Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Punct in cruce-creatii diverse (2)

+31
aniria
letho
piciul
Dodo-pui
gabriela1967
AcidoR
Angelica18
emilia-elena
Ducess
Hanico
Floren
Dorulet
Ana12
sergiu valentin
SilviaDumitrescu
cosmi
ema
Celya_f40
camelia84
geo
firicel
clabur
Gianina4ever
julix_2007
RamonaM
tinap
dorinami
anc@
canadianca50
duchess
emmancita
35 participanți

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de dorinami Vin 15 Mar 2013, 2:52 pm

Multumesc, Gianina . pt.apreciere ...! Ducces am vazut si eu etamina despre care scri mai sus , dar nu m-as incumeta sa lucrez pe ea , pt.ca , cruciulita iese f.mica ...mai repede lucrezi pe ea in punct de goblen..Cat priveste alegerea unui model stii cum este ...e mult pana te apuci sa lucrezi pt ca abea atunci realizezi dificultatea lui ! La tabloul care l-am expus mai sus la un moment dat lucram cu 5 ace .. sa nu tai mereu atele ... Spor la lucru si sa termini fata de masa sa ne bucuram si noi ochii !
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Ducess Vin 15 Mar 2013, 3:02 pm

Uiiiiiiiiii, stai ca abia m-am apucat...dar ma fac eu mare rade E ceva de lucru, timpul imi lipseste ca vointa avem....
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Ducess Joi 21 Mar 2013, 12:10 pm

Intre timp am facut un set pt masa. Iata si detaliile[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Gianina4ever Joi 21 Mar 2013, 11:57 pm

Lebede...ce furmos!Mergea si lebede albe pe panza rosie.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Ducess Vin 22 Mar 2013, 8:01 am

Geanina, numai de as fi gasit alta culoare la panza....as fi facut pe un albastru...
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de dorinami Vin 22 Mar 2013, 9:04 am

Foarte frumose lebedele ! Aceasta este etamina despre care imi scriai saptamana trecuta? Cu ce mulineuri lucrezi si in cate fire , tinand cont ca este destul de rar materialul si patratica este umpluta bine ? ...Trecand la alt subiect .. cand v-am aratat tabloul cusut de mine am promis ca vi-l arart si inramat. A fost greu de fotografiat pt.ca are geam si se reflecta lumina in el. Dar puteti vedea macar rama pe care i-am ales-o URL=https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/707/dsc09162h.jpg/][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/URL] URL=https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/713/dsc09163a.jpg/][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/URL]

dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Ducess Vin 22 Mar 2013, 9:21 am

Dorinami, superb tabloul!Iar de lebedele mele... Daca iti spun ca este etamina cumparata din Romania, ma crezi? Mi-a adus-o vara mea cand a fost la mine in vizita si am redescoperit-o cand bunatatea mea de barbat mi-a ars cu tigara o parte dintr-un set asemanator de masa si a trebuit sa fac ceva in loc...Asa mi-am amintit de aceasta etamina...Iar ata este bumbac normal din mercerie hug
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de dorinami Vin 22 Mar 2013, 9:45 am

Te cred , cand spui de etamina pt.ca o recunosc. Dar nu stiu de ce ...eu nu pot lucra pe ea... Mai de mult , acum cativa ani am vrut sa lucrez o fata de masa cu panselute. Aveam un model grozav dupa o revista de la Rico desing si abea asteptam sa-l incep... Am plecat dupa panza matador si m-am intors cu etamina dar din aceea un pic mai deasa... Am lucrat cateva panselute , care mi-au iesit imense , nu mi-a placut si am abandonat-o ...Dar pt.tine este altceva ...stii de la o anumita varsta nu ne mai schimbam obiceiurile ...lucrez numai pe panza matador... Doar daca as avea panza de la Zweigart ....care mi-o doresc nebuneste....Dar la cati bani costa ...ma las pagubasa! Imi place cum scrie in dreptul localizarii tale.... chiar ninge atat de mult? E zona de munte? Pupici!
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Floren Vin 22 Mar 2013, 4:04 pm

Dorina , ce frumos esteeeeee ! Zici ca ti-a fost greu sa il fotografiezi , din cauza geamului . La toate goblenurile mele le-am pus geam mat (nu gandi ca este opac , este doar anti reflectant ) tocmai pentru ca acest tip de geam protejeaza culorile firelor , nelasand lumina sa patrunda prin el .
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de dorinami Vin 22 Mar 2013, 4:49 pm

Multumesc Floren ! Am mai aflat ceva ...nu stiam despre un asemenea geam...!Pupici!
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 22 Mar 2013, 6:46 pm

Dorinami , liliacul tau a mers la sufletul meu , sunt florile mele preferate !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de emilia-elena Lun 25 Mar 2013, 12:58 pm

tabloul este apsolut superbbb. vreau si euuu vreau si euuu...cand termin ce am inceput ...o sa ma apuc si eu...mi-am cumparat deja chestia aia rotunda (cred ca gherghef se cheama dar nu sunt sigura) si ceva ate
emilia-elena
emilia-elena
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 218
Varsta : 43
Localizare : Lecco
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Ducess Lun 25 Mar 2013, 1:12 pm

Felicitari de poti lucra cu ,,chestia aia rotunda'', cum ai zis atat de haios...am incercat odata si m-am lasat pagubasa... zid
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de emilia-elena Lun 25 Mar 2013, 1:20 pm

pai atunci cu ce se lucreaza???...eu asa stiam caci cu ea si am cautattt o groaza pana am gasit
emilia-elena
emilia-elena
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 218
Varsta : 43
Localizare : Lecco
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de ema Lun 25 Mar 2013, 1:27 pm

Emilia, se numeste gherghef, intr-adevar
Daca vrei o broderie uniforma (nu un fir mai intins si altul larg) e important sa-l folosesti Goblenul cand se intinde pe rama la cusut, se intinde din acelasi motiv: sa iasa cusatura uniforma
Crede-ma ca se vede diferenta Exceptie sunt cele care sunt experte si reusesc si fara gherghef dar...asta e mai rar
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de dorinami Lun 25 Mar 2013, 1:33 pm

Dragele mele eu nu folosesc ghergheful . Am incercat sa lucrez pe gherghef o monograma brodata si m-am enervat rau . Asa ca l-am dat la o parte . Pt.a coase in punct de cruce nu trebuie. Iar pt. goblen stiu ca panza se monteaza pe o rama. Va imbratisez cu drag pe toate trei ....
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de ema Lun 25 Mar 2013, 1:35 pm

Da asa am zis si eu pentru goblen Iar rama aia are exact rolul unui gherghef: sa tina panza intinsa
Mie imi place mai mult cu gherghef Numai asa reusesc sa nu trag prea tare de ate si sa iasa cusatura ingurzita
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de dorinami Lun 25 Mar 2013, 1:44 pm

Draga Ema, poate ti se pare ca sunt ciudata , dar nu stiu de ce nu agreez goblenurile , cel putin sa le lucrez. Imi plac toate celelelate obiecte lucrate manual ...dar nu stiu ce am cu goblenurile... Si stiu ca nu-mi place sa lucrez pe gherghef. Poate unde sunt obisnuita sa lucrez repede si nu sa bag si sa scot acul de pe o parte pe cealalta
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Ducess Lun 25 Mar 2013, 1:45 pm

Bun, eu pana acum am cusut doar punct in cruce pe banala etamina, si la cat are gaurile de mari, nu mutam ghergheful la fiecare floricica...dar in curand ma incumet pe panza cu gaurele mai mici, de nu se poate fara gherghef, il incerc si pe el...
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de dorinami Lun 25 Mar 2013, 2:10 pm

Ca sa lucrezi punct in cruce nu-ti trebuie gherghef ...dar la goblen da ,pt.ca este vorba de panza ... Ti-am mai spus eu cos numai pe panza matador si-mi place cum iese modelul pe ea... Se spala, se apreteaza si se calca frumos!
dorinami
dorinami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 292
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/01/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Ducess Lun 25 Mar 2013, 3:16 pm

Trebuie sa ma informez care e cea ,,matador''...soacra mea zicea ceva de aceasta panza, dar cand eram in relatii bune cu ea nu m-a prea interesat...Goblenul il facea cumnata mea, avea fata aia o rabdare fantastica, dar pana acum n-am avut curaj sa ma avant Merci Nu stiu de as avea rabdarea necesara...
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de ema Lun 25 Mar 2013, 4:02 pm

Incearca Ducess sa vezi cand incep sa-ti fuga ochii si cand te incurci la numarat pe diagrama...
Stii cum il arunci? rade
Eu mergeam impleticit dupa cateva ceasuri de cusut la goblenul meu
Al meu, inceput acum 4 ani e intr-o punga in dulap Nici nu-mi vine sa ma uit la el si nu am facut nici macar un sfert
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Ducess Lun 25 Mar 2013, 4:20 pm

Deci sa nu ma apuc ca il fac OZN, nu?De incep si sa beculez dupa aia....nu se mai intelege masculul meu cu mine...sa nu mai zic de caine rade
Ducess
Ducess
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 49
Localizare : unde toata lumea asteapta soarele
Data de inscriere : 26/02/2013

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de emilia-elena Lun 25 Mar 2013, 4:24 pm

offff....cum ma invat asa o sa fac cred....a mea cumnata (sotia fratelui)face la goblenuri de ma lasa masca....a facut ptr casa ,ptr biserica a donat,acum ii face fratelui cu cai ,de care el e tareeee mandruuu....eu o sa incep asa usurel cu ceva mic...urluletii mamei mele dupa site sau ceva flori...
emilia-elena
emilia-elena
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 218
Varsta : 43
Localizare : Lecco
Data de inscriere : 22/07/2012

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de ema Lun 25 Mar 2013, 4:35 pm

Emilia daca faci din ala pictat sau pe panza rara gen etamina, il faci usor
Daca cumperi panza caroiata cu diagrama si ate pe nuante alaturi, ai sa mergi impleticit ca mine rade
Merita daca iti plac goblenurile Daca nu, incearca broderiile ca sunt mai frumoase
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Punct in cruce-creatii diverse (2) - Pagina 5 Empty Re: Punct in cruce-creatii diverse (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB