Ultimele subiecte
» Pirogravura
Ieri la 9:03 pm Scris de MihaelaT

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 7:34 am Scris de Dorulet

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 6:23 am Scris de piciul

» Modele de brodat
Joi 14 Dec 2017, 11:41 am Scris de Danabors

» Ustensile croitorie (2)
Joi 14 Dec 2017, 9:53 am Scris de kytty4

» Explicatii simboluri diagrame - tricotat
Mier 13 Dec 2017, 8:18 am Scris de sarabendis

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Lun 11 Dec 2017, 8:45 pm Scris de Djmanianfs

» Ornamente de Craciun - 6
Sam 09 Dec 2017, 12:40 pm Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Sam 09 Dec 2017, 10:00 am Scris de vlad_mom

» Tutorial decoratiuni pentru Craciun - diverse
Mier 06 Dec 2017, 8:19 pm Scris de piciul

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
Mier 06 Dec 2017, 7:50 am Scris de LRodica

» La sueta .... de seara ! 22
Mar 05 Dec 2017, 8:47 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lun 04 Dec 2017, 8:30 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 01 Dec 2017, 9:33 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii fimo (33)
Lun 27 Noi 2017, 2:27 pm Scris de vlad_mom

» Resurse si link-uri pentru croitorie 2
Sam 25 Noi 2017, 11:41 pm Scris de Anna_Xandra

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Joi 23 Noi 2017, 11:23 pm Scris de Lucica67

» Recomanda un film, o piesa de teatru!
Lun 20 Noi 2017, 11:37 am Scris de White_Raven

» Incaltari crosetate:cizme,ghete,papuci,sandale(pt adulti)
Dum 19 Noi 2017, 8:39 pm Scris de White_Raven

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Sam 18 Noi 2017, 8:51 pm Scris de Djmanianfs

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

In Romania sau in strainatate?

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Romania sau in alta parte?

21% 21% 
[ 7 ]
18% 18% 
[ 6 ]
9% 9% 
[ 3 ]
41% 41% 
[ 14 ]
0% 0% 
[ 0 ]
11% 11% 
[ 4 ]

Total voturi : 34

Sfaturi Re: In Romania sau in strainatate?

Mesaj Scris de arielas la data de Lun 21 Ian 2013, 1:39 pm

Fetelor eu am avut rabdare sa citesc caci va cunosc si-mi sunteti dragi. Veniti acasa fetelor ca noi va vrem.....
Dar stiti cum e: noi zicem ca am vrea sa plecam, voi ziceti ca vreti sa veniti, dar situatia e alta, nu-i asa??? kiss
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1328
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Lun 21 Ian 2013, 2:02 pm

Eluza, Franta e cealalta Italie Se simte ura fata de straini, fata de cei de alta rasa, o ura care va izbucni urat intr-o zi
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2316
Varsta : 47
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Lun 21 Ian 2013, 2:56 pm

Fatele dar voi flexibile nu puteti fi??? Rasism e peste tot, insa depinde cum il adopti. Smile and wave! zice fii-mea .
La noi africanii cand vad albi vad bani, habar nu au ca si un alb traieste din salariu sau au probleme de tot felul. La ei imprumut inseamna sa le dai nu sa si returneze. Nu toti sunt saraci, o sa va fac poze sa vedeti diferenta. Numai ca unii sunt prea saraci si altii prea bogati. Clasa mijlocie abia acum creste.
Nici eu nu am magazinele deschise seara, dar imi fac programul in functie de ele nu de cele din alte tari. Securitatea e cea mai rea la mine, am gratii la geamuri si usi si lacate peste tot. Dar m-am invatat cu ele. Nu am fost jefuita insa nasa mea din Romania da. Am ramas socata sa aud asta.
Cred ca acomodarea este foarte importanta. Unde alegi sa stai si cum alegi sa stai. Nicaieri nu e usor, peste tot se munceste daca vrei sa ai si depinde foarte mult CAT vrei sa ai.
Nu mai zic de italienii sau englejii care vin si spun ca servitoarea lor e romanca, in barul lor romanii doar spala vasele si altele din astea.
Insa am intanlit si oameni buni, care respecta si nu te judeca dupa altii.
Daca pana acum am avut o vecina indianca care ma spiona dupa perdele, ei bine pe asta care o am acum am admirat-o. Aseara a venit sa ma intrebe daca am nevoie de ceva ca ma poate ajuta oricand.
Mai sciu cand mai am timp.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Angel_Baby22 la data de Lun 21 Ian 2013, 3:52 pm

Ola fetelor,
Am citit parerile voastre si m-am gandit sa va spun si parerea mea. Va contrazic ca este rasism peste tot deoarece aici in Brazilia nu este rasism sau cel putin eu una nu am vazut in cei 6 ani de cand stau aici, dimpotriva sunt foarte primitori si calzi cand aud ca sunt romanca. Eu una iubesc Brazilia cel putin oamenii de aici caci sunt parca din alta lume. Da mi-e foarte dor Romania de mama si familia pe care am lasat-o acolo dar eu una nu m-as intoarce in Romania decat daca as avea cum sa iau salariul din afara ca altfel nu-mi permit sa traiesc. Romania este o tara foarte frumoasa dar oamenii au inteles total gresit semnificatia cuvantului libertate. Eu inca mai sper sa schimbe situatia in Romania dar nu prea se arata semne ca s-ar intampla prea curand din pacate. Oricum eu nu sfatuiesc nimic pe nimeni ca fiecare cum isi asterne asa doarme vorba aia. Atata vroiam sa spun ca depinde mult de tara unde va duceti.
Angel_Baby22
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 03/12/2012

http://fineartamerica.com/profiles/florentina-de-carvalho.html

Sus In jos

Mesaj Scris de sorinamircov la data de Lun 21 Ian 2013, 4:57 pm

Buna ,fetelor.Zilele astea am citit multe pareri despre acest subiect.Unele afirmatii mi s-au parut cam deplasate iar altele sunt ca si gandurile mele..deplasata mi s-a parut afirmatia:nu mai vreau sa fiu romanca!!! mi-e rusine de asta...
Am trait in Romanaia 34 de ani,e tara in care am deschis ochii si am facut primii pasi..unde am trait cele mai frumoase momente din viata dar si cele mai triste..e tara in care doctorita mi-a spus ,cand bunica era paralizata in spital,ca" ce are nu stim.grav nu este,si cand poate sa manance singura o externam"...a doua zi dimineata era moarta....
Acum sunt cu copiii si sotul,in alta tara.Suntem de prea putin timp ca sa pot sa imi fac o parere ferma,,copiii inca nu merg la scoala aici,dar deja am vazut diferente mari intre Romania si aici si toate sunt in bine..sper din tot sufletul sa reusim sa ne facem o viata aici si asta pentru binele copiilor in primul rand.
Nu pot sa spun ca romanii sunt bine vazuti nici aici,si e adevarat ca avem de suferit de pe urma celor care fac doar lucruri urate oriunde se duc..totusi,nu mi se pare corect ca eu sa simt rusine ca sunt romanca si sa spun ca nu as mai vrea sa fiu...simt rusine ca sunt oameni care ucid,inseala,fura si mint pentru ca fac de rusine rasa ,specia noastra,care ar trebui,teoretic,sa fie mai presus de cea a altor animale ..dar nu pentru ca as fi romanca..Adica nemtii cu ce sunt mai buni decat noi,romanii??sau englezii??sau spaniolii??sau italienii??sau oricare alta natie din lumea asta...ei nu au hoti sau criminali??
Eu sper ca si dupa ce vor incepe copiii scoala sa am aceeasi parere despre oamenii de aici si tara lor si sa imi doresc in continuare sa ii crestem aici. Si ii invat sa nu vorbeasca urat de Romania niciodata..sa spuna doar ca e grea viata acolo si de aceea ne-am mutat..sa le spuna despre atatia romani ramasi in tara care muncesc de dimineata pana seara ca sa poata supravietui si care nu fura si nu mint,si nu dau in cap nimanui,sa le spuna despre copiii care merg kilometri pana la scoala ca sa poata invata si nu se plang,sa le spuna sa pentru fiecare roman care ne face de ras in strainatate sunt altii cativa care ne fac cinste dar pe care nu ii da nimeni la tv.
sorinamircov
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 96
Localizare : Danemarca-Vodskov
Data de inscriere : 15/06/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de victoriacus la data de Lun 21 Ian 2013, 5:04 pm

Eu imi doresc foarte tare sa stau in tara mea.Nu vreau sa plec.dar nu mai suport atata mizerie si la propriu si la figurat.
Asta e si unul dintre motivele pentru care am fugit la tara,pentru ca aici viata e mai linistita si parca sunt mai departe putin de derbedei,bande de cartier si tot ce m-a scarbit mai bine de 30 de ani traiti in Bucuresti.
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 44
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Lun 21 Ian 2013, 7:37 pm

Acum e criza si peste tot e greu cu joburile.Nici Canada nu mai e ce a fost odata ,eu am noroc cu sot foarte realist si calculat ca dupa mine se alegea praful. Noi suntem oameni foarte simpli cu joburi de "fara studii",acoperisul de deasupra capului nu e al nostru ci al bancii rade de fapt asta e ceva obisnuit pe aici .Acum sincer imi este imposibil sa mai ajut rude de acasa ca dolarul meu e valoros doar la mine ,daca-l trimit salut nu face trei parale.Am si eu vise dragi sa vin acasa in vizite dar bugetul se strange pe an ce trece ,nu stiu ce se intampla ...nu mai sunt vremurile de altadata .
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 42
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Mesaj Scris de Giorgi la data de Lun 21 Ian 2013, 8:29 pm

Ma apuca plansul citind pe aici .Nu pot sa zic decat sa ne rugam de sanatate si ori pe aici ,ori pe acolo sa ne fie calauziti in bine pasii.
Doar noi putem sti ,fiecare ,unde ne e bine .
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1190
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 21 Ian 2013, 9:11 pm

Departe de mine gandul ca ar trebui sa plece toti cei tineri si mai ales cei cu copii. Cred ca fiecare trebuie sa facem ce ne dicteaza inima. Daca locuim intr-un loc civilizat, cu oameni curati, care se respecta intre ei si avem un trai decent, dar mai ales ne place aici, aici ar trebui sa ramanem. Sunt mirata ce diferenta este intre Bucuresti si multe alte orase mai mici, din tara. Spre exemplu traficul este mult mai relaxat in alte parti. Oamenii sunt mai domoli, mai calmi, nu te calca pe picioare in autobuz, nu te claxoneaza pe trecere, daca nu ai ajuns in partea cealata si s-a facut verde pentru masini. Nu sunt atatia incurca lume care vand diverse nimicuri la colt de strada sau cersetori cu priviri viclene, cu picioarele infasurate in carpa, care se dau drept ologi. In tara sunt orasele mai curate si mai linistite, mi-e drag de Ardeal si zona de vest, de centru si Transilvania. Vezi livezi ingrijite si campuri cultivate si la noi, vezi gospodarii mandre, nu vile cu turnulete si ti-e mai mare dragul. Ai mei chiar se gandeau sa se mute intr-un oras statiune de la mare. Tot asa, lumea e amabila, e orasul linistit, in extra-sezon pare chiar pustiu, curat si cu poloare minima. Dar capitala... e o gluma proasta, in orice tara, cred. Putine tari si-au pastrat curata capitala. In Germania mancai daca iti cadea pe jos la sat, dar in Koln, langa vestita catedrala, turistii au facut ravagii (nu doar romanii), mi-a fost dat sa vad cea mai insalubra latrina din viata mea (parol ca le-am frecventat pe toate pale ). In Barcelona, in scurta vizita, am vazut multe stradute laturalnice cu gunoaie neridicate, cu mizerie pe jos. In Athena, inca de acum 14 ani, au vazut ai mei drogati la metrou; in Bucuresti inca nu mi-a fost dat sa vad drogati ziua in amiaza-mare. La metrou nu e curatenia de pe lume, dar e civilizat, daca nu e foarte plin. Singurul oras in care nu am vazut cersetori e Dubaiul, pentru ca acolo, mana aspra a arabilor nu accepta imigranti fara contract de munca si cei ramasi pe drum sunt expulzati imediat. Gaseai gunoaie si acolo in anumite zone, in cartierele de indieni te simteai ca la noi printre blocurile gri (la ei de doar 4 etaje), dar te simteai asa de bine, toti zambeau daca vedeau un copil, la metrou dadeau locul oricarei femei, chiar daca ei veneau obositi ca vai de ei, de la munca grea. Pe multi ii vedeam motaind in metrou. La noi nu se mai da locul nici batranilor, ca vezi Doamne, de ce nu mai stau acasa si bosorogii astia, merg prin toate pietele, pentru ca au gratuitati ...
Cam ajung la vorba socrului si nu-mi vine bine. In Europa nu prea mai e de plecat, pentru ca suntem stiuti drept oaia neagra a continetului. Peste tot unde pot ajunge usor la cersit, co-nationalii nostri, nu suntem bine vazuti. Cu greu iti faci un loc in asa societati si chiar daca esti medic, avocat, profesor roman, nu umbli cu diploma dupa tine si ti se pot intampla nedreptati.
Mihaela, dar nu ne-ai zis cum sunt vazut romanii in Canada. Ti s-a intamplat sa fi marginalizata? Peste tot e asa, casele proprietate sunt ceva necesar doar pentru romani. De fapt, la ce banci avem aici e normal sa nu avem incredere in ele. In America poti avea o dobanda la banca de doar 3%, pentru casa... daca esti un cetatean responsabil, cu servici si conturi stabile de credit. Aici, platesti in 30 de ani, inca peste 40% din valoarea casei si iti schimba anual dobanda, Dae si alte costuri ascunse.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8709
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Lun 21 Ian 2013, 9:44 pm

Admina, romanii sunt foarte bine vazuti la fel cam toate tarile fost comuniste pentru ca doar anumiti indivizi ajung aici, cei alesi de guvern prin procesul lor draconic de emigrare.Eu personal am trait o drama ,am iesit din acest proces cu sufletul tandari si la marginea nebuniei...sechelel raman si acum .Deci romanii suntem buni frumosi si destepti pentru ca doar pe astia ii vad canadienii, aia rai nu au acces in tara si nu se vad.
Casa noasta e cu rata pe 30 de ani parca sau 25 nu mai stiu exact si tot asa, la sfarsit calculat jumate din ea se duce in buzunarul bancii.Anual se schimba dobanda dar depinde de economia din acel an ca poate chiar sa scada, am avut experienta asta intr-un an .Acum rata e constanta vad ca nu se mareste simtitor.
T_mihaela
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de gloriamix la data de Mier 13 Feb 2013, 9:01 pm

Am citit cu mare interes topicul asta si parerile voastre, sunt emotionante postarile voastre.
Eu sunt plecata si as mai pleca de vreo 10 ori daca ar trebui sa aleg iar, am intentionat sa ma intorc in Romania insa dupa 7 ani pe alte meleaguri si dupa vizite de cateva luni in RO nu-mi mai doresc sa ma intorc. Doare tare dorul asta de familie, de casa parinteasca, dar fiecare cu drumului lui in viata pt ca oricat ne dorim noi ceva, daca nu-i scris de SUS atunci n-o sa fie ... bucurie

Am citit mai sus cum ca scoala in America ar fi gratuita ca-i de stat, de fapt exista o taxa pt fiecare school district care se plateste anual si care nu e chiar modica, apoi se fac tot felul de actiuni de colectare a banilor, de la vanzari de prajiturele si limonada si pana la intreceri intre copii/clase si cate altele de se strang bani care intra in fondurile scolii, se face voluntariat la greu. love
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de irish05 la data de Mier 13 Feb 2013, 11:03 pm

T_mihaela a scris:Admina, romanii sunt foarte bine vazuti la fel cam toate tarile fost comuniste pentru ca doar anumiti indivizi ajung aici, cei alesi de guvern prin procesul lor draconic de emigrare.Eu personal am trait o drama ,am iesit din acest proces cu sufletul tandari si la marginea nebuniei...sechelel raman si acum .Deci romanii suntem buni frumosi si destepti pentru ca doar pe astia ii vad canadienii, aia rai nu au acces in tara si nu se vad.
Casa noasta e cu rata pe 30 de ani parca sau 25 nu mai stiu exact si tot asa, la sfarsit calculat jumate din ea se duce in buzunarul bancii.Anual se schimba dobanda dar depinde de economia din acel an ca poate chiar sa scada, am avut experienta asta intr-un an .Acum rata e constanta vad ca nu se mareste simtitor.

in ceea ce priveste rata si la noi e la fel Smile
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Joi 14 Feb 2013, 6:59 am

Mihaela, am o intrebare: cum sunt romanii intre ei, acolo in Canada??? Sunt uniti, saritori, reci, absenti, nu se cunosc unii cu altii???
Am fost multa vreme activista pe un site cu romani care erau in Australia si era ceva o mixtura. Unii spunea ca vor sa isi vada de treaba lor, altii erau foarte saritori.
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Joi 14 Feb 2013, 7:51 am

Eu nu cunosc comunitatea romaneasca si nu pot spune.Suntem putini in Toronto,(mai multi in Montreal )si e cam imposibil sa faci prietenii ,doar daca ai romani la munca sa stai zi de zi .Eu nu am norocul asta ,mi-ar place sa cunosc romani .Am incercat pe un forum,erau multe din Ca dar eu contrar aparentelor sunt foarte rusinoasa ,imi mananca cainii din traista, cum zicea mica-mea. Smile Poate intr-o zi o sa dau si eu pe la biserica sa cunosc romani.
T_mihaela
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Joi 14 Feb 2013, 9:18 am

"sunt foarte rusinoasa ,imi mananca cainii din traista, cum zicea mica-mea. "
mihaela,daca ai putut sa pleci din Romania si sa te stabilesti in Canada....cred ca nu e chiar asa...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 50
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 14 Feb 2013, 11:47 am

Gloriamix, nici aici nu e asa ieftina scoala, mai ales daca locuiesti in oras mare. Dar, in State e gratis transportul de acasa la scoala si inapoi, ceea ce e mare lucru, daca e ceva distanta. Pana la 16 ani (parca aia e varsta la care sunt lasati sa conduca, fara insotitor, in masina) scapi de acest lucru. Dupa, o sa vrea masina si o sa fie o cheltuiala in plus, ce-i drept, dar e benzina mai ieftina si masinile SH la fel, deci avantaj America, din nou. Un minus pentru invatamantul acolo cred ca e si costul cartilor, care am inteles ca e mult mai mare si costul facultatii, care e de zeci de mii de dolari, pe an, la facultatile mai bunicele. Aici scapi cu sume modice, dar din pacate nu prea te ajuta mult o facultate, in gasirea unui post, nici macar in tara, dar in afara. Aici trebuie sa duci atentii profesorilor si invatatorilor, ce vorbesc eu, chiar si educatorilor. Din pacate, in zona unde a fost la gradinita si e acum la scoala, fetita mea, sunt multe firme care platesc mii de euro, salariu si parintii sunt disperati sa bage in fundul copiilor multi bani, deci maresc mult plafonul de spaga. zid Daca nu dai, copilul e marginalizat de invatator, profesor, in multe cazuri. Apoi aici ar mai fi meditatiile. Stiu cazul unei menajere, care mergea la invatatoarea copiilor ei sa faca menaj, contra unor lectii in particular, pentru ca era deja depasita de materie, in ciclul primar (si mama copiilor, nu e chiar analfabeta, cred ca vreo 10 clase a terminat). Dar se ridica stacheta foarte sus si cei mici nu pot face fata, e nevoie de meditatii din gimnaziu, daca vrei sa scoti ceva din copil. In State (repet, folosesc un exemplu cunoscut, nu stiu daca asa e peste tot, statul Kansas, scoli si liceu de stat), nu e nevoie de meditatii. Cel putin cumnatica mea a putut sa intre la MIT si Caltech, doar fiind meditata de tatal ei, la matematica si cu ceva ajutor tot din partea lui la istorie, stiinte politice. Probabil si aici sunt cazuri de copii care ajung la facultati bune, fara meditatii, dar mult mai putine, acolo poti absolvi un liceu daca te tii de carte, fiindca este materia mult mai usoara.
Din pacate, eu una nu as cauta comunitati de romani, in marile metropole ale lumii. Sunt si multi care pleaca si profeseaza ca medici, profesori de succes acolo, dar si multi care isi pastreaza aceleasi obiceiuri de mahala si in zonele unde merg. Cred ca au mai scris forumiste care au aceiasi parere si au intalnit romani care nu-si sorteaza gunoiul, dau muzica tare, dernajeaza vecinii, etc. De ce sa vrei sa pleci de la necivilizatie si sa o cauti, intr-un oras in general civilizat, in comunitatea de romani?

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Joi 14 Feb 2013, 12:01 pm

Admina, eu fac comparatie cu scoala de stat din Romania si scoala particulara de aici. Pai voi cred ca cheltuiti mult mai mult pe spaga, cadouri, atentii,materiale auxiliare, fondul scolii, cadou pentru doamna, domnisoara, femeia de serviciu directoarea, etc etc decat platesc eu scoala la ai mei. Asta vorbind de cheltuiala. Iar dupa ce termina scoala tot pe noroc se bazeaza cam toti, noroc care este discutabil norocul de a avea parinti cu bani, noroc de a intra la o facultate buna, noroc de a gasi un serviciu bun dupa sau noroc de a avea pe matusa Tamara intr-o pozitie buna de a ajuta sau noroc de a fi intr-un oras cu facultati bune/ de a locui pe langa ele si tot asa...
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Joi 14 Feb 2013, 12:57 pm

Admina, daca poti, incearca sa vezi documentarul asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ridica multe semne de intrebare privind invatamantul gratuit din state. Eu l-am vazut secvential ca nu prea am vreme de stat la tv, dar mi s-a parut logic si argumentat.
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 14 Feb 2013, 3:17 pm

Daniela, sa nu uitam cat castiga romanul. Salariul mediu e de 1.575lei, deci vreo 450$. Minim e de doar 750lei, deci 215$. Sau mai exact cam 1 euro pe ora de lucru.
Nu zic ca nu poti invata mai ieftin in Romania, pentru ca am si subliniat diferenta intre preturile la facultate. Din pacate, economia inainteaza intr-acolo incat nu se va mai face nimic nici cu o facultate proasta, dar doar cu liceul... Deci oricum trebuie sa bugetam de pe acum, cheltuiala asta majora, in cresterea copiilor nostri, oricati am avea.
Karina, merci de link. pupi Ma uit cum prind ocazia. Stiu ca Sua este un fel de "pe afara e vopsit gardul, inauntru leopardul". Stiu ca sistemul lor tine multi asigurati social in spate, mexicani care vin ilegal in tara, "white trash" sau negrii care stau cu mana intinsa si cer bani de la stat, pentru ca au multi copii in intretinere, dar nu muncesc si traisesc din acesti bani trasi de la ceilalti, care isi vad de munca. Niciun sistem nu e perfect, a nu se intelege ca pledez pentru emigrarea in State, doar de dragul sistemului de invatamant. Nu pledez pentru nimic, pentru ca inca nu am o parere clara si nu exista nicio societate perfecta. Sigur as regreta si daca stau si daca plec. Dar totusi, de dragul discutiei, cred ca e bine sa intoarcem anumite aspecte pe toate partile. Asa o decizie, iti schimba viata.
Si subliniez, pentru mine, un motiv clar de emigrare ar fi copiii. Pentru a nu mai trai in marlanie, in pitiponceala, pentru a nu se lovi de birocratie, spaga, nepotisme (ma rog, sigur sunt peste tot, intr-o oarecare masura), pentru a avea un trai civilizat indiferent de nivelul social la care sunt. Dar, nu as emigra undeva unde romanii sunt priviti drept paria. Pentru ca ar insemna sa-l schimb pe draq cu taica-su si nu ar avea rost. Decat poate pentru partea materiala, care cantareste destul de mult, totusi. Ma rog, e o problema complicata.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Joi 14 Feb 2013, 4:52 pm

ismi3ismi a scris:"sunt foarte rusinoasa ,imi mananca cainii din traista, cum zicea mica-mea. "
mihaela,daca ai putut sa pleci din Romania si sa te stabilesti in Canada....cred ca nu e chiar asa...

Multumesc, imi dai sperante hug Insa plecarea mea a fost ajutata mult de astre norocoase, s-au asezat in linie atunci in 2005 si in 6 luni am fost cu bagajul la usa.
Fetelor, sa nu ne invidiati ca noi mai ales in state si canada suntem vanduti companiilor de credit,mai nimic nu ne apartine .Tocmai am terminat de platit masina dupa doi ani de rate si abia acum simt ca masina asta e a mea...si asa e cu tot ce avem nimic nu cumparam cu bani ca nu ii avem Smile O familie ruleaza pe putin trei rate simultan ,cum termina una cum face alta ca doar asa au americanii ce au nu suntem bogati ci avem acces mai usor la consumabile.Lucrul bun nu e situatia materiala ci altele...sanse egale pentru toti, respectul fata de om in general.

Ultima editare efectuata de catre T_mihaela in Joi 14 Feb 2013, 7:19 pm, editata de 1 ori
T_mihaela
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de gloriamix la data de Joi 14 Feb 2013, 6:52 pm

Voi cauta si eu documentarul, pare interesant.

Miha, stii cum e cu creditele? Cam cum e cu intretinerea la bloc, unii au mai mult, altii mai putin, altii deloc. love
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Joi 14 Feb 2013, 7:13 pm

Esti mai bogat cu cat ai mai multe datorii pe carduri Smile
T_mihaela
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 14 Feb 2013, 11:09 pm

T_mihaela a scris:Esti mai bogat cu cat ai mai multe datorii pe carduri Smile
Pai asta imi suna a prost menegement al resurselor, nu doar conspiratia statelor de a ne stii datori vanduti. Si aici poti sa ai casa in credit, am exemple printre cunoscutii, unii au avut teren intr-un oras-comuna de langa Bucuresti si si-au facut o vila de peste 100.000 euro (nu stiu pretul exact) si altii si-au luat o garsoniera intr-un ansamblu de blocuri, in alta comuna, de langa Militari, care a costat pana in 40.000 euro. Ambele cupluri cu credit pe 30 de ani, rate lunare diferite, normal.
Nici mie nu-mi place ideea de credit. Nu am avut bani, nu am cumparat. Decat sa platesc o rata, sa ma someze functionarii si sa ma omoare cu telefoanele, mai bine pun deoparte putin cate putin si-mi iau. Masina ne-am luat-o cu imprumut la tatal meu si i-am inapoiat in timpul nostru, datoria. Dar amandoi am pus cate o treime si restul am luat imprumut. Pentru ca unde sunt doua salarii in casa, se simte. wink Si normal ca daca nu dai bani pe tigari, bautura si alte cheltuieli inutile, poti strange pentru un televizor, un frigider, mai usor. Am avut mult timp televizor si monitor mare, cu tub. Toti in jur (chiar si cu salarii mult mai mici decat noi) aveau plasme, LCD si noi le foloseam pe cele vechi, daca nu se stricau. Cred ca multi isi fac credite si pentru ca e o moda, sa ai mult, nou, ultima tehnologie. Aveam colegi datori vanduti la intretinere, vroiau sa-si ia credit la casa si isi cumparau ultimul model de Nokia, cu touch screen.
Asta e peste tot in lume, materialismul si snobismul. Daca ne-am luat strict cat avem nevoie, nu ar mai merge economia, asa cum merge acum. Sistemul de creditare a mers ca uns, pana sa se intinda bancile si sa dea credite pe buletin, chiar si celor care nu aveau un loc de munca. Normal ca apoi au marit ratele, pentru cei care plateau la timp, ca sa-si scoata pagubele.

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de gloriamix la data de Vin 15 Feb 2013, 2:03 am

Admina, mi-am intrebat sotul ca sa nu-mi vorbeasca gura prostii, scoala de stat nu e gratis, se plateste anual o taxa, a noastra este in jur de 3000$. Autobuzul vine la pachet, e platit de scoala din banii publici, cum se descurca fiecare scoala, cu contractor sau micile afaceri permise de lege dar in final, nu e gratis. Insa autobuzul e obligat sa-mi duca copilul oriunde in district chiar daca e alta scoala,insa pe acelasi traseu, intr-un district scolar pot exista mai multe scoli, in functie de cat de multi copii sunt si normal, de fonduri. In fine, am vizionat documentarul pe jumate deocamdata, e lungut ametit

Eu cum am vazut povestea cu creditele...poti sa te fofilezi si sa nu platesti la companiile de credit, nu se intampla nimic in afara de faptul ca-ti strica scorul(credit score) daca stii ce vreau sa zic...In 7 ani dispare calificarea de rau platnic si o iei de la capat. Asta e una din problemele cu care se confrunta companiile de credit. Cand e vorba de banci, se schimba putin treaba, pt ca banca iti da credit pt masini si case iar daca nu platesti, ti le ia, isi recupereaza (daca au noroc) o parte din bani iar tu la fel, pierzi din credit score si cam greu sa iei un alt imprumut rapid. Insa ce vad diferit in toata povestea asta e ca daca intri in impas si nu mai poti plati la timp sau nu poti plati tot, in mod normal poti negocia cu ei alti termeni de restituire a banilor, la dobanzi mai mici, termene mai mari etc etc, pt ca ei sa-si scoata banii inapoi.

Banca nu-ti da imprumut mai mult decat iti poti permite, ce s-a auzit cu criza caselor si creditelor a fost afacere murdara, s-au musamalizat acte, nu s-au explicat clientilor termenii in care iau imprumutul, s-au oferit dobanzi ciudate la inceput care au sarit simtitor etc etc, pana cand omul nu a mai avut de unde sa plateasca, si fiind practicate la scara larga, au si picat la scara larga.

In principiu, daca ai intentii bune si gandesti normal, cu putin ajutor si de la Domnul, ai o viata relativ bunicica si linistita, in care cum zice Miha, exista oportunitati pt toti in mod egal si unde esti respectat pt ceea ce esti si nu dupa cum arati sau cum te imbraci sau cu ce masina parchezi in fata blocului.

gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de danniela la data de Vin 15 Feb 2013, 8:12 am

Admina, eu cred ca tare bine ai pus punctul pe I cu snobismul asta si competitia. De aici si prostia omeneasca. Si eu imi aduc aminte de familii care sambata de sambata faceau gratar ca domnul sot suferea, macar de atat sa aibe si el parte, insa intretinerea nu erau in stare sa si-o platesca ca daca tot domnul sot avea salariu mic!!!! Si aici vad la fel, macar noi romanii mai gandim cumva sau INCA pentru ziua de maine nu si de poimaine, dar africanii gandesc doar pentru azi. Termina salariu si vin la cerut avans.
Cu creditul eu cred ca e un pic diferit de la tara la tara, vad ca Gloria spune altfel, banca nu iti da mai mult decat iti poti permite. In Romania nici serviciul nu mai este in siguranta, cand faci imprumutul ai serviciu si faci planuri in functie de ce ai. Pierzi serviciu s-a dus planul!!!
Eu nu am credite, am fost tentata pentru casa aici dar....ma bucur ca nu am facut pasul. Mai zbarnaia omul acum doi ani sa isi ia masina in rate, dar dupa doua discutii aprinse s-a potolit. Nu ca nu am fi avut banii ci ca vezi doamne era la moda si avea el aere ca isi ia masina din banii lui zid zid .
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2015 | All Rights Reserved
FB