Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

+101
ANCA ECATERINA
mihaela.paun
anda81
gabico
tadok
Maria51
annamaria26985
delfin
danniela
Dionisia
Greteledelweiss
brunics
chocolate
odrina
flexi
iuliana72
Gabica
Matusa Iuliana
carmenm
rob roy
nuta_s
antonina
geo
Karina33
Ducess
ninatopor
Serban Valentina
mimiady63
serafimutza
cami26
STANCIU MARIA
izu
anasia
bubu85
cozma felicia
tiana
lelia40
Uca
dorinamisov
corina corina
alina cristina
europolis
cristina_ani28
-iulia-
SilviaDumitrescu
ioanaichim
flori de camp
AcidoR
emilia-elena
cocav
cris_io_mat
rivka
estera10
tantza_m
stoy
mari42
georgianamatei2007
cica elena
ioana soare
kmn
piciul
anc@
ileana cosanzeana
letho
madlensa
kla78
vlad lia
eriliana
diada
elluta
symos
eveline78
valentinadof
andreea_ato
crina68
Maria Tatuti
Alyna_ct
Liliana Solom
PCatalina
dorinami
ema
cristina07
doraly
iullia_78
T_mihaela
aligabriela
ionela andreea dobre
arianalaura
canadianca50
cami13
irish05
pufoi
ata.isteata
myky7robc
mari01
Angelica18
georgescu olimpia
emmancita
lucky
Dariaa
gabi1972
105 participanți

Pagina 1 din 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de gabi1972 Mier 03 Oct 2012, 1:51 pm

Capitolele anterioare:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



tricot











Am in lucru o vesta cu maneci cazute , spatele este gata(doar fata/dos asa  ca ptr incepatori wink, oricum e un acril tip blanita si nici nu cred ca se preta cu model).
Fata vreau sa o fac in romburi cu 2 culori , maro si bej.

Am 84 ochiuri de lucrat.
Acum nu stiu cum sa pun pe andrele , in 2 culori?
De unde sa incep romburile , de la mijoc astfel incat sa pun alternativ cate 7 (sunt prea putine oare , asa as avea 12 romburi) ochiuri bej/maro?
Merci


Ultima editare efectuata de catre Admina in Joi 31 Oct 2013, 10:51 am, editata de 4 ori (Motiv : Adaugat link-uri capitole)
gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 51
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Dariaa Mier 03 Oct 2012, 3:07 pm

Buna ziua,
cine ma poate ajuta cu schita la cum se scad ochiurile la meci sus la imbinarea cu restul cardiganului ? Flowers

Am gasait la cautare schita pentru capison, mii de multumiri pentru ajutor love
Am gasit si o schema pentru cum se scad ochiurile la partea din spate si cele 2 parti din fata, insa pentru maneci nu mi dau seama.
Daca stiti cum e mai usor, sa culegi ochiurile si sa mergi de sus sau faci maneca si cosi dupa aia, va rog sa mi spuneti.
Pana acum nu am facut nimic cu maneca si nu am nici cea mai vaga idee.

E vorba de un cardigan pt fie`mea, spatele e la 90 ochiuri, sa fie mai larg si sa mearga cu cordon, manecile vor fi sper si ele mai largute daca reusesc tricot

Multumesc pentru ajutor !
Dariaa
Dariaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de lucky Joi 04 Oct 2012, 6:55 pm

Am reusit sa pun schema folosita la pulover.
Spor la lucru celor care o vor folosi!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de emmancita Joi 04 Oct 2012, 11:39 pm

Multumim , Lucky!! Frumos ai lucrat, acum sunt si eu in cautare de un model de plovaras...
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de georgescu olimpia Dum 07 Oct 2012, 8:16 pm

fetelor am gasit acest model si nu prea stiu ce inseamna semnele acestea / si invers [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Lun 08 Oct 2012, 8:11 am

E un model putin mai dificil,deoarece se fac jeteuri si pe fata si pe dos.Daca nu e prea tarziu,o sa incerc sa fac o mostra dupa masa,apoi iti explic.Sper sa nu am probleme cu net-ul ca si ieri.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de mari01 Lun 08 Oct 2012, 8:18 am

Georgeta acesta /inseamna ca scazi 2 spre dreapta si \ 2 spre stanga
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de myky7robc Lun 08 Oct 2012, 3:10 pm

olimpia, da ce frumos este modelul acesta, dar nici eu nu stiu cum se face, doar banuiesc ceva, ceva, asa ca astept si eu indicatii.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Lun 08 Oct 2012, 7:09 pm

Olimpia,asa cum am zis dimineata am incercat modelul,dar din pacate nu-l pot fotografia acum.E de preferat sa faci o mostra sa vezi daca iese,deoarece este un model greu.Ti-as recomanda sa scoti modelul marit la imprimanta pentru ca trebuie urmarit atent datorita faptului ca are jeteuri si la partea de dos.In general,la modelele ajurate,partea de dos se lucreaza simplu,cum cere modelul,nemaifacandu-se jeteuri.Diagrama e putin diferita:,,0"jeteu;,,/"ochi fata;,,-"ochi dos,iar celelalta 2 semne,in functie de inclinatie reprezinta 2 ochiuri luate impreuna spre dreapta,respectiv spre stanga.Sper ca ai inteles.Daca nu,da un semn.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de georgescu olimpia Lun 08 Oct 2012, 7:29 pm

angelica, uite am gasit aici modelul care treb tradus, am reusit o parte dar nu s tiu ce inseamna p2-tog-b , nu stiu ce e acela b ....parca seamana un pic modelele intre ele

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre georgescu olimpia in Lun 08 Oct 2012, 7:57 pm, editata de 2 ori
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de georgescu olimpia Lun 08 Oct 2012, 7:53 pm

a,m incercat modelul dar nu iasa, o-jeteu, /-fata, \-dos , si acest semna - ce este?....fata nu poate fii , iar dos nici atata, ceva nu este in regula
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Lun 08 Oct 2012, 8:01 pm

Linia orizontala e ochi dos,iar liniile verticale sunt ochi fata.Probabil sunt desenate cu inclinatie diferita deoarece cand inmultesti prin jeteu ele par inclinate in acel sens.Semnul inclinat cu piciorus reprezinta 2 ochiuri luate impreuna spre dreapta sau stanga in functie de inclinatie.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Incepatoare, rog asistenta

Mesaj Scris de ata.isteata Mar 09 Oct 2012, 11:45 am

Buna, sunt Oana, o super incepatoare in ale tricotatului, dar cu o ambitie mare Smile.

Am cautat in forum un ghid pentru cei foarte incepatori ca mine, insa nu am reusit sa gasesc raspunsuri la intrebarile: cu fel de andrea ar trebui sa incep (numar) si cu ce fel de fir (firma, gramaj, alte criterii). Daca au mai fost postate aceste intrebari, va rog sa atasati link-ul catre topicul respectiv. Orice raspuns este binevenit.
Daca acest topic nu este potrivit, rog adminul sa il stearga.

Va multumesc si spor la lucru tricot
ata.isteata
ata.isteata
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de pufoi Mar 09 Oct 2012, 4:48 pm

Buna Oana!
Bine ai venit la noi! kiss
La rubrica ,,ajutor, invatam sa tricotam'' gasesti muuulte raspunsuri la intrebarile tale.Rasfoieste putin sa vezi numai ce lucruri interesante gasesti. Postase o fata, la un moment dat si o carte de tricotaj pentru incepatoare, o carte foarte utila.
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de georgescu olimpia Mar 09 Oct 2012, 5:48 pm

angelica sa sti ca nu iasa modelul sub nici o forma, am incercat toate modalitatile dar se pare ca nu e asa cum zici tu,
georgescu olimpia
georgescu olimpia
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 21/03/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Angelica18 Mar 09 Oct 2012, 7:19 pm

Eu am facut primele 6 randuri,dar am folosit un fir foarte subtire si nu se vede bine in fotografie.Maine,pentru ca caum nu am timp,o sa incerc cu un fir mai plin.In functie de cum pui jeteurile,unele ochiuri trebuie luate rasucit.Mie mi s-a parut ca iese.O sa incerc cu alt fir si sa fac modelul complet,nu doar primele randuri.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de ata.isteata Mar 09 Oct 2012, 7:20 pm

Multumesc mult de indrumare! Intre timp am facut rost de o andrea 3.5 si un fir acrilic de 100g. Sa ma tot apuc asa de lucru tricot
Acest topic se poate sterge daca se considera ca nu-si are rostul. Multumesc
ata.isteata
ata.isteata
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/10/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de irish05 Mar 09 Oct 2012, 8:08 pm

georgescu olimpia a scris:a,m incercat modelul dar nu iasa, o-jeteu, /-fata, \-dos , si acest semna - ce este?....fata nu poate fii , iar dos nici atata, ceva nu este in regula

liniile oblice sunt scaderi spre stanga, respectiv spre dreapta.

modelul e tare frumos!

irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Tricotaje

Mesaj Scris de cami13 Dum 21 Oct 2012, 3:05 pm

Nu am mai fost de mult pe forum, as vrea sa stiu daca exista tutorial despre cum sa schimbam sau sa reinventam vechile tricotaje, ca sa fie moderne, actuale, in pas cu moda...?
cami13
cami13
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 51
Localizare : timisoara,str.cugir 18
Data de inscriere : 09/08/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 22 Oct 2012, 6:53 pm

Si pe mine ma intereseaza !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de arianalaura Lun 22 Oct 2012, 10:02 pm

Buna, va rog, ma puteti ajuta cu cateva sfaturi? As dori sa fac vestuta de mai jos, dar nu stiu cum sa incep si cum sa fac la maneci(cum sa scad?). Poate are cineva o schema cu ceva asemanator. Multumesc.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
arianalaura
arianalaura
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 39
Localizare : ALBA IULIA
Data de inscriere : 01/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de myky7robc Lun 22 Oct 2012, 11:03 pm

ariana nu se vede nimic in picasa, nu gaseste pagina
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de arianalaura Lun 22 Oct 2012, 11:22 pm

myky7robc a scris:ariana nu se vede nimic in picasa, nu gaseste pagina
incerc sa mai pun odata link-ul:
link

Sper sa se vada de data asta. multumesc
arianalaura
arianalaura
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 39
Localizare : ALBA IULIA
Data de inscriere : 01/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de myky7robc Mar 23 Oct 2012, 9:02 am

ariana, eu zic sa o incepi de la poale, dar de deasupra rujuletului cusut ulterior si continui drept pana la subsuori, dupa care adaugi ochiuri de o parte si de alta a lucrului si continui modelul cu torsadele acelea ca in poza, iar spatele la fel.
La final, dupa ce ai cusut fata de spate, lucrezi un rujulet pe ochiuri scoase sau facut separat si cusut si acesta la poale.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de arianalaura Mar 23 Oct 2012, 8:50 pm

myky7robc a scris:ariana, eu zic sa o incepi de la poale, dar de deasupra rujuletului cusut ulterior si continui drept pana la subsuori, dupa care adaugi ochiuri de o parte si de alta a lucrului si continui modelul cu torsadele acelea ca in poza, iar spatele la fel.
La final, dupa ce ai cusut fata de spate, lucrezi un rujulet pe ochiuri scoase sau facut separat si cusut si acesta la poale.
Multumesc din suflet pt sfaturi, o sa incerc si o sa vad ce iese. Dau de stire daca iese ceva frumos.
kiss
arianalaura
arianalaura
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 21
Varsta : 39
Localizare : ALBA IULIA
Data de inscriere : 01/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -V

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB