Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Rochii de seara,deosebite (9)

+89
Gabiuta
i.xell
ral
tomari
nicole24
ivanutamihaela
Giorgi
Gabry_ela
Steluzza
Elspethalexia
Alina Les
tadok
rivka
Mickey
olguta cusma
scoobbyy
madalinush
maravela lucia florina
DANIELA.I
Dorulet
teisoara
adelina24
Chirrox13
corina corina
aurishta
nicoletanoni
elutzamicutza
pisi
aurelia.c
emmancita
barbin
iriclau
Miniona
-iulia-
a.moscu
Tache Marilena
victoriacus
gabriela1554
lucky
ismi3ismi
mami jeni
kla78
zucchina
kerkyra
Panea Laura
alexaaa08
sybex
nicole71
Motzu
canadianca50
Gianina4ever
valentinadof
chihaiamaria
kitty_1973
gepiza
stoy
PAULA CONSTANTIN
ema
bibitu
aidil
cosmina46
alice07
arielas
Karina33
afilimonb
marina40
fulguta28
wanna1687
marabr
Admina
rosita
cory74
Adelle23
ancabanu
mischelle35
veronica.l
MihaelaT
silvia adriana
MagdaMarin
danniela
tinap
SilviaDumitrescu
clodi
Rimmelle
ALICET
Lucia Ro
despina13cucli
ancush
Uca
93 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de i.xell Mar 12 Feb 2013, 2:48 pm

rosita a scris:Elutza, prima rochie e de vis!

Elutza, subscriu !!!! ti-am admirat rochia si pe fb, la fel si bluza. Superbe!!!!
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de Gabiuta Mar 12 Feb 2013, 4:38 pm

Foarte frumoasa rochia cu funde.Totul imi place la ea.Shantungul este un material suberb si deosebit de elegant indiferent de culoarea pe care o are.
Felicitari!
Neaparat sa mergi la Scala.Sa nu mai ratezi flower
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de aidil Mar 12 Feb 2013, 4:59 pm

Bravo Elutza, succes cu interviul, la opera poti reprograma asa ca pastreaza rochia pentru tine.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de elutzamicutza Mier 13 Feb 2013, 12:59 am

Multumesc tare mult fetelor, ma bucur ca va place rochitza mea!
Pai nu am ratat mersul la Scala, chiar am mers la opera (fluturasul cu Falstaff e dovada :P ), doar ca am fost in hainele de interviu Smile)) si nu in rochia cea glamouroasa. Dar nu-i nimic, vor mai fi ocazii sa merg. Oricum rochia deja am scos-o la vanzare. Cand imi iese o chestie asa frumoasa nu ma indur sa o tin pentru mine.
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de danniela Mier 13 Feb 2013, 10:30 am

Pai trebuia sa pui si o poza cu hainele de interviu!!!!
Esti tare frumoasa, talentata si desteapta, am mai citit despre tine si tare te admir!!! Pacat ca nu ai apucat sa imbraci rochia sa vezi privirile ascunse ale cucoanelor cu paiete cum tanjeau dupa rochia ta!!! Si privirile admiroatoare ale purtatorilor de smokinguri!
Felicitari, amandoua sunt foarte frumoase!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de rivka Mier 20 Feb 2013, 7:38 pm

elutzamicutzaaaaa am ramas asa mirat2 aplauze bravo fatuco cum spun fetele mele esti tare mai rade
imi place foarte mult prima culoare si subscriu tine rochia pt tn si so porti cu placere pupi
explicatimi si mie cum e Shantungul si tafta matase ?
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 24 Feb 2013, 10:58 pm

Elutza te rog nu-ti vinde rochita asta! Este frumoasa foc, iti vine minunat, are materiale de calitate, plus ca se se pare ca iei si-un premiu frumusel cu ea! Pastreaz-o pentru tine ca ocazii s-o porti se vor ivi!

Vin si eu aici c-o simpla rochie de dantela sintetica Exclamation lucrata pentru un botez. Poate saptamanile viitoare imi vine vreo idee cum s-o modific/imbunatatesc ca nu-mi prea place ce-a iesit. Dar am avut de-a face cu clienta noua care n-a avut habar nici ce vrea, nici cum vrea, nici bani de dat pe dantela buna si nici n-a mers pe mana mea. Concluzia: m-a sunat ca nu crede ca va purta rochia si ca am avut dreptate ca n-o s-o poarte asa, ca daca o mai primesc vine cu ea sa o modific. Si asa de mult iubesc modificarile! zid zid zid

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de rivka Mar 26 Feb 2013, 9:15 pm

karina e draguta rochita imi place mult culoarea si ai dreptate cu modificarile nici mie nu-mi plac dar n-am incotro zid ce-a mica a crescut 12 cm si la 167 are 45 de kg pica haine de pe ea ,si manaca intruna si tot slaba e ,doamne ca are 15 ani de mai creste in ritmul asta tre sa fac haine noi nu modificari wink batutincap
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de elutzamicutza Mier 27 Feb 2013, 6:48 pm

Fetelor multumesc pentru aprecieri!
rivka, santungul de matase este un material ff usor dar destul de tzeapan, il recunosti pentru ca are un fel de mici cocoloase in tesatura. Poate fi mai mult sau mai putin lucios.
Taftaua de matase este si ea tzeapana si usoara, dar nu are cocoloase, are un finish si un luciu mai degraba metalic, as zice eu. Nu stiu sa explic mai bine.
Karina, stii ca eu nu ma indur sa tin pentru mine lucrurile care imi ies bine, si sincer nici nu imi permit, daca cineva o vrea, sa nu o vand...
Intre timp am mai terminat si pus la posta o comanda speciala, de data asta pentru mama, este o rochie de seara pentru petrecerea de 8 martie, am facut-o exact asa cum a vrut ea, sper sa ii vina ca masurile le-am nimerit dar altceva e cum se va vedea pe ea.
Corsajul este parte peste parte, cu 2 cordoane luuuungi din care unul e petrecut si scos printr-o gaura lasata in cusatura laterala din dreapta. Cordoanele se innoada in acea funda. Este prima oara cand fac un corsaj cu "princess seams" in loc de pense in fatza (nu stiu cum se zice princess seams in romana.... ). fusta de baza e ca de obicei semiclos, iar peste fusta de baza am cusut un strat de dantela brodata. Fusta din dantela este taiata pe drept, practic este un dreptunghi cu lungimea de 3 metri si inaltimea de 50 cm (am luat 1.5 m de dantela si am taiat in doua, noroc ca avea bordura pe ambele parti). Se incheie cu fermoar ascuns pe stanga (sic! :P). A fost greu de cusut dantela incretita peste fusta incretita, si apoi de cusut iar toata povestea peste corsaj (corsajul in fata la cusatura taliei avea si 2 straturi...) dar am reusit! si cu ac de 70 si nu s-a rupt nimic.
Pentru corsaj am luat tiparul dintr-o revista care apare aici in Italia trimestrial, se numeste Modellina Simplicity, dar tiparele sunt toate in germana (NUMAI in germana... Smile)) Imi place ca are incluse rezervele de cusatura, dar din pacate tabela lor cu masuratori si tiparele propriu zise sunt de pe planete total diferite, daca nu faci o croiala de proba te-ai ars!

Deci iaca intreaga poveste in imagini:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de mar_ysa_28 Mier 27 Feb 2013, 7:41 pm

Wow...Bv ela...f frumoasa!
mar_ysa_28
mar_ysa_28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 147
Varsta : 37
Localizare : internet
Data de inscriere : 06/10/2012

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de Panea Laura Mier 27 Feb 2013, 9:17 pm

Foarte frumoasa Elutza, o sa ai o mamica eleganta de 8 Martie
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de kla78 Joi 28 Feb 2013, 8:58 am

foarte frumoasa rochita ai facut mamei tale,felicitari sa o poarte cu mandrie ca e facuta de fiica ei!
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de Floren Joi 28 Feb 2013, 10:53 am

Doaaaaaamne...... mirat ....de-abia ma adunasem de pe jos in urma participarii tale la concursul de pe Burdastyle si ma prabusesc iar ! Elutza....fata draga ....ti-ai propus sa ma omori cu zile ? Superba rochia ! Mami a ta cred ca va fi foarte mandra s-o poarte , pentru ca este superba si pentru ca - in primul rand , de fapt - este facuta de copila ei ! S-o poarte cu drag ! Felicitari , Elutza !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de rosita Joi 28 Feb 2013, 12:04 pm

Ellutza, ce sentiment special trebuie sa fie sa primesti un pachet la posta si sa scoti rochia asta superba din el! love

Mama ta cu siguranta va fi admirata la petrecere!
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 28 Feb 2013, 12:51 pm

Elenutza, este superba. Cred ca mama ta va fi mai mult decat fericita. Frumos cadou pentru 8 Martie. Felicitari!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de geo Joi 28 Feb 2013, 1:04 pm

Eluta, imi place de mor. Si eu as vrea sa-i fac o rochie mamei mele, si modelul asta ar merge perfect. Cel putin partea de sus, pentru ca mama mea e pieptoasa si am vazut ca topul asta cu parti suprapuse merg foarte bine la un bust generos. Eu as fi facut partea de dantela putin mai lunga decat fusta, sa se vada coltisorii mai bine. Dar e superba si imi inchipui cat de fericita va fi mama ta hug
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de olguta cusma Sam 02 Mar 2013, 3:35 pm

Am reusit sa fac doua rochii intr-un timp destul de scurt ,pentru un bal cu tematica la care a participat si fiica mea Smile
Prima este un costum traditional coreean ,iar cealalta de printesa. Nu stiu daca este chiar reusita dar m-am straduit. zid
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



olguta cusma
olguta cusma
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/02/2012

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de valentinadof Sam 02 Mar 2013, 3:58 pm

Elutza, superba rochia!Cred ca mama ta o va purta cu lacrimi in ochi!De fericire,evident!
Olguta,ai o mandrete de fata,i-ar sta bine cu orice,oricum tu lucrezi ingrijit!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de rosita Sam 02 Mar 2013, 4:16 pm

Frumoase foc rochiile dar si fata, sa nu-i fie de deochi Smile
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de aidil Sam 02 Mar 2013, 4:46 pm

Olguta, frumoase costumele, dar printesa si mai. Balul trebuie sa fi fost special, arata mai mult ca un cat walk sau ca o sala de teatru.
Elutza, deosebite materiale, culoarea, textua si finetea dantelei iar modelul pare de fiecare data nou, desi ne-ai obisnuit cu diversele variatii. Ce e clasic nu se demodeaza niciodata si merge la toate varstele (partea a doua e din cugetarile proprii). Este eleganta, sa o poarte cu mare placere!
Eu as fi cusut topul ca o bluza separata, si fustelina ca o fusta de sine statatoare, trasa peste bluza. Poate ar fi fost mai usor si ai fi scapat de asamblarea dificila. Sunt in cautare de "cea mai simpla solutie pentru..."- , dupa cum se vede. E doar o idee care ma urmareste in ultima vreme, sper sa nu te superi. Ce e mai bine, top si fusta sau rochie?!
By the way, santungul e elastic cumva?
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de aurishta Sam 02 Mar 2013, 10:42 pm

Hihi, in sfarsit, vad si eu tinutele Ralucai! aplauze Bravo, sunt tare faine aplauze Norigae-ul de unde l-a procurat?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de Rimmelle Dum 03 Mar 2013, 1:11 am

elutza imi place foarte mult stilul hainelor pe care e cosi...felicitari...
Rimmelle
Rimmelle
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 335
Varsta : 35
Localizare : Italia
Data de inscriere : 03/07/2012

https://www.facebook.com/pages/Accesorii-Handmade/243547009098183

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de rivka Mier 06 Mar 2013, 1:33 pm

elutza superbbbbbbb am ramas asa mirat2 oare ar merge o rochie pt. asa de soacra rade dar cusuta de elutza wink ca io nu mai am vreme pt.mn zid
olutza ai o frumusete de fata ti-au iesit foarte bn costumele ,rochia din ce material e facuta ?
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de danniela Mier 06 Mar 2013, 2:40 pm

Vai ala de coreeanca e absolut superb, as zice coreean fashion!!!!
De fata nici nu mai zic nimic, zici ca e rupta din soare!! love
Eluta, hai ca de acum te cunoastem stim ca ne surprinzi mereu!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de elutzamicutza Mier 06 Mar 2013, 9:55 pm

Multumesc fetelor! Mama intre timp a primit rochia si zice ca ii vine perfect, in curand o sa faca si poze imbracata cu ea la evenimentul cu pricina Smile
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

 Rochii de seara,deosebite (9) - Pagina 11 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (9)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB