Ultimele subiecte
» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Ieri la 9:54 pm Scris de Dorulet

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Ieri la 9:52 pm Scris de christinuca

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Ieri la 3:42 pm Scris de gretty

» Ornamente de Craciun - 6
Ieri la 12:00 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ieri la 8:03 am Scris de Dorulet

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ieri la 7:03 am Scris de raluk0182

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Dum 04 Dec 2016, 11:51 am Scris de kmn

» probleme masina de cusut
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

» Ce gatim azi? (10)
Sam 03 Dec 2016, 5:15 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Vin 02 Dec 2016, 10:05 pm Scris de Ionut Panaitescu

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Vin 02 Dec 2016, 3:46 pm Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 02 Dec 2016, 3:42 pm Scris de LRodica

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Vin 02 Dec 2016, 3:39 pm Scris de LRodica

» Materiale textile si auxiliare - croitorie II
Joi 01 Dec 2016, 6:45 pm Scris de gabriela1554

» Quilt - Arta de a imbina bucatile de materiale - II
Joi 01 Dec 2016, 12:58 am Scris de vlad_mom

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Mar 29 Noi 2016, 11:50 am Scris de valentinadof

» Cute Embroidery
Mar 29 Noi 2016, 11:42 am Scris de mlizeta

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ce masina de cusut recomandati (5)

Pagina 6 din 12 Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ce masina de cusut recomandati (5)

Mesaj Scris de Indra la data de Joi 20 Dec 2012, 12:05 pm

Multumesc, incerc acasa. Dar nu era normal sa functioneze si zigzagul simplu? Intreb si eu...

Indra
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 89
Localizare : Ramnicu Valcea
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Joi 20 Dec 2012, 12:45 pm

Indra incearca sa cosi cu o foaie de hartie pusa sub materialul elastic pe unde vine cusatura Cosi cu hartie si apoi o inlaturi Vezi daca iti merge asa
E pacatsa o duci inapoi daca iti coase si gros si subtire

ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2252
Varsta : 46
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Amaliamda la data de Joi 20 Dec 2012, 2:09 pm

Sunt 4 cusături la pagina 42 care merg pe elastice, dar dacă ții neapărat la zig-zag simplu, încearcă cu hârtie, noa... Privilegul meu vechi are zz și nu mi-a vrut niciodată elastice, apoi eu n-aș avea răbdare cu hârtie ....Smile

Amaliamda
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 30/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 20 Dec 2012, 3:34 pm

Eu n-am incercat inca pe materiale elastice, dar am vrut sa schimb acul pentru un material mai gros si acum nu mai pot invarti de surub astfel incat sa il tina fix. Ori n-am eu forta, ori s-a blocat zid

Samarineanca
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 603
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/05/2010

http://www.nomenestomen.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta la data de Joi 20 Dec 2012, 4:04 pm

Ai incercat sa-l strangi cu surubelnita?

aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3924
Varsta : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 20 Dec 2012, 4:32 pm

Da. Problema e ca piesa unde intra surubul a iesit de tot de pe tija , eu am pus-o la loc (in directia in care trebuia) si acum s-a blocat. Surubul intra pana la un anumit punct, dar nu suficient cat sa prinda acul. Am vorbit la service, dar intra in vacanta pana pe 6 ianuarie. suicid

Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Joi 20 Dec 2012, 5:46 pm

Samarineanca vorbesti de noua masina Silver crest? scratch Au icep sa fiu multumita de ea. Ba chiar incp sa ma indragostesc de ea I love you Azi m-am apucat sa trag o cusatura pe spatele unui halat cu care lucreaza M. si dupa cusatura... hai sa si sulfilez putin ca se cam dusese ata si pe acolo, siii hai sa mai intaresc si pe colea, si pe colo... si uite asa aproape ca am refacut toate cusatuile la halat rade Apooiii mi-am adus aminte ca am de tras o cusatura si la niste izmene ( da izmene dalea de se ia iarna pe sub pantaloni sa tina de calt inganfat ) Si cum era descusuta partea pe unde se baga elastecul si acolo fusese o cusatura cu ac dublu m-am incumeta sa schimb si acul simplu in cel dublu si am cusut fara probleme. Azi am observat ca rotitele pentru reglarea atei, latimea si lungimea pasului sunt si inscriptionate wink rade Ieri nu vazusem si credeam ca reglarea se face asa.... dupa simturi sau pe incercate. rade Mai dai de rotita mai tragi putin iar mai dai iar mai tragi pana ajungi la multumire rade Eeeee de fapt rotile su pe ele niste numere dupa care poti sa te ghidezi wink
Concluzia incep sa fiu multumita de masina wink

album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12691
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Joi 20 Dec 2012, 6:40 pm

Da, despre ea...N-am noroc! Si mie imi placea cum merge. Astazi am vrut sa imi fac o fusta dintr-o catifea reiata groasa, asa ca am zis ... ia sa schimb acul! Gresit! Piesa care tine acul, cea cu surubel, a alunecat de pe tija pentru ca eu am tot desfacut surubul (nu intra acul) si de cand am pus-o la loc nu mai vrea sa tina acul. Ori am pierdut vreo piesa, ori e prost facuta....Un amic care se pricepe la mecanica a tot umblat la ea si nu i-a dat de cap Sad

Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu la data de Joi 20 Dec 2012, 7:01 pm

ee mai bibileste-o putin poate reusesti pana la urma

album picasa

SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12691
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Indra la data de Vin 21 Dec 2012, 8:22 am

Gata! Am pus-o la cutie. Azi o duc inapoi. Am incercat aseara cand am ajuns acasa sa cos cu zig-zag in 3 pasi, cu modelul de sulfilat pentru materiale elastice, din nou cu zig-zag simplu.... si gata , m-am saturat. Nu merge cu nici un fel de cusatura sa cos jerseul.
Dar o sa raman cu nelamurirea asta : de ce coase orice altceva si doar materialele elastice nu le vrea?
Problema asta am mai avut-o cu o masina computerizata mai demult. Si tot asa a ramas fara raspuns. In schimb Pfafful mic luat tot de la Lidl cu 250 de lei merge pe orice la fel de bine : lycra, jerse, denim, voal , plus si dantela sparta.

Si chiar n-as avea rabdare sa cos cu hartie.

Ultima editare efectuata de catre Indra in Vin 21 Dec 2012, 8:25 am, editata de 1 ori (Motiv : completare)

Indra
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 89
Localizare : Ramnicu Valcea
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de aidil la data de Vin 21 Dec 2012, 8:30 am

Samarineanca, nu ar trebui sa fie ceva complicat cu surubul care fixeaza acul, in general am vazut ca sunt disp. simple. Poti fa faci o poza cu zona respectiva, poate vedem si noi ce ar fi nepotrivit pe acolo?

aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Amaliamda la data de Vin 21 Dec 2012, 10:54 am

Indra, îmi pare rău, ce să zic! M-am tot gândit și nu știu dacă are legătură, dar eu am pus mosorel metalic de când i-am dat drumul, nu-mi plac deloc cele de plastic..... Altceva în afară de setările alea nu am făcut! Sad

Amaliamda
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 30/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 21 Dec 2012, 2:11 pm

Indra, sunt multe masini de cusut care merg doar pe... sau doar pe... Spre exemplu, am observat ca materialele elastice se cos mai bine cu masinile computerizate (fara hartie, zic); dar masinile astea se cam deregleaza de la gros. Si electro-mecanicele, cos mai bine gros. Mie mi-a cusut nesperat de bine Pfaff-ul pe elastic fold-over peste lycra, nu s-au deplasat straturile, nu a sarit cusaturi, cu ac de 70 sau 80 universal, cusatura zig-zag simpla. Dar iar vin si zic, e masina veche, stie meserie. wink
Samarineanca pune o poza pe forum, sa ne dam si noi cu parerea. Nu stii de unde sare iepurele, cu o idee. E pacat sa nu te poti folosi de ea, atata timp. Mergi si returneaz-o si ia alta (cred ca te-ar sfatui Magda, dar si eu wink )

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8692
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Vin 21 Dec 2012, 2:12 pm

Am dus-o inapoi. Au fost foarte profi, n-am avut nici o problema la returnare, din punctul asta de vedere, ok!
Aidil, cred ca piesa aceea, asa simpla, era prost facuta/slefuita la strung. Asta mi-a spus un amic absolvent de facultate de mecanica, care s-a uitat la ea pe toate partile. A fost ciudat totusi, caci dupa ce am cumparat-o, am probat-o si mergea. Abia cand am vrut sa schimb acul, n-am mai mers. Dar daca atat de complicat e sa schimbi un ac ... ma lipsesc!
Asta e ... imi pare rau, dar rasuflu si usurata ca mi-au primit-o si nu mai trebuie sa fac drumuri cu ea pe la service sau mai stiu pe unde, fara sa fi apucat macar s-o folosesc.
Probabil ca am avut ghinion, fetelor care au mai cumparat aceste masini le doresc sa le stapaneasca sanatoase si sa le fie cu folos. kiss

Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de bimbo la data de Vin 21 Dec 2012, 4:34 pm

Eu nu pot sa-mi dau cu parerea pentru ca in afara de proba nu am apucat sa cos nimic.Acum am intrat la idei,daca chiar sunt probleme de genul asta nu mai conteaza daca merge la materiale groase sau nu.O sa incerc si eu sa schimb acul sa vad de ce probleme ma lovesc.O sa revin cu noutati.

bimbo
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 25
Varsta : 47
Localizare : Tot pe drumuri
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 21 Dec 2012, 5:47 pm

Eu zic sa nu va hazardati, doar pentru un defect si faptul ca a fost returnata. Incercati-o, coaseti deja un proiect cap-coada si faceti probe pe toate materialele pe care le aveti (sau aproape). Si luati decizia voi singure; gusturile in materie de cusut oricum sunt diferite. Eu am avut masini de care nu am ost multumita si alte persoane erau incantate si vice-versa, deci nu are nicio legatura daca nu-i place altcuiva, cu opinia voastra. wink
Am vazut pe un alt forum pareri despre masina de facut paine SilverCrest si erau cateva persoane multumite de cum iese painea, de masina in sine. Parca nu-mi vine a crede ca firma asa produce asa, doar de dragul de a face ceva. Mai ales ca se vand destule, fiind distribuite printr-un lant de magazine.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8692
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Vin 21 Dec 2012, 7:16 pm

De acord! Mie imi placea cum merge, atat cat o incercasem, si daca nu ar fi avut aceasta problema cu mare drag as fi tinut-o. As fi tinut-o si asa si o rezolvam in service, la cat de mult imi doream o masina ... daca nu era sfarsit de an! deh..superstitii Embarassed n-am vrut sa incep cu stangul anul 2013.
Toate cele mai bune ganduri si sarbatori fericite tuturor!

Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 21 Dec 2012, 7:58 pm

De aceasta piesa e vorba nuu?

Sa stii ca eu cred ca nu era o defectiune.Ci doar nu ai mai putut/stiut s-o repozitionezi la loc pana si la Privilegul meu se misca acea piesa cand schimb acele si are peste 30 de ani.Dar am grija ca nu cumva sa desfac acel surub de tot ca sa nu pice de pe tija. wink wink
La cele 800 de impunsaturi pe minut eu cred ca acea piesa era zburata demult daca era defecta dar... era tinuta bine in pozitia corecta de acel surub.

Indra a scris:Samarineanca, Bimbo si celelalte fete care aveti masina Silvercrest de la Lidl am nevoie de un ajutor, mai bine zis de un raspuns. Am luat si eu masina asta in ziua cand a aparut si am incercat sa cos cu ea tot felul de materiale si grosimi. Coase impecabil pe batist, denim, panza si alte materiale neelastice. Am cusut cu ea denim pus in 8 straturi si a mers perfect. Cusaturile decorative sunt ok dupa ce intelegi si experimentezi cum se fac. Dar m-am poticnit rau la materiale elastice: am incercat niste jerse mai gros si altul mai subtire . Pe jerse la mine nu coase deloc , adica sare pasi grosier, nu prinde mai deloc indiferent daca folosesc cusatura dreapta sau zig-zag. Am incercat apoi tricot si aceeasi problema. Am schimbat acul cu unul special pentru materiale elastice: nimic. Nu stiu daca sa o pastrez. Poate trebuie sa o reglez eu cumva pentru materiale elastice si nu stiu. In cartea masinii nu scrie nimic despre asta. Dar pe cutie cand am cumparat-o scria ca poate coase si materiale elastice. Nu stiu ce sa fac . Daca nu coase jerse trebuie sa o duc inapoi si imi pare tare rau mai ales pentru faptul ca poate coase pe foarte gros.... Ajutoor!

Ai incercat mai multe ace?Ai verificat sa fie bine infilata?Ata de jos era bine infasurata pe mosor?
Sunt mai multe motive pentru care nu coase materialele elastice,si acele pot fi defecte?
Ele sunt de tipul ball point

Si ace stretch eu folosesc ambele tipuri de ace la jersay wink

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5479
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Kristina la data de Vin 21 Dec 2012, 8:13 pm

Si eu am masina de cusut SilverCrest de la Lidl si nu-mi coase materialele elastice, dar bine ca nici nu am pretenti la cat a costat Smile
O am de 4 ani( daca imi amintesc bine) si nu am avut nici o problema cu ea, trec de la materiale groase la subtiri si nu trebuie reglata. Eu sunt multumita!
Sarbatori Fericite!

Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 34
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Vin 21 Dec 2012, 8:22 pm

Poate ca pentru materiale subtiri trebuie o anumita viteza? scratch
O fi prea lenta?

Magda Marin
Ce cos eu

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Vin 21 Dec 2012, 10:02 pm

Magda, da, aceea era piesa buclucasa Smile Ai dreptate, poate m-am pripit cu dusul inapoi... Ieri seara eu, sotul meu si un absolvent de mecanica am incercat sa o punem la loc si nu am reusit. Adica intra pe tija, dar surubul nu-si mai facea treaba de a tine acul, care se plimba voios in sus si jos :D Asa ca am decis sa nu ma mai complic! Poate totusi mecanicul de la service o rezolva in 5 minute. Asta-i cusurul meu, iau hotarari pripite batutincap

Oare la masini mai scumpe exista aceeasi problema?

De cand am dus-o inapoi am inceput sa visez la masini cu mai multe functii - pe mine ma intereseaza in primul rand pentru costumele formatiei mele. Si hainele imi plac mai retro, mai hippie, imi plac cusaturile decorative sau aplicatiile....
Asa ca daca tot n-am avut parte de Silvercrestul de la lidl, macar sa strang bani si sa iau una mai pricopsita.
Ce parere aveti de Bernina Bernette 20 sau Innovis 20?

Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Sam 22 Dec 2012, 11:52 am

Se prea poate ca surubul sa nu fi fost pus EXACT pe filetul lui 1 mm daca nu e pus nu sta. wink
Mai ales ca absolvent facultate de mecanica eu o suceam pe toate partile pana ii dadeam de cap.

Eu nu am decat scoala profesionala de reparat obiecte electrocasnice(masina de cusut e de mecanica fina,profesia sotului meu) dar nu ma las pana nu-i dau de cap eu singurica.
Asta imi aduce aminte ca am de reparat o masina dereglata,tija acului e dereglata si nu mai coase zig-zag si cum azi sunt singura acas iar treaba e aproape gata ma apuc s-o desfac sa-i dau de cap.

Azi o repar.

Magda Marin
Ce cos eu

MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aidil la data de Sam 22 Dec 2012, 4:44 pm

Samari, m-am uitat si eu la cele doua modele de care intrebi si mi se par destul de asemanatoare. M-a surprins insa faptul ca Bernette 20 are motor de 70W, nu ma asteptam. Innovis 20 are motor de 42W (la fel la innovis 30 al meu), desi modelul innovis 35 mai nou are 70W, daca nu e cumva vreo greseala in prezentarea de la dealer. Toata lumea e de parere ca un motor mai puternic e mai bun, mai ales daca vrei sa cosi materiale mai grosute. Mie dealerul mi-a explicat insa ca puterea e corelata cu modul de transmitere sa miscarii etc etc, in final n-am inteles mare lucru, dar eu as alege un motor mai puternic.
Iti dau si o veste buna si anume poti merge la reprezentanta sa le testezi, le gasesti pe ambele la reprez din Bucuresti. Ca sa fii mai bine pregatita cand megi la testare, iti sugetez sa mai citesti postarlle din urma dedicate masinilor de cusut, sunt pareri si pareri, tot felul de probleme si solutii. Iti va fi de folos, mie mi-au fost.

aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Samarineanca la data de Sam 22 Dec 2012, 11:30 pm

Multumesc frumos pentru sfaturi! hug
La motor chiar nu ma gandisem.
O sa ma duc la reprezentanta, de multa vreme planuiam. Si o sa citesc mai cu atentie postarile de pe subiect.

Data viitoare, fara decizii pripite! study

Samarineanca
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de laura-m la data de Lun 24 Dec 2012, 2:24 am

As vrea sa cer un sfat in legatura cu achizitionarea unei masini de cusut. M-ar fi interesat o Toyota super jeans 15 si as vrea sa stiu daca are vreo problema in utilizare. E cu motor de 65w deci ar fi mai mare decat motorul de 42w de la Brother. Merita s-o iau sau sa ma orientez catre alta marca? Am un sot, un fiu si 2 nepoti care tot poarta blugi ce trebuie mereu ajustati de aceea m-am orientat catre acest model. Daca stiti alte tipuri de masini de cusut care sa faca bine tivurile la blugi dar sa fie bune si pentru materiale subtiri v-as ruga sa-mi impartasiti din experienta dvs. Am un Singer mostenit de la mama-soacra dar nu a fost folosit zeci de ani si trebuie reglat, curatat, uns iar atelierele de mecanica fina din oras au disparut una dupa alta.

laura-m
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Romania
Data de inscriere : 24/12/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 2:47 am

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 12 Inapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul