Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

+101
ANCA ECATERINA
mihaela.paun
anda81
gabico
tadok
Maria51
annamaria26985
delfin
danniela
Dionisia
Greteledelweiss
brunics
chocolate
odrina
flexi
iuliana72
Gabica
Matusa Iuliana
carmenm
rob roy
nuta_s
antonina
geo
Karina33
Ducess
ninatopor
Serban Valentina
mimiady63
serafimutza
cami26
STANCIU MARIA
izu
anasia
bubu85
cozma felicia
tiana
lelia40
Uca
dorinamisov
corina corina
alina cristina
europolis
cristina_ani28
-iulia-
SilviaDumitrescu
ioanaichim
flori de camp
AcidoR
emilia-elena
cocav
cris_io_mat
rivka
estera10
tantza_m
stoy
mari42
georgianamatei2007
cica elena
ioana soare
kmn
piciul
anc@
ileana cosanzeana
letho
madlensa
kla78
vlad lia
eriliana
diada
elluta
symos
eveline78
valentinadof
andreea_ato
crina68
Maria Tatuti
Alyna_ct
Liliana Solom
PCatalina
dorinami
ema
cristina07
doraly
iullia_78
T_mihaela
aligabriela
ionela andreea dobre
arianalaura
canadianca50
cami13
irish05
pufoi
ata.isteata
myky7robc
mari01
Angelica18
georgescu olimpia
emmancita
lucky
Dariaa
gabi1972
105 participanți

Pagina 2 din 30 Înapoi  1, 2, 3 ... 16 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Joi 08 Noi 2012, 6:52 pm

Pentru mine e greu sa-mi dau seama ce vrei sa faci.Sunt mai multe feluri de a incepe o bluza de sus.Daca vrei raglan,inmultesti cum a zis Mihaela.Ai zis ca lucrezi cu acril si andrele de 3.Nu stiu ce grosime are firul tau si daca se potrivesc andrelele.Fii mai explicita si te vom ajuta cu drag.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Joi 08 Noi 2012, 7:54 pm

multumesc tuturor pentru sugestii si explicatii dar am ajuns la concluzia ca nu prea merge lucrat de sus si circular pentru ca ar iesi destul de larg. fetita mea are doar 1 an si 3 luni deci e un pulover destul de micut.
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Joi 08 Noi 2012, 8:02 pm

Angelica18 a scris:Pentru mine e greu sa-mi dau seama ce vrei sa faci.Sunt mai multe feluri de a incepe o bluza de sus.Daca vrei raglan,inmultesti cum a zis Mihaela.Ai zis ca lucrezi cu acril si andrele de 3.Nu stiu ce grosime are firul tau si daca se potrivesc andrelele.Fii mai explicita si te vom ajuta cu drag.
nu vreau sa-i fac tip raglan ci bluza cu bentita putin mai inalta. i-am facut si tip raglan unul dar crosetat din fir alizee care are si lana in compozitie si era putin cam aspru pentru o bluza pentru copii
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de T_mihaela Joi 08 Noi 2012, 9:55 pm

iullia_78 a scris:multumesc tuturor pentru sugestii si explicatii dar am ajuns la concluzia ca nu prea merge lucrat de sus si circular pentru ca ar iesi destul de larg. fetita mea are doar 1 an si 3 luni deci e un pulover destul de micut.

Esti sigura ca vrei sa renunti?Orice e posibil in materie de tricotat dar trebuie multe cunostinte , multa informatie , un pic de matematica , disciplina si bineinteles unealta potrivita pentru proiectul potrivit .(Ceva talent nu strica dar nu e chiar obligatoriu, eu nu am talent , compensez cu celelalte andrele )Deci,daca e posibil sa tricotezi o hainuta de papusa de sus circular cu siguranta e posibil sa faci si o bluzita pentru copil de un an .

Insa in cazul tau probabil iti lipseste unealta potrivita ,iti trebuie andrele cu cord lung si flexibil sa faci "magic loop" sau andrele cu cord foarte scurt ,40cm dinalea pentru caciuli,sau doua andrele circulare de orice lungime .Daca nu ai una din astea trei variante ma tem ca nu vei reusi sau vei avea mari dificultati sa mergi circular.
Daca esti pregatita sa o iei de la capat,spune-mi si vin cu cifrele.Nu face nimic prin incercare si eroare, au facut-o altii inaintea ta si e mai bine sa inveti din greselile lor....ca, vorba filozoafei, nu ai tu timp sa le faci pe toate Smile
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Vin 09 Noi 2012, 8:29 am

mihaela m-ai facut sa ma razgandesc. am masurat andrelele si au 69 cm parte din plastic. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] astea sunt firele cu care vreau sa fac puloverul si andrele nr 3 se incadreaza. am facut un esantion de 10ochiuriX10 randuri si in centimetri am 3cmX2,5cm. mai am de masurat pitica dar as vrea cateva indicatii de la tine.
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Vin 09 Noi 2012, 8:50 am

am uitat sa precizez ca esantionul l-am lucrat jerse (un rand pe fata unul pe dos)
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 09 Noi 2012, 12:32 pm

Iulia,punctul jerse se lucreaza doar pe fata.Tu ai facut un rand pe fata.unul pe dos sau un ochi fata,unul dos?Un esantion se face din mai multe ochiuri si se masoara un patrat cu latura de 10 cm,iar cu regula de trei simpla poti calcula de cate ochiuri ai nevoie,dar si cate randuri intra.Esantionul se lucreaza in punct jerse,adica numai pe fata.Pe fata se lucreaza ochiuri fata,iar pe dos,ochiuri de dos.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Vin 09 Noi 2012, 12:44 pm

Angelica18 a scris:Iulia,punctul jerse se lucreaza doar pe fata.Tu ai facut un rand pe fata.unul pe dos sau un ochi fata,unul dos?Un esantion se face din mai multe ochiuri si se masoara un patrat cu latura de 10 cm,iar cu regula de trei simpla poti calcula de cate ochiuri ai nevoie,dar si cate randuri intra.Esantionul se lucreaza in punct jerse,adica numai pe fata.Pe fata se lucreaza ochiuri fata,iar pe dos,ochiuri de dos.
poate m-am exprimat gresit dar jerse am lucrat, inca nu stapanesc termenii specifici tricotatului. am sa refac esantionul sa vad cate ochiuri si cate randuri imi ies la 10 cm. multumesc pentru sfaturi si spor la lucru.
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 09 Noi 2012, 12:47 pm

Abia astept sa vad produsul finit.Sa ai spor si inspiratie.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Vin 09 Noi 2012, 2:44 pm

revin cu masurile la esantion de 5cmx5cm am 17ochiurix20randuri.
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 09 Noi 2012, 3:41 pm

Acum poti calcula cu cate ochiuri incepi si cate trebuie sa ai la sfarsit.Stiind si numarul de randuri calculezi la cate randuri inmultesti ca sa ajungi la dimensiunea dorita.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de T_mihaela Vin 09 Noi 2012, 7:47 pm

Asa este acum poti incepe calculele.Eu poate exagerez cu matematica asta dar numai asa ies proiectele bine si fara" fac-desfac ca sa am ce fac Smile ." Eu dau o metoda, cine vrea sa intervina e binevenit, mai multe pareri mai multe sanse de reusita hug
Pentru inceput masori pieptul copilului sa stabilesti cat vrei s afie de larg bustul .Gatul ( gulerul) il incepi pe numar de ochi 45% din bust .daca pentru bust iti trebuie 60 ochi atunci gatul il incepi pe 27 de ochi(60X45%=27) .Lucrezi circular cu metoda 'magic loop" uite aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cand termini gulerul ...nu te incurc cu randurile scurte pentru decolteu ca la copii mici nu e foarte necesar ,deci cand termini gulerul adaugi marcatorii.ai nevoie de 4 marcatori.Imparti numarul de ochi la 8 parti .O parte primeste umarul 1, o parte umarul 2 , fata 3 parti ,spatele 3 parti.Cresti de o parte si de alta a marcatorilor la fiecahre rand impar (rnd 1 rnd 3 rnd 5 etc) pana ajungi la ochii doriti pentru bust.Ochii pentru maneci ii pui pe un fir provizoriu de ata si continui circular doar cu bustul .La sub brat adaugi cam 1cm adica montezi ochi pur si simplu si treci mai departecatre celalat subbrat unde montezi iar acelasi nr de ochi .
Jerseul e tricotul ciorapeste ,tre sa arate asa cum arata un ciorap,simplu.
revin.

ok.am revenit cu cifrele.
Un copil de un an are aprox 56 cm bust .pentru masura asta fac calculul si iau o marja de largime a produsului finit de4 cm ( doar daac tu vrei ca bluzita sa fie stramta pe corp nu mai adaogi largimea asta)
Deci 56 +4 =60 cm bust
5cm=17 ochi
60 cm =(60:5)X17=204ochi -asta e bustul
Deci gulerul il incepi pe 91 ochi pentru ca 204X45%=91.Cifrele sunt mari pentru ca probabil firul si andrelele tale sunt subtiri.
Lucrezi gulerul in model elastic si pe ultimul rand aduci cei 91 de ochi la un nr divizibil cu 8 ca sa poti imparti la 8.Ori adaogi ori scazi cativa ochi sa ajungi la un divizor de 8.Apoi imparti si pui marcatorii.
revin





T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Vin 09 Noi 2012, 9:37 pm

seara buna la doamne. mihaela am sa fac maine masuratorile si imi voi nota tot ce mi-ai scris tu ca sa am baza pentru puloverul ericai, fiica mea. astept si restul de indicatii. multumesc si sper ca maine sa si incep lucrul printre picaturi.
o seara buna si o noapte linistita va doresc tuturor.
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 09 Noi 2012, 9:54 pm

Mihaela,imi cer scuze ca intervin.Ai explicat cum nu se poate mai bine.Felicitarile mele pentru detalii,dar nu stiu daca ai citit ieri ce a scris Iulia.A zis ca nu vrea raglan.Eu sper,totusi,ca nu te-ai straduit in zadar. kiss
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de cristina07 Vin 09 Noi 2012, 10:26 pm

Mihaela ai explicat grozav . Am lucrat un pulover anul trecut si am impartit ochiurile la patru. Maneca mi-a iesit foarte larga - deci desirat si refacut cu scazatura.
Te rog frumos sa "ma incurci" pe mine cu explicatiile pentru randurile scurte de la decolteu.

Multumesc!
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de T_mihaela Vin 09 Noi 2012, 10:38 pm

Angelica interventiile sunt binevenite hug
Stiu ca nu vrea raglan dar ma tem ca face confuzie...nu sunt convinsa ca stie ce nu vrea Smile asa ca am riscat.Sper sa reuseasca pana la urma.
Cristina,cu placere.Sa ajug acasa si sa-mi adun fortele hug




T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 09 Noi 2012, 10:53 pm

Si eu sper acelasi lucru.Ma bucur insa ca explicatiile tale folosesc cuiva.Chiar daca raglanul a mai fost explicat nu toata lumea a inteles.
Spor,Cristina!!!Am avut un tutorial pe undeva.Daca il gasesc il pun.
Deocamdata n-am gasit decat asta:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de T_mihaela Sam 10 Noi 2012, 4:54 am

Aduc si eu o varianta am luat-o pe scurtatura cu copy paste ,deci asta e raglanul cu randuri scurte care formeaza croiala decolteului.

asa arata un raglan cu randuri scurte.Dupa ce ai terminat bentita de la gat iti pui markerele pentru maneci etc stii ca la raglan cum se face si apoi vine partea scarry .Cand ajungi cu lucrul la markerul roz faci un "wrap" si te intorci ( "wrap and turn" tehnica pe utube cate vrei in caz ca nu ai mai lucrat randuri scurte pana acum). ex [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Deci te intorci si lucrezi pana la markerul albastru faci iar un wrap si iar te intorci .mergi pana la markerul roz, lucrezi wrap-ul si faci wrap pe urmatorul ochi,te intorci .Mergi pana la markerul albastru , lucrezi wrap-ul, si faci iar wrap pe urmatorul oci .Eu am facut 3 wrap-uri deci am 3 du-te vino si m-am ales cu trei randuri extra ,perfect pentru un cm de decolteu.N-am vrut foarte adancit, daca vrei mai adancit faci mai multe wrap-uri.
cand faci du-te vino asta nu cumva sa uiti sa faci cresterile regulamentare la maneci.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Angelica, imi place schema ta, cred ca cu formula asta decolteul se rotunjeste frumos.

Iulia, nu te complica cu ce am scris mai sus, e putin mai avansat desi la cata ambitie ai nu ma mnir s ate apuci si de randuri scurte foarte curand:wink: Revin indata ce inaintezi cu lucrul si dai de greu .
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Sam 10 Noi 2012, 9:00 am

buna dimineata. mi-am notat toate explicatiile tale mihaela si as vrea sa incep chiar de azi dar sa vad cum imi impart timpul. multumesc si pentru linkul de pe youtube. oricum ar fi am sa postez cand inaintez cat de cat cu lucru.
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de cristina07 Sam 10 Noi 2012, 9:03 am

Angelica, Mihaela va multumesc mult. pupi
Angelica ai explicat foarte bine, abia astept sa incerc. Randuri scurte tocmai am folosit la un fular - esarfa cu margine ondulata, mai trebiue finisat si il postez si pentru provocarea Ucai cu sosete - aseara mi-a reusit calcaiul.
Am calculat mereu pe baza esantionului pe cate ochiuri incep dar nu m-am gandit sa calculez mai departe si numarul de randuri si cat trebuie crescut pana la subrat. Probam. Metoda voastra este mult mai precisa.
Angelica din schema ta inteleg ca randurile scurte se lucreaza doar pe portiunea de spate nu cum a explicat Mihaela. Si nu inteleg cifrele 5 4 4 de la maneci.
Am in proiect un pulover deschis in fata si cu ajutorul vostru cred ca imi va iesi perfect.
cristina07
cristina07
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 224
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 25/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Sam 10 Noi 2012, 9:03 am

T_mihaela a scris:Angelica interventiile sunt binevenite hug
Stiu ca nu vrea raglan dar ma tem ca face confuzie...nu sunt convinsa ca stie ce nu vrea Smile asa ca am riscat.Sper sa reuseasca pana la urma.
Cristina,cu placere.Sa ajug acasa si sa-mi adun fortele hug




cum am spus si intr-o alata postare nu stapanesc termenii specifici tricotatului si pentru mine raglan insemna puloverul care se deschide cu nasturi sau fermoar in fata. cum mi-ai explicat cu cifre e ce vreau sa fac: o bluza tricotata circular si inceputa de sus.
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de iullia_78 Sam 10 Noi 2012, 9:05 am

sper sa nu supar pe nimeni daca nu ma fac inteleasa din prima oricum accept sugestii si sfaturi de la toata lumea pentru ca vreau sa profit cat mai stau acasa cu fetita si mai e si anotimpul rece deci nu prea stam pe afara prea mult. o zi mininata va doresc tuturor.
iullia_78
iullia_78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 43
Varsta : 45
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 10 Noi 2012, 9:22 am

Cristina,randurile scurte se lucreaza la fata.E doar un model,dar tu il modifici in functie de numarul de ochiuri pe care-l ai.La maneci poti sa nu tii cont de schema.Le faci normal fara randuri scurte.La partea din fata,ca sa iasa un decolteu frumos,faci randuri scurte.Cifrele iti arata cate ochiuri inmultesti in fiecare rand de o parte si de alta ca sa ajungi la numarul de ochiuri dorit.
Iulia,raglanul se face ca in fotografia pusa de Mihaela cateva postari mai sus.Este vorba de maneca raglan.Nu tine de tipul de inchidere al bluzei.Poti s-o faci simpla,ca in poza Mihaelei,sau s-o faci cu nasturi sau fermoar.Un lucru se poate incepe de sus in mai multe feluri.Cand ai zis ca nu vrei cu maneca raglan,am crezut ca poate vrei alt model.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de canadianca50 Sam 10 Noi 2012, 6:01 pm

Angelica eu nu inteleg nimic din schema Ce inseamna insiruirea aceea de cifre ? Eu am lucrat raglan si la spate am facut randuri scurte asa cum a zis Mihaela la modelul mov .Dar acum m-am zapacit cu totul ! Daca e cu decolteu as vrea sa-mi explici , te rog !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 10 Noi 2012, 6:20 pm

E cu decolteu.Lucrul se incepe cu 3 parti in loc de patru si se adauga ochiuri de o parte si de alta conform schemei.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 3 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 30 Înapoi  1, 2, 3 ... 16 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB