Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Lucrul de mână - sursă de venit 3

+75
GinaP
mnarcisa
contessina
lori16ro
diada
tomari
Andata
dorina narita
corina corina
CarmenClaudia
caitriona
sergiu valentin
MirelaC
doraly
europolis
Snow Butterfly
fulguta28
AcidoR
Gabica
DanB
despina13cucli
mariposa.romania
adriuta
PAULA CONSTANTIN
cica elena
AlinaJ.Bijoux
IuliaMe
alban andreea
ioana soare
myky7robc
An-Ca2811
Gerlinde13
canadianca50
kmn
elluta
gloriamix
mar_ysa_28
victoriacus
Love
Roxi_J
Floren
emmancita
emilia-elena
Angelica18
stoy
ikuta
Dorulet
ismi3ismi
T_mihaela
ivanutamihaela
Lena11
moni_tinca
flori balteanu
cristinamihaela
romaya
Admina
SilviaDumitrescu
amoni
Giorgi
dorinamisov
letho
MagdaMarin
adelina24
xgabitza
mari42
vlad_mom
bisisica bijuterii
virginia
valentinadof
cristinica_xri
crina68
danniela
lililu
anielle
Giobsy
79 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de corilex Mar 16 Iun 2015, 7:43 pm

pai tocmai de asta vroiam pareri ca la noi nu stiu daca am vazut ceva sub 20 lei si cel care mi-a sarit in ochi a fost 25 lei stramtat fusta
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de danabarbu2007 Mier 17 Iun 2015, 2:58 pm

Azi m-a intrebat cineva cat iau de o fusta cu materialul ei...am zis undeva intre 30 si 40 ron...dar apoi m-am gandit dar ce fel de fusta ca poate lucrez la ea vreo 2 zile si mai bine renunt
eu nu stiu deloc sa pun preturi...ba de multe ori lucrez pe moca ...dar incep sa ma gandesc mai serios la treaba asta ca in timpul petecut la cusut, croit , bibilit eu las copilul in grija altcuiva si cand incasez banii abia imi ajung sa ii iau ceva ...si constat ca am lucrat pe degeaba
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de AcidoR Mier 17 Iun 2015, 3:07 pm

Am dat o cautare pe Google " manopera croitorie femei" si mi-a dat multe rezultate. Cautati si voi, analizati si alegeti!
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 04 Feb 2018, 6:36 pm

Tare greu de stabilit un preț corect pentru creațiile manuale. Am tot citit despre tot felul de formule și diverse indicații. ...și totuși nici una nu mi se pare corecta în special la calculul manoperei. Parca nu este chiar corect un tarif pe oră. ...asta ar însemna ca pentru un produs intr-o tehnica la care sint începătoare și dureaza mai mult sa finalizez să percep o manoperă mai mare față de altul pe care l-am exersat? Sau daca am desfăcut și refăcut iar mi se pare incorect să țin cont de timpul alocat, ține de nivelul meu de pricepere. Alt exemplu : dacă eu realizez un produs in 10ore, iar altcineva îl realizează in 2 ore pentru că e expert sau mult mai abil....parca nu e just eu sa cer de 5 ori mai mult pe manoperă. Voi cum vedeti?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de LRodica Dum 04 Feb 2018, 7:43 pm

Vlad-mom si eu mi-am pus problema aceasta.
Chiar daca pentru mine , deocamdata, lucrul de mana nu este o sursa de venit mi-ar placea sa stiu cum se calculeaza. Poate ne spune cineva.

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 04 Feb 2018, 11:18 pm

Nici la mine nu este sursa de venit, dar tot trebuie pretuite intr-un mod lucrurile pe care le facem.
Multe formule se bazeaza pe urmatorul calcul:
(Cost materiale+ Cost manopera)x 2= Pret brut
Pret brut x 2 = Pret de vinzare
Unde costul manopera este calculat la salariul/ora, care poate fi salariul minim/mediu pe economie sau efectiv cit consideri ca ai da altcuiva sa iti faca produsul (de ex, cit crezi ca ai plati pe cineva sa-si impleteasca un fular cu ata ta).
Apoi sint luate in considerare citeva variabile, aspecte diferite de la caz la caz:
- daca vinzi pe o platforma online unde platesti un abonament lunar, acesta trebuie introdus si acela in pret sub forma :
Pret brut x 2,2(pina la 2,5)= Pret de vinzare.
- in costul materialelor trebuie introduse si instrumentele necesare prelucrarii respective (nu pretul lor ca atare, dar trebuie luate in calcul - andrele, croseta, in cazul meu matrite, lame, forme...etc);
-alte cheltuieli necesare desfasurarii lucrului: de ex. studio inchiriat, consum energie electrica/apa/gaz (in cazul meu trebuie sa coc la cuptor piesele).
Ia sa facem un calcul de exemplificare pentru urmatoarea situatie : nu platesc platforma online, nu am spatiul inchiriat. Materiale pentru 1 set colier, inel, cercei cu margele puse pe pini si prinse intre ele= 21,5lei :
- margele sticla -0.2/buc x 60buc= 12lei (2 la cercei, 6 la inel si 52 la colier), accesorii aliaj metalic- 7,5lei (tortite cercei 1,5lei perechea, 2,5lei baza inel, 1,5lei inchidere colier, 2lei 100pini), clesti-2lei (-pret folosire scule- cleste de taiat, cleste falci rotunde, cleste falci drepte)- sa zicem ca lucrez 1,5 ore (dureaza ceva pina se pune pin in fiecare margea, se indoaie, se scurteaza, se face bucla) la lumina zilei ca sa nu consum curent :D
Deci vom avea urmatorul calcul:
- cu salariul minim pe economie: ( 21.5 +9.75) x 2 x 2 = 125lei pret final set
- cu salariul mediu pe economie: (21.5 +20.25) x2 x2= 167lei pret final
Si acum intreb: serios?!? Pentru un set cu margele de sticla si accesorii de aliaj ???




_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de LRodica Mar 06 Feb 2018, 8:17 am

Vlad-mom, nu stiu ce sa zic, e mult.
De unde ai luat metoda asta de calcul?
Era inmultit cu 2, 2 pretul brut? Mi s-ar parea corect adunat un procent din pretul brut.
Ma depaseste, in capitolele anterioare nu ai gasit nimic?
O sa incerc sa le citesc.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 06 Feb 2018, 11:31 am

Am găsit formula pe alte site-uri internaționale, cam peste tot este asta cu mici variații.
Să spunem ca asta ar fi formula dacă vrei să fie o sursă de venit, totuși mi se pare exagerat... practic și la costul materialelor este adăugat profit de 300% (că am înmulțit cu 4, deci am mai adăugat de 3 ori valoarea lor) ceea ce mi se pare total greșit că doar nu sintem samsari.
Cel mai corect zic eu ca ar fi la modul:
Cost materiale + (salariul mediu/h× nr h)x 2=preț de vânzare (adica am aplicat profit la manopera ca sa includ designul și proiectarea care îmi apartin)
21.5 + 20.25x2= 62 parcă e mai rezonabil, nu?
Acum, salariul mediu pe care l-am folosit este cel net, dacă vrem sa plătim taxe și impozite va trebui folosit brutul și va trebui adăugat și impozitul pe venit.
Totuși cred ca trebuie ținut cont și de puterea de cumpărare, eu pot cere oricit pe un produs, dar oare il voi vinde?
Cei care aleg să cumpere un produs lucrat manual in detrimentul celor de serie sint foarte putini....si atunci înseamnă că avem o nișă mică cărora ne adresăm. Ca să lărgim piața va trebui să avem un preț de vânzare atractiv și permisibil și pentru celelalte categorii de cumparatori. Cel puțin eu cam așa văd lucrurile, s-ar putea să greșesc. ..

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de LRodica Mier 07 Feb 2018, 9:35 am

Nu cred ca gresesti. Mi se pare mai ok pretul de 62 lei.
Ai dreptate in privinta alegerilor cumparatorilor.
E mai ieftin un chinezism decat ceva lucrat manual.


LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 07 Feb 2018, 12:25 pm

Asta cu chinezărie ieftină e discutabila ... poate fi lucrat manual, cu siguranță materialele au fost mult mai ieftine (că doar acolo e acasă la mama lor) și manopera e mai ieftină pentru că lucrează în serie.
Dacă mă gândesc din punctul de vedere al unui cumpărător la un produs pe care eu nu-l pot face... de ce aș alege eu să fie handmade? Pentru că aș vrea ceva unic, diferit, să nu mai aibă nimeni.... pentru asta plătesc diferența de preț, însă să fie o diferență de bun simț, să nu depășească prețul maxim pe care sint dispusă să-l cheltui pe produsul respectiv. .. pentru că mă uit și în portofel, îmi cunosc prioritățile (și nici nu m-am născut ieri Smile )
Și-acum ajungem la un alt aspect... când văd 10 produse la fel...nu mai contează ca sint handmade pentru mine... Deja s-a pierdut atuul principal și anume acela de a fi unic, nu mai justifică să plătesc diferența de preț.
Am încercat să mă gândesc numai la produse pe care eu nu știu/pot să le fac și pe care le cumpăr ... ca să nu fiu influențată.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de LRodica Joi 08 Feb 2018, 5:31 pm

Intr-adevar e discutabil cu chinezariile. Sincer pentru mine e un chin sa merg la cumparaturi, nu imi place sa incerc haine sau incaltaminte, cumpar cand am neaparat nevoie, sau daca trebuie sa merg cu sotul sau fiica la cumparaturi, pentru ei, si vad ceva care imi place foarte mult si imi convine si pretul Smile . Sunt dificila.
Revenind la 'oile' noastre cred ca pretul de 62, mai exact aceea metoda de calcul, este ok . Mai e ceva, admir ceea ce faceti , va felicit pentru indemanarea si simtul artistic care il aveti, dar nu port bijuterii. Am cerceii de la botez, un lantisor de la 18 ani si verigheta nu imi place sa le schimb.
Spor la lucru.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 08 Feb 2018, 10:33 pm

Am dat exemplul cu set de bijuterii pentru ca erau cele mai simple date din cunostintele mele... Eu nu impletesc/crosetez decit extrem de rar si la nivel de incepator, deci nu puteam sa fac o estimare corecta a timpului si materialelor.
Da, mai e si asta ...apropo de categoria de cumparatori.... Si eu admir tare mult haine crosetate, insa nu port pentru ca nu e genul meu, deci inteleg perfect cum sta treaba la cei care nu poarta bijuterii artizanale. Deci nu ne adresam chiar intregii piete.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de LRodica Vin 09 Feb 2018, 8:42 am

Vlad-mom sa avem sanatate sa putem lucra. Cred ca in viata chiar daca pierdem intr-o 'parte' castigam in alta.
Sa ai spor ca faci bine ce faci. Sau mie imi place.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 09 Feb 2018, 11:33 am

Mulțumesc hug.
Da, sănătoase sa fim ! Și să ne permitem mereu să meșterim ca hobby! Că sursa de venit nu prea văd cum ar putea să devină.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Lucrul de mână - sursă de venit 3 - Pagina 12 Empty Re: Lucrul de mână - sursă de venit 3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB