Ultimele subiecte
» Discutii despre revista Burda-6
Astazi la 12:46 Scris de Michelle88

» Din materiale reciclabile 5
Astazi la 11:53 Scris de Gabica

» Desen, acuarela, ulei, acril... 2
Astazi la 11:47 Scris de Gabica

» Aparate si ustensile din bucatarie
Astazi la 11:43 Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 10:02 Scris de Gabica

» Bijuterii fimo (33)
Astazi la 08:50 Scris de vlad_mom

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 23:02 Scris de Dorulet

» Jucarii homemade
Ieri la 07:57 Scris de Gabica

» Intelepciune prin povestiri
Mar 22 Aug 2017, 10:36 Scris de Dorulet

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 21 Aug 2017, 22:11 Scris de AlinaJ.Bijoux

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Lun 21 Aug 2017, 10:28 Scris de Gabica

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Joi 17 Aug 2017, 18:50 Scris de LRodica

» Despre compoziția și grosimea firelor pentru tricotat la mașină
Mier 09 Aug 2017, 14:16 Scris de Alessia 1996

» Florile din gradina mea(2)
Mier 09 Aug 2017, 09:40 Scris de LRodica

» Scoala de croitorie (15)
Mar 08 Aug 2017, 21:35 Scris de kisslandia

» Carte-jucarie cusuta
Vin 04 Aug 2017, 12:17 Scris de AlinaJ.Bijoux

» Ce melodie asculti acum !-5
Vin 04 Aug 2017, 12:14 Scris de AlinaJ.Bijoux

» Rochii, fuste crosetate -14
Vin 04 Aug 2017, 06:39 Scris de gretty

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 01 Aug 2017, 23:22 Scris de gabriela1554

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 01 Aug 2017, 23:14 Scris de gabriela1554

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Broderie computerizata, la masina de brodat

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de MagdaMarin la data de Lun 27 Mai 2013, 16:27

In semnatura ma gasesti link catre subiectul "Atasarea pozelor"
Te rog sa citesti subiectul ca sa stii pe viitor ce link trebuie copiat.
Multumesc pentru intelegere.
Succes

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie/Carte veche croitorie
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5480
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Steluzza la data de Lun 27 Mai 2013, 18:01

Scuzeeeee,Magda iar le iau zid ,aata e Merci
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Sam 08 Iun 2013, 22:52

Am cumparat de ceva timp o masina de brodat Brother 700E si nu reusesc sa pot face broderiile fara sa se increteasca materialul in jurul lor.Folosesc intaritura + spray adeziv temporar pe dosul brideriei,reglez tensiunea atelor la minim,insa broderiile imi ies urate rau .Ata e Madeira si sus si jos la suveica,iar materialul e tesatura de bumbac pt lenjerii...Cat timp materialul este intins in gherghef,in timpul brodarii,cutele materialului din jurul broderiei sunt oarecum atenuate,insa,cand scot materialul din gherghef,incretiturile se accentueaza,iar dupa calcare sunt si mai crete... Ma puteti ajuta,va rog mult,cu niste sfaturi?
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 49
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de raluca1980 la data de Dum 09 Iun 2013, 00:32

face asa si la alte materiale/broderii?

raluca1980
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 30
Localizare : google
Data de inscriere : 08/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Dum 09 Iun 2013, 08:39

La materialele mai groase-denim,iese bine.Ma gandesc...oare poate fi de la piciorusul de presare?Acesta se regleaza in functie de grosimea materialului?Cum?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 09 Iun 2013, 15:46

Ismi, nu e luata de la reprezentanta din Bucuresti? Poti merge cu masina de brodat oricum la ei, pentru service. Ce-i drept, costa, daca nu mai e in garantie. Eu am lasat-o o saptamana si mi-au luat 100lei, echivalentul pentru o ora de service. Mie imi ruprea ata, mi-o agata. S-a dovedit ca avea probleme la tensionare, la graifar si au reusit sa-l repare, nu sa-l inlocuiasca. Nu am testat-o dar din proba mecanicului, brodeaza super.
Revenind, folosesti insertie de hartie, speciala de broderie? Tensiunea atei cum e, iese ata de pe fata pe dos si invers? Ai incercat sa lasi tensionarea atei superioare mai slaba, poate strange prea tare si cuteaza materialul. Modelul respectiv mi-e mi-a iesit foarte bine pe un prosop, singura problema am avut-o la ata metalica, mi-o rupea si am pus ata normala, dupa. Am folosit "stramoasa" masinii tale de cusut.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Dum 09 Iun 2013, 17:51

Multumesc mult,Admina,pt raspuns.Am vazut ingerasul facut de tine pe prosipul finutei tale.A iesit super.Materialul de prosop e mai gros.
Masina e luata la mana a doua,cel de la care am luat-o a brodat ff putin cu ea,pe materiale groase +piele.Am sunat la Brother sa intreb cum reglez atele si au spus ca atat ata superioara cat si cea inferioara se regleaza simultan ,alegand din panoul de comanda numerele de la 0 la 8.Media este 4.asadar,eu am ales zero,pt tensionare minima.Ata de pe dos nu iese pe fata,broderia e frumoasa,doar in jurul ei e dezastru,asa cum se vede si in poza,
Le-am trimis si lor poza,au spus ca nu e de service ci de reglaje...(nu am inteles cum vine asta,pt ca la service as fi vrut si eu sa ajung...),mi-au dat cateva indicatii ,nu s-a schimbat nimic,asa ca mi-au spus sa vin cu ea la ei la reprezentanta sa facem niste probe.Nu am avut timp sa ajung...speram sa ii dau de capat fara sa o mai car pana la ei...
Folosesc insertie de hartie speciala de broderie pe care mi-a dat-o tot cel de la care am luat masina,.pt ca nu mai avea ce face cu ea.La fel spary-ul,cat si ate Madeira+softul PES Design 6 +cititor de card+card.

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 09 Iun 2013, 18:05

0 e prea putin, daca lasi ata netensionata sus, se poate sa fie asta cauza. Ai incercat si cu 4-5? 0 poate sa fie pentru ata metalica, nu stiu sigur. Manual ai pentru ea, poti verifica ce tensiunea merge la materiale medii (bumbacul respectiv).
Se poate sa fie dereglata de la vanzator. Daca a lucrat doar materiale groase (chiar daca putine) sau daca a pastrat-o intr-o zona cu abur, praf. Incearca sa umbli la tensiune si grija cand bagi materialul in gherghef, sa fie intins bine, dar nu la maxim. Ar mai fi de umblat la desimea modelului, cred ca se poate. Poate are prea multe cusaturi, pentru cat de subtire e materialul, poate trebuie putin mai rara, broderia.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Dum 09 Iun 2013, 18:12

La broderii unde desimea broderiei nu este asa de mare,iese bine pana o calc,asa cum e ,de ex fluturele de pe rochita...dupa ce o calc cu abur se increteste ... nu stiu daca si cum pot regla desimea asta...am citit postarile de mai sus,voi merge si eu pe indicatiile date un postari,poate reusesc sa micsorez mai mult desimea... sau,oare ,din cauza ca intra materialul la abur??
Fac legatura cu faptul ca la masina simpla de cusut incretesc materialul folosind un piciorus special care impinge materialul cu un pas in plus ,in contratimp...de asta ziceam,oare piciorusul masinii de brodat o sta presat prea mult timp pe material,asa incat acul prinde mai mult material in broderie decat trebuie?...pt ca ea a lucrat pe materiale groase...o fi reglat pt astfel de materiale?De asta intrebam: oare si inaltimea acestui piciorus se regleaza,functie de grosimea materialului?
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Dum 09 Iun 2013, 18:28

Ce dragute broderii. love Abia astept sa o pun la treaba si eu pe a mea.
Incearca si cu tensiunea atei.
Am gasit manualul, AICI. Din cate vad la pagina 51, se poate schimba densitatea doar pentru monograme si chenare. Mai trebuie cautat prin manual, totusi s-ar putea sa gasesti setarea si pentru broderii pline.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Dum 09 Iun 2013, 18:34

Manualul il am in romana de pe siteul lor,insa,am gasit despre reglarea desimii pt monogr si chenare,eu as fi vrut pt modelele pe care le incarc pe card.pt astea,insa,voi cauta in soft,poate le pot modifica cu ajutorul lui...sau o duc la ei si vad ce reusesc,ca nu prea am timp sa stau de ea... kiss

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Mar 11 Iun 2013, 06:30

Eu am observat ca depinde si ce modele de broderii alegi. Eu le aleg pe cele care au pasul mai mare si nu pe cele marunte. De reglat am mai incercat si eu sa le reglez, dar ca tine, nu este timp. Ei zic ca poti regla din program sau de la masina, dar sincer eu solutia asta am gasit-o. Te cred ca ai o multime de modele, dar in timp ai sa-ti dai seama ca nu toate iesa super.. Eu nu folosesc hartie si nici spray adeziv cum spui tu, si imi iesa unele bine, altele...
si inca ceva , tensiunea superioara ceva mai lejer, intre 3-4.
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1328
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 11 Iun 2013, 08:53

Arielas, zi o vorba. Am cativa m de insertie pe hartie, daca vrei iti trimit. Oricum nu o folosesc pe toata nici in 5 ani. Un spray imi pare ca e cateva zeci de lei, cam vreo 20-30lei si merita, are 500ml. Chiar nu am avut probleme cu iesitul broderiilor, decat daca a avut masina ceva. Si ata am folosit Marathon, prea putina de firma mai buna. Am cateva mici si Madera, dar nu le-am incercat.
Un maieu facut mai demult pentru fetita din dotare, cu o capsuna aplicata pe fetru, decupata si cusuta pe maieu.

Si trusoul de botez, cu doua broderii, pe prosop.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mar 11 Iun 2013, 09:57

Iar capsuna e aplicata pe tricou cu zig zag.Gata,pt moment asta va fi si solutia mea:le fac pe fetru si le aplic apoi.Admina,multumessc mult pentru idee.Iar masina ta lucreaza super.
Arielas,dar de unde stiu cum e pasul-mic/mare?Ca le-as alege si eu pe cele cu pas mai mare..
"tensiunea superioara ceva mai lejer, intre 3-4."----aici aleg zero si tot increteste...nu la fel de tare ca la 4,dar,increteste inca...

Ultima editare efectuata de catre ismi3ismi in Mar 11 Iun 2013, 10:46, editata de 1 ori

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fiore6 la data de Mar 11 Iun 2013, 09:58

Ce frumoase sunt broderiile de pe trusou! Va invidiez ca aveti asa minunatii de masini si puteti creea atatea lucruri deosebite. Felicitari! kiss
fiore6
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 550
Varsta : 42
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mar 11 Iun 2013, 10:52

Nu. Capsuna e aplicatie, adica broderie goala, doar cu chenar. Conturul nu e zig-zag-ul masinii, e broderie. Am aplicat cu o cusatura dreapta, imediat in interiorul conturului (marginii capsunii). Deci pe dos apare doar conturul capsunii, cusut cu o cusatura dreapta si putin mai mic decat capsuna de pe fata. Ar fi inutila masina de brodat, atunci, daca ar trebui sa te chinui cu zig-zag.
Daca faci aplicatii, incearca modele mai mici, sa incapa 2-3 in gherghef, ca sa maximizezi folosirea fetrului. Parca nu-ti convine sa dai cativa lei pe o foaie de fetru si sa il arunci dupa ce decupezi broderia (ma rog, poti pastra resturile pentru flori, brose, dar totusi).
Eu cred ca o sa-i dai de cap si pe materiale subtiri. In mod normal bumbacul de lenjerii ar trebui sa fie materialul perfect, de aia fac dealerii probe pe bumbac, ca nu e pretentios.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mar 11 Iun 2013, 11:10

Bine.Am inteles.O voi duce la service.Si eu zic,ca ar trebui sa iasa bine si pe bumbac ...ma uit la broderia stelutzei de pe perdea,care e mult mai subtite si,totusi,a iesit perfecta...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Mier 12 Iun 2013, 06:40

Cum stii ca broderia face pas mare,.???? pai cred ca din experienta, eu ma uit cand deschis broderia la butonul acela care da previzualizare., sau pe cel care arata cum o coase, cati pasi face. Chiar si asta mai conteaza, daca vezi ca are 10.000 de impunsaturi, nu o sa-ti iasa prea bine. De ex. fetita mea din avatar, mi-a placut dar e foarte foarte marunta.
Dar eu nu mai tin atat la perfectiune, fac si gata, pierdem timpul cu atatea perfectiuni. Doar daca e proasta rau, ceea ce nu mi s-a intamplat, nu o folosesc.
Eu pe haine nu le aplic direct, decat daca am mai facut broderia si stiu cum iesa.
Am observat si eu nemtoaicele ca repeta la infinit modelul, ei de ce credeti, ??? ca iesa repede si fara probleme, si produsul e gata.
Oricum nu am mai facut de ceva vreme, la inceput eram mai entuziasta, dar cererea nu e prea mare.
Admina scrisul ti-a iesit bine, mie nu, deci probabil din cauza hartiei.
Eu mai fac pe intaritura normala din comert.
Am sa pun azi poze cu ultimul produs facut cu broderii, un pantalon facut fiica-mii pe un material elastic si sa stii ca am pus intaritura , dar tot putin s-a incretit. Ei si ??? e mai bine decat fara. Mai vorbim fetelor.
arielas
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 12 Iun 2013, 10:33

aha! deci,scrie undeva cate impunsaturi are modelul?unde,ca nu stiu asta...eee,nu stiu nici eu destule despre cum lucreaza...ar trebui sa stau sa o mai studiez...

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Mier 12 Iun 2013, 10:57

Ei, nu e chiar asa. Ma si suparati voi pe mine. Pai aveti jucarica in casa si nu ii dati de cap. pocnit rade pupi
Uite ce am primit de la o draguta forumista care m-a ajutat cu niste insertie care se dizolva in apa, pentru broderii gen dantela. Ea a postat paginile trecute, ce lucreaza si ies broderii si doar cu doua (sper sa nu ma insel) straturi din aceasta insertie foarte subtire, cam ca un plastic transparent si ata. Uite exemplu:

Eu n-am apucat sa o incerc, dar acum ca am reparat masina, ma voi aventura si la dantele, macar putin. Cat despre cea pe hartie, e foarte ieftina si tine mult, are cam 1.2m latime (de unde am luat-o eu) si folosesti cat e ghergheful, odata. In rest doar spray tempo si spray net de la J.A.F. (si nu sunt jaf, sunt produse bune wink ). Merita investitia si intr-o ata de caneta alba si una neagra, pentru ata de la spon/ bobina. Nu dai in fiecare zi, banii astia si dupa aia nu mai strici materialul. 2-3m de insertie, spray-urile si ata de caneta te tin ani de zile, daca brodezi pentru uz personal. Ata de caneta, cel putin, cred ca o las mostenire... rade
Ismi, ce program folosesti ca sa editezi broderii? Ai PE design sau Embird? Eu aveam o copie mai veghe de Embird si e foarte usor de folosit pentru editari, schimbari de format si cred ca prin el puteam sa schimb si densitatea modelului. Desi nu cred ca am schimbat vreodata.
Arielas, scrisul nu mi-a iesit perfect pentru ca masina incurca ata pe dos atunci. Dar am scos ghergheful, am taiat incurcatura, am reluat de unde era gresit (cativa pasi inapoi) si a mers pana la urma. La urs cred ca nu s-a incurcat, dar la scris de vreo doua ori si tot cam asa la porumbel. Asa cum v-am zis, la reparatie au gasit ca era graifarul putin ciupit si l-au reparat. Am incercat sa pun si ata Madera si tot mi-a incurcat, deci clar era ceva in neregula.
Si atentie la tensiunea in fir, cand am ajuns la service era la maxim si se uita domnul de la reprezentanta neincrezator la mine. I-am zis ca s-a schimbat la transport, pt. ca nu coseam fara sa ma uit la tensiune, dar nu prea m-a crezut. Deci tensiunea se cam lasa la mijloc, de obicei.
Cred ca treaba cu romanul si broderiile, e o chestiune de gust care trebuie cultivat. La noi nu prea exista cultul broderiilor pentru ca maxim le vezi pe sepci, tricouri sau haine de copii. Dar ce frumoase sunt florile brodate, broderiile abstracte pe ceva de decor interior si ce pret mare au la Mobexpert sau alte magazine de gen.

Ultima editare efectuata de catre Admina in Mier 12 Iun 2013, 11:04, editata de 1 ori

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 12 Iun 2013, 11:00

Eu am PE Design 6

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Mier 12 Iun 2013, 13:58

uita-ti o broderie facuta saptamana asta.
Se vede ca imi iesa putin ata de dedesupt, dar uite ce marunt a cusut la inimi ramura
s-a si incretit putin...asta e
hai ca postez produsul la copii

carte nu ai primit Ismi la masina, ai acolo butoanele programului. eu am pe design 7 .
arielas
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de ismi3ismi la data de Mier 12 Iun 2013, 16:57

Admina,dantela brodata este superbisima,Sper sa ajung sa fac si eu vreodata asa ceva.In mod sigur voi face un drum la  reprezentanta sa pun masina la punct si sa mai cer si cateva sfaturi de accesorii,pt ca am lipsuri mari si aici.
Arielas,vad ca si la tine iese cret...pe material denim ...Ce nu am inteles este de ce faci tu broderiile pe petice si apoi le aplici,cand le poti broda direct pe pantalon?Nu ar iesi mult mai bine?Peticul nu are intaritura dedesubt,nu?

ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Joi 13 Iun 2013, 06:22

Broderiile le fac separat ca sa nu am surprize neplacute, adica sa nu stric produsul.
Si mai este un aspect, de exemplu pe pantaloni, daca nu te gandesti inca de la inceput bine unde vrei sa aplici broderia, atunci o poti aplica unde iti vine in minte dupa ce ai mai incheiat putin pantalonul, dar nu de tot ca nu o mai poti coase.
 Si da are intaritura, dar materialul este subtire si elastic , nu e denim e altceva, habar nu am acum cum se numeste.
arielas
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 13 Iun 2013, 18:45

Arielas, ce masina de brodat ai? Folosesti ata de brodat?
Uite o broderie pe care eu o consider defecta.
Dos:

Fata:

Am vrut sa fac cadou materialul, pentru o pijamaluta sau bluzita de baietel, dar mi-a incalcit ata si am scos materialul din gherghef si l-am repus, de aia conturul e decalat, nu e cusut corect pe marginea zebrei. E cusuta pe material de tricou, tricot de bumbac, elastic prin ochirule pe care le are. Nici nu cred ca am pus spray adeziv, doar intaritura de hartie si ata de brodat. Asa cum am mai zis, masina avea ceva probleme la graifar si la tensiune, de aia am dus-o la mecanic. Dar, mi-a cusut corect in rest. Modelul nu strange, nu trage, tensiunea e buna, nu a scos ata de la caneta pe fata. Si e un model destul de batut, are multe impunsaturi si dimensiune destul de mare.
Revin la sugestia mea si pentru tine si pentru Ismi. Incercati sa-i dati de cap masinii cu diverse tensiuni, materiale (investit putin in ata de brodat, insertie si adeziv) si daca nu si nu, sa o vada un mecanic. Daca brodeaza si nu are problema de soft, merita investitia. E pacat sa aveti o masina de brodat si sa stricati materiale cu ea. Diada viseaza la una de mult si stiu ca multe si-ar dori. Nu zic, si eu mai mult o sterg de praf pe a mea, decat sa o folosesc, dar stiu ca daca am nevoie (cadou, botez, etc.) ma pot baza pe ea. Singurul lucru mai enervant e ca trebuie sa stai pe langa ea, cand brodeaza si sunt broderii lungi, care tin 30-40 minute.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos