Ultimele subiecte
» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 10:00 pm Scris de piciul

» Ce melodie asculti acum !-5
Ieri la 2:08 pm Scris de michelinebeaulieu

» Dantela irlandeza
Ieri la 12:33 pm Scris de Dorulet

» Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa
Ieri la 9:31 am Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 9:18 am Scris de Gabica

» Bluze, topuri (14)
Ieri la 6:32 am Scris de piciul

» Miniaturi - handmade
Vin 20 Oct 2017, 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Provocare 38 : argila-textura-acrilice

Pagina 4 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Provocare 38 : argila-textura-acrilice

Mesaj Scris de kartusica la data de Mier 02 Ian 2013, 9:46 pm

Multumesc mult Embarassed

Multumesc mult Dragonfly pentru sugestie. Si eu ma gadisem la asta dar eram putin nesigura deoarce am texturat partea neagra cu o pensula putin mai aspra. Asta ii da un aspect foarte frumos de mat. Imi era teama ca un lac, chiar si mat sa nu cumva sa arate aiurea peste textura.

Bijuterii Ramona am taiat cu cuterul cu lama flexibila pur si simplu la intamplare, bine recunosc ca mie imi plac foarte mult taieturile asimetrice si am incercat sa fie cat de cat asimetric dar sa am si o imagine frumoasa cu florile (daca ai vazut poza am lucrat cu o cantitate mica de material). Dupa ce am copt si slefuit partea transparenta am pus-o peste o foaie putin mai groasa de Premo negru. Intre cele doua parti am pus Fimo lichid ca sa se lipeasca bine si am apasat cat mai bine. Am taiat partea neagra, am texturat-o si apoi am copt din nou. Aici ar trebui sa ma spun ceva ce uitasem, dupa fiecare coacere am utilizat apa rece din congelator (creste foarte mult transparenta).
Asa arata pe spate si va rog frumos sa nu radeti dar spre rusinea mea niciodata partea din spate a lucrarilor mele nu m-a multumit prea tare.

Eu am ales Premo deoarce dintr-un alt test gasit pe net reiesea ca este cel mai transparent dupa Premo 5317 - Frost Translucent, cel care era pe primul loc, dar nu aveam din asta la indemana. Acum sunt curioasa si o sa incerc si cu Cernit, deoarce mie imi place foarte mult sa lucrez cu Cernit. Premo este putin ciudat la framantare, chiar si atunci cand il framanti foarte foarte bine tot pare ca se crapa cumva in mainile tale. Nu stiu cum sa explic altfel, este o senzatie ciudata.
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Dragonfly la data de Mier 02 Ian 2013, 9:59 pm

Premo frost am eu si e al naibii de tare. La o biluta cred ca am framantat jumatate de ora si vorba ta, tot mai crapa. E tare dificil materialul si foarte putin transparent - chiar si in strat subtire subtire. Mi s-a parut mai prost ca fimo.
Nu stiu ce sa zic...am citit 3 pareri diferite deja si ma gandesc ca cel mai bine e ca fiecare curios sa le incerce pe toate si sa decida cu care lucreaza cel mai bine.

Cat sa mai tinem provocarea ?

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de kartusica la data de Mier 02 Ian 2013, 10:09 pm

Eu cred ca foarte mult conteaza felul cum unim partea transparenta cu partea pictata. Eu am incercat sa unesc foarte foarte bine. Uneori acolo unde aveam bule mici de aer intepam cu un ac foarte subtire si scoteam aerul iar apoi cu un servetel din acela umed incercam sa ascund urma de intepatura. Am mai incercat sa razuiesc foaia de deasupra cu cutterul flexibil, dar fara a taia. Ceva de genul cum fac barbatii cand isi rad barba, foarte foarte usor. Cred ca ajuta dar trebuie sa fiti foarte atente sa nu luati prea mult din material (acum ca m-am gandit mai bine pot sa compar cu miscarea pe care o faci atunci cand cureti o bucatica de slanina, ca tot suntem in tema asta rade ).
kartusica
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de Dragonfly la data de Joi 03 Ian 2013, 12:51 am

rade si uite asa rad de una singura .

Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona la data de Joi 03 Ian 2013, 8:41 am

Multumesc pentru faptul ca mi-ai explicat kartusica. Oricum lucrarea tare e cea mai tare dintre lucrarile prezentate de aici, iar ale mele cele mai slabe. Asta e. Daca n-as fi eu...de cine ati mai rade fetelor. Lucrarile mele sunt exact ca ale unui copil de la gradinita. Hai sa va fac sa radeti in continuare.
Am incercat acum ca tot am primit un set de stampile de la lidl si cu aceste minunatii. Am cumparat si fimo lichid, dar cum spunea parca anca, esecul tot esec ramane. Cand vad desenele mele imi dau seama ca nu am evoluat prea mult din clasa I pana acum. rade Asta e...unde nu e talent vai de mama lui...
Oricum fetelor voi sunteti tari! Imi place la nebunie de voi si de manifestarile voastre.
Nu prostia m-a indemnat sa incerc ieri cum am venit de la tara, ci ambitia, dar...degeaba.
Pe fluture cred ca n-am pus suficient fimo lichid. L-am mai intins si cu o pensula de nici nu se vede ca am folosit, dar credeti-ma pe cuvant ca eu chiar am foosit.

Apoi fiindca nu am fost multumita am incercat balon. Offf...fiasco si cu asta.
Aici este dupa vopsire :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=465503353506265&set=a.465503200172947.109431.100001398126629&type=3&theater

Iar aici dupa ce i-am dat cu fimo lichid :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=465503380172929&set=a.465503200172947.109431.100001398126629&type=3&theater

N-am fost multumita si atunci am incercat laleaua rade :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=465503370172930&set=a.465503200172947.109431.100001398126629&type=3&theater

Si dupa ce am intins cu degetul fimo lichid laleaua arata asa :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=465503393506261&set=a.465503200172947.109431.100001398126629&type=3&theater

Iar dupa coacere si lacuire (nici nu stiu cum sa le numesc) aratau asa :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=465503520172915&set=a.465503200172947.109431.100001398126629&type=3&theater

Cred ca sunt bune (nu foarte bune) doar de martisoare ca tot va veni 1 martie. rade rade rade
Amuzati-va fetelor ca nu ma supar. Chiar sunt facute de o femeie de 41 de ani, nu de un copil de 6 ani. rade rade rade
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 46
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Joi 03 Ian 2013, 8:45 am

Ramona cu bijuu, nu vad pozele.
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1089
Varsta : 47
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Day la data de Joi 03 Ian 2013, 8:46 am

Ramona,unde-s imaginile?!?Am incercat sa inlocuiesc linkurile cu imagini si cred ca au disparut si de acolo,ca nu pot deschide nimic Sad
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Joi 03 Ian 2013, 9:13 am

Am mai incercat si eu una. Toate sunt cu cernit translucid.

si pe cele vechi le-am mai slefuit ...

si taiat
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona la data de Joi 03 Ian 2013, 9:58 am

Foarte frumoase anca.
Fetelor imediat schimb ca dadusem pozele sa le vad doar eu. Sunt zapacita . rade
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dragonfly la data de Joi 03 Ian 2013, 11:47 am

Lasa Ramona , asa invatam. Uite de exemplu prima piesa nu e de kinderi , ba din contra. Poate ca doar forma te influenteaza sa gandesti asa. Important e ca te descurci cu fimo lichid. Timp sa ai ca experimente vei mai face....e ca ? Si vor fi din ce in ce mai spectaculoase.

Ancaanca sa stii ca ultima piesa dupa slefuire e o minunatie. Am marit poza ca sa-i pot admira marginele, haha.
Ptiu ptiu

Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mari42 la data de Joi 03 Ian 2013, 12:09 pm

Da asa este, in permanenta invatam, sa nu radeti , va arat si eu cu ce mi-am ocupat ieri ziua... asta e prima creatie...vorba vine... arata cum arata...[url=][img], asta e a doua incercare...[url=], iar asta e a treia...[url=], sunt facute cu fimo translucent, nu sunt multumita de cum au iesit, tehnica in sine este foarte interesanta , doar ca trebuiesc materialele necesare, nu am reusit sa inlatur toate bulele, nu am buretei pentru a le slefui, trebuie sa-mi cumpar. Merci , fiti indulgente.. kartusica si anca, ale voastre arata foarte bine, iar noi, ramona, mai avem de invatat de zici? facem o grupa mare pentru invatat cu limita minima de varsta 40 ani?

Ultima editare efectuata de catre mari42 in Joi 03 Ian 2013, 2:57 pm, editata de 1 ori
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 48
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona la data de Joi 03 Ian 2013, 12:25 pm

Da, da, da....facem mari. Cu toate ca ale tale arata bestial fata de ale mele. Dragonfly (apropo pot sa-ti zic si eu libelulo?Nu de altceva dar chiar imi place cum suna) esti o draguta ca intotdeauna. Multumesc. Sigur mai incerc. Dar trebuie figuri geometrice, altceva...ca la desen artistic...sunt varza. rade , iar fetita este cu examenul de admitere la liceu caci altfel o puneam sa ma mai ajute si ea. Plus de asta si-a luat de la lidl o pictura din aceea pe numere, pe panza si se dezlantuie cu ea perioada asta. rade rade rade N-o mai intereseaza nimic.
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de kartusica la data de Joi 03 Ian 2013, 7:52 pm

Felicitari fetelor! hug kiss

Bijuterii Ramona nu te descuraja. Este bine sa incerci pentru ca doar asa ajungi sa te perfectionezi. Eu ma ambitionez atunci cand la o provocare nu reusesc sa fac ceva care sa ma multumeasca. Am avut provocari la care nu am fost multumita de rezultat si la care inca exersez hug

ancaanca imi plac foarte mult pandantul si cercelusii din prima poza. Marginile arata super si as vrea sa te intreb si eu ceva in caz ca nu te superi. Cum ai reusit sa texturezi partea de sus a pandantului? Cilindrul acela, cum l-ai facut sa arate asa frumos?

mari42 imi place combinatia de galben cu negru si desenul tau Smile
kartusica
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de mari42 la data de Joi 03 Ian 2013, 7:56 pm

Multumesc, desenul, l-am facut cu mana libera, nu am stampilute, trebuie sa-mi cumpar kiss
mari42
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Joi 03 Ian 2013, 9:22 pm

Ramona, am vazut si eu pozele. Ce-i drept nu sunt cele mai reusite....dar orice incercare este o experinta castigata. Vei vedea ca in timp aceaste incercari iti vor fi de folos.
Imi aduc aminte de martisoarele mele (primele experiente cu argila) au margini oribile si sunt strambe.

Mari, daca reuseai sa scapi de bule, aveai o reusita. Era bine sa intepi fiecare bula cu acul si sa incerci sa scoti aerul.

Krtusica, am copt piesa mare dupa care am aplicat acel cilindru texturat cu scobitoarea si am mai copt o data. Maine voi pune poza cu spatele pandantivului.
Am uitat sa-ti spun, in timpul texturarii in cilindru era o scobitoare si ca sa stea lipit am pus o picatura de Sculpey diluant pentru argila care actioneaza ca si un lipici la cald.
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de mari42 la data de Vin 04 Ian 2013, 10:02 am

asa am facut Anca, dar tot au ramas....
mari42
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de ILINCUTA la data de Vin 04 Ian 2013, 11:45 am

Imi plac lucrarile voastre foarte mult se vede cat de mult munciti si evolutia se vede de la o provocare la alta.Felicitari.
Eu dupa aproximativ 3 saptamani in care am lucrat 3 perechi de cercei si o bratarica nereusita am zis ca trebuie sa incep de undeva. Drept pentru care am dat curs acestei provocari si iat ce a esit Sad >

am folosit fimo cu efect translucid care s-a rupt dupa ce am insistat sa-l subtiez ,cei drept am vazut ca marea majoritate dintre voi ati folosit fimo lichid o sa-mi cumpar si eu cu timpu, florile le-am facut cu mana libera si trebuia sa pun o cantitate mai mare de culoare, ...off mai am multe de invatat dar eram nerabdatoare sa fac altceva decat o biluta ori un bradut .Presupun ca dupa slefuire nu se va schima cu mult situatia, smirghel nu am va trebuie sa-mi comand. Sper ca va veni si ziua in care voi ajunge sa am lucrari de care sa fiu multumita.
ILINCUTA
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 99
Localizare : ROMANIA
Data de inscriere : 30/05/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona la data de Vin 04 Ian 2013, 12:15 pm

Mie Ilincuta chiar imi plac. Spui ca esti incepatoare, dar dupa ce ti-a iesit din manute nu pari a fi chiar incepatoare. Imi plac. Felicitari!!!
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ILINCUTA la data de Vin 04 Ian 2013, 1:08 pm

Multumesc Ramona. Da e chiar primul set pe care l-am facut .
ILINCUTA
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Vin 04 Ian 2013, 5:28 pm

Ilincuta, imi pace combinatia de culori. Este acolo un mic tablou in miniatura.
Un sfat, daca nu este cu suparare, inainte de ati achizitiona fimo lichid sau alte chestii, cumpara-ti o masina de paste (caz in care nu ai una). Este, cu adevarat, foarte utila. Incearca pe cat posibil sa pastrezi forma cat mai simetrica adica patratul sa fie patrat si cercul cerc. Am mentionat patratul pt. ca eu am un cater care se vrea patrat si nu este asa (a fost chioara cand l-am achizitionat) Trebuie sa il mai ajustez putin.
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ILINCUTA la data de Vin 04 Ian 2013, 5:39 pm

Multumesc Anca pentru sfat o sa-mi cumpar masina de paste cu siguranta zilele astea. Ai dreptate cercul trebuie sa fie cerc mi s-a lipt tare pe faianta si in momentul in care am incercat sa dezlipesc s-a deformat. Pe viitor voi avea grija sa nu presez prea tare.
ILINCUTA
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona la data de Vin 04 Ian 2013, 5:40 pm

Stiti ce-mi mai place mie mult de tot la provocarile astea? Faptul ca daca o nepriceputa ca mine castiga (pentru ca eu cam am noroc la treburile astea rade ) va castiga si ceva de la cel care a facut provocarea. Si cum toate fetele sunt maestre...una ca mine chiar are noroc sa poarte ceva de lux. rade rade rade
Si acum o plecaciune in fata maestrelor :
Merci Merci Merci
Dar tu, Dragonfly, nu ne-ai spus ce vom castiga in afara de experienta.
Sper ca nu va suparati fetelor, dar sunt tare entuziasmata, chit ca exemplarele mele au fost cekle mai proaste tot ma vor stimula sa merg mai departe si sa incerc iarasi si iarasi aceasta tehnica care initial mi s-a parut destul de usurica. Usurica, usurica, dar mi-a dat batai de cap. asa-mi par mie toate lucrurile usoare si mai apoi sunt varza.
Intrebare anca , dar si pentru celelalte fete : ce este mai important de achizitionat la inceput: extruder sau masina de paste?
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Day la data de Vin 04 Ian 2013, 5:43 pm

Eu votez masina de paste.
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ancaanca la data de Vin 04 Ian 2013, 5:57 pm

Masina de paste. Eu, ca extruder folosesc pisalogul de usturoi. Nu fac cu el minuni dar dupa ce prind experienta...voi achizitiona un extruder.

Ilincuta, ca sa nu se lipeasca materialul pe faianta, foloseste hartie de copt si folie de plastic deasupra. Se taie frumos si marginile ies rotunjite.
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dragonfly la data de Vin 04 Ian 2013, 5:59 pm

Masina de paste, iti usureaza munca semnificativ.

Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat