu totii si sa va bucurati de bebe mic.

Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2028
Varsta : 49
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 18 Ian 2014, 10:14 am

Am scapat de varicela, au trecut 3 saptamani si n-am facut. Am auzit-o pe fi-mea cu pojar, saptamana asta, cand a revenit la scoala... zid rade Deja ma calmez, ca e perioada bolilor copilariei, la ea si nu le putem evita, la scoala.
Am o intrebare mai mult de ordin psihologic, ca mi-a crescut nitel tensiunea ieri, cand am zis cam ce nume as vrea (in ideea ca o sa aiba doua) si mi-au sarit in cap si mama mea si sotul, ca e prea pretentios, ca e prea nu stiu cum... E numele unchiului meu, care a murit asta toamna si numele Arh. Gabriel (nu ma intrebati, ca stiti ca nu sunt bisericoasa), dar ei nu sunt de acord.
Voi ati ales numele copiilor sau ati lasat pe altii sa aleaga? La fi-mea eu am ales primul nume si in ultimul moment, la maternitate, au insistat ai mei sa-i mai punem un nume.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 18 Ian 2014, 11:12 am

Eu ma mir cum ati scapat de bolile copilariei pana la 8 ani! ca epidemie este in fiecare an  rade ai mei au facut amandoi varicela, am scapat. Si la noi este pojar, si imi zicea cineva ca chiar nu e indicat sa faca in aceiasi luna (asta e) macar sa faca sa scap de nebunie la scoala. De ex la cel mic a fost o forma foarte usoara, a trecut foarte repede, sper sa nu faca si cu colegii lui!

Apropo de nume, cred ca v-am mai zis, dar nu conving pe nimeni  rade eu nu inteleg de ce puneti 2 nume copilului?! Eu am 2 si toata viata mi-a fost greu, si acum as scoate unul Smile)) la scoala, la posta, la analize, oriunde, oriunde, contracte etc... 2 nume, ma si streseaza.... Barbati-miu, cel mai fericit UN NUME! cum o fi scapat saracu' ca sora-si i-a pus 2!

Am avut stresul asta maxim si nu am acceptat sa intevina nimeni, sotul nu s-a bagat ca el nu stie de stresul asta dar a vazut ca ii este bine cu un nume.  De nasi nici nu s-a pus problema, la mine nasi au fost doar de botez, si-au facut treaba si gata, dar sa le mai fi pus si un nume de-al lor mi se punea pe inima  rade La mine a fost la fel la cel mic: a murit tata si am ramas insarcinata cu el in luna in care a murit, avea data probabila de nastere data lui de nastere  Shocked asa ca ii poarta numele si gata. Nu a zis nimeni nimic, de cand am aflat ca sunt insarcinata am zis: copilul asta se va chema asa. La mine cand vine vorba de copii mei pe care EU ii cresc si ma lupt cu ei in fiecare dimineata  rade nu are nimeni de comentat ca ma sui pe toti  rade

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de TZ la data de Sam 18 Ian 2014, 1:29 pm

Admina a scris:Ei nici chiar pana la 40 de saptamani... nu ar avea cum sa fie o nastere usoara, cu un bebe marisor. wink  Deci sa stea pana e pregatit/a sa vada lumea.

Felicitari pentru sarcina! Lasa-l pe bebe sa stea cat vrea el, ca nasterea nu e deloc influentata de asta. Vorbesc din experienta, ca al meu fiu a decis sa ramana la caldura pana la aproape 42 de saptamani si l-am nascut in exact 2 ore. Era si prima sarcina, nici prea tinerica nu mai eram. E o chestiune de decizie a domnului fat, prin urmare wink 
TZ
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Suedia
Data de inscriere : 25/02/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Sam 18 Ian 2014, 2:54 pm

Sa inteleg ca tu vrei sa ii pui numele Gabriel/Gabriela si ei nu vor?
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Sam 18 Ian 2014, 3:43 pm

La noi a fost bine pentru ca am fost amandoi pe aceeasi lungime de unda in ceea ce priveste numele, dar daca nu ar fi fost asa nu cred ca as fi insistat cu un nume anume daca nu am fi fost amandoi de acord, pentru ca nici mie nu mi-ar fi placut sa imi impuna unul care nu mi-ar fi placut. Nu sunt doar copiii mei, avem drepturi egale si trebuie sa se simta si el luat in seama ca tata. Adica si in chestiunile importante, nu doar atunci cand e vreun scutec de schimbat sau de cumparat in miez de noapte, de ajutat la baie (ca fac baie amandoi in acelasi timp) sau de trimis in parc atunci cand vreau un pic liniste:)

Dar nimeni in afara de noi doi nu a avut nimic de zis in alegerea numelor. Au mai existat sugestii, pe care le-am respins scurt si simplu cu "nu". Iar o data ce am ales a fost bun ales, nu ne-a batut nimeni la cap ce de ce, ca nu asa, ca mai bine asa...

Asa ca parerea mea e ca mamei tale ii poti spune sa-ti respecte decizia, dar cu sotul tau trebuie sa te pui de acord. Ca pe urma vii si il parasti la celalalt subiect, cel cu partenerii, ca nu se implica suficient, dar in realitate ai vrea sa se implice, dar doar acolo unde iti convine:))

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de margelutamea la data de Sam 18 Ian 2014, 7:10 pm

Admina a scris:Am scapat de varicela, au trecut 3 saptamani si n-am facut. Am auzit-o pe fi-mea cu pojar, saptamana asta, cand a revenit la scoala... zid rade Deja ma calmez, ca e perioada bolilor copilariei, la ea si nu le putem evita, la scoala.
Am o intrebare mai mult de ordin psihologic, ca mi-a crescut nitel tensiunea ieri, cand am zis cam ce nume as vrea (in ideea ca o sa aiba doua) si mi-au sarit in cap si mama mea si sotul, ca e prea pretentios, ca e prea nu stiu cum... E numele unchiului meu, care a murit asta toamna si numele Arh. Gabriel (nu ma intrebati, ca stiti ca nu sunt bisericoasa), dar ei nu sunt de acord.
Voi ati ales numele copiilor sau ati lasat pe altii sa aleaga? La fi-mea eu am ales primul nume si in ultimul moment, la maternitate, au insistat ai mei sa-i mai punem un nume.

sfatul meu e sa-i puneti doar un nume (eventual de Sfant) si care sa va plata tie si sotului. nu mai tineti cont de nimeni, mai ales de persoane decedate....fara suparare Smile
fiecare copilas este un alt OM si e bine sa aiba numele lui si numai al lui. eu chiar am tinut sa nu fie legat de numele nimanui.
am intampinat si noi destule comentarii si 'sfaturi' nesolicitate, dar ma bucur ca pana la urma am cazut de acord cu sotul meu pe aceasta tema....
imagineaza-ti cum ar fi sa-l/sa o strigi si pune-i un nume placut si usor de retinut.
sanatate multa si mai odihneste-te si tu !
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Sam 18 Ian 2014, 7:22 pm

Legat de nume,la prima fata am vrut un nume ales de mine si sot dar a vent bunicul sotului promitandu-ne marea cu sarea daca-i punem si ceva legat de numele lui! :zid:Si asa i-am pus si al doilea nume!zid Bine ca suntem sanatosi ca de la bunic n-am vazut nimic rade  
Celei de-a doua m-am gandit ca n-ar fi ok din partea mea sa nu-i pun si al doilea nume.Eu am un singur nume si tot o intrebam mereu pe mama de ce sorei mele i-a pus doua nume, ca vreau si eu!Ei si asa fetele mele au 2 nume.Eu am cautat si sotul  a deliberat,la cele propuse de mine! Smile

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3156
Varsta : 40
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Sam 18 Ian 2014, 7:33 pm

margelutamea a scris:imagineaza-ti cum ar fi sa-l/sa o strigi si pune-i un nume placut si usor de retinut.

Cu toate ca mi-au placut numele pe care le-am ales baietilor, eu nu am putut sa le spun pe nume din prima clipa. Am avut nevoie de timp pana sa simt ca acel nume le apartine. Mai intai au fost bebe, bebica, ala micu' (atat atunci cand le vorbeam lor cat si cand vorbeam cu altcineva despre ei), apoi bebe Paul, bebe Radu, apoi din cand in cand doar Paul sau doar Radu, si abia dupa toate aceste faze intermediare am putut sa le spun mereu doar pe numele lor , sa-mi vina natural si sa simt ca ii reprezinta.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Sam 18 Ian 2014, 9:40 pm

Serios? eu le-am zis pe nume din prima! si se zice ca nu e bine daca nu sunt botezati! nu ii rasfat nu au diminiutive. Cum ii cheama asa ii strig! Am si eu un fix  rade 

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6488
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 19 Ian 2014, 10:43 am

Chestia cu doua nume vs. un nume, cred ca e subiectiva. Sunt sigura ca sunt oameni care au un singur nume si nu le place, macar daca aveau doua, aveau de unde alege. Multi baieti botezati cu diminutive: Mugurel, Viorel, Ionut, Danut, etc. ajung sa fie oameni mari si nu li se mai potriveste, daca sunt oameni de 2/2, un nume alintat. La fel si la femei, am intalnit multe Luminita, Ancuta, Petruta, etc. Se face tam-tam mai ales daca sunt oameni celebri, din politica sau au alte functii cu greutate si numele e... "neserios".
Spre exemplu fi-mea, are doua nume si acum nu-i place niciunul, ar fi vrut sa o cheme Eva, acum. Poate la adolescenta ar vrea altceva, poate ii trece de tot, sper.
Alta problema, daca adultul hotaraste sa plece intr-o alta tara, cum ar fi sa-l strige Mihnea, Ionut, Dragos, etc. nume cu sh si tz, ca nu mai caut diacriticele. Un nume simplu si chiar internatinal, te scapa de multa bataie de cap, ca adult. Da, chiar un nume e de preferat, decat 2-3, tot asa, pentru birocratia de mai tarziu, din viata omului.
Numele Gabriel mi-a trecut inainte prin minte, nu are legatura cu moartea unchiului. Mama se cramponeaza ca nu a avut o viata fericita, de parca fericirea in viata ti-o da numele... sau trecutul unei rude care s-a numit la fel. zid 
Legat de un copil cu doua nume si unul cu un nume, asa e, ideal e sa aiba ambii doua nume sau un nume, depinde de ce are primul sau de ce se alege. Oricum apar mici rivalitati intre ei, sa nu fie si asta motiv de galceava. Ma rog, mai avem timp de hotarari si cautari, sa mearga restul bine, ca nu conteaza. Smile 

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 12 Feb 2014, 9:12 am

Hai ca tot eu, pentru ca, probabil sunt singura "embarazada" acum.
Cum vi s-a parut burta (burtica nu-i mai pot zice), la a doua sarcina? Mi se pare enorma si ii dau dreptate mamei mele care zice ca aveam burta asa, spre termen, cu fetita. Acum am doar 23 saptamani.
Ce-i drept am deja greutatea de la termen, de data trecuta... Sad S-ar putea si de aia sa para mult mai mare burta, pentru ca este si grasa. rade Deci nu doar pare, chiar e.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Mier 12 Feb 2014, 9:15 am

Si mie tot asa mi s-a intamplat, a doua a fost mult mai mare decat prima....nu esti singura "patita"  Smile 
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3943
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Mier 12 Feb 2014, 9:50 am

Si eu la fel,daca la prima sarcina de-abia pe la 5-6 luni se vedea ca sunt insarcinata,la cea de-a doua de la 3 luni aveam burtica.Si kg mai multe!Stai linistita,iti revii! love 

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de margelutamea la data de Mier 12 Feb 2014, 11:57 am

Sanatoasa sa fie! Doamne ajuta!

ps: vedem si noi o poza cu burtica?  boo 
margelutamea
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 12 Feb 2014, 12:13 pm

Ei, m-ati mai linistit. Ambele sunteti fit, nu mai zic de Aura, care a reluat procesul de mai multe ori. Vointa sa fie, kg le rezolvam noi, dupa.  
Mie imi e sa nu fie nici bebe mare... Nu de alta, dar e destul de important, la momentul 0. affraid 
Cam trebuie sa fiu mai atenta la ce mananc, oricum. Acum ca am lucrat mai haotic, am mancat la fel si spre seara-noapte luam mesele principale ale zilei. De sport nu mai ai chef, daca esti obosit si nici timp de plimbare (nici vremea de afara nu a ajutat), nu a fost. Trebuie sa-mi impun oleaca de reguli, nu drastice, normal, dar putin si bun (la mancare) si cat de mult (la miscare).
Margeluta, nu stiu daca ma crezi, dar nu am facut o poza... Adica am cateva cu mine, din ultimele luni, dar nu speciale cu burtica. O sa pun la croitorie, tunica terminata luna trecuta si poate imi mai fac haine, sa ma mandresc cu ... pepenoiul. wink
p.s. mi-a confirmat la morfologie, ca e baietel, a scris pe poza ca are cuc. bebic

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de valentinadof la data de Mier 12 Feb 2014, 12:37 pm

Eeeeee,baietel!Felicitari!A,sa nu uiti sa te ungi pe burtica cu unt de shea,hidrateaza bine,desigur ca stii!

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos