Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Bijuteriile noastre capitolul XIX

+42
mili84
elena60
betymi72
marabr
darkpoke
violetas
greieras
Admina
ikuta
corilex
Gabiuta
aisha
Andante
kitty_1973
Day
gmiki1
Angelica18
crina68
gabyd
bisisica bijuterii
Anita_Cristal
Bijuterii Ramona
cata.june
Kristina
amoni
anasia
fiordaliso
nicole24
seandreea
letho
valentinadof
mari42
maddy13
despina13cucli
andarlidia
Dragonfly
ancaanca
Lucia.BlueFlower
xgabitza
Rica Mateiuc
Giorgi
ILINCUTA
46 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de ikuta Mar 29 Ian 2013, 1:41 pm

superb colierul! primul
ikuta
ikuta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2183
Varsta : 66
Localizare : cluj napoca
Data de inscriere : 16/06/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de Giorgi Mar 29 Ian 2013, 1:52 pm

Superb!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de andarlidia Mar 29 Ian 2013, 2:23 pm

Va multumesc fetelor!!! si voi faceti niste lucruri extraordinare... hug
andarlidia
andarlidia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 43
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 06/04/2010

http://handmadebijoux-lidia.blogspot.com/

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de valentinadof Mar 29 Ian 2013, 2:38 pm

Lidia!Absolut suberb,superb!Cata munca,cata pasiune!Sa-i gasesti repede stapan! aplauze

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de amoni Mar 29 Ian 2013, 4:10 pm

Lidia, apsolut minunat Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Si bratara mea.
amoni
amoni
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1486
Varsta : 44
Localizare : Pe luna
Data de inscriere : 16/09/2010

http://vmonicabijuhandmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de violetas Mar 29 Ian 2013, 5:07 pm

aplauze Foarte frumoase! Se vede ca puneti pasiune in ceea ce faceti, spor la lucru in continuare!
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de xgabitza Mar 29 Ian 2013, 8:54 pm

Si dupa impresionantul colier al Lidiei, va arat si eu ce-am terminat aseara. O bratara cu cercei:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de ancaanca Mar 29 Ian 2013, 9:08 pm

Giorgi, frumos "jocul geometric!
Andarlida, de la mine inca 3 + 3 de Wau.
Xgabita, promavara-vara este in bratara si cerceii tai!
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de greieras Mar 29 Ian 2013, 11:44 pm

Fetele ! eu de citeva luni am inceput sa margelesc si imi cam place.Deci ,cum cred [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ca am invatat sa pun si poze vreau sa vi le arat:

eu am bifat 640/480 dar vad ca nu-s mari ca ale voastre.....
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de Giorgi Mier 30 Ian 2013, 9:45 pm

Lucruri frumoase s-au postat pe aici ,adevarate surse de inspiratie.
Sa mai pun si eu cate ceva caci mi se impleticesc ochii de dorinta printre lucrarile crosetate.Visez la floricele ..cu ochii deschisi .Bine zicea o fata ca ne trebuiesc maini mai multe .Parca ma si vad transpusa intr-o caracatita !
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de Day Mier 30 Ian 2013, 9:55 pm

Iooooooooooooiiii!Si nu-s ardeleanca,dar m-ai zapacit!Georgi!!! kiss
De fapt am mai multe zapacenii pe aici,fetelor,ce aveti cu mine???
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de seandreea Mier 30 Ian 2013, 11:27 pm

Amoni - foarte originala si draguta bratara - e pe sarma cu memorie?
xgabitza - superbe! Eu nu o am cu margelutele brodate, dar zau ca setul tau ma ameteste total (sensul bun :D ).
georgi - absolut supeb colierul! Atat de elegant si fin si pur. N-am cuvinte.


Eu aseara am facut ceva ce planuiam de mult (noroc cu o comanda, ca poate mai amanam) - am luat tehnica string art din care faceam cercei (asa numitii cercei peruvieni) si am facut un fluturas. Am vazut poze pe internet, dar nimic clar, sa-mi dea de inteles cum sunt facuti. Eu mai am de lucru, mai am de experimentat, dar parca mi-a placut ce a iesit:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
BS001 by seandreea, on Flickr
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
BS001 by seandreea, on Flickr
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de greieras Mier 30 Ian 2013, 11:46 pm

Bai fetele aveti o imaginatie de pe mine ma-ti lasat muta.Felicitari ,mii si milioane de felicitari!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de Giorgi Joi 31 Ian 2013, 7:47 am

Multumesc fetelor!
andreea ,interesanta tehnica asta ,ti-a iesit un lucru frumos.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de ancaanca Joi 31 Ian 2013, 8:11 am

Giorgi, diafan colierul tau! este foarte frumos.
Andreea, a iesit foarte bine experimentul tau.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de Giorgi Joi 31 Ian 2013, 8:16 am

Multumesc ancaanca ! hug
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Joi 31 Ian 2013, 9:23 am

Giorgi, foarte interesant colierul. Imi plac acele margelute lunguiete mult de tot. Cercei la el nu faci?
Andreea imi plac fluturasi tai. Chiar ti-a reusit experimentul. Hai si cu alte culori!
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de xgabitza Joi 31 Ian 2013, 10:00 am

Interesant tare, Georgi! Sincer, prima data am crezut ca e dantela crosetata de tine. E foarte frumos! Nu e fragil putin?

Andreea, habar nu am cum faci chestiile alea cu ata, dar sunt atre mistoace! Smile
xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de letho Joi 31 Ian 2013, 10:11 am

Ce fluturas frumos! Si-mi place mult colierul alb, e asa diafan Smile Iar cu broderiile cu margele ma omorati de-a binelea!
La mine nimic nou, din cand in cand cate-o floricica:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de xgabitza Joi 31 Ian 2013, 10:15 am

Letho! Lasa-ma cu modestia, ca 1. floricica asta e superba si 2. am vazut eu ce-ai facut cu lana impaslita/fetru ala... mai demult oleaca, dar oricum...
xgabitza
xgabitza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2012

http://margele-etc.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de Giorgi Joi 31 Ian 2013, 10:48 am

multumesc fetelor!
letho ,e tare frumos !
xgabita nu e fragil nicidecum ,e facut cu raspundere . Smile Incuietorile de argint ,desigur.
Ramona ,sigur fac si cercei si bratara ,nu ma dau napoi nici de la inel .
M-am setat acum sa fac un capitol pentru mirese .Am stagnat un pic din cauza crosetatului.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de seandreea Joi 31 Ian 2013, 10:52 am

Va multumesc mult tuturor!

Letho - e foarte frumos pandantivul - mie uscarea florilor mi se pare o arta in sine si nu cred ca as avea rabdare (sau mai bine zis incerc sa ma conving sa nu ma mai apuc de alta tehnica :D ). Tu ce rasina folosesti? Am incercat si eu, dar mi s-a uscat greu rasina si oricum am avut proasta inspiratie de a folosi o floare de colt, careia i s-a inmuiat puful si nu mai arata a nimic. De acum vreau sa pun doar peste picturi, elemente de metal sau de lut polimeric.

Giorgi - superb si ultimul! Ce folosesti ca baza? Ata speciala sau guta? Si cum faci nodurile? Eu am mari probleme la noduri cu guta.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de greieras Joi 31 Ian 2013, 11:10 am

Eu sint indragoistita de trandafiri iar la asta m-am uitat vreo cinci munute,este superbisimo.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de letho Joi 31 Ian 2013, 11:30 am

Ma bucur tare mult ca va place si voua! Merci
Xgabita, m-am referit la faptul ca n-am mai invatat nici o tehnica noua... si tare mi-as dori sa fac si altceva, de exemplu sa brodez.
Giorgi, imi place mult si colierul acesta!
Seandrea, folosesc Colores doming de la Rio Grande. Se intareste foarte bine, bulele sunt acceptabile si se ridica deasupra, nu miroase si nu ingalbeneste. Mi s-a intamplat sa nu mi se intareasca bine doar cand am gresit ceva: o data am pus prea mult intaritor si alta data cand aveam umezeala prea mare in atelier, am stricat multe atunci pana mi-am dat seama care-i problema...
In legatura cu nodurile la guta, cand lucram cu margelute faceam nodurile duble si treceam cu bricheta peste capete: m-a invatat tot cineva de pe forum, ppisic, de care imi amintesc mereu cand pun mana pe guta Smile
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de Giorgi Joi 31 Ian 2013, 11:43 am

seandreea ,la cele pe care le vreau sa stea mai ferme folosesc guta ,la celelalte ata speciala.Deasemenea la cele cu margele incolore in care s-ar putea observa ata in sectiune evit sa o folosesc ,imi afecteaza aspectul de ceata ,invalurit al lucrarii.Eu fac miscarea dublu sau triplu circular,ma invart cu guta, adica , in cerc ,facand cateva cercuri concentrice la care mai trag si cate un nod .Nu folosesc bricheta ,flacara ,caci nu sunt asa dibace si m-am ars la degete de cateva ori iar alte dati a ars si firul care imi lega lucrarea zid Asa ca folosesc numai fier incins pe care il pun pe capatul firului sau unde se necesita ,crimp metalic ,de argint de obicei .La margelutele scumpe folosesc argint .Am achizitonat ceva carti gen Sandra Halpenny si am citit intai ,m-am scolit si apoi hai ,la treaba.
Guta ,0.18, 0.20 mm caci mai subtiri iti fac lucrarea fragila.Cam asta fac eu.
letho ,esti nemaipomenita ,trandafirul tau imi aduce aminte de ..filmul ala..."Undeva,candva ".Esti bestiala!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuteriile noastre capitolul XIX - Pagina 7 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XIX

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB