Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

+101
ANCA ECATERINA
mihaela.paun
anda81
gabico
tadok
Maria51
annamaria26985
delfin
danniela
Dionisia
Greteledelweiss
brunics
chocolate
odrina
flexi
iuliana72
Gabica
Matusa Iuliana
carmenm
rob roy
nuta_s
antonina
geo
Karina33
Ducess
ninatopor
Serban Valentina
mimiady63
serafimutza
cami26
STANCIU MARIA
izu
anasia
bubu85
cozma felicia
tiana
lelia40
Uca
dorinamisov
corina corina
alina cristina
europolis
cristina_ani28
-iulia-
SilviaDumitrescu
ioanaichim
flori de camp
AcidoR
emilia-elena
cocav
cris_io_mat
rivka
estera10
tantza_m
stoy
mari42
georgianamatei2007
cica elena
ioana soare
kmn
piciul
anc@
ileana cosanzeana
letho
madlensa
kla78
vlad lia
eriliana
diada
elluta
symos
eveline78
valentinadof
andreea_ato
crina68
Maria Tatuti
Alyna_ct
Liliana Solom
PCatalina
dorinami
ema
cristina07
doraly
iullia_78
T_mihaela
aligabriela
ionela andreea dobre
arianalaura
canadianca50
cami13
irish05
pufoi
ata.isteata
myky7robc
mari01
Angelica18
georgescu olimpia
emmancita
lucky
Dariaa
gabi1972
105 participanți

Pagina 16 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de doraly Vin 15 Feb 2013, 10:11 am

Ioana, multumesc pentru sfaturi...am incercat sa tensionez firul mai tare la capat de rand, desi eu nu lucrez labartzat nici in rest, lucrez destul de strans...tot se observa o diferenta, mai ales pe jerse...
Sa lucrez primul ochi n-am incercat, dar nu stiu daca acesta fiind lucrat, ar mai fi asa usor de prins in cusatura ca atunci cand e nelucrat si ramane marginea aceea reliefata.
Oricum, si eu am inceput sa folosesc raglanul si lucrul circular ca sa evit si rascroiala manecilor si cusaturile de peste tot ...chiar am aproape gata un pulover raglan, inceput de sus, complet fara cusaturi...mi-a fost cam greu sa lucrez circular manecile, avand ochiuri mai putine, dar a mers...Si nu prea-mi place cum se imbina la subrat, se largesc putin ochiurile si ramane un spatiu, dar o sa tes usor cu acul cu acelasi fir si o sa il acopar.
De manecile clasice ma feresc, nu-mi place cum imi iese imbinarea la umar...dar am sa caut si eu metoda de care spuneai, propusa de Geo, m-ai facut curioasa. Multumesc!

Anasia, foarte dragute caciulitele...din pacate eu te pot ajuta, nu-mi dau seama prea bine despre ce e vorba...gaurica aceea ar putea fi un ochi prin care se imnultesc alte 7 sau 9 ochiuri noi, care apoi se scad pe laterale, dar nu sunt sigura...sunt fete mai experimentate care te vor lamuri, cu siguranta...Succes!
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de mari01 Vin 15 Feb 2013, 10:25 am

Fetelor aveti idee cum se face partea de jos la acest pardesiu?[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 15 Feb 2013, 1:18 pm

Doraly,la raglan,cand separi manecile,adaugi la subrat 4 ocihiuri.Asa nu se mai intinde.
Mari,eu cred ca se face un oval lucrat circular (ca la presurile de baie,scuza comparatia) si inceput din mijloc.Se ridica,apoi,pe andrele una dintre parti si se lucreaza normal.Poate ma insel,dar mie asa-mi pare la prima privire.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de mari01 Vin 15 Feb 2013, 1:20 pm

Asa imi pare si mie Angelica dar cum sa fac ca nu stiu sa-l incep pe oval asa zid
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 15 Feb 2013, 4:00 pm

Incerc sa-ti spun cum as face eu.As incepe pe un esantion de cateva ochiuri,asta asa ca sa vad daca iese.As monta lucrul pe ochi vii si as merge roata inmultind la extremitati.Din cate stiu eu,tu te pricepi si la crosetat.As lucra precum se face talpa la botoseii crosetati,daca intelegi ce vreau sa zic.Din pacate nu am timp acum (am ceva de finalizat),dar o sa incerc maine un esantion daca pana atunci nu reusesti tu.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de mari01 Vin 15 Feb 2013, 4:49 pm

Multumesc mult ANGI am inteles despre ce vorbesti mi-a venit si mie in minte talpa de botosei .Nu este nevoie sa incerci ca sunt sucita ma hotarasc greu la un model.
De fapt eu vreau ceva de genul unui fular care se uneste si rezulta o chestie rade care nu stiu cum sa-i zic pentru primavara kiss
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 15 Feb 2013, 6:18 pm

Stai linistita ca nu esti singura.Abia astept sa vad cu ce ne mai incanti.Sa ai spor. pupi
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de doraly Vin 15 Feb 2013, 6:23 pm

Angelica, multumesc de "pont"...n-am adaugat nimic, e adevarat...am separat manecile si le-am lucrat circular, apoi am revenit la ochiurile ramase si am lucrat
fata si spatele impreuna, tot circular, fara sa adaug niciun ochi, pentru ca aveam deja nr de ochiuri necesar, rezultat din calculele pe esantion...
Dar cele 4 ochiuri se adauga doua la maneci si doua la fata/spate, sau toate 4 la fata/spate, ca acum nu mi-e prea clar? La bluza pe care o lucrez deja am trecut de subrat, dar macar sa stiu pentru viitor.
Multumesc mult!
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 15 Feb 2013, 6:50 pm

Doraly,adaugi cate 4 la fiecare maneca,dar si la fata/spate.Daca faci maneca cu cusatura,adaugi 2 ochiuri de o parte si 2 de alta.Cele 4 ochiuri de la maneca se vor coase impreuna cu cele de la fata/spate.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de doraly Vin 15 Feb 2013, 7:13 pm

Multumesc mult, Angelica pupi ...esti draguta! N-am adaugat niciodata ochiuri suplimentare, in ideea ca tricotul e elastic...dar cred ca procedand asa cum spui tu, capata mai multa lejeritate la subrat...
Multumesc, inca o data! Voi aplica ideea la urmatoarele "creatii"...
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 15 Feb 2013, 8:10 pm

Cu mare drag!!Astept sa vad ce ai realizat si spor la tot ce faci. kiss
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de doraly Vin 15 Feb 2013, 9:20 pm

Mutumesc pentru tot, Angelica! Toate cele bune si tie!
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de serafimutza Mar 19 Feb 2013, 10:38 am

Ioana mi-ai exlicat in urma cu cateva zile cum ai tricotat boleroul bej cu acea bordura dantelata.Ideea este ca nu reusesc sa fac acea dantela.Nu imi iese nicicum ca si a ta.Asa cum ziceam sunt incepatoare in ale tricotatului si te rog daca ai timp si doresti sa imi explici mai in detaliu.Observ ca in poza acele gaurele "fagotting" sunt mai mari decat jeteurile or mie imi iasa la fel chiar nu se deosebesc.Nu stiu unde tot gresesc.Din ce m-am documentat acele fagotting se lucreaza 2 och.impreuna si una iau pe ac iar in privinta jeteului 1 och.il lucrez pe fata si una iau pe ac iar pe cand intorc randul cele doua ochiuri de la jeteu se lucreaza impreuna.Ca sa imi iasa decalate cum trebuie lucrate?Mulumesc si sper ca nu sunt stresanta.
serafimutza
serafimutza
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Campia turzii
Data de inscriere : 05/12/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de ioana soare Joi 21 Feb 2013, 1:55 am

Doraly, la fagotting ai pe un rand 2 ochiuri lucrate impreuna, apoi un jeteu, iar la randul de intoarcere, cele doua ochiuri de dinainte de jeteul din randul anterior le lucrezi impreuna, apoi faci un jeteu, apoi lucrezi jeteul din randul anterior. In felul asta jeteurile se inlantuie si creaza acel model numit fagotting.

Pentru dantela respectiva am explicat prea sumar ca sa se inteleaga ce era cu coloanele de jeteuri decalate. Erau jeteuri duble, unele sub altele (spre deosebire de fagotting), pe o coloana realizate o data la 4 randuri, iar pe cealalta coloana o data la doua randuri. Coloana cu jeteurile duble realizate o data la 4 randuri este cea de langa picouri, iar cea cu jeteurile duble o data la doua randuri este urmatoarea(cea cu aspect de scarita). Jeteurile duble ce formeaza coloana "o data la doua randuri"au de o parte si de alta cate doua ochiuri lucrate impreuna. Jeteurile duble ce formeaza coloana " o data la 4 randuri" nu sunt insotite de scaderi. In felul asta pe randul respectiv apar doua ochiuri in plus, ochiuri ce formeaza picoul. Pentru picou se incheie o data la 4 randuri cele doua ochiuri aparute in plus (se incheie la 3 randuri dupa randul in care au aparut in plus).
Eu am avut niste explicatii date pentru fiecare rand, dar le-am pierdut de mult din pacate, o data cu un calculator decedat.

Legat de cusatura si primul ochi din rand, parerea mea e ca iese mai frumos matress stitch atunci cand se lucreaza acel ochi la fiecare rand. Eu il lucrez intotdeauna atunci cand marginea respectiva urmeaza sa intre intr-o cusatura sau urmeaza sa ridic ochiuri din ea. De fapt prin nelucrarea primului ochi rezulta o margine mai aspectuoasa, si de aceea e de preferat atunci cand ramane la vedere. Dar pentru cazurile cand de exemplu vrei sa ridici ochiuri din respectiva margine, acele ochiuri lucrate doar o data la doua randuri sunt prea largi si vor ramane goluri.

Mari m-am tot uitat si m-am gandit la jacheta postata de tine, pentru ca are o constructie tare interesanta. Dupa cum sunt orientate ochiurile, e ceva mai altfel decat lucrul in spirala pe oval, ca la crosetat. Dupa parerea mea, mai intai sunt lucrate 3 fasii (cu multe ochiuri si doar cateva randuri, cu jeteuri la mijloc) ce formeaza cele 3 ovale, unul mai mare in exterior, apoi unul mijlociu si unul mic la interior. Apoi ele sunt umplute cu punct lenes(cred ca e punct lenes, ca pozele nu sunt foarte clare). Se monteaza atatea ochiuri cat e distanta dintre ovale (respectiv interiorul ovalului mic) si apoi se lucreaza in punct lenes, unind in acelasi timp lucrul de ovale. Nu stiu daca iti mai amintesti de discutiile de la "proiectul sal", cand explicam constructia salului cu bordura unita de centrul salului pe masura ce se lucreaza. Asa si aici, Se unesc benzile de punct lenes pe masura ce se lucreaza, doar ca aici se unesc ambele margini - la capatul fiecarui rand ultimul ochi din rand se lucreaza impreuna cu un ochi ridicat din ovalul cu jeteuri. Iar in zonele curbe se lucreaza randuri scurte, pentru ca o margine, cea care se uneste de ovalul dinspre interior, sa ramana mai scurta decat cealalta margine, care se uneste de ovalul dinspre exterior. Partea de sus nu prea imi dau seama cum e, pentru ca nu vad orientarea ochiurilor.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de mari01 Joi 21 Feb 2013, 2:36 pm

Multumesc mult IOANA am salvat ce ai explicat deocamdata nu ma simt in stare sa-l incep.
Acum am gasit altceva la care ma gandesc chiar am incercat sa fac un tipar pe panza dar nu-mi place cum se aseaza,poate ca nu are elasticitate panza.
Oricum visez si noaptea cum sa incep rade
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de piciul Joi 21 Feb 2013, 6:48 pm

Stie cineva cum se face? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de doraly Joi 21 Feb 2013, 7:09 pm

Ioana, cat esti de draguta ca ai luat din timpul tau pretios,( si vai, la ce ora!) sa ne explici asa, cu lux de amanunte, acest "fagotting" buclucas...
Eu inca nu l-am incercat, dar Serafimutza e cea care lucreaza boleroul dupa modelul celui bej lucrat de tine si ea se impotmolise la motivul dantelat. Sigur o sa se bucure si ea.
E foarte adevarat ca si eu am admirat aceasta dantela discreta si de mare efect, care innobileaza un tricot lucrat simplu, jerse, dar eu inca n-am avut ocazia sa o incerc. Iti multumesc si eu, din suflet, pentru explicatiile detaliate, chiar intentionam sa o folosesc.
In ce priveste cusatura si ochiul de margine, aceasta chiar e marea problema de care ma lovesc eu... Si ce crezi, chiar acum am dat fugutza pe you tube si am cautat acest "matress stitch" ( eu am invatat sa tricotez "dupa ureche", recunosc, si nu sunt familiarizata cu termenii pe care tu ii folosesti in cunostinta de cauza). Vazand filmuletul, am constatat, spre rusinea mea, ca eu nu stiu sa cos corect marginea, de aceea nu-mi iese cusatura estetica. Eu luam cate o "vitza" din fiecare ochi de margine, de aceea imi iesea mereu urata...Acum am inteles si de ce spui ca tu preferi sa lucrezi primul ochi si nu sa il aluneci...Ioana Soare, love
Multumesc sincer pentru tot!


Ultima editare efectuata de catre doraly in Joi 21 Feb 2013, 7:15 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare)
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de ioana soare Joi 21 Feb 2013, 7:42 pm

Nu ai pentru ce sa-mi multumesti, o fac cu mare placere de cate ori stiu si pot. Imi cer scuze ca te-am incurcat cu Serafimutza, cred ca ora aceea de care aminteai are legatura cu ramoleala mea:)))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de doraly Joi 21 Feb 2013, 8:13 pm

Esti modesta, Ioana..Desi eu nu sunt prea activa, urmaresc discutiile de pe forum, am invatat foarte multe lucruri de la fetele care participa la discutii si le multumesc de cate ori am ocazia...Tu sigur n-ai invatat sa tricotezi ca mine, "dupa ureche" ci se vede ca te-ai documentat temeinic...Si aici, ca si in orice domeniu, eu admir intotdeauna oamenii care se straduiesc sa faca tot mai bine orice lucru, oricat de marunt ar fi el...iar tu esti o perfectionista, asa cred eu, am mai spus-o...
Nu-i problema ca ne-ai "incurcat"..de fapt amandoua, si eu si Serafimutza, am fost interesate de subiectul respectiv...doar ca ea s-a apucat de lucru si a aplicat imediat explicatiile tale, pe cand eu doar le-am pastrat pentru viitor.

Multumesc inca o data tuturor fetelor pricepute, care ne raspund cu amabilitate, mie si tuturor celor aflate in impas... Flowers
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty AJUTOR !!!!

Mesaj Scris de izu Vin 22 Feb 2013, 10:39 pm

Buna seara, am nevoie de ajutorul vostru fetelor tricot .Vreau sa-mi fac un set -pulover si bluzita cu maneca scurta - si nu stiu cate ochiuri sa scad la maneci , la sub brat la fete si spate si cum sa scad rotun la gat. Merci


Le tricotez nu le crosetez kiss


Ultima editare efectuata de catre izu in Sam 23 Feb 2013, 2:15 pm, editata de 1 ori
izu
izu
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : germania
Data de inscriere : 22/02/2013

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 22 Feb 2013, 10:40 pm

Alooooo intai hotaraste-te daca e crosetat sau tricotat si apoi posteaza rugamintea la alutor invatam sa......cum vrei sa-l lcrezi

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de dorinamisov Vin 22 Feb 2013, 10:43 pm

Silvia! m-am speriat! Credeam ca ai patit ceva! affraid
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 22 Feb 2013, 10:59 pm

Scuze Dorina! Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 4246

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de ioana soare Vin 22 Feb 2013, 11:00 pm

Iti faci mostra de ochiuri, apoi in baza ei iti calculezi tiparul, luand ca model o bluza din garderoba ta, asemanatoare ca model cu cea pe care o doresti.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de eriliana Sam 23 Feb 2013, 11:59 am

fetelor, am tot cautat pe aici (da evident ca n-am gasit ) cum se fac buzunarele la o jacheta...am eu ceva ceva in minte ..dar poate ma ajuta cineva??? tricot Merci
eriliana
eriliana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 15/01/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V - Pagina 16 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 30 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 23 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB