Ultimele subiecte
»  Masinile noastre de cusut (6)
Astazi la 8:32 am Scris de elenyka

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 5:19 am Scris de piciul

» Ce gatim azi? (10)
Astazi la 5:15 am Scris de piciul

» Din materiale reciclabile 5
Astazi la 5:09 am Scris de piciul

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Astazi la 5:06 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Ieri la 10:05 pm Scris de Ionut Panaitescu

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 5:37 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 3:46 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 3:42 pm Scris de LRodica

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Ieri la 3:39 pm Scris de LRodica

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Ieri la 3:15 pm Scris de LRodica

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Ieri la 6:30 am Scris de piciul

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Joi 01 Dec 2016, 6:45 pm Scris de gabriela1554

» Quilt - Arta de a imbina bucatile de materiale - II
Joi 01 Dec 2016, 12:58 am Scris de vlad_mom

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Mar 29 Noi 2016, 11:50 am Scris de valentinadof

» Cute Embroidery
Mar 29 Noi 2016, 11:42 am Scris de mlizeta

» Semnati-va fotografiile!
Mar 29 Noi 2016, 7:07 am Scris de raluk0182

» Bijuterii din materiale reciclabile
Dum 27 Noi 2016, 9:05 pm Scris de vlad_mom

» Sacouri, paltoane, jachete (5)
Dum 27 Noi 2016, 3:26 pm Scris de MihaelaT

» Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV
Sam 26 Noi 2016, 1:45 pm Scris de anex07maia

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Accesorii tricotate

Pagina 3 din 12 Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Accesorii tricotate

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 19 Aug 2009, 2:44 pm

Multumesc mult Mihaela! pupi

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3871
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Mier 19 Aug 2009, 9:12 pm

Ioana, toate ca toate, dar gentile tale sunt minunate! Si ma uimesti cat de productiva poti sa fii! bee Jos palaria! ura

aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 748
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Mier 19 Aug 2009, 9:52 pm

Ioana, ce sa mai, chiar ca productiva vacanta ai avut! felicitari, este foarte, foarte reusita gentuta! ma repet, dar lucrezi foarte, foarte frumos love Flowers

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6455
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 19 Aug 2009, 11:45 pm

Chiar, lumea merge in concediu sa se rupa de ceea ce face acasa si tu mergi sa profiti de timpul liber si sa lucrezi minunatii. Superba geanta, ma uimesti cu fiecare creatie. Flowers
Si scriu tot aici, imi plac de mor pozele in care prezinti creatiile. Felicitari domnului, pentru ca el le pozeaza si in special regizorului, care alege locatiile si pozitiile. Poza cu jacheta petrecuta, este superba (si jacheta, normal).

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8692
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Eva la data de Joi 20 Aug 2009, 12:50 am

Pai, eu inteleg ca Ioana a lucrat inainte de concediu, doar pozele le-a lucrat in concediu! Am dreptate, Ioana?
Eu te laud doar aici pentru toate creatiile pe care le-ai postat, sunt superbe, perfect realizate, perfect asortate/imbinate... le-as purta si eu pe toate! Eu am un fier antic si de demult Smile , nemtesc, si-mi calca foarte bine si repede orice material... dar, oricum, bumbacul se sifoneaza la purtat!
Am observat de mult ca esti o perfectionista, asa ca nu ma mai mir de fotografii, locatii, de faptul ca esti mereu foarte asortata si foarte ingrijita, mereu atenta la detalii! Imi place stilul tau!

Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 20 Aug 2009, 10:08 am

Aisha,Diada,Admina,Eva va multumesc mult de tot! Nici nu stiti ce mult inseamna pentru mine cuvintele voastre! pupi hug

Eva are dreptate sunt facute inainte de vacanta numai ca nu am avut aparat sa le fotografiez(al nostru s-a stricat). Stiind ca plec la Brasov si voi avea de unde sa imprumut un aparat le-am luat cu mine ca sa profit de decorul minunat de acolo. Doar gentuta am terminat-o la Bv, mai aveam ceva de lucru la captuseala. Dar am avut masina de cusut la mine si ate si materiale si tot am mai mesterit cate un cadouas Smile

prietenie

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Joi 10 Sept 2009, 10:09 am

Ioana, zi-mi te rog si mie cum ai realizat gaurelele prin care ai trecut panglica? Ca o butoniera orizontala mai inalta sau exista si alta tehnica?

aisha
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arime la data de Joi 10 Sept 2009, 10:22 am

Felicitari Ioana, cu intarziere ti-am vazut creatiile de inainte de plecarea in concediu. Ai bun gust si pui suflet in ceea ce faci, se vede acest lucru. love Pozele sunt profi Flowers

arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 36
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 10 Sept 2009, 10:45 am

Multumesc mult Arime pupi
Asa este, pun suflet in tot, altfel n-as putea

Aisha gaurelele le-am facut asa :
Trebuie sa ai un numar impar de ochiuri ( ca sa nu termini cu un jeteu, ci cu ochi lucrat)
Rand dos : 1 ochi pe dos, 1 jeteu, *doua ochiuri lucrate impreuna, 1 jeteu * repeti pana la sfarsitul randului ce e intre stelute. - in felul asta ramai cu acelasi numar de ochiuri pe care l-ai avut in randul anterior.
Rand fata: Lucrezi normal, iar in locurile unde sunt jeteuri se formeaza gaurele.

Eu am lucrat punct lenes deasupra si dedesubtul gaurelelor pentru ca se evidentiaza mai frumos, ca o banda.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Joi 10 Sept 2009, 2:34 pm

Si termin randul de pe dos cu un jeteu?

aisha
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 10 Sept 2009, 3:37 pm

nu, scuze, n-am fost atenta. ca sa ramana numarul constant de ochiuri termini randul cu doua ochiuri luate impreuna. Adica intre stelute ai *1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna pe dos*

Deci randul va arata asa : rand dos : 1 ochi pe dos, *1 jeteu, doua ochiuri lucrate impreuna pe dos*, se repeta ce e intre stelute pana la sfarsitul randului.
De asta si e nevoie sa fie numar impar de ochiuri.

Scuze ca te-am indus in eroare, din neatentie. De-abia scrisesem sa nu se termine cu jeteu si pe urma scriu randul aiurit Embarassed

Completare: se poate sa se lucreze randul si asa : * 2 ochiuri lucrate impreuna pe dos, 1 jeteu* se repeta pana inainte de ultimul ochi, 1 ochi pe dos.
E acelasi lucru.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Lun 14 Sept 2009, 11:13 am

ok ioana, acum am inteles. E f clar. Crezi ca dupa un model torsadat (adica am pe latimea puloverului lucrate numai torsade, una langa alta) merge sa introduc chestia asta cu panglica, lucrat inainte si dupa tot cu punct lenes? Si apoi sa continui cu torsadele.Tu ai lucrat un singur rand asa cu jeteuri? Pt ca gaurelele par mari, iar panglica destul de lata.
Chiar, cat de lata a fost panglica?
O chestie asemanatoare cu panglica introdusa in tricotaj e si in ultimul nr. din Burda. Ai vazut-o? Dar acolo parca schema lor e un pic diferita. Oricum, eu o sa o aplic pe asta a ta, mi se pare mai simpla.
Si mai vreau sa te rog sa-mi explici si cum ai facut trandafirul.

O zi buna! flower

aisha
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Lun 14 Sept 2009, 11:48 am

Torsadele fac ca lucrul sa fie mai strans, pe cand randul cu jeteuri il face ceva mai lat decat daca ai continua cu torsade, la acelasi numar de ochiuri. S-ar putea sa trebuiasca sa strangi putin cu panglica ca sa ramana aceeasi latime.
Eu am facut un singur rand cu jeteuri, asa cum l-am scris, dar asa ies ele, mai mari. Firul a fost mai grosut, lucrat cu andrele de 4.5mm si de asta poate au iesit asa.Cu un fir subtire si andrele mai subtiri ar fi iesit mai mici. Mie imi place foarte mult si e de efect chiar daca nu pui panglicuta. L-am folosit si la marginile manusilor roz si la boleroul bej-auriu chiar deasupra bordurii si la bentita din fata si de la gat.
Panglica are 1 cm latime. Pe cealalta, de 1.5 cm nu am introdus-o prin gaurele, am prins-o doar pe nodul panglicii de 1 cm latime. Pentru trandafir am gasit aici un tutorial, l-am pus si la croitorie la link-uri. Pe dos i-am lipit cu lipici de textile un cerc verde crosetat (ca sa acopere marginile materialului) , de care am lipit apoi un ac de brosa. In felul asta o pot scoate si pune alta brosa cu alt model cand vreau sa ii schimb putin aspectul.

Spre rusinea mea nu am cumparat inca ultimul numar din Burda Embarassed , am tot amanat, stiind ca nu dispare asa de repede. Dar acum m-ai facut curioasa Smile

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aisha la data de Lun 14 Sept 2009, 12:14 pm

Voi continua tot cu torsade, la acelasi nr de ochiuri pt ca nu mai vreau sa modelez in talie. Iar chestia cu panglica as vrea sa o intercalez exact sub bust, ca sa sparg un pic monotonia modelului. Nu stiu insa cat de mari imi vor iesi gaurelele pt ca eu am un fir mai subtire si lucrez cu andrele 3,5. Vom vedea.
Multumesc pt explicatii.

aisha
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de costi_iacob la data de Mier 07 Oct 2009, 1:58 pm

Am reusit in sfarsit sa incarc cateva fotografii cu munca mea. Le gasiti aici Sunt pulovere, rochii, accesorii tricotate, rame foto si mobilier, pe care l-am considerat potrivit la "amenajari interioare"

Postez acest mesaj la fiecare din cele 5 sectiuni, incercand astfel sa onorez macar partial o promisiune mai veche.
In cazul in care este vreo problema cu postarea simultana, rog administratorii site-ului sa indrepte "greseala" si sa-mi dea si mie de veste. Multumesc.

O zi minunata tuturor si o toamna cat mai lunga si plina de inspiratie!

costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 45
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 07 Oct 2009, 2:54 pm

Costi incarca te rog fotografiile direct aici pe forum cum fac toate fetele, fiecare la sectiunea potrivita.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ninetem la data de Mier 14 Oct 2009, 2:50 pm

Ioana, felicitari, foarte frumoase posetele! Multumim pentru toate explicatiile! As vrea si eu sa stiu de unde ai luat panza de plastic si daca e de pe net, eventual un link. Multumesc!

ninetem
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bc
Data de inscriere : 16/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 14 Oct 2009, 3:37 pm

Eu am luat-o de aici link Am cumparat-o impreuna cu alte cateva intarituri pentru croitorie si niste capse magnetice. Transportul a fost 5 lire , comanda am facut-o intr-o vineri si luni era deja la posta aici. La noi in tara nu am vazut.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ninetem la data de Mier 14 Oct 2009, 3:40 pm

Multumesc mult! Nu cred ca este la noi in tara.

ninetem
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Bc
Data de inscriere : 16/09/2009

Sus In jos

Manusi, tricotate

Mesaj Scris de emy la data de Dum 25 Oct 2009, 8:26 pm

Dragele mele, pun cateva modele gasite pe net sper sa va placa eu sunt tare incantata wink spor la treaba:wink:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine] wink

emy
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 3
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 25 Oct 2009, 8:34 pm

Am reusit astazi sa fac poze cu manusile fara degete despre care spuneam dincolo la crosetat.
Firul este din alpaca 100% , moale si fin la atingere, minunat! Le-am lucrat circular, pe 5 andrele si am crescut cateva ochiuri pentru degetul mare pentru a se mula frumos pe mana. Urmeaza sa fac si un guleras asortat, din acelasi fir

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Accesorii tricotate

Mesaj Scris de DANIELA.I la data de Dum 25 Oct 2009, 8:41 pm

IOANA,sunt superbe manusile,vreau explicatii clare(daca se poate)cum le realizezi.te rog.

DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 44
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

http://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Mesaj Scris de maria_covacef la data de Dum 25 Oct 2009, 9:07 pm

maistra a scris:IOANA,sunt superbe manusile,vreau explicatii clare(daca se poate)cum le realizezi.te rog.

Subscriu si eu la spusele Maistrei. Si chiar te rugam sa ne dai explicatii in detaliu.
Multumim anticipat
kiss

maria_covacef
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 308
Varsta : 35
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/06/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 25 Oct 2009, 9:19 pm

Manusile le-am lucrat cu firul acesta si pentru a marginea cu bumbi am montat ochiurile in felul urmator:
[am montat 5 ochiuri , am incheiat 2 ochiuri ] - am repetat pana am avut 39 de ochiuri de andrea. Filmuletul
acesta link este mai explicit.
Am lucrat primul rand, dupa care am impartit ochiurile pe 4 andrele si am inceput sa lucrez circular. Pentru manseta am lucrat torsade din 2 ochiuri ( cu rasucirea o data la 4 randuri) si o torsada din 4 ochiuri (cu rasucirea o data la 6 randuri)
Imediat dupa ce am terminat manseta (randul urmator) am inceput sa cresc pentru degetul mare in felul urmator:
Am pozitionat torsada de 4 ochiuri pe mijloc pentru ca in continuarea ei urma sa fac inimioara si asa am identificat zona pentru degetul mare unde trebuia sa cresc.
Primul rand : 1 ochi crescut din firul orizontal, 3 ochiuri pe dos, 1 ochi crescut din firul orizontal
Randul 5: 1 ochi crescut din firul orizontal, 5 ochiuri pe dos, 1 ochi crescut din firul orizontal
Randul 9: 1 ochi crescut, 7 ochiuri pe dos, 1 ochi crescut
Randul 13: 1 ochi crescut, 9 ochiuri pe dos, 1 ochi crescut
Randul 17: 1 ochi crescut, 11 ochiuri pe dos, 1 ochi crescut
Randul urmator lucrat normal, iar randul urmator am pus cele 11 ochiuri din interiorul celor inmultite pe un fir de rezerva pentru degetul mare.
In acelasi timp am lucrat si inimioara, care se lucreaza tot cu torsade, la fiecare al doilea rand , deplasand cu un ochi spre laterale ( adica la marginea din dreapta a inimioarei de ex: 1 ochi pe dos il tin in spatele lucrului, cele doua ochiuri pe fata ale marginii inimioarei le lucrez pe fata, apoi lucrez ochiul pe dos ce a fost tinut in spatele lucrului. la marginea din stanga a inimioarei am tinut cele 2 ochiuri ale marginii inimioarei in fata lucrului am lucrat 1 ochi pe dos, apoi am lucrat cele 2 ochiuri pe fata ale marginii inimioarei)
Cand inimioara a fost suficient de lata am mers drept cu marginile si in acelasi timp am inceput sa lucrez marginile din interior ale ei. Se modeleaza tot cu torsade.
Dupa ce am terminat inimioara am mai lucrat vreo 3 randuri pe dos apoi 3 randuri punct lenes, apoi ochiurile le-am incheiat cu modelul cu bumbi.
Pentru asta am incheiat 3 ochiuri, am montat 2 ochiuri,[am incheiat 5 ochiuri, am montat 2 ochiuri ] repeti ce e intre paranteze pana la sfarsit.
Pentru degetul mare am luat pe andrele cele 11 ochiuri, am mai ridicat 3 ochiuri din baza, le-am impartit pe 4 andrele si am lucrat circular 6 randuri(parca) pe dos, 3 randuri punct lenes, apoi am incheiat ochiurile cu model cu bumbi.
Cealalta manusa se lucreaza simetric
Daca vreti maine desenez o diagrama pentru inimioara.

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de julix_2007 la data de Dum 25 Oct 2009, 10:03 pm

Vai, manusile m-au dat pe spate. Vad eu cum imi fac o pereche. Dupa mintea mea, mi-as face o pereche din aia cu gura si ochi.

julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 8:44 am

Continut sponsorizat

Sus In jos