Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Broderie computerizata, la masina de brodat EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Broderie computerizata, la masina de brodat

+77
varvy
anna_sandu
gabytza26
daniela raducanescu
adela_stefy
mutu_42
Alysh
sorinadumi
tiana
arwen4y
Ginel
mihalache_nela
Greteledelweiss
raluca1980
MagdaMarin
adakaru
despina13cucli
SorinP
Eugen Dumitrescu
mihu72
haiducean
aditapisi
umm ibrahim
Crissy86
ismi3ismi
Ginga
SilviaDumitrescu
auricaco
grenada
nicoletaioni
nicoletamurarescu
IuliaMe
Duel
cif2010
andegelia
Indra
Deliria
Marry
arielas
minky
kabunta
v_v_a_l_i
TeoCanada
justme_maia
mariaz_09
emmancita
danabarbu2007
ortieortie
viviene
speedy
Celica
bibidesign
Steluzza
tagio
danae
anigherman
letho
Danu
deedee
Anuta
monica_rsn
ciucamona
ilias
aidaalex
Gabi Pencea
roxana096
niculaie
Camy
aisha
ioana soare
Eva
geany
diada
MihaelaT
DANIELA.I
Admina
irinaindira
81 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty De unde luati designul broderiilor (pentru masina de brodat)

Mesaj Scris de irinaindira Joi 26 Feb 2009, 6:46 pm

M-am gandit sa deschid acest topic gandindu-ma ca exista ,cu siguranta,fete care au masini de brodat de uz casnic si care utilizeaza pentru creatiile lor broderii luate de pe siteui specializate.Eu,pentru ca realizez haine mai mult pentru copii mei ,am cateva siteuri de unde le cumpar.Unul din siteurile de unde am achizitionat muuuulte broderii este [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] exemplu,cea mai noua creatie a mea,un set de vara pentru fetite,contine astfel "minuni"...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


irina

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre irinaindira in Joi 19 Mar 2009, 3:10 pm, editata de 3 ori (Motiv : stergere .gif-uri animate)
irinaindira
irinaindira
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 53
Localizare : Navodari/Constanta
Data de inscriere : 09/11/2008

http://hainutecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de irinaindira Sam 14 Mar 2009, 4:22 pm

kiss Buna fetelor!

Care din voi stiti,cunoasteti pe cineva care stie sa digitizeze broderii...

Dupa cum v-am mai spus eu am o masina de brodat de la Brother Innov-is 700E si un soft de broderie.Pana acum softul de broderie l-am folosit doar pentru a transfera broderii de pe siteuri in calculator si apoi pe discheta.Problema e ca softul e mult mai destept si cu el poti sa-ti faci propriile broderii dupa desene facute de tine sau din alta parte.Ei,m-ar interesa sa invat sa fac chestia asta.Eu am un manual in acest sens,dar e in germana si nu inteleg nimic.M-ar interesa un CD ,ceva ,cu imagini ca sa pot vedea efectiv...

Multumesc!

irina
irinaindira
irinaindira
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 53
Localizare : Navodari/Constanta
Data de inscriere : 09/11/2008

http://hainutecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Admina Vin 20 Mar 2009, 8:43 am

Irina, si pentru mine a fost un vis frumos masina de brodat, din pacate nu am reusit sa-l implinesc si in onoarea crizei financiare, am renuntat la orice vis in acest domeniu. Dar vreau sa te intreb daca ai luat masina de la dealer, din Romania, si nu ti-au dat manual in romana? Daca da, poti incerca sa-i contactezi din nou pe cei de la care ai cumparat, poate au aparut si manuale sau macar CD-uri cu manualul in limba romana, sunt cam obligati sa-ti asigure. Poti incerca si la ceilalti dealeri(iti pot da eu o lista) de produse Brother, si poti intreba daca nu pot face rost, contra cost, de un manual in romana. Nu de alta, dar manualele de la Brother sunt foarte bine puse la punct, vei obtine explicatii de calitate si detailate.
Am gasit multe articole pe un site cu modele, de broderii gratis: AICI
Pe Yahoo Groups vei gasi mult ajutor apropo de masinile de brodat(eu cochetam cu un Singer Quantum Futura si multe informatii erau in discutiile celor care le aveau, deja): AICI. Doar ca trebuie sa te incrii in grupurile care te intereseaza, ca sa poti dialoga cu membri(au descrieri si-ti poti da seama daca vorbesc si despre ce te intereseaza la masina ta de cusut-si americanii mi se pare ca au alt nume pt Innovis-is 700E).
Si vreau sa te intreb ceva Merci Am nevoie pt brodarea la masina de cusut, obisnuita, de gherghef(hoop) si nu prea stiu multe despre ele. Poti sa-mi spui cam de unde-ti cumperi gherghefurile si cam ce trebuie sa caut la ele? Sunt speciale cele pt masina de brodat, fata de cele pt broderie manuala? Am gasit de la Coats, sunt bune?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Admina Sam 13 Iun 2009, 9:45 am

Dupa cum v-ati dat seama, ma obsedeaza broderia de ceva timp; de aia am si incercat sa fac la masina de cusut diverse modele. Totusi o masina de brodat era in visurile mele, de mult... Am gasit o ocazie si am profitat de ea. Nu puteam sa nu o cumpar, ca as fi regretat mult timp dupa boo Mi-am luat o masina de brodat, casnica, un model mai vechi de la Brother. Este un Brother PE150 si merge foarte bine. Impreuna cu ea am primit softul PE Design si cititorul/inscriptorul de carduri, deci cu ele pot muta pe card modele de pe net, le pot modifica, combina, prin softul respectiv se poate si digitiza (transformarea unui desen in broderie).
Si fara alta vorbarie, vreau sa va arat putinele broderii pe care le-am facut. Pana sa-mi gasesc ata speciala si intaritura, am avut ceva probleme, dar acum e mult mai bun rezultatul si sper sa avansez in acest super hobby.
-model luat de pe net, combinat de mine din alte 3 modele si brodat pe o bluza de bbc:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-cearceaf cu monograma love
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-model combinat din modele de pe net si monograme ale masinii
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty broderie computerizata

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 13 Iun 2009, 9:46 pm

admina cat ai platit pe masina si pe soft?
am si eu masina de brodat computerizata,dar softul se cumpara separat,cablu usb am si eu.tu cum descarci de pe net?ma poti ajuta cu softul?
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 13 Iun 2009, 10:23 pm

Admina, sa o stapanesti sanatoasa! Parca vad c-o sa faci niste minunatii love
Imi place tare mult prima broderie, e perfecta!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de diada Sam 13 Iun 2009, 10:54 pm

Admina, suuuuuuper toate, toate broderiile, imi plac tare mult! deja imi e si rusine ce face liniara, nu se compara cu ce minunatii faci tu love love love imi vine sa le croiesc si sa ti le trimit sa le brodezi lol!
Mult spor in continuare! s-o stapanesti sanatoasa! ura

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Admina Sam 13 Iun 2009, 11:05 pm

Multumesc dragelor. Mai am multe de invatat, desi masinutza face marea majoritate a lucrului, singurica. cos

Maistra, in primul rand iti trebuie cititorul de carduri si cardul care intra in el si in masina de brodat. Adica acesta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Daca ai acel mic aparat si cardul, nu ar fi asa de greu de facut rost de programul in sine. Eu am luat modele gratis de pe net, le-am incarcat in programul PE Design, acolo le poti modifica, mari, rasturna, recolora, combina, etc. si apoi le salvezi ca .pes sau .pec si le exporti din calculator catre cititorul/ inscriptorul de carduri (in tot acest timp trebuie sa fie conectat la calculator, ca altfel nu merge softul). Apoi pui cardul in masina de brodat si accesezi cardul, brodeaza direct, ce model ai salvat tu. Iti trimit PM.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de geany Dum 14 Iun 2009, 12:27 am

wow Admina...nu ma mai joc,,,asa eu nu te voi ajunge niciodata daca nu-mi iau masinuta de brodat.....Felicitari este superb ce ai realizat pupi
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Eva Dum 14 Iun 2009, 1:19 am

Suuuuuuper! De prima broderie m-am indragostit de-a binelea!love love love
Sa stapanesti si sa folosesti sanatoasa si cat mai mult timp masinuta!

diada a scris:Admina, imi vine sa le croiesc si sa ti le trimit sa le brodezi lol!
Admina, platim bine! lol!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Admina Dum 14 Iun 2009, 10:42 am

Sunteti niste dragute pupi M-ati intrecut de mult, la ce minunatii scoateti voi cu masina de cusut.... nu mai fiti modeste.

Geany, eu cred ca gasesti ocazii, in Germania, doar sa fi pe faza. A mea a costat, cred ca, mai putin de o cincime din pretul produselor, in total. Chiar il pomenesc des pe cel care a vandut-o, de bine normal. hug La voi cred ca multa lume are masini de brodat, mai mult oricum decat in Romania. Deci pune banii deoparte si cine stie wink Chiar iti recomand acest model sau un Innovis-Is 700, dar poate ajunge mai scumpa vanduta la mana a doua, deoarece inca se comercializeaza, noua.
Eva, ma bucur ca-ti place prima broderie. Si eu am fost tare mandra de ea love Dar e gresita, sa stii. Am pus ata neagra la suveica (ata de caneta, se numeste, ca la broderie exista atele de brodat, lucioase si cele de caneta care sunt numai alb si negru). Eu am primit gratis un con inceput de la cei de la care am luat si era neagra. Pana sa-mi dau eu seama ca merge si cu alta ata la con pe care o aveam in casa, deja brodasem parte din acest model. Apoi m-am desteptat si a doua jumatate am pus ata alba, la suveica. wink Incerc sa gasesc pasla si... cine stie, va fac cadou cateva aplicatii brodate wink Doar sa-mi iasa mie bine, sa nu ma fac de ras.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Eva Dum 14 Iun 2009, 1:09 pm

Admina a scris: Dar e gresita, sa stii. Am pus ata neagra la suveica (ata de caneta, se numeste, ca la broderie exista atele de brodat, lucioase si cele de caneta care sunt numai alb si negru). Eu am primit gratis un con inceput de la cei de la care am luat si era neagra. Pana sa-mi dau eu seama ca merge si cu alta ata la con pe care o aveam in casa, deja brodasem parte din acest model. Apoi m-am desteptat si a doua jumatate am pus ata alba, la suveica. wink Incerc sa gasesc pasla si... cine stie, va fac cadou cateva aplicatii brodate wink Doar sa-mi iasa mie bine, sa nu ma fac de ras.

Eu nu-i vad nici un cusur, sa stii! wink
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de ioana soare Dum 14 Iun 2009, 6:52 pm

Superbe broderiile Admina! Esti o norocoasa pupi
M-am asezat si eu la coada la trimis pentru brodat! inocent
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de aisha Dum 14 Iun 2009, 9:00 pm

Super, toate broderiile Admina! ura Da' tot stau si ma minunez cand aveti voi timp de faceti de toate?! cos cos Care e secretul? Smile
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Admina Dum 05 Iul 2009, 9:23 am

Am mai facut ceva broderie si am zis ca trebuie sa le si postez.
Pe o camasa de panza topita sau nu stiu ce, dar e subtirel si natural, am brodat pe partile de jos, simetric, 2 astfel de modele (pe care le-am obtinut prin dublarea modelului initial si asezarea lui simetric, fata de cel de baza):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Pe o tunica de in, o broderie florala. Modelul de pe platca este Gunold si l-am convertit, doar si cele de jos (de pe burta Smile ), le-am pus sa-mi acopere niste fire cu defect, din tesatura. Erau in memoria masinii si doar le-am rasturnat.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de geany Dum 05 Iul 2009, 2:12 pm

Admina, imi plac foarte mult broderiile tale, vezi si tu ce face o masina speciala Laughing, ce stie ea mai bine, sa puna in evidenta detalii atat de mici care par a face totul pe un produs final.Felocitari bee
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Eva Dum 05 Iul 2009, 3:30 pm

Superbe broderiile! love love
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de diada Dum 05 Iul 2009, 10:00 pm

foarte, foarte frumoase! imi place mult ce face masinuta ta! love love love

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Camy Dum 05 Iul 2009, 11:27 pm

ADMINA superbe broderiile.mi-ar place o masinuta de brodat.

pupicei
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de niculaie Joi 23 Iul 2009, 5:19 pm

Manual in limba romana la softurile de la Brother nu exista tradus exact in intregime (>200pag.), dar sunt niste tutoriale scurte de vreo 10 pagini in romana cu poze explicative.
Trebuie sa stiti ce soft aveti cand cereti manual deoarece softurile difera, fiind posibile varianta PE-Design 5-6-7-8 sau Lite. Diferenta e ca in Lite nu poti desena conturul broderiilor manual peste o poza la broderii pretentioase, ci executa doar broderii automate dupa poza, si aria de brodare e pentru masini mici (max. 18x13cm.).
Daca mai citeste acest topic cineva si are nevoie de manual, PM me wink
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Iul 2009, 12:11 am

Niculaie, bine ai venit!
Este foarte util acest manual mai ales ca eu nu am decat manual in gemana.
Si acum chiar am nevoie de ajutor intr-o problema legata de masina de brodat. Este un Brother Pe 150. Am brodat un chenar din memorie si cand sa trec la brodarea unui text, nu mi-a mai cusut. Nu imi tragea ata de la bobina, in sus. Am desfacut-o si cred ca problema este ca nu se invarte in mod constant graifarul, deci daca dau cu mana la fulie din 3 rotatii ea invarte odata graifarul sau nici atat, deci nu e constanta miscarea. Am facut si poze cu detaliu si una cu acul in pozitia cea mai joasa (pare ok, nu atinge suveica).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Care poate sa fie problema? Pare ceva mecanic, ca in rest functioneaza ok. Am si incercat sa o ung, dar nu prea stiu unde ca nu are atatea suruburi ca una electro-mecanica lol! si partile in miscare sunt bine ascunse.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de niculaie Dum 26 Iul 2009, 9:46 pm

Chiar in clipa de fata nu as sti ce sa zic, trebuie desfacuta mai mult, dar de un mecanic. O sa ma uit maine peste manual sa vad exact ce sistem are, acum eu vorbind in necunostinta de cauza, si mai raspund ulterior, eventual pe PM.
Saptamana asta mecanicul este in concediu va trebui sa asteptati, insa nu va puneti sperantele deoarece reglajele mecanice nu se prea pot face de la distanta, si mecanicul nostru va va spune sa aduceti masina la noi sa vada exact ce are. Vom vedea.


Ultima editare efectuata de catre niculaie in Dum 26 Iul 2009, 9:53 pm, editata de 1 ori (Motiv : nu citisem bine cerintele si raspunsesem gresit)
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de niculaie Lun 27 Iul 2009, 4:50 pm

pun AICI linkul schemei mecanice din manualul de service al masinii.
AICI gasesti traducerea la Pe Design 6 sau 7 , iar daca ai 8 inca nu am terminat-o.
avatar
niculaie
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 40
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Modele broderie

Mesaj Scris de roxana096 Mier 29 Iul 2009, 12:43 am

Eu mi-am descarcat o groaza de modele..cateva sute de pe torrente.http://www.mininova.org/search/?search=embroidery&cat=0.Pur si simplu cautati embroidery si aveti si programe ( unele merg altele nu) si modele cu sutele.Pe mine ma doare capul deja cand trebuie sa aleg ceva
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Admina Vin 31 Iul 2009, 11:28 am

Multumesc pentru raspuns, abia acum l-am vazut. Ma voi uita azi mai atent la sistemul din schema si la masina. Daca nu-i dau de capat, mai vorbim.
E cam dificil de downlodat fisierul de pe acel filehost, trebuie cont.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Broderie computerizata, la masina de brodat Empty Re: Broderie computerizata, la masina de brodat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB