Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 11:46 am Scris de LRodica

» Intelepciune prin povestiri
Joi 10 Aug 2017, 6:24 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mier 09 Aug 2017, 3:33 pm Scris de vlad_mom

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 2:16 pm Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 9:40 am Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 9:35 pm Scris de kisslandia

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Mar 08 Aug 2017, 1:10 pm Scris de LRodica

» Din materiale reciclabile 5
Vin 04 Aug 2017, 6:32 pm Scris de LRodica

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 6:39 am Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 11:22 pm Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 11:14 pm Scris de gabriela1554

» Sa construim un Dream catcher
Mar 01 Aug 2017, 10:49 pm Scris de fulvia

»  Masinile noastre de cusut (6)
Lun 31 Iul 2017, 10:54 pm Scris de Danutzaaa

» Jucarii homemade
Lun 31 Iul 2017, 9:22 pm Scris de LRodica

» Costume carnaval (VI)
Sam 29 Iul 2017, 10:44 pm Scris de dorina narita

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Vin 28 Iul 2017, 8:47 am Scris de Elena Nicoara

» Iti suntem alaturi si cand esti in doliu...
Joi 27 Iul 2017, 8:04 pm Scris de Dorulet

» ATASAREA POZELOR - TUTORIAL PAS CU PAS
Joi 27 Iul 2017, 9:25 am Scris de vlad_mom

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Provocare tricotat nr. 3 - Ceva nou pentru casa

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Provocare tricotat nr. 3 - Ceva nou pentru casa

Mesaj Scris de canadianca50 la data de Joi 31 Ian 2013, 5:44 pm

Foarte reusite toate !
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Mier 06 Feb 2013, 8:40 pm

Cred ca e timpul sa spun o data pt inchiderea provocarii...asa ca am zis sa fie 24 februarie...inca 2 saptamani pt cine vrea sa faca ceva pt casa...mai pun cateva poze(sper sa le nimeresc mai mari de data asta wink )...

..eeeeeeee am reusit!(acum sa nu fie prea mari!)
cris_io_mat
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 444
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de letho la data de Mier 06 Feb 2013, 11:13 pm

Frumoase, Cris!
Mai pun si eu de inspiratie, poate fac cu ochiul cuiva Smile

Pana la urma cred ca ne fac cu ochiul doar noua, Cris ... Nu-i nimic, tragi la sorti intre tine si mine, nu-i asa? rade
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1262
Varsta : 46
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Dum 17 Feb 2013, 3:13 pm

Letho....draga mea doar tu vei fi pe lista.... hug si o tinem tot asa? rade glumesc....dragelor mai e o saptamana daca vreti sa faceti ceva pt casa...apoi predau stafeta....poate alte idei va surad mai mult si va inspira...
cris_io_mat
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Adriannab la data de Dum 17 Feb 2013, 8:18 pm

Salut, vreau sa va dau si eu cateva idei ---> https://picasaweb.google.com/garfy17.2/ClarinX200212ParaLaCasa?noredirect=1
Adriannab
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 12
Localizare : blaj
Data de inscriere : 11/01/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de letho la data de Dum 17 Feb 2013, 9:09 pm

Sunt frumoase, Adriannab, am salvat cateva. Dar idei pentru cine? Sad
Cris, eu cred ca a fost timp berechet de lucru. Cand toata lumea e asa de ocupata, se vede ca fetele nu considera ca merita sa-si cheltuie timpul si firele pe ceva pentru casa, ori numai asa de dragul comunitatii. Mie mi-a placut tema, e frumoasa si am sustinut-o dar sa stii ca daca nu mai participa nimeni si va trebuie sa-mi predai tot mie stafeta ca unica participanta si mare castigatoare rade , eu voi face provocare FARA premiu! Sa vedem atunci cine mai participa rade
letho
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Lun 18 Feb 2013, 10:12 am

Letho, nu te grabi! Laughing

Aseara am gasit provocarea, ca nu am mai intrat de mult pe forum, si sa stiti ca ma prezint si eu cu o hainuta pentru cana de cafea. Nu imi trebuie, dar am facut recent pentru cineva si mi s-a parut prea dragalasa ca sa-mi lipseasca. Plus ca nu o las pe Letho sa castige prin neprezentarea adversarilor lol!

Cu ocazia asta am incercat putin si fair isle. Maine dimineata pun si poza Smile
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 32
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Adriannab la data de Lun 18 Feb 2013, 2:36 pm

Asa lua si eu parte la provocarea asta ca mi se pare interesanta dar eu is incepatoarea si zic incepatoare de-a dreptul, m-am apuc doar acum 1 luna ca, cam asa Smile am invatat la 11 ani sa "crosetez" ca eu asa ii ziceam pana acum o luna cand vedeam tot altceva cand dadeam search pe google, sa nu mai zic ca "crosetam" cu ochi rasucit zid abia mi-am iesit din obicei sa tricotez normal, noah si nici nu am fire pentru ca nu am vrut sa dau banii pe ele , ca eu asa fac, si apoi sa ma satur,ca intodeauna, acum is in perioada de proba dar ma provoaca provocarea voastra lucru de mana si cine stie ....
Adriannab
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Lun 18 Feb 2013, 3:00 pm

Si eu am lucrat la inceput o caciula cu ochiurile rasucite. Noroc ca m-am prins pe parcurs, ca altfel ma lasam de tot de tricotat. Acum imi place mai mult decat crosetatul Smile
geo
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de letho la data de Lun 18 Feb 2013, 8:01 pm

Eh..... buuun, nu vreti sa-mi lasati mie premiul rade Abia astept sa vad ce lucrati.
Si mie imi place mai mult tricotatul, mai exact cum ies hainele tricotate comparativ cu cele crosetate. In schimb crosetatul parca ma relaxeaza mai mult...
Adriannab, sigur gasesti tu niste fire pe-acolo pe undeva hug
letho
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Lun 18 Feb 2013, 8:58 pm

Ei...ce ma bucur macar ca mai discuta cineva....Letho draga mea...vad ca acum la sfarsit se mai uita fetele pe aici...dar mai e putin...parca vad ca urmezi la provocari hug te astept si va astept dragelor pe cele care vreti sa lucrati maruntisuri kiss
cris_io_mat
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Mar 19 Feb 2013, 11:58 am

Am exagerat ieri putin cand am zis "fair isle", sunt doar niste X-uri. Iar dupa ce am vazut aseara hainuta Ioanei de la provocarea anterioara, a mea e chiar o gluma Laughing.
Asta e a doua hainuta pe care o fac, prima a iesit fixa, adica nu se intindea deloc pe cana. Am zis ca la a doua as vrea sa profit de elasticitatea tricotului si am pus mai putine ochiuri. Dar nu a fost o idee buna, ca imi strica x-urile Sad
Culoarea e turcoaz si e greu de fotografiat Laughing

Ideea cu manutele nu e a mea, am copiat-o ca o nerusinata din poza asta:
geo
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Adriannab la data de Mier 20 Feb 2013, 5:20 pm

Ohoo Geo eu am inceput direct un pulover zid cu torsade si minuni, am trecut de la banderolala 12 ani la pulover la 24 lol! am stricat, apoi am inceput sa fac un maio pe 172 pc cu andrele de 4 am stricat iar de 'neste ori ca nu imi iesea modelul, apoi firul nu mi-a placut si numai prostii am facut abia acum lucrez serios la el cu mici greseli ici colo da nu ma las!
Dar chestile alea mici is tare dragalase pupi dar cred ca is migaloase. eu daca as face mi-ar iesi cu 3 brate si 1 cap rade

Las' ca poate iau parte lu urmatoarea provocare....
Adriannab
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 21 Feb 2013, 3:07 am

Geo imi place mult hainuta, e tare dragalasa! Fair isle e tot fair isle indiferent ca-i un model mai simplu sau unul mai complicat , acum ti-ai facut doar incalzirea si a fost un exercitiu foarte bun pentru a te obisnui cu tensiunea firelor din spate.

Eu am inceput o husa pentru perna cu model dantelat, dar mai am destul de lucru, pentru ca ma misc incet, ca de obicei. Recunosc ca in ultima saptamana nu m-am ocupat deloc de ea, ci de o fusta inceputa acum mai bine de un an Rolling Eyes , care in sfarsit e gata. Adica era gata si acum doua saptamani, dar saptamana trecuta m-am hotarat ca totusi nu e gata, asa ca abia acum e gata:))))))

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 37
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Joi 21 Feb 2013, 2:05 pm

Ioana, cred ca am inteles. Deci de acum doua saptamani nu s-a mai schimbat nimic la ea, doar ca abia acum e gata, da? Laughing

Adriana, spor la pulover! Si eu am multe in plan, dar deocamdata ma lupt cu o caciulita dintr-un fir subtire.

Am mai facut o hainuta, o voi face cadou. E complicat fair isle asta dom'le! scratch

geo
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Joi 21 Feb 2013, 8:08 pm

Geo, deja ai trecut la lucruri complicate! E foarte frumoasa si husa asta!
Din ce am invatat eu pana acum, atunci cand lucrezi fair isle , pentru a da firelor "flotante" tensiunea potrivita (sa nu stranga lucrul, dar nici sa nu fie prea largi - in ambele cazuri ar distorsiona ochiurile) trebuie sa tii ochiurile pe andrele rasfirate in asa fel incat lucrul sa aiba dimensiunea normala. Atunci raman firele pe dos exact atat cat trebuie.
La fusta am modificat:)) Credeam ca e gata, imi placea, sau doar ma convingeam singura ca imi place, o tot probam ca sa ma conving mai bine, pana intr-un moment cand am lasat lenea la o parte si am zis ca asa nu merge si ca sa nu apuc sa ma razgandesc am si pus mana pe foarfeca si am desfacut-o. Fiind lucrata de la stanga la dreapta, nu a trebuit sa desir toata fusta( Shocked ) , dar au fost ceva finisaje de stricat si refacut.
Si de reblocat si rasblocat si iar blocat:)))

Cris te rog mult, poti sa mai astepti un pic, macar pana duminica? Mi-a venit o alta idee si sper sa termin mai repede.
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de geo la data de Joi 21 Feb 2013, 9:33 pm

Deci e gata? Laughing Eu astept cu nerabdare sa o vad si sa raman cu gura cascata wink
E clar de ce iti ies minunat toate proiectele, nu le lasi pana nu sunt fix cum trebuie Smile
geo
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Joi 21 Feb 2013, 9:53 pm

Geo, ce faine sunt!!! Felicitări!
Și mie îmi place să lucrez fair isle. Într-adevăr e o problemă asta cu tensiunea firelor, dar îți faci mâna, totul ține de exercițiu.
Poate reușesc să apar și eu cu ceva pentru provocarea asta. Cris, ideea e faină, am și eu câteva idei pentru provocare, sper să și execut una dintre ele.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Varsta : 31
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Vin 22 Feb 2013, 6:02 pm

Eiiiiiiii..ma bucur tare sa vad ca s-au miscat putin lucrurile pe aici...Geo sunt dragute foc hainutele...Ioana am vazut fusta si te felicit pt ceea ce faci,e frumoasa si vine bine...Uca poate ai timp de ceva marunt....Letho draga ai mai putine sanse acum la castigarea provocarii Smile asa cum am spus, duminica (pe la 22 cred) inchid provocarea...poate mai apare ceva frumos intre timp hug
cris_io_mat
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Dum 24 Feb 2013, 9:08 pm

Am terminat! bounce Am lucrat in continuu astazi, dar am terminat! bounce bounce bounce
Fac poze si le postez dupa ce bag copiii la somn, astazi i-am cam neglijat. Sper sa ma asteptati si pe mine!
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Dum 24 Feb 2013, 10:21 pm

Ma bucur Ioana...hai ca mai stau atunci putin (copiii mei se mai joaca inca Smile cu tati) asa ca nu fac inca extragerea...oricum ma mai uit si eu odata pe random sa stiu sigur ce si cum... hug
cris_io_mat
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca la data de Dum 24 Feb 2013, 11:01 pm

Cris, pe mine nu mă mai aștepta. Sincer, îmi pare rău că nu am participat.
Am lucrat și eu în forță azi dar nu pentru provocare, aveam de terminat urgent o căciulă pentru al meu căci pleacă-n delegație.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3914
Varsta : 31
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de cris_io_mat la data de Dum 24 Feb 2013, 11:16 pm

Uca bine...tocmai imi prindeam urechile in extragere...de fapt in felul in care treb sa procedez ca sa o pot posta zid si nu ma prind...explicatii pe mess de la surioara priceputa si de meserie....nu se prinde si pace Sad vad ca nici Ioana nu a postat...asa ca daca nu se supara fetele pe mine ca una zic si alta fac,incerc maine sa vad daca ma descurc cu postatul (poate ma ajuti,te rog?Letho,daca ma auzi da-mi si mie un deget de ajutor cu extragerea...saru'mana kiss atunci...maine ne facem incheierea,multumiri mii si mii pt ca ma intelegeti pupi
cris_io_mat
Junior
Junior

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Lun 25 Feb 2013, 3:16 am

In sfarsit vin si eu cu pozele. Imi cer scuze pentru intaziere, a fost o zi data peste cap, dar ma bucur ca am reusit totusi sa fiu gata cu toate (de o ora totusi pierd vremea luptandu-ma cu photobucketul). Este luni deja, deci daca nu ma incadrez sa iau parte la provocare inteleg.

Am lucrat o perna decorativa, din stofa de lana (adica are lana in compozitie, nu stiu exact cata), cu una dinte fete acoperita cu un patrat tricotat. Firul este din 70% merinos, 15% oposum, 15% casmir, il aveam de vreo patru ani si nu gaseam un proiect potrivit pentru el. Acum mi s-a parut perfect pentru husa decorativa, are un aspect usor rustic, exact cum imi doream. Patratul a iesit un pic cam mare, cam 55/55cm asa ca l-am bagat la masina sa-l impaslesc usor. L-am micsorat pana la 45/45cm, si ma bucur ca ochiurile/lucratura au ramas vizibile, dar in acelasi timp au capatat un pic mai multa rezistenta. Stofa o aveam pentru o rochie si pentru ca era prea subtire, am intarit-o cu intaritura termocolanta (gen voal, prea subtire, dar singura din care aveam suficienta). Si pentru ca stofa inca nu avea tinuta potrivita, am adaugat un strat de fetru. Se inchide cu fermoar ascuns (se vede cheita in cea de-a doua poza, in partea dreapta). Umplutura am bagat-o direct in husa, nu am pus perna in perna, deoarece dupa parerea mea se aseaza mult mai bine asa si perna are un aspect mai uniform. Si la spalat e foarte usor de scos dinauntru si de pus temporar intr-o punga.

Cris iti multumesc pentru provocare, daca nu erai tu (si Letho cu ultimul mesaj de mobilizare), nu cred ca as fi lucrat perna. Imi place atat de mult incat deja ma gandesc sa-i mai fac niste surate:)

ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de letho la data de Lun 25 Feb 2013, 6:50 am

Ce frumoasa este!! love Imi place muuuult de tot... si culoarea e preferata mea.... si da, neaparat are nevoie de surioare Smile

Cris, imi dau seama ca extragerea stii s-o faci. Dupa ce se alege numarul lasi pagina de la random.org deschisa si apesi pe butonul de print screen de pe tastatura, il gasesti undeva in dreapta sus, scrie Prt Sc pe el. Apoi click pe start (stg jos pe monitor) si printre programele de acolo dai all programs si apoi accessories (difera in functie de windows-ul tau) si gasesti Paint: il deschizi si apesi tastele ctrl si v in acelasi timp (ori faci click pe casuta paste). Poza de pe random.org e acum in Paint. Apoi tot din bara de sus din paint, click pe prima casuta de sus ori unde scrie file, alegi save unde vrei tu in calculator, ii dai nume si gata. Apoi pui poza in forum ca de obicei. Sper sa nu fi dat prea multe detalii iar daca dimpotriva, n-am fost prea explicita... suntem pe aici.
letho
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat