Ultimele subiecte
» Impâslirea lânii netoarse 2
Astazi la 21:01 Scris de europolis

» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6
Astazi la 20:40 Scris de flori de camp

» Conserve pentru iarna (3)
Astazi la 20:07 Scris de piciul

» Ne bem cafeaua impreuna ! (42)
Astazi la 20:04 Scris de piciul

» Bijuterii Fimo XXIX
Astazi la 19:58 Scris de cristi970

» Provocarea nr. 59 - Cracked Polymer Clay
Astazi la 19:35 Scris de B-Zsu Land

» Medicina alternativa: da sau nu?
Astazi la 19:18 Scris de Admina

»  Provocarea nr 23 croitorie-Visul unei nopti de vara
Astazi la 17:48 Scris de claudine

» PROVOCAREA NR.13 - CROSETAT - TOAMNA
Astazi la 16:58 Scris de Delicii

» Aperitive rapide si nu numai, pentru orice ocazie
Astazi la 16:29 Scris de Delicii

» Rochii, fuste crosetate -13
Astazi la 15:35 Scris de victoriacus

» Costumul Popular - 2
Astazi la 15:17 Scris de ancush

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Astazi la 14:35 Scris de SilviaDumitrescu

» Resurse si link-uri pentru bijuterii
Astazi la 14:31 Scris de macanetu

» Poze pentru inspiratie - crosetat (12)
Astazi la 10:07 Scris de lacrisel

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Astazi la 10:04 Scris de lacrisel

» Provocare Speciala - Fire de dragoste!
Ieri la 18:47 Scris de mnarcisa

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VII)
Ieri la 15:07 Scris de irish05

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 12:42 Scris de kmn

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ieri la 07:58 Scris de adii

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

DoneazaSange-

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Pagina 4 din 50 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 27 ... 50  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 la data de Joi 08 Noi 2012, 18:52

Pentru mine e greu sa-mi dau seama ce vrei sa faci.Sunt mai multe feluri de a incepe o bluza de sus.Daca vrei raglan,inmultesti cum a zis Mihaela.Ai zis ca lucrezi cu acril si andrele de 3.Nu stiu ce grosime are firul tau si daca se potrivesc andrelele.Fii mai explicita si te vom ajuta cu drag.

Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor: 1855
Varsta: 45
Localizare: Cluj-Napoca
Data de inscriere: 26/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de iullia_78 la data de Joi 08 Noi 2012, 19:54

multumesc tuturor pentru sugestii si explicatii dar am ajuns la concluzia ca nu prea merge lucrat de sus si circular pentru ca ar iesi destul de larg. fetita mea are doar 1 an si 3 luni deci e un pulover destul de micut.

iullia_78
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor: 43
Varsta: 36
Localizare: galati
Data de inscriere: 22/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de iullia_78 la data de Joi 08 Noi 2012, 20:02

Angelica18 a scris:Pentru mine e greu sa-mi dau seama ce vrei sa faci.Sunt mai multe feluri de a incepe o bluza de sus.Daca vrei raglan,inmultesti cum a zis Mihaela.Ai zis ca lucrezi cu acril si andrele de 3.Nu stiu ce grosime are firul tau si daca se potrivesc andrelele.Fii mai explicita si te vom ajuta cu drag.
nu vreau sa-i fac tip raglan ci bluza cu bentita putin mai inalta. i-am facut si tip raglan unul dar crosetat din fir alizee care are si lana in compozitie si era putin cam aspru pentru o bluza pentru copii

iullia_78
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Joi 08 Noi 2012, 21:55

iullia_78 a scris:multumesc tuturor pentru sugestii si explicatii dar am ajuns la concluzia ca nu prea merge lucrat de sus si circular pentru ca ar iesi destul de larg. fetita mea are doar 1 an si 3 luni deci e un pulover destul de micut.

Esti sigura ca vrei sa renunti?Orice e posibil in materie de tricotat dar trebuie multe cunostinte , multa informatie , un pic de matematica , disciplina si bineinteles unealta potrivita pentru proiectul potrivit .(Ceva talent nu strica dar nu e chiar obligatoriu, eu nu am talent , compensez cu celelalte andrele )Deci,daca e posibil sa tricotezi o hainuta de papusa de sus circular cu siguranta e posibil sa faci si o bluzita pentru copil de un an .

Insa in cazul tau probabil iti lipseste unealta potrivita ,iti trebuie andrele cu cord lung si flexibil sa faci "magic loop" sau andrele cu cord foarte scurt ,40cm dinalea pentru caciuli,sau doua andrele circulare de orice lungime .Daca nu ai una din astea trei variante ma tem ca nu vei reusi sau vei avea mari dificultati sa mergi circular.
Daca esti pregatita sa o iei de la capat,spune-mi si vin cu cifrele.Nu face nimic prin incercare si eroare, au facut-o altii inaintea ta si e mai bine sa inveti din greselile lor....ca, vorba filozoafei, nu ai tu timp sa le faci pe toate Smile

T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor: 309
Varsta: 38
Localizare: canada
Data de inscriere: 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Mesaj Scris de iullia_78 la data de Vin 09 Noi 2012, 08:29

mihaela m-ai facut sa ma razgandesc. am masurat andrelele si au 69 cm parte din plastic. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] astea sunt firele cu care vreau sa fac puloverul si andrele nr 3 se incadreaza. am facut un esantion de 10ochiuriX10 randuri si in centimetri am 3cmX2,5cm. mai am de masurat pitica dar as vrea cateva indicatii de la tine.

iullia_78
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de iullia_78 la data de Vin 09 Noi 2012, 08:50

am uitat sa precizez ca esantionul l-am lucrat jerse (un rand pe fata unul pe dos)

iullia_78
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Angelica18 la data de Vin 09 Noi 2012, 12:32

Iulia,punctul jerse se lucreaza doar pe fata.Tu ai facut un rand pe fata.unul pe dos sau un ochi fata,unul dos?Un esantion se face din mai multe ochiuri si se masoara un patrat cu latura de 10 cm,iar cu regula de trei simpla poti calcula de cate ochiuri ai nevoie,dar si cate randuri intra.Esantionul se lucreaza in punct jerse,adica numai pe fata.Pe fata se lucreaza ochiuri fata,iar pe dos,ochiuri de dos.

Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de iullia_78 la data de Vin 09 Noi 2012, 12:44

Angelica18 a scris:Iulia,punctul jerse se lucreaza doar pe fata.Tu ai facut un rand pe fata.unul pe dos sau un ochi fata,unul dos?Un esantion se face din mai multe ochiuri si se masoara un patrat cu latura de 10 cm,iar cu regula de trei simpla poti calcula de cate ochiuri ai nevoie,dar si cate randuri intra.Esantionul se lucreaza in punct jerse,adica numai pe fata.Pe fata se lucreaza ochiuri fata,iar pe dos,ochiuri de dos.
poate m-am exprimat gresit dar jerse am lucrat, inca nu stapanesc termenii specifici tricotatului. am sa refac esantionul sa vad cate ochiuri si cate randuri imi ies la 10 cm. multumesc pentru sfaturi si spor la lucru.

iullia_78
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Angelica18 la data de Vin 09 Noi 2012, 12:47

Abia astept sa vad produsul finit.Sa ai spor si inspiratie.

Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de iullia_78 la data de Vin 09 Noi 2012, 14:44

revin cu masurile la esantion de 5cmx5cm am 17ochiurix20randuri.

iullia_78
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Angelica18 la data de Vin 09 Noi 2012, 15:41

Acum poti calcula cu cate ochiuri incepi si cate trebuie sa ai la sfarsit.Stiind si numarul de randuri calculezi la cate randuri inmultesti ca sa ajungi la dimensiunea dorita.

Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de T_mihaela la data de Vin 09 Noi 2012, 19:47

Asa este acum poti incepe calculele.Eu poate exagerez cu matematica asta dar numai asa ies proiectele bine si fara" fac-desfac ca sa am ce fac Smile ." Eu dau o metoda, cine vrea sa intervina e binevenit, mai multe pareri mai multe sanse de reusita hug
Pentru inceput masori pieptul copilului sa stabilesti cat vrei s afie de larg bustul .Gatul ( gulerul) il incepi pe numar de ochi 45% din bust .daca pentru bust iti trebuie 60 ochi atunci gatul il incepi pe 27 de ochi(60X45%=27) .Lucrezi circular cu metoda 'magic loop" uite aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cand termini gulerul ...nu te incurc cu randurile scurte pentru decolteu ca la copii mici nu e foarte necesar ,deci cand termini gulerul adaugi marcatorii.ai nevoie de 4 marcatori.Imparti numarul de ochi la 8 parti .O parte primeste umarul 1, o parte umarul 2 , fata 3 parti ,spatele 3 parti.Cresti de o parte si de alta a marcatorilor la fiecahre rand impar (rnd 1 rnd 3 rnd 5 etc) pana ajungi la ochii doriti pentru bust.Ochii pentru maneci ii pui pe un fir provizoriu de ata si continui circular doar cu bustul .La sub brat adaugi cam 1cm adica montezi ochi pur si simplu si treci mai departecatre celalat subbrat unde montezi iar acelasi nr de ochi .
Jerseul e tricotul ciorapeste ,tre sa arate asa cum arata un ciorap,simplu.
revin.

ok.am revenit cu cifrele.
Un copil de un an are aprox 56 cm bust .pentru masura asta fac calculul si iau o marja de largime a produsului finit de4 cm ( doar daac tu vrei ca bluzita sa fie stramta pe corp nu mai adaogi largimea asta)
Deci 56 +4 =60 cm bust
5cm=17 ochi
60 cm =(60:5)X17=204ochi -asta e bustul
Deci gulerul il incepi pe 91 ochi pentru ca 204X45%=91.Cifrele sunt mari pentru ca probabil firul si andrelele tale sunt subtiri.
Lucrezi gulerul in model elastic si pe ultimul rand aduci cei 91 de ochi la un nr divizibil cu 8 ca sa poti imparti la 8.Ori adaogi ori scazi cativa ochi sa ajungi la un divizor de 8.Apoi imparti si pui marcatorii.
revin

T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor: 309
Varsta: 38
Localizare: canada
Data de inscriere: 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Mesaj Scris de iullia_78 la data de Vin 09 Noi 2012, 21:37

seara buna la doamne. mihaela am sa fac maine masuratorile si imi voi nota tot ce mi-ai scris tu ca sa am baza pentru puloverul ericai, fiica mea. astept si restul de indicatii. multumesc si sper ca maine sa si incep lucrul printre picaturi.
o seara buna si o noapte linistita va doresc tuturor.

iullia_78
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Angelica18 la data de Vin 09 Noi 2012, 21:54

Mihaela,imi cer scuze ca intervin.Ai explicat cum nu se poate mai bine.Felicitarile mele pentru detalii,dar nu stiu daca ai citit ieri ce a scris Iulia.A zis ca nu vrea raglan.Eu sper,totusi,ca nu te-ai straduit in zadar. kiss

Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cristina07 la data de Vin 09 Noi 2012, 22:26

Mihaela ai explicat grozav . Am lucrat un pulover anul trecut si am impartit ochiurile la patru. Maneca mi-a iesit foarte larga - deci desirat si refacut cu scazatura.
Te rog frumos sa "ma incurci" pe mine cu explicatiile pentru randurile scurte de la decolteu.

Multumesc!

cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor: 191
Localizare: targoviste
Data de inscriere: 25/11/2010

Sus In jos

Pagina 4 din 50 Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 27 ... 50  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: